Verbouwing van Kurhaus begint in november In memoriam ds. L Tamminga Huisvesting rijksdiensten vormt nog probleem Den Haag vraagt meer geld voor goedkope huizen Nieuwbouw Voorburgs Zonnehof Alphen geeft jaarmarkt morgen opnieuw inhoud Route koninklijke stoet Als er genoeg miljoenen zijn Rijksgebouwendienst concludeert Ds. Wigboldus nam afscheid van geref. Wateringen Vragen over uitlatingen G. S. Koekamp Serie promenadeconcerten Kloosterkerk afgeslote n in TROUW/KWARTET DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als alles meezit kan in november begonnen worden met de Ingrijpende verbouwing van het Kurhaufe. De plannen voor de langverwachte restauratie zijn gereed. Loco-burgemeester Hap- pel heeft gisteren meegedeeld, dat één der komende dagen de goed keuring van de plannen door het ministerie van CRM een feit zal zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Nuij (stadsontwikkeling) zal het vragen om geld, waarmee de bouw van een extra aantal goed" woningen in Groot Loosduinen mogelijk gemaakt kan worde] Haagse gemeenteraad, die de wethouder hiertoe opdracht heeft zich gisteren op de PPR na akkoord verklaard met uitgangspunten voor de ontwikkeling van Groot-LoosdUHto-p (Kraaijenstein, Waldeck en Houtwijk)t De wijken Nieuw-Waldeck en Hout- gevraagd werd circa dertig pro p Toch staat de voorgenomen restau ratie nog steeds niet vast. Op drie ministeries wordt gewerkt aan de beoordeling van subsidie-aanvra gen, enkele maanden geleden inge diend: de ministeries van CRM (omdat het Kurhaus een monument is), sociale zaken (de restauratie zou uitgevoerd kunnen worden als bijzonder werkgelegenheids-pro ject) en economische zaken (het in oude luister herstellen van het Kurhaus moet gezien worden als één van de pogingen om het toeris me in Scheveningen te bevorde ren). Het Haagse gemeentebestuur verwacht, dat vóór november de beslissing valt over het al dan niet restaureren van het Kurhaus. 'Op dit moment denkt niemand aan sloop van het Kurhaus' zo verzeker de de heer Happel de gemeente raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden. Een aantal Haagse groeperingen, dat rich beijvert voor behoud van het Kurhaus. heeft de laatste tijd blijk gegeven van de vrees, dat het ge bouw toch gesloopt zal worden. Met de restuaratie van het Kurhaus zal een bedrag van 103 miljoen gemoeid zijn. Het is de bedoeling, dat in de vleugels van het Kurhaus een casino en horeca-bedrijven ko men. terwijl het centrale deel van het gebouw een 'ontmoetingsruim te' zal worden. De exploitatie van de horeca-gelegenheid en de ver huur van casinoruimte zal naar verwachting 53 miljoen opbren gen. Het resterende bedrag moet in de vorm van subsidies op tafel ko men. Binnen enkele weken zal een zgn. consortium in het leven geroepen worden, een tijdelijke samenwer kingsverband. waarin alle betrokke nen bij de enorme restauratie o.a. de gemeente Den Haag en de bouwonderneming Bredero ver tegenwoordigd zijn. Als de restauratie van het Kurhaus inderdaad in november begint, zal deze verbouwing in 1978 gereed rijn. Overigens heeft loco-burge meester Happel de 'gegronde ver wachting' dat toestemming gegeven zal worden voor de vestiging van een casino in het gerestaureerde Kurhaus. door ds. A. J. van Cruijningen RIJSWIJK Op zaterdagavond jl. overleed plotseling ds. L. Tam minga, hervormd predikant te Rijswijk als gevolg van een hart aanval. In het voormalige kantoorpand van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de Paleisstraat worden diensten van het ministerie van sociale zaken gevestigd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De vooruitzichten tot huur van kantoorruimten zijn gezien de weinige particuliere bouwplannen niet rooskleurig temeer daar personeelsuitbreidingen van de ministeries soms explo sieve vormen aannemen. Hij diiende de gemeente van Rijs wijk in grote pastorale trouw van 1950 af. De voorbereiding voor de viering van zijn 25-jarig predikant schap te Rijswijk, dat zou vallen op 22 oktober a.s. was juist begonnen, toen het bericht van rijn overlijden kwam. Gekomen in Rijswijk als voorganger van de Rechtzinnige Evangelisatie werd hij in 1953 pre dikant voor gewone werkzaamhe den, en sindsdien is zijn naam on losmakelijk verbonden geweest aan de Oude Kerk aan de Herenstraat. Hij was geen man voor vergaderin gen, al kon hij heel vaak een ver gadering leiden, maar hij hield niet van het organisatorische en het in- stitutaire. Hij heeft bij mijn weten dan ook nooit deel uit gemaakt van enige kerkelijke vergadering buiten die van rijn kericeraad. Zijn aan dacht ging naar de mensen. Hij had in rijn wijkgemeente en daar- WATERINGEN Ds. K. H. Wig boldus heeft zondag tijdens een stijlvolle, drukbezochte dienst af scheid genomen van gereformeerd Wateringen. De predikant, die vier Jaar in deze gemeente heeft ge staan. had de tekst voor zijn af scheidspreek gekozen uit Colossen- zen 1 18a: 'En Hij is het Hoofd van het Lichaam: de Gemeente'. Eerder bestond voor de gemeente gelegenheid om persoonlijk van ds. en mevrouw Wigboldus afscheid te nemen. Daarbij kreeg de scheiden de pastor door de heer C. Lange- veld namens de gemeenteleden een antieke kast aangeboden. Ds. Wig boldus is op oecumenisch gebied zeer actief geweest. Op 21 septem ber zal hij zijn intrede doen bij de Gereformeerde Kerk van 's Gra-ven - hage-West tijdens een dienst om 19.00 uur in de Valkenboskerk. Hij wordt bevestigd door dr. B. Riet veld. Als arbeidsterrein krijgt ds. Wigboldus de gecombineerde wij ken van ds. A. Prins, die enkele jaren geleden naar Aalten vertrok en ds. Joh. Heule. DEN HAAG Loco-burgemeester Happel heeft gisteren mr. W. R. Uithof beëdigd en geïnstalleerd als gemeentesecretaris. De heer Uithof, die vorig jaar benoemd werd tot opvolger van mr. Biel Weisman. kon om gezondheidsredenen zijn nieuwe functie nog niet bekleden. Sinds het vertrek van de heer Blei Weisman rijn drie Haagse ambte naren als waarnemend gemeentese cretaris opgetreden. (ADVERTENTIE) buiten vele kontakten met ouderen en jongeren. Niet zelden zegende hij het huwelijk in van mensen die hij als kind gedoopt had en waar van hij dan ook weer hun kinderen doopte. Hij was graag temidden van jonge mensen en kon, hoewel hij zelf geen kinderen had, uitste kend omgaan met kinderen en op een heel innemende manier voor kinderen preken. Gedurende een aantal Jaren was hij voorzitter van de Haagse Federatie van het CJV dat rijn hart had. Het bekendst waren zijn 'padivindersdiensten'. Het bericht van zijn heengaan heeft velen geschokt, rijn gemeente zal hem missen. De rouwdienst wordt gehouden in de Oude Kerk op woensdag a.s. om twee uur. On getwijfeld zullen er velen zijn om hem de laatste eer te bewijzen. Onze gebeden gedenken zijn vrouw die alleen achter blijft. Ds. A. 3. van Cruynlngen, predikant van de hervormde gemeente te Rijswijk schreef dit 'In memoriam' op verzoek van onze redactie. Dit concludeert de Rijksgebouwen dienst in het jaarverslag over vorig jaar met betrekking tot de huisves ting van de rijksdiensten in Den Haag en omgeving. Ter illustratie van het feit dat het steeds moeilijker wordt om ruimte van enige omvang in de Haagse agglomeratie te huren moest de Rijksgebouwendienst in een nieuw gebouw in Leidschendam ruim 7.000 m2 netto vloeroppervlakte huren en aan het eind van 1974 bijna 13.000 m2 in een pand te Rijswijk. De totale ruimte in de directie 'sGra- venhage voor de huisvesting van (het rijksoverheidapparaat nam toe van ca. 462.000 naar ca. 490.000 m2. Hierin zijn niet begrepen de huis vesting van het ministerie van de fensie en de PTT. Tegenover het afstoten van 8.000 m2 stond de verwerving van onge veer 36.000 m2, waarin is begrepen het nieuwe Paleis van Justitie. Het ministerie van CRM in Rijs wijk kampt met een zeer groot gebrek aan ruimte en zal kunnen uitbreiden in het reeds gedeeltelijk bezette gebouw Hoogvoorde. De daarin gehuisveste onderdelen van de belastingdienst en rijkswater staat zullen naar een te huren ge bouw in Rijswijk worden overge plaatst. De personeelsuitbreiding van het ministerie van economi sche zaken kan voor de nabije toe komst worden opgevangen in een aantal gehuurde etages van een ge bouw in de naaste omgeving. In het gebouw in Rijswijk, waarin onderdelen van de belastingdienst en rijkswaterstaat worden onderge bracht zal tevens een groot gedeel te van het ministerie van justitie worden gevestigd. Daarmee wordt volgens de Rijksgebouwendienst een noodzakelijke concentratie be reikt tot het gereed komen van de DEN HAAG Naar aanleiding van het vorige week uitgebrachte com muniqué van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland waarin zij zeggen niet gelukkig te zijn met de voor genomen aanleg van de Koekamp lus en dat zij graag een alternatief plan voor het viadukt door de Koe kamp zouden zien, heeft mevrouw W. P. Hubert-Hage (VVD) een aan tal vragen aan het college van Ge deputeerde Staten gesteld. Zij vraagt o.m. of GS het wel ver standig achten om zich op dit mo ment en op deze wijze in een loka le aangelegenheid te mengen en of GS zich wel bewust is van de uit vloeisel van een, in hun persbericht gesuggereerde, andere oplossing waaraan zij de voorkeur zouden ge ven. Verder vraagt zij of GS bereid zijn de gevolgen te aanvaarden voor de keuze van een andere oplossing en of zij van mening zijn dat met een minder goede vervoersoplossing tussen Den Haag CS en Schevenin gen genoegen kan worden geno men. nieuwbouw aan de Schedeldoeksiha- ven. Voor de huisvestingsproblemen van de ministeries van landbouw en visserij en onderwijs en weten schappen worden nog oplossingen gezocht. Het ministerie van sociale zaken zal voorlopig kunnen uitbreiden in het voormalige kantoor van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten aan de Paleisstraat. Aan een definitieve geconcentreerde huis vesting voor dit ministerie wordt d« hoogste prioriteit gegeven. Met het Haagse gemeentebestuur zijn be sprekingen gaande over de verwer ving van een terrein voor diit doel in of nabij de binnenstad. wijk bieden Den Haag de laatste mogelijkheid voor woningbouw op grote schaal. Er zullen in totaal zo'n 6000 hiuizen komen, In Wal deck zal volgens de Structuurnota Groot Loosduinen (waarin de uit gangspunten staan) 25 procent van het aantal nieuwe woningen een huur moeten opbrengen, die niet hoger dan 250 ligt. Het gaat dan om ruim 600 woningen. In Hout- wijk zou slechts vijf procent van de nieuwbouw (ruim honderd huizen) een huurprijs van ƒ250 krijgen. PvdA. PPR. en CPN drongen erop aan, dat ook in Houtwijk een kwart van de woningen een huur krijgt, die de 250 niet overschrijdt. Het CDA wilde eveneens meer goedkope woningen, maar vond het niet zin vol over aantallen te spreken zo lang het onzeker' is, of er extra goedkope woningen kunnen komen. Ook VVD en DS'70 meenden, dat wethouder Nudj bij het ministerie van volkshuisvesting moet aandrin gen op extra geld. De wethouder hield de gemeenteraad voor, dat het zonder extra geld onmogelijk is meer woningen met een huur tot ƒ250 te bouwen. Stadsvernieuwing Hij wees erop, dat de bouw van waarschuwde hij. veel woningen in deze prijsklasse de stadsreconstructie ('Het grootste probleem van de stad, nu en .nog vele jaren') ten goede zal komen.' Immers, door deze reconstructie zijn talrijke nieuwe betaalbare wo ningen noodzakelijk. In Kraaijen stein, waar de huizen meer dan 250 per maand kosten, is slechts twintig procent van de nieuwe be woners afkomstig uit de oude wij ken (stadsvernieuwingsgebieden). Mevrouw Otter (CDA) hield een pleidooi voor de bouw van een vrij groot aantal koopwoningen in Groot-Loosduinen. Volgens het raadslid zijn deze huizen onmisbaar om jonge gezinnen, die nu in gro ten getale Den Haag verlaten, 'vast te houden'. Zij drong aan op snelle bouw in Waldeck en Houtwijk om de leegloop van Den Haag een halt toe te roepen. Het CDA steunde een motie van de VVD-er Heus, waarin van de. nieuwbouw als premie- lit koopwoningen uit te voeren, andere motie van hetzelfde raai verzocht burgemeester en wet» mei ders alles in het werk te stellen itaal te zorgen, dat er persé niet mii leids vijf- en m eerkamerwoningen men, dan de structuurnota G ïilan Loosduinen vermeldt. In een d den. motie van de heer Heus werd zegd, dat de kosten van het pan f ren in Groot Loosduinen a; voor rekening van de auto-bezii ibee mogen komen: de aanleg van nma keervoorzieningen mag niet ie c huurprijs van de woningen gebracht worden. Wethouder ieidf zegde toe alle voor- en nadelen deze suggesties op een rijtji igan zetten en deze voor te leggen die de Haagse raad. Een verzoek van de PPR ore I zgn. bebouwingsdichtheid in Ni tea' Waldeck en Houtwijk op te vo live om daardoor meer huizen nee der kunnen zetten vond geen genadedoi de ogen van de raad. Wetho Nuij had met nadruk gesteld, het bouwen van meer woningen root hectare de leefbaarheid van nieuwe stadsdeel niet ten goede ten komen. 'We mogen geen wijk wen, die binnen enkele tientèue jaren een saneringswijk is', iea' Rozenburgvaas op veiling van Marle en Bignell plee Pc het Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Morgen moet duidelijk worden of Alphen er een traditie bij- krijgt of zijn traditionele paar denmarkt definitief verliest. Na 81 niet altijd even succesvolle jaren was de paardenmarkt in de Zaalbergstraat weggekwijnd tot een kleine versie van de Alphense weekmarkt. Vee was er vrijwel niet meer- te zien, al ondernam de Alphense carnaval vereniging nog een poging om wat levende have aangevoerd te krijgen. Op initiatief van de gemeentelij ke marktcommissie is dit jaar getracht om de markt te redden. Het enthousiasme onder met na me de middenstand blijkt nu plotseling zo groot, dat morgen het gehele centrum van de stad nodig is. Ruim 220 ondernemers en instanties hebben medewer king toegezegd aan de jaar markt. De paardenhandel zal echter (nog?) ontbreken. Het publiek moet zich tevreden stel len met door paarden getrokken rijtuigjes en met ringsteken te paard. Ponyrijden en een kla verenkeuring houden niettemin iets van de paardenmarkt-tradi ties in ere. Het gemeentebestuur heeft alle openbare scholen voor deze der de woensdag in september vrijaf gegeven, en de andere scholen gevraagd hetzelfde te doen. De jaarmarkt begint 's morgens met het opstijgen van 5000 ballon nen vanaf vijf punten van Alp- lien. Officieel hoogtepunt wordt de onthulling, 's avonds om half acht, van een bevrijdingsfontein bij het winkelcentrum 'De Aar- hof'. De fontein is een geschenk vn de Vereniging van Industriële Ondernemingen in Alphen. Tot de manifestaties behoren behal ve de markt zelf een ouderwets grote kermis op het Thorbecke- plein, allerhande muzikale op tredens, uiteenlopend van Kope ren Ko tot de carillonbespeling, een wedstrijd stoomwalstrekken en de uitbeelding van 26 oude ambachten. Een presentatie van de Alphense muziekverenigingen en gezelli ge drukte ronden de feestelijk heden om elf uur 's avonds af. Het lijkt welhaast zeker dat Al phen vanaf morgen met zijn jaarmarkt een waardige voort zetting van de paardenmarkt heeft gecreëerd. WJ Jwc door Adr. Hager VOORBURG Mejuffrouw H. Hordijk, hoofd van het in een villa in Park Vronesteijn gevestigde kin derdagverblijf de 'Zonnehof' slaat woensdag a.s. de eerste gaal voor het nieuwe dagverblijf voor geeste lijk gehandicapte kinderen van 3- 15 jaar. De villa is te klein geworden en voldoet niet meer aan de eisen van het ministerie van CRM. De nieuw bouw zal vlakbij de villa, op de voormalige 'tuin van Dobobe' wor den gerealiseerd. In het nieuwe dagverblijf, dat in opdracht van de Stichting Dagver blijven Geestelijk Gehandicapten West Zuid-Holland te Naaldwijk wordt gebouwd, komt ruimte voor vijf groepen van acht kinderen. De groepsruimten zijn gelegen op de zuidzijde van het gebouw. Drie groepen liggen gelijkvloers, twee op de verdieping. Iedere groep be schikt over een terras. Die op de verdieping zullen van een dakterras gebruik kunnen maken. De vlucht- trappen bij deze terrassen geven eveneens toegang tot de tuin. Iedere groep heeft voorts de be schikking over een eigen was- en toiletruimte. Voor de kinderen die nog een middagdutje doen, is een slaapruimte aanwezig. De groepen kunnen gébruik maken van een speelzaal, een zand-waterruimte en een zwembad. Het zwembad is in niveaus gemaakt, zodat de kinderen langzaam aan het water kunnen wennen. Verder bevinden zich in het com plex een aantal personeels- en dienstruimten. Het gebouw is ont worpen door fr. Th. J. Termond b.l. van het Delftse architectenbureau L. P. van der Gaag BV. De nieuwbouw wordt gerealiseerd door het Delftse aannemingsbedrijf v.d. Berg van der Klis. Men verwacht het nieuwe dagverblijf augustus volgend jaar in gébruik te kunnen nemen. Op de tekening is het nieuwe com plex in vogelvlucht te zien. DEN HAAG Negen zaterdagmid dag-concerten organiseerde het Haags Orgel Kon takt in het afgelo pen zomerseizoen. Ingeschakeld waren de Grote-, Klooster- en Lu therse Kerk, de centrum-bezoekers de mogelijkheid biedende lichame lijk en geestelijk even op adem te komen. De benaming 'promenade- concerten' is niet zo gelukkig, pro- meneren in de letterlijke betekenis is zonder meer storend bij welk concert dan ook. De belangstelling voor deze concerten was niet over weldigend, doch m.i. voldoende om de opzet het volgend seizoen te continueren. Het laatste zaterdagmiddagconcert werd in de Kloosterkerk gegeven door Piet Post.» meer dan 25 jaar organist van de Grote Kerk te Leeuwarden. Daarnaast is hij diri gent van o.m. Toonkunst, leraar orgel en componist van werken voor orgel, koor, zang en beiaard. Tweemaal Bach op zijn programma, n.l. Fantasie in G van de grote Bach en Fantasie en fuga van Jo- hann Ernst. Bepaald geen speels programma voor een dergelijk con cert: Fuga van Handel, drie orgel koralen van de in het Amerikaanse Grand Rapids geboren Sowerby en een vijftal improvisaties over Oud- Nederlandse volksliederen van de hand van de concertgever. Nog maals: de organisatoren zullen meer de hand moeten krijgen in de programma-samenstelling, zo'n promenade-concert moet een luch tiger karakter dragen. .De opzet leent zich uitstekend voor werkjes van korte duur gespeeld door orga nisten die hiervoor de juiste muzi kale instelling bezitten. Het spel van Piet Post was de weerslag van zijn jarenlange erva ring. Vakkundigheid en beheersing spelen daarbij een grotere rol dan muzikale expressie. DEN HAAG Bij Van Mar(or Bignell aan het Lange Voorhc wordt vanaf dinsdag 30 septt weer een vijf dagen durende en antiekveiling gehouden. D talogus telt ruim 1900 nun waaronder circa 560 schildt dei aquarellen, etsen en prenten ;ht dinsdag en woensdagmorgen ivorden geveild. Bij de schild bevinden zich o.m. een gesig ni paneel van een bosgezicht taa Theophile de Bock, een wintel schap van Jan Willem van Bo' en eén Amsterdamse gracht George Hendrik Breitner. (jke het porseleinwerk bevindt zie) zii 65 jaar oude Rozenburg eiert nge porseleinen vaas met oren (z wei to). Deze vaas is 37 cm hoi rise heeft als decor gestileerde pl Hen en vogels. Bij de meubelen nac mooie klepbureautjes. comt jdhi vitrinekasten en kronen te üi ten Verder worden er nog koper-, en zilverwerk, kristal en gla f en een aantal Perzische ta\ <j onder de hamer gébracht. De ii^ dagen zijn op vrijdag 26, zat 27 en zondag 28 september, nn; :dh T1S DEN HAAG Ter gelegenheid van de opening van de Staten Gen vandaag door koningin Juliana, zal de koninklijke stoet de volgende t.< volgen: Paleis Lange Voorsout, via Schelpenpad Lange Voorhout, Kul ün dijk. Lange Vijverberg, Korte Vijverberg, Binnenhof (Ridderzaal). N loop van de plechtigheid zal de Koningin en haar gevolg naar het I enJ op het Voorhout via dezelfde route terugkeren. Het ere-escorte van de st bestaat uit 48 man van de Koninklijke Marechaussee, de Koninklijk) jJ_J litaire Kapel met het tamboerskorps van de Garde Grenadiers. 100 van de Garde Grenadiers en een eenheid van de Rijkspolitie. Het pi ruil moet vandaag rekening houden met de omleiding van verschillende iln§ van de HTM. Met de omlegging wordt begonnen: lijn 4 om 10.05 van ^se duin en om 10.10 van Station Mariahoeve, lijn 5 om 10.20 van Statio en om 10.20 van Duinzigt en tenslotte lijn 22 om 10.30 van Station traal en om 10.20 van Scheveningen Kurhaus. toe; di«

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6