Zelfrechtvaardiging was roef op congres over van misdaad Verzorgd concert Schubert-ouverture Lonen administratief werk gelijktrekken Groninger PPR-bestuur dreigt met opstappen Unilever breidt uit in muur- en vloerbedekking ederlands-Zweeds voorstel voor tegengaan marteling Rotterdams Philharmonisch Aanbeveling na onderzoek: Wachten op sneeuw NCRV kwart eeuw onder de grond Als gedeputeerde bij standpunt blijft G^lrrzo^g werkt niet mee aan bannen Van Doorn Oud-mijnwerkers demonstreren voor beter pensioen Vaste redactie De Bezige Bij Saxton wint componistenprijs Nieuwe baan met aanvulling van salaris Landjuweel volgend jaar terug Door bod op Engels bedrijf )UW, KWARTET DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 P14/RH17 (n een medewerker In Genève is in het van de Verenigde Naties i congres gehouden over de itrijding en voorkoming van sdaden en de behandeling i, delinquenten. Over dit con- s is nogal wat te doen ge est. Oorspronkelijk gepland reeds volledig georganiseerd Toronto (Canada), werd het elfder ure op aandrang van Canadese regering verplaatst ar Genève. officiële reden hiervoor werd i Canadese zijde opgegeven, dat fats Palestijnse bevrdjdingsbe- nng (PLO) van plan was het gres bij te wonen. Daarmee zou i professioneel, vaktechnisch ifrechtelijk en criminologisch igres te zeer in de politieke sfeer rden getrokken. Deze vrees werd irigens terstond bewaarheid iper was in Canada dit besluit tomen of daar betuigde Israël ds naarstig zijn dank voor deze ale geste van solidariteit. ra) fata morgana ussen is niet duidelijk geworden, Ike voordelen men met deze ver- atsing precies voor ogen heeft ad. behalve dat Canada eraf 5. De vraag rijst of men niet Eel.(Ara)fata morgana heeft ge- i. En zo men terecht een prakti- d in terreur vreesde, waarom Genève dan veiliger dan Toron- werden wellichtxde nodige waar gen gevonden in de plaats van ndeling: het aloude Volken- ttd-bolwerk. het Palais des Nati- waar ooit de waarschuwende orden van de onlangs tot de ielstaf verheven en in eenzaam- td overleden Negus van Abbessinlë treffend aan het auditorium orbij gingen? raël afwezig onder vier of zes dan onder vier duizend ogen. Destemeer moet dan ook worden gehoopt, dat deze 'mond op mond beademing' in de wandelgangen, de vruchten zal afwerpen voor het welzijn van de strafrechtsple ging in de wereld, welke onder de officiële schijnwerpers van het con gres- zo moeilijk leken te kunnen rijpen. Desondanks zijn er in het openbaar opmerkelijke beweringen gedaan, zij het dat ze eerder als behartens- waardig dan als louter opmerkelijk waren bedoeld. Zo konden we bij herhaling uit de mond van commu nistische gedelegeerden vernemen, dat de sociale rechtvaardigheid in het moederland niemand tot crimi naliteit noodt: Wie de wet over treedt is eenvoudig slecht. Lijfstraffen Geruststellend ook was de medede ling van de Sowjet-Unie, dat nie mand daar wordt veroordeeld zon der vaststelling van schuld. Verder werd vernomen dat in Argentinië speciale behandeliogsïnsldtuten voor homoseksuelen bestaan en dat in Arabische landen het voltrekken van lijfstraffen in het openbaar grote winsten boekt: men verliest niet de banden met de maatschap pij (zoals bij gevangenisstraf), nie mand anders dan de dader zelf wordt gestraft en last but not least: bij dergelijke openbare verto ningen bedenkt men zich wel hon derd keer alvorens tot misdaad over te gaan. Inderdaad, wat dat aangaat is dp doodstraf zonder meer het hoogste goed, ware het niet dat een niet minder belangrijke taak van dit congres van de VN was het bena drukken van de mensenrechten, die nu juist in de dwangbuis van de strafrechtspleging nauwlettend moeten worden bewaakt als een kostbare verworvenheid van de' be schaving. Het congres wijdde hier aan speciaal een groot aantal bij eenkomsten. In dit verband ook heeft de Neder landse delegatie onder leidiqg van minister Van Agt en secretaris-ge neraal Mulder belangrijk en ver dienstelijk werk verricht in samen werking met de Zweedse afvaardi ging. Zij deden een initiatief-voor- stel tot het aannemen van een speciaal handvest, hetwelk regels bevat over het tegengaan van mar teling of wrede, onmenselijke be handeling of bestraffing. Zou immers iedere staat zich ervoor inspannen, dat alle politie- en an dere Justitiële functionarissen in hun opleiding uitvoerig zouden worden doordrongen van de ontoe laatbaarheid van bepaalde verhoer en straf prakt ij ken en zou overal de nationale wetgever elke vorm van marteling of onmenselijke behan deling daadwerkelijk strafbaar stel len, dan zouden de kansen op mar tel- en aanverwante praktijken in- inen dalen. ET? door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Integrale uitvoeringen van Schuberts dramati sche composities komen zelden of hooit voor. Behalve van de over bekende Rosamunde-muziek zijn zelfs weinig fragmenten van deze werken (Keiler noemt er in zijn catalogus 19) tot het publiek door- Ter opening van het eerste abon nementsconcert in dit seizoen van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, had Edo de Wadrt voor dins dagavond zijn keus laten vallen op Schuberts ouverture 'Der vierjahri- ge Posten', een opera, waarvoor de jong gestorven Duitse- dichter Körner het libretto schreef. Tweede plan derdaad wel eens kunnen Politiek Nederland en andere 'rijke' landen werden ook op dit punt weer eens geconfronteerd met het feit, dat voor een alleszins menselijke straf rechtspleging behalve een bepaalde mentaliteit ook bepaalde politieke en financiële omstandigheden nood zakelijk zijn. Met andere woorden:" zij konden veilig de tortuur in an dere landen aan de kaak stellen, aangezien hun strafrechtspleging op internationaal niveau bepaald niet slecht staat aangeschreven. Des te moeilijker- was voor de afge vaardigden van armere en ontwik kelingslanden. waar noch mentali teit noch geld vooralsnog voldoende voor hande^ zijn om zich naar waarheid van martelpraktijken te kunnen vrijpleiten: desniettemin deden ze dit tóch, omdat nu een maal zelfs in de horlogestad Genève geldt, dat het klokje nergens zoals thuis tikt. Portoricanen brengen, tot de borst door het water wadend, wat persöonlftke bezittingen in veiligheid nadat de tropische orkaan Eloise op hun eiland had huisgehouden. De orkaan heeft op Puerto Rico al verscheidende levens gekost. Eloise is nu op weg naar de Dominicaanse Républiek. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Om een eind te maken-aan veel onzekerheid en frus tratie moet in de c.a.o. voor administratieve bedrijven een uniform beloningssysteem komen. Deze aanbeveling doen prof. dr. J. J. J. van Dijck en drs. W. de Nijs van de Economische Hogeschool in [elnld van het lied evenwel ls 'at wèl de PLO doch niet Israël ?t congres in Genève vertegen- jigd was. Israël trok zich op het e moment terug. Afgezien van alles, valt de nodige politieke aan dergelijke congressen al niet te ontzeggen. In prin- was het namelijk een rege- gscongres. dat wil zeggen het rgrote deel der deelnemers be nd uit officiële regeringsafgevaar- den. daarnaast nog vertegenwoordi- van officiële en semi-officiële anisaties. zoals Amnesty Inter- tlonal. de Internationale Com- sie van Juristen etc. en ook lividuele deelnemers, waaronder elf als docent aan de universi- t, aanwezig waren, doet aan het uvernementele karakter van dit igres niets af. zien het spectaculaire karakter het onderwerp., dat bovendien -is meer voorwerp wordt van ernationale bemoeienis en sa- nwerking, is het niet verwonder- t dat dit congres werd geken- frkt door enkele nauw met, elkaar tenhangende fenomenen isis ontkend de eerste plaats was van meet af i evident, dat geen gedelegeerde imemens was de eigen vuile was Eten te hangen. Zo kon het ge uren. dat alle uitvoerig genuan- erde voorbereidende stukken ten ijt, afkomstig van het secretari- van de Verenigde Naties en weid als basis voor de discussies, w de verschillende landen werd ikend dat hun strafrechtspleging een crisis zou verkeren, i dit, ondanks wereldwijde be- idheid van zaken als de wille- urigheid, waarmee misdrijven ter 1 van justitie komen (er is veel «r criminaliteiit dan uit de cij- s blijkt), de vaak onevenredig &re schade die een contact met jwtie oplevert ('eens een dief, ija een dief), de ondoelmatig- 'Q van d'e gevangenisstraf (ver van werk, vrouw en vriend) etc. isverstand rlijkheidshalve moeten worden Segeven. dat naar de mate van ivaartsgraad der betrokken lan- 0 een dergelijke 'crisis' niet al- 1 in absolute zin zéér verschil de proporties aanneemt, maar e. verweven als deze is met de en interne economische en soci- situatie, moeilijk in een inter- tionaal-vergelijkend perspectief objectiveren is. deze stand van zaken dreigt er woord tot misverstand en tot aakverwarring te leiden, temeer tiat waar goodwill op het spel at. de balk in eigen oog lichter *gt te wegen dan de splinter In dermans oog. Tijdens de uren- 'Be fittingen werd derhalve heel Et meer gesproken dan werkelijk tegd. Zelfrechtvaardiging was torgaans troef. ibbyen n tweede congres-verschijnsel Is t zogenaamde 'lobbyen', het tij- os lunch- en andere pauzen or- oiseren van onderonsjes. De in- uk werd sterk gewekt, dat tussen delëlaities dan werd uitgespro- t wat tijdens de officiële bijeen- msten nogal angstvallig werd fzwegen. Mo&lijk valt te ontken- n. dat het makkelijker praten is Tilburg, die in opdracht van de Verenging van werknemers in bank- en verzekeringsbedrijf en administratieve kantoren een on derzoek hebben ingesteld naar het salarisbeleid in deze sector. De onderzoekers menen dat er voor de hele bedrijfstak één functleclas- sificatie-systeem moet worden in- gevoerd. Momenteel laten veel leidinggeven den zich leiden door een ruwe ver gelijking, Intuïtie en traditie bij het indelen van functionarissen. Een openbaar en voor iedereen ge lijk beloningssysteem dat niet is gebaseerd op leeftijd, maar op functie-inhoud (zwaarte van het werk) zal volgens de onderzoekers de rechtszekerheid doen toenemen. De salarisverhoging via periodieken moet volgens hen worden gezien als een beloning voor een steeds betere functie-vervulling. Ook me nen zij dat de marges op grond van persoonlijke beoordeling beperkt moeten worden gehouden. De open bare beoordelingscriteria moeten scherp omlijnd worden vastgelegd en bij de toepassing niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Het komende winter seizoen is voor de Zwitsers al niet zo ver meer: zo wordt op de Parsen-Alp bij Davos gewerkt aan het gelijk maken van. de berghelling op zo'n hoogte van 2500 meter. AMSTERDAM In de achter tuin van de radiovilla van de VPRO in Hilversum is dins dagmiddag een betonnen kist begraven, waarin de banden zitten van de radioprograra- ma's die de NCRV op 11 sep tember van dit jaar uitzond. Enige maanden geleden nam de programmadienst van de VPRO het initiatief een volle dig dagprogramma van een van een van de Nederlandse radiozenders in te blikken om het nageslacht precies te laten horen hoe men in ons land in 1975 radioprogramma's maak te. De VPRO was ruimdenkend en besloot door loting uit te ma ken welk dagprogramma zou worden bewaard. De NCRV viel de eer te beurt. Het was voor het eerst dat een volledig dagprogramma op banden wordt vastgelegd. Over 25 jaar mag de betonnen kist weer tevoorschijn worden gehaaldDat staat ook op de grijze steen die op de plaats waar de banden zijn hegraven is geplaatst Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het provinciaal béstuur van de PPR in Gronin gen zal opstappen als PPR-gedeputeerde Halbe Kuipers zijn stand punt over een DSM-vestiging in de Eemshaven niet wijzigt. Dit valt op te maken uit een brief van het bestuur aan de leden. Intussen is ook het landelijk PPR- bestuur betrokken in het conflict, dat is ontstaan doordat Halbe Kui pers zich eerst voor en daarna te gen een anti DSM-rapport van zijn partij uitsprak. Verder blijkt dat het kamerlid Leo Jansen betrokken is geweest bij de totstandkoming van dit rapport, waarin de PPR zich uitspreekt tegen de komst van het 'milieubedervende' chemische concern. Het landelijke bestuur zegt het met de inhoud van het rapport wel eens te zijn, maar is desondanks van mening dat Kuipers wel de ruimte moet krijgen voor een afwijkend standpunt. Bij zijn uiteindelijke beoordeling heeft deze het werkge legenheidsaspect zwaarder laten wegen dan het milieubezwaar. Het geestelijk bestuur blijft echter van mening dat het anti DSM-rapport uitgangspunt moet blijven voor het handelen van de PPR. Als Halbe Kuipers dat niet wil. moet hij weg gaan. Uitspraak Zaterdag zal de provinciale PPR zich uitspreken. Als dit in het voor deel van Kuipers uitvalt, dan zal het gewestelijk bestuur zo heeft het de leden laten weten 'haar politieke consequenties trekken'. Ook tien leden hebben in een brief het politieke hoofd van de gedepu teerde geëist. Inmiddels is ook op ander niveau het DSM-front in beweging geko men. Een PvdA-statenlid heeft vra gen gesteld aan gedeputeerde sta ten (inclusief Kuipers, voorstander van DSM-vestiging). waarom er be paalde inlichtingen zijn achterge houden. Die inlichtingen werden wel gegeven door DSM zelf. Voorbeeldmodel Zo blijkt dat slechts een zeer ge ring deel van de werkgelegenheid (30 pet) uit Groningen zelf gere- cruteerd kan worden. Verder weten de provinciale staten niets van een voorbeeldmodel voor een chemische vestiging die DSM aan Groningen heeft voorgelegd. Inmiddels heeft de gedeputeerde dr. Heering meege deeld te verwachten dat er nog dit jaar een bestemmingsplan bij de Eemshaven tot stand zal komen. DSM zit daarop te wachten, omdat dit meeweegt bij de definitieve be slissing over de Eemshaven-vesti- ging. Volgens het kamerlid K. Wie- renga (PvdA) hangt die vestiging aan een zijden draad, omdat DSM best naar Ame ka zou willen uit wijken. Van een verslaggever UTRECHT De centrale raad voor de gezinsverzorging werkt niet mee aan beleidsmaatregelen van minister Van Doorn (CRM), wan neer deze zijn beslissing op het terrein van de gezinsverzorging niet eerst terugneemt om ze alsnog ter discussie te stellen. Volgens de raad was er geen sprake van be hoorlijk overleg. In verband hiermee heeft de cen trale raad de instellingen voor na der beraad bijeengeroepen op een algemene vergadering in Den Haag op 27 september. Voor die tijd zal het bestuur proberen nog een ge sprek' te hebben met de minister. De centrale raad omvat een kleine driehonderd instellingen met 76.000 werknemers die jaarlijks aan twee honderdduizend gezinnen, bejaar den en alleenstaanden ongeveer 65 miljoen uren hulp verlenen. De mi nister wil de bijstandswet op zo kort mogelijke termijn 'afgrende len' voor de gezinsverzorging cn een systeem van eigen bijdragen invoeren. De raad heeft daar veel bezwaren tegen. 'De hulp moet vooi1 iedereen, ongeacht zijn inkomen, toegankelijk zijn', aldus de raad. Van Doorn is van plan om voor deze en andere maatregelen een projectgroep in te stellen die alleen zal bestaan uit functionarissen van CRM zonder Inspraak van de cen trale raad. Van een verslaggever MAASTRICHT Vierduizend oud- mijnwerkers zullen vandaag op het Haagse Binnenhof demonstreren voor een betere pensioenregeling. Door de financiële steun van vak bonden, gemeenten en particulie ren kunnen 76 bussen worden inge zet, die in colonne naar Den Haag zullen optrekken. Actieleider Huub Cobben is vast van plan ook na de demonstratie van vandaag docr te gaan totdat een betere pensioenregeling voor de 60.000 Zuidlimburgse oud-mijnwer kers is bereikt. De dirigent doet er goed aan ook aandacht te schenken aan muziek van het 'tweede' plan. Dat voor komt verstarring door een te be grensd ijzeren repertoire en opent tevens de mogelijkheid voor muzi- Van onze kunstredactie AMSTERDAM De directie van 'De Bezige Bij' heeft met ingang van 8 september de verantwoorde lijkheid voor de toekomstige fonds vorming in handen gelegd van een redactie in vaste dienst. Hiervoor zijn aangetrokken Wim van Beusekom, Remco Campert en Oscar Timmers (eindredacteur). De vroegere redactiecommissie heeft in augustus haar adviserende, taak beëindigd, maar blijft in voorko mende gevallen van advies dienen. Van onze kunstredactie UTRECHT Het componistencon cours, dat in het leader van de internationale Gaudeamus Muziek- week gehouden werd, is gewonnen door Robert Saxton uit Engeland met zijn werk What does the song hope for?' De jury bestond uit Pe ter Schat, Andrzej Dobrowolski (Polen). Michel Philippot (Frank rijk) en André Laporte (België). Ze kenden de tweede prijs toe aan Loong Hsing Wen uit Taiwan voor zijn werk Phenomena II. terwijl de Nederlander Wim de Ruiter met 'Re' de derde prijs won. De AVRO-aanmoedigingsprijs is toe gekend aan Lionel Filippi uit Ar gentinië voor 'Jardins'. De prijzen variëren van 4000 voor de eerste tot 1000 voor de aanmoedigings prijs. UTRECHT Vierduizend mensen hebben een nieuwe werkkring aanvaard doordat zij in het kader van de regeling vpor aanvulling van loon een lager salaris konden accepteren dan ze in hun vorige baan verdienden. Minister Bcersma van sociale zaken deelde dit gisteren mee in Utrecht, waar hij de eerste paal heide voor een nieuw gebouw, waarin over twee jaar de 80 personeelsleden van het Gewestelijk Arbeidsbureau en het districtsbureau arbeidsvoor ziening gehuisvest zullen worden. Door de arbeidsplaatsenregeling zijn 3300 mensen aan het werk geholpen, door de aanvullingsrege ling 1600 en via het project 'Een voudige objecten 2000. In totaal hebben dus 11.000 werknemers ge bruik gemaakt van deze maatrege len op het terrein van de arbeids voorziening. De minister wees er verder op dat dit jaar ongeveer 17.000 mensen hebben deelgenomen aan een of andere vorm 'van door het ministerie van sociale zaken financierde scholing. Aan de pro vincie Utrecht beloofde de minister een deel van de 650 miljoen, die voor de bevordering van de bouw is uitgetrokken. kaïle verassingen. Voor Iemand met een goede speurzin zijn er nog sta pels partituren van goed gehalte die in het vergeetboek zijn geraakt. De onderhavige ouverture is, kan het haast anders, van een bemin nelijke welluidendheid. Hoe voor blazers te schrijven zat Schubert in het bloed (meer nog dan Van Beet hoven), getuige zijn onvolprezen Octet. Na de verzorgde uitvoering van de ze Schubert-ouverture, in eerste au ditie, volgden de Danse sacrée en de Danse profane voor harp en strijkorkest van Debussy. Sympa- tiek van de dirigent om zijn jonge, zeer talentvolle eerste harpiste van het orkest als soliste in te schake len. Teresia Rieu heeft beide dan sen muzikaal en in technisch op zicht gaaf gerealiseerd, waarbij Edo de Waart voor een adequate strij kersbegeleiding zorgde. Volle pond Tweede soliste was deze avond de Braziliaanse pianiste Christina Or tiz met Ravels pianoconcert in G. Zij oogstte met haar geciseleerd spel veel succes, en gaf in het langzame deel de cantilenen het volle pond. Maar toch. Hoewel Ravel in zijn werk eer" koel dan emotioneel was heeft hij niettemin in het langzame deel van dit in 1931 geschreven concert iets van zijn werkelijk innerlijk tot uitdruk king gebracht. Onwillekeurig drong zich tijdens deze uitvoering de onvergetelijke interpretatie van Robert Casadesus op. die zonder een spoor van senti mentaliteit deze serene muziek op uiterst sensibele wijze wist te ver tolken. En bij alle waardering voor de solistische prestaties van Chris tina Ortiz: aan zulk een ontroeren de interpretatie kwam de concert geefster niet toe. Verbondenheid Na de pauze volgde een muzkantes- ke en spontane uitvoering van Dvoraks 7de symfonie. Steeds wordt geattendeerd op Dvoraks verbon denheid met Brahms, die inderdaad opvallend is. Maar wie beïnvloedde wie? Beide componisten waren zeer bevriend met elkaar, doch Dvorak was te veel persoonlijkheid en te veel verbonden met de folklore van zijn land om hem zonder meer van plagiaat te kunnen beschuldigen. Laten we daarom vaststellen dat beide componisten ons onnoemelijk hebben verrijkt met hun geestes- produkten. Van onze kunstredactie DEN HAAG —Er komt volgend jaar weer een Landjuweel: een treffen van amateurtoneelspelers, georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. De finale wordt gehouden in Haarlem. Daar komen zes winnaars van de voorronden uit. met de winnaar van het vorige Landjuweel. 'Litteris Sacrum' uit Lelden. De voorronden worden provinciaal of stedelijk gehouden, waarna de winnaars tegen elkaar uitkomen in zes groepen. De eindronde is eind mei, begin juni. De voorronden zijn gepland in de periode van 1 okto ber tot 15 februari. Het Landjuweel heeft een geschie denis, die in de veertiende eeuw begint. Het was oorspronkelijk een wedstrijd in welsprekendheid. In de vijftiende en zestiende eeuw maak te het Landjuweel een bloeiperiode door maar in de daarop volgende eeuwen raakte het meer en meer in verval. Er waren maar een paar Rederij- - kerkamers, die zich wisten te hand haven en die hebben ertoe bijge dragen dat twintig jaar geleden de oude traditie nieuw leven werd in geblazen. ROTTERDAM Unilever gaat haar activiteiten uitbreiden in de sector muur- en vloerbedekking. Unilever Limited in Londen zal nl. een bod uitbrengen op Nairn Williamson in Engeland, die vinyl- vloerbedekking, tapijttegels, linoleum en vinylwandbekledings- materiaal produceert. Unilever heeft reeds 29.9 procent van het. gewone aandelenkapitaal m bezit en breidt het bod nu uit tot de andere houders van het ge wone aandelenkapitaal. De aande len van Nairn Williamson zijn in Londen aan de beurs genoteerd. Metde verwerving zal. incl. het reeds verkregen deel, totaal 8.2 mil joen pond sterling zijn gemoeid Dat is 49 miljoen gulden. Unilver zal dit bedrag in contanten vol doen. Het aantal werknemers van Nairn Williamson bedraagt 2500. De activiteiten van dit bedrijf slui ten aan op die van Unilever's dochteronderneming Commercial Plastics ir Engeland. Deze, sterk op de Europese export gerichte onder neming, brengt een reeks vinylpro- dukten voor industriële doeleinden en doe-het-zelf toepassing m op de markt. Plannen om ook in de zgn. zachte vloerbedekking te gaan be staan op dit moment niet bij Uni lever.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17