Schippers in •kanaal opgesloten' 'Samenwerking overheidspersoneel blijft' Rijkspostspaarbank 'Bevorder eenheid binnen het CDA', vraagt CHU-top Kindertal in dertig jaar gehalveerd AAW gaat vroeger in Tom Mix pluizen officiëleblokkade Vraag uitvoerige informatie /ft*"-4* Naam X*J uw nationale spaarinstelling Onvolledige remproef met trein die bijna verongelukte Brief aan a.r.-voormannen Het Regent Dat Het Giet. vergeet Je StophoestNiet. NCBO-voorzitter W. Wieringa over federatie NW en NKV Van Red Band Natuurlijk. 'Gelijk bedrag voor ieder bij loonsverhoging' RITA OUW/kWARTEl1 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND cht a ai (ADVERTENTIE) Spaardeposito met 8/4%rente Looptijd 7 jaar, vaste rente 83A% nv n een onzer verslaggevers WL RGEN OP ZOOM De schippers van 22 in het Schelde-Rijn- inaal liggende binnenvaartschepen zijn er zeer verbolgen over dat de Kreekkraksluizen in dat kanaal niet mogen passeren. Konin- j,ïi Juliana en koning Boudewijn openen deze geheel door België aaide nieuwe vaarweg op dinsdag 23 september. En dus, zo stelt kswaterstaat met bewonderenswaardige eenvoud vast, is het ka- oi^alnog gesloten. schippers die in deze kersverse binding tussen Antwerpen het kerak een uitweg hebben gezien te ontkomen aan de Belgische ikkade bij de Zandvlietsluis in de ilde, vinden dit het toppunt formalisme. De Kreekkrakslui- kunnen op elk gewenst mo ot functioneren, getuige het feit werkvaartuigen regelmatig wor- geschut. Zij liggen met hun iteiiepen in de voorhaven bij de "'a, even voorbij de vier naast liggende bruggen, daar waar Kanaal de Kreekkrakdam lijdt. zeggen niet te begrijpen waar- minister Westerterp onlangs met zijn Belgische ambtgenoot •hlabert is gaan praten over de 'aa iitie van de Nederlandse schip- 115 rs in België en waarom zij nu -een D Dkkade' van overheidswege op hi weg vinden. Is het heus omdat voor beide vorsten niet aardig zijn een kanaal te openen dat olijk al in gebruik genomen is? schippers kunnen het zich Uljk voorstellen. 'Neem bijvoor- d de sluis bij Lelystad', aldus P. Weelden van het motorschip oa uit Dordrecht, 'die was al ie maanden in gebruik voorde .gin hem officieel kwam ope- Nee, er zit meer achter. Ze iang voor Belgische acties als door laten.' atie bij het ministerie van en waterstaat levert het lële antwoord op dat daar geen ake v n is. Maar niet de eerste beste functonaris van Rijks-Wa- d staat laat tijdens een persexcur- naar het Sehelde-Rijn-kanaal zijn mond vallen dat er twee iten aan deze, schijnbaar zo ge- kkelijk op te lossen, zaak zitten, lud je deze schippers vast, dan i ze boos. Laat je ze door, dan et je niet wat hun Belgische lega's gaan doen bij de opening het kanaal. Looptijd 6 jaar, vaste rente 8Vz% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. L Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. te Van een verslaggever UTRECHT Uit een onderzoek van de NS is gebleken dat met de D-trein die zondagmorgen in Rot terdam bijna verongelukte, een on volledige remproef is genomen. Een kraan in de remleiding tussen het eerste en tweede rijtuig is na de eerste helft van de proef in geslo ten stand blijven staan. Het gevolg was dat de rest van de trein (het gedeelte waarin 200 reizigers zaten) niet remde. De treinbestuurder, -die heer G. de Ruyter had overigens wel een briefje in zijn cabine met de bood schap dat de proef volledig was gedaan. De heer De Ruyter heeft zich bij het incident koelbloedig gedragen. Ook toen een botsing met een stootblok aan het eind van een doodlopend spoor onvermijde lijk leek, is hij niet naar achtéren gerend, maar hij bleef op zijn post geluidssignalen te om licht- en kunnen geven. Zoals bekend werd de botsing op het nippertje voorkomen door een snelle actie in de NX-post van het Rotterdamse centraal station. De D-trein werd daardoor naar een ander spoor geleid. De mensen die voor die actie verantwoordelijk wa ren. hebben een bedankje van de minister gekregen en een- medaille van de burgemeester van Rotter dam. De NS hebben daar nog een gratificatie van duizend gulden aan toegevoegd. De gratificatie ging be halve naar de mensen van de sein post. ook naar de bestuurders van de D-trein en van de tegemoetko mende trein die het eerste was met een alarm. Een complete binnenvaartvloot ligt in de Schelde-Rfjnverbinding, die nog officieel (door twee vor sten) in gebruik gesteld moet worden. De Kreekraksluizen blijven voor de schippers echter geslo ten: in feite een 'blokkade'. iet zeker erigens staat de 23ste september datum van officiële ingebruik- Hing, met het oog op de Belgi- ie schippersstaking nog lang niet vast, als de twaalf heftorens van imposante Kreekkraksluizen. ar wordt met de Belgische rege- g over gepraat en misschien is overweging dat je tijdens zo'n icaat overleg geen 22 schippers it helpen zich aan een Belgische kade te ontworstelen. et kabel niddels is het kanaal als een niet officiële vaarweg met kabel afgesloten. Eerst hing er ketting, maar gistermorgen 1 die door een Nederlandse ipper gelijk Michiel de Ruyter bij Chatham deed, stukgevaren werd er dus nog een schip aan voor de sluizen liggende vloot gevoegd. Rijkswaterstaat heeft ten overvloede ook borden neer- et met het opschrift 'verboden aart.' Belgische autoriteiten hebben gedeelte van het Schelde-Rijn- iaal v eveneens afgesloten. Dat t erop dat zij, om irritatie van Belgische schippers te voorko- n, Nederlandse schepen willen kinderen het kanaal op te va- L Een andere uitleg is moeiljik bedenken. pen en zegt: 'Moet je kijken wat een tonnage daar ligt. Stel de scha de voor ons »gerust maar op twee kwartjes per ton per dag. Dat is voor een schip van tweeduizend ton mooi duizend gulden en dat terwijl ze door die slechtgeorganiseerde Belgische staking al weken niet hebben kunnen varen.' 'Onderkruipers' Jazeker, solidariteit kan niet eeu wig duren. In elk geval in Antwer pen is de verstandhouding tussen Belgische en Nederlandse schippers niet meer je dat. De Nederlanders worden onderkruipers genoemd, die de prijzen verzieken. Volgens schipper J. J. van Vijven van het Rotterdamse motorschip Marty zijn er ook al Belgische em mers teer op eindeloos geschrobde en dus weergaloos schone Neder landse dekken gegooid. Hij zegt: 'ze kunnen doen wat ze willen, maar ze moeten er niet op rekenen dat we de voorhaven zullen ontruimen en terug zullen varen naar Antwer pen. Die staking kan nog wel .zo lang duren, want in feite doen ze het niet goed. Ze laten de zeevaart door en houden schepen met een bederfelijke lading en plezierjach ten vast. Nee, als je het doet moet je het goed doen.' De schippers liggen intussen tussen kade en schip. Zij zagen een gaatje, maar kunnen nu geen kant meer uit. Verkeer en Waterstaat zegt dat het een zaak van de minister is. Hem heeft, zo wordt er aan toege voegd, overigens nog geen regel recht verzoek van de schippers be reidt de sluizen te mogen passeren. einig begrip schippers, van wie de meeste, al vier weken niet hebben geva- en die wel weer eens een cent- willen gaan verdienen, in plaats een uitkering van CRM te in- seren, begrijpen van die onwel- lendheid niets. De heer H. C. s van het m.s. Gerkel uit Slie- Kht wijst op de rustende sche- Van een verslaggever UTRECHT Het gemiddelde aantal kinderen dat uit elk huwe lijk geboren wordt, is in dertig jaar gehalveerd. Kort na het eind van de oorlog werden per huwe lijk gemiddeld 3,38 kinderen ge boren, in 1974 was dit aantal ge daald tot 1,66. Ditblijkt uit een studie van F. van Poppel van de katholieke ho geschool in Tilburg, gepubliceerd door het Interuniversitair demo grafisch instituut. De studie con centreerde zich op de verschillen in vruchtbaarheid per provincie in de naoorlogse periode, waarin grote verschuivingen optraden. In de periode 1950-'49 varieerde de vruchtbaarheid van 4,43 kinde ren per huwelijk in Noord-Bra bant tot 2,89 in Noord-Holland. In 1974 waren de verschillen veel kleiner geworden: van 1,96 in Overijssel tot 1,44 in Limburg, dat vlak na de oorlog nog, met Noord-Brabant, 'aan kop lag'. In de jaren 1950-'65 veranderde er in feite weinig in de vrucht baarheid. aldus de heer Van Pop- pel. daarna treedt een abrupte verstoring van het patroon in. In 1970 komt een provinciaal vrucht baarheidscijfer voor het eerst on der de 2,00 te liggen (Noord-Hol land), waar ze inmiddels allemaal terechtgekomen zijn. De schrijver concludeert dat de sterke daling van de vruchtbaarheid mede is beïnvloed door een sterke neiging tot het uitstellen van geboorten. Over de anticonceptiepil, die in 1965 op grote schaal op de Neder landse markt kwam, zegt hij niets. Hoe de pil de huwelijksvrucht baarheid precies beïnvloed heeft, is voor de wetenschapsmensen moeilijk precies aan te geven. Dat per huwelijk minder dan twee kinderen worden geboren, bete kent nog niet meteen dat de tota le bevolking vah Nederland ook daalt: daar zit een vertragingspe riode tussen. Het aantal huwelijken dat nu in de vruchtbare periode verkeert, wordt nog bepaald door de hoge vruchtbaarheidscijfers van twintig en dertig jaar gele den. De gevolgen van de lagere vrucht baarheid laten zich eerst in het onderwijs merken. Minister Van Kemenade heeft al maatregelen aangekondigd in verband met de te verwachten leegstand van schoollokalen. Vervolg van pagina 1. ring, die hij dan niet meer voor zijn verantwoording wilde nemen. De CPN diende daarop het inge trokken CDA-voorstel om de AAW onverkort op 1 juli volgend jaar in werking te laten treden, opnieuw in. maar dit voorstel werd verwor pen met slechts de stemmen van CPN, DS'70 en Boerenpartij voor. Denk om gevolgen Het uiteindelijk aangenomen voor stel om de AAW op 1 oktober vol gend jaar in werking te stellen, was afkomstig van het CDA. Minister Boersma benadrukte dat de gevol gen ervan bij een eventuele niet vlekkeloze invoering mede voor verantwoordelijkheid zouden komen van de Tweede Kamer. Maar de indienster van het voorstel, me vrouw Van Leeuwen (ARP), achtte dit risico aanvaardbaar. SGP en GPV stemden uiteindelijk tegen de hele AAW. Zij vonden de voorziening te uitgebreid; en ver klaarden dat in de wezenlijke be hoeften van arbeidsongeschikten ook op eenvoudiger en goedkoper manier voorzien zou kunnen wor den. De CDA-fracties steunden uiteinde lijk toch het PvdA-voorstel voor AWW-rechten voo. de gehuwde werkende vrouw. Boersma kondigde aan dat hij de Sociaal-economische raad een ad vies zal vragen over de rechten van de gehuwde vrouw in de volksver zekering (AAW. AOW. AWW). Hij wil deze zaak grondig bestuderen, en liet weten dat er best wel eens een andere oplossing uit de bus kan komen dan die is voorgesteld in het PvdA-voorstel voor de AAW. De minister had eerder al laten weten dat hij het in principe er wel mee eens was, dat ook gehuwde werkende vrouwen recht op AAW moeten krijgen. De minister wil deze zaak echter rustig bekijken en afwegen tegen de hoge kosten die er mee zijn gemoeid en dus tegen andere belangrijke sociale wensen die geld vergen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De leiding van de CHU heeft gisteren in een brief op de voormannen van de ARP een dringend beroep gedaan, alles te doen om de eenheid van het CDA te bevorderen en 'al hun in vloed aan te wenden dat de besluiten van de AR-partij organen niet zullen betekenen dat de eenheid binnen de christen-democra tie voor niet te voorziene toekomst wordt verbroken.' De brief is ondertekend door mr. O. W. A. baron Van Verschuer, unie- voorzitter, en de voorzitters van de tweede en eerste kamerfracties, dr. R. J. H. Kruisdnga en prof. dr. J. W. van Hulst en geadresseerd aan hun collega's drs. J. de Koning, mr. W. Aantjes en prof. dr. W. Albeda. 'Zonder de traditionele verschillen tussen ARP en CHU volledig te willen uitwissen mag toch worden gesteld dat de CHU in haar bijna zeventigjarig bestaan haar karakter als christelijke partij nooit ver loochend heeft', aldus de brief waarin verder staat dat de unie ook thans, onder geen enkel beding in de christen-democratie deze funda mentele grondslag wil loslaten. De drie CH-voorzitters menen dat krachtens de op het congres van het CDA aanvaarde resolutie van de CDA-verfegenwoordigers wordt verlangd dat zij 'vla program en beleid het evangelie uitdragen.' Ie mand die dat onderschrijft is toch In politieke zin aanspreekbaar op het evangelie, aldus de brief, die verder De Savorin Lohman citeert, waar deze heeft gezegd dat de scheidslijn niet wordt getrokken naar het persoonlijk geloof der le den maar naar het al of niet er kennen van een Innig verband van onze maatschappelijke en staatkun dige beginselen met het christen dom. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER dubbele VIEUX r 50% besparing 6gebruikt immers maar de M'lfeen half borrelglaasje) F> maakt dus 2* zoveel wigdrinks uit een fles. |^JI betekentper longdrink Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vorming van een federatie van NVV en NKV zal waarschijnlijk geen einde betekenen van de samenwerking tussen de bonden van overheidsper soneel. Uit opmerkingen van de voorzitters van de Katholieke Ambtenarenbond en de Algemene ambtenarenbond heeft de heer W. Wieringa, voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO), althans begrepen dat ook in de naaste toekomst op een loyale samenwerking kan worden gerekend. De heer Wieringa schonk gisteren aandacht aan de federatievorming bij de ope ning van de NCBO-bonds- raad in Utrecht. Volgens de federatieplannen hoeft niet elk contact met het CNV op te houden. De bonden van NVV en NKV hebben iets meer vrijheid; ze mogen met anderen praten, nadat in de federatie de beslissin gen zijn gevallen, mits daarbij gewaarborgd is dat aan de inhoud van de be sluiten van de federatie en aan de strekking van dë ter voorbereiding daarvan ge voerde besprekingen wordt vastgehouden. De heer Wie ringa noemde dit 'brieven- bussenoverleg', dat de NCBO nimmer heeft genomen van werkgeverszijde of van de overheid. De NCBO-voorzitter noemde het niet bevreemdend dat de nog op te richten federatie direct al naar een fusie zal gaan streven. Het NVV heeft volgens hem zijn doelstel ling een ongedeelde vak beweging nooit onder stoelen of banken gestoken. Tedere organisatie die tot de federatie toetreedt weet waar hij terecht komt en iedere werknemer of ambte naar kan nu weten waar- voor hij kiest, aldus Wierin ga. Het afzonderlijk optre den van de federatie en de algemene christelijke vakbe weging kan volgens hem meer helderheid scheppen in de onderlinge verhoudingen. 'Verschillen in visie, beleid en optreden zullen de Ne derlandse werknemers beter in staat stellen te kiezen voor de lijn die hen het meest aanspreekt', aldus de bondsvoorzitter. Het streven van de regering de loonsomstijging per werknemer volgend jaar te rug .te brengen tot gemid deld onder de tien procent, noemde de heer Wieringa 'het beeld van een nationale verarming". Hij meent dat er enige koopkrachtverbete ring tot stand moet komen ter stimulering van de con sumptie. Als het in 1976 uitsluitend gaat om prijs compensaties, vloeit daaruit logischerwijs voort, dat wil men de koopkracht van grote groepen werkne mers stimuleren die van de hoogst betaalden beperkt zal moeten worden. De heer Wieringa bepleitte in dit verband het volgende idee: 'Geef iedereen een zo danig procentuele verhoging dat het netto-bedrag na af trek van belastingen en so ciale premies voor een ieder gelijk is, met andere woor den: bereken voor de werk nemer van 25 jaar met twee kinderen de netto-stijging van zijn kosten van levens onderhoud en neem dat als uitgangspunt voor iedere werknemer. Men geeft daar door de laagstbetaalden eni ge overcompensatie, hetgeen nuttig is ter stimulering van de consumptie en de hoger betaalden krijgen wat min der, hetgeen nuttig is om de loonkosten te drukken', al dus de heer Wieringa. „Ik heb voor het geld dat je me gaf, voor ons alle drie een ifsje gekocht."

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3