Machtstrijd binnen hodesisch verzet Portugese leiders doen Spinola steviger in ban Aanval op Mao's nieuwe troonopvolger Gevangenisstraf voor Griekse folteraars Speciale zitting van VN in crisis Documenten verdwenen over Kennedy's ongeval ilKleïne Afrikaanse top in Loesaka tl riekse democratie n3og zeer kwetsbaar et Onderzoek naar inlichtingendienst in VS stop gezet Van 'zwaard tot ploeg' in Vietnam Meelbom voor minister Vorming regering vordert langzaam nkervleugel wil Moskou en Washington uitdagen Arme landen verdeeld Communisten in Turkije gestraft Ethiopië ontkent plan tot executie van 12 prinsessen BUITENLAND 7 ILISBURY, LOESAKA (Reuter, UPI) In de Tanzaniaanse hoofdstad Loesaka begint vandaag n topconferentie van vijf Afrikaanse staten. De deelnemers zijn de presidenten Nyerere van Tan- nia. Machel van Mozambique, Seretse Khama van Botswana, Moboetoe van Zaire en Kaoenda Zambia. Dit werd gisteren bekend gemaakt door het ministerie van buitenlandse zaken in over het onderwerp van ge niete is bekend gemaakt, iat het volgens waarnemers vast er over Rhodesië en de moei- ïeden binnen de Afrikaanse Na- „uale Raad (ANC) gepraat zal J «rden. 51 machtstrijd binnen de ANC is [ledig tot een uitbarsting geko- n na^at gisteren de Rhodesische (tionalistische leider Joshua Nko- reageerde op zijn uitstoting uit ANC door de voorzitter Abel lezorewa. Nkomo meent dat Moe- rewa niet de bevoegdheid heeft uit de ANC te zetten en dat (os besluit wel eens tot resultaat kunnen hebben dat hijzelf uit raad wordt gezet. 'Maar dat is s» beslissing voor het uitvoerende ia aan van de ANC', aldus Nkomo. faliteit schop Abel Moezorewa, voorzit- van de ANC, gaf donderdag een klaring uit waarin hij zei dat die wordt gezien als de .^Jder van de gematigden (de ont- 3(i. aden Afrikaanse volksunie van ibabwe (ZAPU), uit de raad ei worden gezet. (Zimbabwe is Afrikaanse naam voor Rhode- Al). De Zambiaanse president nneth Kaoenda reageerde daarop fel en verbood Moezorewa ver verklaringen af te leggen zo- hij zich op Zambiaans grond- J^lied bevindt. Ook heeft hij de e et door onze redacteur J. den erjfa geschreven artikel over de si- füe in wgriekenland (in de krant gisteren) zijn gedeelten van n weggevallen, waardoor het onleesbaar werd. De tekst had sten luiden: -4Portugal, waar het volk zichzelf heeft bevrijd (zoals dat ook Griekse volk niet lukte) waren |e verkiezingen eveneens moge- Zij hadden betrekkingo p een ad wet geven de vergadering, <i de politieke partijen nog directe invloed op het rege- sbeleid konden uitoefenen. Rem in was de uitslag belan- omdat zij een beeld gaf van - lanhang, waarover de partijen 1' (dftugal kondenb eschikken. Het ■wlliat was echter niet naar de ran het op de voorgrond tre- eel van de Beweging van de Idkrachten, dat sterke comrnu- 'le sympathieën had in staat tez ijn om deze beweging en ilitieke partijen zijn wil op te :er gematigde figuren in de ;ese strijdkrachten hun in- lijken te hebben vergroot, t de mogelijkheid dat de po- te partijen gelegenheid krijgen, te werken om het nieuwe Por ti gestalte te geven. De militaire dij valt echter voorlopig niet te denken. Wat dit betreft zijn jjjjGrieken wat beter af, omdat de T italren in Athene geen directe loed hebben. De mogelijkheid henve rder naar de achtergrond dringen is aanwezig, ondanks feit dat de kolonels een deel het militaire apparaat blijvend r-fcn verziekt. Voorwaarde is uM ter dat de politieke partijen niet hun vroegere fouten vervallen, ïil^Portugal zouden de democrati- partijen al blij zijn, als zij ilfde mogelijkheid zouden heb- als de Grieken, omde parle- Jtaire democratie in hun land te tnen opbouwen. ra; pr er: ANC te verstaan gegeven dat haar kantoren op zijn gebied ontruimd dienen te worden. Sinds de bespre kingen over de politieke toekomst van Rhodesië tussen het blanke minderheidsbewind en de zwarte ANC boven de Viotoriawatervallen werden opgeschort, heeft de strijd om het leiderschap binnen de ANC zich nu toegespitst tussen enerzijds Nkomo en zijn gematigde aanhang in Rhodesië en anderzijds de radi calere Moezorewa en dominee Si- thole van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZANU). De ZAPU en de ZANU gingen vorig jaar december op in de overkoepe lende ANC, maar de rivaliteit tus sen de leiders bleef bestaan. Ter wijl bisschop Moezorewa de afgelo pen dagen door Europa reisde om fondsen te krijgen (o.a. van Neder land) raakten Nkomo en zijn rivaal WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse regering is geschrokken van de onthullingen over de fouten van Amerikaanse overheidsdiensten vlak voor het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten in 1973. De Congres-commissie die de ze fouten aan het licht bracht, heeft gisteren haar hoorzittingen hierover moeten staken. De regering heeft de Congres-com missie ervan beschuldigd geheime stukken aan de openbaarheid te hebben prijs gegeven. De commis sie heeft de opdracht gekregen om alle vertrouwelijke stukken, die zij in bezit heeft, direct terug te geven aan de regering. De Congres-commissie kreeg deze week een grote hoeveelheid materi aal van het Witte Huis in verband met haar onderzoek naar het werk van de Amerikaanse inlichtingen diensten. Uit die stukken bleek dat in oktober 1973 de inlichtingen diensten op tijd waarschuwden voor het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten, maar dat die gegevens door andere overheids diensten verkeerd werden beoor deeld. Bij een hoorzitting werd dit deze week door drie getuigen be vestigd. Sithole verwikkeld in een felle strijd. Politieke waarnemers menen dat Nkomo, die de meerderheid van de ANC achter zich heeft, wel eens de nieuwe leider kan worden. Nkomo heeft op eigen initiatief een ANC- congres belegd voor eind deze maand, maar omdat het in Rhode sië wordt gehouden zullen veel ra dicale ANC-leiders er niet aan deel kunnen nemen. Medestanders van Nkomo zeiden gisteren dat Moezo rewa op dit congres uit de ANC zal worden gezet. HANOI (AFP) In Vietnam zijn foto's verschenen van door de Amerikanen in Viet nam achtergelaten militaire voertuigen die door ombouw geschikt zijn gemaakt voor de landbouw. Zo is het gepantserde en van rupsbanden voorziene voertuig voor soldatentransport M-113 na ombouw geschikt als trac tor bij de rijstaanplant. Er wordt al gebruik van gemaakt in de rijstprovincie Phoe Yen ten noorden van Nha Trang. De kosten van ombouw bedra gen maar dertig procent van de prijs van een gewone trac tor van 60 pk en het vermogen is tweemaal zo groot. Een meelbom ontplofte op een Londense verkiezingsavond in de handen van Engelands minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins. De minister zou een toespraak houden ter ondersteuning van zijn collega Reg Prentice. Deze is onlangs in zijn eigen district afgewezen als kandidaat bij de vol gende verkiezingen. Prentice, die ontwikkelingssamenwerking beheert, werd te conservatief gevonden. Hij probeert nu toch zijn plaats in het parlement (en daarmee in het kabinet) te behouden, zeer tegen de zin van de radicale vleugel van de Labour-partij. De bom voor Jenkins (leider van de gematigden binnen Labour) was afkomstig van tegenstanders van Prentice. LISSABON (UPI, Reuter) De Portugese militaire leiders hebben hun vroegere aanvoerder generaal Spinola gewaarschuwd dat hij niet terug moet komen in Portugal. De generaal zal worden opgepakt en berecht zodra hij over de grens komt. Met deze verklaring reageerde de Revolutionaire raad (het top-or- gaan van de strijdkrachten) op de ATHENE (AP) Het militaire gerechtshof in Athene heeft zes tien leden van de militaire poli tie schuldig verklaard aan het martelen van gevangenen. Vijf tien verdachten werden in het zelfde proces vrijgesproken. Het hof legde straffen op die varië ren van vijf maanden tot 23 jaar. De zwaarste straf was voor luite nant-kolonel Nicholaos Hadjizisis. Hij had tijdens het kolonelsbewind in Griekenland de leiding bij de verhoren in het hoofdkwartier van dem ilitaire politie. Hier hadden de ergstem ishandelingen plaats. Twee andereh oge officieren kregen beide twintig jaar. De opgelegde straffen zijn lager dan de openbare aanklager had geëist. Hij had voor slechte vier van de 31vri jspraak gevraagd. De verdachten maakten tijdens het kolonelsbewind in Griekenland deel uit van de speciale politieke re cherche vand e militaire politie. Deze dienst werd in de zeven jaren militaire disctatuur in Griekenland zeer berucht door het martelen van verdachten. Bij het proces dat 7 augustus begon werden tal van hartverscheurende getuigenissen afgelegd over de werkwijze van de ondervragers. De verdachten was zware mishan deling -en 'belediging en minach ting' van superieuren tenlaste ge legd. aanhoudende geruchten dat Spinola in het buitenland werkt aan een terugkeer in de Portugese politiek. Spinola heeft de afgelopen weken verschillende verklaringen afgelegd over de ontwikkeling in Portugal, die hem niet zint. In Lissabon wer den deze week pamfletten verspreid door aanhangers van Spinola. In april 1974 was hij de held bij de staatsgreep tegen het fascistisch re giem, maar daarna kon hij het tempo van de revolutie niet bijhou den. Maart dit jaar deed hij weer een greep naar de macht, maar die mislukte en Spinola werd verban nen. De hernieuwing van de banvloek over Spinola deden de militair* lei ders er tussendoor bij de eindeloze onderhandelingen over de samen stelling van Portugals nieuwe rege ring. De installatie van het nieuwe kabinet was voor het eind van deze week aangekondigd, maar werd gis teren opnieuw met 24 uur uitge steld. Premier Azevedo doet zijn best om de uiteenlopende stromingen bin nen de Portugese strijdkrachten in één kabinet te verenigen. De be doeling is een kabinet dat bestaat uit leden, die niet aan een partij zijn gebonden, maar wel het ver trouwen heeft van de belangrijkste linkse partijen heeft. Het was ech ter tot gisteravond niet gelukt aan hangers van de gematigde Volksde mocraten (PPD) en communisten in één ploeg te krijgen. De socialistische leider Mario Soa- res maande gisteren ook tot spoed bij de vorming van een nieuwe regering. Na maandenlang in een hevige woordenstrijd met de com munisten te zijn gewikkeld, zei So- ares gisteren weer iets aardigs over zijn linkse tegenstanders. In een interview verklaarde hij dat de fa scisten een grotere bedreiging voor Portugal zijn dan de communisten. Aanslag op Schotse olie-pijpleiding PERTH (Reuter) In het zuid westen van Schotland is een bom aanslag gepleegd op een oliepijplel- ding van British Petroleum. Dit heeft de politie van Perth In Schot land bekendgemaakt. De ontploffing stelde de pijpleiding buiten werking. Wie de bom heeft geplaatst is niet bekend. In het verleden hebben Schotse nationalisten wel dergelij ke aanslagen gepleegd. Jder de oppervlakte van het politieke leven in Peking blijkt opnieuw een beroering te zijn ont- zoals die zich van tijd tot tijd van China meester maakt. pers heeft een frontale aanval Pend op de 'capiitulationlsten', niet nader worden aangeduid. )rz wordt alleen duidelijk gesugge- M dat zij zich aan de top van de jthtsstructuur van het land be en. Ook hun misdaden worden uiteengezet. Zij worden er in algemeen van beschuldigd, de ilutie te verraden aan vijanden Mnnen- en buitenland, met in- dp van de Sowjet-Unie en de Tiigde Staten. is de manier, waarop alle be ogen in Voorgaande jaren be nen die in het midden van laren zestig leidden tot de val l Mao's als eerste in aanmerking lende opvolger, president Lioe i °tsji en in het begin van de 0 zeventig tot de dood van 1 troonopvolger, minister van ®sie Lin Piao. De campagne vorig jaar tegen premier Tsjoe lal, die gevoerd werd onder het to van een aanval op de Ideeën Confucius tweeduizend jaar den verkondigde, leidde niet tot aftreden van Tsjoe maar bevindt zich nog steeds in een enhuis, zoals dat vorig jaar al Beval was. !?en Teng nieuwe campagne lijkt te zijn tegen de man die de teugels Tsjoe En-lai heeft overgeno- en die op 70-jarige leeftijd de in de lijn van opvolging is, iets zou gebeuren met Tsjoe toet Mao. Teng Hsiao-ping, de j*e troonopvolger, wordt her- •driijk bestookt door jongere wnten die tot de linkervleugel in de leiding behoren. Zij hebben een goede reden om te geloven dat hij hun eigen kansen in de strijd om de opvolging dwarsboomt en dat hij hun meer extreem-linkse politieke denkbeelden blokkeert. Deze gezichtspunten kwamen in de anti-Confucius-campagne van vorig jaar heel duidelijk naar voren, wel ke campagne met een sisser afliep, toen men van twee kanten ongaar ne overeenkwam, te leven en te laten leven. Nu zijn er echter teke nen die er op duiden dat de over eenkomst niet houdbaar is en mis schien al heeft opgehouden te be staan. Confucius komt in de nieuwe campagne nog wel eens opdagen, maar het werkelijke strijdtoneel is veel moderner 'De Watergrens', een Chinese roman, die in de der tiende eeuw geschreven werd. Mao zwakker Mao Tse-toeng is maar een Jaar ouder dan vorige zomer, maar nu hij 82 is, zou dit Jaar wel eens belangrijk kunnen worden. Hij is zeker zwakker, volgens bezoekers die met hem hebben gesproken, dan een jaar geleden. De campagne tegen Soeng Tsjang, de boerenlei der die de belangrijkste held van 'De Watergrens' is, wordt gevoerd op Mao's duidelijke instructies, die herhaaldelijk worden aangehaald in de kranten. Soeng liet de boeren opstand in de steek en vroeg om amnestie. Dit was precies hetzelfde wat Teng Hsiao-ping deed. toen hij snel naar de top van de machts structuur in Peking opklom, vorig Jaar. nadat hij geruime tijd in de politieke wildernis had vertoefd. Om de schade te herstellen van de culturele revolutie, bracht Teng ve le partijgenoten op hun posten te rug. die of afgezet waren of hun posten hadden verlaten uit vrees voor de rode gardisten. Tezelfder tijd heeft Teng de nieuwe functio narissen verdrongen die hun posten te danken hadden aan hun zuivere klasse-afkomst. Nu wordt Soeng aan de vergetelheid ontrukt en in de pers aangevallen omdat hij de serteurs en generaals, die het oude bewind hadden gediend, heeft gere- cruteerd en de klasse-structuur van de leiding had veranderd, die aan vankelijk in handen was van boe ren en arbeiders. Toen Soeng amnestie kreeg en tot de heersende klasse toetrad, zette hij zijn leger in tegen boerenop standen. zoals Teng zich nu heeft gekeerd tegen de linkse elementen van de culturele revolutie. Is Teng misschien deels goed en deels slecht, voor een deel een revolutio nair en voor een deel iemand die het compromis zoekt, zoals zijn carrière suggereert? 'Sommige com mentaren beschrijven beledigend de bandiet Soeng Tsjang als een gespeleten persoonlijkheid', zegt de Rode Vlag in Peking met veront waardiging. De aanklacht dat hij zowel een compromis-zoeker en een revolutionair was. verwerpt het blad als een volkomen onhoudbare visie. Rechts en links Wat is er aan de hand? In elke voorgaande machtsstrijd in Peking ging het tussen linkse revolutionai ren. die snelle en radicale hérvor mingen van het gehele bestel wil den (zelfs als dat betekende dat alles ondersteboven zou worden ge keerd) en tussen gematigde figu ren. functionarissen en ambtena ren. die het land moesten besturen en er voor moesten zorgen, dat het niet uiteen zou vallen. Bij dit klas sieke conflict tussen rechte en links, dat in wezen ideologisch en politiek was. kwam de strijd om de machtsmiddelen, die onmisbaar zijn, wil de een de ander zijn wil kunnen opleggen. Ook speelde de strijd om de opvolging van Mao. die de winnaars de garantie zou geven dat hun politiek en hun ei gen leidende posities gehandhaafd zouden worden, een rol. In de behandeling van het huidige conflict probeert de Chinese pers de machtsstrijd eenvoudig af te schilderen als een gevecht tussen 'jakhalzen uit hetzelfde nest'. Tel kens weer beweert de pers dat zij zich niet bezighoudt -net 'een strijd tussen hervormers en onverzettelij- ken', maar van de 'ene fractie tegen de andere', binnen de heersende NEW YORK Of de Amerikanen er nu op hebben aan gestuurd of niet: de ontwikkelingslanden op de speciale zitting van de Verenigde Naties liggen onderling overhoop. Een meer derheid wil op deze bijeenkomst over 'een nieuwe economische orde' het nog steeds eens worden met de rijke landen, de 'vuurvreters' echter vinden dat die rijke landen veel meer moeten toegeven dan ze tot nu toe hebben gedaan. De laatste verwijten de Ameri kanen dat die misschien deze week wel met een aardig ogend stuk op tafel zijn gekomen, maar dat in de onderhandelin gen van die vriendelijkheid niets te merken is. "Wat wilt u nu eigenlijk met die voorstellen?' is de vraag die de ontwikkelings landen voortdurend aan de Ver enigde Staten stellen. De Ameri kanen beloven veel meer dan ze uiteindelijk willen doen, en daar passen we voer, aldus een verte genwoordiger van één van de radikale landen in de Derde We reld. Het zijn vooral de meeste OPEC-landen die zo denken. (De OPEC is de organisatie van olie- leverende landen). Algerije en Mexico zijn opvallend genoeg nogal gematigd. Algerije omdat haar minister van buitenlandse zaken Boeteflica de conferentie voorzitter, Mexico omdat het voorzitter is ran de '77; (de club van inmiddels meer dan hon derd ontwikkelingslanden) en omdat haar president, Echeverri - a. Waldheim wil opvolgen als secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. De meer gematigde ontwikke lingslanden vinden dat de Ame rikanen al een heel stuk soepe ler zijn geworden vergeleken met een paar maanden geleden. Dat moet worden vastgehouden en dan kan eind dit jaar op de conferentie in Parijs (over ener gie maar ook over andere grond stoffen) verder worden gepraat. Wat er dan nog overblijft kan volgend jaar op UNCTAD-4 wor den besproken. De UNCTAD is dat onderdeel van de Verenigde Naties dat zich vooral bezig houdt met handel en ontwikke ling. "Er begint wel vaart in de trein te komen en die moeten we erin houden', zei een delega tielid van een van de gematigde landen me gisteren. Geschillen aangewakkerd Eigenlijk is de verdeeldheid bin nen de '77' niets nieuws. Wat wel opvalt is dat er op deze conferentie zeker twee geschil len zijn aangewakkerd: hoe moeten we optreden tegenover de rijke landen ('het onderste uit de kan halen' of 'beter een half ei dan een lege dop') en op wie moeten tegemoetkomingen van de rijken het eerste gericht zijn (op de armste ontwikkelingslan den of op allemaal). Als de meer gematigde ontwik kelingslanden hier tegenover hun radicale broeders het onder spit delven moet in de Algemene Vergadering van de VN. waar schijnlijk maandag. gestemd worden over voorstellen van de '77'. die misschien wét maar ze ker niet veel zijn aangepast aan de verlangens van de rijke lan den. De voorstellen halen het dan wel dankzij de meerderheid van de ontwikkelingslanden in de Algemene Vergadering van de VN. Maar uiteindelijk wordt er niets opgelost omdat de rijke landen zullen tegenstemmen of zich op z'n best zullen onthou den. Tussen rijk en arm Belangrijke tegenstellingen zijn nog steeds de koppeling van de grondstoffenprijzen aan die van industrieprodukten en de grond- stoffenakkoorden. Over de hulp van de rijke landen aan de ar men zijn de twee partijen wat nader tot elkaar gekomen. De ontwikkelingslanden gaan er op achteruit omdat zij voor de grondstoffen die zij leveren steeds minder kunnen kopen. De prijzen van de industrieproduk ten (tractoren, machines en kunstmest) die wij leveren stij gen veel sneller dan die van grondstoffen (koffie, koper, ka toen enz.). De ontwikkelingslan den willen nu een koppeling (indexatie) van de prijzen van grondstoffen aan die van indus trieprodukten zodat zij er in ie der geval niet verder op achter uit gaan. De Amerikanen waren aanvankelijk ronduit afwijzend maar hebben het nu over het beschermen van de economieën van de ontwikkelingslanden te gen de schadelijke invloeden uit de rijke industrielanden (geld ontwaarding bijvoorbeeld). Vooral de radicale ontwikke lingslanden vragen zich af wat de Amerikanen hier nu uiteinde lijk mee bedoelen: een soort koppeling ('idexatie') of niet. Vooral een land als Iran is ge brand op overeenstemming daarover omdat dat achteraf kan gelden als een onaantastbare verontschuldiging voor de ver viervoudiging van de olieprijzen. De Europese Gemeenschap spreekt in haar stuk over het beschermen van de koopkracht van de ontwikkelingslanden, maar ook dat is een manier van zeggen die veel landen in de Derde Wereld veel te vaag vin den. Dan is er nog steeds het verschil van mening over de grondstoffen- akkoorden. De '77' willen, dat over alle grondstoffen wordt ge praat om te voorkomen dat de rijke landen minder belangrijke grondstoffen (als bijvoorbeeld sisal, een vezel die we wel zou den kunnen missen) onder tafel worden geschoven. Tenslotte gaat het nog over de hulp van de rijke landen aan de arme. En daar heeft de Derde Wereld op een belangrijk punt toegegeven. Zij eist niet langer dat de rijke landen al in 1978 0.7 procent van hun bruto nationaal produkt (wat wij met ons allen maken) aan ontwikkelingshulp besteden, maar nemen genoegen met de toezegging dat dit tegen 1980 zal gebeuren. Uiterlijk dit weekeinde moeten arme en rijke landen op de spe ciale zitting de meningsverschil len overbruggen, terwijl de arme ook nog moeten pogen uit hun onderlinge geschillen te komen. Deze week werd gezegd dat arm en rijk uiteindelijk twee stukken zullen opstellen, één met punten van overeenstemming en één met de overblijvende geschil punten. "Eén met de onderwer pen waar we het toch al over eens waren, en één met de on derwerpen waarover we het on eens zijn gebleven', zei een Amerikaanse collega cynisch. klasse. Het motief van de twisten den is 'groeiende ambitie' en hun doel is het veroveren van 'steeds hogere openbare functies'. Er is echter een politiek gezichts punt in het geding het 'capitulatio- nisme', dat zo vaak in artikelen wordt genoemd en wordt toege schreven aan degenen die China 'willen overgeven' aan de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Van Lin Piao wordt nu gezegd dat hij er van uitging dat China alleen vrede en rust zou kunnen hebben, als het zich zou onderwerpen aan de su- permogendheden Nee, antwoorden de kranten nu, dit zou alleen lelden tot nationale vernedering en on derwerping en in rampen voor de bevolking. China's onafhankelijk heid kan alleen door strijd worden gewaarborgd 'niet door gunsten te vragen aan imperialisten'. Op oorlogspad Het argument dat eveneens aan Lin Piao wordt toegeschreven en waarin hij zegt 'geen krachtige houding aan te nemen, totdat je de atoombom hebt', wordt in huidige termen vertaald als een argument, dat China de Sowjet-Unie noch de Verenigde Staten moet uitdagen, omdat het veel zwakker is. De lin kervleugel. die achter de nieuwe campagne staat, wil op het oorlogs pad terugkeren om zowel de Sow jet-Unie als de Verenigde Staten uit te dagen en de revolutie in eigen land te hervatten. In de verwarring die ontstaat als Mao van het toneel verdwijnt, zou den de slogans van links wel eens de officiële politiek van Peking kunnen worden. Zij zouden een be dreiging kunnen betekenen niet al- leer voor de stabiliteit van China, maar van de gehele wereld. ANKARA (Reuter) In de Turkse hoofstad Ankara zijn 71 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 tot 20 jaar wegens pogingen tot oprichting van een ondergrond se communistische partijen het maken van communistische propa ganda, zo berichtte vrijdag de Turkse staatscourant. In Turkije zijn alle vormen van communisme verboden. De meeste beklaagden waren studenten van in de twintig. Negen beklaagden hebben 20 Jaar met dwangarbeid en de rest 8 tot 15 jaar gekregen. Een groot aantal zal echter profiteren van een vorig- Jaar afgekondigde amnestie die hun straf met twaalf jaar vermin dert wat betekent dat velen meteen op vrije voeten worden gesteld. ADDIS ABEBA (UPI) De Ethio pische regering heeft heftig ont kend dat zij van plan zou zijn twaalf prinsessent er dood te bren gen die momenteel gevangen wor den gehouden. Zij deed een indi recte aanval op de Verenigde Sta ten en Groot-Brlttannië die zij er van beschuldigde zich met de bln- nelandse aangelegenheden van Ethiopië te bemoeien. Gisteren was het een jaar geleden dat de militairen een einde maak ten aan het bewind van keizer Hai- le Selassie. Ter gelegenheid hiervan zijn 55 politieke gevangenenen vrijgelaten, maar een groot aantal familieleden van de keizer en velen van zijn vrienden zitten nog in gevangenissen of hebben huisarrest. NEW YORK Enkele documenten over het beruchte auto-ongeval van senator Edward Kennedy in 1969 zijn verdwenen. Dat heeft een politie officier uit de staat Massuchesetts, mevrouw Patricia McLeod, tegen jour nalisten gezegd. Verdwenen zijn het politie-rapport dat na het ongeval werd opgesteld en de eerste verklaring die de senator de dag daarna af legde. Bij het ongeval in 1969 verdronk een vriendin van de Kennedy s, de secretaresse Mary-Jo Kopechne. Hoe Kennedy's auto te water raakte en hoe hij zich zelf wel kon redden maar niet zijn passagier, is nooit hele maal opgehelderd. Bij alle rumoer vorig jaar in de Verenigde Staten over het Watergate-schandaal werd ook weer het geval-Kennedy opgerakeld. De nu vermiste documenten zijn meegenomen door een politie-man die in 1973 werd overgeplaatst. Hij zou de stukken later terug hebben gegeven, maar volgens mevrouw McLeod zijn ze zoek geraakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7