Hooghoudt Van der Kuijlen lijkt liet fit voor PSV-Ajax Baastad is herschapen in een militaire vesting Rusland wil competitie gaan aanpassen 1 I 'egen Linfield opgelopen blessure blijkt ernstig oete voor e Graafschap Spelen in zelfde periode als meeste Westeuropese landen II 1 OUW/KWARTET VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 SPORT PS11/RH 13 nige snelheid, jeeps door de stra ten. Erin zitten zwaar bewapende politiemannen met volle rellenuit- rusting- helm en rieten schild. Behalve het tennisvolkje en de po litie verwacht Baastad nog een in vasie. Dat zijn dan de demonstran ten, van wie er al heel wat in de loop van gisteren zijn gearriveerd. Het is de groep mensen waarcp Baastad zich nu juist niet richt bij alle toeristenaktiviteiten. De jonge ren die nu al even buiten Baastad kamperen willen hun ongenoegen kenbaar maken met de aanwezig heid van de Chileense tennispelers in Zweden. En hoewel de politie heeft aangekondigd alles in het werk te zullen stellen om demonstranten buiten het stadion te houden, wor den toch nog problemen verwacht tijdens de wedstrijden. BOMMELDINGEN Voor bommeldingen wordt echter niet gevreesd. De politie heeft woensdag Baastad uitgekamd en het hele tennispark met behulp van speurhonden nog eens zeer nauw keurig onderzocht. 'Er zullen', zo zei politiechef Hans Fjelner, 'misschien nog wel bommeldingen komen. Maar we kunnen daarom lachen nu we alles zo goed doorzocht hebben'. De villa waar de spelers verblijven, baadt in de avonduren in het felle licht van schijnwerpers. Een van de aanwezigen vergeleek de situatie op het tennispark met het stadion van Santiago de Chili, waar twee jaar geleden, nadat de militaire junta de macht van president Salvador Allende gewapenderhand had over genomen, duizenden politieke ge vangenen werden vastgehouden. Er is een verschil: voorlopig wordt rond de villa alleen maar tegen tennisballen geslagen. Lotto Uitslag lotto no. 37: le prijs: geen winnaar, het bedrag van de le prijs gaat voor één vijfde deel naar de le prijs ran de volgende week. Het overige viervijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklas sen2e prijs: 8 winnaars, die elk bruto /fl7.354 ontvangen. 3e prijs: 146 win naars. die elk bruto /2Ó93 ontvangen. 4e prijs: 8327 winnaars, die elk per kolom f ÓS ontvangen. 5e prlj6: 12.708 winnaars, die elk per kolom 36 ontvangen. Jackpot voor de lotto van zondag: 139.084. Uitslag toto no. 37: le prijs: 16 winnaars, die elk bruto 13.445 ontvangen. 2e prijs: 632 win naars. die elk per kolom 150 ontvangen. 3e prijs: 5068 winnaars, die elk per kolom 20 ontvangen. (ADVERTENTIE) JONGE OUffiELEw GRAAN JEJCVER dte moet u proeven, die isgeweMiq en niet aan de ploeg denkt. Weisweiler had vooral kritiek na de nederlaag van 0-1 tegen PAOK Sa- loniki. dinsdag in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup. 'Ik heb Gruijff duidelijk gemaakt, dat hij zo niet kan doorgaan. Hij moet zich meer in dienst van het. team stellen', aldus de opvolger van Rinus Michels. MULLER GEWOND Bayern München zal de komende weken geen beroep kunnen op Gerd Müller. De spits van de Zuid- duitse formatie verliet woensdag avond tijdens het Europa Cup-duel tegen Jeunesse voortijdig het veld. omdat hij weer last kreeg van een oude dijbeenblessure. Gisteren wees een onderzoek uit, dat 'Der Bomber' voorlopig vier weken rust moet houden, mogelijk langer. Voor Bayern komt de blessure van Müller slecht uit. want zaterdag wordt de topper Borussia Mönchengladbach-Bayern München gespeeld. Jeunesse d'Esch, de voetbalkampi oen van Luxemburg zal. ondanks de nederlaag van 0-5, met plezier te rugdenken aan het bezoek van Bayern München. Het duel tussen de beide teams werd bijgewoond door ruim 18.000 toeschouwers, die voor een recordrecette zorgden van ongeveer 270 000 gulden. Het stadi on was uitverkocht. Volgens Roger Thijsen, de secretaris van Jeunesse. kan de ploeg met het geld weer een paar jaar vooruit. in onze sportredactie ISTERDAM PSV mag dan het eerste Europa Cup-tref- tegen Linfield weinig risi- fs hebben genomen, toch heeft t door PSV met 2-1 gewonnen el in Belfast een voor de ndhovenaren naar gevolg ge- egen. Het staat namelijk vrij- l vast dat Willy van der Kuy- i zaterdagavond bij PSV zal tbreken als de Eindhovenaren leten aantreden tegen Ajax. By van der Kuylen is namelijk en Linfield ernstig geblesseerd 8akt. Een kwartier voor het ein- van het duel kwam hij in bot- met Fraser. Van der Kuylen lest door reservedoelman André i Gerwen en masseur van der i van het veld gedragen worden. t later, op weg naar huis, bleek goalgetter van PSV het niet kder hulp te kunnen klaren. Hij est geholpen worden op het «veld. teren is Willy van der Kuylen in Idrop in het ziekenhuis onder- ht. De vrees dat er mogelijk een 1 uk in het scheenbeen zou zitten, J ek geen waarheid. Maar er is wel ake van een zware bloeduitstor- g en een ernstige kneuzing van been. Het ziet er daardoor niet ir uit dat Willy van der Kuylen ir zaterdagavond nog speelklaar naakt kan worden. Bij PSV kon niemand zeggen hoe lang het stel zou duren. SE DAGBLADEN geestkracht van Linfield her- de onze trots', luidt de kop die n Hamilton het jubelende verslag de Europa Cupontmoeting Lin- 1-PSV in de 'News Letter' mee- t. 'Het strijdbare Linfield, dat urende de gehele wedstrijd vol- dde in zijn defensietactiek', zo t hij vast, 'kreeg de staande tie in Windsor Park die de ploeg Jiende. Tijdens de tweede helft de het enthousiasme van de «houwers amper grenzen toen blues' terugkwamen en de Ne- ST De tuchtcpmmissie van KNVB heeft de Vereniging De afschap een boete opgelegd van 00,- waarvan 500,- voorwaar- jk, naar aanleiding van de ge kte wedstrijd tussen de C-elf- 3i van PSV en de Graafschap lopen zaterdag in Eindhoven. Jansen, die, omdat hij weigerde veld te verlaten, de directe leiding was van het staken, d voor vier wedstrijden ge- irst en kreeg een boete opge- van 100 gulden. Gerritsen, teens van De Graafschap, werd drie wedstrijden geschorst, enoord zal het één wedstrijd (en stellen zonder Wim Rijs- !en. De blonde verdediger kreeg endien een boete van 300- ik van Leeuwen van FC Den ig werd ook voor een wedstrijd ihorst. Hij kreeg verder een e van 200,- en mag verweer lenen tegen de overweging een ■waardelijke straf om te zetten en onvoorwaardelijke. Joop van irik van FC Utrecht staat er twee wedstrijden naast. Hij g daarbij een boete van 0,— en mag eveneens verweer enen. overige straffen zijn: Volendam: J. twee wedstrijden onvoorwaardelijk sn boete van 100.-: J. Kroon een trijd onvoorwaardelijk ea een wed- d voorwaardelijk met een proeftijd een Jaar; A. Sier een wedstrijd orwaardelijk en een boete van 125,-. Amersfoort: P. Stam twee wedstrlj- onvoorwaardelljk en een boete van Ir. Snijders een boete van 100 - Instandhouding van een lopende raardelijke uitsluiting van een wed- L Wageningen: A. van der Burgt wedstrijden onvoorwaardelijk: W. out een wedstrijd onvoorwaardelijk; mtenbier een wedstrijd onvoorwaar- k. Haarlem: H. Hegeman een (rijd onvoorwaardelijk en een trljd voorwaardelijk: G. Polder twee wedstrijden onvoorwaardelijk, boete van 125,- en verweer tegen de beging van de tuchtcommissie om voorwaardelijke straf van een wed- i om te zetten in een onvoorwaarde- I M. Schoorl eon wedstrijd voorwaar- k. Vitesse: M. Maiwald een wedstrijd orwaardelijk. een boete van 150 en ndhouding van een lopende voor- delijke uitsluiting van een wedstrijd: Ibbink een wedstrijd onvoorwaarde- een boete van 125. en verweer i de overweging van de tuchtcom- 'e om een voorwaardelijke straf om 'tten in een onvoorwaardelijke. Hee- sn: N. Altenburg een wedstrijd on- *aardelljk. Heracles: D. Roslnk een trtjd onvoorwaardelijk en verweer i de overweging van de tuchtcom- e om een voorwaardelijke straf om (tten in een onvoorwaardelijke. Hel- Sport: H. Donkers, een wedstrijd orwaardelijk en een boete van 100.- 'IJs een wedstrijd onvoorwaardeli II: boete van 125 en verweer tegen de 'eging van de tuchtcommissie om voorwaardelijke straf om te zetten in onvoorwaardelijke. FC Den Bosch: W. «ter Bosch een wedstrijd onvoorwaar- t en een boete van 150. NAC: J. de k twee wedstrijden onvoorwaardelijk m boete van 100.- M. van Kelle boete van 150. MW: F. Beks twee (rijden onvoorwaardelijk en een boe te 100. FC Cambuur: H. van der een wed. tri Jd voorwaarden ik en Len s van 100. Van J. Akersloot (Haar- en J. Beu6eniberg (NAC) werd een Waardelijke straf van een wedstrijd ttt ln een onvoorwaardelijke. Vier (ra kregen een boeking. NIS Chris Evert blijft voorlo- «1 oor gaan met winnen. In het nationale tennistoernooi van At- won de als eerste geplaatste moeiteloos van haar landgenote te Walsh met 6-1 en 6-3. De 'se Virginia Wade. als tweede atst. versloeg de Australische T Hunt met 6-2 en 7-6. De Russl- Olga Morozova kwam eveneens ronde verder door de Amerika ui teet Newberry kansloos te laten 6-0 en 6-3. WILLY VAN DER KUIJLEN wordt in Belfast van het veld ge dragen. derlandse kampioen, tevreden met een voorsprong van 21, het tempo vertraagde met irriterend heen en weer- schuiven van de bal op het middenveld. Die speelwijze zorgde voor duidelijke blijken van afkeu ring en het langzame handgeklap van de geërgerde toeschouwers. Maar alles was vergeven, nadat het eindsignaal had geklonken en Billy Campbell zijn moegestreden helden om zich verzamelde in d e midden- cirkel voor het langdurigste applaus van de avond. Een geïnspireerd Linfield kwam in de tweede helft tot tweemaal toe dicht bij de ge lijkmaker, die het team verdiende.' The Irish News noemt de ook voor de Ieren onverwacht kleine neder laag een morele zege voor Linfield FC. 'De ploeg zorgde voor een dap pere verrichting en was onfortuin lijk. dat de verdiende puntendeiing uitbleef.' De speelwijze die PSV volgde toen de tegen treffer was gevallen beoor deelt The Irish News niet als een zoeken naar mogelijkheden in de zeer samengetrokken defensie van Linfield, doch als angst voor de tegenstander. 'PSV was geschokt door die stand van 21 en trok zich terug in de verdediging. De opvatting van het team was: be houden wat je hebt. Zelden werden de Nederlanders in de aanval ge zien. Het waren de 'blues' die tot grote hoogte stegen en het spel speelden.' 'Resumerende kan worden gezegd, dat Linfield zeer tevreden mag zijn over het optreden. Het elftal speelde boven de normale kraöht én daardoor hiéld het een van Eu ropa's leidende teams op 12. Eindhoven dat voortreffelijk begon, viel later terug, maar het is zeer te betwijfelen dat de 'blues' zo'n ploeg zullen mogen verwachten als over twee weken in Eindhoven de re- tumwedstrijd wordt gespeeld.' WEISWIJLER Hennes Weisweiler, de coach van CF Barcelona, is boos op zijn aan voerder Johan Cruijff. De Neder lander wordt verweten, dat hij te veel op individuele successen uit is UEFA CUP Het Ierse Athlone Town heeft gis teravond zijn eerste wedstrijd uit de eerste ronde voor de UEFA Cup gewonnen van het Noorse Valeren- gen. De eindstand was 31. Athlone Town bleek het gehele duel door sterker dan de Noren maar de slechte afwerking stond een grotere zege in de weg. Al in de derde minuut kwamen de Ieren aan de leiding toen doelman Fumbled een vrije trap die door scheidsrechter Hoppen brouwer was toegekend en door Mirmock was ingeschoten, verkeerd beoordeelde. Zeven minuten later werd het ge lijk. Uit een van de spaarzame Noorse uitvallen zou Olsen scoren. Daarna duurde het tot de 66ste minuut voor Athlone weer de lei ding nam.' Uit een pass van Min- nock kon Davis scoren. Vijf minu ten voor het einde maakte Davis nog een doelpunt. In een andere wedstrijd won Levski Spartak uit Sofia met 30 van het Turkse Eskesehirspor. De Bulgaren namen in dit duel Ln 15e minuut de leiding via Spassov. Vierentwintig minuten na rust maakte Panov 2 0 terwijl opnieuw Spassov de eind stand op 30 bepaalde. In Bratislava won Inter Bratislava met 50 van het Spaanse Real Za- ragoza. Na vijfenveertig minuten stonden de voortdurend aanvallende Tsjechen nog slechts met 10 voor door een doelpunt van Levicky. Na rust werd Real echter volkomen overklast en konden Luprich, Bed- nar. Jurkevic en Sajanek de score tot 50 opvoeren. BELUS PRAJOUX en naast hem (met donker haar) JAIME FILLOL bij hun aankomst in Zweden. Van onze sportredactie BAASTAD Een toeristenfolder van de Zweedse badplaats Baastad zegt: Hooit verveling er ge beurt altijd iets.' De mensen die dat wel eens willen meemaken, kunnen tot en met zondag zeker aan hun trekken komen. Want in Baastad spelen Zweden en Chili hun halve finalewedstrijd voor het toernooi om de Davis Cup. Een wedstrijd die met veel rumoer omgeven is, nadat de Chilenen in eer ste instantie weigerden te komen crmdat de toptennisser Jaime Filial was bedreigd door in Zweden wonende politieke vluchtelingen uit Chili. Maar de Chileense tennisploeg is toch gekomen. Mét Fillol en mét Prajoux en Comejo, allemaal spe lers die m eerste instantie gezegd hadden niet naar Baastad te zullen gaan. Fillol hield het tot begin deze week zelfs vol, maar zwichtte uit eindelijk toch voor de druk die op hem werd uitgeoefend. En nadat de Zweedse politie had toegezegd alle mogelijke veiligheidsmaatregelen te zullen nemen. Zo is Baastad 'biedt u alles wat u kunt wensen voor uw ontspan ning en een plezierige vakantie', zegt de folder nu dan veranderd in een militair kamp. Voor de be zoekers in ieder geval, want in alle straten ziet men wel enkele van de ruim 1300 politiemannen die Zijn ingeschakeld, rondlopen. Jaime Fil lol dacht er in eerste instantie nog wat anders over. Maar hij had de straten van Baastad dan ook niet te zien gekregen. VILLA Een onderdeel van de scherpe vei ligheidsmaatregelen is namelijk, dat de deelnemers aan de tennis wedstrijd, Chilenen en Zweden, niet buiten het tennispark mogen komen. Ze zitten in een villa die bij het park hoort en komen bijna alleen maar naar buiten om te trainen. 'Meneer Fillol', vroeg een journalist bij zijn aankomst, 'wat denkt u van Zweden?' Fillol: 'Ik weet het niet. Sinds ik hier aangekomen ben heb ik alleen maar filmcamera's gezien. Het lijkt hier wel Hollywood'. Maar de Chileense topspeler vo rig jaar verdiende hij met zijn sport bijna 64.000 dollar moet het later toch ook opgevallen zijn, dat het geen portiers waren, som migen. met honden, die rond de villa op het tennispark patrouilleer den. SFEER De Zweedse tennisbond doet er al les aan om de sfeer rond de wed strijd zo goed mogelijk te houden. Toppunt van alles was het verzoek van de bond aan de persfotografen gedaan, om de spelers alsjeblieft zo flatteus mogelijk op de gevoelige plaat vast te leggen. En zeker geen opzienbarende foto's te schiéten. Een verzoek dat door de fotografen woedend wer l afgewezen. Baastad zelf maakt dus de indruk plotseling het halve leger inge kwartierd te hebben gekregen. Re gelmatig rijden, met niet zo'n zui- MOSKOU Vooral aangemoedigd door het succes van Dinamo Kiev, de eerste Russische club die een Europa Cup veroverde, overwegen de voetbalautoriteiten thans het seizoen in Rusland gelijktijdig met dat in vrijwel alle Westeuropese landen te laten verspelen. De overgang van een seizoen dat loopt van lente tot herfst naar een seizoen dat loopt van herfst tot lente, zou de Rus sische ploegen voortaan in staat stellen in de beste vorm en in het wedstrijdritme te blijven voor de confrontaties met andere Euro pese clubs. Enkele maanden geleden besloten de Russische voetballeiders om Di namo Kiev te maken tot de basis van het nationale elftal. Dat, ge voegd bij het nu gelanceerde plan om de competitie op een ander tijdstip te laten* verspelen, lijkt op een weloverwogen campagne om het Russische voetbal na een aan tal zeer magere jaren terug te brengen aan de top. Winter Op het ogenblik is het nog steeds zo dat de competitie in april begint en in november eindigt. Dat bete kent dat de Europese bekertoer nooien starten als de Russische competitie op een einde loopt, ter wijl de belangrijkste Europa Cup wedstrijden worden verspeeld als de competitie juist op gang is ge komen. Een situatie die niet bevor derlijk is voor de prestaties van de Russische teams. Maar er is nogal wat tegen het verschuiven van de competitie. Dat is dan vooral de Russische winter. Een groot deel van Rusland ligt immers in een gebied met een sterk landklimaat. Dat betekent dat de warme zomers worden afgewis seld door zeer koude winters die de velden onbespeelbaar maakt. De Russische plannen, naar buiten ge bracht door Nikita Simonyan, hoofd van het directoraat voor de voet balsport, voorzien dan ook in een in twee delen gesplitste competitie. Het eerste deel in de herfst, het tweede deel in de lente. Volgens dit systeem dat alleen aan gehouden zou worden door de twee hoogste divisies, zouden alle teams elkaar een keer ontmoeten in de periode augustus tot de derde week van november. Daarna volgt er een winterpauze tot midden maart. En vervolgens vinden de returns plaats tot midden juni. Deze plannen wer den opgesteld, nadat een Russische afvaardiging in West-Europa de competitiesystemen had bestudeerd. Aanpassen Volgens de Russische plannen zou den er nu twee bijna even lange voetballoze periodes ontstaan hartje winter en hartje zomer. En dat dan in plaats van het nu ge hanteerde systeem met een lange aaneengesloten voetbalpauze. Een probleem ls nog wel. dat het in november en maart nog zeer koud kan zijn in bepaalde streken. Daar om zou het competitieprogramma zo moeten worden aangepast, dat de clubs uit de koude streken dan hun uitwedstrijden hebben tegen clubs in een wat gematigder kli maat. Nikita Aimonyan vertelde, dat het programma al is uitgewerkt en ver stuurd aan alle betrokken clubs. Het directoraat verwacht dat rond oktober een definitieve beslissing op dit punt kan worden genomen. Alleen van enkele noordelijke clubs wordt wat tegenwerking verwacht omdat zij eerst wel eens willen zien hoeveel invloed het nieuwe systeem op hun competitieverloop zal heb ben. In de wintermaanden zouden de clubs moeten uitkijken naar een overdekte accommodatie waarin ge traind zou kunnen worden. Spartak Moskou heeft al zo'n accommodatie met een kunststof vloer maar met een beperkte toeschouwerscapaci teit. In deze zaal trainde Dinamo Kiev afgelopen winter om in vorm te blijven voor het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, dat door Dinamo uiteindelijk ook werd gewonnen. van de Russische voetbalbond wor den de toeschouwers bij thuiswed strijden van Ararat Yerevan zeer streng geselecteerd. Ararat ls op het ogenblik in bezit van de Russi sche beker. Volgens het rapport maakten groepen fans het spelen erg moeilijk door voortdurend drei gende liederen te zingen en bedrei gingen in spreekkoren te uiten aan het adres van het bezoekende elftal en de scheidsrechter. Dat staat wel in forse tegenstelling tot Moskou, waar de bezoekers van het Lenin-stadion bekend staan om hun beheerste optreden. Daar wor den dan wel zeer strenge veilig heidsmaatregelen genomen. Zo zit ten op de eerste rij langs de gehele rand van het veld militairen die zich als één man omkeren naar de tribunes als er op het veld een incident plaatsvindt of er een doel punt wordt gemaakt. Bij de ingang van het stadion wor den de fans ook scherp gecontro leerd. Het ls ten strengste verboden om flessen mee naar het stadion te nemen. Ook tijdens de wedstrijden wordt er in de vakken streng ge controleerd. Staanplaatsen ontbre ken in het Lenin-stadion. Als een toeschouwer wordt betrapt op het drinken uit een zelf meegebrachte fles. wordt hij opgepakt en in een van de cellen van de vier politie posten in het stadion gezet. Straffen Een maatregel die waarschuwend moet werken is het versturen van mededelingen aan de bezoekers van stadions. de adressen worden nauwkeurig bijgehouden, over de straffen die op uitgedeeld zijn aan toeschouwers die zich misdragen hebben. Straffen voor kleinere overtredingen variëren van een boete tot vijftien dagen gevange nisstraf. Maar als er vernielingen worden aangericht, als er iemand ernstig gewond raakt of als fans weerspan nig optreden bij een politie-onder zoek worden de straffen aanmerke lijk zwaarder: tot vijf jaar werk kamp. Iedere, fan die met een bui tenlandse ploeg meekomt loopt bij wangedrag de kans eenzelfde straf te moeten ondergaan. ;s: V: 'M (S Ook in Kiev zitten militairen op de eerste rij. Maar in tegenstelling tot in Moskou juichen ze mee als er zoals hier tegen Ierland een Russisch doelpunt valt. In Moskou bestaan plannen om nog zo'n overdekte voetbalaccom modatie aan te leggen. Daarbij zou rekening worden gehouden met plaatsen voor 40.000 toeschouwers. Het stadion zou klaar moeten zijn voor het begin van de Olympische Spelen van 1980 die in Moskou worden gehouden. Wangedrag Behalve over een verschuiving van het seizoen, wordt ln Rusland op het ogenblik ook zeer veel aandacht besteed aan het probleem van het wangedrag van de toeschouwers tij dens een voetbalwedstrijd. Een pro bleem dat wel degelijk speelt in Rusland, ook al melden de officiële bladen vrijwel nooit Iets hierover. Het verschil met Engeland, waar voetbalfans zich bijna vanaf het dichtslaan van de huisdeur tot de terugkeer bij de eigen haard, ln veel gevallen misdragen, vinden de moeilijkheden in Rusland voorna melijk binnen de stadions plaats. Gebleken ls dat zich daar nogal eens incidenten voordoen. Afgelopen zomer, zo meldde het blad Komsomolskaya Pravda, von den er kleine rellen plaats in het stadion van Nalchik, ln de noorde lijke Kaukasus, waar de lokale tweede divisieclub een nederlaag leed. Volgens het blad, werden er stenen en flessen geworpen naar de scheidsrechter en zijn grensrech ters. De plaatselijke politie trad daar niet tegen op. Het stadion in Nalchik zou zo zegt Komsomolskaya Pravda, bekend staan om dit soort Incidenten. Incidenten Soortgelijke incidenten zouden zich vorig Jaar ook af hebben gespeeld in het stadion in Dushanbe, de hoofdstad van Tadzhikistan, toen het thuisspelende Pamir een neder laag leed tegen de legerploeg Ros tov. Volgens een officieel rapport

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13