JEFA dreigt met ware straffen Natuurlijk hebt u belangstelling voor zo'n nieuwe markt. Maar ja i Willem van Hanegem toch mee naar trainingskamp Spelen op televisie kost ruim 24 miljoen jax en entoran tigewijzigd ;rtha BSC zet premie op hoofd van vandalen •oblemen rond aatsing voor WK Algemene Bank Nederland Jaime Fillel speelt toch in Zweden Karpov wint Canadezen accoord met helft eigen eis Olympisch goud geen vrijbrief voor plaats op sportacademie UW,/KWARTET DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 SPORT PSlO/Rtfli (ADVERTENTIE) N De Europese Voetbal Unie fA) heeft bij het begin van de om de Europese bekertoer- nog strengere straffen in vooruitzicht gesteld bij wange van de toeschouwers, jet laatste bulletin van de UE- staat: 'Zouden er opnieuw pro- door of met toeschouwers laan, dan zal nog strenger dan vorige jaren tegen de verant- delijken worden opgetreden.' MICHELS: |al ongewijzigd jFAST Rinus Michels en i tegenstander Bobby McGre- zes jaar geleden in dienst i Glentoran getreden, heb- i besloten voor het UEFA-Cup van vanavond in Belfast elfde basisformatie in te die zaterdag voor de na- competities uitkwamen. treedt derhalve in het bouw- Oval Stadion in de haven- van de Noordierse hoofdstad met: rijvers; Suurbier, Hulshoff, Dus- a, Krol; Van Dord, Notten, Steffenhagen, Geels, Meij- ntoran, dat in zijn laatste com- tiewedstrijd met 02 van Colo- le vorig jaar in de eerste 3e van Europa Cup voor lands- ipioenen uitgeschakeld door enoord verloor speelt in de jende opstelling: Jullough; McCreery, Graig, sh, Stewart; Jamison, Caskey, eland; Robson, Kennedy, Feen- Binnen de Zuid- voetballanden is afge- weekeinde ernstige onenig- ontstaan over het plaatsings- eem voor de roorronden van het dat in 1978 Irgentinië zal worden gehouden, ador, Venezuela, Colombia, Pa- lay en Peru waren het niet eens de automatische plaatsing van tilië, Chili en Uruguay in ge- siden groepen. 5 regeling houdt in dat deze landen het makkelijk hebben I te kwalificeren. De landen die ie oppositie gingen, vinden dat en loting dient plaats te vinden rbij geen enkel land wordt ge- itst. Daardoor zouden de sterke ook tegen elkaar uit kunnen k is echter besloen de maar verder te laten rusten zoals in een verklaring stond, t de verkeerde indruk te wek- dat er onenigheid zou heersen en de Zuidamerikaanse landen'. do-ploeg voor ireldkampioenschap i een verslaggever 5TERDAM Judo-coach Peter ders heeft de ploeg bekend ge- ikt die van 24 tot en met 26 iber in Wenen gaat deelnemen het wereldkampioenschap Ju- ploeg bestaat uit de volgende >ka "slichtgewicht: Van den r.d en Peters; halfmiddenge- it: Weijers en Boersma; mid- gewicht: Knegtjens en Bazel- is; half zwaargewicht: Bosman Numan: zwaargewicht: In den en Adelaar. In hetzelfde rondschrijven verzoekt de UEFA de supporters zich sportief te gedragen en steun te geven aan het streven van de clubs en de UEFA om rust en orde voor, tijdens en na de wedstrijden te handhaven. Hertha BSC, dat in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker uitkomt tegen HJK Helsinki, heeft zijn supporters gevraagd zich correct te gedragen. Tegelijkertijd heeft de Berlijnse club toeschou wers die moeilijkheden voorkomen een aantrekkelijke premie in het vooruitzicht gesteld. Indien een vandaal wordt gegrepen en aange bracht dan kan de aanbrenger re kenen op een seizoenkaart of een overeenkomstig geldbedrag als be loning. De maatregelen ter voorkoming van wangedrag bij toeschouwers zullen ter sprake komen tijdens een congres van de UEFA-commissie voor niet amateur- en beroepsvoet bal op 23 september in Rome. Een dag later is er een bijeenkomst van het comité dat zich bezig houdt met de voorbereiding van het zesde buitengewone UEFA-congres, dat op 26 november in Marbella wordt gehouden. Tijdens die bijeenkomst zal tevens worden gesproken over de televisie-uitzendingen van wed strijden en de financiële hulp aan enige lidstaten. In de kwartfinales van alle drie de Europese bekertoernooien mogen de ploegen slechts spelers inzetten, die op 15 augustus voor hun club speel gerechtigd waren in de -nationale competitie. Voor de halve finales en de finale zijn die data respectie velijk 15 januari en 15 februari. Op het UEFA-congres van 26 no vember zal tussen dr. Vaclav Jira (Tsj), Ivan Nikolov (Bul) en Roger Petit (Bel) een kandidaatsverkie zing worden gehouden wie de op volger wordt van Helmut Riedel (ODld) als lid van het dagelijks bestuur van de FIFA. Riedel, die zich terug trok, was tevens lid van het organisatiecomité wereldbeker HARDE VALUTA In de Oostenrijkse voetbalcompeti tie is zondag de wedstrijd uit de eerste divisie tussen Salzburg en Admira gestaakt door scheidsrech ter Loidl. Toen de scheidsrechter in de rust, bij de stand 00, op weg was naar. de kleedkamer, werd hij getroffen door een geldstuk van een schilling, naar hem gegooid door een woedende toeschouwer. In de kleedkamer bleek dat het geld stukje (een kleine vijftien cent waard) een schaaf wond je op het voorhoofd van de scheidsrechter had veroorzaakt. Loidl staakte de wedstrijd en ver telde: 'Ik heb zeer duidelijke op drachten van de voetbalbond en van de federatie van scheidsrech ters. Ik ben verplicht een wedstrijd te staken wanneer ik word aange vallen.' Supporters van Salzburg gingen ze ker nog een uur te keer in het stadion toen hen duidelijk werd dat de strijd niet werd voortgezet. Günther Praschak, de trainer van Salzburg vond dat de scheidsrechter een belachelijke beslissing had ge nomen. 'Hij had best aan de tweede helft kunnen beginnen', voegde Praschak er aan toe. Karl Malisek, de voorzitter van de Oostenri j kse scheidsre ch tersverend - ging, stond echter volledig achter de besissdng van Loidl. 'Wij kun nen niet wachten tot iemand het hoofd van de scheidsrechter met een bijl splijt.' De regels van de Oostenrijkse voet balbond bepalen dat een club met 03 verliest, wanneer wangedrag door de toeschouwers wordt ge pleegd. Een toeschouwer zei: 'Geen wonder dat de Oostenrijkse schil ling tot de harde valuta wordt ge rekend. wanneer één geldstukje dit al allemaal te weeg kan brengen.' AFSCHEID KO PRINS Helmond Sport zal Ko Prins, die vorig seizoen wegens een blessure stopte als actief voetballer zondag een afscheidswedstrijd aanbieden. Het elftal van Helmond Sport speelt tegen een ploeg die werd 'geselecteerd' door Prins, die tien keer uitkwam voor het Nederlands elftal. Die selectie zal bestaan uit: Bals, Pronk, Swart, Hulshoff, Mühren, Brokamp, Notten, Van Wissen, Bonfrère, Krol, Suurbier, Kreyer- maat, Bouwmeester, Schouten en Muller. Rinus Michels zal de ploeg coachen, Leo Horn fluit de wed strijd. De nog actieve spelers zijn zondag middag vrij omdat zowel Ajax als MW hun competitiewedstrijden van dit weekeinde op zaterdag spe len. MEG DE JONGH Voetbaltrainer Meg de Jongh is kandidaat voor de functie van oe- fenmeester van de Antilliaanse voetbalbond. Op verzoek van de AVB heeft de KNVB De Jongh voorgedragen als bondscoach. De Jongh is op dit moment op Curasao öm zich te oriënteren. Opeens zit u aan tafel met een zakenman uit Ghana. Hij wil uw produkten gaan importeren en u hebt best oren naar die nieuwe markt. Maar hoe pakt u de financiële kanten van zulke internationale transacties aan? U wilt immers zeker zijn van uw geld. Die zekerheid vindt u in het documentair accre- ditief. En daar zijn talloze vormen van. Daarom vragen accreditieven om specialisten. Die specialisten hééft de ABN. In nauw overleg met u adviseren zij over de beste constructie en hoe u die in het commerciële contract moet vastleggen. Zij informeren u ook over bijvoor beeld de consequenties van overdraagbare kredieten en back-to-back kredieten. De ABN beschouwt het als haar vak om u te adviseren welk accreditief u het beste past. Daarenboven is de ABN de meest internationale bank van Nederland. Met 170 vestigingen over de hele wereld, die u via elk Nederlands ABN-kantoor ten dienste staan. Belt u eens met de directeur van het ABN-kantoor bij u in de buurt. Vergeet u dan niet hem te vragen om de brochure 'De ABN voor importeurs en exporteurs'. Zakendoen met de ABN geeft meer tiid voor eigen zaken. Meer sport op pagina 14 ROTTERDAM Willem van Hanegem heeft de komende da gen toch geen vrij. Trainer An ton Brzezanczyk heeft namelijk besloten zijn kapitale midden velder toch mee te nemen naar het trainingskamp dat Feyen- oord gewoontegetrouw in het KNVB Sportcentrum in Zeist in richt. Van Hanegem komt ech ter morgenavond niet in de op stelling van de Rotterdammers voor tijdens het eerste treffen in het toernooi om de UEFA Cun tegen het Engelse Ipswich Town. Van Hanegem zit dan zijn straf uit die hij kreeg na de gele kaart die hij vorig jaar in het Europa Cup treffen tegen Barcelona op liep. Brzezanczyk heeft Van Hanegem in zijn zestienmans-selectie gehouden, omdat de Pool vindt dat de 'Krom me' bij de groep hoort. Brze zanczyk: 'Het is belangrijk dat Van Hanegem bij deze voorbereiding is. We gaan niet alleen voor de wed strijd tegen Ipswich Town naar Zeist. Het past helemaal in mijn benadering van het coachen. De ploeg is er niet alleen op het veld'. Feyenoords trainer weet eigenlijk maar heel weinig van Ipswich af Hij zag het elftal de laatste weken niet meer spelen, maar deed het met de weinige gegevens die hij verzamelde in Enschede in augustus tijdens het jubileumtoernooi van FC Twente. Maar veel wijzer werd hij er toen niet van. 'Ik zag Ips wich toen juist in de wedstrijd tegen Spartak Trnava spelen, toen ze vijf geblesseerde spelers hadden moeten vervangen. Dan kun je geen juist beeld krijgen van de kracht van een tegenstander. Maar we zullen Ipswich Town zeker niet onderschatten' Anton Brzezanczyk maakt voor het eerst sinds drie jaar weer kennis met het Europa Cup-voetbal. De opvolger van Wiel Corver bij de Rotterdammers was in 1972 trainer van het Poolse Gornik Zabrze, dal toen uitkwam In het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen. Lang en gelukkig was die ken - nlsmaking echter niet. Gornik werd meteen gewipt door het Franse Olympique Marseille. Met Willem van Hanegem gaan nog vijftien spelers mee naar Zeist: Ed die Treytel, Ger Reitsma, Dick Schneider. Jan Everse, Joop van Dale. Mladen Ramljak. Wim Rijs- bergen, Harry Vos, Theo de Jong. Wim Jansen, John Steen Olsen, Steve Wegerle, Willi Kreuz, Martien Vreijsen en Jörgen Kristensen. Morgenmiddag zal Brzezanczyk zijn definitieve keuze voor het elftal WILLEM VAN HANEGEM toch mee naar Zeist maken 'Herr Antoni' wacht daarmee om de selectie gemotiveerd te houden tij dens de laatste voorbereidingen. 'Het heeft', zo zei hij, 'geen enkelp zin om nu ai een opstelling bekend te maken. Degenen die niet zouden worden opgesteld, zouden minder gemotiveerd raken. En dat kan ik niet gebruiken'. Enkele problemen leken er dit week einde op te doemen, toen Theo de Jong en Wim Jansen zaterdag avond in het competitieduel tegen Go Ahead in Deventer, geblesseerd raakten. Zondagmorgen zag het er nog naar uit dat het duo mogelijk zou moeten worden afgeschreven. Maar tijdens een laatste training gistermorgen in Rotterdam ging' het.met Jansen en De Jong al weer stukken beter. Brzezanczyk: 'Geluk kig maar, want ik zal die twee tegen Ipswich hard nodig hebben'. Rotterdam loopt overigens nog niet erg warm voor het treffen met de Britten. Stadiondirecteur Frits de Kimpe zag het duel bezorgd tege moet. 'Er zijn wel wat kaarten ver kocht in de voorverkoop, maar de grote klap zal toch morgenavond moeten komen van de loketver koop. Wanneer het weer dan niet al te best is. zie ik het somber in'. SANTIAGO De Chileense tennis speler Jaime Fiilol heeft gistera vond onverwacht beslaten toch deel te nemen aan de Davis Cup wed strijd tegen Zweden. Herman Basa- goitda, voorzitter van de Chileense tennisbond, zei gisteravond dat hij van Ffflol bericht had ontvangen dat hij toch bereid was voor Chili te spelen. Basagoitia had de afgelo pen dagen toen Filial zelf volhield van deelname af te zien, steeds gezegd te verwachten dat zijn top- speler op het laatste moment toch zou besluiten naar Baastad te gaan. Eerder ai hadden Patrioio Cornejo en Belus Frajoux hun mening ver anderd. Zij hadden eerder evenals Fiilol geweigerd te spelen. Dat ge beurde dan uit angst voor aansla gen in het Zweedse Baastad waar de wedstrijd vrijdag zal beginnen. Fiilol zei dat hij een dreigbrief uit Zweden had ontvangen waarin stond dat er een aanslag op zijn leven zou worden gepleegd. Chili verzocht daarna tevergeefs om ver plaatsing van de halve finale van het Davis Cup-toernooi. In de Zweedse badplaats Baastad begon de politie gisteren met de bevei'ligingswerkzaamheden ten be hoeve van de Chileense ploeg. De hele plaats werd uitgekamd op zoek naar bommen of andere wapens waarmee een aanslag gepleegd zou kunnen worden tijdens de tennis wedstrijd. Baastad leek herschapen in een le- gervesting. Buiten de poorten van het tennisstadion patrouilleerden politiemannen met honden. Vijf honderd man extra was er al inge schakeld. Vrijdag zullen daar nog eens ruim eshonderd man aan goegevoegd worden. MILAAN Anatoli Karpov heeft zondag zijn eerste toernooi-over- winning behaald, sinds hij tot We reldkampioen werd uitgereopen. HIJ zegevierde bij het grootmeester- toernooi in Milaan op een manier, die oud-wereldkampioen Fischer stellig zou verafschuwen: met een overwinning in Zijn laatste tien partijen. Hij bereikte de finale door viermaal remise te spelen tegen zijn landgenoot Petros jan. Van de zes partijen van de eindstrijd tegen de Hongaar Lajos Portlsch speelde hij er vijf gelijk, en won hij de derde. Dat leverde hem de hoofd prijs op van 12.000 dollar. De strijd om de derde plaats tussen Petros jan en Ljubojevic eindigde onbe slist. GENèVE De EBU, de Unie van Europese Omroepmaatschap- pijen, heeft gisteren in Genève details bekendgemaakt van het ak koord dat is bereikt met de organisatoren van de Olympische Spe len van 1976 in Montreal over de rechten voor rechtstreekse tele visie-uitzendingen. Nadat het COJO, het organisatiecomité van de Spelen, maandenlang vast was blijven houden aan een minimaal bedrag van 18 miljoen dollar (ruim 47 miljoen gulden) werd ten slotte de zaak beklonken op een bedrag van 9.450.000 dollar (toch nog altijd zo'n 24 miljoen gulden)De COJO ging daar afgelopen vrijdag mee akkoord. Besloten werd om de details pas gisteren be kend te maken. GEWICHTHEFFEN De Japanse ge- wlchtheffer in het vlleggewlcht Maza- moto Takeutl he6ft tijdens de wereld kampioenschappen ln Moskou het we- ïtldrecord trekken verbeterd en ge bracht op 108 kilogram. Het oude record stond met 107 kilo op naam van de Rus Alexander Worontn. OLYMPISCHE SPELEN Japan is er erg vlot bij. Het land heeft hu reeds aangekondigd dat het 65 deelnemers en 7 officials zal zenden naar de Olympische Winterspelen die ln fe bruari In Innsbruck (Oostenrijk) worden gehouden. De names van de atleten zijn ong niet bekend maar Masablko Yamada gaat Ln leder geval chef d'equipe. De EBU onderhandelde in Canada niet alleen namens de Europese zenders, maar ook namens die in Azië, Afrika en Zuid Amerika. Het akkoord werd bereikt, toen een EBU-lid dat onbekend wenst te blijven 50.000 dollar extra wilde geven. Verder bleek de ASBTJ, de omroeporganisatie van de Arabi sche Staten bereid de uitzendingen voor 50.000 dollar over te nemen. Terwijl ook de URTNA, de unie van omroeporganisaties in Afrika 50.000 dollar betaalde voor de rechten. De Canadezen toonden zich daarmee tevreden. De EBU had daarvoor al tijd vastgehouden aan een bod voor de totale groep die de organisatie vertegenwoordigde van 9.3 miljoen dollar. Het Cojo wilde steeds 18 miljoen dollar. In een verklaring zei het IOC 'bij zonder gelukkig te zijn met de overeenstemming.' IOC-president Lord Killanin had zich de afgelo pen dagen uitputtend bezig gehou den met de onderhandelingen. Hij sprak met sir Charles Curran, EBU- voorzltter en directeur -generaal van de Engelse BBC en met Jeqn Drapeau, de burgemeester van Montreal en tevens COJO-lid. Het COJO had vorige week gesug gereerd dat door de moeizame on derhandelingen er problemen dreigden binnen de EBU. die moge lijk op een splitsing konden uitlo pen. Een zaak waarover Charles Curran zich zeer verbaasd toonde. Curran verklaarde dat daar geen moment sprake van is geweest. Over de onderhandelingen zei hij: 'Ik denk dat we te doen hebben gehad met een groep in deze zaken weinig ervaren Canadezen.' Volgens Curran was er één moment geweest waarop hij twijfelde aan het alsnog tot standkomen van een overeen komst. Dat was op 13 augustus toen de onderhandelingen nogal abrupt waren afgebroken. 'Maar ik heb geen moment gedacht dat de Cana dezen het been stijf zouden houden als het werkelijk waar zou blijken te zijn. dat niemand buiten Noord- Amerika de Olympische Spelen zou kunnen volgen.' Het bedrag van 9.3 miljoen dollar dat overblijft na aftrek van de 150.000 dollar van de Afrikaanse en Arabische zenders plus de ene on bekende Europese zender, zal als volgt worden verdeeld: de EBU be taalt 4.5 miljoen dollar, de Aziati sche omroeporganisatie betaalt 2.1 miljoen, de Oosteuropese Intervisie betaalt 2 miljoen terwijl de Zuid amerikaanse landen de resterende 700.000 dollar betalen. Veel eerder al had het COJO ©en overeenkomst gesloten met de Amerikaanse ABC. Deze organisatie betaalt 25 miljoen dollar voor de televisierechten. De radio staat ge heel buiten deze onderhandelingen omdat het COJO ver;licht is deze faciliteiten gratis aan te bieden. De Olympische Spelen van Montre al beginnen op 17 juli 1976. Over 304 dagen dus. DORTMUND Ulrike Mey- farth kan hoog springen of laag springen, zij wordt niet toegelaten tot een van de sporthogescholen Ln de West- dultse Bondsrepubliek. De Olympische kampioene hoog springen van München (1 meter 92) is geweigerd omdat haar eindlijstgemiddelde van de middelbare school slechts op 3.2 punten lag. Bij het eindexamen en ook op de scholen wordt een cljferwaar- dering aangehouden, die sterk afwijkt van de in Nederland gebruikelijke. Het beste ls een 1, het slechtste ls een 6. Ulri ke Meyfarth ls volgens die waardering dus een gemiddel de leerlinge. De beslissing over de afwij zing van Ulrike Meyfarth is genomen door het centrale bureau voor het verstrekken van studieplaatsen te Dort mund. Deze Instelling bepaalt Jaarlijks het cijfer dat de bokken van de schapen scheidt ten einde op de over volle Westduitse universitei ten al voor het begin van de studie een selectie toe te pas sen. Voor Ulrike Meyfarth, die graag sportlerares wilde wor den is de situatie, nu zij haar middelbare school heeft vol tooid, bepaald niet hopeloos. Al voor de afwijzing uit Dort mund bekend was had zij al een lange reeks aanbiedingen van Amerikaanse universitei ten om daar te komen stude ren. in de zak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11