Massaal protest tegen bezuinigingen op komst DEMONSTREER Vrijliggende fietspaden voor Den Haag en Tilburg dichtbij i tegen bezuinigingen op de kollektieve voorzieningen j ommentaar Amsterdamse initiatiefgroep: regering stelt onjuiste prioriteiten égenspraak Indonesische gevangenen Werkgroep bij DAF-trucks Stoet zaterdag van Malieveld naar het Binnenhof Project dwars door de steden Lekkere temperaturen weerrapporten verhaal van taaie volharding (be-)zoeker voltreffer teken •ROUW/KWARTET DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 5 ^Js teken van de ontspanning heeft jninister Laurant Dona-Fologo van Ivoorkust zojuist een twaalfdaagse reis door Zuid-Afrika beëindigd. Hij heeft zegt hij opgemerkt dat de rassendiscriminatie vermindert. Deze opmerking moet premier Vorster als muziek in de oren klinken. De minis ter voegde aan zijn opmerkingen toe dat het einde van de discriminatie veel sneller zou moeten komen. Maar dat mocht de pret al niet meer drukken. Hij werd met veel hartelijkheid uitge leide gedaan. Heel anders vergaat het de Zuidafri kanen die eveneens vinden dat de apartheid sneller en radicaler moet eindigen. Volgens de internationale commissie van juristen in Genève zijn de laatste weken zeventig tegenstan ders van de Zuidafrikaanse binnen landse politiek gearresteerd. Deze te genstanders zijn veelal christelijk ge motiveerd. De lutherse wereldbond in Genève meldt dat in Zuidwest-Afrika ongeveer twintig kerkleden gevangen zijn gezet. Ook hier is de kern van het verzet de weigering de apartheid te aanvaarden. Onder de gevangenen in I Namibië zijn vijf predikanten. De maatregelen van de regering gaan hier I steeds meer lijken op een kerkvervol- I Maar ook in Zuid-Afrika zelf is men licht geneigd daaraan te denken, nu i de golf van arrestaties over de drem pel van het toch al zwaar getroffen Christelijk Instituut van dr. Beyers Naudé is gespoeld. De onder-directeur van het instituut en assistent van dr. Naudé, Horst Kleinschmidt is gevan gen genomen op grond van de wet tegen het terrorisme. Kleinschmidt is een scherpzinnig en geweldloos strijder tegen de apartheid. Met grote nauwgezetheid en liefde voor zijn land heeft hij gespeurd naar een andere oplossing voor Zuid-Afri ka's problemen dan de apartheid. Wanneer de wet tegen het terrorisme nu al gebruikt kan worden om dit soort mensen te vervolgen, hoe juist is dan niet de radicale veroordeling van deze wet door de raad van kerken, die in een verklaring deze wetgeving 'wreed, vreesaanjagend en demonisch' heeft genoemd. Het paradoxale van de situatie is, dat de meeste arrestanten van de laatste tijd voor Zuid-Afrika globaal hetzelf de alternatief hebben ontdekt als pre mier Vorster zelf. Vorster heeft de weg van gesprek en verzoening met grote nadruk gewezen aan zijn collega van Rhodesië, Ian Smith. Maar om een onbegrijpelijke reden schijnt Vor ster te menen dat hetgeen goed is voor Smith voor hemzelf niet deugt. Het is een trieste ontwikkeling, zoals die zich steeds duidelijker in Zuid- Afrika aftekent. Het is even triest dat er nog steeds christenen in ons land zijn, die er niet van zijn te overtuigen dat het apartheidsbeleid van premier Vorster en de zijnen heilloze gevolgen heeft. Vervolg van pagina 1. commissies was op het punt van de gevangenen, zo zei één der Kamer leden, heel onaangenaam. 'De In donesiërs beweren dat die politieke gevangenen gewone criminelen zijn. Zij willen geen verschil zien tussen mensen die uit eigen belang moorden of stelen en politieke ge vangenen. Gevraagd naar de reden waarom deze gevangenen na tien jaar nog steeds niet berecht zijn, antwoord de de delegatie dat er onvoldoende mankracht voor is en dat de terug keer van deze mensen in de maat schappij grote problemen zou ge ven', vertelde het PPR-Kamerlid Coppes. Meer kritiek op Indonesië kwam vanuit de meeste Kamerfracties. 'De politieke gevangenen leggen een zware last op de verhouding tussen Nederland en Indonesië. In donesië wil hulp van Nederland, met name ook om een voordelige relatie met de Europese Gemeen schap te krijgen. Onder de huidige omstandigheden voelen wij er wei nig voor, Indonesië daarbij te hel pen', zei het PvdA-Kamerlid Patijn. EINDHOVEN Bij DAF-trucks in Eindhoven zal een speciale werkgroep de problemen gaan bestuderen en onderzoek gaan doen naar mogelijke kostenbe sparingen. De opdracht is de to tale kostenstruktuur van het be drijf te bepalen, om zodoende op korte termijn de rentabiliteit (winstgevendheid) te kunnen herstellen. Wat de personeelsbe zetting betreft, geldt de huidige jaarcapaciteit van veertiendui zend vrachtauto's als uitgangs punt. Inmiddels heeft DAF een vertegen woordiger naar Indonesië gestuurd om te onderhandelen over een mo gelijke order voor duizend DAF- trucks. Deze relatie zou door be middeling van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) tot stand zijn gekomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder het motto 'Geen straaljagers, maar verho ging van het voorzieningenpeil' zullen duizenden demonstran ten zaterdagmiddag vanaf het Haagse Malieveld een protest mars naar het Binnenhof hou den om daar hun ongenoegen te ventileren over de voorgenomen bezuinigingen op het onderwijs, de gezondheidszorg, de cultuur en het welzijnswerk. De groot scheepse demonstratie wordt georganiseerd door de 'Amster damse Initiatiefgroep tegen de bezuinigingen op de collectieve voorzieningen,' heeft inmiddels van tientallen organisaties en instellingen adhesie ontvangen en wordt door niet minder dan dertig initiatiefgroepen in het hele land plaatselijk gecoördi neerd. De Amsterdamse Initiatiefgroep, die gisteren uitgebreid commentaar gaf op de reeds lang door haar ver wachte bezuinigingen in de nieuwe begrotingen voor onderwijs, CRM en gezondheidszorg, is van mening dat de regering onjuiste prioritei ten heeft gesteld en beknibbeld heeft op een wijze, 'die in schrille tegenstelling staat tot de uitgaven die gemoeid zijn met de vervanging van de straaljagers en ander defen- slemateriaal'. Zo concludeert men dat de begro ting van Volksgezondheid op vrij wel alle posten een relatieve verla ging van uitgaven laat zien, omdat het grootste deel van de stijging (veertig van de 68 miljoen) dient om de kostenstijgingen op te van gen. De verlaging van uitgaven voor de kruisverenigingen en het feit, dat slechts drie van de 21 miljoen extra ('ter versterking van de eerste lijn') wordt uitgetrokken voor wijkgezondheidscentra, zijn de initiatiefgroep een. doorn in het oog. De inkrimping van gezond heidsvoorzieningen in de 'tweede lijn' (doorvoering ziekenhuisplan ning, sanering kraamklinieken, be zuinigingen op academische zieken huizen, minder nieuwbouw van in stellingen) baart al evenzeer zorgen bij de actievoerders. De verhoogde premie voor de be jaarden verzekering (vijftien pro cent) is volgens hen veel te hoog, en zal de bejaarden voor steeds grotere financiële problemen stellen. Onderwijs De aangekondigde onderwijsbezui- nigingen doen de initiatiefgroep denken aan 'de in 1971 zo heftig bestreden maatregelenvan het ka binet-Biesheuvel'. Men is er zelfs van overtuigd dat de bezuinigingen enkele honderden miljoenen hoger zullen uitvallen dan de door minis ter Van Kemenade genoemde 160 miljoen. Men meent dit op basis van de volgende analyse. Het niet honoreren van de toezegging van 385 extra kleuterleidsters en onder wijzers bij het basisonderwijs bete kent volgens de initiatiefgroep een bezuiniging van rond de tweehon derd miljoen. Voorts wordt op de bouw van scholen voor voortgezet (Onderwijs honderd miljoen bezui nigd, en daalt de post studietoela gen met 4.2 miljoen. De lijst wordt nog aangevuld met een aantal klei nere posten, die volgens de initia tiefgroep ontbreken in het persbe richt van de minister, en die vol gens haar een duidelijke poging inhouden 'om de bevolking het Uit een actiekrant die in een oplaag van 150.000 verspreid is. zicht op de werkelijke regerings voornemens te ontnemen'. De aangekondigde verbeteringen worden 'marginaal' genoemd. 'Op tal van punten die voor onderwijs organisaties en -vakbonden van urgent belang zijn, wordt pas-op- de-plaats gemaakt. Een groot be drag is uitgetrokken voor het on derwijs aan werkende jongeren, dertig miljoen. Het gaat hier echter in feite om parkeergeld. Alleen vor mingsinstituten en instellingen voor beroepsbegeleidend onderwijs, die willen integreren, komen voor uitkeringen in aanmerking. Hier mee probeert de minister het partl- cipatieonderwijs te forceren, on danks het felle verzet daartegen. Die dertig miljoen spelen tenslotte geen rol bij het verlies van vijf honderd plaatsen in het vormings werk'. Ten aanzien van het wetenschap pelijk onderwijs wordt erop gewe zen dat de gewraakte studenten stops inmiddels als structurele maatregel zijn geaccepteerd, en dat het studie-financieringsstelsel nog steeds niet is ingevoerd. 'De ver wachte daling van de studietoela gen wijst eerder op een ingeschatte daling van de studentenaantallen, een desastreuse ontwikkeling'. Spoeling dun De CRM-begroting wordt door de initiatiefgroep als volgt gekarakte riseerd: veel plannen, maar geen ruimte voor uitvoering ervan. 'De stijging van 1,85 miljard werkt be- driegelijk, omdat daarin een aantal grote uitgaven zitten: zoals 1,2 mil jard aan extra bijstandsuitkerin gen, 81 miljoen voor de opvang van rijksgenoten en 47 miljoen voor de bibliotheken. Op zichzelf prima za ken, maar het maakt de spoeling voor de rest wel dun'. De positieve zaken in de CRM-begroting, zoals de bindende regeling van arbeids voorwaarden in het welzijnswerk, wegen volgens de initiatiefgroep niet op tegen de stagnatie en ach teruitgang, die vrijwel over de ge- hel- linie van het welzijnswerk aan de orde is. Ook ten aanzien van het kunstbe leid wordt de term 'botte bijl' ge hanteerd. Met de kunstbezuinigin gen (experimentenpot, Gewestelijk Orkest Zuid-Holland, kamermuziek, jazz en opera, voortgaande bedrei ging van toneelgroepen) verwacht men een beknotting van zeker drie miljoen gulden op de inkomens van de kunstenaars. De initiatiefgroep is van mening dat de groei in het kunstbeleid (opleidingen, studie beurzen en regionale spreiding) da nig wordt aangetast. 'Misschien nog triester is de waardeverschuiving van de kunst in het totaal van het regeringsbeleid, naar het hoekje waar de klappen vallen: het maat schappelijk isolement'. Zaterdagmiddag om één uur ver trekt de stoet van af het Malieveld naar het Binnenhof, waar vanaf twee uur een massale meeting wordt gehouden. De Kamerleden Vdogd (PvdA) en Wolff (CPN) zijn reeds bereid gevonden het woord te voeren. Ook is gezorgd voor enige muzikale omlijsting. DEN HAAG Tilburg en Den Haag krijgen binnenkort een vrij liggend (brom) fietspad dwars door de stad. De kosten van deze experimentele projecten worden gedragen door het ministerie van ver keer en waterstaat. In Tilburg gaat het plan negen miljoen gulden kosten. Het is de bedoeling de gevolgen en de resultaten van een dergelijk vrijliggend fietspad te onderzoeken. De gebruikers en de omwonenden worden daantoe ondervraagd. In Tilburg krijgt het pad een leng te van 4,5 kilometer; het zal de stad in oost-west richting doorsnij den. Gebleken is dat dagelijks ze ker tienduizend fietsers en brom fietsers dit traject afleggen. Op enkele plaatsen zal het pad niet toegankelijk zijn voor brommers. Om het speciale karakter aan te duiden krijgt het asfalt een heide- paarse kleur. Ook de verlichting en de omliggende groenvoorzieningen krijgen een eigen karakter. Op alle kruisingen krijgt het langzame ver keer voorrang boven alle andere verkeer. Op de twee plaatsen waar dit niet mogelijk is komen ver keerslichten. Het langzamere ver keer krijgt op die plaatsen een langere doorstroomtijd. Naast het pad zullen schuilplaatsen (tegen regen) komen. Den Haag heeft al wat ervaringen met de aanleg van fietsroutes. In het verkeerscirculatieplan is een netwerk van deze routes opgeno men. De experimentele fietsroute in Den Haag is een verbinding van de wijk Waldeck met de binnen stad. Vandaar loopt de route naar het station Den Haag-Mariahoeve. waarmee tevens de Voorburgse nieuwbouwwijk Essesteyn wordt be reikt. De route in Den Haag moet eind volgend jaar klaar zijn. Tech nisch lijkt het geen probleem om dit te halen, al moet de overlegpro cedure met de wijkbewoners en an deren nog op gang komen. 'Het fietspad in Den Haag zal een lengte van in totaal twintig kilometer krijgen. Van onze weerkundige medewerker Van Frankrijk komen storingen op ons af. Ze voeren bewolking mee, produceren wat lichte regen en soms ook een onweersbui. Met de aangename temperatuur in de zuide lijke luchtstroming eromheen, neem je zo een storing wel, hoewel het weertype voor het gevoel eerder in mei dan in september thuis hoort. Enkele aftappingen tussen gistermorgen 7 uur en gisteravond 7 uur: vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs 17 mm, Orléans 33 mm, Limoges 38 mm. Oceaanfronten brachten veel regen in Ierland en: Schotland; Dublin 39 mm in een etmaal, Belfast 18 mm en op de Orkaden 22 mm in twaalf uur. Dit gescharrel speelt zich allemaal af aan de noordwestelijke flank van een hogedrukgebied boven zuidoost-Europa (1.030 millibar). Dit Balkan-maximum creëert volop zomerse toestanden op het Conti nent. Te wrijft toch wel even je ogen uit bij het telexbericht dat München woensdagmiddag 30 graden Celsius warmte regist-eerde en Neurenberg 31 graden. Op Corsica was het woensdagmorgen om 7 uur al zo heet. Ajaccio's maximum was giste ren 40 gr. C. (hoger dan in de afgelopen zomer?). In Nederland werd het maximaal 22 graden in het zuidoosten, maar 's middags om 4 uur kon er door de Franse storing niet meer dan 16 tot 18 graden af. Een beetje teleurstellend dat wel. We laten nu nog even de thermo meters spreken. Bedenkt u bij het beoordelen van deze top-tempera- turen van woensdag wel even. dat we aan de weede september-helft bezig zijn: Graz 29, Berlijn (vlieg veld Schönefeld) 30, Salzburg. regen zwaar bewolkt halt bewolkt half bewolkt half bewolkt - zwaarbewolkt Luchth. R'dam regenbul Twente zwaar bewolkt Vllsslngen regen Zuld-Llmburg licht bewolkt Aberdeen Athene Barcelona .Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxehiburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo - Rome Spilt Stockholm Wenen Casablanca Istanboel regen licht bewolkt geheel bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt onbewolkt mist onoewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt regen licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt hal' bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt Dresden. Maagdenburg en Marseille 32 graden Celsius. Het was daar warmer dan in SeiKlla met 26 gr.. Barcelona 21 en Gourdon in zuid west-Frankrijk 15 gr. C. Sleeswijk rapporteerde een kring om de zon. bijzonnen en gekleurde wolken van matige Intensiteit. De kleine storing van 1.016 mb. in het Nauw van Calais brengt aan vankelijk nog buien, sommige met onweer, maar in de tweede helft van deze week komt geleidelijk de invloed door van een hogedrukuit- loper van continentale oorsprong, die gisteravond met 1.023 mb. bo ven zuid-Frankrijk lag. Dit bete kent een overgang naar 'rustig na zomer-weer. Zomerse waarden van 25 graden of meer zijn in ons land nog heel goed mogelijk. Op een 9e september is in De Bilt nog wel eens 30.1 gr. C waargenomen (tropisch) en op 10 oktober 1921 werd het 26.6 gr. C. Om te eindigen een brokje folklo re: in het oost-Tsjechoslowaakse Ko- sice bloeien de seringen De bomen vertonen eeji bloesempracht als zel den of nooit in enige lente. Volgens oude bewoners van die streek voor spelt dit een lange, donkere herfst en een rampzalig koude winter. Oei. I ber 1975: - vlletslulzen: 2.5615.15: Rotterdam: 4.11—16 06; Scheven! ngen: 2.3514.53; IJmulden: 3 0815.26; Den Helder: 7.06—19.04; Harlingen: 9.14—21.29; Delf zijl: 11.18—23.52. onder redactie van loes smH Oom Whiskers was een kat. Geen gewone, zotls aan zijn naam al te horen is. Nu zegt die naam nog niet alles, want zijn eigenaar had ook Oom Whiskers' voorgangers bijzondere of zelfs bizarre namen gegeven: Ti mothy, Belmonte, Billy Williams en Johnny Culachy van Rymore, roepnaam Culachy. Oom Whis kers, genoemd naar een ren paard dat het in zijn geboortejaar erg goed deed, had niet alleen een bijzondere naam, hij was ook een bijzonder dier. Maar dat zou pas echt duidelijk worden na een ongeluk, dat hem bijna de kop, en in elk geval zo goed als twee pootjes kostteHoe het dier zich daar met een onuitputtelij ke wilskracht bovenuit werkte, heeft' zijn baas opgeschreven. 'Oom Whiskers' heet het boekje van de Engelsman Philip Brown fcorf en krachtig, en zo is het ook geschreven. Niet sentemen- teel (hoewel de aanleidingen voor het opscheppen liggen), maar nuchter, ongeveer, zoals een gefascineerd buitenstaander zijn toehoorders verslag uit brengt. Het is een duur boekje (f 21,50), uitgegeven door de Abrbeiderspers. maar zo bar stensvol levenslust en ontroe rende tafereeltjes dat zelfs niet- Tcattenlief hebbers er iets van meenemen: het gevoel dat je Dit is Alexander Ukem uit Nige ria, éénentwintig jaar en, schrijft hij ons, erg geïnteres seerd in godsdienstige zaken (zelf is hij protestant), fotograferen, schilderen, muziek en sport. En in reizen. Hij heeft zelfs grote plannen om wat later in het jaar ons land te bezoeken, maar daar zit hij een beetje mee. Hij wil graag, maar is in Europa zo slecht thuis dat hij hoopt dat er iemand of iets is die hem hier een beetje wil opvahgen en be geleiden. Zomaar iemand, oud of jong, man of vrouw, of mis schien een organisatie, dat doet er allemaal niet toe. Als hij hier maar niet moederziel alleen is. Voor het geval iemand contact met hem wil opnemen, volgt hier zijn adres: AlexanderE. Ukem, 22 Desalu Street, Ebüte- Metta. Lagos, Nigeria. 'Ten aanzien van de'even wichts heffing zij nog opgemerkt dat deze zodanig zou moeten worden geheven dat zo weinig mogelijk distorsie optreden inde opti male allocatie van productiefac toren in de goederenyervoersec- tor. die in theorie zal ontstaan als gevolg van de toerekening van de marginale maatschappe lijke kosten aan de gebruiker van dc infrastructuur'. Alweer zo'n fraaie, ditmaal één envijftig woorden lange ambte lijke volzin, die de meeste niet- ambtenaren gewoon boven de pet gaat. Maar wie schets onze verbazing toen we zagen dat ook lang niet alle ambtenaren er uit komen? De zin is een "voltreffer, afkomstig uit de beleidsnota goederenvervoer', lezen we in Profiel, het maandblad voor me dewerkers van Verkeer en Wa terstaat. Deze voltreffer uit een nota van notabene hun eigen ministerie komt blijkbaar ook bij de Profiel-lezers als geheim taal over. want de redactie van het blad heeft er een prijsvraag aan verbonden: wie 'de grappig ste en de juiste oplossing van het raadsel' produceert, kan er een tientje mee verdienen, hoe wel de redactie vindt dat de prijs voor de juiste verklaring eigenlijk wel verhoogd zou mo gen worden. Een ambtenaar is tenslotte ook maar een mens. met een sterke wil om verder te leven een enorm eind kunt ko men. Als zelfs een 'stom dier" als een kat dat kan, kan een mens dat toch zeker. Brown was er van overtuigd, dat Oom Whiskers maar het beste onmiddellijk uit zijn lijden ver lost kon worden, toen hij zijn kat na het auto-ongeluk zag lig gen: bijna bewusteloos, ónder het bloed dat ook uit zijn bekje druppelde, met een totaal ver brijzelde linkervoorpoot en met versplinterde botten die overal uit zijn gescheurde vlees en vacht staken. En zelfs toen de dierenarts hem had verzekerd dat het dier niet afgemaakt hoefde en het na een week met één verlamd voorpootje (het an der was al geamputeerd) thuis afleverde, was Brown er nog lang niet zeker van of het goed geweest was Oom Whiskers in leven te houden. De eerste we ken was Oom Whiskers niet meer dan een zielig hoopje rode kat met ruim twee pootjes. Een wrak dat overal naar toe gedra gen moest worden. Maar na een paar weken voltrok zich een wonder: de kat. wist zich niet alleen min of meer roeiend met de lamme poot horizontaal voort te bewegen, maar klom na een maand alleen de zeventien tre den van de trap op en sprong op zijn geliefkoosde plaatsje aan het voeteneind van baas en vrouwtje. Hij werd daarvoor na tuurlijk uitbundig geprezen ('hij snorde als een nachtzwaluw en rolde verheerlijkt over het bed') en zulke felicitaties moedigden hem aan tot nog groter presta ties. Het lukt Oom Whiskers over hoogten van meer dan een meter te springen zonder dat hij de klap aan de andere kant met zijn voorpoten kon opvangen ('Hij kwam dan met een afschu welijke bons op zijn borst te recht, waardoor de adem uit zijn longen werd gedrukt en hij een angstaanjagend snurkend ge grom uitstootte'), maar dat scheen hem geen pijn te doen. Uit zichzelf leerde de kat weer vlinders, muizen, zelfs ratten en konijnen vangen, die hij dan ook nog triomfantelijk een trap je op en de keuken insleepte, achteruit schuifelend op zijn sterk ontwikkelde achterpoten. Uiteindelijk presteerde het ver minkte dier meer dan een soort genoot met vier gezonde poten. Toen deze bijzondere kat (een natuurlijke dood) stierf was hij ruim dertien jaar oud. Wie dit boek uit heeft, zal onmogelijk ooit meer ieti als 'het is toch maar een dier' over zijn lippen kunnen krijgen. Oom Whiskers' levensverhaal maakt duidelijk dat van zo'n gewoon dier soms evenveel moed, wilskracht, ge duld en taaie volharding gevergd wordt als van een mens, en dat een dier die ondanks zware han dicaps nog kan opbrengen ook. Zo tekende Eric Tansley in het boekje 'Oom Whiskers' de gelijk namige rode kat: zonder linker voorpoot, het rechterpoptje ver lamd voor zijn lijf hangend, maar toch zielstevreden met zijn leventje. In Kosice in het oosten van Tsjecho-Slowakije staan de se ringen in bloei en de plaatselij ke bevolking weet wat dat? bete kent: geen teken van een zacht en zonnig'Jaargetijde, maar van een lange herfst en een lange winter. Ze hebben daar de lange onderbroeken en bgaien onder rokken dan ook alvast tevoor schijn gehaald. 'Er is toch een nadeel aan zijn uitvinding verbonden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5