rron ontevreden over gesprek met oppositie Bon ^gPvdA laadslid vraagt hulp oor Griekse bemanning rij veel bedenkingen egen wegenbelasting Raad van Kerken wil betere opvang van Surinamers Filiaalhouder verdacht van verduistering Personeel begint geding tegen eigenaar bedrijf f1 indeling naar de West hip al drie maanden in Amsterdam PvdA-afdeling tegen wethouder Kwart miljoen verdwenen 'Privé-sehuld moet vereffend worden' Mao's vrouw aan het spitten Ambtenarenbond wil naar RijcWijk JW/KWARTET DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 9 y(j ee{i verslaggever 5 jRSFOORT Het modera- van de Raad van Kerken in erland heeft de plaatselijke en opgeroepen mee te zoe- naar oplossingen voor, het 'èrkj agen van Surinamers. euwi iodi sad van kerken volgt met gro- °vai aorgdheid de toenemende pro- f U2 ea en spanningen rond de t van vele Surinamers naar rtand. Nederland heeft zich ?ewo [doende gerealiseerd voor wel- ij moeilijkheden de Surinaamse in sieving is komen te staan bij sld, «nadering van de onafhanke- arae. «ld en waarvoor wij, gezien de lie, ten diepste mee verant- delijk zijn. nu toe in Nederland getrof- Toorzieningen zijn niet afdoen- ebleken om alle naar ons land snde Surinamers een onbe- de en volwaardige plaats in samenleving te doen verkrij- Overrompeld door hun komst velen van ons voorbij aan moeilijke situatie en sluiten dho^voor hen af, waarbij tekenen veerstand zich voordoen. ig€( rond van zijn evangelische op- oondroept ^et moderamen van de Raad van Kerken nogmaals ge meenten en parochies op met be grip, inzet en vindingrijkheid mee te zoeken naar oplossingen. Het moderamen vraagt de overheid ef fectievere maatregelen te treffen met inschakeling van daartoe be schikbare krachten in de samenle ving. Het doet een dringend beroep op allen mee te bouwen aan een samenleving waarin leder tot zijn recht kan komen.' aldus het mode- ramen van de landelijke raad van kerken. Crisis Het Comdité Christelijke Kerken in Suriname (waarin samenwerken de r.k. kerk, de evangelische broeder gemeente, de hervormde kerk, de lutherse kerk, de gereformeerde kerk en het leger des heils) heeft een brief gestuurd aan premier Ar- ron, parlementsvoorzitter Wijntuin en de fractievoorzitters in het par lement. In deze brief analyseert het comité de huidige politieke crisis in Suri name, waarbij geconstateerd wordt dat enerzijds niet meer aan de datum van de onafhankelijkheid getornd kan worden en anderzijds het niet wenselijk is die onafhanke lijkheid in te gaan zonder grondwet en organieke wetten. Het comité christelijke kerken spreekt zich nadrukkelijk niet uit over de oorzaken van de moeilijk heden, maar roept op tot een blij vende verzoening en een gesprek tussen de betrokkenen, waarbij vooraf bij leder van de betrokke nen de bereidheid moet zijn com promissen te sluiten. |ionze correspondent iMARIBO Premier Arron van Suriname is teleurgesteld het gesprek dat hij heeft gehad met oppositieleider Lachmon. baar en bovendien onrealistisch, omdat het niets te maken heeft met de onafhankeliIkheid'. «en persconferentie, waar hij ig deed van het gesprek, zei lier Arron gistren dat Lachmon niet heeft willen vastleggen op ovember 1975 als datum van de hankelijkheld. Lachmon heeft ens het gesprek slechts zijn Idheid getoond om mee te wer- Voor zover hem dat mogelijk lee doelde Lachmon op zijn eis, dat voor de onafhanke- iid een nieuwe grondwet moet vastgesteld (en zo mogelijk een aantal organieke wetten). Lachmon had echter ook twee nieuwe eisen, namelijk dat in die grondwet een datum voor nieuwe verkiezingen wordt vastgelegd, drie of vijf maanden n4 de onafhan kelijkheid en tevens dat mevrouw Liesdek en twee andere afgeschei den NSP-parlementsleden als zelf standige fractie zouden worden er kend en behandeld. Dat laatste noemde premier Arron 'niet alleen onmogelijk, maar voor hem persoonlijk ook onaanvaard- Vondeling lak internationale afspraken' f onze Haagse redactie HAAG Het Tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA) wil dat iternationale afspraken worden gemaakt om te grote verschil- jn benzineprijs te voorkomen. In dat geval zou ook gemakke- ir de benzine-accijns kunnen worden aangepast. een geringe betekenis als remin- strument. Verbazing zei dit tijdens een gisteren in Haag gehouden discussiedag de Stichting Weg tussen we- tlapsmensen en politici. Hij hierbij grote reserves ten aan ban van de voorgenomen ver- Dg van de motorrijtuigenbelas- en gaf de voorkeur aan belas fan het gebruik in plaats van bezit. Een verhoging van de |ns derhalve in plaats van de «rijtuigenbelasting, ferhoging van de benzine-ac- s wordt echter bemoeilijkt om- dan grote verschillen ontstaan de buurlanden. Dinsdag al ont- tte de voorgenomen verhoging de motorrijtuigenbelasting kri- van de Tweede Kamerfracties de KVP en VVD en liet de A weten er niet onverdeeld ge- ig mee te zijn. het Tweede Kamerlid Schakel P) liet tijdens de bijeenkomst arvoor Kamerleden van de WD en PPR verstek lieten Q) weten de voorkeur te geven r»/ belasting van het gebruik bo- L1*l belasting van het bezit. Boven- vormen volgens de heer Scha- linanciële heffingen slechts een «geschikt punt bij de oplossing, de problemen die de auto Pt. Een 'heffihg heeft slechts Platteland vrijhouden Volgens de heer Schakel is de auto een vijand geworden, onder meer vanwege het ruimtebeslag, de aan tasting van het milieu en de conges tie. Het is echter wel onze liefste vijand, een voor het gezin op maat gesneden Jan Plezier en het ver voer met de gunstigste dienstrege ling. Hij wees erop dat de nadelige as pecten van de auto beperkt blijven tot bepaalde delen van de randstad en enkele agglomeraties. Wanneer je die nadelen wilt bestrijden, al dus de heer Schakel, dan moet je dat alleen In die gebieden doen. De socialist Van der Doef pleitte verder o.m. voor een herverdeling van de ruimte, die voor de mobili teit beschikbaar is. Zo zouden er ook wegen moeten komen, waarop b.v. autorijden niet is toegestaan. Ook het openbaar vervoer zou meer van de ruimte moeten krijgen door de aanleg van vrije banen. Hij keerde zich echter tegen maatrege len als tolwegen of bezinedistrtbu- tie, die hij te bureaucratisch noem de. i een onzer verslaggevers STERDAM Het CDA- dslid mr. J. H. J. C. Spoelstra ft B. en W. van Amsterdam eren gevraagd of de gemeen- iulp en bijstand wil verlenen de bemanning vari het ekse tankschip Sunarussa. schip ligt al drie maanden aan fctting in de Jan van Riebeeck- in Amsterdam-West. Al ge- te tijd heeft de eigenaar van schip de bemanning geen lonen uitbetaald. !«ns de heer Spoelstra heeft de anning geen geld meer om «el te kopen en is de voedsel- faad aan boord bijna uitgeput, e'e bemanningsleden zijn ziek kunnen alleen maar medische krijgen omdat een arts ze van tot tijd wel eens wil behande- thoüder De Cloe (sociale zaken) bet raadslid geantwoord dat teciale Raadsman van de Stich- ting Zeemanswelvaren veelvuldig contact heeft gehad met de beman ning van het schip. Mocht blijken dat de bemanningsleden sociale bijstand nodig hebben, dan zal de gemeente ze dat zeker verlenen, aldus de wethouder. De Sunarussa is door een verzeke ringsmaatschappij aan de ketting gelegd, zo vernamen wij. Het schip zou een lading olie ln Amsterdam GRONINGEN De afdeling Zuid- hom va/i de PvdA heeft een motie aangenomen, waarin zij het ver trouwen ln de PvdA wethouder drs. G. J. Timmerman opzegt. De afde ling heeft de gemeenteraadsfractie van de PvdA ln Zuidhom gevraagd hetzelfde te doen De oorzaak van het contiict met de heer Timmer mans is diens opval ilng over het plan voor het centrum van Zuid- horn De wethoude; keert zich in deze kw.-ï.le tegen >e afdeling. Van een verslaggever THOLEN De rijkspolitie van Tholen heeft de 52-jarige filiaal houder van de Bondsspaarbank Breda op Tholen, J. van E., aange houden op verdenking van fraude. Het gaat volgens directeur K. van den Steenhove om een bedrag van 250.000 gulden. Zes weken geleden ontdekte de interne accountants dienst van de bondsspaarbank, dat er tekorten waren bij het filiaal jn Tholen. Van E. vertrok daarop di rect met vakantie en later meldde hij zich ziek. Volgens de directeur zijn de ver duisteringen slim gecamoufleerd. Van E. heeft bewust rekeninghou ders benadeeld die nooit zelf op de bank kwamen, maar die het geld na huisbezoeken van de heer v. E. op de bank lieten storten. Deze huis- aquisitie door de banken begint volgens de heer Van den Steenhove in te raken in Nederland. Hij vindt dit juist een bijzonder gevaarlijke ontwikkeling, omdat dit fraude in de hand werkt. De recherche groep van de rijkspoli tie uit Middelburg ondervraagt de filiaalhouder. Hij heeft een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Inmid dels is de filiaalhouder op staande voet door de bank ontslagen. HIJ was al 29 Jaar in dienst bij de bank. De benadeelde rekeninghou ders zullen volgens de directie geen schade ondervinden. In eigen zak Ook een employee van de RABO- ban-k in het Overijsselse TMigte, de 25-jarige B. G. M. T. B. uit Dene kamp, heeft fraude bekend: hij heeft zijn werkgever het laatste jaar voor twintigduizend gulden opgelicht. Hij boekte ontvangsten van cliënten in hun boekjes, maar verantwoorde dat niet in de admi nistratie van de bank. Het geld stak hij in eigen zak. Toen hij zijn werk aan een opvolger moest over dragen vreesde hij ontdekking en meldde hij zichzelf bij de politie. Inmiddels ls gisteravond de voorzit ter van het Nederlandse parlement, dr. Anne Vondeling naar Curacao vertrokken om daar te spreken met de voorzitters van de Surinaamse en Antilliaanse staten, de heren Wijntuin en Figaroa. Vondeling is naar de West gereisd, omdat het hem onmogelijk is gebleken telefo nisch of schriftelijk contact te leg gen met voorzitter Wijntuin over de samenstelling van een Suri naamse delegatie, die in de Tweede en Eerste Kamer in Den Haag het debat over Suriname's onafhanke lijkheid zal bijwonen. Op een persconferentie, gisteren in Den Haag. zei Vondeling dat 21 oktober de uiterste datum is waar op het Nederlandse parlement de onafhankelijkheid kan behandelen wil tenminste het parlement in Paramaribo en Willemstad niet in tijdnood komen. Op zijn persconfe rentie legde Vondeling er de na druk op dat de samenstelling van de Surinaamse delegatie een louter Surinaamse zaak is. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN Vijftien personeelsleden spannen een kort geding aan tegen de heer H. A. Schuringa, de eigenaar-directeur van het bedrijf waar zij werken. Volgens de personeelsleden moet de heer Schuringa privé nog een schuld vereffenen aan de Schuringa Verlichting B.V. Het personeel hecht er erg veel belang aan dat dit ook gebeurt omdat het voortbestaan van de onderneming er mede van afhangt. Het gaat om een fors bedrag. De vakbonden hebben zich achter het personeel geschaard, aldus de heer K. Goudriaan van de industriebond CNV. Een onderzoek van het bedrijf, waar verlichtingsarmaturen worden ge maakt, heeft angetoond dat de onderneming nog -wel bestaansmogelijk heden heeft, maar dat de financiële positie dan wel moet worden versterkt. De orderportefeuille is echter goed gevuld. De noordelijke ontwikkelings maatschappij (NAM) is intussen wel bereid om ook bij te dragen aan het voortbestaan van de onderneming, maar eist dan wel zeggenschap in het zakelijke beleid. Eén van de mogelijkheden daartoe is de vorming van een stichting, waarin naast de heer Schuringa ook overheidsvertegenwoordigers zitten. De Chinese dagbladen toonden gisteren op hun voorpagina's grote foto's van Mao Tse-Toengs echtgenote Tsjiang Tsjing terwijl een greppel aan het graven is voor bevloeiïng van velden in een commune. Naast Mao's echtgenote, die de mouwen heeft opgerold en een doek om haar hoofd heeft, werkt vice-premier Tsjeng Yung- Kuei, een voormalige boer uit Tatsjai, war de foto is genomen. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat in de pers aandacht wordt geschonken aan de echtgenote van de partijvoorzitter. Zij is dit jaar maar weinig in het openbaar verschenen. (ADVERTENTIE) Na het bekend worden van dit nieuw in Paramaribo heeft de VHP-oppositie in het Surinaamse parlement prompt een telegram naar de Nederlandse Antillen ge stuurd. In het telegram wordt ten eerste verwondering uitgesproken dat deze besprekingen op de Antil len worden gehouden (waar het hier toch om een zuiver Suri naamse zaak gaat) en wordt ten tweede opgemerkt dat Wijntuin hier buiten het parlement om han delt ja dat hij zelfs helemaal niet als voorzitter is gekozen, zodat onbekend is wie en wat hij eigen lijk vertegenwoordigt. (Het Suri naamse parlement is na het beëin digen van de zitting op 1 september niet meer bijeen -geweest, zodat het mandaat van voorzitter Wijntuin niet kon worden verlengd). Inmiddels heeft de Surinaamse op positie ln Den Haag steun gekregen in de persoon van het Kamerlid Verwoert van DS'70. Deze heeft een amendement ingediend op de rijks wet voor Suriname's onafhankelijk heid. waardoor de datum van 25 november uit de wet wordt ge schrapt en Suriname eerst onaf hankelijk kan worden als er een grondwet is. Volgens het plan van Verwoert krijgen de drie regeringen (die in Paramaribo, Den Haag en Willemstad) het recht de datum van onafhankelijkheid in gezamen lijk overleg te bepalen. Open brief aan onze kiezers afleveren voor een bedrijf in Duits land. Bij aankomst in de Amster damse haven bleek dat de lading benzine met gasolie was vermengd. Het bedrijf in West-Duitsland wil de ondeugdelijke lading niet ont vangen en heeft haar verzekeraar opdracht gegeven het schip aan de ketting te leggen. DEN HAAG De bondsraad van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft in principe besloten optie te nemen op een stuk grond ln de Plaspolder in Rijswijk om daar een nieuw hoofdkantoor van deze bond te bouwen. He: hoofdkantoor bevindt zich nu in Den Haag D bondsraad heeft, overeenkom stig de visie van het hoofdbestuur, met dit principebesluit tevens ult- g-Apr, ken dat de hoofdzetel van de ABV.A in de Haagse ageiomeratie n:j.i b .en. Drie jaar geleden stemde u op de PvdA: voor 'n politiek van eerlijk delen. We haalden toen géén meerderheid. Maar uit eindelijk kwam er wel een progressieve regering. Met de PvdA als grootste regeringspartij. En met Joop den Uyl als minister president. Voor ons een garantie dat de PvdA z'n verkiezings belofte na zou kunnen komen. Met eerlijk delen is duidelijk een begin gemaakt en er is al veel bereikt in de eerste drie jaar. Minder dan wij gewild hadden - dat is waar. Maar de PvdA heeft het niet alleen voor het zeggen. Bovendien: de internatio nale ekonomie gaat achteruit. Dat treft ook Nederland. Deze week hebben we kennis .kunnen nemen van de miljoenennota. Géén vrolijk stuk. Want de groei van ons nationale inkomen loopt terug. Meer dan ooit moeten we ons realiseren dat niet alles tegelijk kan. Dat we een stapje terug moetep doen. Maar niet ten koste van de minst draagkrachtigen.Want als de plannen van het kabinet Den Uyl door de Kamer worden goedgekeurd zullen mensen met de kleinste inkomens er tóch op vooruit gaan. En zullen de Ed van Thijn voorzitter van de PvdAfraktie in de Tweede Kamer verschillen tussen de hoogste en de laagste inkomens opnieuw verminderd worden. Heeft ook nu een politiek van eerlijk delen kans van slagen? Zeker niet als het aan de oppositie ligt. Hun oplossingen om de tekorten te dekken zijn bekend. Gcén bezuinigingen op defensie wél op sociale voorzieningen. En natuurlijk (het stokpaardje van de WD) belastingverlaging- waar vooral de hoogste inkomens van profiteren. Oplossingen waarvan de zwaksten de dupe worden. Is dat len van den Heuvt voorzitter van de Partij van de Arbeid te voorkomen? Zeker als Joop den Uyl de kans krijgt onze politiek van eerlijk delen voort te zetten. Als hij zich daarbij gesteund weet door alle vooruit strevende mensen in Nederland, door iedereen die weet dat een sociaal beleid offers vraagt. Die steun willen wij hem geven. Vanuit de Partij. Vanuit de Tweede Kamer. Niet zonder kritiek. Maar we blijven achter deze regering staan. Juist nü. Wèl vragen we al onze kiezers: geef dit kabinet uw steun. Want uiteindelijk bent het die de politiek bepaalt. Eerlijk delen. Dat betekent in de plannen van de regering: Dat door de belasting maatregelen de hoogste inkomens de zwaarste lasten dragen en de verschillen in inkomen weereen stukje kleiner worden. Dat er eind van het jaar een wet komt die de werknemers mee laat delen in de groei van het vermogen van bedrijven. Dat je voor een auto als een Kadett omgerekend per maand f 2.50 meer wegenbelasting gaat betalen, maar voor een grote Mercedes meer dan f 40.-. Dat de steun aan de arme landen groter wordt, omdat we echt iets aan hun ellende willen doen. Dat grondspekulanten door een wet buiten spel zullen worden gezet. Dat gaat de prijsopdrijving van bouwgrond tegen. Er ook voor kleinere zelfstan digen veel wordt gedaan. Zij krijgen in veel gevallen ook recht op een minimum-inkomen. Voor het aandeel van hun vrouw in het werk mag meer worden afgetrokken van de belasting. Dat de regering gaat onder zoeken hoe de steeds schaarser wordende arbeid eerlijk kan worden verdeeld. Opsturen naar de PvdA. antwoordnummer 3989, Amsterdam. Geen postzegel plakken. Ik wil nog een stapje verder gaan. Wilt u me inschrijven als lid van de PvdA. Misschien word ik wel lid. Maar stuurt u me eerst eens uitgebreide informatie over de PvdA en de politiek die u voorstaat. Naam Adres j. Woonplaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9