Jordanië wijst eisen roor Amerikaanse raketten van de hand Defensielast doorkruist sociale strijd in Israël Communisten n Portugal likken eis in Hoge Amerikanen stelden Vietcong te zwak voor lambia zet SWAPO et land uit Bestand in Libanon nog krachteloos Sacharow: verbreiding van feiten onze enige verdediging Aanval op nationale waardigheid' 'rij baan voor nieuwe regering Communist burgemeester van Napels Frankrijk poogt ontvoerde vrouw vrij te krijgen CIA-medewerkerals 'bewijs' voor demoralisering MAPAM-leider Merchav in ons land Zuster Franco: Juan Carlos zeer spoedig staatshoofd jouw, KWARTET VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND 7 «MAN, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) Jordanië gaat niet akkoord met de militaire berkingen, die de Verenigde Staten aan de levering van veertien Hawk-raketten stellen. Ameri- |anse functionarissen hebben echter gesteld dat het nog lang niet zeker is dat de raketten niet [llen worden gekocht. een nota, die de Jordaanse pre- er Al-Rafei gisteren bij de Ame- aanse ambassade in Amman, liet sorgen, zegt Jordanië dat het ab- uut met bereid is een contract te enen onder de voorwaarden, jerkingen en verplichtingen zoals esident Ford, die in zijn brief n het Congres noemt'. i de tegenstanders van de ver- op aan Jordanië, van wie senator {ford Case de belangrijkste was, ■ust te stellen had Ford woens- beloofd dat Jordanië zou ga- ideren dat de raketten niet ver- atst zullen worden en niet voor i aanval op Israël zullen worden »ruikt. Jordanië heeft deze be perkingen een aanval op de natio nale waardigheid genoemd. Waarnemers in Amman hebben verklaard dat de mogelijkheid weer open is dat Jordanië van de Sow- jet-Unie Sam-6-raketten zal probe ren te kopen. In het licht van het Arabische wantrouwen jegens het akkoord tussen Israël en Egypte is het voor Amman moeilijk te aan vaarden cat de raketten niet tegen Israël zullen mogen worden ge bruikt. De Jordaanse koning Hoes sein heeft al eerder het idee van een koop elders geopperd. Geen prestige Senator Clifford Case zei in de SSABON (AP, Reuter, UPI) De Portugese communisten eisen t langer twee zetels in de nieuwe regering. Daarmee is de weg j gekomen voor een kabinet het zesde binnen anderhalf jaar onder leiding van eerste minister Pinheiro de Azvedo. namen van de nieuwe ministers len mogelijk vandaag al worden end gemaakt. Waarschijnlijk zal kabinet bestaan uit vier socia- en, twee volksdemocraten, één anunist en een aantal burgers militairen. ivrankelijk wilden de communis twee zetels maar de volksdemo- ten hebben zich hier steeds te- verzet omdat zij ook twee ze- kregen toebedeeld. En dat ter- de communisten bij de verkie- !en in april de helft minder men behaalden dan de volks- icraten f26 tot 12.5 procent), ihil van mening bestaat nu over de verdeling van de ver- Hen de ministeries. Het ministe- van voorlichting en financiën de hete hangijzers. De volksde- iraten zouden grote belangstel hebben voor financiën maar ;ens zegslieden zijn zowel socia- en als communisten daartegen. betreft het departement van dichting lijkt geen der drie par- n zin te hebben de verantwoor- g voor de staatsmedia op zich te len en een verscheidenheid aan lingen te verzekeren, nauw aan de communisten ver den Portugese democratische fcging heeft bezwaar gemaakt sn de nieuwe regering. Deze ga- fleert volgens haar niet dat de tugese revolutie zal wordèn rtgezet. Voor leider Jose Ten- rinha gispte met name' de 'anti- Hutlonaire rechtervleugel' van voliksdemocraten en voorspelde 'periode van hevige sociale nningen'. flat de volksdemocraten zulke ?e betrekkingen onderhouden de communisten, zien de BAKA (Reuter) De Zambi- se regering heeft de Zuidwestaf- anse volksorganisatie (SWAPO) racht gegeven alle militaire ac- elt vanaf Zambiaans grondge- i 3top te zetten. Dit hebben igen die in contact saan met SWAPO en onafhankelijke di- iiatieke kringen in Loesaka be- dgemaakt. De SWAPO, de be- flihgsbeweging van het door 1-Afrika bestuurde Namibië, flt door de organisaties van Af- anse Eenheid (OAE) erkend als enige wettige bevrijdingsbewe- van het gebied. De SWAPO zal er tegen het eind van septem- een kamp moeten ontruimen gelegen is op een boerderij, buiten de Zambiaanse hoofd- Het aantal SWAPO-leden op boerderij ligt tussen 400 en 500. is niet duidelijk waar de Naml- s van het kamp zich zullen igen. autoriteiten van Zambia zouden Russische wapenleveranties ben onderschept die bestemd en voor de militaire eenheden de SWAPO. Deze eenheden flen hun kampen in het zuid- ten van Namibië en in zuidelijk ola. ibia heeft duidelijk een proces gang gebracht dat de activiteit beperken van alle bevrij- [sbewegingen in Zuidelijk Afri- flie op Zambiaans grondgebied oeven. Diplomatieke kringen Aden woensdag reeds dat de re- ig in Loesaka deze bevrijdings- Bgingen heeft gevraagd de na- op te geven van alle guerrille- en administratieve functiona- D, hun schuilnamen, de namen hun geboortedorpen en die van lokale leiders. Verder zouden fo- van paspoorten beschikbaar !ten worden gesteld. waarnemers de kritiek ais een nieuwe aanwijzing dat de commu nisten steeds meer een oppositierol gaan spelen. Zij zouden genoegen hebben geno men met één zetel in het kabinet alléén om een volledige breuk met de Beweging der strijdkrachten te voorkomen. De communisten zouden werken aan een brede oppositiebeweging om het deels onti-communistische programma van de nieuwe regering te ondermijnen. Voor de komende dagen staan een aantal protestbe togingen op touw. De assemblee van de Portugese ma rine heeft drie pro-communistische officieren aangewezen als haar-ver tegenwoordigers in de revolutionai re raad. Het zijn admiraal Rosa Coutinho. kapitein-luitenant-ter zee Almada Contreiras en kapitein ter-zee Martins Guerreiro, die ook zitting hadden in de oude raad. Jordaanse nota geen reden te zien de voorwaarden voor de levering te laten vallen. 'Dit is een te ernstige zaak om af te doen met de kwalifi catie 'prestige-kwestie 'aldus Case. De Israëlische minister van defen sie, Peres, heeft gisteren verklaard dat zijn land bereid is te beloven dat het geen kernkoppen zal instal leren op de raketten die de Ameri kaanse regering overweegt aan Is raël te leveren. De Pershing-raket- ten hebben een bereik van 640 kilometer, zodat de Israëlische ar tillerie er de grote Arabische steden mee zou kunnen bombarderen. De Israëlische en Egyptische mili taire delegaties hebben hun bespre kingen in Genève over de prakti sche uitvoering van het Sinal-ak- koord bijna voltooid. De documen ten zullen waarschijnlijk binnen een week worden getekend, aldus Israëlische dagbladen. Volgens Maariv zijn de meeste details over de overdracht van de olievelden van Aboe Rodeis in de woestijn aan Egypte nagenoeg rond. De Je ruzalem Post meldde gisteren dat de besluiten van de delegaties al ter goedkeuring naar de twee rege ringen zijn gezonden. Afrika De Israëlische minister van buiten landse zaken Allon zal volgende week in New York besprekingen voeren met collega's van Afrikaan se landen, die na de oktoberoorlog van 1973 de betrekkingen met Is raël verbraken. Dit schrijft het blad Yedioth Sharonoth. Het zegt dat de kansen op diplomatiek her stel na het Slnai-akkoord aanzien lijk zijn NAPELS (UPI) Een communist is gisteravond door de gemeenteraad van Napels tot burgemeester geko zen. Napels is nu de grootste stad met een communist aan het hoofd in heel West-Europa. De verkiezing van Maurizio Valenzi tot burgemees ter gebeurde dankzij een gezamen lijk optreden van communisten en socialisten. Monarchisten en chris ten-democraten hebben 30 jaar lang aan het hoofd van de stad gestaan. BEIROET (AFP. UPI. Reuter, AP) Schoten en explosies weerklonken gisteravond al weer in de Libanese hoofdstad Beiroet, nadat enkele uren tevoren 'alle partijen' een be stand waren overeengekomen. Volgens de Libanese politie zijn gisteren bij de gevechten, die als de ernstigste van de afgelopen drie weken worden gekenschetst, seker 26 mensen om het leven gekomenl Na besprekingen, die premier Kara- mi met alle politieke groeperingen heeft gevoerd, is een gezamenlijke commissie gevormd voor de nale; ving van het bestand. De tegenover elkaar staande groe peringen in de Libanese strijd hebr ben elkaar gisternacht weer met mortieren en andere wapens be stookt. De autoriteiten rieden de bevolking via de radio aan bin nenshuis te blijven. In de oude wijk bij de haven woedden vele branden, veroorzaakt door bommen (zie foto). De meeste doden, zeker twaalf, vielen In het in het cen trum van Beiroet gelegen hotel Al Arabi, dat in de nacht werd opge blazen. Een vertegenwoordiger van de Pa lestijnse verzetsorganisatie PLO heeft de Franse regering ophelde ring gevraagd over de mededeling van de Franse minister Sauvagnar- gues dat zijn regering Libanon steun wil verlenen bij de binnen landse moeilijkheden. Voor Libanon in 1943 onafhankelijk werd was het Frans koloniaal gebied. PARIJS (UPI) Een Frans vlieg tuig zal vandag diep in Tsjaad een boodschap uitwerpen waarin losgeld wordt geboden voor het Franse echtpaar Claustre dat door opstan delingen wordt vastgehouden. Frankrijk negeert hiermee een waarschuwing van de Tsjaadse au toriteiten de soevereiniteit niet te schenden. De functionarissen zeiden dat in de boodschap een losgeld van 10 mil joen franc (6 miljoen gulden) wordt geboden voor Pierre en Frangoise Claustre die ergens in de Tibesti-woestijn verborgen worden gehouden. Frankrijk zal ook per parachute 'de technische middelen leveren' waarmee opstandelingen leider Hissen Habre kan antwoor den. Het gaat vermoedelijk om een veldradlo. De rebellen ontvoerden 16 maan den geleden de ethnoloèe Fran goise Claustre. Zij dreigen haar te doden als niet voor 23 september het losgeld is betaald. Pierre Claus tre voegde zich bij zijn echtgeno te nadat alle pogmgen waren mis lukt haar vrijlating te bewerkstel ligen. WASHINGTON (AP, Reuter) De kracht van het Vietnamese TET-offensief in 1968 kwam voor de Amerikaanse troepen in Indochina als een volledige verrassing, omdat hoge Amerikaanse functiona rissen de sterkte van de Vietcong met opzet te klein hadden voorgesteld, zo heeft een vroegere mede werker van de CIA verklaard. De medewerker Samuel A. Adams, bracht tijdens zijn getuigenverkla ring voor de commissie voor de inlichtingendiensten van het huis van afgevaardigden geheime tele grammen op tafel van generaal Creighton Abrams. de vroegere Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam en van Ellsworth Bunker, de vroegere Amerikaanse ambassa deur in Saigon. Adams zei dat zowel Abrams als Bunker er op aan hadden gedron gen officiële schattingen van de sterkte der Viet pong troepen op rond de 300.000 te houden, ondanks berichten van de inlichtingendien sten waaruit zou büjken dat de Viet Cong over tenminste 600.000 man kon beschikken. Adams zei dat deze cijfers waren veranderd om de door James Dorsey 'Natuurlijk heeft het socialistisch zionisme niet al zijn doelstellingen verwerkelijkt. Toch hebben wij naast de stichting van de staat Israël een sterke en in Israël diep gewortelde arbeidersklasse gecre- eerd. Maar wij zijn er nog niet in geslaagd om de sociale en economische structuur van de Israëlische maatschappij vergaand genoeg te veranderen'. Aan het woord is Peretz Merchav, internationaal secretaris van de Is raëlische Mapam-partij, die deel uitmaakt van de Arbeiderspartij welke de regering-Ra bin draagt. Merchav werd in 1913 in Wenen geboren, emigreerde naar Palestina in 1928 als lid van de socialistisch - zionistische jeugdbeweging en is sinds 1931 lid van de Mapam-kib- boets Beit Zar. Hij was een paar dagën in ons land op uitnodiging van de Werkgroep Israël. De socialistische zionisten, die een aanzienlijk deel vormden van de oorspronkelijke immigranten in Pa lestina, droomden van een socialis tische Joodse staat. Vandaag. 28 jaar na zijn oprichting, lijken deze sociale problemen' in Israël groter dan ooit. Wij geven hier het com mentaar van deze Mapam-leider daarop. 'In ieder geval hebben wij een ba sis opgebouwd, van waar uit wij voor verdere veranderingen in de Israëlische samenleving kunnen strijden. Deze strijd wordt door de nationale problemen van de staat Israël belemmerd. Deze problemen omvatten niet alleen vraagstukken van de defensie, maar ook het daaruit voortvloeiende psychologi sche defensiecomplex. Tot op zeke re hoogte worden zaken nagelaten vanwege de oorlogstoestand hoewel dat niet nodig is. Eigenlijk zitten wij in een tweestrijd. We mogen niet stellen dat sociale hervormin gen op het tot stand komen van een vrede in het Midden-Oosten moe ten wachten. Anderzijds kunnen wij niet doen als of er geen oorlog gevoerd wordt. Wij moeten daarom selectief te werk te gaan'. Oriëntaalse Joden Om dit te illustreren haalt Merchav het voorbeeld aan van de discrimi natie jegens de uit de Arabische Gevaar landen afkomstige joden. Naar zijn mening kan de discriminatie van deze groep gewoon historisch en door de objectieve ontwikkelingen worden verklaard. 'Er is geen spra ke van bewuste onderdrukking'. Er is naar hij zegt een algemeen besef van de noodzaak van integratie- Gezien de huidige isolatie van de staat Israël kan deze zich niet per mitteren om de oosterse joden niet te integreren. Ook de organisaties van de arbeiders in Israël hebben belang bij de integratie van ieder een in de Israëlische samenleving. 'Wanneer dit niet gebeurt zullen de sociale tegenstellingen in Israël worden vertekend: de oriëntaalse joden zullen zich als een onder drukte natie gaan zien in plaats van als slachtoffers van sociale dis criminatie. Deze problemen kunnen alleen door het opvoeren van de klassestri jd worden opgelost. De verbetering van de sociale omstan digheden zal namelijk vooral ten goede komen aan de lagere sociale klassen van de Israëlische samenle ving en dit zijn wederom de oriën taalse joden. In dit verband heb ik het niet over een formele gelijkheid tussen westerse en oosterse joden. De oosterse joden, die afkomstig zijn uit onderontwikkelde landen moeten prioriteit krijgen. Je kunt hun huisvestingsproblemen bijvoor beeld niet tot het bereiken van een vrede uitstellen. Anderzijds zullen de problemen van de oosterse Jo den pas na het tot stand komen van een vrede fundamenteel kunnen worden aagenpakt. Naar mijn me ning beseffen de regering, de Israë lische Arbeiderspartij en de Histha- droet (de Israëlische vakbeweging) dat je de oplossing van Israël's grote sociale problemen niet op de lange baan mag schuiven. Maar het ont breekt ook aan financiële middelen om al deze problemen grondig aan te pakken'. Merchav benadrukt dat elke discri minatie in strijd is met de zionisti sche ideologie en de belangen van de zionistische beweging. De pro blemen kunnen naar zijn mening niet door de kapitalisten of neo- kapitalisten. 'zelfs niet wanneer zij vagelijk in sociale hervormingen geloven', worden opgelost. 'Daarom is onze hoop enkel en alleen op de herleving van de socialistische strijd gevestigd. Het feit dat de oriëntaalse joden doordat zij als groep onderliggen zichzelf gaan zien als een aparte nartionale ge meenschap, maakt ze ontvankelijker voor de sociale demagogie van rechtse oppositie in Israël. Boven dien mag je niet vergeten dat zij hun eigen afkeer hebben tegen de Arabische wereld. Deze afkeer is gebaseerd op hun eigen ervaringen in de verschillende Arabische sta ten. Dit betekent dat wij ze niet alleen in de Israëlische samenleving moeten integreren, maar we moe ten ze ook klassebewust maken. Zij moeten deel uit gaan maken van de socialistische arbeidersklasse. Op deze manier zullen zij immuun worden voor de fatale propaganda van de rechter vleugel in Israël'. Tussenfase De huidige kapitalistische, structuur van de Israëlische samenleving ls volgens de Mapam-ideologle een noodzakelijke tussenfase op weg naar een socialistische maatschap pij. Het concept van de klassen strijd is evenzeer op Israël van toepassing, als op alle overige lan den in de wereld. In dit verband heeft de kibboets een voorhoede- functie. Niet alleen was het een van de drijvende factoren bij de opbouw van de zionistische staat, het is ock een van de drijvende factoren in de klassénstrijd. De kibboets is er het bewijs voor dat de socialistische productiewijze su perieur is aan de vrije markt eco nomie. Ook de Histhadroet-vakbe- weging is een centrale factor in de bewering van Bunker en Abrams te ondersteunen dat de Viet Cong troepen waren gedemoraliseerd door de Amerikaanse militaire suc cessen. 'Hoewel ons doel was de Amerikaanse pers, het publiek en het congres te bedriegen, zijn we er ongewild nog het best in gesaagdl onszelf te bedriegen', aldus Adams. Verrast Deze onjuiste voorstelling van za ken leidde er toe dat de Ameri kaanse strijdkrachten, het congres en het Amerikaanse publiek volle dig verrast waren door de hevigheid van het TET-offensief dat op 30 januari 1968 begon, aldus Adams. Inmiddels heeft de commissie een eis van het Witte Huis om terugga ve van geheime stukken over de CIA afgewezen. De commissie ver klaarde zich wel bereid, het Witte Huis 24 uur van tevoren te waar schuwen als zij dergelijke stukken gaat publiceren. De commissie wil ook niet de verzekering geven dat zij materiaal dat zij bezit, niet openbaar zal maken. De bereidheid om het Witte Huis tevoren op de hoogte te stellen van een komende publikatie. sloeg overigens alleen op eventuele nieuwe stukken die de commissie in handen krijgt. Het conflict met president Ford ontstond vorige week, toen de com missie gegevens publiceerde, waar uit bleek dat de geheime dienst de oorlog van oktober 1973 in het Midden-Oosten niet had voorzien. De president gaf de overheidsdien sten opdracht geen stukken meer te geven aan de betroken commissie. Voorts eiste hij teruggave van het reeds beschikbaar gestelde materi aal, met het argument dat door de publikatie afbreuk was gedaan aan de veiligheid van de VS. In plaats van in te gaan op deze eis, besloot de commissie machti ging te geven om meer documenten van het Witte Huis op te vorderen. Daarbij hoorden ook de twee tele grammen waarmee Adams nu voor de dag kwam. MADRID (Reuter, UPI) Do na Pilar Franco, de zuster van het Spaanse staatshoofd, heeft in een Spaans weekblad verklaard dat ge neraal Franco zeer spoedig de macht zal overdragen aan zijn op volger prins Juan Carlos van Bour bon Parma. 'In de politiek is niets met leker- heid te zeggen, maar het schijnt mij toe dat 12 oktober een belang rijke datum kan worden', aldus dona Pilar. Spaanse regerings woordvoerders hebben op de uitla tingen gereageerd met de medede ling dat zij van niets weten. De door dona Pilar genoemde da tum 12 oktober is een nationale feestdag. Het is de naamdag van Spanje's patroonheilige Pilar en te vens de 'dag van de Spaanse een heid' een gedenkdag ter gelegen heid van de ontdekking van Ameri ka door Columbus. Peretz Merchav klassenstrijd in Israël. 'Door de nauwe binding aan de Israëlische Arbeiderspartij was de vakbeweging lange tijd niet in staat om deze functie aan de Israë lische arbeiders duidelijk te maken. Toen aan het eindé van de zestiger jaren Yitzhak Ben Aharon generaal secretaris van de Histhadroet werd, ging deze een eigen koers varen. Sindsdien is het vertrouwen van de Israëlische arbeiders in de Histha droet gestegen. Het feit dat de His thadroet tegelijkertijd, naast de Is raëlische regering, de grootste werkgever in Israël is, hoeft niet tegenstrijdig te zijn aan haar voor hoede functie binnen de Israëlische arbeidersbeweging. Loonsverhogin gen ep verbetering van de arbeids voorwaarden van de Israëlische ar beiders worden gegarandeerd in de bedrijven van de Histhadroet door gevoerd. Dit zet de particuliere be drijven onder zware druk. In de kleine fabrieken bijvoorbeeld, waar de arbeiders niet sterk genoeg zijn, om hun recht te eisen, kan men er - vanwege de druk vanuit de Histha- droet-bedrijven niet omheen, om ook de arbeidsvoorwaarden te verbeteren', aldus Merchav. AMSTERDAM 'De verbreiding van de feiten is onze enige ver dediging tegen willekeur'. Met deze boodschap heeft de Russi sche natuurkundige en dissident (andersdenkende) Andrej Sa charow zich opnieuw tot het westen gericht. Ditmaal via drie Franse juristen die een week lang in de Sowjet-Unie verble ven. Op initiatief van de inter nationale commissie voor de mensenrechten namen zij in de tweede week van september in Moskou en Kiew contact op met familieleden van politieke ge vangenen. Daarnaast poogden ze tevergeefs de Russische autori teiten tot uitspral^en over de be trokken kwestie te verlokken. Een van de juristen geeft een kort reisverslag in de Parijse Fi garo. De Franse juristen hadden ge sprekken met Sacharow, met de familie van de wiskundige Leo nid Plioetsj (die voor onbepaal de tijd in een psychiatrische in richting zit), met de moeder van schrijver en bioloog Wladimir Boekowsky (die tot langdurige celstraf, werkkamp en verban ning is veroordeeld) en met vrienden van de baptisten-pas- tor Georgij Vins (die tot 10 jaar werkkamp en deportatie is ver oordeeld). Sacharow deed een nieuw beroep op het westen steeds weer te blijven aandrin gen bij het Kremlin op een al gehele amnestie voor al degenen die 'wegens hun politieke of re- ANDREJ SACHAROW ligieuze overtuiging worden ver volgd. die de rechten van de mens eerbiedigen en die zich in psychiatrische klinieken bevin den'. Een dergelijke amnestie regeling 'zou het bewijs vormen van de oprechte wil van de Sow jet-Unie de ontspanning te be vorderen'. zo stelde hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7