Ook legaal Veronica blijft tegen 't omroepsysteem dichtbij 3iniïientaar 'dreiging (1) -preiging (2) zond verstand tamer Gevangenen (1) Gevangenen (2) Rob Out: 'We zullen niet met lepeltjes leuren' Hoosluchten weerrapporten penningdragend leger groeit aanvaller ^tanktekening uitgerekend doe het zelf DÜW/KWARTET ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND verijdelde gijzelingsplannen van Palcstijnen met een Nederland enkomende trein, waren niet af lig van één of andere splinter buiten de Palestijnse Bevrij- eweeing (PLO). De groep Saika, if zojuist deze vier in Nederland agen gehouden Palestijnen heeft st, is namelijk één van de pij van de PLO. I wijst er op dat de PLO, die zich ngc tijd heeft onthouden van acties liten Palestina', zijn koers heeft rijzigd. En dat klopt ook met een e merking van Jasser Arafat naar Ui [leiding van het door hem veraf- t uwde Sinaï-akkoord, dat de PLO [r overal ter wereld acties zal gaan roeren. ef t Saika daarbij het initiatief neemt, '®ook te volgen. Deze beweging is I [w verweven met Syrië en dit land 05 i!t zich niet minder dan de Palestij- ife i de dupe van het Sinaï-akkoord. t minder gemakkelijk is te volgen principiële verandering in de eisen, men wil gaan stellen. Het gaat nelijk niet meer om veroordeelde angenen, die losgelaten moeten Ën; niet om geldsommen, een eide of iets dergelijks. Wat men il gaat afdwingen, zijn politieke l idsveranderingen. U leen dolgeworden splintergroep op komt, zou nog te begrijpen zijn. ?k wekt echter bevreemding dat de ■jO (die toch het klappen van de tp in de internationale politiek srd moet hebben) zulke eisen in 0 heeft. 1 eerste blijkt Saika onjuist inge- 1 te zijn als het meent dat Neder- een belangrijk doorgangsland 'joodse landverhuizers' uit de jet-Unie is. Wel is het juist dat land, bij het ontbreken van diplo- ieke betrekkingen tussen Israël en Sowjet-Unie, zaakwaarnemer voor I in de Sowjet-Unie is. Dat is een omen normaal verschijnsel in de tionale diplomatie: twee landen onderling de relaties verbreken, er desondanks beide belang bij en derde land kanaal blijft voor llernoodzakelijkste contacten. Dit igt mee dat de uitreisvisa uit de et-Unie ook via Nederland wor- geregeld. Wat Saika dus steekt, is f volkomen normale diplomatieke stelt nu dat Nederland als prijs :»t leven van, zeg zo'n vijftig, ijtrs de zaakwaarneming tussen 3 en de Sowjet-Unie zou beëindi- ifelke garantie heeft de PLO dan herland dit blijvend zal doen, lat *1 zo het dit beloven? De iiing kan een week later, als de icj,l laars vrij zijn en de terroristen ha: land uit, worden herroepen. Van To< olieboycot is nog denkbaar dat hij ïleid van een regering blijvend It, maar niet van eenmalige hAirdaden. is echter een nog belangrijker reging. Stel dat een groep van a de Nederlandse regering een b ieke verklaring afdwingt, gelooft Israël, of enig Arabisch land of e LO zelf, dat die verklaring echt is hfKn wezenlijke beleidsverandering bov^udt? verklaring en de manier waarop Mé 01 stand zou komen, doet denken oude Siciliaanse zeden volgens een verliefde, maar afgewezen de door hem begeerde vrouw racht en zich dan vervolgens als Hiwd met haar kan beschouwen. net zomin als liefde of een dijk is af te dwingen door een rachting, zomin een wezenlijke itke koerswijziging door het ge- van een gijzeling. onze minister van landbouw en rij vgel in de melk te brokkelen rt kabinet? Wij weten het niet gelukkig zijn de bijeenkomsten ouwelijk anders zou er van overleg op het hoogste niveau sprake meer kunnen zijn), tn Haag heeft de minister tijdens trgadering van de NCR (Nationa- oöperaticve Raad voor Land- en touw) met klem betoogd dat een Itl van de rendementen in het ijfslevcn dringend noodzakelijk is. acht het noodzakelijk dat de stij- van de arbeidskosten moet ach- ijvcn bij de stijging van de pro- viteit. Een andere cis van de ster was: de ruimte voor de parti te sector in onze economie moet verder worden ingeperkt De mi- heeft er nog aan toegevoegd dat overheidsbeleid er op gericht moet «n dergelijke (gewenste) ontwik- l mogelijk te maken. Menswaardige opmerkingen. Het hopen dat het gehele kabinet wil n dat zo'n visie heel weinig met of rechts te maken heeft, maar 'eel met gezond verstand. invloedrijke socialisten. Van der en Peper beklagen zich er in leze maand verschijnende nummer 'socialisme en Democratie' over KVP en ARP in de coalitie-Den eigenlijk steeds de rol van rem- 'Pelcn. Telkens Weer moeten zij, de schrijvers met veel duwen en trekken over de streep worden gehol pen. Dat zou zich onder andere heb ben geopenbaard bij het dwarsliggen van de christen-democraten tijdens het debat over de selectieve investerings regeling (SIR) een regeling waarbij het investeren in bedrijfsgebouwen in de Randstad (en met name in Rotter dam) aan banden wordt gelegd. Het artikel in S. en D. is 18 juli voltooid. Anderhalve maand later, na melijk begin deze week, hield de Rotterdamse burgemeester Van der Louw voor het gehoor van wie in zijn partij 'havenbaronnen' heten, een ver haal waarin van die hele SIR niets overbleef. Er kan in zes, zeven weken tijd heel wat gebeuren. Als wij de PvdA waren zouden wij het wel weten: die Van der Louw hangt alleen maar aan de rem; daar is geen echt progressief beleid mee te voeren. Laat hij maar lid van het CDA worden. Regeringen in ontwikkelingslanden die oprecht hun volk door middel van een snelle sociaal-economische ontwikke ling uit de armoede willen helpen, zonder aan de vrijheden van individu en en groepen te tornen, zijn niet te benijden. Voor deze ontwikkeling is namelijk een zekere mate van politie ke stabiliteit een eerste vereiste. Zo kozen veel nieuwe regeringen na de onafhankelijkheidsstrijd dan ook voor de regeringsvorm van hun voormalige koloniale machthebbers, namelijk een of andere vorm van parlementaire democratie. Hadden de rijke westerse mogendheden binnen hun eigen gren zen immers niet bewezen dat een snelle ontwikkeling mogelijk was met een parlementaire democratie? Maar als na de onafhankelijkheid de gemeenschappelijke vijand is wegge vallen en interne geschillen de kop op steken blijkt de westerse vorm van democratie voor de meeste ontwikke lingslanden niet de oplossing van alle problemen. En vaak wordt dan ook de parlementaire democratie 'als westerse luxe, die men zich (nog?) niet veroor loven kan' aan de kant gezet. Totali taire regiems, dictaturen, eenpartijstel sels en geleide democratiën doen spoe dig hun intrede. Wat dan meestal gepaard gaat met een breed scala van onderdrukkingstechnieken, variërend van het opschorten van bepaalde grondrechten tot het uitoefenen van een harde terreur. Nogmaals, voor sociaal-economische ontwikkeling is een zekere mate van stabiliteit noodzakelijk. Om dit te be reiken in een land dat tot over zijn oren in de problemen en tegenstellin gen zit, schijnt enige dwang, onder drukking onvermijdelijk te zijn. Voor die regiems die werkelijk tot doel hebben hun volk op te heffen uit de armoede en een rechtvaardige ver deling van rijkdommen willen nastre ven doemt dan de zeer moeilijk te beantwoorden vraag op: Welk mini mum aan repressie is in ons land geoorloofd om de voor sociaal-econo mische ontwikkeling noodzakelijke stabiliteit te garanderen. Veel regiems stellen zich die vraag helemaal niet en oefenen eenvoudig het maximum aan onderdrukking uit waartoe het appa raat dat ze ter beschikking hebben, hen in staat stelt. Stabiliteit is voor deze regiems meestal ook geen middel tot een rechtvaardige ontwikkeling, maar een middel tot handhaving van de bestaande toestand, waarin een kleine bovenlaag rich verrijkt ten kos te van de grote massa van het volk. Dit soort stabiliteit oefent nog steeds een grote aantrekkingskracht uit op een bepaald soort buitenlandse inves teerders, bij wie 'hoge winsten' boven alles prevaleren. En die hoge winsten kunnen zij dan gegarandeerd krijgen van de machthebbers, die daarvoor in ruil een graantje meepikken. Het Indonesische bewind van presi dent Soeharto houdt een groot aantal politieke gevangenen vast, die volgens het bewind, als ze zouden worden vrijgelaten, direct zouden overgaan tot ondergrondse ondermijnende activitei ten. Zodoende zouden ze een groot gevaar opleveren voor de stabiliteit, die het land hard nodig heeft voor zijn ontwikkelingsplannen. Hoewel in het algemeen het lot van deze politie ke gevangenen beter is dan dat van politieke gevangenen in veel andere landen (Indonesië kan niet op één lijn gezet worden met bijvoorbeeld Chili, Brazilië of het vroegere Zuid-Vietnam) zit toch het merendeel der gevangenen bijna tien jaar vast zonder enige vorm van proces. Nog afgezien van het grote leed dat dit veroorzaakt bij gevangenen en familieleden, is dit na tuurlijk in strijd met alle mensenrech ten en een aanfluiting van de rechts staat. Wat overigens ook door de Indonesische autoriteiten wordt toege geven. Als de Indonesische regering de laat ste jaren mensen, die protesteren te gen machtsmisbruik, corruptie en uit verkoop van grondstoffen, arresteert op grond van ondermijnende activitei ten, mag ze zich wel eens afvragen welke soort stabiliteit ze nastreeft. De stabiliteit die nodig is voor een recht vaardige ontwikkeling of de stabiliteit die aantrekkelijk is voor de elite en een bepaald soort buitenlandse inves teerders. Vorig jaar bracht een Nederlandse door Willem Schrama HILVERSUM Dezelfde minister Van Doorn, die het twee jaar geleden aandurfde zich de woede van tienduizenden op de hals te halen door op strikt wettelijke gronden de etherpiraat Veronica na veertien jaar illegaal zenden definitief te ontwapenen, diezelfde minister heeft onlangs wederom strikt formeel de wet gehanteerd door datzelfde Veronica als drieëndertigste zendgemachtigde een plaatsje te geven in de toch al overbevolkte Hilversumse omroepwereld. De piraat heeft nu zijn ooglapje afgedaan, en handig gebruik ge maakt van de unieke mogelijkhe den van ons unieke omroepsysteem. Onder een nieuwe naam en met een formeel ledenbestand van 55.000 zielen heeft de Veronica Omroep Organisatie als aspirant-omroep le galiteit verworven, en krijgt vanaf 1 januari 1976 twee jaar de tijd om zich de status van C-omroep aan te meten. Daartoe zal de programme ring van de VOO zowel in cultureel als in educatief en informatief op zicht aan wettelijke normen wor den getoetst, en zullen er minimaal 100.000 kijk- en luistergeld betalen de leden nodig zijn. Vooral dat laatste lijkt nog een hele opgave, voor wie bedenkt dat zich onder het Veronica-publiek van weleer een minimaal aantal potentiële betalers van omroepgeld bevond. Toch is dit voorlopig de laatste zorg van programmaleider Rob Out (36), die voorspeld heeft bij de start van een nieuwe Veroni- ca-periode op 1 januari al over de benodigde 100.000 leden te beschikken. 'Daar ben ik heilig van overtuigd', zegt hij. 'Je merkt het gewoon aan de reacties. Leden die zich spontaan opgeven en aanbie den om met de werving te helpen. Het groeit dagelijks. Misschien lukt het nog eens. dat het huismans kiesrecht op de helling gaat, dan is het helemaal geen punt meer, maar zoals de zaken er nu voor staan hebben wij volgend jaar 100.000 leden. Daar twijfel ik niet meer aan.' Veronica als drieëndertigste zendgemachtigde. Meedraaien in een systeem dat de etherpiraat vroeger zo provoceerde. Rob Out: 'Het is natuurlijk een afschuwelijk systeem. Het meest krankzinnige wat je maar kunt be denken. Ik gok er ook op dat het niet lang meer zal bestaan. De waarde van de pluriformiteit, die er destijds mee werd beoogd, is volle dig verloren gegaan. Je vindt het alleen nog maar terug in de ver schillende actualiteitenrubrieken. Alleen de VPRO en de EO, die vind ik herkenbaar in alles wat ze doen. Ik ga uit van een systeem van categorale zenders. Een popzender, een educatieve, een culturele, een informatieve, en per zender een autonome programmaleider, die wel iswaar op zijn vingers kan worden getikt, maar zo voorkom je de ake lige toestand waarin we nu verke ren.' Een 'omroeploos' systeem dus. 'In principe. Ik kan me voorstellen dat de NOS. samen met de Kroon- leden en vertegenwoordigers van omroeporganisaties en culturele i stromingen in ons land tot een dergelijke opzet zouden kunnen ko men. En als dan die pluriformiteit moet worden uitgedragen, doe dat dan op één zender, zodat de luiste raar weet waar hij aan toe is. De radio moet publieksgericht zijn. Nu is het zo dat de luisteraar er is voor de omroep, niet andersom. Dat vind ik kwalijk.' Ben je niet bang dat nieuwe leden moeilijker te motiveren zijn voor een legaal Veronica met lutte le uren zendtijd? De romantiek van het piratenschip is verleden tijd. 'Ik kan onmogelijk ontkennen waar ik vandaan kom. Dat wij op zee een bepaalde programma-categorie uitzonden. Maar wie aanneemt dat er nu, een jaar na hefc verdwijnen, nog mensen zijn die niet weten dat zij lidmaatschapsgeld betalen voor drie uur radio en één uur televisie, dat noem ik een ontkenning van de intelligentie van die mensen, die nota bene al voor het derde jaar een tientje betalen.' De VOO draagt geen specifieke kleur, maar zal ook niet kleurloos zijn. heb ik begrepen. Hoe valt dat uit te leggen.? 'Om daarop te antwoorden hoef ik me alleen maar te beroepen op onse statuten. Namelijk dat wij programma's maken vanuit een neutraal beginsel, met grote aan dacht voor de plaats van de jonge ren in de maatschappij. Nu begrijp ik best dat je met één uur pop. één uur klassiek en één uur informatie verrekt weinig kan doen, maar ik besef daarentegen heel goed dat het accent van onze leden in de parlementaire delegatie een bezoek aan Indonesië. De delegatie kreeg de indruk dat de Indonesische autoritei ten zich oprecht inspanden het land economisch tot meer bloei te brengen en meer aandacht te besteden aan het welzijn van de grote massa. Mede door de toezegging van de regering dat er hard gewerkt werd aan het probleem van de politieke gevangenen, waren verschillende parlementaliërs be reid het regiem het voorrecht van de twijfel te geven. Nu Amnesty International, een orga nisatie die een naam van betrouwbaar heid te verliezen heeft, met berichten komt dat er nog 100.000 politieke gevangenen zijn, zal die bereidheid er niet groter op worden. Het blijft gebo den de aandacht van de Indonesische regering en het volk op deze schrij nende zaak te richten. Daarom zijn acties van Amnesty en redevoeringen van onverschrokken pleitbezorgers als mr. Yap Thiam Hien een bittere noodzaak. Rob Out: 'Neutraliteit is ook een stroming'. laagstbetaalde klasse ligt. En daar is nou juist behoefte aan informa tie. die niet dusdanig elitair ge bracht wordt dat men direct de knop omdraait. Ons informatiepro gramma zal om te beginnen al worden gekenmerkt door een woordgebruik, waarvan niet ieder een begint te duizelen. Voor wat de tv betreft zijn we hard bezig om die vier uur per maand samen te voegen tot één avondvullend pro gramma, waarin je veel meer kunt doen. Ook neutraal van karakter. En dat is toch niet niets. Neutrali teit is ook een stroming in de maatschappij. Als iemand, die zijn mening wenst te distilleren uit wat er zowel aan linker- als aan rech terzijde wordt gezegd, ben je niet niets. Maar in ieder geval zullen we a-politiek zijn.' Ook geen verbanden met De Te legraaf, zoals de TROS? 'Hoe kom je erbij! Ik zet me tegen geen van beide af, ik juich elke steun toe, maar er is geen sprake van een clubje. Ik pas ervoor. Zo lang ik hier aan het hoofd sta. zal dat niet gebeuren.' Waar denkt de VOO haar nieu we leden vandaan te halen? 'In mijn filosofie zullen dat de zogenaamde geprofileerde omroe pen zijn. Niet de EO en de VPRO natuurlijk, die hebben een hele harde kern omdat ze herkenbaar zijn. maar ik denk eerder aan de VARA en ook de KRO. omdat ik naast de deconfessionalisering ook een duidelijke ontzuiling zie aanko men.' Dat zijn nu juist omroepen die bij een verlies van enkele tiendui zenden leden als A-omroep al in de gevarenzone belanden. 'Het zou me werkelijk spijten als een omroep door ons toedoen zou worden gespleten. We zullen ook echt niet met lepeltjes gaan leuren om mensen voor ons programma blad te strikken. Maar als je een maal in dat systeem moet mee draaien kan een ander erdoor in moeilijkheden komen. Dat komt al leen door dat belachelijke systeem. Maar als Veronica op die manier als katalysator kan optreden om dat systeem te ontkrachten, dan hebben we een erg belangrijke functie gehad. Dat zou voor mij reden kunnen zijn om daarna op te stappen. Nu is het zo dat de acht grootste omroepen een keiharde concurrentieslag voeren waarbij ze zichzelf volledig voorbij lopen. Wees dan eerlijk, geef ze zendtijd, wel of geen leden.' Maar dat is toch onzinnig. Op basis van wat dan? 'Op basis van de historie.' Maar het verloop daarvan wij zigt zich toch? 'Oké. maar deze manier van slag leveren is een onjuiste zaak.' Rancunes jegens Van Doorn? Mening over de medianota? 'Ik heb niets tegen Van Doorn, helemaal niet. En ik vind de media nota een aantal zeer zinnige din gen inhouden. De ontkoppeling van lidmaatschap en abonnement van een programmablad vind ik bij voorbeeld heel zinnig Dat pro grammablad functioneert nu als verborgen verleider om lid van een omroep te worden. Door storting van een tientje, of vijf gulden, verricht jc ccn daad, en dat moet genoeg zijn om een omroep te steu nen. En ook als iedere Nederlandse volwassene lid van een omroep kan worden, zou ik dat zeer toejuichen. Als iemand mag meebepalen wat de grootste partij in Nederland is, dan moet hij dat ook ten aanzien van de omroepen kunnen bepalen. Als Van Doorn die twee dingen voor mekaar krijgt, zal ik een zeer en thousiast fan van hem worden.' Van onze weerkundige medewerker Vrijdagmiddag is het grote werk pas begonnen. Toen nam de kou in de bovenlucht zo toe, dat er zich wilde, woeste wolkenluchten ontwik kelden, waaruit zware buien vielen. In Zierikzee werd een slurf waarge nomen, die steeds lager zakte maar gelukkig afbrak zonder onheil aan te richten. De ene bui na de andere trok in de middag en voora vond Zeeland binnen begeleid door onweer. De temperatuur op het lichtschip Goeree was 's morgens dan ook met 19 graden hoger ge weest dan op de lichtschepen Noordhinder en Texel. Ook elders in het land nam het buienfestijn grotere vormen aan. Oorzaak: Een tot op grote hoogte met koude lucht gevulde depressie boven de Noordzee, een zogenaamde koude put. Tot op een hoogte van 9 a 10 kilometer tekende zij zich af als een afzonderlijke draaikolk. Op een niveau van 12.000 meter hadden de hoogtelijnen meer de vorm van een lus. Op circa 5.000 meter behoort het in september ge middeld 16 graden te vriezen. Gister middag vroor het daar, volgens de radiosonde van Hemsby. in zuidoost Engeland, 28 graden, 12 graden te koud dus. Neem bij dit alles het nasudderen- de zeewater en het behoeft geen betoog dat men nog wel het een en ander aan 'Donner und Blitz' kan verwachten. Een wisselvallig en onstabiel week end dus, maar wel met tussentijd se opklaringen of zonnige peroden. De maximum temperaturen zullen circa 16 graden worden. In Den Helder werd het gisteren de hele dag niet warmer dan 12 graden, op Ameland 13 graden celsius, even koel als op de Hebriden. In Marken daalde de temperatuur midden op de dag zelfs tot 9 graden celsius door kouinvallen uit de bovenlucht, de laagste temperatuur daar sinds juni! Nu de herfst over de Lage Landen waart, kijken wij even hoever De Bilt met het warmte getal is geko men- (Al het meerdere boven 18 graden celsius gemiddelde etmaal temperatuur bij elkaar opgeteld) Resultaat: 110 (juni 9; juli 19, augustus 79 en september 3) over 39 dagen. Een enorm verschil met de zomer van 1974 (warmtegetal 12 over 9 dagen). Deze eeuw staat de afgelopen zomer op de derde plaats na 1947 (222 over 70 dagen) en 1911 (135 over 48 dagen). Gerekend over de laatste 125 jaar deelt zomer 1975 met 1884 de zesde plaats. In Gibralter werd het vrijdagmid dag 33 graden bij stralende zonne schijn, 30 graden in Cagliari op Zuid Sardinië en Catania op Sicilië. De temperatuur in Galtarviti op noord-west IJsland was nu 6 gra den, eerder deze weck 2. In Nidin- gen aan de Zweedse zuidwestkunst viel gisteren overdag 33 mm on weersregen, Söderhamm 21 mm, in Götenburg 19 mm. Wecrrapporlen van gisteravond 19 uur; maximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam onweer 16 6 De Bilt onweer 16 2 Deelen regenbul 15 3 Eelde mist 15 5 Eindhoven half bewolkt 15 4 Den Helder regenbul 12 7 Luchth. R'dam onweer 16 1 Twente half bewolkt 14 2 Vllsslngen onweer 15 2 Zd.-Llmburg onbewolkt 16 5 Aberdeen regen 11 11 Athene onbewolkt 28 0 Barcelona licht bewolkt 26 0 Berlijn licht bewolkt 20 1 Bordeaux zwaar bewolkt 19 5 Brussel zwaar bewolkt 15 3 Frankfort half bewolkt 16 12 Genève regenbul 17 6 Helsinki licht bewolkt 20 0 Innsbrtlck half bewolkt 19 0 Kopenhagen half bewolkt 16 8 Lissabon onbewolkt 25 0 Locarno geheel bewolkt 19 0 Londen 1 icht bewolkt 16 1 Luxemburg licht bewolkt 13 7 Madrid onbewolkt 29 O Malaga onbewolkt 34 0 Mallorca onbewolkt 28 0 München zwaar bewolkt 18 0 Nice licht bewolkt 25 0 Oslo geheel bewolkt 16 0 Parijs zwaar bewolkt 18 0.1 Rome zwaar bewolkt 26 0 Split zwaar bewolkt 25 2 Stockholm zwaar bewolkt 18 Wenen zwaar bewolkt 19 4 Zürlch regen 18 10 Casablanca licht bewolkt 24 0 Las Palmas onbewolkt 26 0 Tel Avlv onbewolkt 30 0 HOOGWATER 14 sept. *75 Vllsslngen: 8 4021.24. Ha rlngvl ieteluizen: 10.16 -2.59. Rotterdam: 11.248, Schevenlngen: 9 47—22.32. IJmulden: 10.36—23.21. Den Helder: 1 09—13 33. Harllngen: 3.31— 16.03. Delfzijl: 5 59—18.48. HOOGWATER 15 sept "75 Vllsslngen: 10.30—22 13. Harlngvlietsluizen: 11.49—8. Roti«r>n 0.13—12.51. Schevenlngen: 11.27 8 imuiden: 12 11—8. Den Helder: 2 33 18 Hirllngen: 4.55—17.31. Delf zijl. 7 21 -20 12. onder redactie van loessmil Sinds het Nederlandse Rode Kruis een klein jaar geleden de activiteiten van de stichting Me dic Alert overnam, is het leger tje Nederlanders dat een ook 'medic alert' genoemde penning draagt, behoorlijk gegroeid.. Zo'n elfduizend mensen lopen nu rond mei de penning, die in noodgevallen hun leven kan redden. Al die mensen zijn pa tiënten, al moet dat woord erg rüim genomen worden. 'De pen ning is voornamelijk bedoeld voor mensen die lijden aan val lende ziekte, nier stoornissen, hart- en suikerziekte of bloed ziekten', zegt directeur Verwaart van het medic alert-bureau dat ondergebracht is in het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag. 'Maar hij wordt ook gedragen door mensen die bepaalde ge neesmiddelen niet mogen heb ben of daar overgevoelig voor zijn, of ook wel door dragers van contactlenzen'. Op de penning kunnen een stuk of zestig letters worden gegra veerd, waarmee zo beknopt mo gelijk wordt aangegeven wat de drager mankeert. Al zou daar alleen maar het woord 'contact lenzen' staan, dan kan dat al erg nuttig zijn als de drager een ongeluk zou overkomen. Zulke lenzen kunnen breken en bo vendien zie je niet direct dat iemand ze draagtde penning geeft dan in één oogopslag uits luitsel. De artsen die iemand moeten helpen wie plotseling iets over komt, zijn erg geholpen met een medic alert-penning. De eerste hulp-verleners kunnen aan de hand daarvan meteen zien waar aan zo'n patiënt lijdt en waar mee ze rekening moeten houden. De penning kan weliswaar maar heel beknopte, zij het wel de belangrijkste eerste informatie geven, maar de hulpverlener belt voor nadere gegevens het bureau in het Haagse ziekenhuis, waar alles over de penningdragers ge noteerd is. Daar kunnen niet alleen op elk uur van de dag en nacht aanvullende gegevens over de patiënt worden verstrekt, maar ook weet men daar te ver tellen waar de naaste familie woont en wie de huisarts is. Op het ogenblik wordt het bureau geeft dan in één oogopslag uit sluitsel. Het lijkt erg veel, elfduizend mensen die de medic alert-pen ning bij zich dragen, maar vol gens de heer Verwaart zouden het er veel meer moeten zijn. 'Ik heb zelfs ivel gehoord, dat wel tien procent van de héle bevol king voor de penning in aan merking komt', zegt hij en dat zouden er dus in elk geval al meer dan een miljoen moeten zijn. Wie meent dat het ook voor hem of haar belangrijk is zo'n penning te dragen, kan eventueel na overleg met de huisarts een formulier aan vragen bij het Rode Kruis-zie kenhuis in Den Haag, Sportlaan 600. Daar moet het ook weer naar toe, nadat het (liefst met hulp van de huisarts) ingevuld is. Wellicht het grootste blaasinstrument ter wereld is deze uit één forse sparreboom gesneden alpenhoorn. Het instrument is wel tien meter lang en dient bespeeld te worden door drie heren tegelijk (het heeft dan ook drie mondstukken), liefst gestoken in korte, vetleren broekjes, zoals deze twee die er in Beieren mee rondsjouwen. Waar ze hun kostbare hoorn naar toe brengen, is niet bekend; de bergplaats houden ze angstvallig geheim. Na Artis-ara Gerrit, die opgeslo ten moest worden omdat hij zijn sterke snavel gebruikte om het gaas van volières door te knip pen en zo exotische vogels uit hun kooien vrijliet, is nu ook een naamloze pauw in Artis ach ter slot en grendel gezet. Het dier liep altijd zo vrij als een vogeltje in de lucht los in de dierentuin rond, maar daar moest een eind aan komen toen de oppasser merkte dat de pauw ineens mensen in invalidenwa gentjes aanviel. Hij komt op al les af wat glimt, verklaarde de oppasser, maar daar schoten de bezoekers in de rolstoelen weinig mee op. Een Amsterdamse me vrouw, die regelmatig per rol stoel in de dierentuin komt en nooit last had met het dier, durfde zelfs helemaal niet meer naar Artis te gaan. De pauw had haar op één middag drie keer aangevallen. Hij liep achter haar aan en sprong steeds weer op haar schoot, zodat zij en de buurvrouw die haar duwde, van angst de tuin uitholden. Het leed is nu geleden en iedereen kan gerust zijn: de pauw is voor onbepaalde tijd achter de tralies gezet en kan nu alleen nog met lede pauwenogen aanzien hoe de voor hem aantrekkelijk glim mende wagentjes, onbereikbaar voor snavels en klauwen, aan zijn verblijf voorbijtrekken. Stank kun je op papier vastleg gen. Kinderen van de openbare lagere school in het Groningse Veelerveen waar ze veel last van vervuilde lucht ondervinden hebben een hobby- ambach ten- en floraliatentoonstelling in hun buurt opgefleurd met te keningen van de stank. Voor het geval de bezoekers van de expo sitie dan nog niet begrepen waar het om ging. hadden ze er tek sten bij opgehangen als 'Wat een vieze troep', 'Je wordt duize lig van de stank' en 'Door die stekige stank kun je niet in slaap komen, je wordt er be roerd van'. Een uitgekookt persoon is via een advertentie in een in Call- fornlë verschijnende krant op zoek naar een al even uitgekookt vrouwspersoon, die bereid is een schijnhuwelijk met hem te slui ten tegen een jaarlijkse vergoe ding van zo'n zesduizend gulden. Er is maar één voorwaarde aan verbonden: ze moet stewardess zijn. Ze hoeft niet mooi te we zen. niet charmant, ze hoeft niet te kunnen koken, ze hoeft nooit een bed op te maken en ook nooit thuis te komen. Als het even meezit, hoeft ze haar echt genoot zelfs nooit te zien en andersom is dat ook de bedoe ling niet. Het gaat er de steller van de advertentie uitsluitend om de man van een stewardess te zijn. zodat hij als familielid kan profiteren van de fikse kor tingen op vliegreizen. Die zijn zo hoog. dat het uitgerekende heer schap alle reizen kan maken die hij op zijn programma heeft staan en daar dan zo voordelig mee uit is, dat hij die zesduizend gulden voor zijn 'echtgenote' er makkelijk uit haalt. Het lijkt wel of de orang oetans uit het dierenpark in Rhenen de kranten hebben gelezen, want sinds bekend gemaakt is dat de veel te klein geworden ruimte voor de mensapen zal worden vervangen door een nieuw, groot apenhuis, zijn de dieren zelf maar vast aan de sloop begon nen. Ongeveer vanaf dat tijdstip vernielen de orangs alles in nachthokken en buitenverblij ven wat maar onder het bereik van hun sterke armen valt. Zelfs aan de betonnen muren zijn ze begonnen. Bij Ouwehand hopen ze nu maar. dat de doe-het- zelvers hun woonplaats voorlopig niet helemaal met de grond ge lijk maken, want de bouwplan nen kunnen pas de komende winter worden verwezenlijkt. 'Goed dan, ik zal de buitensporige prijs, die u vraagt, betalen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5