'Wat te doen als de nood bij je op de stoep staat' dichtbij rmientaar_ Rijksgenoten geen discussiepunt in Oostkapelle wil? inon (1) inon (2) Bevolking toont welwillendheid Jitie maakt eind bezetting het weer - Vriendelijk Bedrijfsongeval 'prinsjesdag' is eeuwen oud verschuiven bluskarretje oerschreeuw val DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND lenten vooraf bij het bezoek ïingin Juliana aan Groningen; en enkele seconden aange- japen in Rerabrandts Nacht- - twee berichten in één week ook de Nederlanders die zich voor dergelijk nieuws uit het er aan helpen herinneren en en daardoor kwetsbaar samenleving in feite is. rvelende daarbij is dat wij er anders aan kunnen doen dan ïvullende (maar nooit absolute id gegarandeerde) maatregelen, tenminste die maatschappij houden. die haar paleis nooit en vanmiddag niet in de gou- ets maar in een tank naar de •aal rijdt, ministers en andere ardigheidsbekleders die (met linnen) bij elkaar wonen in een en gemakkelijk te bewaken waarin ook de ministeries zijn en de Nachtwacht, net oorlogsjaren, veilig opgebor- de duinen of de grotten van de jerg het zou allemaal heel makkelijker en minder rustver- zijn. Maar wie het wil, mag opsteken. tussen godsdienstige groe- zijn Libanon niet vreemd, wége de vorige eeuw kwam een jleel van de maronitische chris- b dit land om in een burgeroor- tt de Druzen. Altijd hebben van buiten ingespeeld op de tegenstellingen in dit gebied, is pas tegen het einde van de Wereldoorlog toen de Fransen pdaat onder Amerikaanse druk en, een zelfstandig land gewor- fit die tijd dateert ook de regel dat de president een :t is en de premier een soenni- lamiet. Ie huidige slachtpartij rondom het noorden van Libanon neer met klassetegenstellingen t de 'heilige oorlog' te maken, ronieten hebben Libanon zijn de internationale handel be- zij vormen de bovenlaag van atschappij en hebben weinig om een samenleving met is gelijke kansen, ook voor de bevolkingsgroepen, op te bou- den daarbij gebruik maken van litiek overwicht, gebaseerd op raak van 1943 toen er nog een jke meerderheid was. Maar 1946 hebben zij de bevolking ;er durven tellen uit vrees dat hun machtsformule definitief :p geholpen zou worden. Het de moslem-proletariaat in de de steden is zich in toenmende an die onbillijke verdeling van jenschap bewust geworden. Te- de behoefte van de maronie- n afzijdigheid in het Midden conflict die Libanon geen :ren heeft gelegd voelen zij rerbonden met de Arabische ver nodig hebben de driehon- izend Palestijnse ontheemden in n daar nog een handje bij en. Dat is tevens het geheim het Libanese leger hoe in rang hoe christelijker bij righeid van Israëlische invallen ibardementen nooit de Palestij- eft willen inperken. Het wist wat ende met de moslem-bevolking n te wachten zou zijn. door Berend Mensen OOSTKAPELLE De slechte beurt van Stavenisse, die een terneergeslagen burgemeester J. E. van Boeijen deed zeggen: 'Ik schaam me voor de mensen hier' en het hoofd van het bureau huisvesting rijksgenoten J. Breddels het woord 'manipule ren' deed gebruiken, staat in schrille tegenstelling tot. wat in Oostkapelle voor de Surinamers wordt gedaan. Zeker, ook daar bestaat kritiek op de wijze, waarop CRM de ontheem de rijksgenoten soms tracht te 'slij ten'. Het gemeentebestuur van Domburg, waaronder 1850 inwoners tellende Oostkapelle bestuurlijk ressortteerd, werd per slot van re kening in mei van dit jaar ook voor een voldongen feit gesteld. Maar als de nood bij Je op de stoep staat kun je dan zeggen: 'Stapel die Surinamers maar op in de RAI...?* Gemeenteseretaris B. Goedbloed van het burgermeesterloze Domburg en beheerder C. Pinxteren van het CNV-vakantieoord 'Bos en Duin' in Oostkapelle, zijn het over het ant woord op die vraag gloeiend eens. En niet alleen zij, alle Domburgers en Oostkapelse functionarissen, die ambtelijk of uit anderen hoofde te hulp zijn geroepen om de Surina mers naar behoren op te vangen en te begeleiden, weten wat ze doen en waarom. Hun activiteiten heb ben een positieve invloed op de bevolking, die op haar beurt wel willendheid toont. Niet voor niets werd zij in het maandelijks ver schijnende gemeentelijk periodiek je door de Surinaamse gemeen schap in Oostkapelle bedankt voor de wijze, waarop zij de rijksgenoten tegemoet treedt. Gangmaker De heer Pinxteren, die de gangma ker van alle acties ten behoeve van de Surinamers is geweest en uiterst dankbaar is voor de hem van ge meentewege en uit verschillende sectoren van het maatschappelijk leven verleende medewerking, werd plotseling met het probleem van de huisvesting geconfronteerd. Na twintig jaar vakbondsbestuurder te zijn geweest aanvaardde hij op 1 mei de functie van beheerder van 'Bos en Duin' in de wetenschap dat hij derhalve vakantiegangers direct ook al 27 Surinamers tot zijn gas ten zou kunnen rekenen. Dat aan tal groeide aan tot 91, die tot eind juni bleven. Op 28 juni begon na melijk het hoogseizoen en waren alle bungalows, appartementen en het pension volgeboekt. Op 7 au gustus werd met het verlenen van huisvesting weer begonnen. Nu zijn er 200 Surinamers; allemaal Hin doestanen, Javanen, Chinezen en Indianen en vrijwel allen behept met angst voor wat er na het in gaan van de onafhankelijkheid in Suriname kan gebeuren. Verwacht wordt dat er in de loop van de ko mende weken nog 200 mensen bij komen. 'Bosch en Duin' telt 500 bedden, maar gerekend met gezin nen lijkt een bezetting van 400 personen optimaal. Op 31 maart vol- De beheerder van het CNV-vakantieoord, de heer C. Pinxteren, op een terras met enkele in Oostka pelle verblijvende Surinamers. gend jaar moet de tijdelijke huis vesting afgelopen zijn. De heer Pinxteren: 'Wij hebben ons tot doel gesteld om voor die tijd voor zoveel mogelijk gezinnen woningen en als het even kan werk te vinden. Ik praat in dit verband vanzelfsprekend niet vanuit de si tuatie in de Randstad, maar heb het oog op de toestand in Zeeland, waar in alile dorpen wel een paar woningen leeg staan. We kunnen op die manier tot een bepaald spreiddngsbeledd komen, zodat ze niet allemaal op een kluit komen te zitten. Huisvesting op het platte land is gunstig omdat deze mensen juist veelal uit de districten komen. Of dat niet een onuitvoerbare taak stelling is? Het ligt er maar aan hoe het georganiseerd wordt. Als je de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou kunnen inschake len zit je meteen goed. In elk geval zijn er contacten. Gereserveerd Gemeentesecretaris Goedbloed staat gereserveerd tegenover de werk voorziening. 'Niet aannemelijk toch is dat werkgevers Surinamers voor rang zullen geven op Nederlandse werklozen'. Maar in elk geval heeft de heer Pinxteren al voor elf man nen werk kunnen vinden. Een Su rinaamse onderwijzeres kon op de christelijke school komen; een vo rige week maandag aangekomen hoofdonderwijzer is nu verbonden aan de openbare school. Mag je wat Oostkapelle betreft van een 'voorbeeldsituatie' spreken? De heer Pinxteren zegt het niet te weten: 'Ik neem aan dat er plaat sen zijn waar het even goed of beter gebeurt. Maar hoe dan ook ik heb ontzaglijk veel waardering voor het gemeentebestuur en zijn ambtenaren. Hier is het verblijf van Surinamers geen discussiepunt; hier is niet de minste schijn van racisme op te merken. Als je ziet wat er binnenkort aan speelgoed, kleding e.d., ais je weet dat, om maar wat te noemen, de damclub en de gymnastiekvereniging wijd open staan voor de Surinamers, als je ziet hoe elke dag zo'n dertig Oostkapelse kinderen hun nieuwe vriendjes achterop de fiets meene men naar school en hen weer bren gen bij 'Bos en Duin', wel dan kun je alleen maar blij zijn. Maar ik wil over mensen, die in een andere situatie leven, zo maar niet oorde len. Vergelijking Zowel de heer Goedbloed als de heer Pinxteren wijst een ogen schijnlijk voor de hand liggende vergelijking van Oostkapelle met Stavenisse van de hand. De nog jonge badplaats Oostkapelle is an ders geaard en toleranter, al neemt de bevolking het op godsdienstig gebied toch ook niet gemakkelijk. Beiden spreken van een misschien niet zo gelukkige aanpak in Sta venisse. De een ziet dat euvel van kant van CRM, 'dat veel te weinig DOrpSpSuOOn beseft wat er in een gemeente alle maal moet gebeuren om een con tingent rijksgenoten op verant woorde wijze te kunnen opvangen en in zijn overigens begrijpelijke ijver om de niet te onderschatten problemen op te lossen soms veel te autoritair optreedt'. De ander ziet 'n bevolking, 'die waarschijnlijk ge handicapt is door een stuk onwe tendheid of verkeerde voorlichting' De heer Pinxteren zegt daarover: 'Men heeft de gemeenschap daar naar mijn iedee onzorgvuldig bena derd. Ik geloof dat ze beter de informele in plaats van de formele- de leiders van de bevolking voor overleg hadden kunnen uitnodigen. De weg had geëffend moeten wor den. De tweede fout was het irreële getal 500. Zoveel Surinamers zou den er nooit zijn gekomen, maar het kwam wel keihard over. Je behoeft geen pessimist te zijn om grote problemen te vrezen als in een bevolking van 1300 zielen een vreemde inbreng van 500 wordt ge bracht. Een verstoring van de dorpsgemeenschap zou intussen niet in eerste instantie teweegge bracht zijn door de komst van Su rinamers, wier verblijf toch maar tijdelijk zou zijn (ook dat is omvol- doende uit de verf gekomen!) Die verstoring is in wezen al ingeluid door de bouw van die 112 recreatie bungalows. Als die door 112 heel an ders denkende en op hun eigen wijze recreatie vierende stedelingen worden gekocht dan wordt die ge meenschap door hen meer bedreigd dan door een groep Hindoestanen, die ten dele wel integreren maar hun eigen gemeenschap handha ven'. lijkt het erop alsof de partijen, dorpen en in stadswijken hele irsenalen hebben aangelegd Drtieren en kanonnen toe weer tot rede komen als er al enige honderden doden zijn n. Dan wordt er opnieuw een ;egeven aan de politieke even- [unstenaars, die er al eerder irestaties hebben geleverd, de bloedige botsingen bij Tri- 1 ich als een olievlek hebben zien den hele dorpsbevolkingen n eikaars linies versterken is Jlit het schrikbeeld concreet ge- a ;eworden voor de maronitische om tot machtsverhoudingen te die meer recht doen aan de ingsvcrhoudingen. 3 iu er volgend jaar een nieuwe t moet worden aangewezen de enige weg om te voorko cht de wederzijdse emoties het in een algemene burgeroorlog verzeilen. Ook de islamietische q weten dat in dat geval Syrië en ook Israël de grootste zullen hebben om afzijdig te r< CHT De bezetting van de Espana, aan het Utrechtse lein is afgelopen. De Utrecht- e litie maakte er gistermorgen een einde aan op verzoek van fcanse ambassade. De casa is dagen bezet geweest door het omité 'Macht aan het Spaan- Ik'. Zij wilden daarmee met protesteren tegen de dood- 5sen die aan Spaanse vrij- itrijders zijn opgelegd. Van onze weerkundige medewerker Het weer in ons land pakte giste ren veel beter uit dan de berichten aanvankelijk wilden doen geloven. De storm aan de Zeeuwse en Zuid hollandse kust ging niet door toen de Kanaalstoring onder pressie van sterke noordelijke winden gedwon gen was af te buigen naar noord oost Frankrijk. Het werd een com plete overwinning voor een Azoren- hogedrukuitloper via Ierland en het noordelijk deel van de Noordzee reikend tot zuid-N oorwegen. Dit ge bied bouwde zich dermate overtui gend op, dat de buien er geen antwoord op hadden, de wolken opdroogden en de zon de lachende derde was. De circulatie in de ho gere niveaus werd noord tot noord oost, zoals gisteren onder meer bleek uit radiosondegegevens van Valentia (Ierland) en Hemsby (zuidoost-Engeland) en noordooste lijke winden zijn althans in het huidige hogedrukstadium een teken van stabiliteit. We zullen de hoge- drukuitloper over ons heen zien ko men waarbij de wind gaandeweg zwak en veranderlijk wordt en later de zuidwest- of westhoek opzoekt. Dat gebeurt door toedoen van uit lopers van een diepe stormdepressie ten zuiden van Jan Mayen (tijde lijk 965 millibaar), die zich echter met nattigheid in hoofdzaak tot Schotland en noord-Engeland zul len richten. Meer zuidelijk valt er vermoedelijk geen regen van bete kenis. Overwegend droog zegt de termijnverwachting van het KNMI. De middagtemperatuur wordt weer wat hoger tot het sympathieke en vrij warme niveau van 19 tot 21 graden Celsius. Milaan kreeg gistermorgen in zes uur tijd 8 millimeter regen. Verona 18 mm onweersregen. Op het eiland Rhodos werd hel 30 graden Celcius. In de Sowjet-Unie is het momen teel in het zuiden plaatselijk 37 gra ien Celcius tegenover slechts minus 6 graden Celsius in het ui terste noorden. Roerig is het in de wateren van Noord-Europa. Op het weerschip M tussen IJsland en regenbul licht bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt regenbui Luchth. R'dam zwaar bewolkt Twente Vllssingen Zuid-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tunis half bewolkt regenbul half bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt geheel bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt regen onbewolkt half bewolkt regen half bewolkt zwaar bewolkt regenbul half, bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regen onbewolkt geheel bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt regenbul regenbul half bewolkt Noorwegen werd een grootste wind- uitschieter van bijna 110 kilome ter per uur waargenomen oftewel kracht 11 Beaufort, orkaan. De grootste gemiddelde snélheid per 10 minuten was 85 km per tcur, bijna kracht 10. Afgelopen zomer is het minst mooie weer uitgerekend tijdens het week end voorgekomen. Dat blijkt uit de weerscore voor élke dag van de zomer landelijk berekend door M. A. J. Visser, vroeger werkzaam bij het Landbouw Economisch Insti tuut. In zijn weerscore (100 is ide aal, 0 is uitzonderlijk slechtzijn windsnelheid, temperatuur, lucht vochtigheid, neerslag en zonnestra ling verdisconteerd. Tussen 1 juni en 1 september werden voor de zondagen gemiddeld 55.6 punten berekend, voor de zaterdagen 60.2. resulterend in een weekend-score van 58. Plaats daar nu eens de combinatie woensdag-donder dag tegenover: 65. (Woensdag 63.2, donderdag 66.7). Maandag (61.8) ivas het weer gemiddeld beter dan vrijdag (61.3) en dinsdag (60.7). De slechtste zomerdagen waren de zeer koude 2 en 3 juni (score 26), de slechtste zondag was 22 juni (score 29) toen zich felle onweersbuien met veel regen voordeden. Stralend 1 j. 1 en tegelijk zeer heet hoogtepunt: 6 kost man net leven en 7 augustus beide met een score van 91. De heer Goedbloed zei ons later hetzelfde toen hij opmerkte dat. een gemeente door het bouwen van va kantiewoningen nog maar geen re creatiegemeente wordt. Als die bungalows straks worden verkocht, wordt Stavenisse overspoeld met mensen, die op hun eigen, van het dorpspatroon afwijkende wijze hun weekends gaan beleven'. Maar nog eens. beiden hoeden zich voor het uitspreken van een hard oordeel. 'Dat wil niet zeggen', aldus de heer Pinxteren, 'dat ik de racis tische kanten aan de zaak niet hartgrondig zou verfoeien. Als er ge vraagd wordt: waarom moeten er zoveel naar hier komen en wat doen we met ze, dan zeg ik: ak koord. Dat is dan een kwestie van gebrek aan voorlichting. Als men het oneens is met het regerings beleid, ook goed! Maar als, men durft te zeggen: 'Stapel ze maar op in de RAI' dan zeg ik: dit heeft echt niets meer met christendom te maken'. Blijmoedig OPKLARINGEN Jjsjfrt H BAX.-TEM». 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Hoog water voor woensdag 17 september: Vllssingen: 12.13-0.00, Harlngvlletslulzen: 1.29-13.69. Rotterdam: 2.45-14.53. Scheven- lngen: 1.10-13.40. IJmulden: 1.49-14.17. Den Helder: 5.17-17.26. Harllngen: 7.34- 19 57, Delfzl: 9 50-22.33. Van een verslaggever WESTENSCHOUWEN Bij de Oosterscheldewerken nabij Wester- schouwen is gistermorgen de 50- jarige uitvoerder J. Smalheer uit Brouwershaven overleden nadat hij was wraakt door een achteruitrij dend» vrachtauto. Intussen gaan ze in Oostkapelle blijmoedig verder. De twee op verzoek van de heer Pinxteren ge vormde commissies (waarvan één met de secties 'onderwijs' en 'soci aal-medische begeleiding') komen regelmatig bij elkaar. Er hebben ook Surinamers zitting In. Een maatschappelijk werkster komt twee middagen in de week pro bleemgevallen bezoeken. Er Is een door de kerken beschikbaar gesteld kasje om eventueel bijzondere pro blemen op te lossen. De heer Pinx teren en zijn vrouw houden vrijwel dagelijks contact met de gezinnen en ook het personeel werkt zeer gemotiveerd mee. 'Een zware belasting', geeft de heer Pinxteren toe. 'Op het ogenblik heb ik ook nog 250 Nederlandse vakan tiegangers. die er hun toekomende aandacht vragen. Maar ook die rea geren prachtig! Jazeker, zakelijk bezien zouden we lang zoveel niet be hoeven te doen. Maar: 'ik ben vreemdeling geweest en gij hebt Mij gehuisvestBen je daar klaar mee als Je zegt: daar staat je bed en hier is je eten? Welnee, het houdt onein dig veel meer in onder rectactie van loessmit Als straks de koningin naar het Binnenhof rijdt om daar de Troonrede uit te spreken, zal zij toch minstens vergezeld zijn van prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus. Die kun je moei lijk onder het hoofd 'prinsjes' rangschikken en toch noemen we deze gebeurtenis 'prinsjes dag.' Zelfs als je weet dat de vorst of vorstin al sinds jaar en dag niet alleen samen met de troonopvolg(st)er, maar ook met de andere koninklijke telgen van achttien jaar en ouder naar de Ridderzaal en terug pleegt te rijden is het, zeker in deze tijd. maar moeilijk om mensen van die leeftijd het verkleinwoord 'prinske' toe te voegen. De her komst van die uitdrukking moet dus van veel ouder datum zijn. We gaan naar november 1650. 'Al is ons prinsje nog zo klein zo zal hij toch eens stadhouder zijn - Al breekt het hout, al kraakt het riet Alevel treurt prins Willem niet', zong het volk uit blijdschap dat er een prinsje géboren was. Deze prins Willem de Derde heeft dat versje tot vervelens toe moeten horen als hij. waar hij ook kwam. door het volk werd toegejuicht. Maar het woord 'prinsjesdag' was toen nog niet uitgevonden. Dat gebeurde pas twee generaties later, toen prins-stadhouder Willem de Vijfde géboren werd. Sinds die achtste maart 1748 was de vie ring van Willems verjaardag een echte feestdag: prinsjesdag. De patriotten maakten van die dag gébruik om uitbundig hun Oran jegezindheid te demonstreren. Prins van Oranje en Nassau, al gemeen erfstadhouder der Vere nigde Nederlanden, dat waren de titels van Willem de Vijfde, die een zoon was van Willem de Vierde en Anna van Hannover. Zolang zijn vader leefde, heette hij officieel 'graaf van Buren', maar toen hij drie jaar was volgde hij zijn vader al op, zij het onder regentschap van zijn moeder. In 1766. op z'n achttien de jaar, werd hij zelf echt stad houder en trouwde het jaar daarop met Wïlhelmina van Pruisen. Hij stierf in 1806. acht envijftig jaar oud, maar zat toen al elf jaar niet meer in Nederland. In 1795 had hij de benen genomen naar Engeland, toen Pichegru's troepen het land binnenrukten. Prinsjesdag moet in die tijd be hoorlijk in de verdrukking ge raakt zijn en zéker de achtste maart, want die sloeg uiteinde lijk nergens meer op. De mensen hadden met de moeilijkheden met de Fransen trouwens toel iets anders aan het hoofd. Maar vergeten is prinsjesdag niet. In de eerste grondwet van het ko ninkrijk (1814) werd de opening van de Staten-Generaal vastge steld op de eerste maandag van Dat prinsjesdag van 8 maart naar de eerste maandag en later naar de derde dinsdag van sep tember verschoven is, zijn tot nog toe de enige veranderingen geweest. Maar het heeft er even naar uitgezien dat die datum opnieuw verzet zou worden. Vier jaar geleden nog deed éen meer derheid in de tweede kamer een voorstel om prinsjesdag op de laatste dinsdag van augustus vast te stellen. Het voorstel was ingediend door de heren Wester terp (KVP), Boersma (ARP). Van Mierlo (D'66), Van Thijn (PvdA). Wiegel (WD) en De Boo (CHU), toen nog geen van allen minister, zoals nu de heren Wester terp en Boersma. Alleen de fracties van de ARP en WD waren het niet in hun geheel met het voorstel eens, maar voor de rest stonden de opgesomde partijen er als één man achter, omdat ze door die vervroeging hoopten vóór het nieuwe jaar klaar te zijn met de behandeling van de begroting, wat steeds maar niet wilde lukken. De WD-er Witteveen toen minister van financiën, wilde daarente gen prinsjesdag naar een latere datum verschuiven, omdat de EG-ministers van financiën daar zoveel gemak van zouden heb ben. Het is er allemaal, zoals we nu weten, niet van gekomen. Ze hebben intussen al voor elkaar weten te krijgen dat de begro ting op tijd afgehandeld is en dat heeft een hoop moeite be spaard; zou prinsjesdag weer ver schoven zijn, dan was daar niet minder dan een grondwetswijzi ging voor nodig geweest. september en daarmee was er weer een prinsjesdag. Die had weliswaar niets meer met de verjaardag van een prinsje te maken, maar meer met de rij toer van koning Willem de Eer ste en zijn gezin en eigenlijk was het dus de verjaardag van het parlementaire jaar. Een jaar later werd er alweer aan die datum gesleuteld en ging de commissie-Hogendorp aan de slag. Er is nog gepleit voor de derde maandag in sep tember, maar het werd uiteinde lijk pas in 1887 de derde dinsdag, zodat geen kamerlid verplicht zou zijn op zondag te reizen. Mike Taylor is niet alleen een Britse brandweerman, maar bo vendien zo geïnteresseerd in de geschiedenis van zijn vak, dat hij een verwoed verzamelaar van oude brandblussersuitrustingen en uniformen geworden is. Hij loopt hier in zo'n antieke uit monstering en trekt een brand- blusapparaat uit 1733 achter zich aan, nog van vóór de geboorte van prinsjesdag en prins-stad houder Willem de Vijfde dus. Zijn kostbare verzameling heeft Mike Taylor pas nog uitgeleend aan de antiektentoonstelling in het Engelse Chelsea. Lekker uitgillen vertraagt het verouderingsproces, verlengt dus het leven, voorkomt hartziekten, maagzweren en kanker, volgens de Amerikaanse psychiater Ar- thus Janow. Het tijdschrift De Bejaarden las in Janows boek 'The primal scream' (de oer schreeuw) dat je door gillen en schreeuwen alle trauma's er uit krijst die elk mens volgens hem van kindsbeen in zichzelf heeft opgezouten. Hetzelfde tijdschrift weet dat in het moderne Amerika het huis de meest verontreinigde plek is die er maar aan te wijzen valt. De meeste huizen zijn door ta baksrook en diverse overbodige sprays nog meer verontreinigd dan de door alle smeerpijperij vervuilde lucht van de stad waarin ze staan. En toch, en toch. Ondanks alles is Amerika een van de gezondste landen ter wereld, voegt De Bejaarden er aan toe. Hoe valt dat nou te rijmen? Het tweejarige Spaanse jongetje Miguel Perez woont in de stad Alicante, op de elfde verdieping van een twintig etages hoog flatgebouw. Miguel is op het ogenblik ln het ziekenhuis, maar dat zal niet lang duren. Het jongetje viel tijdens het spelen met zijn vijfjarig broertje Ber nardo van het balkon van hun flat, maar kwam er wonder bo ven wonder met niet al te ern stige verwondingen van af. Elf verdiepingen lager kwam hij te recht in een plantsoen vol strui ken, margrieten en madeliefjes, die zijn val braken. Het ziet er naar uit dat Miguel, die al bijna niet meer in zijn ziekenhuisbed te houden is, gauw naar huis mag. 'Als ik jou was, zou ik niet meer zo hard tegen hem tekeer gaan.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5