Grotere vrijheid roor Argentijnen :ranse generaal ziet 'Duitse gevaar' lot 8% rente op ABN Kasbiljetten. Kissinger: Sinai-akkoord in gevaar als Congres dwarsligt Minister belooft hervormingen lechter stopt bouw van ïlectriciteitscentrale Mogelijk gedeeltelijke opheffing Amerikaans embargo tegen Turkije Westduitse oppositie eist vertrek Schmid Stakingen in Portugal voor landhervorming Democraat wint herverkiezing 'Bemanning stations wezenlijk onderdeel' Oud wantrouwen vertroebelt zicht op werkelijkheid Geen voornïan van PLO op congres Britse liberalen Spookbeeld van hereniging van twee staten OUW/KWifcRTET DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND 7 üENOS AIRES (AP, Reuter, UPI) De nieuwe Argentijnse regering onder waarnemend president aio Luder wil verregaande hervormingen van de politiek van het land. Dit heeft de nieuwe minis- van binnenlandse zaken Angel Robledo gezegd. (ADVERTENTIE) OSSELDORF (DPA) Een uitbreiding van de met kolen gestookte ektriciteitscentrale in Voerde-Moelleruis door die rechtbank in Düsseldorf et onmiddellijke ingang stopgezet. De vergunmingen voor bouw en in- idrijfstelling van twee nieuwe eenheden van 1f00 megawatt werden door rechter in strijd met de wet verklaard.. hoogaangeslagen politicus en jlomaat ruilde maandag het mi- iterie van buitenlandse zaken dat van binnenlandse waar m steunpilaar van president Isa- Peron, Vicente Damasco, het ld moest ruimen, mutt zijn nieuwe positie wil Ro- edo proberen met 'alle partijen m gemeenschappelijk minimum - ogramma' op te stellen voor 'ver- (terlng van de Argentijnse maat- ihappij en staat'. Robledo zei dat t onmogelijk langer kon worden tgesteld. Gestreefd zal worden ar een democratie waarin partij en vakbonden zich vrij kunnen tópreken en programma's kunnen dienen. oor de Argentijnen lijkt dit een rademing. Zij hebben meer dan ii jaar geleefd over de verkapte ctatuur van Jose Lopez Rega, de adsman van president Isabel Pe- n, die 20 juli het land werd tgezet. Mevrouw Peron zelf heeft :h zaterdag teruggetrokken in een kantie-oord van de luchtmacht 0 kilometer ten noordwesten van aenos Aires om tot rust te ko men. Robledo, die ook vlce-voorzltter van de peronlstische partij is, zei dat mevrouw Peron zeker zal terug komen om de hardenkingsplechtig- heden van de 17»e oktober 1945 bij te wonen. Toen dwong het Argen tijnse volk de toenmalige president Ramirez tot vrijflating van kolonel Juan Peron, die later bij zijn leven een legende zou worden. Robledo kondigde ook aan dat rechtstreekse bestuur van 'lastige' provincies zoals Gordoba zal wor den herzien. Dot; om een einde te maken aan de Spanningen die het rechtstreekse bestuur in de betrok ken provincies heeft opgeroepen'. Daarvoor zullen op korte termijn in vijf provincies verkiezingen móeten worden gehouöen. Robledo ging ook op de politieke gewelddadigheid in Argentinië die ook gisteren weer oplaaide. Hij zei dat de hele wereld 'worstelt met opstandige activiteit. De regering moet daaraan paal en perk stellen door de oonzaken weg te nemen zonder toe te staan dat door misda den wordt gjepirobeerd de structuur van de staat te veranderen', aldus Robledo. Gisteren vond in Argentinië zeker één politieke aanslag plaats. Het slachtoffer was de chef van de ge heime dienst Rolando Silioni die werd doodgeschoten toen hij op weg ging naar kantoor. Daarmee is het aantal politieke moorden sinds juli vorig jaar (toen mevrouw Pe ron aan de macht kwam) op zeker 643 gekomen. Dinsdagavond demonstreerden ln Buenos Aires duizenden tegenstan ders van de peronistische beweging ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de staatsgreep die wijlen president Juan Peron voor achtien jaar in ballingschap joeg. Deze staatsgreep was volgens de betogers een 'werkelijke bevrijding' die in 1973 weer ongedaan werd gemaakt door de terugkeer van Juan Peron naar Argentinië- Hij werd toen onder andere aan de macht gebacht door de links-pero- nistische beweging van de Monte- neros. Deze ging echter later on dergronds toen Peron volgens hen een te rechtse koers voer. De Mon- teneros 'vierden' de twintigste ver jaardag van de staatsgreep tegen Peron metr een serie bomaanlagen in de noordelijke industriestad Cor- doba. WASHINGTON (AFP, UPI) De Democraat John Durkin heeft gis teren de herverkiezing voor een Se naatszetel voor New Hampshire ge wonnen van de Republikein Louis Wvman. Volgens rip nnnfftoi&lp vnl- Hebt u wat geld dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbrengen met flinke rentewinst? Zonder rompslomp? Dan kunnen wij u helpen. De ABN geeft namelijk 4 soortën Kasbiljetten uit, met een looptijd van circa 2 jaar en 6 maanden, 3 jaar en 6 maanden, 4 jaar en 6 maanden en 5 jaar en 6 maanden. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder; ze zijn te krijgen in stukken van 1 .OCX) of 10.000 gulden, rente inbegrepen. Dat is het bedrag dat wordt uitbetaald aan het eind van de rit. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Voor Kasbiljetten gelden, met ingang van 18 september 1975, de volgende rèntepefcentages: KasbUjet met einddatum 1-3-1978:6'A% Kasbiljet met einddatum 1-3-1979:7% KasbUjet met einddatum 1-3-1980:7 'A% KasbUjet met einddatum 1-3-1981:8% Op 18 september 1975 betaalt u voor: Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1978: f 856,88 Kasbiljet flO.ÖOO met einddatum 1-3-1978: f8.568,80 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1979: f 791,67 kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1979: f7.916,70 Kasbiljet f L000 met einddatum 1-3-1980: f 724,68 Kasbiljet f 10.000 met einddatum 1-3-1980: f7.246,80 Kasbiljet f 1.000 met einddatum 1-3-1981: f 657,28 Kasbiljet f 10.000 met einddatuitf 1-3-1981: f6.572,80 Na 18 september 1975 wordt het aankoopbedrag elke dag iets hoger als gevolg van het verstrijken van de looptijd. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven 9an de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over déze manier van sparen kan vertellen. Algemene Bank Nederland CINCINNATI,' BEIROET, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Er zal weer een hele nieuwe onderhande lingsronde over het tussentijdse Sinai-akkoord moeten komen in het gevjd dat het Congres weigert toe te stemmen in de bemanning van de waarnemingsstations door 200 Amerikaanse burgers. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gisteren op een persconfe rentie verklaard. inoche vindt het heel kwalijk, dat rankrijk (met de Verenigde Sta- en en Engeland) de Bondsrepu- iiek Duitsland, ook wel West- hitsland genoemd, sinds 1968 haar ang heeft laten gaan wat betreft ft sluiten van verdragen met de owjet-Unie, Polen, Tsjechoslowa- ije. de DDR (Duitse Democratie the Republiek, ook wel Oost- hitsland genoemd) en andere so- alistische landen. Het slotakkoord fci de in Helsinki besloten Confe ctie voor Europese veiligheid en imen werking (CEVS). dat de •uitse hereniging mogelijk zou ma- en, is voor hem aanleiding tot igerustheid en bezorgdheid. generaal kan er geen begrip "or opbrengen, dat Frankrijk. En- eland en Amerika een politiek lijven volgen 'die alleen maar kan Indigen in de hereniging van bitsland en als gevolg daarvan de sieving van de macht en ambitie an dat land'. Volgens Binoche loeten we nooit vergeten wat een erenigd Duitsland in het hart van uropa betekent. Hij suggereert dat ft nu reeds 'zijn autoriteit uit- ffidt in Oostenrijk en andere ffnslanden en in Tsjechos- ►wakije en Polen'. Hij voorziet een rasedie en acht het 'een misdaad igenover komende generaties en t wereldvrede als niet gedaan ordt wat mogelijk is om Duitsland ■van te weerhouden, aan het eind an deze eeuw te worden, wat het 1 de eerste helft daarvan is ge test'. 'Ontacten 'tt valt te hopen dat de ontboeze men van Binoche niet de alge- 'fne gedachtengang in Frankrijk Wolken. Het zou op zichzelf be-- rijpelijk zijn als de Fransen niet gemakkelijk aannemen dat 'de uitsers' voor Europa geen wezen- Jk probleem meer kunnen vor- 'tn. En het is verklaarbaar dat zij fnelgd blijven te denken, 'dat je 'aar nooit kunt wetenDat ott Binoche ook, maar op een 'ijze die getuigt van een niet rtnwlchtig willen of kunnen oor den. Hij gaat er simpel van uit at 'de Duitsers' niet te vertrouwen 'ln en dat zij blijvend onder de u'm moeten worderr gehouden. er> Duitse hereniging, die hij won- er"ik genoeg heel wél mogelijk c|tt, is volgens hem één van de r?ste dingen die Europa kan over- omen. •"^gegeven moet worden dat Bino- Consequent is. Hij vindt Oost- jj Westduitsers even gevaarlijk, "'jzonder ontstemd Is hij echter ®ver het feit dat de regering in ö°nn zich al tijdens het bewind van president de Gaulle aan de Franse controle wist te onttrekken. Hierbij moet worden aangetekend dat West-Duitsland geen keus had. De Franse president, die de hereni ging van Duitsland slechts kon zien in een verenigd Europa 'van de -Atlantische oceaan tot aan de Oer al' wilde namens Bonn onderhan delen, maar bleek in zijn contacten met de Sowjet-Unie alleen de Franse belangen te behartigen. Toen bleek, dat ook alle handels contacten met Oost-Europa aan de neuzen van de Westduitsers voor bijgingen, kwam Bonn voor zijn eigen belangen op overigens in overleg met zijn bondgenoten, waartoe na het gedwongen aftreden van de Gaulle ook Frankrijk be hoorde. Tegendeel De door Binoche geconstateerde bezorgdheid over de ontwikkeling in de beide Duitse staten dateert uit 1968. In november van dat jaar. toen in Bonn de grote poalitie van christen-democraten en sociaal-de mocraten nog regeerde, heeft de Westduitse regering volgens Bino che op een monetaire conferentie 'een aanval gedaan op de buiten landse politiek van generaal de Gaulle en de devaluatie van de Franse franc geforceerd'. Dit ge beurde zonder dat rekening werd gehouden met 'het concept van de Frans-Duitse verzoening'. Binoche citeert vervolgens kleine gedeelten uit artikelen in het Westduitse blad Die Welt, die zijn beweringen lij ken te ondersteunen, maar dit bij nader inzien niet doen. Hier ziet Binoche misschien onbewust enige essentiële dingen over het hoofd. Bonn keerde zich nl. niet tegen de buitenlandse politiek van de Gaulle. Het tegendeel was het geval. Wel verzettede Westduitse regering zich toen het onvermijde lijk was géworden tegen de gevol gen van die politiek voor de Euro pese samenwerking. Als er iemand is geweest die' ongelofelijk veel ge duld met de Fransen heeft gehad, is het Willy Brandt geweest, aanvan kelijk als minister van buitenland se zaken in het kabinet van de christen-democratische kanselier Kurt Georg Kiesinger en later als opvolger van Kiesinger aan het hoofd van een coalitie van sociaal democraten en liberalen. Een ander punt is dat de monetaire problemen van november 1968 vooral een gevolg waren van de hardnekkige weigering van de Gaulle, de al geruime tijd noodza kelijke devaluatie van de franc toe te staan, blijkbaar onder het mot to: 'na mij de zondvloed'. En wat het Frans-Duitse vriendschapsver drag betreft, waarop Binoche zin speelt: dit door De Gaulle en Kon rad Adenauer getekende akkoord veronderstelt goede bedoelingen bij de beide partijen en geeft Frank rijk/geen blanco mandaat om de regering in Bonn zijn wil op te leggen. Het verdrag kan alleen een goede uitwerking op de betrekkin gen tussen Duitsers en Fransen hebben, als de regering in Parijs die van Bonn zonder achterdocht tegemoettreedt. De DDR Ook moet zij zich niet het slachtof fer laten worden van overschatting van de invloed van de DDR (die gemakshalve Oost-Duttsland wordt genoemd) in het Sowjetblok. Bino che doet dat wel. 'Het evenwicht in Europa werd verstoord', aldus de generaal, 'toen ook de DDR er in geslaagd was, binnen het Sowjet blok een vooraanstaande plaats ln te nemen. Beide Duitse staten wer den activisten in het eigen kamp'. Binoche herinnert er aan. dat de Gaulle (vergeefs) pogingen deed om van West-Berlijn een derde Duitse staat te maken en daardoor de Duitse herenigingskansen te blokkeren. Londen en Washington weigerden mee te werken. De Gaul le had nog stouter plannen, nl. de vorming van een wat hij noemde 'kleine entente', waarvan ook Oost- europese landen als Polen, Tsje- choslowaklje en de DDR deel moes ten uitmaken. Dit verbond diende slechts om zowel West- als Oost- Duttsland te kunnen controleren, zoals uit het artikel van Binoche blijkt. De schrijver, die met geen woord rept over de reden van het ontijdige aftreden van de Gaulle als president, neemt het diens op volger Georges Pompidou kwalijk dat hij Bonn 'met Frankrljks more le steun' in staat stelde te onder handelen over een bilateraal ver drag met de Sowjet-Unie. dat de toekomst van Europa onzeker zou maken. Binoche kan niet nalaten, het Pools-Duitse verdrag (eveneens uit 1970), het door de Grote. Vier gete kende Berlijn-akkoord van 1971 en de daarop gevolgde overeenkomsten tussen Bonn enerzijds en Tsjechos- lowakije en de DDR anderzijds, als nieuwe mijlpalen te beschouwen op de weg naar een herenigd Duits land. En hij betreurt het dat de westelijke landen (Frankrijk inbe grepen!) het zo ver hebben laten komen. De Sowjet-Unie verwijt hij dat zij China als een groter veilig heidsprobleem behandelt dan de Bondsrepubliek (en in de gedach tengang van Binoche ook de DDR). Hij schrijft: 'Zelfs 80 miljoen here nigde Duitsers zijn voor 200 mil joen mensen in de Sowjet-Unie minder afschrikwekkend dan voor 50 miljoen Fransen'. De wijze van oordelen of beoorde len van een door traumatische er varingen geplaagde Fransman zou begrijpelijk zijn. als zij in overeen stemming zou zijn met de feitelijke ontwikkelingen sinds 1968. Het tragische van het artikel van de generaal is echter, dat het tegendeel waar is. Want de kans op hereniging van 'Duitsland' met vreedzame middelen ('die het ak koord van Helsinki niet uitsluit) is voorzover iemand In staat Is ln de toekomst te kijken op het ogenblik vrijwel nihil. Om de westelijke landen als resul taat van een Europese veiligheids- conferentie te kunnen binden aan de status quo in Europa (met er kenning van de DDR als onafhan kelijke staat om de Duitse deling te bestendigen) besloot de Sowjet- Unie een verdrag met Bonn te slui ten. en Polen, de DDR. Tsjechoslo- wakije -en andere Warschaupact landen toe te staan, hetzelfde te doen. Moskou moest wel zo hande len om te voldoen aan de eisen die in het bijzonder de landen van de Noordat lantische verdragsorganisa tie (NAVO) aan hun Instemming met het houden van een veilig heidsconferentie hadden verbon den. Gedane zaken nemen geen keer. ook al zal voorlopig elke Westduitse regering formeel de mo gelijkheid blijven openhouden, dat de Duitsers in de beide 'Duitslan- den' ooit herenigd 2ullen worden. Dat heeft echter alleen met de binnenlandse en nog meer partij politiek te maken. Overigens heeft Amerika zich niet Verplicht om Israël van dit wapen met zijn bereik van 805 kilometer te voorzien, zei hij. De VS hebben wel ingestemd met het bespreken van de mogelijkheid tot levering. President Ford bevestigde eergiste ren al dat de Pershings staan op de Israëlische boodschappenlijst. Overi gens zouden de Pershings voor Israël niet worden toegerust met de atoomkoppen die er in Amerika op zitten, maar met conventionele springlading. In dit verband wijzen wapendes kundigen erop dat de Pershing al leen met een atoomkop een Persh ing is. 'Om er een gewone bom van 227 kilo mee te lanceren ls wel een verschrikkelijk kostbare zaak', zeiden ze. Kissinger zed op zijn persconferen tie dat de Verenigde Staten met Israël ook levering van de gevechts bommenwerper F-16 zouden be spreken. Maar ook hier heeft Ame rika zich tot niets verplicht. Hij bevestigde ook dat Amerika zich schriftelijk heeft verplicht de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO niet te erkennen of ermee ln zee te gaan zonder voorkennis van en goedkeuring door Israël. Hij zei dat dit alleen maar een vastleggen was van een al bestaande Amerikaanse BONN (DPA, Reuter) De CDU- CSU-oppositie in het Westduitse parlement heeft woensdag het af treden van /de sociaal-democrati sche regeringsleider, Helmut Schmidt, geëist wegens 'groot scheepse misleiding van burgers en kiezers'. Fractieleider Karl Carstens stelde onder luide bijval van zijn partij - vrienden deze els na het aanhoren van de regeringsverklaring, waarin de bondskanselier zijn spaar- en belastingprogramma tegen scherpe kritiek van de oppositie verdedigde. De regeringschef zei dat zijn pro gramma vooruitzichten biedt voor een nieuwe economische opleving in stabiliteit. HIJ verweet de oppo sitie dat zij deze weg afwijst zonder een andere daartegenover te stel len. Voor het voor de eerste maal achteruitgaan van het sociale pro- dukt stelde hij de 'geïmporteerde LISSABON (AP, UPI) De Portu gese communistische partij heeft gisteren opgeroepen tot een staking van landarbeiders in Alentjeo. De actie is door de socialistische partij veroordeeld als een 'terroristische manoeuvre uit partijpolitieke over wegingen'. De stakingen in de Alen-te jo. een uitgebreid en arm landbouwgebied waar de commu nisten veel aanhangers hebben, ls bedoeld als protest tegen landeige naars die zich verzetten tegen de voorgestelde landhervormingen. Volgens de socialisten worden ar beiders met dreigementen en zelfs lichamelijk geweld gedwongen aan de staking deel te nemen. De communistische leider Alvaro Cunhal heeft op een massabijeen komst in Lissabon gezegd dat de nationalisaties en landhervormin gen de belangrijkste verworvenhe den zijn sinds de staatsgreep van april vorig jaar. 'Wij zullen tot de regering (van Jose Pinheiro de Azevedo) toetreden om deze ver worvenheden te verdedigen', aldus Cunhal. Intussen is de admiraal er nog steeds niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. De volksdemocraten weigeren genoe gen te nemen met twee zetels, evenveel als de communisten die bij de verkiezingen in april de helft van de stemmen kregen. Cunhal zei dat de volksdemocraten niet ln de regering horen maar, zo zei hij, de socialisten staan erop dat ze deel nemen'. Toen de volksdemocraten ter sprake kwamen klonk uit de samengepakte menigte in het stadi on van Lissabon voortdurend de kreet 'fascisten'. LONDEN (AFP) Driehonderd af gevaardigden hebben gisteren het congres van de Britse liberale par tij in Scarborough verlaten uit pro test tegen het verwerpen van een motie waarin een vertegenwoordi ger van de Palestijnse verzetsbewe ging PLO werd uitgenodigd het woord te voeren. Na de verwerping van de motde, die een initiatief van liberale Jongeren was, sprak de vertegenwoordiger van de PLO, Sadd Hammani, de protesterende afgevaardigden bul ten het conferentieoord toe. De liberale leider Jeremy Thorpe spoorde het congres vervolgens aan een strategie te bepalen die de partij in de regering brengt. Hij herinnerde aan de teleurstelling na de verkiezingen van oktober 1974 en onderstreepte de moeilijkheid 'die paar miljoen stemmen voor de uiteindelijke doorbraak' te verkrijgen, die nodig zijn bij het bestaande districtenstelsel. Ander zijds stelde Thorpe de regering voor de oppositiepartijen meer le be trekken bij de besprekingen met vakbonden en ondernemers over de economische toestand, die hij be schreef als een "nationale ramp'. beleidslijn, die onderhandelingen met de PLO afwijst zolang zij wei gert Israëls bestaansrecht te erken nen. De. Israëlische premier Rabin heeft gisteren verklaar dat Israël zal wei geren het akkoord over de Sinai in zijn definitieve vorm te onderteke nen als het Congres niet eerst het inzetten van Amerikaanse technici goedkeurt. Bovendien wil Israël wachten met ondertekenen tot er toestemming is verkregen voor z'n schepen om door het Suezkanaal te varen. recessie' verantwoordelijk. Toch voert de regering de hardste strijd tegen de inflatie en wist zij de prijsstijging terug te brengen tot het naar verhouding lage peil van 9.5 procent, aldus Schmidt. Carstens' agressieve, ironische toe spraak maakte duidelijk dat de op positie al in de eerste parlementai re debatten na het zomerreces haar blik richt op de verkiezingen vol gend jaar herfst in de Bondsrepu bliek. De oppositieleider wierp de kanselier voor de voeten dat hij nog maar kort geleden een verho ging van de BTW uitgesloten had geacht, een economische opgang reeds voor het begin van de zomer had voorspeld en de finncieel-poll- tieke situatie als goed had beoor deeld. Als Schmidt nu zelf deze prognoses als een vergissing beoor deelt, moet hij daaruit 'persoonlijke consequenties trekken'. rechtbank heeft hiermee de eis van een ingénieur toegewezen. Voerde- oellen zou niet een totaal vermogen van 2100 !MW de grootste met kolen stookte centrale van West-Duitsland worden. president van de rechtbank, Werner Friedifich, wees erop dat de uit-, iraak geen verbod inhoudt om op de bewuete plaats een centrale te ouwen. Alleen de huidige technische uitrusting voldoet niet aan de wet- llljke eisen. De lucht in de omgeving van de centrale is al sterk veront- tlnigd en er waren volgens Friedrich geen mtaatregelen genomen om te OOrkomen dat de vastgestelde grenzen voor schadelijke stoffen in de lucht ouden worden overschreden. Hij achtte het mogelijk dat na bepaalde iranderingen wèl aan de wettelijke eisen zal ;worden voldaan. ledige uitslag kreeg Durkin 139.834 stemmen, tegen Wyman 113.289. De herverkiezing was noodzakelijk om dat Durkin en Wyman bij de Se naatsverkiezingen van november 1974 vrijwel een gelijk aantal stem-' men kregen. Toen twee hertellin gen, en een langdurig Senaatson- derzoek, geen uitsluitsel brachten werd besloten de verkiezing over te doen. 'Het document waarin de Ameri kaanse aanwezigheid in de Sinai wordt geregeld is een wezenlijk on derdeel van het hele akkoord', al- dus Kissinger, die stelde dat er ten hoogste 60 tot 70 technici tegelij kertijd in de stadions aan het werk zullen zijn. De bewindsman zei te verwachten, dat het Congres de voorstellen voor de bemanning van de stations met hetzelfde mini mum aan enthousiasme zou onder- steuenen als waarmee de Ameri kaanse regering akkoord was ge gaan met deze voorstellen van Israël en Egypte. De minister zei dat hij er niet zeker van is dat Israël het Sinai- akkoord zou hebben ondertekend, als het niet het vooruitzicht had gehad op levering door de VS van raketten van het Pershing-type. door J. den Boef )e Franse generaal Frangois Binoche, eens één van de geallieerde commandanten van Berlijn, is inlangs naar aanleiding van door hem geschreven artikelen over 'het Duitse gevaar in Europa' uit ctieve dienst ontsèagen. Binoche, die ook stadscommandant van Parijs is geweest, neemt nu geen ilad meer voor de mond, zoals blijkt in een artikel van zijn hand in de in Parijs uitgegeven Inter- ational Herald Tribune. 'Als er iemand is geweest die ongelofelijk veel geduld met de Fran sen heeft gehad is het Willy Brandt geweest'. Hier staat hij op de voorgrond met achter hem de voormalige Franse.president Georges Pompidou. WASHINGTON (Reuter) De commissie voor internationale be trekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft be sloten een wetsontwerp naar het Huis te zendein dat een gedeeltelij ke opheffing van het Amerikaanse wapenembargo tegen Turkije In houdt. Het besluit dat met 20 tegen 9 stemmen werd genomen, viel nadat de commissie kennis had genomen van.de waarschuwing van president Ford dat handhaving van het em bargo zou leiden tot volledige slui ting van de Amerikaanse bases in Turkije en de oplossing van de kwestie Cyprus zou belemmeren. Het gaat volgens Ford om ccn stuk wetgeving dat de levering van Amerikaanse wapens aan Turkije ter waarde van 185 miljoen dollar mogelijk zal maken. De wapens zijn al door Turkije betaald. Het betrokken wetsvoorstel is al op 31 juli door de senaat aangenomen. Het congres ging met reces voordat het Huis het in behandeling kon nemen. Het Congres ging in februari ak koord met het wapenembargo tegen Turkije. Het stelde toen dat Turkije met door de V.S. geleverde wapens Cyprus was binnengevallen. Een half jaar later stemde het Huis van Afgevaardigden voor handhaving van het embargo. Turkije begon toen met het overnemen van Ame rikaanse bases. In een rapport van de NAVO, dat deze maand werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat de zuidelijke flank van het atlantisch bondgenootschap ernstig is ver zwakt door deze overname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7