estuur Enk a maakt bekend: akbonden zijn boos WINNER. DE SHAG MET DE MILDE SMAAK VAN EEN AMERIKAANSE SIGARET. WINNER,DE BETERE AMERIKAAN DIE JE ZELF DRAAIT.40 VOOR 1.70. Max Heymans toonde perfecte collectie Industriebond NKV wil opheldering over federatieplan Opraken grondstoffen schijnprobleem, maar er wacht ons wel wat erplaatsingen pensionering wachtgeld Schitterende Franse stoffen n onderzoek ellen naar niet kerde auto's PvdA wil lagere salarissen hoge functionarissen Mr. Luns schrijft brief aan regering V/KWARTET VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 1 SS )nze sociaal-economische redactie volle zijn benut wil Enka aanvra gen tot ontslag Indienen', aldus de raad van bestuur. HEM De raad van bestuur van Enka Glanzstoff heeft een maatregelen overplaatsingen, vervroegde pensionering, tgeld etc bekendgemaakt, die zullen worden gebruikt bij plossen van de problemen bij dit concern. De sociale egdrags- Centraal bureau Is zijn gisteren in het personeelsblad 'Spindop' gepubliceerd. kbonden hebben verontwaar- gereageerd op het feit dat ze ikket maatregelen uit de pu it hebben moeten vernemen. ,n M11 zegt dat de stukken 15 sep- otljilOOS aan alle bij het overleg kenen zijn verstuurd. De be- van de industriebond ladden de bewuste brief giste- chter nog niet ontvangen, lin als de heer Van der Hey- in de industriebond NKV. De tsbestuurder J. Rijn-bant van de industriebond NKV in Arnhem had de stukken inmiddels wel in zijn bezit gekregen. Xt -t- Minister Westerterp er en waterstaat) acht het ïodig een onderzoek in te naar het aantal niet verze- auto's. Er bestaan momenteel aanwijzingen dat het aantal niet is verzekerd belang- iger ligt dan zestig, zeventig weede Kamer Van der Doef had om een dergelijk on gevraagd, als er aanwijzin- luden zijn dat het aantal ekerde auto's hoger zou lig- ilgens minister Westerterp zal rgelijk onderzoek zeer uitge- kostbaar zijn. Bovendien minister Van Agt (justitie) tsontwerp voor tot wijziging wet op aansprakelijkheids- ring motorrijtuigen. Met de- siging zouden de registratie controle van de verzekerin- nmerkelijk worden verbeterd, dt naar gestreefd de wetswij- in 1977 in werking te laten Hij handhaafde echter de kritiek van zijn collega de heer Van der Heijden die het 'stijlloos' noemde de bonden te tracteren op zaken die nog ln het overleg aan de orde moeten komen. De bonden zijn volgens hem bela chelijk gemaakt, terwijl er opnieuw nodeloos irritatie is veroorzaakt. 'Als dit overleg is dan kunnen we beter volstaan met het vragen naar de plannen om vervolgens de leden te raadplegen over actie', zei de heer Van der Heijden. 'We worden bij Enka Glanzstoff steeds voor verrassingen geplaatst. Wat dat nog te maken heeft met overleg snap ik niet', aldus Bas Nieuwland van de Industriebond CNV, die er op had gerekend dat de sociale gedragsregels volgende week vrijdag tijdens het overleg met de bonden op tafel zouden komen. Overigens mist de heer Nieuwland het zoeken naar of scheppen van vervangende werkgelegenheid. 'Er wordt wel over vacatures binnen het Akzo-concern gepraat, maar daarbij gaat het alleen om het op vullen van bestaande arbeidsplaat sen', zei hij. De maatregelen die de raad van bestuur bij de reorganisatie tot het uiterste wil gebruiken zijn: het niet aanvullen van het natuurlijk ver loop: overplaatsingen: op wacht geld stellen van de oudste groepen werknemers: tijdelijke plaatsing binnen of buiten de Akzo: her plaatsing van personeelsleden, die op grond van leeftijd of persoon lijke omstandigheden elders moei lijk aan de slag kunnen komen. 'Pas nadat deze mogelijkheden ten Tervergroting van de mogelijkhe den tot plaatsing bij andere Ak- zoonderdelen is een centraal bu reau personeelsbemiddeling voor Akzo-Nederland opgericht. Alle va catures in Akzo-Nederland moeten aan dit bureau wordén gemeld. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De PvdA heeft minister De Gaay Fortman ge vraagd zo snel mogelijk met voorstellen te komen om de sa larissen van .hoge functionaris sen en politici die het salaris van een minister soms ver te boven gaan, te verlagen. De Tweede Kamerleden Laban, Barendregt en Franssen (allen PvdA) wijzen erop dat de minis ter afgelopen voorjaar al heeft toegezegd dat het trendbeleid. dat voor deze functies jaarlijks voor een forse salarisverhoging zorgt, aangepakt zou wordén. Uit de begroting van Binnenlandse zaken blijkt echter dat er voor het komende jaar weer een forse salarisstijging voor deze mensen in zit. Het gaat hierbij om func ties als burgemeester? van de drie grote steden. Commissaris sen van de koningin, directeur van de Nederlandse Bank enz. De drie socialistische Kamerle den vinden dat een overheid het goede voorbeeld moet geven van nivellering, als zij dit beleid ook aan het bedrijfsleven wil opleg gen. De geloofwaardigheid wordt daarmee ten zeerste gediend. Avondtoilet In zwart turquoise en zilverzijden mousseline van Max Heymans. BRUSSEL De secretaris-generaal van de NAVO, de heer J. Luns, heeft een brief gestuurd naar de Nederlandse regering met vermoe delijk een aanmaning de verdrags verplichtingen na te komen. De in houd van de brief is echter niet bekend gemaakt omdat de heer Luns betreffende de militaire sterk te van de lidstaten gekwalificeerde gegevens zou hebben verstrekt. In kringen van de NAVO in Brussel wordt gezegd dat de brief enige kritiek bevat. De brief is geschre ven namens de andere lidstaten en weerspiegelt de kritiek die woens dag jl. door de lidstaten werd ge ventileerd. Winner kent dezelfde milde smaak als de beste Amerikaanse sigaret. Want Winner heeft een melange van de meest uitgelezen Amerikaanse Burley-en Kentucky-sigarettentabak. Winner heeft een lange draad en is rijp bruin van kleur. Met Winner rookt u shag naar de beste Amerikaanse tradities. AMERIKAANSE SHAfc g /nuyX/u/ /r/wcr. door Annemarie Lücker Gisteren toonde Max Heymans in zijn Amsterdamse salon zijn najaarscollectie en een deel van de Diffusion, de confectie die door 'Plaza' wordt gebracht. Onder de aanwezigen was Mathilde Willink, gekleed in een blauw leren, bestikte en geborduurde praal jas, gevoerd met rood bont. De actrices Charlotte Kohier, Mary Dresselhuys, Sara Heyblom en Caro van Eyck zaten gezusterlijk naast elkaar. Namens zoals 'Plaisir de France', 'Mon Nouveau Parfum' en 'Le Blue die waren gemaakt van hele dun ne stoffen. Ragdunne jersey met een tljgerdruk werd gebruikt voor een superwijde klokrok met klein jasje en een gewikkelde turban. Bijna transparant waren de hoog gesloten geklede jurken samen met lospandige overjassen van dezelfde stof in zwart of turquoise met goud en zilver: het toppunt van raffine ment. De Diffusion van Max Heymans. in enkele goede huizen te koop, zal in de speciale Heymans boutique van de Bijenkorf te vinden zijn. De collectie 1976 wordt uitgebreid met een serie zijden en katoenen Jur ken. De pakken en de jassen, die getoond werden, zién er schitterend uit, ze hebben merendeels de lijn en de accenten van de couture. Ook hier blijft het kleurgebruik so ber. Ik teken zonder meer voor de klassieke witte blazer met ingewe ven zijden streep, op eenzelfde lan ge broek! de Paris', klonken aan de lopende band gedurende de presentatie. Het Parijse blauw, blauw in alle denk bare nuances, was naast wit, zwart grijs en beige, de enige andere kleur in de perfecte collectie van mooie pakken, capes en ensembles en niet te vergeten prachtige clo ches en hoeden. De schitterende stoffen, allen uit Frankrijk, 9praken voor zichzelf: tweed, grijze flannel, veel ruiten, kashmir en zijden mousseline die vaak doorweven was met goud en zilverdraad. De pakken hadden meestal rechte en overslag rokken, iets over de knie, de jasjes waren kort en werden met smal cein tuurtje gedragen. Heymans had veel smalle ritssluitingen als slui ting aan jasjes en aan zakken. De jassen en bijbehorende capes, veel driekwart en zeven-achtste, werden met bont of met onverwacht blauw gevoerd. Grijze ruiten werden ge combineerd met zwart witte pied- de-poule. Lange bijbehorende shawls met franje waren. gevoerd met een tegenkleur, overvloedig aanwezig. Er was een gebreid zwart aansluitend pak met een smalle rits, dat samen wordt gedragen met een grof gehaakt strakke muts en sjerp. Naast de rechte rokken wa ren er zwierige klokrokken, maar EINDHOVEN Dat grondstoffen en andere natuurlijke hulpbron nen eindig zijn en dus binnen afzienbare tijd opraken is een schijn probleem. Het is technisch mogelijk dat de mensheid voor prak tisch onbepaalde tijd het in redelijke welstand op deze planeet uithoudt. Maar düe nieuwe manier van be staan verschilt wel zeer wezenlijk van wat we op het ogenblik zo al doen. En de politieke en industriële veranderingen die nodig zijn om naar die stabiele toestand te komen en onderweg niet in grote moeilijk heden te raken, vormen een opgave die omstreeks de grens ligt van wat wij 'als niet zo vreselijk intelligente wezens' aankunnen. Zo formuleert professor Sir Her mann Bondi het onderwerp en de richting van de gesprekken die 29 Europese en Amerikaanse kopstuk ken uit wetenschap en (minder) bedrijfsleven en politiek gisteren en vandaag achter gesloten deuren voeren in Eindhoven. Het is de jaarlijkse conferentie van de Stich ting voor wetenschapsbeleid (Science Policy Foundation), een in Londen gevestigd particulier in stituut waarvan prof. Bondi voor zitter is. Hij is ook eerste weten schappelijk adviseur van het Britse ministerie van defensie, maar lijkt zijn functies redelijk gescheiden te houden. Strategie Het probleem is niet dat de dingen opraken, zegt prof. Bondi. De be langrijkste dingen raken niet op (ijzer, aluminium). Wat wel op raakt is in principe vervangbaar. Het probleem is: hoe organiseren we dat? We zullen eerst de goede strategie moeten ontwikkelen, en dat zal niet eenvoudig zijn. En daarna zai in een politiek opvoe dingsproces de polieke wil moeten worden ontwikkeld om die strategie ook uit te voeren. 'Niemand van ons is er volledig van overtuigd dat dat zal lukken, maar evenmin is iemand ervan overtuigd dat het ze ker mis zal gaan.' Het openbare deel van de confe rentie was gisteravond een lezing van dr. Al vin Weinberg van het Instituut yoor energie-analyse in het Amerikaanse Oak Ridge, onder de treffende titel 'Het tijdperk der vervangbaarheid, of: Wat doen we als het kwik op raakt?' Energiebronnen Zijn centrale redenering is dat we aardig uit de problemen kunnen blijven, mits er aanvaardbare, vrij ruime en betaalbare energiebron nen zijn. Persoonlijk gelooft Wein berg dat kernenergie aanvaardbaar is hij heeft met de ontwikkeling ervan wel het een en ander te doen gehad. Maar hij vindt wel dat we moeten proberen andere 'onuitput telijke' energiebronnen te ontwik kelen (zonne-energie, kernfusie). Met een stortvloed van cijfers en soms verrassende gegevens toont hij aan dat dan een stabiele we reldsamenleving over een eeuw of wat technisch mogelijk is, met tien miljard mensen op Europees wel- standnlveau en een redelijk schoon milieu. Maar de overgangsperiode daar naar toe zal zeer zwaar zijn, waarschuwt hij. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het bestuur van de Industriebond NKV heeft de be sturen van NKV en NW nadere opheldering gevraagd over de vraag in hoeverre de federatie NVV-NKV automatisch zal leiden tot een fusie. De Industriebond NKV heeft zich, zoals bekend tot nu toe gere serveerd opgesteld tegenover de fe deratie tussen NW en NKV, met name omdat in de statuten de fu siegedachte is opgenomen. De bond voelde wel voor een federatie tus sen de vakcentrales, maar gaf te kennen geen volmacht van de ach terban te hebben om te gaan pra ten over de fusie óp bonds- of centraal niveau. Inmiddels is uit globale opiniepei lingen in de kring van bestuurders gebleken dat een meerderheid ak koord wenst te gaan met de federa- tievoorstellen zoals die nu op tafel liggen. De tegenstanders van deze plannen zijn over het gehele land verdeeld. De bezoldigde bestuurders zouden ook akkoord gaan met een eventuele fusie op bondsniveau. Een belangrijke overweging bij de ze standpuntbepaling is de wankele financiële toestand van de indus triebond NKV. Er wordt rekening gehouden met een verlies van vele miljoenen dit jaar en op den duur met een staking van belangrijke activiteiten om financieel het hoofd .boven water te kunnen hou den. Het bondsbestuur van de in dustrie NKV, dat naar verluidt Ln meerderheid nog steeds een tegen stander is van de federatieplannen, zal vandaag een advies voor leggen aan de centrale raad, het hoogste orgaan van de bond. Een eventpeel 'ja' van de industrie bond NKV betekent overigens niet dat de federatie er dan definitief komt. Wanneer de NKV-bond op louter financiële overwegingen met de federatie zal instemmen, wil de Industriebond NW daar waar schijnlijk geen genoegen mee ne men. Tégen bezuinigingen Na uitgebreide discussie binnen het Advies- en Begeleldings Centrum voor het Amsterdamse Onderwijs (het ABC) hebben de hoogste over legorganen van medewerkers van het ABC- het Centraal Comité en de ABC-Raad besloten hun adhesie te betuigen aan het optreden van de Amsterdamse Initiatiefgroep te- geti bezuinigingen op de collektieve voorzieningen. Hiertoe werd de volgende brief naar de Initiatiefgroep verzonden: 'Het Centraal Comité (het overleg orgaan van directie en teamlei ders) van het Advies- en Begelel- dings Centrum voor het Amsterdam se Onderwijs en de A.B.C.-Raad van medewerkers protesteren scherp tegen de bezuinigingen op onderwijs- en overige collectieve voorzieningen in het lopende en ht komende begrotingsjaar en be tuigen daarom hun adhesie aan de Amsterdamse Initiatiefgroep tegen deze bezuinigingen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9