Bescherming tegen reclame die misleidt Puttershoek weer in ban van V-l In Spanje vijf doodstraffen uitgesproken Oppassen rt0 ik iet Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidsc Courant 'Verlaag pensioenen van ministers en Kamerleden' Expositie massief eiken Meubelfabriek Oisterwijk Impasse in Suriname - pag. 3 Uw kleine advertentie en met In deze krant Voorstel in wetsontwerp: immandant arinesquadron rijgt standje Voorstel uit DS'70-fractie ïer gevaarlijke vangenen lichten vrije toegang uw kopje koffie staat klaar Patricia Hearst gearresteerd in San Francisco KiSa Tweeduizend mensen geëvacueerd Huisvrouwen tegen zaterdagsluiting Trouw heeft altijd wel wat. En dat blijft zo. Welkomstvoordeel. hoort biju. 33e JAARGANG No. 9629 - VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 IGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 rouw vahdaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. Kerk De exclusieve baan van Toos Fopma 2 Binnenland Sociaal beleid in bedrijven 3 Vakbonden boos op Enka 9 Buitenland Communisten in Portugal binden in 7 Defensielast doorkruist sociale strijd in Israël 7 Kunst De container toch een fascinerend stuk 8 Economie Werkgevers: winst deling niet verplicht 19 Radio en TV Johan van Minnen is de nieuwe ombudsman van de VARA. Hij vertelde in een interview met Riet Diemer dat hij in zijn nieuwe taak een modern stuk idealisme ziet. Als een belang rijke opdracht ziet Johan van Minnen het doorlichten van machtsstructuren. iZe pagina 5. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bescherming van de consument tegen misleidende reclame. De voorgestelde regeling komt erop neer dat als iemand door een mis leidende reclame-mededeling schade lijdt, degene aan wiens schuld dat te wijten is tot schadevergoeding verplicht is. I HAAG Minister Vredeling i defensie heeft de commandant verantwoordelijk is voor de de- istratieve oefenvlucht van de marine-vliegtuigen woensdag en de Haagse binnenstad, een rimande gegeven. Tevens heeft de marinemensen die zijn be ren bij de vlucht een spreek- 'J opgelegd tot het moment hij de verontwaardigde Ka len heeft geantwoord op de die ze hem over deze kwes- lebben gesteld. Is ter Vredeling heeft de bevel- >er van de marine, vice-admiraal feitkamp opgedragen de achter- iden te onderzoeken van de 'oe- rlucht' van de vijf Neptnues, die beschouwt als een duidelijke de- istratie tegen zijn beleid. Is bekend zal het Neptune squa- van de marineluchtvaartdien'st Januari vervroegd buiten dienst len gesteld. Ir. Vredeling vindt met deze vlucht de grenzen van emonstratievrijheid zijn overtre- met name door het gebruik van tair materieel daarbij, marine bevelhebber moet van ir. lel in g ook onderzoeken welke Ine functionarissen die uit hoof- lan hun functie vroegtijdig op de gte waren van de bezuinigings- inen, verantwoordelijk zijn voer uitlekken van die plannen naar >ers in een vroegtijdig stadium, ister Vredeling heeft dit gisteren itwoord op de vragen van de Ka - leden Dankert en Kombrink IA). Zij die verantwoordelijk zijn voor de inhoud of de inkleding van de misleidende mededeling, zijn aan sprakelijk voor de schade die daar uit voortvloeit, tenzij ze bewijzen dat hun geen verwijt treft. De rechter kan niet alleen verbie den een misleidende reclamemede- ling openbaar te maken, hij kan ook een rectificatie bevelen. Zo'n verbod of rectivicatle kan gevraagd worden door iemand die door de reclamemededeling schade geleden heeft. Het wetsontwerp opent die moge- fleest droog onnige perioden en op de neeste plaatsen droog weer. herwegend matige wind, eerst nld westelijk, later ruimend aar westelijke richtingen, laximuin-temperatuur circa 1 graden. I0RGEN EN OVERMORGEN: ijna overal droog met zon- ige perioden en vrij warm. Borgen zon op: 06.21 onder: 18.45 maan op: 18.18 onder: 06.24 Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De Tweede Kamerleden Drees en Staneke (bei den DS'70) hebben gisteren een wetsontwerp ingediend om de pensioenen van ministers, staatssecretarissen, Tweede Kamer leden, gedeputeerden en wethouders te verlagen. Vooral ministers en staatssecre tarissen hebben in de huidige situatie een zeer goed pensioen. Per jaar bouwen zij namelijk vijf procent van hun pensioen op. Zijn zij dus bijvoorbeeld vier jaar aan het bewind, dan heb ben zij op hun 65ste jaar recht op twintig procent van het dan geldende salaris van een minis ter of staatssecretaris. Daarnaast krijgen zij uiteraard hun pensi oenen van de andere beroepen die zij voor en na hun politieke loopbaan hebben gehad. Voor kamerleden, gedeputeerden en wethouders is dit percentage niet vijf, maar drie en een half. De indieners van het wetsont werp vinden de argumentatie voor deze pensioenregeling, als zouden politici na hun loopbaan grote kans lopen om een lange periode zonder beroep te blijven, onzinnig. In de praktijk is er van dit risico niets gebleken. Terugwerkende kracht Drees en Staneke willen nu de opbouwpercentages verlagen tot 1,75 per jaar, dus gelijktrekken met dat van de ambtenaren. Als politici na hun loopbaan niet direct een andere baan kunnen krijgen houden zij wel recht op pensioenopbouw. In de huidige situatie is dat niet het gevaL Voor ministers en staatssecreta rissen willen de beide kamerle den de regeling laten gelden met terugwerkende kracht. Voor oud-bewindslieden die nog geen 65 jaar zijn, zal hun recht op pensioen worden berekend op basis van het aantal jaren dat zij hun functie vervulden maal 3,5 procent, in plaats van vijf procent. Voor andere functies willen zij de wet laten ingaan per 1 januari 1974. Al in 1968 heeft de topambte naar Drees (toen nog hoogleraar in Rotterdam) gewezen op deze onredelijke situatie. In 1969 heeft het D'66-Kamerlid Nypels geprobeerd door amendementen wijziging in deze situatie te krij gen, maar toen was er geen meerderheid in de Tweede Ka mer voor te vinden. Aangezien er in de Interimnota inkomensbeleid van minister Boersma (sociale zaken) hele maal niet over deze zaak wordt gesproken, heeft de DS'70-fractie besloten zelf dan maar met een wetsontwerp te komen. v ADVERTENTIE wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken begint hier aardig op een cel Toonzalen AmsterdamNleidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplein). Berkel (2.H.). Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede, Grotestraat I 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk), Hengelo (O.). Deldener- straat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk, Beneluxstraat 7 (achter het i station). Utrecht. HoJlantlaan 26 (bij afslag E36 Utrecht/Jutphaas/ I Nieuwegem). Valkenburg (L.). Remaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). I Zuidlaren, De Millystraat 7 (vlakbij de Brink). lijkheden ook voor consumenten en ondernemersorganisaties.Zij kunnen een verbod of een rectifi catie vragen als de bealngen die zij behartigen door de midleidende re clame zijn aangetast of dreigen te worden aangetast. Het wetsontwerp heeft alleen be trekking op commerciële reclame. Mededelingen op wereldbeschouwe lijke, ideële of politieke aard vallen er niet onder. Mededelingen op een verpakking of de aanprijzing van* een marktonderzoek kunnen er on der vallen. Volgens het wetsontwerp kan een mededeling misleidend zijn ten aanzien van aard, samenstelling en eigenschappen van produkten. Bij- vooreeld wanneer van een artikel beweerd wordt dat het rietsuiker is terwijl glucose Is gebruikt ten aanzien van deherkomst van het produkte (als bijvoorbeeld gezegd wordt dat iest uit en bepaalde streek komt moet de consument er van op aan kunnen dat dat ook zo is), en ten aanzien van en de beoordelingen over een produkt. Voor het wetsontwerp zijn vrant- woordelijk de ministers van justtie, van economische zaken en van CRM. SAN FRANCISCO (Reuter. UPI) Patricia Hearst, de begin vorig jaar verdwenen dochter van de Ameri kaanse krantenmagnaat Hearst is gisteravond laat in San Francisco gearresteerd. Aangenomen is tot nu toe dat Patri cia Hearst zich na haar ontvoering voor het illegale Symbionese Bevrij dingsleger (SLA) bij deze organisa tie heeft gevoegd. Zij is de afgelo- pen maanden gefotografeerd bij een bankoverval. Ook het echtpaar William en Emily Harris waarvan wordt aangenomen dat het Patricia Hearst heeft ont voerd is gisteren aangehouden. Zij bevonden zich in centrum van San Francisco. •w m - SfcsgSéSjgyi."--. Deze bewoonster vertrok met haar dochtertje en haar parkiet als een van de laatsten uit de bedreigde wijk. Van een onzer verslaggevers PUTTERSHOEK De vergeefse pogingen die de Explosieven Op ruimingsdienst uit Culemborg gisteren in het werk heeft gesteld de maandag op de grens van Maasdam en Puttershoek blootgeleg de V 1 onschadelijk te maken hebben de bewoners van beide dor pen een groot deel van de dag beziggehouden. Om geen enkel risico te nemen werden ruim tweeduizend mensen die in de gevarenzone wonen geëvacueerd. Eén van de ontstekers, die in de V-I te Puttershoek werd gevonden. Bewoners van het bejaardenhuis werden per bus geëvacueerd. Ook de honderd bejaarden en de 35 personeelsleden van het protestants bejaardencentrum 't Huis te Hoec- ke', dat vlakbij de vindplaats van het projectiel staat, moesten tijde lijk verhuizen. Het gemeentebestuur bracht hen onder in een plaatselijk restaurant. Daar werden ze op kos ten van de gemeente beziggehou den met spelletjes en toen dat be gon te vervelen met een bustocht. De VI kon echter niet worden ge demonteerd. Het feit dat de ontste kers vwaren vastgeroest maakte dat onmogelijk. Gisteravond is besloten dat het projectiel vrijdagochtend naar Culemborg zal worden ge bracht om daar op eigen terrein, door de deskundigen tot ontplof fing te worden gebracht. Inmiddels zijn maatregelen genomen dat het projectiel niet voortijdig kan explo deren. Gisteravond liet de burge meester van Puttershoek, mevrouw G. J. van den Bosch-BrethouWer. weten dat het niet nodig zal zijn vandaag weej tot evacuatie over te gaan. 'Het is de tweede keer binnen vier maanden dat in onze gemeente een VI is gevonden. Het ziet er naar uit dat het hier niet bij zal blijven. Na de ontdekking van die eerste VI. eind mei, hebben wij huls aan huis navraag gedaan om aan de weet te komen wat de mensen zich nog herinneren van naar beneden gekomen projectielen. In de oorlog was ln Puttershoek namelijk een lanceerbaan van VI's. We hebben zoveel informaties ge kregen. dat het voor ons vrijwel vast staat dat er nog meer in de grond zit, vooral in de buurt van de sui kerfabriek, waar die lanceerbasis was. MADRID (AFP, AP) De krijgsraad in Madrid heeft gisteren vijf leden van het FRAP (revolutionair front voor anti-fascistische en patriottische actie) conform de eis ter dood veroordeeld wegens moord op een politieman vorige maand. Een zesde beklaagde kreeg 20 jaar gevangenisstraf. De zes waren schuldig bevonden aan de dood van de politie-inspecteur Antonio Pose Rodriguez op 16 augus tus in Madrid. Het was het eerste spoedproces door een krijgsraad op grond van een 26 augustus uitgevaardige de creet. Hierbij is hoger beroep bij het hoge militaire gerechtshof uit gesloten. De veroordeelden hadden slechts twee uur om bij het staats hoofd Franco gratie te verzoeken. De vonnissen moeten bevestigd worden door de bevelhebber van het militaire district van Madrid. Zwanger De twee veroordeelde vrouwen, een 21-jarige verpleegster en een 20- jarige studente, zouden zwanger zijn. Dit kan hen het leven redden omdat zij niet ter dood kunnen worden gebracht zonder dat hun ongeboren kinderen ook omkomen. Het is nog niet duidelijk of de ter doodveroordeelden door middel van de wurgpaal of het vuurpeloton woren geëxecuteerd. De vijf verdedigers maakten ernsti ge bezwaren tegen de gang van za ken omdat in de speciale wet tegen het terrorisme is vastgelegd dat de verdachten op heterdaad moeten worden betrapt. Zij voerden aan dat hun cliënten twee weken n£ de moord op de politieman zijn gear resteerd. Alle beschuldigden hebben toegege ven te behoren tot het FRAP, maar bekentenissen dat zij waren betrok ken bij de moord op de politieman, verklaarden zij te hebben afgelegd na marteling. Alleen Jose Fonfria Diaz, die tot 20 jaar is veroordeeld, bleef bij zijn bekentenis dat hij voor de groep op de uitkijk had gestaan. DEN HAAG De Nederlandse ver eniging van huisvrouwen met haar 60.000 leden heeft zich tot de volks vertegenwoordigers gewend met de dringende wens de winkels op za terdagmiddag open te houden. De huisvrouwen vinden, dat bij be perking of geheel vervallen van de openstelling van winkels op de za terdagmiddag niet alleen de bui tenshuis werkende vrouwen en al leenstaanden worden gedupeerd. Ook een weloverwogen besteding van het gezinsbudget door het zo genaamde familie-winkelen wordt dan teniet gedaan. Wij moeten op onze tellen gaan passen nu er een wets ontwerp tegen misleidende reclame is. Straks mogen wij nooit meer op valse voorwendsels u dit voortreffe lijke ochtendblad aanpraten. Ach, bekijkt u het gewoon zelf even. Ziet u wel? Nieuwe abonnee:- Straat:— Plaats: Opgegeven door: Naam: Girtr Betaalt per kwartaal Adres:_ Plaats:- lk ontvang graag: O I fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief model len. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalcnder. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ I O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krnnt te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers," antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wy. \!c Tr, Uy, VI,

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1