ustralisch' ieuw Guinea nafhankelij k yprus als mislukte roeftuin van de VN Gesprek tussen arm en rijk nog steeds vast Guerrilla op Timor tegen Fretilin Eritreërs verlangen vertrek Amerikanen ieuwe staat zeer verdeeld UDT zou bij Indonesië willen Beschietingen in Libanese steden kosten 21 levens ïling bevestigd inpiaats van doorbroken Twee gewonden door explosie van bombrieven Vliegtuigkaper doodgeschoten hUW/KWARTET DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND RT MORESBY (Reuter, AP) Gisteravond is in de hoofdstad t Moresby de Australische vlag voor het laatst gestreken. Daar- o, kwam een einde aan 69 jaar koloniaal bewind. Om midder- - ht nam de regering van Michael Somare het bestuur over. Tegen eerste minister Michael So mare (29, voormalig journalist en leraar) bestaat nogal wat verzet. En dat is ook niet zo verrassend voor wie weet dat in Paole Nieuw Gui nea meer dan duizend stammen zijn die meer dan zevenhonderd verschillende talen spreken. Ook al door de verschillende koloniale voorgeschiedenis vormt de nieuwe staat nauwelijks een eenheid. u morgen wordt de rood-zwarte met paradijsvogel van de nieu- n staat gehesen op de onafhanke- 1] ieidsheuvel als formeel teken de 2.6 miljoen inwoners tellen- G (ilandstaat onafhankelijk is ge- d len. j r de 'mogelijkheid' bestaat dat u plechtigheid in het water valt. 5 werktuigen waaronder het S ;been van zijn moeder moet amaker Mangaiva Pongoe zor- dat het zo stortregent en waait n ort Moresby, dat de onafhanke- eidsfeesten in Guinea niet kunnen gaan. De hulp van jdgaiva is ingeroepen door Papoe- ]die 'geen kolonie van Nieuw ïea en kandidaat premier Mi- n|l Somare van Papoea-Nieuw willen worden. 'flfclve het kaakbeen van zijn ier gebruikt Pongoe ook de k edoek van zijn grootvader en zwarte tanden van zijn beto- zal niet zomaar een bui vallen', ;n rootvader. i Pongo, 'de hele viering zal le len weggespoeld als protest te- het feit dat ons land, Papoea, t; nie moet worden van Nieuw ïea'. In Nieuw Guinea is het zo als het regent op de dag dat nieuw opperhoofd wordt geün ieerd. de man als de verkeerde Üdaat wordt gezien. In Papoea Nieuw Guinea zijn ver schillende bevrijdingsbewegingen actief. Op het eiland Boegainville (bijna duizend kilometer ten oos ten van Port Moresby) werd veer tien dagen geleden eenzijdig de on afhankelijkheid uitgeroepen. Vol gens de leiders van de onafhanke lijkheidsbeweging geeft de regering van Somare. die al 21 maanden een overgangsbestuur leidde. Bougain ville te weinig geld. Het eiland voelt zich veel meer verbonden met de nabijgelegen Salomoneilanden, die nu nog Brits zijn. Bougainville is rijk aan koper dat zorgt voor twee-derde van Papoea's Nieuw Guinea's uitvoerinkomsten. In maart is op Papoea, het zuidelijk deel van de staat, een verzetsbewe ging de onafhankelijkheid uitgeroe pen en verder wil het eiland New Britain op eigen benen komen te staan. JAKARTA (Reuter, AP) De militaire opperbevelhebber op In donesisch West-Timor, brigade-generaal Ignatius Praranoto, heeft maandag gezegd dat de vrijheidsbewegingen Apodeti en Timorese Democratische Unie (UDT) een guerrilla-oorlog hebben ontketend tegen het Fretilin, het revolutionaire front voor de onafhankelijk heid van Oost-Timor, rondom Dili, de hoofdstad van de Portugese kolonie. Volgens hem zijn al 25 leden van Fretilin gedood. (ADVERTENTIE) En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? „Ik ben dit jaar gaan studeren en ik kreeg een beurs, dus daarom wilde ik sowieso ergens een rekening openen. En toen las ik dat ze bij de Amro spec ia le studen ten reken ingen hebben en studenten verzekeringen en zelfs 'n pocket over studeren, dus daar ben ik toen op afgegaan. Ik heb trouwens tiet 't eerste deel van m'n beurs binnen op m'n rekeningL-qJ Generaal Praranoto sprak een be richt van Fretilin uit Dili tegen, dat Indonesische soldaten zondag ochtend vroeg de grens waren overgestoken en Fretilin-soldaten hadden aangevallen. Het bericht was verspreid door een Australische journalist in Dili, vol gens wie 60 Indonesische militairen met zware machinegeweren hadden geschoten en het twee en een half uur hadden volgehouden, tot dat de soldaten van Fretilin mortieren hadden ingezet. Hij sprak ook be weringen van Fretilin tegen dat dit het grootste deel van Oosttimor in handen zou hebben. 'Het grootste deel van het gebied is bezet door mannen van Apodeti en UDT', zei hij. De UTD heeft de Indonesische pre sident Soeharto per brief laten we ten dat de partij voorstander van aansluiting bij Indonesië is. Dit heeft een woordvoerder van Soe harto bekend gemaakt. De woord- Gesprek met stakende Belgische schippers opnieuw verdaagd BRUSSEL De Belgische minister van verkeer. Chabert, heeft maan dag op zijn ministerie in Brussel opnieuw besprekingen gevoerd met de stakende Belgische binnenschip pers, die nu al meer dan drie we ken met hun schepen Belgische binnenwateren afgrendelen. Het gesprek werd op een gegeven mo ment op verzoek van het verbond van Belgische ondernemingen (VBO) opgeschort tot vandaag. Het nieuwe gesprek werd gevoerd op initiatief van de vakgroep 'eigen schippers' van de Belgische trans- portbond. voerder heeft gezegd dat Indonesië hiermee akkoord zal gaan wanneer dit de wens van alle inwoners van Timor is en wanneer de aansluiting in overeenstemming met de Indo nesische constitutie geschiedt, maar op het ogenblik, aldus de woord voerder. steunt Indonesië het deko- lonisatiebeleid van de Portugese re gering. BEIROET (Reuter, UPI) De ge vechten in Libanon hebben giste ren aan 21 mensen het leven ge kost. Het aantal doden sinds het ontbranden van de strijd veertien dagen geleden is hiermee gestegen tot tegen de 150. Het aantal gewon den is tot 300 gestegen. Twaalf leden van de 'Revolutionaire Beweging van 24 oktober' kwamen om het leven bij een twee uur durend vuurgevecht met Libanese militaire troepen. Het was de eerste botsing tussen leger en burgers sinds de militairen donderdag een buffer vormden tussen linkse bewo ners van Tripoli en rechtse milities uit het naburige Zghorta. De militairen wierpen een versper ring op toen de groep van de revolu tionaire beweging een café opblie zen en een fabriek overvielen. Bij de versperring negeerde de groep een stopteken, sprong uit haar wa gens en begon de soldaten te be schieten, aldus een militaire woord voerder. De overige negen doden vielen gisternacht bij schietpartijen in de Libanese hoofdstad Beiroet. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI) De bevrijdingsbeweging voor de Ethiopische provincie Eritrea (ELF) eist sluiting van alle Amerikaanse bases. Dit week einde gaf de officiële Ethio pische regering in Addis Abeba de Amerikanen al opdracht tot sluiting van de basis Kagnew in de Eritrese hoofdstad Asmara. De bevrijdingsbeweging ELF eist verder dat alle gebieden in Eritrea die door Ethiopië met Amerikaanse wapens zijn bestookt, worden scha deloos gesteld. Andere eisen zijn dat alle door Ethiopië gevangeno men 'vrijheidsstrijders' worden vrijgelaten en dat alle Amerikaanse hulp aan Ethiopië wordt stopgezet. Alleen als op deze eisen wordt inge gaan zullen de 'wee Amerikanen die vrijdag van de basis Kagnew werden ontvoerd worden vrijgela ten. Het is niet duidelijk of dat ook geldt voor de zes Ethiopiërs die tegelijk met de Amerikanen werden meegenomen. In juli ontvoerde de ELF twee Amerikanen die volgens het front 'belangrijke en ernstige gegevens' hebben verstrekt over de rol die de Amerikaanse basis Kagnew speelt tegen 'de revolutie van ons volk, het Arabische volk en de Afrikaan se bevrijdingsbewegingen'. Ook zij zullen pas worden vrijgelaten als op de eisen van de ELF wordt ingegaan. Niet duidelijk is wanneer de Ethio- wil sluiten. Eerst werd gezegd dat pische regerig de basis Kagnew de basis in december dit jaar dicht zou gaan, later dat dit aan het eind van het Ethiopische kalenderjaar zou gebeuren (volgend jaar septem ber). De Amerikanen beraden zich nu over de vraag of de basis Kagnew open moet blijven of niet. Kagnew. in feite een reeks vestigingen rond Asmara, wordt nog steeds gezien als een vitale schakel in het Ameri kaanse communicatienetwerk. Daarom willen de Amerikanen de basis bij voorkeur behouden tot in 1978 het contract met de Ethiopi sche regering afloopt. De Amerika nen zouden in ieder geval zestig technici op de basis willen handha ven maar zij zijn door de voortdu rende aanvallen van de ELF wel zeer kwetsbaar. Ook in de provincie Gojjam eveneens in het noorden van Ethi opië zijn opstandelingen actief. Bij gevechten zijn zeker 27 politie mensen en enkele militairen ge dood. Een troepenmacht van onge veer duizend man is naar Gojjam op weg. Een vliegtuig dat sinds vorige week spoorloos was, is gevonden. De zes passagiers en de bemanning zijn in leven maar het is niet duidelijk of zij in handen zijn van opstande lingen of niet. Half volgende maand bijeenkomst in Parijs NEW YORK Het overleg tus sen arme en rijke landen in New York over een 'nieuwe eco nomische orde' zat gisteren nog steeds muurvast. Toch was dat de laatste dag dat overeenstem ming ken worden bereikt; uiter lijk vanmiddag moet de gewone algemene vergadering van de Verenigde Naties beginnen. De sfeer in het gebouw van de Verenigde Naties aan East River is in vergelijking met het begin van de bijeenkomst veel grim miger geworden. Toen stelden beide kanten zich nog redelijk en gematigd op; beiden wilden duidelijk tot zaken komen. Afgelopen vrijdag kwam daar een einde aan toen een invloed rijke minderheid binnen de groep van '77' (de club van in middels meer dan honderd ont wikkelingslanden) zich zeer boos begon te maken op de Amerika nen. Die kwamen begin vorige week wel met een aardig ogend stuk op tafel waarin de ontwik kelingslanden schijnbaar een stuk werd tegemoetgekomen, maar in de werkelijke onder handelingen was daarvan niets te merken. 'De Amerikanen be loofden veel maar doen niets', aldus de meer radicale ontwik kelingslanden. Het afgelopen weekeinde werd de sfeer nog slechter door wat de Amerikaanse ambassadeur Moyniham zei in een gesprek voor de televisie hier. Moyniham zei dat de ontwikkelingslanden willen dat de VS zich 'symbo lisch' overgeven, dat ze schuld bekennen. 'Maar we hoeven ons niet te schamen', aldus Moyni ham. Hij was al vaker fel tegen over de ontwikkelingslanden, maar juist de afgelopen weken leek hij wat vriendelijker gewor den. De afgelopen dagen is een nieuw geschilpunt opgedoken in het overleg. Al in de rede van mi nister Kissinger (buitenlandse zaken) stelden de Amerikanen regelmatig overleg tussen leve ranciers en gebruiksters van grondstoffen voor In deze 'fora' van consumenten en producen ten zouden vraag en aanbod dan beter op elkaar kunnen worden afgesteld om overschotten of te korten te voorkomen. De radica le derde wereld-landen en vooral de olie-leveranciers blijken daar nu niets voor te voelen. Zij zijn bang dat de Verenigde Staten op deze manier willen proberen greep te krijgen op de leveran ciers van grondstoffen. Verder zijn er nog steeds de oude verschillen van mening over de koppeling van de prijzen van grondstoffen aan die van industrieprodukten, over de hulp van de rijke landen aan de arme en over de manier waarop over grondstoffen moet worden ge praat. De arme landen hebben al zoveel toegegeven dat de rijke landen pas in 1980 0.7 procent van hun bruto nationaal produkt (wat wij met ons allen maken) aan ontwikkelingshulp moeten besteden. Maar de Amerikanen willen geen datum noemen. Ver der willen de ontwikkelingslan den dat als de prijzen van de produkten die zij hier moeten kopen (tractoren. machines, kunstmest) omhoog gaan, de prijzen voor grondstoffen even veel stijgen. De Amerikanen te gen. Ook willen de ontwikke lingslanden praten over akkoor den voor alle grondstoffen ('geïntegreerde benadering') om te voorkomen dat grondstoffen die voor de rijke lahden niet belangrijk zijn onder tafel ra ken. De Amerikanen zijn tegen. Als er uiteindelijk toch nog iets wordt bereikt wat op overeen stemming lijkt zal dat op het nippertje zijn. En dan is het nog de vraag wat het allemaal voor stelt omdat de tekst van dat soort akkoorden nooit meer kan zijn dan een slap 'compromis- verhaal' of er komen twee ak koorden en we schreven het za terdag al: waarschijnlijk zal dan in het ene staan waar men het toch al over eens was en in het tweede waarover men het on eens is gebleven. Het nieuwe gevecht zal dan half volgende maand in Parijs plaatsvinden. Daar begint dan een gesprek over energie (maar ook over andere grondstoffen) tussen leverende en gebruikende landen. De Franse president Giscai»d d'Estaing heeft de deelnemende landen gisteravond definitief voor die bijeenkomst (die in april mislukte) uitgenodigd. Vol gens hem is het klimaat op het ogenblik geschikt om het ge sprek te laten slagen. Maar de bijeenkomst in New York heeft daar zeker niet toe bijgedragen. Rijk en arm zal de. grimmige sfeer van de laatste onderhande- lingsdagen waarschijnlijk nog goed heugen. aJor Martin Pool P witte landrover rijdt langzaam door Nicosia, de hoofdstad van het omstreden eiland Cyprus. Een ïwe wimpel waait aan de standaard, met het wereldembleem van de Verenigde Naties. Er rijden derden van die auto's op het eiland, zowel in de Griekse als in de Turkse zóne. Er komen ook :htwagens met levensmiddelen en andere hulpgoederen, er zijn bij alle grote steden en langs de d enstilstandslijn militaire kampementen en wachtposten. De vredesmacht van de Verenigde Na- ignu een 3.000 man, is nog altijd paraat op Cyprus en die paraatheid is noodzakelijk. Want de f (aan van het Grieks-Turkse conflict rommelt nog voortdurend en het praktische vredeswerk van e' 'blauwhelmen' is meer dan ooit noodzakelijk. Na de burgeroorlog van 1963 fietsen de Verenigde Naties Cyprus binnen. Het zijn eenzame fietsers gebleven. is een moeilijke, haast onmo- Ike <iak, want de tegenstellin- zitten diep en er zijn teveel rl ogen bij betrokken: militaire 2 wereldpolitieke. Daarmee is de 'ische kwestie zo'n kluwen van 31 Hemen geworden dat een vre- n lacht zonder voldoende be- dheden maar weinig kan uit- 01 ien. Dat in de vorige zomer de Ie op Cyprus niet behouden was dan ook niet de schuld die vredesmacht zélf, maar het .'lg van de onwil van de Assem- 11 in New York om aan de VN- rmacht op Cyprus zodanige be- idheden te geven dat orde en S wérkelijk konden worden ge- dbaafd. sinds 1954 wordt de aandacht de Verenigde Naties voor (Us gevraagd. Toen ging het de ,n ken er nog om, de Engelsen als niale mogendheid van het ei- 1 te verdrijven en 'enosis', een- if Hing met Griekenland, tot stand Ii||rengen. Dat was precies waar- I de Turkse minderheid van 18 ient van de eilandbevolking het st benauwd was en daarom ki ze steun bij de Engelsen, die nirkse sympathie, en ook recru- voor de politie, goed konden lüken. Op die manier konden ;-ugen tussen de Griekse en de gemeenschap, die voorheen naast elkaar en zelfs door ar hadden geleefd, niet uitblij- toestand kwam pas tot rust toen De deling van Cyprus, zoals afge dwongen door de Turkse bezetting: de noordelijke sector voor altijd Turks. in 1960 de onafhankelijke republiek Cyprus werd gesticht, een tussenop lossing waarom geen enkele Cyprioot had gevraagd en die ook niet door de VN was bedacht, maar op Amerikaans aandringen tot stand was gekomen om de span ningen tussen de twee NAVO-part- ners Griekenland en Turkije op te heffen. Het keerpunt Enkele jaren later liep de situatie echter helemaal uit de hand. Presi dent Makarios. door de Turken ge wantrouwd als voorstander van de gevreesde enosis. had voorstellen ingediend voor een meer effectieve bestuursorganisatie, maar de daar voor nodige grondwetswijzigingen werden door de Turken opgevat als ondermijning van de eigen zeker heid. Er ontstonden spanningen en weldra een complete burgeroorlog met honderden doden en 50.000 Turkse vluchtelingen die naar ho mogeen-Turkse gebieden en stads delen de wijk hadden genomen. Wie terugkijkt op de nieuwste ge schiedenis van Cyprus moet zeg gen: eind 1963 was het keerpunt, hierna was geen eenheid meer mo gelijk. Want wat een noodoplossing had geleken werd definitief: een afzon dering van bijna de helft van de Turkse bevolking van Cyprus in enkele kleine gebieden, enclaves omringd door Grieken, jarenlang afgesneden van alle openbare voor zieningen en verbindingen. Welis waar hadden nu de Verenigde Na ties ingegrepen en waren de eerste VN-militairen naar Cyprus geko men, maar ze konden de zaak niet terugdraaien. De Engelsen hadden tijdens de burgeroorlog een 'groene lijn' tussen de strijdende partijen in Nicosia en elders getrokken. De VN-troepen kondèn niets anders doen dan die lijn bewaken, het bestand controleren en de partijen overreden het vechten te staken wanneer de strijd weer eens was uitgebroken. De Turken voelden zich achter die lijn veilig en bleven er zitten, ondanks alle pogingen van de Grieken hen met harde en zachte acties en slimme onderhan- delingstaktieken eruit te krijgen. Ze vormden zelfs een eigen 'voorlo pig bestuur' voor de Turkse ge meenschap, dat het overigens al leen kon redden dank zij stevige steun van de regering in Ankara. Bevriezing Het is triest maar waar: in feite heeft de vredesmacht van de VN, door de Turken achter de groene lijn te beschermen, de definitieve scheiding tussen de beide gemeen schappen (een ongrondwettige situ atie) in de hand gewerkt. Zo is Cyprus, dat een model had kunnen worden voor een effectief optreden van de wereldorganisatie tot het zenden van de vredesmacht was destijds eenstemmig besloten een mislukte proeftuin geworden, nu verder vertrapt door de Turkse invasie. Maar omdat de VN-troepen pas werden gezonden toen het MUUfVaSt de wekelijkse voedsel- en medicij nentransporten naar geïsoleerde dorpen en gemeenschappen. Tot voor kort. waren daarbij ook de in het zuiden achtergebleven 8000 Turken, maar die worden nu een belangrijke concessie van de Griek se onderhandelaar Clerides naar het door het Turkse leger bezette noordelijke gebied overgebracht. Ook die operatie wordt verzorgd door de VN-troepen: als eenmaal de te ontruimen dorpjes zijn aan gewezen regelt de Ierse kolonel O- Sulllvan de konvooien: honderden vrachtauto's met ontheemde men sen, op weg naar veilig Turks ge bied. al wordt het een economisch en sociaal hoogst onzekere toe komst. keerpunt was bereikt en de groene li in „«+.«1.11, hun lijn was getrokken, omdat nun handelingsbevoegdheid te beperkt was daarom had het moeilijk anders gekund. En eerlijk is eer lijk: zónder VN-troepen elf jaar lang op het eiland het eerste mandaat van drie maanden- werd telkens verlengd was er zeker meer bloed gevloeid. Met beperke mankracht en middelen zijn nog heel wat menselijke wonderen ver richt. Aan de Turkse kant vindt men de bescherming die het VN- leger in het verleden heeft gegeven onvoldoende: daar spreekt met lie ver van 'toeristentroepen'. Dit neemt niet weg dat de vredes macht vooral het laatste jaar. sinds de Turkse invasie, indrukwekkend veel werk heeft verzet. De VN'- troepen van UNFICYP zorgen vooi Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties is thans ook rechtstreeks bij de onderhandelin gen tussen de Cyprische vertegen woordigers Denktasj en Clerides betrokken. Zijn goede diensten hebben in elk geval een zodanige overlegsituatie geschapen, dat één partij, de Griekse, in Wenen de essentiële concessie kon doen om de Turken uit het zuiden te laten evacueren. Maar de wederpartij heeft maar enkele honderden Grie ken naar het noorden willen laten terugkeren: er is nog geen sprake van nakoming van de laatste VN- resolutie. die terugkeer van alle 200.000 vluchtelingen en vertrek van alle vreemde troepen verlangt. En de onderhandelingen op 8 sep- Uiuüer in New York zijn muurvast geraakt. Hulp onevenredig Bij het hulpverleningswerk van re geringen en VN-instanties staan de bijdragen van de Verenigde Staten vele miljoenen dollars aan de top: het kwade geweten of een nieuwe poging politiek te bedrijven via gerichte hulpacties? Want ken nelijk wordt gestipuleerd dat veer tig procent van de hulp aan de Turkse kant moet worden besteed een percentage dat wonderwel klopt met het deel van Cyprus dat sinds de invasie in Turkse handen is, maar het dubbele van het ver houdingsgetal der Turkse bevol kingsgroep. Worden ook hier 'reali teiten' voor de toekomst vastgelegd? Er is een heel andere realiteit: dit eiland, éénderde van Nederland, met een bevolking zo groot als Utrecht, is te klein om blijvend economisch verdeeld te zijn. Wordt er niet toch een vorm van samen werking ontwikkeld waarbij in eni gerlei vorm de terugkeer van de vluchtelingen mogelijk wordt ge maakt dan is er geen hoop meer voor het eiland. Dan zal het zuiden, dat géén enosis met Griekenland meer wil. een schimmenrepubliek gaan worden, waaruit de besten zullen emigreren. En het noorden zal volstrekt afhankelijk blijven van Turkse bescherming en hulp. Zal dé werkelijkheidszin het nog winnen? Voorlopig ziet de tnoig n-tond op Cyprus er rooskleuriger uit dan de toekomst. LONDEN (Reuter. UPI) Twee Londense vrouwen zijn gisteren ge wond geraakt toen zij vanuit de Ierse hoofdstad Dublin verzonden bombrieven openmaakten. Eén van de vrouwen is de gravin van Oslow, die drie jaar geleden betrokken was in de zaak-Littlejohn, waarbij de regering in Londen via een vrijge laten misdadiger geprobeerd heeft informatie te krijgen over de top van de IRA. het verboden Ierse Republikeinse Leger. De 60-jarige gravin kreeg de bom brief verborgen in een pakje met een uitgesneden kinderboek. Toen zij het pakje opende ontplofte het ontbrandingsmateriaal. De gravin liep verwondingen aan haar han den op. De tweede bombrief ver wondde een secretaresse van de Alacanalu miniumfabriek. De enige relatie tot de Ierse kwestie is dat het bedrijf een vestiging in de Ier se republiek wil openen, iets waar tegen bewoners van het gebied be zwaren hebben. SAN JOSE (Reuter) Op het vliegveld van San José in Californië heeft een scherpschutter van de politie een man doodgeschoten, die probeerde een vliegtuig te kapen. De aspirant-kaper had een vrouw die hij had aangevallen, naar een ziekenhuis gebracht. Daar nam hij een arts als gijzelaar mee naar een sportvliegveld. in de hoop met een licht vliegtuig te verdwijnen. Toen hij daar geen toestel kon vinden, begaf hij zich naar de luchthaven van San José met me deneming van de arts en een bewa kingsbeambte van het sportvlieg veld. Op de luchthaven gijzelde hij ook nog een boordwerktuigkundige, die hij dwong de motoren van een geparkeerde Boeing-727 van de Continental Airlines te starten. De inmiddels gealarmeerde politie ver hinderde echter dat het toestel op steeg. door de banden stuk te schieten. Bij de daaropvolgende onderhande lingen zegde de politie de aspirant kaper toe. dat zij zou schieten. Tij dens het overleg probeerden twee van de gijzelaars te vluchten. De bewakingsbeambte slaagde er in weg te komen, maar de arts werd door de kaper in een been gescho ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7