Critici kernenergie richten zich tot kerk Een opwekkend woord van Pier Pennings Vandaag Onze adressen: Er zijn twee soorten christen-socialisten Nieuwe boek Rolduc heeft 35 seminaristen Conferentie TROUW/KWARTET DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 KERK/BINNENLAND door ds. Hans Bouma Moeten de kerken het punt 'kernenergie' op hun agenda zetten? De 'Stroomgroep Stop Kalkar' vindt duidelijk van wél. Door middel van een op grote schaal te verspreiden brief, getiteld 'bewerken en bewaren', probeert de Stroomgroep de komende weken de bezinning binnen de kerken te stimu leren. Zij hoopt daarbij, dat deze bezinning vooral de confessionele partijen zal beïnvloeden. Totnogtoe zijn deze evenals het CNV vóór kernenergie. Het is overigens niet alleen de Stroomgroep Stop Kalkar, die het nodig acht. dat de kerken zich uit spreken over kernenergie. In de maand juni van dit jaar organi seerde de afdeling 'Kerk en Samen leving' van de Wereldraad van Ker ken in het Zweedse Sigtuna, zoals gemeld een speciale hoorzitting over de toepassing van nucleaire energie. Samenlevingsvraagstuk Nucleaire energievoorziening is in de eerste plaats een samenlevings vraagstuk- Het is in de discussie nauwelijks interessant of de tech nici weg weten met de kernenergie. Belangrijk is of de samenleving, die met de kernenergie moet leven, er raad mee weet. Juist deze kwestie zal de kerken moeten beroeren althans d kerken, die zich bekom meren over de toekomst van de samenleving. Wat zit er immers zoal vast aan de keuze voor kernenergie? Om te be ginnen: de bereidheid om onvoor waardelijk voort te gaan op de weg van een steeds hoger energiever bruik. Onze almaar toenemende energiebehoefte staat dan in dienst van een voortdurende produktie- en consumptiestijging. Maar moet er steeds meer geproduceerd wor den? Het gevolg zou zijnnóg meer ver nietiging van de natuur. Met de overvloed aan goedkope(?) energie, die de kerntechniek ons aanbiedt, wordt de wereld er bepaald niet leuker op. Er zit nog meer vast aan de beslis sing voor kernenergie: de illusie van een technische droomwereld. Kernenergie zal op zichzelf wel mo gelijk zijn (de techniek staat ten slotte nergens voor), maar alleen in een technisch paradijs. Een wereld, waar alles gesmeerd loopt. Een we reld. waar geen fouten, ook niet de meest menselijke, gemaakt worden. Een wereld zonder spanningen, conflicten, oorlogen. Welnu, deze wereld bestaat niet. Sinds de laatste wereldoorlog heb ben we een kleine honderd revolu ties, gewapende conflicten en oor logen meegemaakt. Het barst van de onrust, argwaan, agressie, ge weld. Nergens is de situatie veilig. En voor de exploitatie van kern energie is juist een duurzame toe stand absoluut onontbeerlijk. Het materiaal, waarmee men werkt, is levensgevaarlijk. Plutonium is 30.000 maal giftiger dan blauwzuur. Een kerncentrale van 1.000 mega watt produceert jaarlijks 200 kilo plutonium. Deze stof blijft maar liefst zo'n 250.000 jaar zwaar radio actief. Vooral ook tijdens het transport naar en de behandeling in de fa brieken waar het afval wordt be werkt moet het plutonium met de grootste zorg worden omgeven. De ze zorg is extra nodig omdat dief stal van plutonium verleidelijk kan zijn. Je kunt er bijvoorbeeld chan tage mee bedrijven. Je kunt er ook atoombommen van maken. Voor één bom is acht kilo al voldoende. Natuurlijk is er wel een samenle vingsvorm denkbaar, die de kans op diefstal, sabotage enz. vrijwel schijnt uit te sluiten. Wanneer we de maatschappij op dezelfde wijze organiseren als het leger, dat ten slotte al langer met radioactief ma teriaal omgaat, lijken de risico's uiterst gering te zijn. Maar dan zitten we wél in een politiestaat, een totalitair bewind, waar ieder een iedereen controleert. Maar wie wil er nu een dictatuur? Ook in Sigtuna werd erop gewezen, dat de invoering van kernenergie wel eens het einde van de democratie zou kunnen inhouden. leven en overleven Een derde consequentie van kern energie is de toenemende versprei ding van atoomwapenen. De rijke landen spelen de arme landen deze wapenen zelf in handen door de (commercieel noodzakelijke) export van nucleaire technologie naar deze landen (vergelijk bijv. de transac tie tussen West-Duitsland en Brazi lië). Tenslotte betekent de invoe ring van kernenergie een zware be lasting voor talloze komende gene raties. Alleen al de taak om onze massa's radio-actief afval fatsoenlijk te be heren! Het is een dodelijke erfenis, die we onze kinderen nalaten. Het is zeer urgent, dat de kerken zich diepgaand bezinnen op de gevolgen van kernenergie. Het lijkt onver mijdelijk, dat ze daarbij tot een resolute afwijzing komen. Niet minder dan de veiligheid en de toekomst van de samenleving staan op het spel. Invoering van kern energie is in strijd met de- voor naamste doelstelling van onze sa menleving: leven en overleven, sa men (bijv. samen met de Derde Wereld en samen met de natuur) en dat op een menswaardige wijze. Wie meer wil weten over de kerken- actie van de Stroomgroep Stop Kalkar: het adres is Herengracht, 109, -Amsterdam, tel. 020-22 62 42. UIT VAN LEZERS De negen De negen bekende anti-revolutio nairen. die zich in een open brief tegenover Aantjes opstelden, zijn identiek aan die voormannen die er de oorzaak van zijn dat vele AR- stemmers een nieuw tehuis bij de PPR zochten maar desondanks hun eerste liefde niet vergeten kunnen. Persoonlijk hinkte ik tegenover de AR aanhoudend op twee gedachten als daar bv. (ook door de vooraan staande mannen) fraai klinkende evangelische noties werden aange reikt, die dan tenslotte in kleurloze compromissen tezamen met de WD werden gemaakt. Het 'Links door de bocht' van dr. Berghuis (eens voorzitter) en de volledige ommekeer van een man als dr. Bruins-Slot, dat vele harten sneller deed kloppen (ook ten kwa de). waren het' gevolg van een bij bels politiek denken. Aantjes is een integer voorstander van dit evange lisch belijden en handelen ook voor de politiek. Helaas zijn er binnen de AR-partij vooraanstaanden die hem op deze weg niet vermogen te volgen en via een open brief hun invloed willen aanwenden. Zoals het dr. Berghuis en dr. Bruins-Slot is vergaan, op meer verborgen wijze, zo moet het ook mr. Aantjes vergaan, nu zijn wijze van denken en handelen rechts onwelgevallig is. Voor mij persoonlijk betekent dit momenteel een keuze tussen de stijl van de 'Telegraaf en van 'Trouw'. Ik kies voor de laatste, dat wil zeggen voor een AR-partij die zich waar maakt in een christelijke politiek waarin het niet gaat om het getal noch om de macht, maar om een radikaal christelijk handelen. Rotterdam P. v. d. Honing Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. De negen (2) Het verzenden van een brief door negen AR-leden is geen democrati sche zaak. Immers op 29 augustus heeft het partijbestuur met 32 te gen 5 stemmen uitgesproken, dat het achter Aantjes bleef staan. Nu probeert een vijftal van deze bestu- deerders (vermoedelijk de tegen stemmers) via deze brief alsnog het democratisch genomen besluit on- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT: Westblaak 9-11Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. gedaan te maken. In de tweede plaats is de inhoud van dien aard, dat we ons afvragen, waar waarde ring voor elkaar en respect voor eikaars mening gebleven zijn. Wie zullen om de onderlinge verdeeld heid lachen? In de laatste plaats zouden we het ARP-bestuur en fracties willen vragen niet teveel aandacht aan de brief te schenken. Hij is het niet waard. Dus geen water in de wijn op 27 september. Indien mogelijk wel contact met CHU en KVP houden. Eén vraag aan de CHU-ers: aan welke kant staat u nu toch? Onstwedde J. Haan De negen (3) 'Trouw' heeft dunkt mij wat haas tig geoordeeld over de open brief van negen anti-revolutionairen be treffende de grondslag van het CDA. De auteurs noemen het twee de deel van Aantjes' rede op het CDA-congres van 23 augustus uit drukkelijk koersbepalend. Dat zij diezelfde Aantjes niettemin zouden willen 'kisten', wil er dan ook bij mij niet in. Wel oefenen de briefschrijvers za kelijke kritiek op Aantjes' opvat tingen ten aanzien van de begren zing van het CDA. Dit punt is van het hoogste belang. Daarom is het goed, wanneer het duidelijk bespro ken wordt. Dat gebeurt in deze open brief, die een heldere uiteen zetting bevat van de vragen die hierbij in het geding zijn. Intussen is het niet voldoende als er duidelijk over deze zaak gespro ken wordt. Er moet vooral broeder lijk over gesproken worden. Wat dit betreft had ik de open brief graag wat warmer van toon gezien en de reactie van Trouw' wat minder fel. Bij allen die in-deze discussie be trokken zijn het is ook uit tallo ze ingezonden stukken in deze krant gebleken leeft immers de zelfde zorg: die voor de toekomst van de christelijke politiek in Ne derland. Deze liefde voor dezelfde zaak wettigt onderling vertrouwen, ook bij tijdelijk verschil van in zicht. Laten de beraadslagingen op 27 september in deze geest worden ge voerd. Dan komen wii door deze crisis heen. Met de ARP. En met het CDA! Rotterdam C. Groen wordt. Wij gebruiken ons Dafje hoofdzakelijk voor de communica tie met onze kinderen, kleinkinde- - ren, broers, zusters, verder voor de kerk' (waarbij wij invaliden meene men) en aangezien wij de leeftijd der sterken bereikt hebben, zou dit zonder auto of zeer moeilijk of soms onmogelijk zijn. Ook vele sa menkomsten zouden zonder auto vrijwel niet mogelijk zijn. Verder is de woonsituatie zodanig, dat een auto in zeer veel gevallen beslist noodzakelijk is. Het openbaar ver voer is hierop beslist niet ingericht. Extra belasting op de auto zou vooral de kleine man treffen. Rozendaal P. van het Kaar Eigen auto (7) Onze auto (5) Hc* denkt de heer Grevers te beta len voor 'n paar honderd doden ten gevolge van uitlaatgassen? Waar blijft de vergoeding voor kilometers woningen, onbewoonbaar geworden door verkeerslawaai? De angst die jé soms uitstaat op 'n zebra kan hij misschien onderbrengen bij verma kelijkheden. kunst is immers ook soms eng. Honderden vierkante ki lometers door lood vergiftigde landbouwgrond bemediteert hij ln zijn goed verzorgde voortuin en mompelt: 'minimal art'. Den Haag G. F. van Wijnen Kijk niet naar de woorden, maar naar de daden! Aldus Kamerlid Van den Doel op een regionale partijbijeenkomst van de PvdA te Rotterdam. Deze vond dat iedereen gelijke kansen moet hebben om een auto te kopen. Maar de daden zijn dat auto-rijden duurder dus onmogelijk wordt gen\aakt. Zet uw auto dan maar onder een door zichtige plastictent voor uw deur. dan kunt u dagelijks zien hoe rijk u bent om zelf een auto te bezitten. Zien de mensen de camouflage nu heus niet meer? Is iedereen nu gelukkig met dit kabinetsbeleid? Straks worden de garages weer ge sloten. dus meer werkloosheid. De werkenden zullen straks nog zwaar der belast dienen te worden. Utrecht J. C. ten Cate Dr. Möller Ds. A. A. Spijkerboer maakt in Trouw van 16 september een serie kritische opmerkingen over dr. Möller. Als je bij deze charismati sche conferentie geweest bent. weet je dat hij Beyers Naudé niet is afgevallen, slechts kritisch bena derd heeft: 'Er zijn uiteenlopende meningen over Beyers Naudé. Vol gens sommigen dient hij de gerech tigheid niet. Onderzoek eerst en oordeel dan. Zijn werk goed bedoeld kan verkeerd uitwerken'. Wanneer Zuid Afrika zo'n ver schrikkelijk land is, waarom gaan er dan zoveel negers heen. inplaats van naar het 'vrije' Angola of Mo zambique? Is een blanke orde toch te preferen boven een zwarte wan orde? Het is niet de taak van de kerk. richting te geven aan vak bonden en politieke partijen. Haar roeping is: Zoek eerst het Konink rijk van God, d.w.z. leid mensen tot Gods Koninkrijk, door wederge boorte, Daaruit zal maatschappelijk en politiek welzijn voortkomen. Je kunt geen christelijke maatschappij opbouwen met niet-christenen. Den Haag Ing. F. G. Poot redacteur Informatiebulletin Broederschap van Pinkstergemeen ten Doop Onze auto (6) In de argumentatie van minister Gruijters en ook ln uw artikel (Tr.- Kw. 6 sept.) mis ik een zeer be langrijk argument vóór het gebruik van de auto. namelijk de betere communicatie tussen mensen, die door de auto mogelijk gemaakt Een dominee en een ouderling te Zevenaar hebben de kerkeraad schriftelijk laten weten de kinder doop niet meer te willen bedienen en daaraan ook geen medewerking meer te willen verlenen. Meer dan dertig miljoen baptisten en alle pinkstergroeperingen wijzen met beslLstheid de zuigelingendoop af. Nu de traditionele kerken steeds meer leeglopen kon het weieens zó zijn dat ten diepste de op menselij ke inzettingen berustende dogma van de kinderdoop de grondoorzaak hiervan is. J. Pasveer De brief over Suriname in de krant van gisteren was vah de heer M. Nieuwcnhuijs te Doorwerth. door A. J. Klei Pier Pennings schudt krachtig van nee wanneer ik op hartelijke toon beweer dat het CJV (christelijk jongeren verbond) een hervormde club is. We zijn. zegt hij, van huis uit een oecumenische beweging en we zijn dat nog. Hij heeft gelijk. In de alleszins vertrouwenwekkende christelijke encyclopedie van Kok in Kampen staat over het CJV: 'Van het begin af stond de pioniers eeh organisatie voor ogen. waarin voor iedere jonge man die de bondsgrondslag onderschreef, plaats zou zijn, ongeacht zijn kerkelij ke binding Toch heb ik niet helemaal ongelijk. In de praktijk is het CJV hervormd en heus niet van vandaag op gisteren. De (emeritus) professor Van Itterzon is jarenlang voorzitter van het CJV (toen nog: CJMV, christelijk jonge mannen verbond) geweest en toen hij als Haags hervormd predikant jubileerde, had het hoofdbestuur op de voorpagina van 'De Jongeman' van 10 september 1949 een huldigingsartikel, waarin met grote vanzelfsprekendheid over 'onze' hervormde kerk werd geschreven. Helaas kan ik Pier Pennings niet met dit treffend citaat om de oren slaan, want ik kwam het pas na afloop van ons gesprek in het archief van de krant tegen. We zitten te praten in een authentiek bruin café, dat zich uitstekend leent voor een ernstig onder houd. Pier Pennings is de (26-jarige) man van het CJV die de relaties met de buitenwacht moet onder houden. Hij heeft een opwekkend woord voor het 'open huis' dat het CJV komende zaterdag van tien tot vijf op z'n eigen Ernst Sillem Hoeve in Lage Vuursche houdt (toegang gratis en de koffie ook), omdat de hoeve weer een stap dichter genaderd is tot haar toekomstige bestemming van internationaal centrum. Over internationaal gesproken, dit aspect van het CJV is. evenmin als de oecumenische trek, een modesnufje. Het CJV, in 1853 in de wieg gelegd als Nederlandsch Jongelings Verbond en de oudste jeugd organisatie van ons land, had van het begin af aan in zijn blad 'De Jongelingsbode' bijdragen van leden van buitenlandse christelijke jongemannen-vereni gingen en werd ook terstond lid van de internatio nale organisatie van CJMV's (de YMCA). In ons land was en is het CJV vooral een zaak van 'gewone' hervormden sinds de gereformeerde jongelingen een eigen bond kregen (die er onder leiding van domi nee Vonkenberg niet om loog) en de hervormd- gereformeerden zich apart verenigden. Het aardige van het CJV is. naar mijn gevoel, dat het in de vele jaren van zijn bestaan steeds zichzelf is gebleven. Het verbond heeft nooit dat hevig belijnde, die drang naar het veroveren van alle terreinen des levens gekend, al hield en houdt het de C in zijn naam hoog. In de oudste papleren van het CJV staat geen strikt dogmatische omschrijving van Christus, maar: 'Algenoegzame Zaligmaker', en er wordt niet druk gepraat over kerk, staat en maatschappij, maar over bevorderen van de geeste lijke, verstandelijke, maatschappelijke en lichamelij ke opvoeding. Goed-hervormd zou ik met excuses aan Pier Pennings willen zeggen. Trouwens anders had Van Itterzon er ook niet zoveel jaren de baas van willen zijn. Jawel maar vandaag lees Je ln een 'werkformule' van het CJV over Jezus als inspirerend persoon en over gelijke rechten voor alle mensen. Ga je op die manier niet de kant uit van wat met een lelijk woord 'veralgemenisering' heet? Pier Pennings schudt weer van nee en nu heftiger dan de eerste keer. In het CJV houden ze nadrukkelijk aan die C vast. Daarge laten dat een werkformule niet hetzelfde is als statuten, op dlè C spreken ze elkaar aan: bij de jeugdclub en op het voetbalveld, in de jongerensoos en op een weekend, in een kamp en bij het bestuderen van instruktiemateriaal. En de aandacht voor het eigen Ethopië-project, waarover Pier Pen nings graag eens apart wil komen praten, is geen vlucht omdat ze met die C in hun maag zouden zitten, die aandacht komt juist uit het wéar-willen- maken van die C voort. Want, zegt Pier Pennings, Embleem van het CJ V-kamp werk het evangelie stuurt je de straat op. drukt je met je neus op (in dit geval) de honger in Ethiopië. Maar nu dat 'open huis'. Een gelegenheid om van dichtbij kennis te maken (of de kennis te verstevi gen) met het CJV-werk en om vast te stellen dat de al Ln 1926 aangekochte Ernst Sillem Hoeve haar status van internationaal centrum steeds meer waar dig wordt. Eerste-steenleggerig zijn ze bij het CJV niet. Toen de eerste bouwfase (slaapaccommodatie) achter de ~rug was. kregen we 'open huis', zaterdag weer en nu omdat de tweede fase gereed is, als gevolg waarvan we ruimten gaan aanschouwen waarin bezigheden als koken en eten plaats zullen hebben. De derde fase houdt de restauratie en aanpassing van het oorspronkelijke gebouw in. Er is al gezegd dat het CJV sterk internationaal georiënteerd is als Nederlandse afdeling van de YMCA. Welnu, de Europese YMCA zocht een nieuw onderkomen en daarvoor is, na de nodige vijven en zessen, de Ernst Sillem Hoeve gekozen. De verbou wing leverde een tekort van drle-en-een-halve ton op. maar het is niet voor niets. Jeugdwerk houdt allang niet meer bij de grenzen van eigen land op en is ook niet bekeken met een vakantie-uitstapje naar een bevriende buitenlandse jongerenclub. Als ik Pier Pennings goed begrijp, wil hij dat ik nog verder uitpak over de Ernst Sillem Hoeve als inter nationaal centrum, maar lk hoop nu reeds zijn opwekkend woord in een voldoende wervend stukje te hebben neergelegd en verwijs belangstellenden, hervormd en niet-hervormd (dat weten we inmid dels) naar de bijzonderheden die ze zaterdag in Lage Vuursche (Soestdijkerweg 10b) voorgeschoteld krij gen. De theoloog en filosoof dr. C. P. van Andel, thans directeur van de Anne Frank Stichting te Amsterdam acht de discussie, zoals hij in onze krant gevoerd is tussen dr. H. M. de Lange en de beweging Christenen voor het socialisme niet geheel bevredigend. In een navolgende bijdrage aan het gesprek tracht hij bij te dragen aan wat meer orde op zaken. Om het strijdgewoel een beetje te kunnen plaatsen, zou ik graag een onderscheid willen maken tussen twee categorieën. Er zijn christenen, die vanuit een oprechte bezieling maatschappelijk onrecht willen be strijden en daarvoor onvoldoende steun vinden in christelijke partij en. Als zij willen opkomen voor het recht van de armen, naar bijbels model, dan geeft een socialistisch program hun meer politiek houvast dan het confessionele. Het demo cratisch socialisme kan tot een 'keerpunt' leiden, wat hier en daar in het regeringsbeleid tot uitdruk king komt. Steeds minder christe nen hebben nog moeite met een keuze voor dit soort socialisme. Er is echter ook een andere catego rie christenen, die voor socialisme kiezen. Voor hen is het christelijk geloof niet zozeer de inspiratiebron voor politieke keuze in socialisti sche zin. maar voor hen is geloof ■praktisch' hetzelfde als politiek handelen. Voor hen helpt het ge loof niet bij de politieke keuze, maar voor hen is gelpof politiek. Voor hen is niet de vraag of een christen socialist of communist kan zijn, maar of hij/zij gegeven een maatschappij van heren en knech ten. van heersers en overheersten met zijn hele persoon en functie politiek actief is als revolutionair, als socialist of als communist. Hij/zij brengt niet iets christelijks in. hij brengt zichzelf ln. Verschil De eerste groep handelt in de over tuiging. dat er socialisme is voor christenen: de tweede groep denkt en handelt in die zin. dat christe nen er zijn vóór het socialisme. De eerste groep zal zeggen: wij willen gerechtigheid. De tweedé groep ver klaart deel te nemen aan de per manente revolutie. Het verschil is groot. Men treedt elkaar niet be grijpend tegemoet. Een gezonde spanning tussen beide stromingen zou denkbaar kunnen zijn. maar zover Is het nog niet. Het'spijt mij. dat dr. De Lange, die zelf de eerste aanzet tot een dis cussie gaf ln zijn tweede bijdrage nogal direct reageert op de tegen hem ingebrachte bezwaren zonder eerst de standpunten eens rustig met elkaar te vergelijken. Had hij zich daartoe de tijd genomen, dan zou hij meer gelegenheid tot dia loog geboden hebben. Nu plaatst hij de tweede categorie kort en bondig in het marxistische veld en verklaart, dat zowel het vertrekpunt als de methode van de marxistische maatschappijvisie on voldoende is om een antwoord te vinden voor de belangrijkste poli tieke vraagstukken van onze tijd. Bij het vertrekpunt van Marx denk ik aan de doorlichting van de maatschappelijke verhoudingen in het tijdperk van het kapitalisme Een tijdperk dat nog niet tot zijn einde gekomen is. Misschien is de marxistische analyse vandaag niet meer toereikend, maar daarom heeft het marxisme nog geen on voldoende verdiend. Als het waar is, dat de aanpak van hedendaagse marxisten in strijd is met het christelijk geloof, moet dan niet juist geprobeerd worden om tot een andere aanpak te ko- iqen? Moeten christenen dan niet opkomen voor de werkelijke bedoe ling van het marxisme? Vertrekpunt De Lange weet beter dan ik. dat er zowel in Oost-Europa, als in Latijns Amerika en zuidelijk Afrika heel veel christenen zijn, die proberen voor het socialisme op te komen omdat dit in hun land als vertrek punt en als methode levensgroot aan de orde is. Misschien hebben wij in ons deel van de wereld ook wel zulke christenen nodig. In de partij van de arbeid krijg je hen niet zo gemakkelijk onder dak. Men krijgt de indruk, dat De Lange een beweging van christenen voor een op Marx' visie georiënteerd soci alisme weinig vertrouwen schenkt. Toch moet het minstens in over weging genomen worden, dat zulk een beweging van christenen voor het socialisme op wereldniveau be langrijk kan worden. Belangrijker dan een christelijke bijdrage tot de sociale democratie zoals wij die in Nederland en andere landen ken nen. Om kort te gaan: er zijn christe nen, die best een beetje socialisme AMNESTY Deze week wordt weer kanten. volkomen terecht broodnodig, het werk van International in onze aandacht bracht. Huiveringwekkende aai len van mensen die om hun ning gevangen gehouden wo worden genoemd. Ook ontbreke navrante beschrijvingen van telingen niet. Die kunnen ook gemist worden. Wij moeten hei ten en horen vertellen er er si tegen protesteren. Een aani! tegen 107 landen ligt op onze Daar kunnen we niet omheen, tien landen zijn bijzonder sch in dit opzicht en onder die <fc spannen de Sowjet-Unie. Indcf11 en Iran nog weer de kroon, moeilijke situatie als schuldigejppn met naam en toenaam op* ranglijst genoemd worden, hoogmoed ligt als een valstrik de deur. Maar dit alles zal wijkbaar zijn willen wij de vel woordelijkheid voor elkaar hlf1Jl laten geiden. Wie de berichten de door militairen geregeerde den leest huivert. Hervormd I land kwam dit weekend m onthulling van de meer dan oi selijke plannen van Banzer, dt tator van Bolivia. En hoe is li de andere landen? De titel was van geruststellend 'Schandalig om kerk te ontmantelen'. Libelle liet de vorige een kritisch artikel lezen ovqbeld< toestanden in Iran. Toch is geneigd zich af te vragen hoè dan dicht bij huis is. De vorigept f zijn er op het criminologenci 'de misdaad van de machtigen houden op de V.U. in Amstei|ePei onthullingen gedaan over de achtige methoden die het leger experimenteert in lei an, A ht V J naa de taal Het lust mij niet daarvan et «srn schrijving te geven. De men ze£ aan zo'n experiment wordt blo steld ondergaat iets dat mijn I beschrijft met: het slach &ber wordt ln een psychotische stai bracht die hem letterlijk uil eigen geest verdrijft'. Ik ben dat niet iedere Engelsman bi op de hoogte zal zijn. Wet« wat er bij ons gebeurt? Of gt 1 er niets'. Dat zou ik dan ooi willen weten voordat er op ?c Engels congres gruwelverhalen ^uijl teld worden van ons eigen lan£!d n sch binc te kkat g< zij: NED. HERV. KERK Beroepen te Haamstede (tc StehouweT te Nijverdal; Aangenomen naar 's-Heer diriJkskinderen(toez.): H. J. d te Streekgemeenten Maas en (Druten) GEREF. KERKEN Aangenomen naar Urk: W. stra te Leek Aangenomen naar Haarlem: (n Velde te Oosterhout. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oudmirdum: R. gaard te Leiden Bedankt voor Leerdam: A. jpf man te Rijssen: voor Lynden drs. A. Vergunst te Veen OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Den Haag (Gasl Hing A. Kot te IJssehnuiiden. Conferenties et j ga' he lerige dat ie se vast. in et nidd g nii kal k. Spaanschen Brabander van Bredero; uitgegeven door 1 j Willink-Noordui.jn in Culen rd 399 blz. prijs (bij intekening) dppe en los 49.-. Een deel uit het Verzameld van Bredero, dat onder Dr. C. P. van Andel in hun politiek willen doen. Er zijn ook christenen, die zich voor een op marxistische vi6ie berustende politiek mede verantwoordelijk wil len stellen maar die althans in west-Europa geen kansen krijgen. Zou een felle dialoog tussen die •twee bij voorbaat onmogelijk zijn? ten et r t paart Be: c gei Beli l, I rhind KERKRADE Mgr. Gijsens semi narie Rolduc telt dit jaar 35 stu denten, twaalf bestemd voor het bisdom Rotterdam en 23 voor Roer mond. Begonnen in 1973 als con vict met 13 leden, werd dit het vorig jaar uitgebouwd tot seminarie met 21 studenten. Rolduc heeft dit studiejaar 11 hoofddocenten en tien nevendoceinten. Het seminarie omvat nu naast een introductie twee jaar filosofie en een jaar theologie. De eerste jaars ontvangen een deel van hun oplei ding bi de benedictijnerabdij Ma melis bij Vaals. Evenals vorig jaar, organiseert het seminarie in Januari 1976 studie- en bezinningswekenOver het the ma 'De God. die wij als christenen de wereld te verkondigen hebben' spréken ondermeer prof. dr. J. Wal- grave uit Leuven, seminarieprofes sor dr. P. van den Berghe uit Gent. de Regensburger hoogleraren Gross en Ratzinger en bisschop De Smet van Brugge. van prof. dr. G. Stuiveling gevo Tjeenk Wiillink-Noorduijn uitgegeven. Deze heruitgave Bredero''s meest geprezen stuk is van een inleiding i lichting voorzien door prof. F. P. Stutterheim. Achterin d naai vende deel van het verzameld ;t er staan enkele fragmenten uit nuechlijke ende cluchtighe van Lazarus van Tormes, e derlandse vertaling van een S L Ee se schelmenroman, waarop B bede zijn Spaanse Brabander gedee baseerde Bij dezelfde uitgeverij is een back-editie uitgekomen van hi jaar geleden verschenen Mem van Bredero. Het heet in andere uitvoering: Gerbrand aensz. Bredero, Amsterdamm 1 eer die tdtelverandering heeft n* jubileum van de stad Amsterd ^nd maken. Het is een kruising s vr een prentenboek en jaartallef&t zoals samensteller Stuivelii merkt, wat niet uit het hoo leerd of doorgebladerd moet den, maar gelezen. Het lijkt de schrljversprenteboeken, informatie over werk en leve auteurs wordt aangevuld met illustraties en handschrifl boek telt 258 blz. en kost 16 Lv 1so#/ Ontmoetingsdag georganiseerd Ugebn de Stichting Kleine Kracht w,t'e terdag 20 september 2.30 tot 5 F*®» Immanuelkapel Binnen DM JJW'1 straat 7, Amsterdam. Aanweï zendelingen Ton Goldberg' Uit 0 en Rob Roesenboom uit S; Film over zending-jp. JapaflTweer het echtpaar Molowkamp. bij weri voo: eir sch al v en wille

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2