Aanklacht tegen 107 landen Talent VS moeten basis in Eritrea gaan sluiten Wereld record Hermes [met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant Nachtwacht toegetakeld Bliksemsnel ingrijpen voorkomt treinramp Indonesische gasten OU tv Portugal krijgt gematigd kabinet Het onderwijs vraagt In deze krant feer politieman i Spanje gedood leiten naar Ghana Bij overval technici ontvoerd Moskou valt Andrei Almarik weer lastig Voorlopig nog geen politiek amusement op VARA-televisie CNV komt met eigen commentaar op begroting Twee doden bij brand in huis Trouw luistert naar alles. Want je weet nooit. Welkomstvoordeel. hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9625 - MAANDAG 15 SEPTEMBER 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. TGAVE TROUW/KWARTET B.V. - BONNEMENT 13,52 PER MAAND HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 - 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Binnenland Omdat zij genoeg had van mensen die denken dat met geld alles in het leven te koop is, sloot Aaltjereina Marcus haar kunstzaak van Makkums aardewerk en Wedgwood porcelein in Soest. Zij beheert nu als huisvrouw voor de aardigheid een boe- toekje, waar zowel miljo nairsvrouwen als woonwa genbewoonsters graag ko men, vooral voor een mense lijk gesprek van hart tot hart. Fred Lammers sprak met deze vrouw die 'elke dag heerlijk' vindt. Zijn verhaal staat op pagina 6. Verkeer eist meer jon gens dan meisjes 3 Buitenland De Amsterdammer Paul Roe- lofsen, die met zijn motor op weg is naar Australië, schrijft vandaag over zijn gevaarvolle tocht door Tur kije. Zie pagina 5. Kerk 'Binnen de kerken werken' 2 Gearresteerd om relletjes te voorkomen 2 Kunst Gaudeamus - muziekweek 7 Kostelijke opvoering van Strauss' Capriccio 7 Brieven van lezers 2 ltadio eu tv 4 Weeroverzicht 4 Strips, feuilleton 4 Even puzzelen 4 Mink van llijsdljk 6 Uw probleem 6 ARCELONA (AFP) Zondag ibben twee nog voortvluchtige da is een politieman in burger met boten in zijn rug gedood. De aanse televisie maakte bekend it de politieman, de 49-jarige Ju- Ruiz Munöz, door twee jonge- annen werd aangevallen, die twee igels afvuurden en hem daarna n messteek toebrachten. Voorbij- tngers brachten de man naar een ekenhuis, waar hij overleed. Vol- ms ooggetuigen hadden de moor- naars een half uur lang! bij het lis van hun slachtoffer staan achten. Ruiz is de twaalfde poli eman die dit jaar in Spanje van et leven is beroofd. Buien Buien en aanvankelijk veel bewolking, later ook opklarin gen. Tot matig of krachtig en aan de kust tot hard toene mende naar noordelijke rich tingen draaiende wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 17 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele buien, later meer op klaringen en weinig verande ring in het huidige tempera- tuumiveau. Morgen zon op: 06.15 onder: 18.54 maan op: 16.57 onder: 02.03 Rembrandls Nachtwacht is gistermiddag zwaar toegetakeld door een man die met een gekarteld mes op het doek kraste. H(j had al heel wat vernield voor hij door de suppoosten kon worden over rompeld. Ontdaan kijken hier enkele van de talrijke gasten naar de beschadigingen. Het schilderij zal voor de restauratie vele maan den onder handen worden genomen. (Zie ook pagina 3) ADDIS ABABA (UPI, Reuter) Ethiopië heeft de Verenigde Staten opdracht gegeven hun communicatiestation Kagnew in de Eritrese hoofdstad Asmara voor het eind van het jaar te sluiten. Het station wordt herhaaldelijk overvallen door Eritrese opstan delingen. Eind vorige week werden bij een overval op één van de onderdelen van de basis in feite een aantal vestigingen rond Asmara twee Amerikaanse technici en zes Ethio- piërs geyangen genomen en ont voerd. Begin juli waren al twee Amerikanen ontvoerd. Brigade-ge neraal Bante die namens de mili taire leiders de sluiting van Kag new bekend maakte zei dat de mi litaire situatie rond Asmara onder controle is en dat grootscheeps naar de ontvoerden wordt gezocht. De Amerikanen beschouwen de ba sis Kagnew als van groot belang voor hun communicatienetwerk. De LONDEN Meer dan honderd landen maken zich schuldig aan ernstige schending van de rechten van de mens. In deze landen worden mensen opgesloten vanwege hun geloof of politieke over tuiging, vastgehouden zonder behoorlijk proces of zelfs gemar teld of gedood. Tot deze conclusie komt Amnesty International (de organisatie voor politieke gevangenen) in haar jaarverslag over 1974-75 dat giste ren werd gepubliceerd. 'Veel te veel landen in de wereld bewijzen alleen Lippendienst aan de rech ten van de mens', klaagt Amnesty in het voorwoord. Het stelt vast dat de fundamentele mensenrech ten in veel landen maar gelden voor personen die de centrale re gering en het politieke systeem in hun land kritiekloos gehoorzamen. De organisatie komt in haar op somming van schenders, van deze rechten tot een totaal van 107 landen, allen lid van de Verenigde Naties. Het meest verontrustend vindt Amnesty de toestand in de volgende dertien landen: Indone sië, Iran, Irak, Sowjet-Unde, Spanje, Zuld-Korea, Guatamala, Zuld-Afrika, Argentinië, Brazilië, Uruguay, Oeganda en Marokko. Bijzondere aandacht wordt ge vraagd voor Indonesië, de Sowjet- Unie en Iran. Indonesië valt op door zijn grote aantal politieke gevangenen. Volgens Amnesty zijn het er meer dan 100.000. De Sowjet-Uniê blijft doorgaan met het onderdrukken van minderhe den en mensen met een afwijken- dee politieke opvatting. Overigens krijgt de Sowjet-Unde ook een pluimpje wan Amnesty, omdat dit jaar. een groot aan tal vrouwelijke gevangenen (on der wie ook politieke) werd vrij gelaten. Dat werd gedaan in het kader van het jaar van de vrouw. De shjah van Iran krijgt het ver wijt dat hij naar buiten graag de welwillende heerser speelt, maar dat zijn land ondertussen opvalt door het grootste aantal dood straffen ter wereld, ongelooflijk wrede martelpraktijken en het ontbreken van een behoorlijke rechtspraak. Verheugend nooemt Amnesty de ontwikkelingen Ln Zuid-Vietnam, Griekenland, Portugal en Mozam bique. In al deze landen zijn de afgelopen periode grote aantallen politieke gevangenen vrijgelaten. VS, die tot de bekendmaking van gisteren niets van een sluiting af wisten, namen aan dat men zeker tot 1978, wanneer het contract over Kagnew afloopt, van de basis ge bruik zou kunnen maken. Het aan tal personeelsleden is de afgelopen jaren reeds teruggebracht van vier duizend tot veertig specialisten. Bante verklaarde nogmaals dat er geen plannen bestaan twaalf fami lieleden van de onlangs overleden ex-keizer Haile Selassie terecht te stellen. Hij zei dat de 12 prinsessen in goede gezondheid verkeren maar voor hun eigen veiligheid regelma tig verhuizen. Van een verslaggever UTRECHT Dankzij snel op treden van NS personeel is zon dagmorgen vroeg voorkomen dat de D-trein Hoek van Hol- land-Venlo-Duitsland in volle vaart het stationspostkantoor van Rotterdam-C is binnengere den. Ter hoogte van Schiedam bleek dat het remsysteem van de trein niet meer werkte, omdat een rem was vastgelopen. Een vonkenregen en veel rook producerend passeerde de sneltrein om tien voor acht het station in Schiedam. Vandaar werd meteen de centrale verkeersleiding in Rotterdam gewaarschuwd. De heer J. Speekenbrink, coördinator van het NS-beveiligingssysteem. waarschuwde de machinist per por tofoon, maar deze had zelf ook al in de gaten dat er iets niet klopte. Het enige wat hij kon doen was bij binnenkomst in Rotterdam licht signalen geven en toeteren. Ijltempo De heer Speekenbrink zat inmid dels niet stil. In ijltempo zette hij samen met treindienstleider A. Kerstholt alles in het werk om een ramp te voorkomen. De trein werd van spoor één, dat regelrecht naar het stationspostkantoor leidt, naar spoor elf (richting Blaak) geleid. Verder schakelde men de stroom uit. Daardoor kwam de trein tot stilstand. Volrens het voorlopig on derzoek dat door de NS is ingesteld is het extra rijtuig dat in Hoek van Holland achter de locomotief werd gekoppeld met een gesloten rem- kraan meegereden. Daardoor werd de rem voor de hele trein geblok keerd. Met tien minuten vertraging kon de D-treim verder rijden. De machi nist was door het gebeurde zo over stuur dat hij moest worden afge lost. jij niet in je shik? Van onze sportredactie AMSTERDAM Jos Hermens heeft zich gisteren als Nederlands top-atleet bewezen. De Nijmege- naar verbeterde op Papendal het wereldrecord op de (toch wel in courante) 10 Engelse mijl. Her mens bracht het record op 45 minuten en 57,6 seconden. Een ruime verbetering van het oude record dat sinds 1972 op naam stond van de Belg Willy Polleunis. De aanval van Hermens op het werelduurrecord mislukte uitein delijk. Mede doo- een communi catiefout met de organisatie hield Hermens iets te vroeg in. Daar door bleef het record in handen van Emiel Putteraans. maar Her mens kwam tot op 35 meter van de topprestatie van de Belg. Hermens is nu in het bezit van een wereld- en Europees record en negen officiële Nederlandse re cords. In de voetbalcompetitie raakte JOS HERMENS wordt na zjjn wereldrecord op de tien Engelse m(jl door zijn vriendin Marianne gefeliciteerd. PSV het eerste punt kwijt. Het lukte Telstar in Velsen om de Eindhovenaren op 0-0 te houden. Daardoor is Feyenoord nu alleen op kop gekomen, want de Rotter dammers wonnen in Deventer nipt (1-0) van Go Ahead. De derde plaats wordt gedeeld door Ajax en FC Twente. De Twentenaren haalden tegen De Graafschap uit voor een mon sterscore: 8-0. Ajax deed het, voor het eerst weer onder Rinus Mi- cheis, heel wat minder. Het werd in De Meer een 2-1 overwinning op Roda JC. Maar op die manier is het bekende topkwartet na vier wedstrijden wel al weer bij elkaar. Op Schiphol arriveerde gisteren een parlementaire delegatie uit Indonesië voor een bezoek van een week aan Nederland. Ir. A. Von deling droeg de handkoffer van mevrouw Naro, maar dat ging één van de delegatieleden net even te ver. MOSKOU (UPI) —De Russische schrijver Andrei Amalrik moet ui- terlij woensdag Moskou hebben verlaten. Hij kreeg dat gisteren van de politie bij zijn vrijlating te ho ren. Aalrik, één van de bekendste an dersdenkenden in de Sowjet-Unie. wat zaterdagavond door vijf politie mensen gearresteerd in het aparte- ment van zijn vrouw. De 37-jarige auteur werd in mei van dit jaar vrijgelaten na een gevangenschap en verbanning naar Siberië van in totaal vijf jaar. Hij kreeg toen geen binnenlands paspoort zodat hij zich eigenlijk nergens kan vestigen en niet kan reizen. Hij werd zaterda gavond aangehouden op beschuldi ging van 'illegaal verblijf' in Mos kou. Tegen journalisten uit het westen zei Aalrik gisteren dat hij nog niet weet wat hij de komende dagen inderdaad Moskou zal verla ten. Amalrik is de schrijver van het boek 'Haalt de Sowjet-Unde het jaar 1984',e en zeer kritische analy se van het huidige Russische be wind. De rijksuniversiteit van Utrecht heeft hem uitgenodigd om daar te komen studeren, maar niets wijst er op dat de Sowjet-autoritei- ten hem zullen laten gaan. HILVERSUM De commissie tele visie van de VARA verenigingsraad heeft zaterdag besloten dat er voor lopig geen politiek amusementspro gramma zal worden gemaakt. Het overbrengen van het radioprogram ma 'In de Rooie Haan' naar de televisie, werd afgewezen. Realise ring van een soortgelijk televisie programma acht de commissie voor het komende winterseizoen niet mogelijk. t Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het CNV werkt dit jaar niet mee aan een gezamenlijk commentaar van de drie vakcentra les op begroting en miljoenennota, die dinsdag aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal met een eigen commentaar komen. Aanleiding tot dit besluit is volgens het CNV-bestuur de manier waarop voorzitter Wim Kok van het NW zich donderdagavond voor de tele visie over de zuster organisatie uit liet. In een vraaggesprek met Achter het Nieuws heeft de heer Kok het onder andere over de identiteit van het CNV gehad. Hij voorspelde dat het CNV een rechtse koers zou gaan varen. Het bestuur van het CNV meent dat nu de basis voor een gezamenlijk commentaar ontbreekt. ROTTERDAM Bij een brand in en woning ln de Van der Sluys- straai is zaterdagavond de 46-jarige Rotterdammer A. van Capel om het leven gekomen. Zijn 80-1arige moe der, mevrouw .T. van Capel-Jeveren werd met derdegraads brandwonden opgenomen in een ziekenhuis. Zij bezweek zondagavond aan haar ver wondingen. Omwonenden ontdekten het vuur. De brandweer vond de zoon bewe gingsloos boven aan de trap naar de eerste etage waar hij en zijn moeder woonden. Hartmassage baatte niet meer. De bejaarde vrouw zat in een stoel Ln de ach terkamer. Haar stoel had reeds vlam gevat, evenals de kleding van de vrouw. Een brandweerman slaagde er ln het vuur te doven. De toestand van de vrouw was echter zorgwekkend. Het is nog onbekend hoe het vuur is ontstaan. Muziek is ook niet altijd alles. Wij zijn best in voor een aardig deuntje, daar niet van. Maar als onze kunst redactie na een hele week luisteren naar moderne mu ziek rapporteert dat er geen talent te horen was Nou ja. dan schrijven we dat gewoon. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats: Opgegeven door: Naam: «Giro: Betaalt per kwartaal Adres:_ Plaats:_ lk ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomot lef modellen. Werkelijk een sieraad op uw lafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ t O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amster'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1