Knollen voor citroenen en klanksadisme Kortsluiting tussen bond en sponsors, „Met zo'n komfortabele, veilige Mercedes Diesel rij ik zelfs nog goedkoper dan voorheen" Twee eenacters in één programma Problemen vermeden door terugtrekking uit kwalificatietoernooi voor Spelen Mercedes Diesel. Xlasse als geen an< ^ROUW/KWARTET DINSDAG 16 SEfiEMbER 1975 Margreet Heemskerk en Els van Rooden in 'Hartsgeheimen' HAARLEM De toneelgroep Centrum heeft een Engelse en een Nederlandse éénacter amengebracht in één programma. De Engel se, 'Eddy en Anna' van John Norman, wordt op donderdag en vrijdagmiddag om half één afzonderlijk gespeeld in het lunch pauzetheater in Centrum Bellevue in Amsterdam. Het Is een sipel voor twee personen. De middelbare meneer Eddy heeft het jonge meisje Anna een lift gegeven, In deze Nederlandse be werking van Rotterdam naar Pa rijs. Daar heeft zij ook nog een hotelkamer van hem cadeau gekre gen. Waar hij haar op komt zoeken. Zonder bijbedoelingen, bezweert hij bij hoog en bij laag. Zij (Henriëtte Tol) glimlacht uitsluitend in veler lei toonaarden, terwijl hij ((Allard van der Scheer) maar praat en praat en praat en zijn werkelijke bedoelingen natuurlijk meer en meer verraadt. Het duurt erg lang, eer hij zijn smadelijke afgang dui delijk beseft en woedend wegloopt. Jammer dat Allard van der Scheer niet wat genuanceerder spel in huis heeft. Ouderpaar In het Nederlandse spel Hartsge heimen' van de gepensioneerde Rotterdamse reder D. Hofman steelt Els van Rooden heel duide lijk de show. Zij speelt een keurige mevrouw met een simpele maar zeer malle overdrijving, zodat al bij haar eerste opkomst de zaal (in de Toneelschuur in Haarlem) plat lag. Het gaat over een ouderpaar, dat zich zorgen maakt over de 24-jarige dochter (Margreet Heemskerk), die secretaresse is bij een gescheiden man van 34. Ze wantrouwen die man. behalve als hij serieuze trouwplannen had. Nu, die heeft hij niet, zoals blijkt uit het reisje, dat hij samen met zijn secretaresse naar Parijs maakt. Daar gebeurt Inderdaad wat de ouders vreesden (en wat het meisje wel verwacht had), zoals blijkt uit de bekentenis sen van haar tegen een vriendin netje. Het is een flinterdun stukje, dat helemaal op de komische toer ge speeld wordt, met allerlei gekke dingen ook in de decors, die, waar het maar even mogelijk is, hele maal plat zijn. Het aardige ervan is, dat twee mentaliteiten op een heel simpele mander tegenover el kaar gezet worden. door R. N. Degens UTRECHT Doordat het Gaudeamus-ochtendconcert in de Geertekerk zondag niet door kon gaan (men had buiten de dienst gerekend!) werd het samengevoegd met het middagconcert in hetzelfde gebouw, waardoor het van drie tot zes één uitputtings slag werd, waaraan een naar het eind toenemend aantal bezoekers zich onttrok. Zij die volhardden werden, dacht ik. daarvoor niet voldoende be loond. Want al was Peter Ruzlcka's 'Versuch' voor strijkorkest ais laat ste stuk ook wel het beste van deze middag, het nachtmerrie-achtig grote geluidsvolume waarmee de eerder opgenomen vertolking werd weergegeven, bedierf veel van de onmiskenbare kwaliteiten van het werk. Dit stuk. en Wim de Ruiter's He voor orkest' konden namelijk wegens omstandigheden niet 'live' door orkest worden uitgevoerd; vandaar de bandopnamen. Wat allemaal niet en wel kan bij zo'n show van eigentijdse muziek, en waarom en waardóór wel of niet, is heel wonderlijk. Zo heb ik met de meeste clementie en met de beste wil niet kunnen bedenken waarom drie Belgische Jongensko ren met een vrouwelijke dirigent (Alice Mounk) en een sopraan (Madeion Michel) naar Nederland moesten komen om 'Genesis I, 1-5' van hun landgenoot Eugeen Lie- vens uit te voeren. De jury had het stuk uitgekozen, inderdaad! Maar daar begint het raadsel al. Want die moet toch ook gezien hebben dat dit een slappe, zwaar geconfijte Penderecki-imitiatie is. Of moeten we het maar als een "Belgenmop' opvatten? 'Re voor orkest' van Wim de Ruiter werd goed gepresenteerd door het Radio Phiharmonisch Orkest onder David Porcelijn, helaas ook vla bandopname zoals vermeld. De kwalitatief uitstekende weergave gaf naar ik vermoed toch niet vol doende door wat de componist met dit gecompliceerde en bewogen stuk ogen stond. Geen twijfel echter kon bestaan over wat Lionel Filippl uit Argenti nië (1943) ln Studio 52 van de O.R.T.F. op de band had gezet, dat nu onder de titel 'Jarddns' in dit programma ln première ging. Een elektronische compositie is niet afhankelijk van een 'uitvoe ring'; die ligt vast. zoals de compo nist het wilde. Ik dit geval een niet aflatend en schijnbaar niet ophou dend agressief gooi- en smijtwerk met door merg en been snijdende 'vogel'-gelui den. Veel erger dan de tandarts, en niet zo nodig bovendien. Een sadistische engerd als componist, deze Filippi. die zijn toehoorders treitert onder het mom van 'een onderzoek in de organisatie van klank-élementen gebaseerd op het begrip: contlnuï- teit-discon üinu te i t Trouwens, de 25-jarige Duitse Chris tina Kubisch verkoopt haar publiek ook knollen voor citroenen met Language in progress'. In een hooggestemde toelichting, die zo uit een handboek over linguïstiek lijkt te komen, geeft ze voor, de 'mecha nische verhoudingsvormen in de spraak' te willen blootleggen. Ze gebruikt daarvoor een gemengd koor. En ze had het voor deze eerste uitvoering niet beter kunnen treffen dan met het Nederlands Vo caal Ensemble onder Mardnus Voor berg. dat zoals te verwachten was precies deed wat ze bedoelde. Dat was dan tien minuten lang het slaken van kreten als 'Ja, ja. so ist das Leben' in allerlei gradaties, op geluisterd met gesis, voetgetrappel en dergelijke rellquieën van de klankrommelzolder van de laatste twintig jaar. Gewoon Scheisse ins Blaue hineim. als je het mij vraagt: ja, ja. Kortom weer een fijne middag, waar behalve bovengenoemde pre mières nog een zestal stukken (van het verschoven ochtendconcert) voor accordeons, blokfluiten en slagwerk werden uitgevoerd, door ensembles van het Rotterdams Conservatorium. Voor de volhouders (en dat waren er nog heel wat) was er 's avonds in Theater 't Hoogt een stukje mu zikaal solo-toneel door de volstrekt unieke bassist Fernando Grtllo. Hij speelt meestal eigen werken; hij is ook de enige die ze zo kan spelen dat je erin gelooft. Hij voert al spelend een gestyletrde dans uit met zijn instrument, met onnavolg baar beheerst-sierlijke gebaren van handen en armen. En intussen maak je een ontdekkingsreis mee naar de klankmogelij kheden van de contrabas in de meest wonderlijke bespelingswijzen maar altijd func tioneel, en adembenemend boelend. Zelfs als er helemaal geen geluid uit komt. zoals in het heel korte slotstuk (van Sylvano Bussottl) van deze avond. Zo liep deze Gaudea- mus-Muziekweek dan letterlijk op niets uit; tot genoegen van de aan wezigen overigens. Maar wat ga je na dit alles verlan gen naar weer eens een echte ste vige Rachmaninoff of zo iets. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Of het toeval was of niet, het was in ieder geval maar gelukkig, dat Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg, in het Mededelingenblad van het Nederlands Olympisch Comité met geen woord repte over een eventuele afvaardiging van de herenvolleybalploeg naar de Olym pische Spelen 1976 van Montreal. Het zouden vergeefse woorden geweest zijn, want zoals inmiddels bekend geworden is, heeft de Nederlandse Volleybal Bond besloten de inschrijving voor de kwali ficatiewedstrijden voor de Spelen in te trekken. Die kwalificatiewedstrijden hadden in januari in Italië moeten plaats vinden. Het besluit daar naar toe te gaan viel in de tijd, dat de roes van Uden nog bestond. Uden is bekend, omdat Pater Buys daar 50 jaar geleden het volleybal in Ne derland introduceerde, maar ook omdat de nationale herenploeg 50 jaar later zich daar plaatste voor het Europees kampioenschap dat volgende maand in Joegoslavië plaats vindt. Een kwalificatie die via Finland en Spanje in feite niet eens zo moeilijk was. De grote triomf van dat Uden was echter, dat aen aantal spelers die sinds de komst van de Poolse bondscoach Ben Krysik geen deel meer uitmaakten van de nationale formatie, nu wel beschikbaar wa ren. Nu zijn kwalificatiewedstrijden voor de Europese kampioenschap pen niet te vergelijken met die voor de Olympische Spelen. Voor die Olympische Spelen zijn acht ploegen geplaatst. Voor de vier res terende teams moeten over de ge hele wereld dus nog voorrondes ge speeld worden. Dat betekent dat het Nederlandse team met minstens vier Oosteuropese ploegen in de slag zou moeten. Een bij voorbaat kansloze zaak. Want Nederland mag zich, als het op volle oorlogssterkte is. zich erop beroepen, dat het het sterkste volleyballand van West- Europa is, het valt niet te verbloe men, dat het nog altijd minder is dan het zwakste Oost-Europese land. De komst van de Poolse gymnastiek leraar Ben Krysik heeft daar niets aan veranderd. Sterker nog, sinds de komst van Krysik hebben nog nooit zoveel prominente spelers voor de eer van het nationale team bedankt. De schuldvraag daarvan ligt beslist niet bij Krysik. Dat kan gemakkelijk aangetoond worden door uitlatingen van spelers die nu bij de selectie zitten en aankondig den, dat als Krysik er niet was gëweest, zij allang voor het natio nale team dat naar Joegoslavië gaat, hadden bedankt. Trouwens, wat kan Krysik worden verweten? Hij had een ambitieus oefenprogramma. Te ambitieus ech ter voor de toen gevestigde spelers. Naar Poolse en ook Oosteuropese gewoontes stelde hij de training van het nationale team voorop. Dat viel echter verkeerd bij de clubs waaruit die spelers kwamen. Die clubs immers werden en worden nog zwaar gesponsord. Alles vindt men goed, maar het club lees sponsor belang mag niet in gevaar komen. Een op zich geen onbegrijpelijk standpunt gezien de bedragen die er mee gemoeid zijn. In het algemeen zijn sponsors er niet happig op de werkelijke bedra gen naar buiten toe uit te dragen. De NeVoBo kan die bedragen ech ter heel goed weten, want er is een meldingsplicht. Van dat standpunt uit is het onbe grijpelijk dat de NeVoBo zich daar niet wat meer in verdiept heeft. Men gaf toe aan de eerder geuite wens nu eens een buitenlandse trainer aan te trekken, omdat de vroegere Nederlandse trainers, Blok, Van der Haar en anderen aldoor geconfronteerd werden met soms hele clubmoten die zich niet be schikbaar'stelden. Dat moest dus maar eens afgelopen zijn. En dus kwam Krysik. Niet ten onrechte. Krysik's aanpak, de aansluiting bij Oost-Europa te verkrijgen, vindt een gelijk ln uitspraken van gere nommeerde Nederlandse trainers. Ger Spijkers (oud-trainer van het nationale damesteam en nu nog steeds bij de damenslandskampioen VC Heerlen), Johan van Doorn (de opvolger van Spijkers bij de natio nale damesploeg) en Johan van der Haar (eerst de voorganger van Spijkers bij de dames, later trainer van de nationale herenformatie en tot voor kort trainer-coach- bij Blokkeer) hebben bij herhaling be weerd: 'De achterstand op Oost- Europa is practisch nooit weg te werken. Men moet zelfs enorm op passen dat die achterstand niet groter wordt.' Het zijn overigens utspraken die betrekking hebben op de absolute top. Het opvallende is namelijk dat bijvoorbeeld bij de dames de VC Heerlen, en bij de heren Blokkeer, Avj en in de laatste Europa Cup voor bekerhouders Zaan '69 min stens bij de laatste 8 kwamen en zelfs enkele keren bij de laatste vier. Het lijkt beslist niet in strijd met de waarheid te beweren, dat het Nederlandse clubvolleybal op een hoger plan staat dan de natio nale teams. Een duidelijk gelijk dus voor Krysik's aanpak. Een aanpak dus die in feite door volleybalspon sors tegen gehouden zou worden. Toch moeten die sponsors beslist niet alleen als boemannen gezien worden. Het is logisch dat zij pro fijt van hun geld willen zien. Iets wat ook de bond bekend zal zijn. Daarom is het onbegrijpelijk dat van de kant van de sponsors of hun clubs steeds maar weer de klacht naar voren komt, dat er zo weinig overleg is. Dat overleg zou gevoerd moeten worden door de nationale sectie technische zaken. Huub Verstegen, vice-voorzltter in de NeVoBo speciaal belast met perszaken daarover op een perscon ferentie afgelopen zondag in Am stelveen: 'In de sectie technische zaken wordt heel hard gewerkt. Men doet dat in de vrije tijd. Die is beperkt. Daarom heb ik me de af gelopen cagen bezig gehouden met een aantal zaken die eigenlijk Ber Zwarts, de voorzitter van die sectie had moeten doen.' Overduidelijk is hiermee bevestigd, dat de zaken met name rondom de herenploeg, zo tijdrovend zijn, dat dit teveel is voor de huidige techni sche sectie. Er is maar sing mogelijk: een bege commissie, of hoe zoiets aangeduid mag worden. geval een instituut, dat v< bevoegdheden heeft voor h nale team. zodat in over alle betrokkenen een goed lands team van de gron Dan hoeft het niet meer t ren. dat alle spdelers van beeld Zaan '68 zich voor h nale team niet meer ter king stellen. Een ander belangrijk pun tuurlijk of er bij de spe doende motivatie is ziel maar weer in te spannen bij voorbaat kansloze zaal van de kracht van Nederl: ten zich steeds maar weer rondes en kwalificatiewe zien te plaatsen voor eii Het is bekend, dat de Né ternationaal wat in de brokkelen heeft. Zo is qp derlands voorstel de oi vorm van de Europa Cu radicaal veranderd. De vraag rijst of dat ook Europese, wereldkampioen en Olympische Spelen. Ee lijk voorbeeld is er te vl ijshockey. Daar werkt men C-poules met grote pron degradatiemogelijkheden, het volleybal zou zoiets be misstaan. Het vergroot in ii val d e internationale dot v mogelijkheden. En dat is de NeVoBo meer beha heeft, dan telkens nieuwe rellen. Men kan ze een k< de weg gaan door zich trekken, maar daar eet niemand brood van. Ook Ben Krysik niet. Moest er, toen de auto van de heer J. C. M. Meurs, verkoopleider bij Spitman B.V. in Oosterbeek, aan vervanging toe was, wéér zo'n middenklasser komen? Of kon het een Mercedes worden? Een simpel rekensommetje opende voor hem het portier van een Mercedes 200 Diesel. „Nu,na een jaar, is onomstotelijk bewezen, dat die berekening juist was", zegt de heer Meurs. „Mijn Mercedes Diesel is beslist goedkoper per kilometer dan de middenklassewagens, waarin ik voorheen reed. Daar ben ik blij om". km per jaar goedkoper is dan een benzine wagen van 16 mille. En ook Spitman profiteert van een vol jaar garantie op elke nieuwe Mercedes, ongeacht het aantal gereden kilometers. Dat betekent nogal wat, als je 60.000 km per jaar rijdt. Keuze uit 4 typen. U kunt kiezen uit 4 typen: de x de 220 D, de 240 D en de nieuw 240 D 3.0. Eén ervan voldoet es aan uw eisen. Dat is uw Mercedes Diesel op 1 Importeur: AG AM B.V., Reactorweg 25, Utrecht. Tel. (030) 45 19 iu DN De heer J. C. M. Meurs: „weer komfort met minder kosten Veiligheid en komfort. Spitman Oosterbeek is in Nederland de grootste verkoper van een schoon, aktueel produkt: de reiniging van Nederlandse gemeenten en industrieën. „Dat betekent voor mij veel rijden door het hele land", aldus de heer Meurs. „Elk jaar zo'n 50 a 60.000 kilometer. Dikwijls rij ik samen met andere mensen om een bepaald objekt te gaan bekijken. Dan is het een prettig idee, aan je relaties de veiligheid en het komfort van een Mercedes te kunnen bieden. Beide vind ik enorm belangrijk. En bovendien-het hele karakter van een Mercedes Diesel ademt de sfeer van ontspannen rijden. Ik stap er fit in en weer even fit uit". Efficiency. Bij Spitman Oosterbeek, waar in het omvangrijke wagenpark uiterste efficiency wordt betracht,'blijkt de Mercedes Diesel de juiste keuze. Geen wonder, als u bedenkt dat een Mercedes 200 Diesel al bij 26.000 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14