Kerkleiders uit De exclusieve baan van Toos Fopma Kameroen komen voor overleg Vandaag Kerk in de wereld Onze adressen: n 13 Martinikerk onverwarmd in oude luister Nieuw gebouw voor bijbelschool 1 Hervormde bundel 'Tot uw dienst' In hervormd Wijchen experiment met lekediensten Zuid-Vietnam wijst missionarissen uit De verleiding van de Sowjei-vloot Schweitzer-medaille voor Abbé Pierre Dr. Visser 't Hooft morgen 75 jaar Conferenties* Predikant iifH Namibië in gevangenis /T Geweld is uit den Boze I r TROUW /KWARTET VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 KERK /BINNENLAND DEN HAAG Vandaag komen twee leiders van de evangelische kerk in Kameroen in Nederland voor een bezoek van twaalf dagen aan de hervormde kerk. Het is de bedoeling, dat dr Jean Kotto en G. J. Moukoury Elessa kennis zullen maken met tal van soorten werk op plaatselijk, regio naal en landelijk vlak van de her vormde kerk. Verder zullen zij overleggen met hervormde zen dingsinstanties, die nauw bij de band met de kerk in Kameroen zijn betrokken. Dr. Jean Kotto is sinds 1959 secre taris-generaal van zijn kerk. waar mee de Nederlandse hervormde kerk vanaf 1960 hartelijke banden onderhoudt. Zijn bezoek komt na een verblijf van dr. A. H. van den Heuvel, scriba van de hervormde synode, vorig jaar in Kameroen. Dr. Kotto is voorzitter van de federatie van kerken in zijn land en mede oprichter van de pan-Afrikaanse kerkenconferentie en van de geza menlijke apostolische actie, het in ternationaal samenwerkingsorgaan van Franssprekende zendingen in verschillende delen van de wereld. Moukoury Elessa is algemeen pen ningmeester van de Kameroense kerk. Friesland Tijdens hun verblijf gaan zij onder meer in Friesland kennis maken met vormen van hedendaags diako- naat. Ds. Ype Schaaf, die in Kame roen gewerkt heeft, zal hen intro duceren in bejaardenzorg, werk on der gehandicapten en dergelijke. Voorts zijn er ontmoetingen met het mode ramen en breed'modera- men van de hervormde synode, met een classis In Zeeland en met pro vinciale diakonale commissies en werkbesprekingen met Nederlandse zendingsmensen en mensen van de interkerkelijke coördinatiecommis sie ontwikkelingsprojecten. Ook staat er informeel contact met Nederlandse oud-Kameroengangers op het programma. Verder zullen de Kameroense gasten, onder meer in samenhang met de vredesweek, 'spreken in hervormde gemeenten op verschillende plaatsen. ZEIST Zaterdag hoopt de refor matorische bijbelschool in Zeist haar nieuwe gebouw in gebruik te nemen. A.et gebouw, een vroegere drankopslagplaats, moest drastisch verbouwd worden voordat het voor het huidige doel gebruikt kan wor den. De werkzaamheden zijn gro tendeels door de studenten zelf uit gevoerd. De bijeenkomst, waarbij tevens het nieuwe cursusjaar geopend wordt, vindt plaats om twee uur 's middags in de gereformeerde Zuiderkerk aan de Van Reenenweg. Om kwart over vier is er gelegenheid het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. UIT VAN LEZERS Stavenisse Hoe is het mogelijk, dat 500 men sen met een geheel andere levens wijze geplaatst worden, of zouden kunnen geplaatst worden in een kleine gemeenschap als Stavenisse? Het is toch denkbaar, dat dit zou worden opgevat als een invasie, die de identiteit van deze gemeenschap in gevaar kan brengen? Een goede samenleving moet langzaam groei en. Poeldijk J. C. Kohier Haam Gemeente-zijn Ja. dominee Spilt, natuurlijk is de door u gememoreerde manier van gemeente-zijn in Indonesië te ver talen naar ons toe! Zouden ook wii er niet bij gebaat zijn als we: 1. Ons als gemeente van Jezus Chris tus zó voor elkaar zouden inzetten? 2. Als werkers in samenwerkend verband, de dag zouden beginnen met ons voor te bereiden od de dagtaak voor Gods aangezicht, waarbij we de zege en de leiding dan ook van Hem verwachten? U gelooft toch ook dat het dan in de onderlinge verhoudingen heel wat gezonder zou worden? We kun nen wel vroom onze kerkelijke ver plichtingen nakomen, maar waar blijven we. als we in ons gewone doen en laten geen getuigen van Jezus Christus zijn? Omdat ons christelijk geloof begra ven ligt. diep weggestopt vooral niet zichtbaar voor andersdenken den daarom lopen er kerken leeg. daarom zijn er zoveel mede mensen in diepe nood. overgelaten aan zichzelf, of aan drugs en alco hol. Gelukkig dat we nog zulke voorbeelden hebben zoals dit uit Indonesië, waaraan we kunnen zien dat door Gods kracht het weinige tot veel kan worden. Vries (Dr.) G. J. de Vries-Weerts Stavenisse (2) Is het waar. dat. zoals velen Inmid dels menen, er in Stavenisse een rassenhaat leeft? Tendentieus moet genoemd worden het plan om een in elks ogen te groot aantal Suri- namers in Stavenisse onder te brengen (aanvankelijk werd ge sproken over een aantal van 500. later van 300 en dat op een aantal inwoners van 1300 1400). De be schikbare voor permanente bewo ning ongeschikte bungalows kon de betreffende firma op geen enkele wijze kwijt. Toert werden ze aange boden bij het rijk, wellicht konden ze er wat mee doen voor de Surlna- Kortc. duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. door Ton van der Hammen In ons land is óp dit ogenblik nog, om even uit te blazen, Toos Fopma. Van alle ge varieerde werkkringen die ze heeft gehad (haar opvatting: ik wil nooit langer dan twee, drie jaar ergens blijven, anders ver pieter ik) is haar baan van nü wel het meest exclusief. Ze is zoveel als waarne mend directrice bij het bijbelgenootschap van de Centraal Afrikaanse Republiek, dat ook het ten noorden ervan liggende Tsjaad bedient. Hoe ben je op een gegeven ogenblik de enige vrouw ter wereld die zoiets, zij het tijdelijk, doet? Naar Afrika ging ze al in 1958 omdat de handelsonderneming van haar vader, inmiddels overgenomen door haar broers, vestigingen in dat werelddeel heeft. Na drie banen als direc tiesecretaresse in Amsterdam, overigens heel plezierig hoor, lag dat eigenlijk voor de hand. Zo leerde ze vanuit de havenstad Duala, Ka meroen. al werkende iets van Afrika kennen, waarover ze altijd al zoveel had gehoord. Ze liep daar ds Ype Schaaf tegen het lijf, 'die kwajongensachtige idealist' van wie ze wel een beetje onder de indruk kwam toen ze van nabij zag hoe hij al pionierend en ontzettend vin dingrijk bezig was een bijbelgenootschap op te bouwen. Ze weet nog precies hoe het begon. Iemand belde op: zeg, kom je een drankje halen, Ype Schaaf is er. Ze ging erheen, maakte kennis en mocht meteen bijbels rijden. Zo ging dat met Ype. Hij strikte je voor je er erg in had. Later in Holland, toen ze na een paar jaar weer ergens ontslag had genomen (in verband met een mogelijk verpieteringsproces, zie bo ven) dook hij als een duveltje uit een doodsje opnieuw voor haar op: of ze zich zo en zo laat morgen maar bij het bijbelgenootschap wilde melden, want mr. Van Tuyll had een secreta resse nodig (hard ploeteren drie jaar lang, want m'n baas eiste veel, maar een fijne tijd). Nog weer later, in 1970, toen Kameroen aan de wereldbond van bijbelgenootschappen om ad ministratieve assistentie had gevraagd, zei Ype Schaaf: Je kent het daar, net wat voor jou. Akkoord, daar ging ze dan weer. Zette de boekhouding van het Kameroense bijbelge nootschap op poten, zocht en vond een jonge man die het werk verder zou kunnen doen en begon hem driftig boekhoudles te, geven. In het Frans ja, maar och, daar is ze zo'n beetje mee opgegroeid. In die periode al ging ze eens in de drie maanden naar het bijbelgenootschap in Ban gui, hoofdstad van de aangrenzende Centraal Afrikaanse Republiek. Een staat van twee mil joen inwoners, die voor een derde christen zijn. Ook dit bijbelgenootschap zat om admini- -j/ i. Toos Fopma stratieve assistentie te springen. Toos Fopma dus na Kameroen daarheen. En hoe gaat dat: toen de directeur, dominee Ndomale de enig aangewezen man bleek te zijn om een vertaal project (het nieuwe testament, in het Sango, de volkstaal) te leiden was er geen andere oplossing dan dat Catharina Wilhelmina Fop ma hem voorlopig ging vervangen. Ze heeft dat nu ruim een jaar gedaan. Een zwaar jaar mag ze wel zeggen. Maar ook een geweldige tijd omdat ze nu regelmatig met haar neus op het véldwerk van een bijbelge nootschap in de derde wereld werd gedrukt. Onvergetelijke ervaringen op de drie colporta- gereizen die ze samen met een helper in een oude Peugeot maakte. Hoe blij de mensen zijn als er iemand in een auto komt met bijbels voor hén! De auto met 'Llsez la Bible' (Lees de bijbel) wordt altijd voor een dorpskerkje neergezet. Dat zijn bouwsels op palen bekleed met blade ren. De banken zijn boomstammetjes. Als je aankomt is meestal het hele dorp uitgestorven. Iedereen werkt op het veld. Maar altijd is er wel iemand achtergebleven: een bejaarde of zoals laatst een melaatse man. aan wie je vertelt dat je van het bijbelgenootschap komt. Zo'n figuur begint dan meteen geestdriftig op de tam tam naast het kerkje te slaan en dan komt de hele bevolking zo langzamerhand aan zetten. inclusief de dominee en zijn vrouw die je omhelzen. Er wordt een stoel voor je in de schaduw gezet en je wordt omringd door alle maal blije mensen. Moeders duwen haar kin deren naar voren die je een handje moeten geven, wat ze soms maar bar griezelig vinden. Zoals laatst, toen een kleuter na het handje wegrende en achter een boom ging kijken of het ook wit geworden was. Er worden gratis affiches uitgedeeld en de mensen kunnen bijbels of evangelieën kopen. Daar wordt veel gebruik van gemaakt, ook door volwassenen die niet kunnen lezen. Ze laten zich dan voorlezen door hun kinderen. Honger naar het evangelie. Echt. Of je wilt of niet, je wordt ook vaak het middelpunt van een spontane happening in de kerk. De dominee spreekt je toe en er wordt van je verwacht dat je óók wat zegt. Paniek, als je daar niet op verdacht bent. Maar het moet. Wat doe je zo'n eerste keer? Je pakt de bijbel en leest eruit. Je helper Raimond leest hetzelfde gedeelte in het Sango. En dan kan iets heel geks gebeuren, zoals laatst: de hele kerk begint te schateren van het lachen. Je denkt: wat is er verkeerd? en heort later van Raimond: dat was omdat de mensen het mooi vonden. Het was zoiets als een applaus. Je rijdt dan het dorp weer uit, wordt nog herhaaldelijk aangehouden en vervolgt je tocht (vaak bandenpech) naar het volgende dorp. Zo gaat dat drie weken lang. Overnachten kun je altijd wel ergens. Ook bij missieposten (in het bijbelgenootschap werken rooms-katholieken en protestanten broederlijk samen). Tenslotte kom je weer thuis met (o wee, als je het niet aanpakt) kippen, ananassen, eieren, rijst, si naasappelen. Geweldig allemaal. Weer terug ben je dan weer druk met corres pondentie, bijbeltransport, een catalogus met je uitgaven, administratie en opleiding van krachten daarvoor. Je praat met de kerken over een bijibelweek, krijgt medewerking, helpt die organiseren. Inclusief een colportage-actie: huis aan huis laten zien wat je hebt. In de hoofdstad Bangui gingen elke dag 34 vrijwilli gers op pad van acht tot vier uur. En je verkoopt zo 18.000 bijbeluitgaven. Dan weer hoor je van mogelijke transportpro blemen naar Tsjaad en rijdt duizenden kilome ters (de enige manier om erachter te komen wat daar nu van waar is. Geeft tenslotte je advies. Duur, dat wel. Maar dat is bijbelver spreiding nu eenmaal altijd. Het is omgekeerd evenredig aan gewoon verkopen: hoe meer je omzet, hoe meer je verliest. Want op elke uitgave moet geld toegelegd worden. Dat alles zegt Toos Fopma, die straks de draad in Afrika weer opneemt. Zeker nog wel voor een jaar. In elk geval tot ze zich zelf overbodig heeft gemaakt. Daar werk je op. En daarna? Je moet nooit te ver vooruitkijken. mers. Als niemand er wil zitten, kunnen zij er nog wel heen. Een groot aantal ontheemden zou daar mee komen ln een besloten ge meenschap. waar er maar heel wei nig mogelijkheden voor aanpassing zullen zijn. Men zit hier (als men geen werk heeft en dat is er voor zovelen zeker niet) in een uithoek opgeborgen, met alle mogelijke ge volgen van dien. Dat is een stuk zorg en angst die bij velen leeft. Terecht of niet? Moet dat worden uitgelegd als rassenhaat? Bij een groot deel van de dorpsbewoners is er echt wel bereidheid om wat voor de Surinamers te doen, om hen zo mogelijk op te vangen, maar dan moet er wel rekening worden ge houden met wat men hier aankan. Daar is mijns inziens bij de voor bereiding geen rekening mee ge houden en dat heeft mede geleid tot tendentieuze uitspraken en da den, die ik overigens wel betreur. Geenszins mag dit echter lelden tot de gedachte dat men hier geen naastenliefde opbrengen kan en dat men niet bereid zou zijn om herbergzaamheid te betrachten. Juist omdat in de ontwikkeling hier ter plaatse met name de kerk in diskrediet wordt gebracht op een ongenuanceerde manier, was het mij als predikant van de hervorm de gemeente een behoefte dit com mentaar te schrijven. Stavenisse ds. H. A. Samsom UTRECHT Als handreiking voor de plaatselijke gemeenten is In de hervormde kerk verschenen de bundel 'Tot uw dienst'. Hierin worden suggesties gedaan voor zowel geloofsbezinning ais dienstverlening van allerlei aard. De bundel geeft Ln het eerste deel specifieke thema's van het komen de seizoen, zoals de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairo bi, de actie voor een nieuwe le vensstijl en het jaar van de vrouw. In het tweede deel gaat het om onderwerpen als de samenkomst van de gemeente, het leerhuis, de dienst aan de ander, politiek en maatschappij. Aanzet toi de uitgave is de pink- sterbrief geweest, die synodepraeses ds. G. Spilt dit jaar stuurde naar alle hervormde predikanten. Hierin zei hij, dat de roeping getuige van Christus te zijn waargemaakt moet worden, zowel door een omgang met God. als met dienst aan de naaste. Bij deze brief was een bijla ge. getiteld 'Tot uw dienst' met een eenvoudige opzet voor het werk in de gemeente gedurende de komen de wintermaanden. De nu versche nen bundel heeft deze suggesties meer uitgewerkt. WIJCHEN In de hervormde ge meente Wijchen bij Nijmegen heb ben ruim honderdvijftig gemeente leden intensief meegedacht over de wenselijkheid van kerkdiensten, die door de gemeenteleden zelf worden voorbereid. Gekozen is nu voor een experiment, waarbij vanaf oktober tot en met december om de veertien dagen 'de diensten niet door predikanten, maar door groepjes gemeenteleden worden verzorgd, onder leiding van de kerkeraadsleden. Inmiddels is al een globaal plan opgesteld voor de vorm en inhoud van deze lekedien sten. Van onze correspondent GRONINGEN Na een dertien jaar durende restauratie is de Martinikerk in Groningen gisteren weer vrijgegeven voor gebruik. Zondag zal de eerste dienst er plaats hebben. De hervormde gemeente is van plan het gebouw een kerkelijke functie te geven, waarvan alle ker ken gebruik kunnen maken. De dienst van zondag wordt geleid ROME (KNA) De regering van Zuid-Vletnam heeft achttien mis sionarissen uitgewezen. Het zijn veertien paters jezuïeten en vier paters salesianen. Volgens een zegsman van de jezuieten in Rome zijn de paters uitgewezen in het kader van de vietnamisering van de kerk, waarmee de Zuidvietnamese regering bezig is. De uitgewezen jezuieten waren al len werkzaam op het seminarie van Dalat. De zegsman toonde zich zeer bezorgd over de toekomst van dit seminarie. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Gesprek met Paul Citroen. 9 Doordenkertjes na 3 weken Indonesië. Een jaar zonder auto Afstand tussen kerk en arbeiders in Chili groeit. Dr. von Meyenfeldt en de nieuwe theologie. Kerk loopt ver achter op de samenleving. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van I Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TE LEF. NR.: half jaar. 51.— per Jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik Ingaan. Bon Ingevuld in BLOKI.ET TERS ln envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw nummer 1776. I)en llaag. mi iiiiimi door de voorzitter van het groot moderamen van de gereformeerde kerken in de stad ds. G. Veeneman, door de deken van de roomskatho- lieke kerk, pater W. L. Marlet, en door de praeses van de centrale kerkeraad van de hervormde ge meenten, ds. G. Cazemier. Overigens is nog onduidelijk hoe het gebouw straks zou kunnen functioneren als ruimte voor de eredienst. De restauratie heeft vele miljoenen gekost, maar er was geen geld voor verlichting en verwar ming. Dat maakt kerkdiensten praktisch onmogelijk. Zoals we al eerder berichtten heeft een com missie van de hervormde gemeente en de burgerlijke gemeenten een rapport uitgebracht om de kerk voor allerlei doeleinden als een 'overdekt stukje binnenstad' te ge bruiken. De architect van de res tauratie was P. L. de Vrieze te Groningen. Het gebouw, dat gisteren door hem en zijn medewerkers is overgedra gen aan de kerkvoogdij heeft een hele gedaanteverwisseling onder gaan, vooral ook aan de buiten kant. Het d ak ziet er met vijf afzonderlijke kappen weer precies zo uit als voor een verwoestende storm aan het eind van de zeven tiende eeuw. Aan de hand van een schilderij is het vroegere boter- en broodhuisje bij de entree van de kerk weer herbouwd. Ook van bin nen is de kerk weer zoveel mogelijk ln oude staat teruggebracht. MULHOUSE (AFP) De Albert Schweitzer-medaille is dit jaar toe gekend aan Abbé Pierre, de stichter van de Emmaus-gemeenschap. De stichting Johann Wolfgang von Goethe heeft Abbé Pierre met de gouden medaille willen eren 'voor zijn strijd tegen het egoïsme en de onverschilligheid en zijn inspan ningen cm daklozen en wanhopi- gen een bestaansreden te geven'. Abbé Pierre heeft in 35 landen duizenden logementen opgericht voor ontheemden, die hij hielp op hun beurt andere noodlijdenden te redden. TRI er d. ion' dei I we *tel JESAJA Kijk. er zal een koning komen die in gerechtigheid en die onder hem staan zullen hun beleid voeren naar wat werkelijk recht is: en die mannen zullen zo zijn dat je achter ze kunt schuilen tegen de wind tegen de storm en de regen, je zou ze kunnen vergelijken met heldere stromen in een heet en dor land, als een stuk schaduw dat een rots werpt in een land dat van dorst verg Dan zullen zij die kunnen zien \t geen blinde ogen meer hebbeif die kunnen horen zullen werkelijk iets horen; en die van louter verwarring niets meer zagen ii zullen een nieuwe visie krijgei en die niet wisten wat te zegg zullen welsprekend worden. Dan zal een rinkelende dwas niet langer hoogachting onr en een oplichter zal niet langer in aanzien zijn me ne IRA GENEVE De ere-voorzitter van de wereldraad van kerken, dr. W. A. Visser t Hooft, viert morgen zijn 75e verjaardag. Na reeds internationaal werk te hebben verricht in de Young men's christian association en de wereld federatie van christenstudenten, werd dr. Visser 't Hooft in 1938 aangewezen als secretaris-generaal van de wereldraad van kerken in oprichting. Door de oorlog werd deze oprichting uitgesteld tot 1948. Hij bleef secretaris-generaal tot 1966. Daarna bleef hij adviseur van de wereldraad. Dit jaar ontving hij de kardinaal Bea-prijs vanwege zijn 'voortreffelijke verdiensten voor de vrede, de menselijke ontplooiing en grotere sociale rechtvaardigheid'. 0 Zeister zendingsfeest. Minister De Gaay Fortman is een van de sprekers op het zendingsfeest van de evangelische broedergemeente, aanstaande zaterdag 20 september Ln Zeist. Het thema is 'Onafhanke lijkheid komt, afhankelijkheid blijft'. Over hetzelfde thema, dat duidelijk betrekking heeft op Suri name, voert ook de Brusselse hoog leraar dr. W. Lutjeharms het woord. Beide toespraken worden tussen kwart over twee en kwart over vier gehouden ln de kerk aan het Zus terplein. 's Morgens om half elf wordt in de zaal Figi de multipro- jectieshow 'Met het oog op Afrika' vertoond met aansluitende discus sie. Tussen de ochtend- en de mid dagbijeenkomst kunnen de bezoe kers Surinaams eten, een bazar be zoeken, langs stands wandelen enz. Zuid-Vietnam leid idp Su be schi nste Pi l. E ieu NED. HERV. KERK Bedankt voor Giessen-Rijswijfcleit voor Vreeswijk: A. Schipper, heen zendingspred. te Ujung dang, wonende te Bennekom. Afscheid op 21 september van sele H. J. Teutscher wegens I ming geest. vera, van het huis te Beekbergen; van broek: A. Breure, ber. te Ou am; bias; van Kesteren: G. S. dei ber. te Barneveld. Intrede te Ndeuweroord: J. J. kei uit Exloërmondte H.I. bacht: H. Stroeve uit Andelp'n? Br.). Bevestiging te Poortugaal Delta ziekenhuis) H. J. Vooer 2 Waddinxveen; te Amste Pr0' (fulltime leraar godsdienst! wijs aan het Hermann Weel 'Hl. college) L. P. W. Groenveld heen pred. te Amstelveen voo werkz. GEREF. KERKEN Afscheid van Scherpenzeel: Bos, die in dezelfde dienst a w den bevestigd als legerpred. i standplaats Seedorf (W.-Duit H Bevestiging te Apeldoorn godsdienstonderwijs aan het college: H. G. Rang uit Raa Intrede te Voorthuizen: P. G beek uit Joure: te Emir Gommer uit Enschede Haag-West: K. H. WigboK Wateringen: te Haamstede: keiboom kand. uit Amsterdi Scharnegoutum: C. J. Veri kand. uit Kampen: te Noo l en Ottoland: G. F. P. de Boeifj uit Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Intrede te Groningen-Zuid: G. Versteeg uit Stadskana Heerenveen: J. A. Boersema uit Amersfoort. ALG. DOOPSG. SOC. Q Intrede te Drachten: H. R. uit Oldeboorn. BAPT. GEMEENTEN L. Afscheid van Dokkum: D. B<Jexi wegens em. (blijft geest, ver geei het prot. ziekenhuis de Sionsljlin Dokkum). zal het een nm N I de attir irdoc soci: WINDHOEK De Zuidafr )-sti politie heeft opnieuw een pr i Ha van de lutherse kerk in I istei (Zuidwest-Afrika gearresteer te is de leider van de gemeen ist s jimwarongo, ds. Uanivi. Er bekendgemaakt op welke g *ersi hij gearresteerd is. De popde bezig met een reeks van klagen bij leden van de kert itens ring ilijk iten legg< door Aldert Sdh i, In 1968 zou in Uppsala tijdens de vierde assemble van de we reldraad van kerken de Ameri kaanse negerleider dr. Martin Luther King de openingspredi katie verzorgen. Maar hij werd zoals bekend een paar maanden tevoren doodgeschoten. De afgevaardigden waren daar diep van onder de indruk en besloten ter nagedachtenis van King een studie op touw te zetten over het gebruik van geweld en geweldloos heid in de strijd om sociale gerech tigheid. Deze studie werd uitge voerd door de afdeling kerk en samenleving van de wereldraad en deze kwam in 1973 tijdens de bij eenkomst van het centraal comité in Genève met het resultaat van haar studie voor de draad. Het was een studie die bedoeld was om de discussie voort te helpen, niet om die af te ronden. In de studie werd vastgesteld dat men het over een aantal uitgangs punten eens was. Dat men in het politieke bezlgzijn moet kiezen voor de armen en onderdrukten en dat het doel van verzet tegen een on wettige macht niet is de vernieti ging van de vijand, maar het berei ken van een rechtvaardige orde. In het verleden kon een diefstal dc dief komen te staan op de amputa tie van één of meer vingerkootjes. Een historische vorm van geweld. De afbeelding is overgenomen uit 'Militia Christi', het blad van Kerk en Vrede. 'Het gaat uiteindelijk om de ver zoening van de hele mensheid', al dus de verklaring. Maar mag je als christen nu mee doen aan geweld? Deze vraag stelde de commissie voor een onoplosbaar probleem. ZIJ kwam er alleen uit door drie verschillende mogelijkhe den tegenover en naast elkaar te plaatsen. Sommigen geloven in naam van Jezus alleen in geweldlo ze actie, anderen menen dat er zoiets bestaanbaar is als een recht vaardige oorlog, waar een christen toe geroepen kan zijn. En dan is er een derde groep, die vaststelt dat de oorlog al aan de gang is en dat je er niet mee kunt stoppen zonder meë te doen aan de bevordering van onrecht. In zo'n situatie kim je als christen alleen proberen het niveau van het geweld wat te doen dalen, een konflikt humaniseren en waar mogelijk vredesstructuren aan te brengen. Anti-militarisme Deze verscheidenheid van opties is nu niet direct aangenaam voor iemand die van de wereldraad van kerken leiding verwacht in zo'n cruciale kwestie als het geweldsge- bruik. Het effect van de studie bleek- dan ook bij de kerken nogal summier te zijn. Hoewel de kerken werden opgeroepen, met het ge sprek voort te gaan, lieten de meeste kerken het er bij zitten. Alleen de IFOR, de internationale van christen-pacifisten, pakte de handschoen op. In ons land heeft Kerk en Vrede de studie samenge vat en vertaald in zijn blad Militia Christi uitgegeven. En afgelopen weekeinde hield Kerk en Vrede een gespreksdag in Utrecht, die bedoeld was als een start voor een discus sie, die concrete punten moet ople veren voor degenen, die namens de Nederlandse kerken straks in Nai robi verslag moeten uitbrengen van wat de Nederlandse kerken met de studie over geweld hebben gedaan. Zaterdag aanvaardden de belang stellenden in Utrecht alvast een resolutie waarin de Nalrobl- op het hart gebonden wordi i]es voor te stellen een soort ani j iej, tairisme-programma van de i raad op te richten naar ai trpn \ra n höfr nmfframmo fnt hr-«' van het programma tot bes van het racisme. derg te teg! de In een forum dat zaterdag van Kerk enx Vrede besloot, Rein Jan van der Veen, het le dt landse lid van het bestuur i ^teui programma tot strijd tegen cisme, aan waarom racisme weid moeilijk vergelijk baai >ens «svorr Var de ippel Geweld is veel ingewikkeld!151 het racisme. Dat laatste is dr. Albert van den Heuvel, de van de hervormde synode dien een vrij nieuw onderwe in de oecumenische bewegi F>ve de laatste jaren on ontkol n duidelijk op tafel kwam te liftte Het is te vrezen dat ds. Veen gelijk heeft. Pas men zich Ietwat terzijde politiek opstelt kan men een volledig pacifistisch sta terugtrekken. We staan echl op het perron en hebben keus tussen de trein naar der geweldloosheid of de st gewelddadigheid. Wij bevind in een wereld boordevol (wij citeren hier prof. De In deze rijdende trein ls bf ken over de geweldlooshei zinloos. Het getuigenis van H Vrede is onmisbaar om oni scherpen dat de verheerlijk) geweld of dat nu de Na« structureel geweld of revol geweld uit den Boze V onde

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2