Ex-leraar beschadigt Rembrandts Nachtwacht met een gekarteld mes Verkeer eist meer jongens dan meisjes Tom Mix Twee doden bij botsing na oprijden voorrangsweg Doek zwaar geschonden, maar niet onherstelbaar Spaanse soos blijft bezet jZonder toestemming air-conditioning {lort geding tegen koningin erdaagd Schade fruitteelt valt fors tegen Loden mantels bij Nieuw Engeland NIEUW-ENGEIAND Oudhollandse lekkernij op festival Vier Duitsers in bezit van drugs In leeftijd vijf tot negen jaar het meest kwetsbaar Van der Louw zal niet getuigen in zaak vlagincident Excuus voor beledigen van Surinamers Marinier in café te Assen doodgeschoten Man bij ruzie doodgeschoten Dodenherdenking Oranje Hotel RITA TROUW/KWARTET MAANDAG 15 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Gistermiddag heeft een geestelijk gestoorde bezoeker van het rijksmuseum onge veer dertien krassen en ten dele kerven aangebracht op de 'Nachtwacht' van Rembrandt. De dader, de 38-jarige afgekeurde leraar W. A. de R. uit Bloemendaal, kon door de aanwezige zaalwachter, met behulp van een andere bezoeker snel worden overmeesterd en afgevoerd. Aan de benedenzijde van het schil derij zijm ongeveer dertien ten dele diepe krassen aangebracht. De man gebruikte een gekarteld keukenmes. De schade wordt aanzienlijk, maar niet onherstelbaar geacht. Met de restauratie, die het rijksmuseum op eigen restauratie-afdeling zal uitvoeren, zullen tenminste vijf maanden zijn gemoeid. Het is de :de keer tijdens de langjarige expositie van het meesterwerk, dat vernielingen zijn aangebracht. Hoofdfiguren De dader behoorde tot de groep van eerste bezoekers, die om één uur 'smiddags via de 17e eeuwse afde- van het museum de Rem- Van een verslaggever ïj ITRECHT De ^e. soort gezeüigheidsvereniging ind, ge- een aan iet Utrechtse Domplein, blijft voor- oplg bezet. Zaterdagochtend na- nen enige tientallen leden van het ;ctieco mité 'Macht aan he t Spaan- volk' de casa in bezit. Zij willen vaD met de bezetting demonstreren te- tu|j ;en de doodvonnissen die zijn uit- anj esproken tegen Spaanse vrijhelds- liet itrijders en tegen de 'schijnproces- enfen die nog zullen volgen.' Boven ga. ilen protesteert men tegen de sa- tij( nenstelldng van het bestuur van de asa In Utrecht dat rechtstreeks Qoi loor de Spaanse ambassade wordt jttj, lenoemd. Zaterdagavond hebben len.' en paar honderd Spanjaarden en leder landers, na een korte demon- tratie op het Domplein, in de be lette casa een bijeenkomst gehou- len waar met algemene stemmen riten motie werd aangenomen. Daar- n in wordt solidariteit betuigd met *iet Verzet in Spanje en adhesie het actiecomité. Zolang de ïse ambassade niet reageert de motie gaat de bezetting door. siniT 'ing i eetn verslaggever 'HOVEN Het bestuur van St. Josephziekenhuls in Eindho- heeft met de justitie te maken ucregen omdat het op eigen hout- doo nieuwe air conditioning in het uJ, ekenhuls heeft laten aanleggen. .uss(odgens de uit 1971 daterende wet de ziekenhuisvoorzieningen is ij verbouwingen toestemming van Un®jet ministerie nodig. Het zieken- 1 L uasbestuur heeft die bepaling licht 1 »gevat. P l e geneeskundige inspecteur van jnii] B volksgezondheid in Noord-Bra- 1 v<! int, dr. W. van Gestel, heeft de lt- 1 tak aanhangig gemaakt. Mr. J. 0 P° lrdis, geneesheer-directeur van >mas et ziekenhuis, heeft laten weten eersi it staatssecretaris Hendriks van 3ng< ilksgezondheid inmiddels, toestem - 1 ovi ling heeft gegeven. Het parket in i Hertogenbosch onderzoekt thans een. de ingediende klacht moet lei- ünafcn tot een vervolging. Fi WOOI uitgi Reai Au (ADVERTENTIE) brandtzaal binnenkwam. Hij pos teerde zich op het smalle tapijt, dat voor het doek op de grond is aan gebracht. Wie daarop gaat staan, wordt door de suppoost verzocht achteruit te gaan. De man deed dit, maar keerde dadelijk terug, terwijl hij een mes te voorschijn haalde. Met vlugge bewegingen kerfde hij van boven naar beneden sneden in de beeltenis van de hoofdfiguur van het schilderij, kapitein Frans Banning Cocq. Het waren krassen ter lengte van bijna een meter, verticaal aangebracht. Soortgelijke vernielingen bracht hij aan op de beeltenis van de figuur rechts van Banning Cocq, luitenant Willem van Ruyterburgh. Vervolgens slaag de hij erin een soort langwerpig kruisteken in de omgeving van het hondje aan te brengen, dat zich tussen Van Ruyterburgh en de trommelslager, geheel rechts op het doek, bevindt. Enkele kerven hebben een breedte van ongeveer een cen timeter. De dienstdoende zaalwach ter slaagde er eerst toen in om in te grijpen. De vernieling was bij zonder snel in zijn werk gegaan. De politie was binnen een kwartier ter plaatse. De dader en de zaalwachter zijn op het bureau. Pieter Aertsz- straat verhoord. De verdachte heeft het schilderij beschadigd met een mes dat hij te voren had meegenomen uit een restaurant waar hij had gegeten. Omdat hij op beschuldiging van op zettelijke vernieling niet langer dan zes uur kon worden vastgehouden, is de man wegens diefstal van een mes in bewaring gesteld. De man heeft tegenover de politie wel verklaringen afgelegd, maar die waren erg onsamenhangend. Hij zei onder meer dat hij een plotselinge onweerstaanbare drang had gevoeld. Die drang zou hem naar hij zei door bovenaardse krachten zijn ingegeven. Flinke haal Dr. P. J. J. van Thiel, waarnemend hoofddirecteur van het rijksmu seum, zei, dat men direct de indruk had met een geestelijk gestoorde te doen te hebben. 'Er zijn flinke ha len op het doek aangebracht. Het betreft beslist ernstige beschadigin gen. Bovendien is er onderaan het schilderij een driehoekige reep van 28 cm bij zes cm. zwaar geruïneerd. We zullen het schilderij naar onze restauratiewerkplaats overbrengen. Eerder is de Nachtwacht (tijdens de eerste wereldoorlog) beschadigd geweest. Een schoenmaker heeft toen met een scherp schoenmakers mes het doek bekrast'. De museumdirectie heeft de Rem- brandtzaal niet voor het publiek gesloten, wèl werd er voor het doek een hek geplaatst en een ver scherpte bewaking ingesteld. De zaal, waar de Nachtwacht hangt, toont nog schilderijen van Govert Flinck en Van der Helst. Het was gistermiddag zeer druk in het rijks museum. Mr. dr. R. Hotker, directeur-gene raal van het ministerie van CRM arriveerde, nadat burgemeester Samkalden, en na hem wethouder Treumann (kunstzaken) de vernie ling hadden bekeken. Dt. Samkal den toonde zich duidelijk ontdaan. Later verscheen ook dr. A. F. van Schendel, de vroegere hoofddirec teur en ar. S. H. Levie, die binnen kort als hoofddirecteur zal optre den, in de Rem brandtzaal. Dr. Van Schendel gewaagde van 'een bijzonder onaangenaam inci dent'. De Nachtwacht is het Ln 1642 door Rembrandt Harmenszoon van Rijn gedateerde schutterstuk, dat het uit rukken voorstelt van de compagnie van Frans Banning Cocq. Het be vond zich tot 1715 in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal, daarna in het stadhuis op de Dam. Na 1815 verbleef het in het Trippenhuis. Sinds 1885 gaf de gemeente Am sterdam het in bruikleen aan het rijksmuseum. Van een verslaggever KAPELLE De schade die de fruitteelt in het gebied van Kapelle op Zuid Beveland vrijdagavond heeft opgelopen ten gevolge van de hagel is veel groter dan eerst werd vermoed. De juiste omvang van de schade zal pas over enkele weken bekend zijn omdat het prijspeil voor appels en peren in de komen de tijd daarbij een rol speelt. Vol gens een voorlopige, voorzichtige, raming gaat het echter om min stens één miljoen gulden. Vele kleine telers zijn ernstig gedupeerd. Zé zijn niet of on voldoende verzekerd. De verzeke ringskosten tegen het risico van hagel zijn zo hoog dat ze bij de slechte uitkomsten van de fruitteelt in de afgelopen jaren nauwelijks zijn op te brengen. (ADVERTENTIE) Beu rp jkati 7.50, lonli 1RAMARIBO Het kort >ver gen koningin Juliana en premier en uien Uyl dat was aangespannen o^oor de Indiaanse raad van Surina- wer ie. is zaterdagochtend kort na igaafenvang van de zitting verdaagd 26 september. Rechter Veldema im dit besluit op verzoek van de idiaanse raad omdat de gedaag- n noch hun eventuele gemachtlg- n waren verschènen. de behandeling van het kort ng waren enkele tientallen In- men in klederdracht aanwezig. Indiaanse raad eist een schade- *eveitrgoeding van 224 miljard gulden Let w 'eeuwenlange koloniale o nder- endüwkking'. grom - bar» Modieuze capes en mantels met pellerine in groen, bruin, grijs en zwart. Sportieve loden mantels in actuele tweed- en ruitdessins Kleding en service gesigneerd Amsterdam Koningsplein 24 5721 dameszaak Eindhoven Rechtestraat 44 32 08 In de Jordaan zijn momenteel in het kader van het festival dat daar wordt gehouden ter gelegen heid van 700 jaar Amsterdam op diverse plaatsen vrije markten waar iedereen wat hij kwijt wil te koop kan aanbieden. Vooral de jeugd vermaakt zich er prima en geniet er van een Oudhollandse lekkernijeen suikerspin. Van een verslaggever RAALTE Bij een autobotsing op de kruising Lemeleveldseweg- Twentseweg zijn zondagmiddag twee mensen om het leven ge komen, de 59-jarige mevrouw J. G. van Brakel-Achterhoek en de 63-jarige A. M. Smeenk, beiden uit Raalte. (ADVERTENTIE) De slachtoffers zaten in een auto. die van de Twentseweg een voor- rangsweg opreed. Daarbij botste men op een op de voorrangsweg rijdende auto. De inzittenden van die auto liepen geen letsel op. In Hollandseveld bij Hoogeveen kwam in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige ongehuwde R. Monen uit Hoogeveen om het leven toen hij met zijn auto in botsing kwam met de auto van. een 19- jarige plaatsgenoot, die geen voor rang verleende. In Eelde werd zondagmiddag de zesjarige H. J. L. uit Eelde bij het oversteken door een auto gegrepen. De jongen overleed ter plaatse. EINDHOVEN De Eindhovense gemeentepolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier Duit sers aangehouden omdat zij in het bezit bleken te zijn van 1500 gram hasj en 18 gram heroïne. Het vier tal D. K. (21), E. F. (19). M. R. (21) en E. P. (19) werd door de politie gesignaleerd toen zij met hun personenauto in het centrum van Eindhoven door een rood ver keerslicht reden. Omstreeks dezelf de tijd werd uit een Eindhovense apotheek 12 gram morfine en 25 gram opiumpoeder ontvreemd. De handelswaarde van deze laatste stoffen is 1350 gulden. In Bloemendaal kwam de 72-jarige P. P. Romein uit Noordwijk zater dagmiddag om het leven. Hij ver leende geen voorrang aan een van rechtskomende auto. In Markelo werd vrijdagavond de 39-jarige P. Hazekamp en zijn zoontjes van acht en tien jaar uit Heemstede gedood. Tijdens een in haalmanoeuvre botsten hij met zijn auto frontaal op een tegemoetko mende vrachtauto. Mevrouw Haze kamp is zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. In Olst kwam zaterdagmiddag de 57-jarige mevrouw J. van Marle uit Deventer om het leven toen zij met haar auto tegen een boom reed. Twee mede-inzittenden raakten bij de botsing zwaar gewond. In een Haags ziekenhuis overleed zaterdagmiddag de 27-jarige P. A. van Toorn, die eerder op de dag was geschept door een auto die op het Rijswijkseplein rood licht ne geerde. In Meppel is de 18-jarige R. Ver beek uit Dedemsvaart gisteravond met zijn, auto op de provinciale weg met hoge snelheid tegen een boom gereden en op slag gedood. Ook in De Wijk is gistermiddag bij slecht zicht een wagen met drie inzitten den in een flauwe bocht van de weg geraakt en tegen een boom geslagen. De 18-jarige R. Verbeek uit De demsvaart werd gedood. Zijn even eens 18-jarige vriend H. Reinink uit Oud Avereest werd zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. De chauffeur yan de auto raakte licht gewond. 'n TIC-JE BETER 50% besparing U gebruikt Immers maar de helft (een half borrelglaasje) en maakt dus 2x zoveel longdrinks uit een fles. Dat betekentperlongdrink 50°/o besparing in geld en in alcohol-gebruik. AMSTERDAM Het aantal kinderen dat jaarlijks in het verkeer om het leven komt is de laatste jaren vrij constant. Opvallend is echter, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau van de Statistiek openbaar heeft gemaakt, dat meer jon gens dan meisjes bij een verkeersongeluk betrokken raken. Vooral in de leeftijdsklasse vijf tot negen jaar zijn de verschillen frappant. In die leeftijdscategorie veronge lukken tweemaal zoveel jon gens als meisjes. In 1967 verongelukten 437 kinderen in de leeftijd tot veertien jaar in het verkeer, in 1970 waren het er 457. Oliecrisis In 1973 waren er 363 ver keersdoden onder de kinde ren. Deze 'gunstige' uitschie ter moet worden toegeschre ven aan het betrekkelijk la ge ongevallencljfer in no vember en december ten ge volge van de autoloze zon dagen en de vrijwillige snel heidsbeperking. Het is nog niet volledig na te gaan of deze ontwikkeling zich in 1974 heeft voortgezet. De cijfers van 1974 zijn nl. nog niet verwerkt. De sterfte ten gevolge van verkeersongelukken bedroeg in 1972 voor de gehele Ne derlandse bevolking 2,9 procent van de totale sterf te. Voor de leeftijdsklasse 0 tot 4 Jaar vormde de doods oorzaak door verkeersonge lukken vier procent. In de leeftijdsklassen 5 tot 9 en 10 tot 14 waren deze cijfers in 1972 respectievelijk 37 pro cent en 33 procent. De meeste kinderen komen om hethleven bij het onver wacht de rijweg oversteken. Zeventig procent van de do delijk verkeersongelukken met voetgangertjes tot en met.zes jaar vindt plaats in de directe omgeving van het ouderlijk huis. Voor de zeven tot 14jarige is dit aandeel 33 procent. Het aantal kinderen dat als voetganger bij een ongeluk om het leven komt is het grootst tussen vier en zes uur 's middags met de nadruk op de periode tussen half vijf en half zes. In 1972 kwamen 96 jongens en 53 meisjes tot en met 14 jaar op do fiets bij een ver keersongeluk om het leven. Jeugdige fietsers zijn vooral betrokken bij ongelukken met voertuigen die op de zelfde weg rijden. Achterop komend passerend verkeer, 'vooral zwaar vrachtverkeer, levert het grootste gevaar op voor kinderen. UTRECHT Burgemeester André van der Louw van Rotterdam zal geen gevolg geven aan het verzoek van de Utrechtse activist David Douwes eind deze maand op te treden als getudge-deskundige in een strafzaak tegen Douwes. Deze kreeg het in mei aan de stok met een functionaris van de stad Utrecht toen hij een rode vlag op het dak van het Utrechtse raadhuis wilde plaatsen. David Douwes ver wachtte steun van burgemeester Van der Louw omdat deze een voorstander is van het uitsteken van de rode vlag op de dag van de arbeid. André van der Louw heeft laten weten het niet eens te zijn met de in Utrecht ondernomen actie en David gesuggereerd op de procesdag te erkennen onjuist te hebben ge handeld. Van een onzer verslaggevers STAVENISSE Dominee J. van Prooi jen van de oud-gereformeerde gemeente in Stavenisse hoeft niet voor de rechtbank te verschijnen om zich te verantwoorden voor het beledigen van de bevolking van Su riname. Een aantal Surinamers, dat bijzon der verontwaardigd is over recente uitlatingen van de predikant, heeft afgezien van het nemen van verde re stappen nu ds. Van Prooi jen officieel zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. De predikant deed dat door een verklaring uit te geven waarin hij zegt de uitlatingen, gedaan tijdens zijn preek op 7 september en tij dens een hoorzitting die twee da gen later werd gehouden, 'ten zeer ste te betreuren'. Ds. Van Prooi jen suggereerde daar bij of zei zelfs zonder meer dat Surinamers moordenaars, dieven en verkrachters zijn, die als een door God gezonden plaag over Stavenis se dreigden te komen. 'Ik moet erkennen dat ik ernstig tekort ben geschoten als geestelijk leider van een belangrijke bevol kingsgroep van het dorp. Deze uit-; latingen zijn niet alleen beledigend maar ook onjuist. Ik bied aan de Surinaamse rijksgenoten en overige Nederlanders die zich door mijn uitlatingen beledigd voelen mijn oprechte verontschuldigingen aan', aldus ds. Van Prooi jen. Met deze verklaring beschouwen de ontstemde Surinamers de zaak als afgedaan. Zij hebben laten weten geen kwaad met kwaad te willen vergelden, omdat daar niemand mee is gediend. Van een verslaggever ASSEN De 18-jarige marinier P. F. I. van Beusekom uit Assen, die een schotwond in de hartstreek op liep. is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. De politie heeft de vermoedelijke dader, de 48-jarige B. T. eveneens uit Assen, aangehouden. De man zou hebben geschoten met een om gebouwd gaspistool, maar het mo tief dat hij daarvoor zou hebben gehad, is niet bekend. Het gebeurde in café Spoorzicht aan de Spoorstraat. Er waren slechts zeven gasten. Het slachtof fer is op een gegeven moment naar het toilet gegaan, kort daarop ge volgd door verdachte T. In het café hoorde men een schot. Het slacht offer kwam. gesteund door T. naar buiten. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. T. is in het café aangehouden. Het vuurwapen werd onder de wastafel van het toilet gevonden. Van een verslaggever CASTRICUM De 32-jarige A. B. S. uit Beverwijk heeft de 25- jarige T. J. E. G. uit Heemskerk doodgeschoten. Het fatale schot werd in de naóht van zaterdag op zondag gelost voor een bar in Castricum. Aanleiding was een al langer be staande vete tussen de mannen. De verdachte heeft zichzelf bij de poli tie aangegeven. Hij was in gezel schap van zijn vrouw een aantal bars langs geweest. Toen hij even na één uur in de nacht voor de bar in Castricum arriveerde, kwam de 25-jarige G. op hem toerennen. Er ontstond een vechtpartij die eindig de met een pistoolschot. Tegenover de rijkspolitie heeft de verdachte gezegd dat hij in de ver onderstelling verkeerde dat G. een wapen trok. Hij haalde daarop zijn eigen pistool tevoorschijn en schoot. Dit ene schot was dodelijk. De verdachte is er eerst in zijn auto vandoor gegaan. Later meldde hij zich bij de politöe. DEN HAAG Ruim 350 mensen hebben zaterdag deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking bij cel 601 van hen die zijn gevallen tijdens de tweeede wereldoorlog in de Scheve- ningse gevangenis, het voormalig 'Oranje Hotel'. In de gang waar cel 601 ligt hingen twee reclameplaten voor vakantie in Duitsland. Een tekst 'Glückliche Ferien in Deutschland' heeft een van de deelnemers aan de herden- king doorgekrast. Hij heeft er 'bah' - bijgeschreven. Nieuwe sport

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3