oor woonwagenbeleid Bommen Berend in Losser niet vernoemd fan Doorn wil noodwet achmon: deur voor enadering is dicht Sociaal beleid in ndernemingen niet lgemeen regelen' 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Oud-mijnwerkers vragen beter pensioen Progressieven achter nationale parken-plan Onderzoek brengt veel misstanden aan het licht 'ellicht commissie van goede diensten 10-voorzitter Van Veen ziet nadelen Fabriek sluit: 20 man werkloos woningkwestie 'PvdA verliest het contact met de eigen achterban' n METZLER- dtevo1 voren Na drie eeuwen nog steeds moeilijkheden over bisschopveldheer Spotprenten Controversieel PvdA-ers niet eens over let spoed nieuwe voorzieningen treffen' I n een verslaggever ■RECHT/DEN HAAG Minister Van Doorn heeft zich beraden er de mogelijkheden voor een noodwet voor het woonwagenbe- i Dat zei de minister gisteren op een bijeenkomst over het onwagenbeleid, die georganiseerd was door de Vereniging van derlandse Gemeenten. reikend is om de gemeenten te kunnen dwingen de staanplaatsen te vernieuwen en nieuwbouwplannen uit te voeren. Minister Van Doorn zei gisteren dat hij de provinciale bestuurders ver zocht heeft plannen op te stellen Landelijk Katholiek Woonwa- nwerk (LKW) reageerde op deze iedeling met de verklaring dat ministerie niets aan de belab- toestand van vele woonwa- iicentra kan doen omdat het telijk instrumentarium niet toe- p een verslaggever 1AMARIBO De Surinaamse oppositieleider Lachmon meent premier Arron de deur tot een toenadering heeft dichtgesla- De heer Lachmon zei echt niet meer te weten wat er nu moet «uren. .wij jleiding tot deze uitspraken was weigering van premier Arron om NPS-fractie van mevrouw Lies- -Clarke te laten deelnemen aan verdere besprekingen om tot is l^oening te komen. De her Lach- zette zijn standpunt gisteren op een persconferentie in Oufamaribo. leider van de VHP bleef bij zijn ïdpunt dat de onafhankelijkheid Suriname een nationaal gebeu- moet zijn. Dat houdt naar zijn dëjfcing in dat alle politieke partij- in de staten van Suriname ver- nwoordigd dienen te worden. Jw er zou men dan de partijpolitie- Sk problemen kunnen oplossen. immissie heer Lachmon overwoog dat sschien een commissie van goede asten in dit stadium nuttig werk verrichten, lering heeft geen meerderheid parlement. Laat de regering r dus niet autoritair doen, maar pro beren voor haar plannen de meer derheid in het parlement te krij gen', aldus de heer Lachmon. Wat betreft de brief, die de voorzit ter van de staten, de heer Wijntuin heeft geschreven en waarin ge vraagd werd om zeven namen voor delegatie die in verband met de behandeling van de rijkswet naar Nederland zal vertrekken, zei de heer Lachmon dat die delegatie in het college van de staten moet worden vastgesteld. Maar, zo zei hij, wij denken hierover nog na. De heer Lachmon vertelde dat hij dinsdag, gedurende zijn gesprek met premier Arron, een tiental ei sen op tafel heeft gelegd als voor waarde voor de verwezenlijking van onafhankelijkheid op 25 november a s. De belangrijkste eisen betreffen de grondwet, die met de nodige waarborgen en met de noodzakelij ke instituten tot stand moet wor den gebracht, en een minimum aantal organieke wetten. g i onze sociaal-economische redactie N HAAG De voorzitter van het Verbond van Nederlandse B iernemingen, mr. C. van Veen, heeft zeer terughoudend ge- vei geerd op een eventuele wettelijke regeling van het sociaal be ntin de ondernemingen. zal moeten worden voorkomen het personeelsbeleid als gevolg een wettelijk keurslijf niet kan 11 den aangepast aan de voortdu- le en vaak snel veranderende attingen en omstandigheden, irdoor bovendien de ruimte voor sociale partners onnodig wordt erkt'. aldus mr. Van Veen op -jarig jubileum van de leer den personeelbeleid van het ifr ^studiecentrum De Baak in PB l Haag. J lister Boersma van sociale zaken eeifte tijdens de jubileumbijeen- ft aan de directeur van stich- De Baak. mr. C. E. J. Maitland g versierselen behorend bij de rid- po orde van de Nederlandse Leeuw b erk Sens mr. Van Veen heeft de iring al geleerd dat het erg ^Blijk is om algemene uitgangs ten van het sociaal beleid vast leggen in concrete regels ten jzien van aanneming van perso- ontslag, beoordeling etc. In de Tllen, dat men erin geslaagd is .dergelijke regels voor het beleid te leggen zou dat tot het r lies van de noodzakelijke soepel- ant i leiden. van mr. Van Veen niet te delen. Met name Kok maakte bezwaar te gen de ondergeschiktheid van het personeelsbeleid aan economische en commerciële doelstellingen Voor veel werkgevers is het hoogste goed inderdaad produceren zonder arbeid, maar door het afwentelen van moeilijkheden op de gemeen schap bijvoorbeeld door ontslagen, strenge selectie en het doorschui ven van werknemers naar de WAO veroorzaken de ondernemers ook voor zichzelf een lastenstijging', al dus de NW-voorzitter om de noodzakelijke inrichting van woonwagencentra te versnellen. 'Er moet een beleid gevoerd worden dat een oplossing biedt voor de achterstand die de woonwagenbe volking heeft op essentiële terrei nen, zoals onderwijs, werkgelegen heid en huisvesting. Kleinere, meer open centra in of vlakbij woonker nen moeten nu alle kans krijgen,' zei de minister. Democratie Minister Van Doorn zei ook: 'Een goede democratie is herkenbaar aan de volwaardige plaats, die een samenleving inruimt voor de min derheden daarin. Door de stelsel matige uitsluiting van woonwagen bewoners wordt er ernstige schade toegebracht aan dit deel van de bevolking.' Minister Van Doorn kondigde ook nog aan dat er binnenkort een interdepartementale commissie zal zijn, die zich voornamelijk zal be zighouden met de verdere uitwer king van de plannen en het voor bereiden van nieuwe plannen. 'De regering is vastbesloten om het woonwagenvraagstuk opgelost te krijgen. Doorslaggevend hierin is de krachtige medewerking van de gemeentebesturen', aldus de be windsman. Het Katholiek woonwagen werk zei: 'Als er niet met de grootste spoed en met medewerking van de ge meenten wordt gewerkt aan het scheppen van aangepaste stand plaatsen zal de situatie volstrekt uit de hand lopen. Op 79 procent van de centra zijn geen toiletten met waterspoeling. 23 procent heeft zelfs in het geheel geen toiletvoorziening. Het onder zoek van de LKW wees uit, dat 87 procent van de woonwagenkampen geen douche heeft, terwijl er een per tien gezinnen is vereist. Drie kwart van de kampen werkt met gemeenschappelijke waterkranen (bijvoorbeeld één kamp met dertig waterkranen). Geen stroom Electriciteitsaansluitingen komen op ruim veertig procent van de woonwagenkampen niet voor. Men werkt meestal met zogenaamde centrale palen, waarvan met losse draden stroom wordt afgetapt. Een van de drie woonwagencentra heeft geen bes.trating van de standplaat sen. wat betekent dat het stoffig bij droog en modderig bij nat weer is. Een kwart van de centra ligt verder dan de toegestane drie kilo meter van de bebouwde kom. Het LKW becijfert dat er in ons land 4405 woonwagengezinnen zijn en 3826 officiële standplaatsen, waarvan de helft niet aan de eisen voldoet. De slotsom van het onder zoek is dat slechts 1610 van de woonwagengezinnen een sociaal aanvaardbare plaats hebben met voorzieningen conform het besluit woon wagen centra. In totaal is er een tekort van 2935 aangepaste standplaatsen per okto ber van dit jaar. Het LKW sugge reert de regering om het wettelijk instrumentarium aan te vullen om alle tekortkomingen door een goed landelijk woonwagenbeleid op te heffen. Ongeveer vierduizend Limburgers, die met 75 bussen naar Den Haag gekomen waren, hebben daar gis termiddag op het Binnenhof gede- monstreeerd voor betere pensioe nen voor de ex-mijnwerkers. Ge huld in mijnwerkerskledij bood een deputatie aan staatssecretaris Mer- tens een petitie aan. 'De regering heeft de mijnen op economische motieven gesloten en zij is daarom de aangewezen instantie om de na delen die daardoor voor ons. ex- mijnwerkers. ontstaan zijn op te lossen', aldus die petitie. Bij de overhandiging van de petitie zei actieleider Huub Cobben: 'Dit reisje is geen plezierreisje. Wanneer wij niet of niet voldoende worden geholpen zullen wij alle middelen gebruiken om ons doel, een rede lijk pensioen, te bereiken. Twee a drie maanden kunnen we nog le ven'. Op de foto bóven een groep Lim burgse demonstranten in Den Haag. Een invalidev oert een bordje mee met de tekst 'Alles gegeven, nu vergeten, ƒ59 pensioen per week'. Foto onder: Ook Limburg zelf werd juist gisteren geconfronteerd met de mijnsluitingen. Op het terrein van de staatsmijn Maurits in Ge leen werd namelijk de laatste schacht opgeblazen. Het 63 meter hoge en 12.500 ton wegende gevaar te werd met de grond gelijk ge maakt. Op een paar kleine gebou wen na herinnert nu op het vroe gere Maurits-terrein nu niets meer aan het vroegere mijnbedrijf. BARNEVELD Dempo bouwpla- tenfabriek in Barneveld heeft aan gekondigd het bedrijf, dat houtwol- cementplaten fabriceert, aan het eind van het jaar te sluiten. Dit betekent dat de twintig personeels leden ontslagen zullen worden. Met de vakbonden is overleg gaande over een afvloeiingsregeling, aldus het bedrijf. Dolk in de borst Van onfce correspondent KOLHAM Omstreeks 19 uur gis teravond deed zich op het woonwa genkamp Kolham gemeente Sloch- teren een steekpartij voor waarbij de 22-jarige A. M. afkomstig uit Hoogezand met een dolk in de borst werd gestoken. Hij moest worden opgenomen in het acade misch ziekenhuis te Groningen. ADVERTENTIE Sollicitatie tegen een wijziging van de wet de ondernemingsraden tekende leer Vari Veen bezwaar aan. Met ie de mogelijkheid dat straks de r t «teur van de onderneming niet n tr automatisch de voorzitter van ie ondernemingsraad zal zijn zal a3! lens hem de gezamenlijke be- ildi Worming niet ten goede komen. Van Veen wees er verder op de onderneming haar maat- ►ppelijke functie alleen dan '-vu lend kan vervullen, indien en ïover zij winst maakt, koi 'el minister Boersma als NW- II fcibter Kok bleken de meningen Minister Boersma noemde het doel van een goed personeelsbeleid het scheppen van hoogwaardige om gangsvormen in de onderneming. Ten behoeve van het sollicltatiebe- leid deed de minister aanbevelingen: van schriftelijk vastleggen van de solli citatieprocedure: bescherming van de persoonlijke levenssfeer: voor komen van discriminatie en ach terstelling bij selectie en aanstel ling en tenslotte het verschaffen van vroege Informatie over de aard van het bedrijf en de Inhoud van functie. 'Voor veel bedrijven is dit een vanzelfsprekende zaak. maar ik ben van mening dat het perso neelsbeleid bij de voordeur dient te beginnen', aldus de minister. Minister Boersma keerde zich tegen speculatie over arbeidsloos inkomrn en de toenemende vrije tijd. 'Ge brek aan arbeid wordt door de be trokkenen beschouwd als een socia le ramr). Werkloosheid doet afbreuk aan de menseliike waardigheid, leidt tot doelloosheid, sociaal isole ment en een gebrek aan contacten. Het ontkennen van de centrale plaats van de arbeid leidt het soci aal poütieke denken od dwaalwe gen'. aldus minister Boersma. Van onze parlementsredactie DEN" HAAG De drie progres sieve partijen staan positief te genover de plannen van de rege ring om twintig gebieden aan te wijzen als nationaal park en vijf grotere gebieden bij wijze van proef de status van nationaal park te gevën. Ook de VVD staat in beginsel positief tegenover de plannen, niaar vraagt zich af of de plannen wel te verwezenlij ken zijn. In agrarische kring bestaan gro te bezwaren tegen de opzet van de nationale parken. De PPR merkt op dat de voor lichting over de nota's brokkelig is geweest en dat de vaagheid wellicht heeft bijgedragen tot mythevorming en onduidelijk heid. De VVD betreurt dat er frustra tie en zelfs openlijke tegen stand is ontstaan. Door goed en open overleg zou, aldus de VVD. veel te bereiken zijn. De PvdA zegt dat de betrokkenen niet zijn voorbereid op een nieuwe functie van beheerder en dringt aan op meer informatie, overleg en inspraak. 'RELATIENOTA' Achter de zogenaamde relatieno ta', waarin een evenwicht wordt gezocht tussen landbouw en na tuurbehoud, plaatst de PvdA vraagtekens: is het niet een po ging. aldus de Tweede Kamer fractie. het onverzoenlijke te verzoenen? De PPR daarentegen meent dat er eigenlijk helemaal geen sprake is van tegenstrijdig heid: de boer is van oorsprong een bewerker en daardoor be heerder van 't'land, maar hij is geworden tot een geketende van de landbouwindustrie. De VVD loont zich ongerust over de realisering van de plannen. Kan het allemaal, grijpt de re gering niet te hoog? Het commentaar op de nota's van de drie christendemocrati sche partijen in de Tweede Ka mer (KVP, ARP en CHU) zal later verschijnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnen de Partij van de Arbeid is een verschil van mening ontstaan over de invoering van een nieuw systeem van wo- nangwaardering en klasse-indeling. Een werkgroep van de PvdA heeft hierover begin juli advies uitge bracht aan staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting), maar 56 PvdA-wethouders hebben gisteren in een verklaring gezegd verontrust te zijn over dat advies. Zo keren zij zich tegen het voorstel van de werkgroep het nieuwe systeem per 1 april van het volgend jaar in te voeren, omdat er dan nog geen sprake kan zijn geweest van een verantwoorde tijd van voorbereiding voor het meten van de kwaliteit van woningen en voor het plegen van overleg met huur ders verenigingen Ook dienen volgens de wethouders die huuradviescommissies tijdig te zijn gereorganiseerd en dient de positie van de huurders (onder meer om te kunnen pleiten voor huurverlaging wanneer die huur in verhouding tot kw^iteit te hoog is) effectief en goed te zijn geregeld. Naast de wethouders, die de verkla ring hebben uitgegeven (onder wie Han Lammers. Amsterdam en Max van de Berg. Groningen) kan ook een aantal huurombudslieden en i-aadsleden van de PvdA zich niet met het advies van de werkgroep verenigen.. Zij vinden het advies onaf en teleurstellend. Staatssecretaris Van Dam heeft het nieuwe systeem van woningwaarde ring en klasse-indeling aangekon digd in de nota huur- en subsidie beleid. Volgens dat systeem zullen woningen aan de hand van de kwaliteit in klassen worden inge deeld. De huurprijs zal dan worden gekoppeld aan de waardering die een woning heeft gekregen. VVD-voorzitter in rede: DEN HAAG WD-voorzitter mr. Korthals Altes vindt dat de PvdA op weg is haar contact met de eigen achterban te verliezen. Hij zei dit gisteravond tijdens een bij eenkomst van de Haagse afdeling van zijn partij. Op het PvdA-congres in het afge lopen voorjaar bleken de werkne mers al niet meer aanwezig te zijn', aldus de WD-voorzitter. Hij vraagt zich af of de werknemers niet beter gebaat zijn met een nuchter beleid, waarin geen spectaculaire succes sen worden geboekt, maar de eco nomische situatie en de werkgele genheid voorop staan'. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! „Als u iedere keer wat wil vragen over mijn sommen, dan zeg ik morgen wel tegen de juffrouw, dat ik geen tijd had om ze te maken." omcitatiebe- i i Van een onzer verslaggevers LOSSER Meer dan drie eeuwen na het verscheiden van Bommen Berend, de bisschop die zijn gewijde kleed zo gaarne aan de kapstok hing om het te vervan gen door de gevechtstenue, heeft deze militante figuur nog kans gezien een Ne derlands plaatsje in twee kampen te verdelen. Het is Losser, een kleine gemeente nabij Enschede. ADVERTENTIE Sennocol: voor een geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. 's Avonds ingenomen, 'smorgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. (J) Dagra N V.. Diemen. Oorzaak van de moeilijkhe den: een idee van het Over legorgaan Overdinkel om een nieuw bungalowpark in het dorp te noemen naar Christoph Bernhard von Ga len, de bisschop-veldheer van Münster, om daarmee een man te eren, die door een aantal mensen wordt gezien als de bevrijder van de destijds geprangde rooms-katholleke bevolking van Losser. Anderen zeiden (vrij vertaald): over ons lijk, want hij was niet an ders dan een plunderaar, een machtswellusteling en daarenboven iemand die het bloed van de protestanten wel kon drinken. Enfin, de naamgeving gaat niet door. Men wil de oude strijd tussen het katholicis me en het protestantisme, die zo mooi geluwd is. niet weer aanwakkeren. De kwestie, die iedere burger van Losser aangaat, maar in eerste aanleg de straatna- mencommissie. die de ge meenteraad adviseert, als mede de Historische Kring, heeft de gemoederen even fel bewogen. Tenslotte riep men burgemeester J. P. A. M. van der Sandt als bemid delaar te hulp. Het rijksmuseum Twente in Enschede heeft enkele jaren geleden een tentoonstelling aan Bernhard von Galen ge wijd. Hoe genuanceerd we tegenwoordig proberen te denken, bevestigd werd ook toen wel weer, dat de bis schop van Münster in ieder geval niet naar de Neder landen kwam met plausibele oecumenische intenties. De eerlijkheid gebiedt eraan toe te voegen dat men in die tijd aan de andere zijde evenmin op eventuele blij ken van genegenheid zat te wachten, als op de door hem meegevoerde bommetjes. Als gevaarlijkste tegenstan der beschouwde Bernhard von Galen, 'Vorst van het Heilige Roomse Rijk', de re publiek der Nederlanden, bolwerk van het protestan tisme. Hij overviel het noordoosten van ons land twee maal, als bondgenoot van Engeland en Frankrijk. Voor de stad Groningen leed hij tenslotte zijn beslissende nederlaag. In het Twentse Losser, deed hij najaar 1665 een inval. Bij die gelegenheid werd het dorp door brand verwoest. Is de heer Von Galen daar aansprakelijk voor te stel len? Er zijn er die menen dat de brand werd gesticht door één soldaat, die om die reden zou zijn opgehangen aan de Martinitoren in deze gemeente. Het schijnt dat de plaatselijke historici het niet eens zijn. Daar hoeft op zichzelf niemand een door- wraakte nacht van te heb ben, maar toen er een nog onofficieel advies van de straatnamencommissie aan de gemeenteraad uit de bus kwam ten aanzien van de Münsterse bisschop-krijgs man, had men de poppen aan het dansen. Tot vandaag blijkt hij een controversiële figuur te zijn gebleven, ook in het over wegend rooms-katholieke Losser. Van de Historische Kring zitten sommigen in de straatnamencommissie, anderen niet. Tussen deze twee groepen van de histori sche kring ontstond verschil van mening. De ene groep vond Bernard von Galen wel aanvaardbaar om vernoemd te worden, de andere niet. Tenslotte verzocht men bur gemeester Van der Sandt te bemiddelen. Na veel vijven en zessen ('waarom zou je zo iets doorzetten als je daarmee een deel van de bevolking voor het hoofd stoot? had de burgemees ter dezer dagen succes. Bernhard von Galen is afge voerd. Bernard von Galen, niet op de achtergrond een offensief tegen een stad. Ontleend aan een katalogus van een destijds in Enschede (en Münster) gehouden tentoonstelling over Bommen Berend. DUW/KWARTET VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND Wethouders contra werkgroep

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3