Directie van DAF geeft toe dat ze te optimistisch was Netspanning wordt wellicht 230 volt Beroepskeuzewerk moet van het welzijnswerk onderdeel worden Internationale afspraken familie Dagelijks over de krant winkelen J- FAMILIEBERICHTEN TROUW/KWARTET DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 EINDHOVEN 'Achteraf bezien zijn de uitgangspunten van onze prognoses volkomen fout geweest, we zijn te optimistisch geweest. We hebben de teruggang in de con junctuur, die zich medio 1974 op de truckmarkt begon te manifesteren, onderschat. Daar moeten we eerlijk in zijn'. Dit zegt de financieel directeur van Daf-trucks, drs. P. J. G. van Door- ne, in het personeelsblad 'Daf-bo de'. Zelfs bij handhaving van een jaar- produktie van 14.000 trucks is DAF, doordat werd vooruit gelopen op de verwachte groei, te ruim in zijn jasje komen te zitten. 'Dat is een structureel probleem, maar de ver minderde afzet betekent voor ons tevens een conjuctureel probleem, aldus de DAF-direeteur. In 1970 was de truckmarkt binnen de EEG nog 170.000 eenheden bo ven negen ton, maar daarna is deze markt gezakt. Voor 1975 zal het totaal aantal verkochte eenheden niet boven de 115.000 stuks uitko men. Geen herstel Volgens de heer Van Doorne verto nen de Europese vrachtwagenmark- ten ook nu nog geen tekenen van herstel. Ook al zou in de tweede helft van volgend jaar de markt weer wat aantrekken, dan nog wordt over geheel 1976 geen grotere afzet in Nederland verwacht dan dit jaar, namelijk ruim 10.000 een heden. Wellicht, aldus de heer Van Doorne, zal vanaf 1978 de afzet weer begunstigd worden door de levering van militaire vrachtwagens aan het Nederlandse leger. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Als over een jaar of tien, twintig, de spanning op onze stopcontacten 230 volt is in plaats van 220, zal dat waarschijn lijk het gevolg zijn van een beslissing die dezer dagen op wereld schaal in Den Haag genomen wordt. Daar vergadert de Interna tionale elektrotechnische commissie IEC, die zich al sindss 1904 met standaardisatie bezighoudt. Netspanningen variëren op het ogenblik Internationaal van 110 tot 240 volt, en de vergadering in Den Haag gaat onder andere pro beren om één voltage af te spreken. Dat ondervangt nodeloze verschil len in de uitvoering van elektrici teitscentrales, huishoudelijke appa raten, elektromotoren en wat al niet. En dat werkt kostenbespa rend. De internationale netspan ning zal wel 230 volt worden, ver wacht secretaris-generaal Stanford. Adjunct-directeur Van Zwieten van Philips, bestuurslid van de Neder landse elektrotechnische commissie NEC, zou om technische redenen liever niet hoger dan 226 V willen gaan. Maar hij zal zijn zin wel niet krijgen, nu de Britten net bezig waren om van 230 naar 240 te gaan. De consument zal trouwens van de kleine wijziging ln de prak tijk niets merken. Miljoen volt De IEC denkt ook in het groot. Voorzitter dr. W. I. Popkow (uit Moskou) vindt dat het tijd wordt om internationaal ook het voltage af te spreken van hoogspannings kabels die er nog niet zijn, maar die ooit stroom met spanningen van meer dan een miljoen volt over lange afstanden moeten ver voeren. Als je zulke afspraken van te voren maakt, spaart het later een heleboel moeite bij het aan elkaar koppelen. En voor grote in ternationale koppelnetten ziet dr. Popkow een zeer grote toekomst, hoewel nog lang niet iedereen er aan wil. Bijna de helft van het vermogen van een elektriciteitscentrale staat er namelijk alleen maar om een vrij korte dagelijkse piek in de stroomafname op te vangen. Die piek komt op een vaste tijd. Als je nu een koppelnet hebt dat verschil lende tijdzones omspant, heb je minder reserve-vermogen nodig. De piek wordt dan opgevangen door centrales die, duizend of meer kilo meter verder, alweer of nog in de v/at slappere uren zitten. 'Het tijd verschil tussen hier en Moskou is twee uur', aldus Popkow, 'hoewel u dat natuurlijk niet als een concreet voorstel moet zien.' Het systeem zou wel aardig wat op investerin gen besparen, meent hij, op zijn allerminst twintig procent. Van een verslaggever DEN HAAG 'Het beroepskeuzewerk moet in een breder kader van de welzijnszorg worden geplaatst'. Tot deze conclusie komt de raad voor de beroepskeuzevoorlichting in een rapport dat onder het motto 'De toekomst van het beroepskeuzewerk' is aangeboden aan de ministers van sociale zaken en van onderwijs en weten schappen. Het is de bedoeling dat dit rapport over enige tijd door een tweede zal worden gevolgd. De inhoud van de 1 eerste nota betreft in hoofdzaak de funktie en de taken van het toe komstige beroepskeuzewerk. In het volgende rapport zal aan de orde komen wie die taken moeten vervullen, de organisatie en de fi nanciering. De betrokken minister hebben in een reactie op het rap port waardering uitgesproken voor de inhoud. Zij verklaren zich ak koord met de algemene visie die er in is neergelegd. Ze hebben er op aangedrongen bij de raad voor de beroepskeuzevoor lichting haast te maken met het eindadvies. Minister van Kemenade van onder wijs wil met een delegatie uit de raad al vast praten over de ideeën over schoolbegeleiding. Hij is be nieuwd naar de inzichten van de raad in de relatie tussen het be roepskeuzewerk en het onderwijs. In het rapport zegt de raad dat de aard en de funkties van de maat schappij grote invloed hebben op de zich wijzigende opvattingen over het beroepskeuzewerk. De welvaart wordt nu door velen kritisch beke ken en soms zelfs als een actueel of potentieel gevaar voor het welzijn gezien. Steeds meer wint de over tuiging veld dat relatie van de mens tot zijn arbeid van wezenlijk belang is voor zijn welzijn.' Als de bevordering van welzijn een voorna me funktie van de maatschappij is, valt te concluderen', aldus de raad, 'dat de maatschappij of de overheid moet erkennen, dat individuen aanspraak mogen maken, recht kunnen doen gelden op arbeid die tot hun welzijn bijdraagt. HARMONIE OF CONFLICT Polarisatie en conflictmodel zijn modewoorden. Ze worden vooral gebruikt door hen die de maatschappij willen veranderen door middel van harde strijd. De christelijke vakbeweging meent dat het anders moet Zij wil door de kracht van evan gelische overtuiging bouwen aan nieuwe maatschappelijke verhoudingen. Samen met an deren. Daar zal soms atrijd voor nodig zijn. Maar het uitgangspunt Ik sa menwerking, harmonie. Om de keus tussen harmonie en conflict gaat het in de maat schappelijke ontwikkeling van vandaag. Kiest u ook voor har monie? Meldt u dan aan bijt 1925 1975 Zo de Here wil, hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders C. H. Kranstauber J. Kranstauber-van Beem 1 oktober a.s. hun 50-jarige echtvereniging te her denken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren 30 september a.s. na 20.00 uur ln café-restaurant „De Zoete Inval", Amsterdam sevaart 95, Haarlem.- Halfweg, 15 september 1975. Houtrijkstraat 24. Blij en dankbaar hopen wij met onze Ouders J. Berentschot W. H. Berentschot-te Brinke op 27 september a.s. te gedenken dat zij 25 jaar ge leden zijn getrouwd. Wanneer u hen wilt feliciteren is daarvoor gelegen heid op vrijdag 26 september a.s. van 17.0019.00 uur in Hotel „Het Oude Raadhuis". Hindersteinlaan 2 te Vleuten. Joke, Adriaan, Anke Vader lk wil dat waar ik ben ook die bij mij zijn die Gij Mij gegeven hebt. Joh.17 24a. Heden behaagde het de Here na een moedig gedragen lijden uit ons midden weg te nemen mijn geliefde Man en der kinderen zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader Frederik Heemskerk echtgenoot van Cornelia Schoneveld op de leeftijd van 61 jaar. Rijnsburg: C. Heemskerk-Schoneveld Leiderdorp: J. van der Hoogt- Heemskerk M. van der Hoogt Rijnsburg: D. Heemskerk W. C. Heemskerk van Klaveren F. Heemskerk N. J. Heemskerk-Jungerlus Cobi en Cees Marien en kleinkinderen Rijnsburg, 15 september 1975. Anemonenstraat 23. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden op vrijdag 19 september des nam. 3.00 uur op de begraafplaats van de Gereform. Kerk aan de Sandtlaan te Rijnsburg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats aldaar. Nog treurende over het verlies van onze zus ter werd nu van ons weggenomen na een moe dig en geduldig gedragen lijden onze geliefde Broer, Zwager en Oom Frederik Heemskerk op de leeftijd van 61 jaar. Zijn woorden: „Ik weet dat mijn Verlosser leeft", zijn ons allen tot troost. Familie Heemskerk Rijnsburg, 15 september 1975. Mijn genade is U genoeg. God nam van ons weg onze lieve Opa Frederik Heemskerk echtgenoot van oma Heemskerk op de leeftijd van 61 jaar. De kleinkinderen: Conny Christiene Marty Peter Fredy Jolanda Rijnsburg, 15 september 1975. Plotseling werden van mij weggerukt mijn lie ve Man Pieter Hazekamp bijna 39 jaar, als pastor verbonden aan het Instituut voor Epilepsiebestrijding en mijn lieve Kinderen Hans 10 jaar en Pieter-Jan 6 jaar. Greet Hazekamp-Luchtenberg Heemstede, 12 september 1975. Correspondentie-adres: Groen van Prinsterer- laan 29, Enschede. De crematie zal plaatshebben in het cremato rium op de begraafplaats „Westerveld" te Vel- sen op woensdag 17 september a.s., 14.00 uur, voorafgegaan door een rouwdienst in het kerkgebouw „De Rank" op de Cruquiushoeve te Vijfhuizen. Aanvang van de dienst 12.00 uur. Onverwachts verloren wij onze lieve Zoon, Broer, Zwager en Oom Pieter Hazekamp en mijn lieve Kleinzonen en onze lieve Neefjes Hans en Pieter-Jan Bedum: G. Hazekamp-Emmelkamp Dokkum: J. Hazekamp S. Hazekamp-Tuininga 't Harde: H. B. Hazekamp L. Hazekamp-Klinkvis Frans en Rob 12 september 1975. Tot onze grote droefheid verloren wij plotse ling onze lieve Schoonzoon en Zwager Pieter Hazekamp en onze onvergetelijke Kleinkinderen en Neef jes Hans en Pieter-Jan Bedum: A. Luchtenberg J. A. Luchtenberg-Tiedens Enschede: P. J. Luchtenberg E. J. W. Luchtenberg- Eckhardt Inez en Guus Leek: F. G. H. de Noord A. G. de Noord- Luchtenberg Ineke, Margreet Paulien, Hanneke 12 september 1975. Met grote verslagenheid berichten wij het plotseling overlijden tegelijk met zijn beide kinderen van Ds. P. Hazekamp als pastor verbonden aan ons Instituut. Het is ons onmogelijk in een enkel woord zijn grote betekenis voor en bewogenheid met ons werk weer te geven. De Heer zij zijn vrouw en familie nabij. BESTUUR, DIRECTIE en MEDEWERKERS van het Instituut voor Epilepsiebestrijding Meer en Bosch - Heemstede De Cruquiushoeve - Vijfhuizen. Heemstede, 12 september 1975. Achterweg 5. Geschokt door het bericht van het plotseling overlijden van onze pastor Ds. P. Hazekamp en zijn beide kinderen Hans en Pieter-Jan betuigen wij ons medeleven aan zijn vrouw. Zijn persoonlijkheid als pastor laat een diepe indruk bij ons achter. De bewoners van de paviljoens en afdelingen van „Meer en Bosch" en „De Cruquiushoeve". Heemstede-Vijfhuizen, 12 september 1975. Pieter Hazekamp en zijn kinderen Hans en Pieter-Jan wij zijn verbijsterd. Het pastorale team van het Instituut voor Epilepsiebestrijding: Jan Groen Nellie en Leen Herlaar-Put Attie en Harm Noordhof-de Vries Rie Renes. Heemstede, 12 september 1975. Wij zijn diep geschokt door het plotseling overlijden van onze secretaris dominee P. Hazekamp en zijn 2 kinderen Hans en Pieter-Jan Wij voelen ons sterk betrokken in het grote verdriet van zijn vrouw en familie. Wij ervaren ook zelf zijn overlijden als een groot verlies. Als secretaris heeft hij met liefde veel belangrijk werk voor onze vereniging ge daan. De Vereniging van Geestelijk Verzorgers in Ziekenhuizen in Nederland. Namens het bestuur: L. van de Poel, le voorzitter: F. Minnema, 2e voorzitter. Het college van gemachtigden en het perso neel van de school „De Waterlelie" van het Instituut voor Epilepsiebestrijding delen met verslagenheid mede dat haar bestuurslid Ds. P. Hazekamp door een noodlottig ongeval ons werd ontno men. Zijn warme belangstelling voor leerlingen en leerkrachten zal ons bijblijven. Vijfhuizen, 15 september 1975. „Hetzij dat wij leven, hetzij dat wij sterven, wij zijn des Heren." Heden is plotseling van mij weggenomen mijn lieve zeer zorgzame Man Lieuwe Tamminga predikant van de N. H. gemeente Rijswijk op de leeftijd van 62 jaar. J. P. Tamminga-Lukey Rijswijk, 13 september 1975. Oranjelaan 29. Geen bezoek Geen bloemen Geen toespraken De rouwdienst zal worden gehouden in de Oude Kerk aan de Herenstraat te Rijswijk, woensdag 17 september om 2 uur, waarna de begrafenis in stilte zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de rouwdienst in de kerk. God nam plotseling tot Zich onze geliefde Zoon, Zwager en Oom Lieuwe Tamminga echtgenoot van J. P. Lukey N. H. predikant te Rijswijk Z.-H. op de leeftijd van 62 jaar. Leeuwarden: B. Tamminga Epe: N. H. Lukey Weesp: E. Forma-Lukey A. M. Forma De Bilt: Rie en Jan en kinderen Arnhem: Menno Bussum: H. A. Lukey-de Graaf Paterswolde: Chris en Klazien en kinderen Juup Rijswijk, 13 september. 19-75.. Met groot leedwezen geven wij namens de Hervormde Gemeente te Rijswijk kennis van het plotseling overlijden van Ds. L. Tamminga in leven Nederlands Hervormd Predikant. De overledene zal in onze herinnering blijven voortleven als een goed Pastor. De rouwdienst zal worden gehouden op woens dag 17 september te 14.00 uur in de Oude Kerk Herenstraat, Rijswijk. 13 september 1975. De Centrale Kerkeraad. „Gij zalft mijn hoofd met olie, mijn beker vloeit over Psalm 23 5b. Heden nam God tot Zich Zijn kind Maria Geleynse-Dompeling weduwe van J. A. Geleynse op de leeftijd van 80 jaar. J. W. Boon-Geleynse C. Boon A. A. Geleynse N. S. Geleynse C. A. Geleynse-van Muiswinkel S. B. Geleynse C. P. Geleynse-Schaaff J. M. Geleynse I. L. D. Geleynse-van Baaien M. Dompeling Kleinkinderen 's-Gravenhage, 13 september 1975. Thomsonlaan 21. Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Bezoek aan de rouwkamer, Frederik Hendrik laan 7, dinsdag van 14.0015.00 uur en woens dag van 19.0020.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal D.V. ge houden worden donderdag 18 september om 12.30 uur in de Westduinkerk, ingang Hanen- burglaan 122. Gelegenheid tot condoléance na de dienst in de ontmoetingsruimte van de kerk, waarna de begrafenis in stilte zal plaatsvinden. Openbaring 2 17. Na een langdurige ziekte is, steunend op zijn geloof in Christus, van ons heengegaan mijn geliefde, zorgzame Man, onze lieve Vader en Grootvader Leenderd Spaans op de leeftijd van 69 jaar. Mede namens verdere familie: C. Spaans-Roeleveld Scheveningen, 14 september 1975. Amelandstraat 14. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.30—8.30 uur in Rouwcentrum Scheveningen ,,'t Statenhuys", Statenlaan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 17 september te 12.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf ,,'t Statenhuys" te 12 uur. Heden nam God plotseling tot Zich Zijn kincL onze geliefde en zorgzame Echtgenote, Moe-nf der, Groot- en Overgrootmoeder Christina Hindrika van der Molen echtgenote van Gerrit van IJperen eerder weduwe van Johan Ludwig Gottlieb Dietzel op de leeftijd van 76 jaar. Waterlandkerkje: G. van IJperen Wassenaar: H. G. J. Dietzel Voorschoten: C. E. Mulder-Dietzel J. Mulder Waterlandkerkje: G. E. Dietzel L. C. Dietzel-de Back en kinderen Arnhem: E. G. Roelofs-Dietzel Th. Roelofs Son ja Waterlandkerkje, 13 september 1975. Stroopuit 35. Correspondentie-adres: Molenstraat 56, Wa^ terlandkerkje. De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 17 september a.s. op de begraafplaats „Heide ,j( rust" Rheden (De Steeg) des n.m. om 14.00 Met grote droefheid geven wij kennis van he overlijden van onze lieve, zorgzame Vrouv g Moeder en Oma Geertje Postma- Lyklema in de ouderdom van ruim 77 jaar. na een gelukkig huwelijk van bijna 49 jaai Wij mogen geloven dat zij is heengegaan vrede. Balk, 14 september 1975. Talmapark 5. Balk: J. M. Postma Amsterdam: A. Horneman-Postma L. Horneman Geertje Gerda Sassenheim: S. van der Stempel-Post L. M. van der Stempel Joke Geertje Lous Jens Purmerend: J. M. Preeker-Postma S. W. Preeker Geri Els De rouwdienst zal worden gehouden D.V. doi derdag 18 september a.s. om 13.30 uur in Ned. Herv. Kërk te Woudsend, waarna de aardebestelling zal plaatsvinden op de graafplaats te Ypecolsga. Gelegenheid tot condoleren een half uur vo de rouwdienst in de kerk. Thuis liever geen bezoek De Heer van dood en leven, nam plotseling t Zich onze geliefde Vader, Groot- en Ove grootvader Arend Kampinga in de ouderdom van 82 jaar. Sinds 9 augustus 1966 weduwnaar van Janna Wildeboer Baflo, 14 september 1975. Meimaweg 12. Baflo: W. Kampinga P. Kampinga-Coelemai Winsum (Gr.)B. Kampinga G. A. Kampinga-Ruitei Assen: E. Ruiter-Kampinga R. Ruiter Klein- en achterkleinkinderen De begrafenis zal plaatsvinden donderdag september a.s. om 2 uur vanuit „Concordi Wier 1, Baflo. Aanvang van de rouwdienst uur. Geen bezoek aan huis Gelegenheid tot condoleren na de begrafei Correspondentie-adres: Marijkelaan 38, Ba Heden nam de Here tot Zich onze geliefde 1 der en Grootvader Thomas Kuipers in de ouderdom van 90 jaar. Sinds 21 januari 1961 weduwnaar van Wilhelmina Denekamp en sinds 19 september 1942 van Alberta Gooitske de Jong Emmen: J. W. T. Kuipers G. Kuipers-Staal De Bilt: W. J. A. Kuipers J. W. Kuipers-Staal en kleinkinderen Emmen, 12 september 1975. Huize „Avondrust", Prmsenlaan 71. De begrafenis zal plaatshebben op woensi 17 september om 14.30 uur op de algemene graafplaats „De Wolfsbergen', Weerdinj straat 150 te Emmen. Aanvang rouwdienst 14.00 uur. Correspondentie-adres: J. W. T. Kuipers, I moes 14, Emmen. God nam na een ernstig ongeluk tot Zich c lieve Dochter en Zus Margo Baalbergen op de leeftijd van 16 jaar. Jezus loves me (Jezus heeft mij lief). H. Baalbergen E. M. Baalbergen-Dwarswaï Jaap Josje Frits Marieke Tineke Dokkum, 12 september 1975. Burg. de Vriesstraat 15. De rouwdienst wordt gehouden op woeri 17 september om 13.30 uur ln de Fontein te Dokkum waarna de begrafenis zal pis vinden. Vanaf 13.00 uur gelegenheid tot condolei Voor de vele goede wensen en blijken van waardering, die mijn vrouw en lk ontvingen bij het bereiken van mijn 65ste verjaardag en bij het af scheid nemen van de school, wil lk gaarne op deze wijze onze dank betuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12