Pop op de plaat iocialistisch opvoeden-hoe moet dat? )e 'zwartrokken' /orden bedankt door Willem-Jan Martin reniging die vandaag wordt Ariola en de Burrito Bros opgericht, zoekt antwoord op de vraag: Basisgroepen, geen bestuur BINNENLAND 11 kv/KWARTET ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1975 10 Aukje Holtrop Mede met het oog op die leeshon ger vindt Rink van der Velde het jammer dat hij maar weinig con currentie ondervindt. 'De goeie ver tellers gaan weg', sombert hij. Ook afgezien van het 'goeie vertellen' is het een beetje de dood in de pot met de Friese literatuur, vindt Rink van der Velde. Nieuwe stromingen, als daarvan al sprake is, krijgen nauwelijks aanhang. Met de Gysbert Japicx-prijs, die om de twee jaar voor poëzie en om de twee jaar voor proza wordt toege kend. is dit jaar ook niet de verte genwoordiger van zo'n nieuwe stro ming. maar de schrijver van een heel oeuvre bekroond. Dat oeuvre is sterk traditioneel bepaald, hoewel Rink van der Velde er, wat hem naar zijn zeggen wel eens verweten wordt, nooit op uit is geweest een 'populaire volksschrijver' te zijn. 'Ik schrijf romans', zegt hij. 'die door een breed publiek gelezen blij ken te worden. Ik doe dat in tradi tionele vorm, omdat ik daarmee nog wel honderd jaar uit de voeten kan. Ten slotte kun je de traditie op wel honderden manieren bena deren'. Hij maakt er zich ook niet druk om of zijn werk nu wel of niet tot de literatuur kan worden gerekend. 'Dat weet ik niet. wat nou literatuur of wat lectuur is. Dat is zo'n subjectieve zaak'. Zonder wrok memoreert hij dat <iit jaar een van de drie juryleden, een neerlandicus, de 'moderne' Friese schrijver. Reinder van der Leest, een in Enschede woonachtige on derwijzer. had willen bekronen. Die voorkeur kan hij zich best voorstel len, omdat ook hij van mening is dat zijn collega 'heel bijzonder pro za' schrijft. Juiste toon Over zijn eigen proza merkt Rink van der Velde op nu pas het gevoel te hebben dat hij 'een beetje de juiste toon' te pakken krijgt.. Hij omschrijft die toon als 'een beetje onderkoeld, een beetje afstande lijk. maar wel geëngageerd met die mensen met een wat anarchistische inslag'. Dat engagement wordt sterker, naarmate hij zich de laatste tijd meer is gaan terugtrekken in de natuur. Even bulten Drachten ligt in een rijk viswater zijn woon- scheepje. waar hij steeds vaker te vinden is. Een paar jaar geleden dacht hij nog dat hij er rustig zou kunnen schrijven, maar daarvan komt niet veel terecht. Al te veelvuldig wordt de schrijver er in die Friese wildernis toe ver leid paling te gaan vangen of te gaan jagen. 'Ik begin steeds meer te ontdekken hoe de mensen van de natuur zijn vervreemd, om dat lelijke woord maar te gebruiken'. rERDAM Nadat de AJC (de Arbeiders Jeugd Centrale) in werd opgeheven, is de socialistische jeugd altijd wat ont- d gebleven. Geen jeugdclubs meer voor gelijkgezinden, en t de openbare school er voor iedereen is, konden socialistische s hun kinderen ook geen onderwijs aanbieden dat uitsluitend iocialisten was. kinderen erg onder deze ont- geleden hebben, is niet be- Maar sommige socialistische voelen het wel als een ge lat de opvoeding van thuis de huisdeur geen vervolg Om in die leemte te voor- wordt vandaag in Artis in ndam de Vereniging voor So- sche Opvoeding opgericht, al een vereniging worden Ij socialistische ouders (de i ligt op ouders, niet op on- s- en vormingsmensen) zich ii aansluiten om over socia le opvoeding te praten en er aan te geven. voorlopige doelstellingen dat de vereniging die is cht voor de jeugd wil gaan eren dat kinderen de ruimte i om zich te ontwikkelen tot nehsen die met elkaar willen aan een maatschappij macht, bezit, kennis en ering gelijk verdeeld zijn. Om iel te bereiken wil de vereni- Bdereen die in gezin, buurt of met hetzelfde doel werkt ledigen en daadwerkelijk n. Ze wil invloed uitoefenen b organisaties die bij opvoe- en vorming betrokken zijn leid, scholen, vormingscentra, ke partijen, vakverenigingen luwe vereniging heeft banden e PvdA. Niet alleen werd het oor zo'n vereniging anderhalf eleden gelanceerd door oud- ;ter André van der Louw, ook dige partij voorzitster Ien van Heuvel steunt krachtig de in om tot een landelijke ver- g voor socialistische opvoe- e komen. ten dat een dergelijke vere- eng sectarisme in de hand en alleen maar uit een nos- h verlangen naar voorbije voortkomt, wijst zij in de Ie krant die ter gelegenheid Ie oprichtingsvergadering is racht van de hand. 'Het doel vereniging is om met elkaar ntwoord te vinden op de hoe kun je socialistisch op en opgevoed worden? Hoe socialistische maatschappij eiken, hoe is een sociaiisti- ivenshoudlng mogelijk als we er bij de opvoeding niks van kwijt kunnen. Hoe iemand dat in ver band kan brengen met 'terug naar het verleden' is mij niet duidelijk. Er is nog zelden een meer toe komstgerichte activiteit geweest'. Noodzaak Dieter Visser en Rein Poppenk, ou ders en vanaf het begin actief be trokken bij de besprekingen over de nieuwe vereniging leggen ook de nadruk op de noodzaak om met gelijkgezinde ouders te praten over de opvoeding. Dieter: 'Ik zou dol graag met andere ouders over op voedingsproblemen willen praten. De meeste mensen denken dat ze het allemaal precies weten. Ze heb ben de opvoeding van hun kinde ren in hun zak. Als je op oudera vonden met een opvoedingspro bleem aankomt, komen ze meteen met Apock of met Ouders van Nu aanzetten. Er valt een pijnlijke stilte, als je niet over bedplassen, maar over de rol van het gezin of over de maatschappij wilt praten'. Rein Poppenk: 'Je kunt opvoeden, daar gaan ze van uit. Ze vinden het onzin als Je de opvoeding in ver band brengt met maatsthappelijke problemen. Voor ons staat vast dat die maatschappij vol onrechtvaar digheden zit en we vinden dat je ook via de opvoeding maatschappij kritiek moet uitoefenen. Ik wil niet dat mijn kinderen klakkeloos de normen en waarden van de huidige kapitalistische maatschappij over nemen'. Eigen normen Daar moeten dus de normen en waarden van het socialisme tegeno ver komen te staan. Rein: 'Nee, ik wil dat kinderen de ruimte krijgen om eigen normen en waarden te ontwikkelen. Je zult moeten probe ren om bijvoorbeeld bepaalde ter discussie te stellen. Je moet machtsverhoudingen in het gezin ter discussie te stellen. Je moet vertrouwen stellen in Je kinderen dat ze zelf wat kunnen en willen, je moet ze motiveren om zelfstan dig te denken. Laat ze maar kri tisch op hun ouders reageren. Dat Dieter Visser (links) en Rein Poppink, die nauw betrokken zyn by de oprichting van de Vereniging voor Socialistische Opvoeding. kan lastig zijn, maar het is wel goed'. Is dat nou exclusief socialistisch? Die ter: 'We weten niet precies wat socialistische opvoeding moet in houden. Ik kan zelf ook geen kaartje uit mijn zak trekken met daarop een precieze omschrijving. Maar ik vind het ontzettend belang rijk om er met anderen over tr praten. Het is helemaal niet d* bedoeling dat mensen die lid vai de vereniging worden geloofsbrie ven moeten overleggen. Maar we willen wel dat ze de doelstellingen onderschrijven, we willen dat onze leden als einddoel die andere maat schappij hebben. We hebben er eerst over gedacht om de vereni ging progressief in plaats van soci alistisch te noemen. Maar dat is te vaag. Iedereen noemt zich tegen woordig progressief'. Rein: 'Solidariteit is ook zo'n ver vagend begrip. De directeur van Philips Is ook solidair met die van AKZO. Dat soort solidariteit hoef ik niet bij mijn kinderen. Door onze doelstelling willen we duidelijk ma- V«»n dat het ons om een maat- tppijvisie gaat'. -autoritair? doelstellingen van de nieuwe club lijken erg op de doelstellingen van de anti-autoritaire beweging die een jaar of vijf geleden met crèches begon waarbij sterk de na druk gelegd werd op de gelijkheid van kinderen en opvoeders. Rein: 'Anti-autoritair is een beladen term. De mensen denken dan dat het erom gaat dat kinderen maar wat aan mogen rotzooien en dat bedoelen we niet. Het probleem is dat je als ouders misschien best anti-autoritair zou willen opvoeden, maar dat kinderen dan in botsing komen met de maatschappij die vreselijk autoritair is. Je moet inte gendeel kinderen juist weerbaar maken tegen de indoctrinatie van die maatschappij'. 'Mensen verwijten ons dat wij wil len indoctrineren. Als je iets tégen de indoctrinatie van het kapitalis me kunt doen. is dat uitstekend. Minister Van Kemenade spreekt op de oprichtingsvergadering over in doctrinatie. Dat is een gevolg van zijn stelling dat leraren hun maat schappelijke opvattingen niét hoe ven te verbergen voor hun leerlin gen. Ouders hoeven dat ook niet. We willen duidelijk richting geven Tijdens de oprichtingsvergade ring van de Vereniging voor Socialistische Opvoeding zal ook de structuur van de vereniging ter sprake komen. De nieuwe ver eniging mag niet gaan lijken op bestaande clubs als voetbalver enigingen, vakbonden, politieke partijen die allemaal een sterk hiërarchische structuur hebben, met besturen die een sleutelpo sitie innemen en leden die niets in te brengen hebben. Om de leden zoveel mogelijk te betrek ken bij de vereniging zal de na druk op basisgroepen komen te liggen, groepen ouders en gelijk gezinde opvoeders die in hun stad of streek zelf moeten bepa len hoe ze willen werken. Ze kun nen acties voeren, discussies op touw zetten, stencils maken of wat ze maar verder willen. Een landelijk actiecentrum zal het werk van deze basisgroepen bun delen en ook het werk dat al jaren door talloze onderwijs- en vormingsgroepen in het land ver spreid gedaan wordt. De vereni ging krijgt geen bestuur maar een landelijke coördinatiegroep, een soort stuurgroep die voor de communicatie moet zorgen en landelijke acties moet voorberei den. aan de opvoeding van onze kinde ren. een socialistische richting'. Hoe dat moet en hoe zo'n opvoe ding eruit moet zien, is dus nog totaal onduidelijk. Rein: 'Er is nog geen tijd geweest voor theorie-vor ming'. Dieter: 'We vinden het niet juist om bijvoorbaat vast te leggen wat een socialistische opvoeding inhoudt. Dat moeten we met elkaar Het is duidelijk dat dat nog een leuke discussie kan worden. troonde schrijver keert terug naar de natuur de is bij zoiets graag van de partij. 'Verbazend leuk' vindt hij het. 'Dat kan ook alleen maar hier', zegt hij. 'Ik zie Harry Mulisch in Amsterdam nog niet met een kruiwagen lopen, of Jan Wolkers'. Weinig concurrentie Leo Kleyn Een paar Jaar terug, ik meen 1970 of '71. kwamen The Flying Burrito Bros. deze kant op. De firma Ariola, die toen net de rechten op A M. het platenlabel van het vijftal, had verworven, hetgeen een geheel nieuw werkterrein betekende naast het repertoire dat tot dan toe had bestaan uit voornamelijk een tamelijk on- swingende selektie klanken van Duitse origine, maakte van de gelegenheid gebruik haar toenmalige direkteur Jan van Schalkwijk, het veld in te sturen teneinde de Burrito Bros. een passende ontvangst te bereiden, yan Schalkwijk, groot geworden temidden van 'schlagers', 'partykniiller', en operette, wist zoals te verwachten viel nauwelijks raad met niet-Duitse niet-operettezangers, wat tot uiting kwam in een fantastisch toespraakje, waarvan ik me tot op de dag van heden afvraag welke merkwaardige variant van de Engelse taal daarin door Van Schalkwijk werd gebezigd. Voor het overige was het best een prima feestje, niet in de laatste plaats door het onverstoorbaar optreden van Burrito-manager Frank Blanco (zijn échte naam. werd ons met net paspoort in de hand verzekerd). Inmiddels is men bij1 Artoia meer dan vertrouwd geraakt met het fenomeen popmuziek (na A M werd bijvoorbeeld al snel het links en rechts als progressief betitelde Island-label geboekt, overgenomen van Phonogram). Met The Flying Burrito Bros springt men niettemin nog steeds merkwaardig om. De release van een elpee als Hot Burrito II is althans op zijn zachtst gezegd een uiterst dubieuze greep. De Burrito Brothers hebben in diverse samenstellingen wel zoveel uitstekende muziek gemaakt, dat er best een goede verzamelplaat uit te destilleren valt. Maar aangezien juist dit idee door Ariola zelf reeds een paar jaar geleden werd geconcretiseerd (resultaat: de nog steeds aan te bevelen Hot Burrito I) en de 'officiële' produktle van de Burrito Bros. anderzijds toch ook weer niet meer dan drie platen omvat, moest men. bij elke poging het koetje verder uit te melken, wel verzeilen in herhalingen, tweede keus of klinkklare onzin. En dat is precies hetgeen we de afgelopen jaren hebben zien gebeuren. Zo was daar bijvoorbeeld de dubbel-elpee Honky Tonk Heaven, een verzameling nummers, tot stand gekomen tijdens de 'warming-up* vóór de officiële opnamen, tussen de bedrijven door, of misschien op momenten dat de microfoons toevallig nog open stonden, maar hoe dan ook nooit bedoeld als serieus werkstuk voor de consumptie. Verder de wrakkige live opnamen uit een fase. waarin de vlag (Flying Burrito Bros.) de lading (Country Gazette) nauwelijks nog dekte. En nu dan een selectie onder de titel Hot Burrito II (A M Records Stereo 89037 XAT). Werkelijk wel een zeer Inconsistent, bijeengeraapt zootje. Of misschien juist heel slim: aan een kleine hoeveelheid materiaal van de drie officiële Burrito- elpecs. waarbij doublures met Hot Burrito I zorgvuldig werden vermeden, werd een portie Honky Tonk Heaven toegevoegd. Met een dergelijke wijze van samenstellen kan men moeiteloos nog een Hot Burrito III en IV ln elkaar sleutelen en ls kassa! het officiële én officieuze Burrito-repertoire twee keer verkocht. Nee, dan toch maar liever een toespraakje van Jan van Schalkwijk. De Amerikaanse Country Western-groep Verder op de agenda The Second Day (Philips Stereo 6410 081). het debuut van de Nederlandse formatie Water, waarin o.m. ex- Sandy Coast Ron Westerbeek. Neerlands beste harmonlkablazer John Lagrand. ex-Ekseptlon Pieter Voogt en nog zo wat aan kundige jongelui. De voortreffelijk gearrangeerde muziek komblneert elementen uit de bruine hoek (funk), rock en meer symfonische zaken. Overigens wordt er gaaf en vooral ook uiterst 'relaxed' gemusiceerd. Kant één toont zo Water op zijn sterkst (het swingende After The Ball is wat betreft het hoogtepunt van de elpee), twee start nog goed. maar verliest gaandeweg aan spanning, als gevolg van opgemelde 'symfonlca' wordt dat strakker gehouden, dan zit de boel gebeiteld. iese schrijver Rink van der Velde heeft gedeputeerde staten van Friesland laten weten dat hij jenegen is de hem toegekende Gysbert Japicx-prijs in het historische stadhuis van Bolsward in ngst te nemen. Dat is spijtig voor de Friese cultuurdragers die met hun aanwezigheid zo'n ige uitreiking luister plegen bij te zetten, maar de auteur heeft er nu eenmaal geen zin in zich, hij zegt, 'tussen de zwartrokken' te begeven. lorstel van de voorzitter van riese schrijversbond zal de I, lem nu waarschijnlijk worden indigd in de op een steen - van zijn woning gelegen Bburg De Lawei in Drachten, er daar vrijdag de Friese iweek wordt geopend. Zijn Ing naar Bolsward te gaan Is een demonstratie kunnen opgevat, maar de schrijver ert dat daarvan geen sprake ewel hij 'ijdel genoeg' is om de te accepteren, mogen hem de in verbonden plichtplegingen m worden. wel wat te maken hebben de anarchistische inslag van van der Velde, die "ten slotte loren en getogen in een pro die menige hele of halve list heeft voortgebracht, natuurlijk een groot aantal en dochteren dat juist als gezagsgetrouw mag worden merkt. Erfelijk gezien, is Rink er Velde wel uit de boot ge- zijn vader en grootvader, elden politieman waren, zou jtiigszins vrijgevochten levens- si van hun zoon en kleinzoon chijnlijk een gruwel zijn. e romans die Rink van der heeft geschreven, blijkt ook ■oorliefde voor min of meer tilstische naturen, die daaren- zoals hij ln een van die d op de hem kenmerkende che toon schrijft, nog niet langetast door NVSH. Opbouw- n, kerk, industrialisatie, sic en alle andere kwalen van tijd'. van der Velde voelt zich. zegt >ok verbonden met zulke tot vrijgevochten type' behorende !n, die met name in de eer- straatarme zuidoosthoek van and nog wel te vinden zijn. nensen. die nu waarschijnlijk rubriek asociaal vallen, heb ben nog levendige herinneringen aan de jaren twintig en dertig. Als je ze de bek openbreekt, gaan ze onmiddellijk op Colljn af, dat was de grote boeman'. Carmiggelt Blijkens de flaptekst van een van zijn boeken is Rink van der Velde, geboren in 1-932, 'in het Friese taal gebied onbetwist de meest gelezen auteur van de laatste jaren'. Hij heeft zo'n twaalf'romans en enkele bundels met zogeheten cursiefjes op zijn naam staan. Op grond van die cursiefjes, in de ondertitel van een recente bundel 'kroegverhalen uit Friesland' genoemd, gaat hij wel voor de Carmiggelt van het noorden door. De 'kroegverhalen' schrijft hij voor het Friese letterkundige maandblad De strLkel, waarvan hij een van de redacteuren is. De stof ervoor doet hij op tijdens zijn werkzaamheden voor de Leeuwarder Courant, waar aan hij als redacteur is verbonden. De rubriek 'Fries mozaïek' die hij ln die krant schrijft, voert hem elke middag naar de provincie', waar ook aan de tapkast menige mozaïek te vervaardigen valt. Niet zonder schroom legt hij in de 'herbergen, kafé's. bars en oare ho- reca-gelegenheden' het oor te luis teren. Die schroom geldt niet zo zeer het voorbeeld van de" door hem hogelijk bewonderde Carmiggelt. als wel de taalrijkdom die hem boven de kruidenbitters zomaar in de schoot wordt geworpen. Soms vraagt hij zich wel eens af. zo bekent hij op de achterkant van een van zijn bundels met 'stikjes': 'Wie ben ik. dat ik dit mag op schrijven?' Ook aan die vraag, zegt Rink van der Velde, is enige Ironie niet vreemd, al verbaast hij zich menig maal wel degelijk over de hem tot dan toe onbekende, maar uiterst heldere en plastische uitdrukkingen die hij opvangt. Zijn verbazing wordt vaak gedeeld door de mede werkers van de Fryske akademie, aan wie hij het gehoorde soms doorgeeft. Daarmee is ten dele ook de vraag beantwoord waarom Rink van der Velde zich van het Fnes bedient. Die taal vindt hij aanmerkelijk rij ker en genuanceerder dan het Ne derlands. of liever: 'Hollands'. Hij merkt dat vooral als hij een enkele keer zijn eigen proza in dat 'Hol lands' vertaalt en voor bepaalde woorden geen Nederlands equiva lent kan vinden. In de door hemzelf vertaalde 'kroechforhalen' die zijn opgeno men in de dit jaar bij de Wereldbi bliotheek-vereniging verschenen bundel 'Kruidenbitter' zijn daar door heel wat 'friesismen', zoals hij ze noemt, te vinden. Zo heeft hij het woord 'bjusterbaerlik' maar vertaald met 'bijsterbaarlijk', omdat het Nederlands geen woord kent dat het midden houdt tussen 'won derbaarlijk' en 'verbijsterend'. En wat te doen met het woord 'róvers- guod', dat zoiets als 'schaars artikel' betekent? De vertaler heeft er maar 'roversgoed' van gemaakt: 'Dat begrijpt iedere Nederlander'. Room Het ln vergelijking met het Fries armoedige 'Hollands' doet aan het vertaalde werk veel afbreuk. Nogal wat lezers van de twee jaar geleden bij Leopold in Den Haag versche nen roman 'Verandering van lucht' zouden zich kunnen afvragen waar aan dat boek ln Friesland zijn suc ces te danken heeft. Maar 'Foroa- ring fan lucht', vele malen her drukt. moet dan ook veel smakelij ker zijn dan de Nederlandse versie doet vermoeden. Het verschil zit hem hierin dat van de vertaling de room af is. zoals Rink van der Rink van der Velde Velde zegt. De vertaier, in dit geval Yge Foppema, staat machteloos. Wellicht is het aan het ontbreken van de room te wijten dat veel 'Hollanders' de naam van Rink van der Velde niet zo gauw zullen kun nen thuisbrengen, ook al zijn toch de meeste van zijn romans ln het Nederlands vertaald. Over onbe kendheid heeft Rink van der Velde in Friesland niet te klagen. Is daar een oplage van 2000 exemplaren voor een roman normaal te noe men, van de Jongste roman van Rink van der Velde, 'Pake Sytse'. zijn drie maanden na het verschij nen al 6000 exemplaren verkocht. Schrijf je als Fries auteur voor een klein taalgebied, daar staat tegeno ver dat de Friezen 'een volkje van lezers' zijn. zoals Rink van der Vel de opmerkt. Hij heeft zelfs de in druk dat de Friezen steeds meer gaan lezen: 'Ik denk dat ze een beetje op de televisie uitgekeken beginnen te raken'. De stichting It Fryske boek, een soort op Friesland toegesneden CPNB. constateert een groeiende vraag naar Friese boe ken. Sinds een paar jaar exploiteert de stichting een nieuw afzetgebied door met een vrachtwagen vol boe ken de 'provincie' in te trekken en die boeken door Friese schrijvers met een kruiwagen te laten uitven ten. De provincie Friesland subsi dieert die onderneming, terwijl ook sponsors, zoals dit jaar de Rabo bank. worden aangetrokken. Vorig Jaar is op die manier in tien dagen voor maar liefst 80.000 gulden aan boeken verkocht. Rink van der Vel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11