ïlokkeer titelkandidaat a erste dag Z weden-Chili crloopt zonder incident Topsport steunde Griekse junta TyresoleI pompen van groot formaat l Veilig goedkoop op HYS opnieuw enige Haagse ijshockey club rachtverschillen in de top genivelleerd •ogramma X31 edivisie Bayern wil geld terug de band li'" met de groene stip Publiek toch onzekere factor Sikking in selectie van hockeyteam Brazilië ook al reserve bk Zweedse regering tegen duel in Baastad i onze sportredactie Gemeenteraad laat beeld van worstelkampioen verwijderen IUW/KWARTET ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1975 SPORT 23 i onze volleybalmedewerker STERDAM De vandaag startende competitie voor de eredi- e volleybal zal de geschiedenis ingaan als de best voorbereide, ien hebben een zo groot aantal ploegen al zoveel toernooien, in wedstrijden en trainingskampen afgewerkt. Een duidelijke ctie op de ontwikkelingen van het vorige seizoen, toen Corbulo verrassende titelhouder werd. Een kampioenschap dat de belo- werd van de regelmaat, maar duidelijk aantoonde, dat er in topclubs een duidelijke afroming plaats had gevonden. de voortekenen niet bedriegen, zich voor de voUeybalbond het ïeugende verschijnsel voordoen, zich een nieuwe in ieder tl sub top gaat aandienen. Een jesteun die de NeVoBo in deze ige dagen beslist wel kan ge- ken. Dit verschijnsel gaat ove ns gepaard met een gelukkige nenging van de oude top met ïieuwe lichting. clubs treden daarbij duidelijk le voorgrond. Blokkeer, Zaan '69 iet naar de eredivisie terugge- ie AMVJ. Van hen heeft Blok- de meeste indruk temaakt. Di- na het vertrek van Joop Tink- Jacques de Vink en Eddo Mon- an en het verdwijnen van trai- coach Johan van der Haar leek of de ploeg volledig in elkaar zou ten. nieuwe manager Nico Ros heeft er niet stilgezeten en is er in aagd een aantal talentvolle ;eren aan te trekken. Afgelopen 5 lag werd het in de Amstelveen- 3-t porthal, waar AMVJ het jaar- openingstoerooi hield, dan een complete verrassing hoe Thewissen (voorheen VC stricht) Ad van der Velden de Belgische kampioen VC ihout) en Chris Schmid (van ius-MVC) zich bij de gebleven kern met Frank Constandse, Willemstein en spelverdeler Warns aanpasten. Trainer-co- Pierre Mahieu bleek er een geheel van gesmeed te heb bed zelfs, dat bijvoorbeeld een uk Constandse terug heeft moe- denken aan de periode, dat keer gerekend werd tot een van iterkste clubteams van Europa, iele speelwijze en de inzet van iloeg was gewoon een opvallend chijnsel in een nog niet eens nnen seizoen. Natuurlijk kan in de kantlijn onmiddellijk bij Ahead—NAC (20.00) Amsterdam31VV (20.00) Utrecht Eindhoven (20.00) f—Ajax (20.00) a JCSparta (20.00) tgen: tnoordNEC 17FC Twente Den HaagExcelsior eningenSVV (em IIHeerenveen [Vlaarding.FC Den Bosch VVVFC Groningen klemVolendam ndamSC Amersfoort kclesFortuna SC IFC Dordrecht CambuurVitesse aangetekend worden dat alle basis spelers van Blokkeer en wisselspe ler Fred Blangé deel uitmaken van het Nederlandse herenteam. dat onder leiding van de veel geplaagde coach Ben Krysik zich voorbe reidt op het Europees kampioen schap dat na 19 oktober in Joego slavië plaatsvindt. In de periode dat dit kampioen schap gehouden wordt staat de competitie stil. Daarna zal ook blij ken wat voor invloed de voorberei ding op die Europese titelstrijd aan invloed op de clubtraining ge had heeft. In ieder geval is zeker, dat bondscoach Ben Krysik toch wel iets van zijn stempel op de Blokkeer-ploeg heeft kunnen druk ken. Met name Wim Thewissen is door zijn werk opgegroeid tot één van de talentvolste spelers. Iets waar Blokkeer-coach Pierre Mahieu goed gebruik van heeft gemaakt. Aanvankelijk werd de spelersaan winst van de Voorburgers nogal laatdunkend bekeken. Frank Con standse ondervond dat het meest. Hij was het, die bij de kwalificatie wedstrijden voor de EK in Uden op merkte aat hij nog nooit in een ploeg had gezeten met zoveel inter nationals. Zijn conclusie, dat hij opnieuw zou behoren tot de ploeg die landskampioen werd, ontlokte nogal wat cynische opmerkingen. Zijn kans van gelijk krijgen lijkt inmiddels wel bijzonder groot. De tweede grote gegadigde voor de nationale titel is natuurlijk Zaan '69. In tegenstelling tot Blokkeer hebben de Zaanse spelers zich stuk voor stuk teruggetrokken voor het nationale team. Misschien gebeurde dat in een enkel geval wat oppor tunistisch, enkele spelers hadden recht van spreken. De communica tie met de NeVoBo bleek niet opti maal. In het geval Harry Veldhuis kwam dat er overduidelijk uit. Een bond kan zich nu eenmaal niet veroorloven een brief met vragen onbeantwoord te laten. Het droeg er mede toe bij dat de Zaandam mers zich in hun eigen stelling teruggetrokken. Onder leiding van de nieuw etrainer-coach Cees Jansen, die tevens de Zaanse jeugd voor zijn rekening neemt, werd een uit gebreide oefencampagne op touw gezet. Manager Henk Breeuwer daarover: 'Wij hebben duidelijk de pretentie naar de titel te lonken. Er zijn een groot aantal wedstrij den gespeeld, terwijl we daarna een weekeinde in Papendal geweest zijn.' 'Ik dacht dat de ploeg de start van de competitie goed door moet kun nen komen. Daar komt als gelukki ge omstandigheid bij dat we einde lijk zonder blessures zitten. Dat heeft ons vorig seizoen heel wat punten gekost. De enige die nog geen optimale vorm heeft is Onno Kalf. maar dat is logisch. Door zijn geslaagde operatie is hij conditio neel achter geraakt. Dat haalt hij echter gerust wel in. Alles bij el kaar betekent dat dat Rob Kamp man, Henri Scholten en Hans Val kenburg volop in de slag kunnen.' Hoe fel die slag wordt, moet na tuurlijk worden afgewacht. Zaan '69 heeft het betrekkelijke voordeel, dat het enkele weken geleden in het toernooi van Blokkeer heeft verlo ren en zich daarvoor natuurlijk graag revancheert. Belangijke bij komstigheid is ook hoe de relatie MUNCHEN Europa Cup winnaar Bayern München wil de transfersom terug die de club betaald heeft voor de Deense speler Kjell Seneca. Deze werd door Bayem voor 350.000 mark over genomen van het Oostenrijkse Sturm Graz. De Duitsers willen het geld terug omdat Seneca deze week een meniscusoperatie heeft móeten ondergaan. De manager van Bayern, Ro bert Schwan zei: 'We hebben goede redenen om aan te ne men dat de blessure van Se neca een oude verwonding is.' Volgens Schwan heeft Bayem Seneca overgenomen terwijl hij al zeker wist een kniebe- lessure te hebben. Seneca heeft enkele wedstrijden in het b-elftal van Bayern ge speeld voor bleek dat hij geo pereerd zou moeten worden. In een brief aan Sturm Graz heeft Schwan geschreven dat Bayern zijn advocaat heeft ingeschakeld om ervoor te zorgen dat de Oostenrijkers voor het einde van de maand het transferbedrag weer te rugbetalen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Het Haagse HYS heeft weer een monopoliepositie in het ijshockeywereldje van de residentie. Nadat de door Raak en Duijvestein gesponsorde clubs van het toneel zijn verdwenen, is HYS alleen overgebleven. De club gaat het komende seizoen zijn wedstrijden spelen op 'De Uithof'. FRANK CONSTANDSE: Blokkeer wordt landskampioen. tussen de van het ontbonden SFC overgekomen trainer Cees Jansen en de ploeg wordt. Jansen is in de plaats van het 'gouden' trainers koppel Korsloot-Hoogerwaard ge komen. In de opbouw heeft Cees Jansen het voordeel dat hij zijn training tijdens de Europese kam pioenschappen niet hoeft stil te leggen. Dat is ook het geval met AMVJ. De naar de eredivisie teruggekeerde ploeg heeft ook al een uitgebreide voorbereidingsperiode achter de rug. Het Amsterdamse team. heeft Jacques de Vink bij Blokkeer kun nen wegtrekken en is er bovendien in geslaagd één van de meest ta lentvolle spelverdelers, Ruud de Wit, aan te trekken. De Wit, een broer van de bij AMVJ gestopte Rein de Wit, maakte jarenlang deel uit van de nationale jeugdploeg. Hij past daardoor uitstekend in de lange lijn die Hidde van der Ploeg uitgestippeld heeft. Daarin is een grote ruimte voor de inmiddels reeds vruchten c.q. spelers afwer pende opleidingsschool van Geert Trompetter. In de voorbereidingsperiode is dat AMVJ overigens ook al door Blok keer weggeveegd. Het bracht de spelers wellicht terug naar de wer kelijkheid. Die werkelijkheid zal overigens ook moeten leren wat er het komend seizoen met Corbulo gaar gebeuren. De Voorburgse ploeg steunde bij het behalen van het kampioen schap vooral op de tandem Jurrien Kooien Johnny Groen. De laat ste heeft juist in de belangrijke aanloopperiode voor een competitie een behoorlijke buikoperatie onder gaan en het is zelfs twijfelachtig of hij het begin van de competitie meemaakt. Het zou natuurlijk in de lijn der traditie zijn als ook de VC Tilburg zich in de strijd om het kampioen schap zou mengen. De Brabantse ploeg, die trainer Sjef Partouns aan de Belgische kampioen VC Turn hout kwijt raakte heeft er de laat ste jaren een gewoonte van ge maakt steeds tweede te worden. Wellicht dat Ys Oenen, de nieuwe trainer, de Tilburgers .van dat syndroom kan afhelpen. Naast de VC Tilburg zullen echtér vooral be kerhouder Orawi en het Groningse Lycurgus in de gaten'moeten wor den gehouden. Orawi zal.de traditie van de verrassende thul^vedstrij - den graag in ere houden. Lycurgus heeft door het aantrekken van een aantal SFC-spelers duide lijk aan kracht gewonnen. Iets wat ook geldt voor het Rotterdamse AMVJ-RLVC, dat onder meer de oud-Blokkeerder Joop Tinkhof en Eddo Mondriaan, aantrok. KOOS KAMER AMSTERDAM Bondscoach Wim van Heumen heeft voor twee cen trale trainingen, die als voorberei ding op de interland van 28 sep tember in Brussel tegen België op het programma staan, zeventien hockeyers geselecteeerd. Opvallend is de terugkeer van doelman Maar ten Sikking (Schaarweyde), die na het toernooi om het wereldkampi oenschap in Maleisië was afge valden. Ook Flip van Lidth de Jeude (Schaarweyde) en Jaap Kooreman (HGC) maken na een periode van afwezigheid weer hun opwachting. De centrale trainingen worden 18 en 25 september in Amstelveen gehou den. Na afloop van de tweede trai ning wordt de ploeg voor de wed strijd tegen België, de 68e in de historie, bekendgemaakt. De zeventien geselecteerden zijn: Derk Doyer. Maarten Sikking. Jan Boerma, André Bolhuis, Theo Doyer, Marinus Dijkerman, Flip Goudsmit, Joost van der Heijden. Hans Jor- ritsma. Wouter Kan, Jaap Koore man, Coen Kranenburg. Ties Krui- ze. Flip van Lidth de Jeude, Paul Litjens en de gebroeders Ron en Tim Steens. SCHAKEN Ie de eerste ronde van het EE Gekampt oenschap heeft Neder land ln de afgebroken partij tegen Frankrijk met 2.5-0.5 de leiding. Kui pers won van Pham en Ligtertak van Goldenberg. Sosonko speelde remise tegen Seret. Ree brak zijn partij te gen Mejnsahn af. BASKETBAL Uitslag van de voor de eredivisie gespeelde wedstrijd tus sen Blue Stars (Ijskasten) en Flamin go's (pizza's): 7479. VOETBAL Na de zevende neder laag ln successie heeft het bestuur van Birmingham City ontdekt waar aan het lag. Inderdaad, manager Freddie Goodwin Is ontslagen. De eenzame positie van HYS heeft het bestuur toch niet uitbundig ge maakt.. Vooral met name rond de publieke belangstelling zijn er een aantal vraagtekens geplaatst. HYS kijkt daarbij naar de Haagse voet balwereld, waarin ADO en Holland Sport een fusie aangingen onder de naam FC Den Haag. De fervente aanhangers van Holland Sport ko men echter niet naar het Zuider park en meestal eenmaal per jaar komt er wel weer iemand met plannen om Holland Sport nieuw leven in te blazen. Verwacht wordt dat eenzelfde zaak in de ijshockey- wereld zal gaan spelen. HYS wil dit seizoen doorstoten naar de top. De vereniging heeft getracht met enige aankopen de zwakke plekken te verstevigen. Vooral de verdediging was kwets baar gebleken. Daarom werden Da ve Bell en Ron Weiland aangetrok ken: Weiland (21) speelde in de Canadese junior A-league en is af komstig uit Red Dear. Hij verbleef toevallig bij familie in Den Haag en HYS heeft hem met veel geluk kunnen inlijven. RIO DE JANEIRO De voorzitter van de Braziliaanse sportfederatie Heleno Nun es heeft in Rio de Ja neiro bekend gemaakt dat Brazilië graag de opdracht van Argentinië om de wedstrijden uit de eindronde van het WK voetbal 1978 te organi seren. zal overenemen indien Ar gentinië daartoe niet in staat zou zijn. 'Wij willen ons buurland niet de organisatie ontnemen, wij stellen ons slechts kandidaat voor het ge val dat. Het is vanzelfsprekend dat de finale van 1978 in een Zuidameri- kaanse land zal moeten plaats vin den. Ik kan niet inzien wie er bezwaar tegen kan hebben tegen ons voorstel eerste reserve voor de organisatie van 1978 te zijn'. Gehandhaafd in de defensie bleef onder meer Jean Martin, die we derom de functie van trainer-coach gaat vervullen. HYS heeft overwo gen hem alleen als trainer-coach te contracteren, maar dat was te duur voor de club. Over de komst van Dick Jeilema die donderdagmiddag op Schiphol aankwam, is nogal iets te doen geweest. HYS werd verdacht van illegale praktijken, maar die be schuldiging bleek onjuist. De Ne derlandse IJshockeybond had in een eerder stadium aangekondigd dat Jeilema en Groningen contact hadden. De ploeg uit het noorden had echter alleen maar laten weten geen bezwaar te hebben tegen de overgang van Jeilema naar Gronin gen, dat zelf hog geen contact met de speler had gehad. Center Dale Turner en internatio nal Jerry Schaffer verdwenen. Schaffer gaai proberen in de Vere nigde Staten en daarna wellicht Canada profijshockey te spelen. Hij is toegelaten tot een trainingskamp waarvoor hij op 4 oktober naar de Verenigde Staten vertrekt. Turner werd vervangen door Bruce Coch rane. Turner, technisch een erg knappe speler, was door zijn ge wicht nogal gemakkelijk van de puck te zetten. Cochrane heeft een aanzienlijk forser postuur. De 21- jarige speler komt uit Halifax en speelde, evenals Ron Weiland, in de junior A-league. (ADVERTENTIE) ISTAD Terwijl politiehelikopters rondcirkelden en gewapende politiemannen rond de baan iden, is gisteren in het Zweedse Baastad de halve finale van het Davis Cup-toernooi tussen Zweden Jihili begonnen. Het geheel verliep zonder incidenten. De Zweed Björn Borg zorgde voor een edse voorsprong door Patricio Comejo te verslaan: 3-6, 6-4, 7-5, 6-3. Chili maakte later in de Idag gelijk door een overwinning van Jaime Fillol op Birger Andersen: 6-3, 6-2, 6-3. t U de tennisbaan in de bad- Baastad. zaten 500, streng teerde, toeschouwers. Er wa- honderd journalisten en even- poldtiemannen. Een decor dat iger leek dan het was. Want •Litie bleek veel meer aandacht taben voor het verloop van de itrijd dan voor het surveilleren [ln de gaten houden van de touwers. De politie hoefde te doen, want van enige orde ning was geen sprake, er was het wel op het hoofd- »r van de politie. De 63- politiechef Hans Fjelner liet dat er met een frequentie twee per uur. telefoontjes bin- kwamen met dreigementen ij waren er', zei Fjelner, gedreigd werd met het van handgranaten, traangas tkbommen. De lijst is nafcuur- nog veel langer, maar we ne- alles wel serieus'. |Zweedse minister van justitie, Gei j er oefende gisteren |rpe kritiek uit op de Zweedse Jsbond, omdat deze erop had ian de wedstrijd in Baastad te jniseren. Geijer: JNoch ik, pre- Olaf Palme of enig ander lid [de regering is gelukkig met het van deze wedstrijd tegen We begrijpen ook niet waar- deze wedstrijd tegen iedere prijs in Baastad gespeeld moest worden'. De Zweedse tennlsbond heeft daar nog niet op gereageerd en is slechts bezig met het zo glad mogelijk laten verlopen van de hele operatie. Zo kon het gebeuren dat donderdag avond tijdens een persconferentie, werd ingegrepen toen journalisten vragen stelden aan de Chilenen over de militaire Junta die daar op het ogenblik het heft in handen heeft. Aanvoerder Luis Ayala ging ondanks het feit dat een Zweedse official het woord nam en de jour nalisten verzocht niet dit soort vra gen te stellen 'omdat het hier een sport persconferentie is en geen politieke', toch in op die vraag. Ayala: 'Ek woon niet in Chili, ik woon in Miami'. En hij voegde eraan toe dat hij al enkele jaren niet meer ln Chili is geweest en er dus ook niets over kon vertellen. Ongeveer op hetzelfde moment trok een demonstratie door de straten van Baastad. Voorop liep de Zweed se ex-premier Tage Erlander. Er namen ongeveer 1500 mensen aan de optocht deel. Erlander, die van 1946 tot 1969 premier was, zei dat hij trots was voorop te lopen in deze demonstratie, 'waar de wereld opinie tegen het geweld in het huidige Chili is'. Gistermorgen kwamen opnieuw stromen demonstranten naar Baas tad toe. De politie verwachtte er in totaal 5000, maar het Zweedse Chi- li-comité dacht dat het aantal zou gaan oplopen tot 15.000. Een zegs man van het comité zei: 'We willen dat deze wedstrijd gestopt wordt, want we geloven niet ln het spelen tegen een fascistische staat'. Gistermiddag was er op het tennis park zelf in ieder geval nog niets van de demonstranten te merken. Wel waren rondom het hele veld hoge netten opgehangen om te voorkomen dat mensen zouden pro beren iets op de baan te gooien. Na zijn partij tegen Comejo zei Björn Borg: 'Ik merkte helemaal niets van de veiligheidsmaatregelen rond het veld en ik weet zeker dat mijn tegenstander er ook niets van gemerkt heeft. De partij was vredig en rustig'. Borg moest overigens sportief gesproken, vechten voor de winst op Comejo. Borg verloor ver rassend de eerste set, maar herstel de zich in de tweede toen hij de service van Cornejo tweemaal doorbrak. Daarna bleef Cornejo wel steeds dichtbij, maar Borg kwam niet meer ln grote moeilijkheden. In de tweede partij toonde Fillol dat hij geen enkele moeite had met de Zweed Birger Anderson. Fillol speelde erg koel en had Anderson waarschijnlijk kunnen vernederen als hij meer gebruik had gemaakt van zijn supaNeure backhand. ATHENE De inwoners van het oude Griekenland hadden de ge woonte om de muren rond de stad af te breken, als een Olympische kampioen werd binnengehaald. Want, zo luidde hun devies, 'een stad met zo'n inwoner heeft geen muren nodig'. Later, toen muren rondom een stad nutteloos bleken te zijn geworden werden de sport helden op een andere manier geëerd. Het minste wat men kon doen was wel een straat naar de glorieuze overwinnaar noemen. En als het erg goed was gegaan, schoot er nog wel eens een plein over. In Hymettes, een plaatsje aan de rand van Athene, eerde men de Olympische kampioen Petros Ga- iaktopoulos met 'n standbeeld., Ga- laktopoulos is namelijk de enige Griek die tijdens twee opeenvol gende Olympische Spelen een me daille heeft gewonnen. In Mexico in 1968 won hij de bronzen me daille bij het Grieks/Romeins worstelen en vier jaar later in München won hij op hetzelfde onderdeel de zilveren medaille. Prestaties van formaat, die de ge meenteraad van Hymettes vol doende achtte om er een stand beeld van de jonge held voor neer te zetten. Zo kon Galaktopoulos tot enkele weken geleden, op weg naaT zijn werk zijn eigen conter- feitsel in een park aaiischouwen. Tot enkele weken gcléden dus,' want toen besliste de gemeente raad dat 'ijét! ainpër twee jükt oude beeld verwijderd moest' wor den. De bestuurderen van de stad omkleedden hun. beslissing met de woorden: 'Veel atleten hebben door hun successen tijdens het zeven jaar durend regime van de militaire junta bijgedragen in de pogingen van de junta om de jeugd af te houden van de werke lijke problemen en hen naar het sportveld te lokken.' Verder, zo zei de gemeenteraad, 'is er geen reden om mensen die nog in leven zijn te eren, en het hindert daarbij niet wat hun prestaties zijn geweest en op welk gebied het was.' De beslissing om het beeld van Galaktopoulos weg te halen, werd door de buren van de worstelaar zeer kritisch ontvangen. Buurman George Glykis zei: 'Het is onge looflijk dat onze gemeenteraad zijn tijd spendeert aan dit soort zaken en dan dit soort beslissin- De held zonder beeld, Petros Galaktopoulos zwee ft hier door de lucht tijdens de verloren finale tegen de Tsjech Macha op de Olympische Spelen van München. gen neemt.' De 29-jarige Petros Galaktopoulos heeft op de beslissing gereageerd met een brief aan de gemeente raad van Hymettus. Hij schreef: 'Ik vind het niet erg dat u mijn standbeeld verwijderd hebt, omdat ik nooit zo een eerbewijs heb gezocht. En in de tweede plaats ben ik het ermee eens dat het niet juist is om op deze wijze de status van mensen die nog in leven zijn nog groter te maken.' Hij is het echter niet eens met de verwijzing van de gemeenteraad dat hij bij zou hebben gedragérf aan de versterking van de positie van de junta. 'Het ls te dol om te menen dat mijn prestaties ertoe hebben bijgedragen dat de jeugd zijn burgerplichten ging verzaken en zich meer met de sport ging bemoeien. Al voor de junta aan de macht kwam werkte en trainde ik hard om in 1968 op de Olympi sche Spelen te kunnen winnen. Ik train nog steeds, zodat ik aan de volgende Olympische Spelen kan deelnemen. Hoe kan iemand zeg gen dat ik voor de jimta trainde terwijl de junta zijn coup niet eens voltooid had?' De zaak-GalaktopouIos blijkt ech^ ter toch iets anders te liggen. Costa Revlnis, sportjournalist bij het Atheense dagblad 'Ta Nea' vindt de verdediging van de wor stelaar oneerlijk. Hij zegt: 'Tij dens de periode waarin de junta aan de macht was, had hij een winkeltje van de voetbalpool en hij had een concessie gekregen om drankautomaten in militaire kampen te exploiteren. Dat is het soort Olympisch idealisme dat Galaktopoulos had.' Van de kant van de sportofficials is geen commentaar gekomen op de verwijdering van het beeld van Galaktopoulos. 'Als we iets zouden aanvoeren tot zijn verdediging', zei een oudere official, 'dan zou den »--e worden beschouwd als aanhangers van de junta.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23