Buitengewoon onderwijs samen met de gewone basisschool is illusie Machtigen op de korrel genomen Jaarbeurs van het Oosten groeit Groei ANWB stagneerde door de energiecrisis :h Kinderpsychiater G. van Goor-Lambo: Stichting meent dat kampeerder in kou komt te staan Ondanks depressie aan economisch front PPR wil speciale (stads)raad voor rijksgenoten Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg Sommélsdijk Hagenaar (33) tijdens ruzie doodgeschoten Europese criminologen in VU 'Super-Beier' Strauss i fBOUW/KWARTET ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND/KUNST 9 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG D eStichting Recre atie Vindt, dat het voorontwerp Van een nnyer vert;laircrpupr<? kampeervet van staatssecretaris Van een onzer verslaggevers ^gMwrt^tu^n^oveSei/ïn1eï ZUTPHEN Ondanks de depressies aan het economische front, wankelende industrieën, toe- ploitant en dat te weinig aandacht nemende werkloosheid en een eindeloze reeks werktijdverkortingen, wordt de Jaarbeurs van het wordt besteed aan de rechten van Oosten in Zutphen dit jaar wéér groter dan de vorige. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het is een il lusie te denken dat een groot deel van het buitengewoon on derwijs gemakkelijk onderge bracht kan worden bij de ge wone basisschool. Onderwijsdes kundigen en politici die zo den ken kennen de werkelijkheid van het buitengewoon onder wijs onvoldoende. Deze stelling verdedigt de Amster damse kinderpsychiater mevrouw van Goor-Lambo in het laatste hoofdstuk van het proefschrift, waarop zij gistermiddag promoveer de aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Het proefschrift van mevrouw Van Goor is getiteld 'Wat wordt er van dat kind?' en is uitgegeven bij Tjeenk Willink, Groningen. Haar onderzoek betreft 220 oud-leerlin gen van de Van Detschool te Am- irdam, een van de acht pedologi- :he instituutsdholen in Nederland. De vaak zeer positieve ervaringen van deze leerlingen in hun latere Liven zijn volgens mevrouw Van Goor in belangrijke mate te dan ken aan de zeer gespecialiseerde pak van het buitengewoon on- wijs. wrd Vijf procent j! A. E. J. van Detschool, voorzijde ij B. Speelplaats voorzijde C. Speelplaats achterzijde D. Naast de school liggende af- afbraakpanden E. Gedeelte van afbraakperceel De school heeft te kleine klaslo kalen, gehorige gangen, slecht j sanitair, etc. Ongeveer vijf procent van de Ne derlandse kinderen is niet in staat het gewoon lager onderwijs zoals dat nu is te volgen. Zij komen terecht in een van de vormen van buitengewoon onderwijs, ten dele vanwege lichamelijke handicaps, idele vanwege leer- en gedrags- moeilijkheden. Een klein deel van >n komt op een pedologisch insti tuut. Bij elkaar zijn het er vijf a 'L«honderd, maar zij vormen wel een zeer zorgelijke groep. Het zijn kinderen bij wie het leerproces' ernstig vertraagd of soms zelfs he lemaal niet op gang gekomen is. De achterstand bedraagt vaak twee aar of meer. De meeste kinderen kampen ook met psychische protole- Meer dan de helft van de kinderen heeft een licht defect aan hersenen. De gezinnen waaruit r.j komen zijn vaak problematisch. De pedologische instituten (Ihet eerst P.I. werd in 1931 opgericht foor prof. dr. J. Waterink) hebben dubbele taak. In de eerste its worden hier kinderen geob- ■eerd van wie onduidelijk is zij naar toe moeten. Daar naast zijn er kinderen die jaren op instituut blijven en voor wie instituut dus een ('buiten)gewo- stihool is. Sommige instituten verbonden met een universi- it. Enkele instituten hebben ook internaat. Oud-leerlingen De Van Detschool in Amsterdam gaat uit van het gemeentelijk pe- lotherapeutisch instituut. Mevrouw fan Goor is hoofd van het MOB en ie psychiatrische kinderpolikliniek van de Valeriuskliniek en tevens verbonden aan dit gemeentelijke instituut. Zo kwam ze op het idee te gaan wat er geworden was van de kinderen die tussen 1951 en 1963 de Van Detschool bezochten, oud-leerlingen waren op het lent van onderzoek tenminste jaar. lekwart van alle oud-leerlingen zich goed of redelijk in de naatschappij handhaven. Bijna een 'wart had daar moeite mee en bleef in de beschermde omgeving ran sociale werkplaatsen, het ou derlijk huis of inrichtingen. Voor ie meeste leerlingen was de Van Detschool eindonderwijs. Een deel kon na een aantal jaren overstappen naar andere scholen (bijvoorbeeld lom-scholen, maar ook lts en ulo). Uiteindelijk hadden "er op de tien oud-leerlingen een of ander diploma gehaald, vaak ook via het avondonderwijs of het leer lingenwezen. Van de groep die zich goed in de maatschappij kon handhaven had den de meesten werk dat hen rede lijk bevredigde. Een op de vijf jon gens volbracht de militaire dienst. Het percentage gehuwden lag onge veer even hoog als het landelijk gemiddelde voor de hele leeftijds groep, al waren de huwelijken over het algemeen minder duurzaam. Tweederde van de oud-leerlingen voelde zich sociaal geaccepteerd. Een belangrijk gegeven was ook dat negen van de tien oud-leerlin gen min of meer geregeld las. On danks de aanvankelijke leesstoor nissen waren de meesten erin ge slaagd behoorlijk te leren lezen (minimaal op het niveau van eind tweede klas lagere school). Dankbaar Voor mevrouw Van Goor zijn deze en andere gegevens een bewijs dat er met gespecialiseerd onderwijs heel wat te bereiken is. Haar erva ring is ook dat oud-leerlingen erg dankbaar zijn voor alles wat ze leren. Kennis is in onze maat schappij nu eenmaal erg belangrijk en ook in het buitengewoon onder wijs moet je proberen het kind zoveel mogelijk te üaten leren. Het •kind blijkt dat ook zelf te willen. Volgens mevrouw Van Goor mag je hun problemen niet onderschatten en hen al te gemakkelijk naar het gewoon lager onderwijs verwijzen. Zelfs als de basisschool geheel ver nieuwd zal zijn, blijft er een aan zienlijke groep voor wie het eerder een nadeel dan een voordeel is op de gewone school te gaan. Zelfs op scholen met speciale afdelingen voor specialistisch onderwijs kan deze combinatie toch discrimine rend werken, zo blijkt uit buiten- lanlandse ervaringen. Zowel het onderkennen van de problemen als de behandeling vergen nu eenmaal veel specialistische kennis, zowel van de begeleiders als van de op voeders. Dit geldt ook voor het lom-onder- Pleidooi wijs, dat volgens steeds meer poli tici het eerst in aanmerking zou komen voor hereniging met het ge woon onderwijs. In 1972 waren er 191 scholen voor leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. Samen met de scholen voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen en de pedologische instituten biedt het lom-onderwijs plaats aan 1.5 procent van de schooljeugd. Dat percentage is ze ker niet te hoog, meent mevrouw Van Goor, als men bedenkt dat waarschijnlijk wèl drie procent van alle kinderen last van leesstoornis sen heeft. Mevrouw Van Goor heeft bij haar proefschrift deze opvallende stel ling: 'De afname van de betekenis van de religie in de Nederlandse samenleving, heeft bijgedragen tot een toename van de behoefte aan hulpverlening door medische en psycho-sociale instanties. de kampeerder. In een reactie op het voorontwerp zegt zij een betere regeling van de rechtspositie van de kampeerder in het algemeen en van de zwakkere kampeerder in het bijzonder te hebben verwacht. Zij vreest, dat de wet een prijsverhogend effect zal hebben en daardoor de economisch zwakkere kampeerder buitenspel zal zetten. De stichting is daarom voorstandster van een verplichte prijzenclassificatie voor exploitan ten. De stichting betreurt het ook, dat in het voorontwerp geen regeling is opgenomen ten aanzien van het recreatiewoonverblijf (zomerhuis) dat niet deel uit maakt van een complex. Het ontbreken van zo'n regeling werkt, aldus de stichting, snipperverkaveling in de hand en vermindert de toegankelijkheid van de re recreatiegebieden voor het publiek. Het kamperen bij de boer wil de stichting vrijgeven in die zin, dat zonder gemeentelijke vergunning op het erf maximaal twee caravans mogen worden geplaatst. UTRECHT De PPR Utrecht wil het dagelijks bestuur van de ge meente voorstellen een speciale raad te vormen voor de 10.000 Suri- namers en de 1500 Antillianen in de stad. Deze raad zou de belangen van deze rijksgenoten moeten be hartigen. Er zouden vertegenwoor digers van Surinaamse en Antilli aanse belangenorganisaties in moe ten zitten, en verder gemeente raadsleden en de wethouders van maatschappelijke aangelegenheden. De PPR wil met een dergelijke raad de rijksgenoten een instru ment in handen geven om zelf invloed uit te oefenen op het beleid dat ten aanzien van henzelf wordt gevoerd. Ook ziet de PPR deze raad als een middel in het proces naar een volkomen gelijkwaardigheid van een minderheidsgroep in onze samenleving. Deze negentiende jaarbeurs, de grootste regionale zakenbeurs van Nederland, die van 17 tan. 24 sep tember wordt gehouden, wordt woensdag geopend door mr. J. L. Brinkhorst, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De standruimte is volledig 'uitver kocht'. Er was meer dan 15.000 vierkante meter beschikbaar. Niet alleen werd er meer oppervlakte verkocht, maar ook het aantal deel nemende bedrijven steeg, namelijk tot ongeveer tweehonderd. Met el kaar omvatten zij een zestigtal branches. sprake meer van uitblaaslucht. In stallatie van het geheel een Amerikaanse vinding ligt in een orde van tweeduizend gulden. Leverworstje Specialisten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ANWB heeft als gevolg van de energiecrisis nog nooit zo'n geringe ledenaanwas gehad als vorig jaar: het aantal nam slechts toe met 62. Afgezet tegen een groei van 100.000 ge durende de laatste jaren en het totale ledenbestand van ruim 1.650.000 betekent dit in feite een stilstand. Een en ander staat te lezen in het zojuist verschenen jaarverslag van de bond. Hoewel'de crisis aanvan kelijk ook zijn weerslag leek te krijgen op de reislust, bleek dat in de loop van het jaar mee te vallen, al bleven velen dichter bij huls dan normaal. Dat in totaal minder kilometers werden gereden, merkte de Alarm centrale van de bond aan een vrij sterke afname van het aantal repa triëringen van personen: van 539 in 1973 tot 392 vorig jaar. Het aantal repatriëringen van bescha digde voertuigen daalde met 18 procent van 2828 tot 2331. Ervarin gen van de centrale leerden ook, dat bijna de helft van het aantal toeristen, dat per auto op vakantie ging niet verzekerd was. De bond houdt een pleidooi voor positieve maatregelen, die het se lectieve kutogebraik bevorderen. Negatieve maatregelen ten opzichte van die automobilist noemt zij on toelaatbaar discriminatoir. Zij vindt overigens, dat pas maatrege len kunnen worden genomen als daar een gedragswetenschappelijk onderzoek aan vooraf is gegaan. Ook de financiering van het we gennet baart de bond zorgen. De inkrimping van de budgetten voor onderhoud, verbetering en aanleg van wegen noemt zij een orusntba- rend verschijnsel. Belangrijk op de Jaarbeurs van het Oosten zijn sinds jaren de zoge naamde handelsdagen of landenda- gen. Op deze dagen, die voorbereid worden door de Kamers van Koop handel en fabrieken in Gelderland en Overijssel, zijn specialisten uit verscheidene landen aanwezig om informatie te geven over zaken als marktsituatie, de mogelijkheden om agenten en vertegenwoordigers te vinden en wat verder nuttig is te weten, om tot een geslaagde export dan wel import te komen. Het gaat hierbij dus om het leggen van contacten voor handelsverkeer- .Er is altijd 'een grote belangstel ling voor, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat vooraf reeds meer dan honderd vrzoeken om inlichtingen zijn binnengekomen. Voor de eerste keer rich t men zich ditmaal ook op de Sowjet-Unie en Hongarije. Tot nog toe waren er van de Oost- Europese landen in dit opzicht al leen relaties met de DDR, die ook nu weer van de partij is. Nieuw is ook dat het Midden-Oosten thans vertegenwoordigd zal zijn. Evenals vorige jaren zijn er ook weer speciale dagen, die in het teken staan van de Verenigde Sta ten, Canada, de Skandinavische lknden, België. Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. Gevarieerd Het assortiment artikelen dat in Zutphen wordt getoond, zowel van Nederlands fabrikaat als uit het buitenland, si van de uiteenlopend - ste aard. Het varieert van vakantie bungalows en hijskranen tot elek tronische orgels en schrijfmachi nes. Van hete luchtkanonnen en douchekabines tot frisdranken en cosmetica. Van kasregisters en juke boxen tot relatiegeschenkjes en kunstnijverheidsprodukten. Eén van de nieuwste dingen, waarmee kan kan kennis maken is het cen trale stofzuigersysteem, dat vanuit Deventer wordt gepresenteerd. Daarbij wordt in bijvoorbeeld een kelder, berging of garage, die ge luiddempend is, de apparatuur aan gebracht. Op vier tot zes plaatsen in huis kan men aansluitpunten maken. Deze staan via een onder grondse leiding in verbinding met de apparatuur. Het is zodoende niet meer nodig met een zware stofzui ger door de woning te slepen. Een slang, die een bereik heeft van zeven of negen meter, is voldoende. Bij deze apparatuur is er geen roept, voor haar gecombineerd verpleeghuis „DE SAMARITAAN" (155 bedden), in verband met de ingebruikname van het eerste paviljoen rond 1 december a.s., sollicitanten op voor de volgende funkties. a) een paviljoenshoofd (verpleegkundige met A- en B-diploma) b) een verpleegkundige (met A- en/of B-diploma) c) een eerste ziekenverzorgende (gediplomeerd) d) ziekenverzorgenden (gediplomeerd) e) verpleeghulpen Gezien het karakter van onze Stichting, verwachten wij van belangstellenden een positief christelijke levensovertuiging. De salariëring en de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn in overeenstemming met de N.Z.R.-richtlijnen. Er zijn voldoende huisvestingsmogelijkheden aanwezig. Eventuele inlichtingen worden verstrekt door de verpleeg kundig direkteurde heer A. W. Hovenier (01870 - 2500), terwijl schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg Somméls dijkPrinsesselaan 51, Sommélsdijk afd. Personeelszaken Van totaal andere aard is een nieuwtje dat uit Groningen komt. Daar heeft een vleesbereidingsbe- drijf een handzaam leverworstje ontwikkelt. Tot nog toe werd de Groninger boerenleverworst, waar men vooral ook in Oost-Nederland nogal waardering voor blijkt te hebben, alleen maar in een gewicht van één kilogram geleverd. Wie minder leverworst wenste, moest er een stukje vanaf laten snijden, of een rechtstandig staafje kopen. De Groningers vonden dat niet leuk en rustten niet voordat zij een worstje hadden gemaakt, dat slechts vijf honderd gram weegt, ambachtelijk genoemd mag worden en gans rond is zoals het behoort te zijn. Ook consumenten De Zutphense beurs blijft in de eerste plaats een detaillistenbeurs. Een beurs dus voor zich oriënteren de winkeliers en dergelijke. Maar winkeliers zijn ook consumenten. En omdat de zaak op deze wijze toch al door elkaar heenloopt zijn tegenwoordig ook andere consu menten méér welkom dan vroeger. Het liele patroon van zakendoen heeft er trouwens aan meegwerkt. Buiten de strikt bedrijfsmatige stands zijn er ook vele stands met een ander karakter. Zo is de politie (vriend van het publiek), PTT, het Nederlandse Astmafonds, de NS, de Stichting Melaatsen werk Ethiopië, defensie, de stichting Philadelphia en het Bureau Moderne Voeding aanwezig. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is present om inlichtingen te geven over aan gelegenheden als renovatie en der gelijke. En verder zit er een make laar met een computer. Niet gloed nieuw weliswaar, maar in Zutphen heeft hij zijn kunsten nog niet eerder vertoond. Wie een huis wil kopen en zich afvraagt of hij het wel kan opbrengen, kan bij de computer terecht. Men stopt er een hoeveelheid cijfers in en de make laar vertelt even later dóór of het een haalbare zaak is. Van een verslaggever DEN HAAG Bij een schietpartij in de Zero-club in Den Haag is gistermorgen de 33-jarige Haagse portier H. A. Krüger om het leven gekomen. Het slachtoffer kreeg rond vijf uur ruzie over een geldle ning met een 30-jarige Hagenaar. Deze verliet de bar en riep op straat of de portier even naar bui ten wilde komen. Bij de vechtpartij die daar ontstond werd de heer Krüger in het hoofd getroffen door een pistoolschot. Hij overleed ter plaatse. De dader wist aanvankelijk te ontkomen, maar werd later door de politie gearresteerd. De man was gewond geraakt en werd in de loop van de middag naar het ziekenhuis van de Scheveningse gevangenis overgebracht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ongeveer 150 criminologen, afkomstig uit verschillende Europese landen, hebben zich deze week in het hoofdgebouw van de Vrije universiteit beziggehouden met misdaden waarover in wet- en handboeken van strafrecht meestal niet wordt gerept. 'Misdaden van de machtigen' was het thema van een gisteren beëindigde conferentie van een gezelschap sociologen en criminologen dat zich toelegt op de studie van afwijkehd gedrag. Franz Josef Strauss, de leider van de CSU heeft deze week als 'super-Beier' zijn zestigste verjaardag gevierd. Het werd een uitbundig feest in Rottacli- Egern, waar het genootschap van bergjagers in Mittenwald hem bevorderde van gemeen soldaat tot officier. Op de foto Strauss trots met zijn nieuwe sabel. Gastheer van de groep, die dit jaar voor de derde keer een con ferentie hield, was de crimino loog dx G. Snel, wetenschappe lijk hoofdmedewerker aan de Vrije Universiteit. Hoewel de groep niiet in het verborgene werkt, vermijdt zij het de trom te roeren en probeert zij zich ook verre te houden van alle bombast die internationale stu dieconferenties wel eens willen omranken. De heer Snel vertelt dat aan het eind van de jaren zestig een aantal Engelse sociologen zijn onvrede uitte over de weten schappelijke benadering van af wijkend, waaronder crimineel, gedrag. Bij de Britten sloten zich gelijkgestemden uit andere Europese landen aan, wat tot de oprichting (als dat niet een te officieel woord is) van de groep leidde. In 1972 werd in Florence de eerste conferentie gehouden. De Europese groep is minder geïnteresseerd dn door individu en gepleegde diefstal, doodslag, moord of' verkrachting dan in de machtsverhoudingen dn de maatschappij die tot de traditio neel als ziekte beschouwde cri minaliteit aanleiding kunnen geven. Daarbij wordt aansluiting gezocht bij bewegingen die de heersende systemen in gevange nissen en psychiatrische inrich tingen aan den lijve hebben on dervonden en naar hervorml- gen strevne. Zo'n bewegig is in Engeland de Radical alternative to prison, in Nederland de Be langengroepering wetsovertre ders. Kloof Binnen de groep opererende werkgroepen houden zich bezig met de bestudering van aspecten van de criminaliteit, zoals het gevangeniswezen en de crimina liteit van vrouwen (Snel: 'Hoe komt het dat vrouwen minder afwijkend gedrag vertonen dan mannen en wijzigt zfch dat naarmate vrouwen geëmanci peerder raken?'). Met die werk groepen wordt mede beoogd een brug te slaan tussen wetenschap en praktijk, omdat de groep, zo als de heer Snel zegt, preten deert op te komen voor degenen jlie in de maatschappij onderlig gen. Dat zoiets makkelijker gezegd dan gedaan is, blijkt uit wat zich op de tweede conferentie in het Engelse Essex heeft afge speeld. Snel: 'Een van de jon gens van de Radica alternative to prison stond daar op een gegeven ogenblik op en riep ons toe dat we wat praktischer moesten worden. Geef ons, zei hij, maar wat geld van jullie rijke salaris. Er is toen een col lecte gehouden. Ik weet niet of dat nou de goeie manier is. Er blijft natuurlijk toch altijd een kloof. Wij zijn zelf geen devian- ten'. Al even problematisch is het antwoord op de vraag of het werk van de groep vruchten af werpt voor hen die als slachtof fers van een maatschappijstruc tuur worden gezien. Van al dan niet hooggestemde referaten worden die slachtoffers ten slot te niet direct wijzer. In Enge land, vertelt Snel, is enige tijd geleden een boekje verschenen over de behandelihg van langge straften. De auteurs. Taylor en Cohen, hekelden met name een bepaalde afdeling voor langge straften. Die afdeling werd na verschijning van het boekje op geheven, maar enige tijd later op een andere plaats heropend. Watergate Het accent dat de groep legt op machtsverhoudingen in de sa menleving heeft dit jaar gere- suteerd in beschouwingen over onder meer de martelingen in Noord-Ierland en de Watergate - affaire. Daaraan wordt veelal niet gedacht als het over mis daad gaat. Snel: 'Ook in de offi ciële handboeken gaat het over de kleine criminaliteit en zelf den over bijvoorbeeld de crimi naliteit van grepen, zoals staats instellingen of de mafia'. Met min of meer Informele bij eenkomsten als deze week in Amsterdam gehouden, wil de Eu ropese groep de criminaliteit vanuit een andere invalshoek dan die van de kruimeldiefstal benaderen. 'Wij willen ons ver diepen', zegt Snel. 'in die crimi naliteit die bepalend is voor de maatschappij. Het is belangrijk dat je weet hoe zoiets als Water gate kan ontstaan, of allerlei andere vormen van machtsmis bruik. Daarbij gaat het ons meer om de ontmaskering van de machtigen, de mensen die aan de touwtjes trekken, dan om een bestraffing. Misschien dat je met bestudering van machtsmis bruik bepaalde dingen voorko men kunt'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9