Gehuwde, werkende trouw krijgt AAW Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Bilnden geven voor lotgenoten in Ghana djf wife Rijkspostspaarbank Reorganisatie Enka Meer 'niet roken' coupés in treinen Surinaamse ministers beklagen zich over politie (amer stelt debat uit „Een pure rechtdoorzee baai, zo is dat." Coopvaert. Pijptabak voor professionals. Eigenaardig om niet aan eenDAF te denken! Dus'tis eigenaardig om geen proefrit te maken. JAC-medewerker in Vlaardingen gearresteerd uw nationale spaarinstelting Pandkrediet nog miljoenenzaak Edward Shils bezet leerstoel Cleveringe NIEUW-ENGEIAND Werklozen in EG Jubileum-actie NCB brengt 80.000 gulden op •n METZLER- Journalisten RITA BOUW/KWARTET ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 3 ADVERTENTIE Van een verslaggever [MSTERDAM Een misverstand, oortvloeiend uit een anoniem tele- oontje, heeft tot een diplomatieke el geleid tussen twee Surinaamse linisters en de Amsterdamse poli- Ie. De minister van binnenlandse iken van Suriname, de heer C. D. loft, en de gevolmachtige minis- tr W. F. van Eer hebben zich jiniddels over het incident be laagd bij minister De Gaay Fort- n de nacht van donderdag op vrij- omstreeks één uur kwam bij de leldkamer van het hoofdbureau an politie een telefoontje binnen an een onbekend gebleven man, ie meldde vanuit zijn woning in e Haarlemmermeerstraat 'n blauwe [ercedes te zien, die langs de stoep lond geparkeerd en waarin de chauffeur scheen Weg te duiken, toen er een politie-auto langs kwam rijden. Ook bij andere passe rende auto's liet hij zo weinig mo gelijk van zich zien. De melding werd voor kennisgeving aangenomen, maar vijf minuten la ter belde dezelfde man weer op. Deze keer zei hij, dat de chauffeur een rijksgenoot was en dat hij zag, hoe drie andere Surinamers uit een tweede auto stapten en plaats na men in de wachtende Mercedes. 'Hij rijdt nu weg in de richting van het Surinameplein', zo deelde de man de meldkamer mee. Toen kwam de politie in actie. Twee surveillerende auto's uit het district werden terstond per mobi lofoon opgeroepen om naar het Su rinameplein te rijden en twee an dere wagens, die de oproep hoor den, zetten er eveneens koers heen. Op het Surinameplein werd de Mercedes tot stoppen gedwongen. Dat gebeurde volgens de Amster damse politie met een stopteken. De auto reed heel even door, maar voldeed vervolgens aan het bevel. Intussen kwamen snel drie andere politie-auto's op het plein aan, die de Mercedes insloten. Agenten stapten uit en vroegen de bestuur der om zijn rijbewijs. Hij toonde dit gewillig. Toen de agenten ech ter aanstalten maakten om de con trole voort te zetten zei de chauf feur: 'Maar meneer, ik heb in deze auto de minister van binnenlandse zaken en de gevolmachtigd minis ter.' Dit bleek een toverwoord te zijn, want beduusd lieten de agen ten de chauffeur direct verder rij den. De aanhouding van de Suri naamse ministers op het Suriname plein had echter' nog een gevolg, want de bewindslieden onbe kend met de anonieme telefonische alarmering toonden zich nogal geïrriteerd over de behandeling. Gisteren beklaagden zij zich erover bij minister De Gaay Fortman. Ze hadden donderdagavond in Amster dam een lezing gehouden en had den na afloop een familielid in de buurt van het Surinameplein be zocht. Zonder enige aanleiding hield de politie hen aan alsof ze zojuist een inbraak hadden ge pleegd. Bovendien had het de twee ministers geërgerd, dat de agenten niet de moeite hadden genomen him excuses aan te bieden, toen de chauffeur hen vertelde wie zijn passagiers waren. an onze sociaal-economische redactie )EN HAAG Het ziet ernaar uit dat het recht op AAW-uitkering ilgemene arbeidsongeschiktheids-wet) vanaf 1979 ook zal gelden oor gehuwde vrouwen die buitenshuis of in het bedrijf van hun ïan werken, wanneer dat werk minstens eenderde dagtaak be- laat. en voorstel hiertoe is in de Twee- Kamer ingediend door de PvdA. inister Boersma van sociale zak«n rzette zich aanvankelijk heftig, dreigde de kamerbehandeling m de AAW af te breken. De wet tdan jarenlang blijven liggen, zware dreigement wilde de mi- 'j echter niet laten gelden umeer een WD-voorstel zou orden aangenomen om het AAW- cht voor werkende gehuwde vrou- in pas in 1979 te laten ingaan. De amer moet nog stemmen over de stellen. Maar er is goede kans eerst het WD-voorstel en ver ens het dan afgezwakte PvdA- stel zal worden aangenomen. olgende week op verzoek van Boersma be- rot de Kamer gisternacht, na ngdurige schorsingen, het debat er de AAW uit te stellen tot larschijnlijk volgende week lensdag. De AAW is dus nog s niet definitief goedgekeurd. ;r op de donderdagavond was Kamer nog vastbesloten het de- it helemaal af te maken, a belangrijk twistpunt is op wel- J I datum de AAW zal ingaan. Mi- tier Boersma wil dat op 1 januari 7, en heeft grote bezwaren tegen CDA-voorstel, gesteund door de iA, om er 1 oktober 1976 van te ken. Verwacht wordt echter dat kamermeerderheid haar wens oktober zal willen doordruk- temeer nu de minister al is Aricht voor het 'dure' PvdA-voor- i voor de gehuwde vrouw. •uister Boersma motiveerde zijn °pchtige verzet tegen het PvdA- «rstel en andere voorstellen om AAW uit te breiden, door te rijzen op de lastengroei van de ie dale voorzieningen. 'We moeten Tioriteiten afwegen. Het betere eigt de vijand te worden van het infcede. We moeten ook op de ednitjes letten. Op een gegeven oment is de grens bereikt, en dan moet je ook durven een streep te trekken', aldus de minister ADVERTENTIE 1,80® Bedrijfsleven 'We zullen moeten blijven streven naar verdergaande lastenverlichting voor het bedrijfsleven,' zei Boers ma. Hij wees op een studie van het centraal planbureau over het ver band tussen verlies van arbeids plaatsen in de bedrijven en sterke stijging van arbeidskosten. De re gering stuurt daarom aan op meer ADVERTENTIE U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt. evenwicht tussen de stijging van de produktlviteit en die van de reële arbeidskosten. Als premier Den Uyl vanwege de geringere economische groei dan men gewend is, spreekt over 'herijking van waarden,' vallen daar ook onder de normen die tot nu toe werden gehanteerd voor de stijging van de druk der sociale premies op het nationale inkomen, zo betoogde Boersma. Toen minister Boersma zwichtte voor het PvdA-voorstel over de ge huwde vrouw, nam CDA-woord- voerder mevr. Van Leeuwen hem dait bijzonder kwalijk. De CDA-des- kundigen vrezen van aanvaarding van het PvdA-voorstel grote gevol gen vooral ook financieel voor opzet en uitgangspunten van de sociale wetten. De CDA-fracties vonden dat de PvdA genoegen had kunnen nemen met de toezegging van de minister dat hij met de PvdA de rechten van de gehuwde werkende vrouwen erkent, maar dat honorering van deze rechten moet worden afgewogen tegen an dere belangrijke sociale wensen en rechten, en dus moet wachten tot dat er financiële ruimte voor is. Bovendien had Boersma al toege zegd dat gehuwde werkende vrou wen die kostwinner zijn, in elk geval volledige AAW-rechten zullen krijgen, (de Sociaal-economische raad bestudeert dit punt nog). VLAARDINGEN Een 28-jarige medewerker van het Jongeren Ad vies Centrum (JAC) in Vlaardin gen, is aangehouden door de Vlaar- dingse recherche in verband met de opsporing van het elfjarige meisje Manon uit Haarlem, dat bij haar moeder was weggelopen. Bij de aanhouding van de mede werker werd op het kantoor van JAC een dossier over de zaak van het weggelopen meisje in beslag genomen. Het onderzoek op het JAC vond plaats op last van de officier van justitie in Rotterdam, nadat er om opsporing van het meisje gevraagd was. Het meisje is een pupil van de kinderrechter in Haarlem. De medewerker van het Jongeren Advies Centrum kan vol gens de Vlaardingse politie worden vervolgd wegens overtreding van artikel 280 van het wetboek van strafrecht (het verbergen van een minderjarige). Op dit feit staat een straf van maximaal zes jaar gevan genisstraf. Deze affaire zou volgens de Vlaar dingse politie ernstiger zijn dan de gevallen, die zich enige tijd geleden hebben voorgedaan en waarbij ook- het JAC was betrokken, omdat het bij deze zaak om een meisje van jonger dan twaalf jaar gaat. HILVERSUM In een Hilversum winkelstraat is gistermorgen een 40-jarige Utrechter beroofd onder bedreiging van een pistool. De overvaller was hem me t een auto gevolgd en eiste geld, de Utrechter gaf toe en werd 250,- lichter gemaakt. Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. MAASTRICHT Kredietverlening op onderpand is nog niet uitgestor ven, maar voorziet nog in een reële behoefte. In Den Haag zullen dit jaar rond 22.000 beleningen plaats vinden tot een bedrag van rond 6 min en in Amsterdam zal dit onge veer het drievoudige zijn. In Den Haag vindt nagenoeg alleen bele ning plaats van goud, zilver en juwelen, terwijl in de hoofdstad in afnemende mate ook nog diverse goederen worden beleend. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Volkskredietwezen, mr. J. Roos, gezegd op het Congres Volkskredietwezen dat in Maas tricht is gehouden. Zie verder pag. 3 (ADVERTENTIE) LEIDEN De Amerikaan Edward Shils zal dit cursusjaar de Cleve- rings-leerstoel van deLeidse univer siteit bezetten. Zijn leeropdracht zal zijn: 'intellectuelen en de poli tieke macht. Dr. Shils is hoogleraar aan de univeristeit van Chicago. Zijn eigenlijke vak is sociologie, maar hij heeft ock veel studies gemaakt op verwante gebieden. De laatste tijd heeft hij vooral gepubli ceerd over de rol van intelllectue- len in hun verhouding tot de poli tieke macht, zowel in het westen als in Oost-Europa en in de derde wereld. Van een verslaggever UTRECHT Het aantal 'niet roken'-coupé's wordt in de Nederlandse treinen aanzienlijk uitgebreid. Op het ogenblik is slechts een derde van de zitplaatsen taboe voor rokers. Binnenkort wordt echter de helft van de coupé's bestemd voor rookliefhebbers en de andere helft voor zij die rook vrije lucht profereren. De Nederlandse Spoorwegen heeft tot deze maatregel besloten omdat onder zoeken hebben uitgewezen dat de rokers en niet-rokers elkaar in evenwicht houden. Voorlopig zijn de nieuwe coupé's, waar roken niet toegestaan is, herkenbaar aan de sticker met de doorgekraste sigaret. Na de grote beurt van het treinmaterieel gaan de asbakjes er rigoreus uit. Het is te duur om de asbakjes in één keer uit de 'omgeturnde' coupé's te verwijderen, aldus de mededeling van de Nederlandse Spoorwegen. 0*) N.E. Special Het kostuum op uw maat door Nieuw Engeland geleverd. Naast zijn hoog gekwalificeerde maatkle ding afdeling beschikt Nieuw Engeland nu ook over een afdeling waar konfektie spe ciaal naar uw wensen, wat betreft stof en I model, op uw maat wordt besteld. Deze speciale aandacht voor de persoonlijke wensen houdt wel in dat de aflevering enke le weken tijd vraagt, maar dan heeft men ook een kostuum waarin men niet vlug iemand anders zal tegenkomen. In vergelijking met de normale konfektie liggen de kosten slechts zo'n 257 hoger. De N.E. Special kostuums worden dan ook al vanaf 750.- geleverd. Koningsplein, Amsterdam. Tel. 020 - 24 57 21 Bij uw l>ozoek aan onze zaak. gratis parkeren in ('arllon-garage. De vakbonden hebben de raad van bestuur laten weten, dat men het een verwerpelijke gang van zaken v.«.Jt cm voordat de onderhande lingen zijn begonnen, naar buiten mededelingen te doen. 'Wij hebben ons afgevraagd, of we het overleg moeten stoppen. Maar in het be lang van de leden hebben we be sloten door te gaan', aldus De Jong. De Duitse, Belgische en Nederland se vakbonden hebben de raad van bestuur gezegd, dat de marktstudie van het reorganisatiebureau KcKinsey geen uitgangspunt kan zijn voor verdere onderhandelin gen. De bonden zijn van mening, dat het rapport teveel oncontro leerbare gegevens bevat om het als basis voor het overleg te laten die nen. De Industriebond-CNV en de Unie BLHP voegen daaraan toe, dat de prognoses in het rapport onvol doende houvast bieden, noch in po sitieve, noch in negatieve zin om er vérstrekkende beslissingen opte kunnen baseren. De vice-voorzitter van de raad van bestuur, drs. J. van den Driest, zei na afloop van de onderhandelingen, dat hij het vakbondsstandpunt naast zich neer zal leggen. 'De op lossingen die wij zullen voorstellen zijn uitsluitend gebaseerd op het rapport-McKindsey'. aldus de heer Van den Driest. De raad van bestuur van Enka- Glanzstoff wil op 15 oktober aan staande een antwoord hebben van de vakbeweging. De raad heeft zich bereid verklaard om opnieuw te praten met (Ij Duitse, Nederlandse en Belgische vakbonden. Aanvan kelijk wilde de raad zijn voorstel len tot inkrimping alleen aan de afzonderlijke nationale bonden en ondernemingsraden verstrekken. BRUSSEL De Europese gemeen schap telt nu 4.675.000 werklozen. Dit zei Europees commissaris Halla- ry in een gesprek met de Italiaanse minister van arbeid Mario Toros. In augustus dit jaar waren er nog 4.495.000 werklozen tegen 2.880.000 in september vorig jaar. In West- Du itsland en Denemarken zou een mogelijke verbetering van de arbeidsmarkt op til zijn, aldus Hallary. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ongeveer duizend leden van de Nederlandse Christelijke Blin- denbond hebben kans gezien een bedrag van ruim 80.000 bijeen te krijgen voor hun lotgenoten in Ghana. Vandaag, wanneer in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam de jaarlijkse bondsdag wordt gehouden, zal het resul taat van de actie van de blinden bekend worden gemaakt. tegenheid van het 50-jarig bestaan van de christelijke blindenhand sprak. De zen- dingspredikant in het dis trict Bawku vertelde over de ontstellende omvang van de blindheid in Ghana. Op een bevolking van acht miljoen mensen kunnen 50.000 niet meer zien. Het gezichtsvermogen wordt aangetast door een berucht vliegje, dat zijn eieren legt in de rivier. Er wordt dan ook gesproken over rivier blindheid. Er zijn dorpen dicht bij de rivier, waarvan 90 procent van de inwoners aan deze ziekte lijdt. De Wereldgezondheidsorga nisatie beschikt inmiddels over een insecticide om het vliegje op de broedplaatsen in de rivier uit te roeien. Maar het duurt nog zeker Het geld zal warden ge bruikt voor de bouw van een huis, waarin eenvoudig landbouw-anderwijs zal worden gegeven aan de blinden op het platteland van Ghana. Het moet moge lijk zijn, wanneer men de landbouw enigszins onder de knie heeft, in het levens onderhoud te voorzien. Het onderwijs wordt gege ven door drie blanke land bouwdeskundigen. Het is de bedoeling in de eerste plaats leerkrachten voor de blinde Ghanezen op te leiden. Voor de bouw van het in structiegebouw is ongeveer ƒ25.000 nodig. Van het be drag, dat overblijft het is duidelijk, dat de leden van de christelijke blinden bond met veel succes hun aktie hebben gevoerd wordt het salaris betaald van drie in heemse leerkrachten. Aan gezien het hier gaat om blijvende lasten, wordt de actie van de Nederlandse blinden vandaag op de bondsdag niet afgesloten. Men is van plan er verder tegen aan te gaan. Interview Het is eigenlijk goed begon nen met een interview, dat Trouw had met bondsvoor zitter Arie Korving. In dit vraaggesprek zei Korving: 'Wij achten in de eerste plaats de waarde van de mens hoog: de mens, die weet te ontvangen en de mens, die weet te geven'. Op deze woorden speelde vorig jaar ds. G. D. E. van Veldhuizen in, toen hij in mei op de bondsdag ter ge- zes ;aar voor men het i kwaad ander de knie kan hebben. Het verhaal van de zen dingspredikant maakte grote indruk op de leden van de jubilerende NCB. Al kort na de bondsdag kon 2.500 gul den worden overgemaakt. Daarna liep de inzameling door de blinden direct als een trein. Door middel van koren, die voor de actie zon gen; organisten, die hun in strument voor het doel be speelden en predikanten, die een beroep deden op ge meenteleden. Ook organi seerde men feestjes, waar aan niet belangeloos kon worden meegedaan en rom melmarkten. Projekt Arie Korving Bondsvoorziter Het huis voor het landbouw onderwijs waarvoor de blinden nu gezorgd hebben, is een onderdeel van een groter projekt, dat de Duitse Christoffel Mission finan ciert. Vanmiddag staat de bonds dag in het teken van Gha na. Een landbouwdeskundige en medicus zullen weer in formatie verstrekken over de verschrikkelijke ziekte, die Ghana teistert. Er zal muziek en zang uit Ghana te horen zijn. Het hoogte punt wordt de overhandi ging van de brief aan de vertegenwoordiger van de Christoffel Mission, waarin de ƒ80.000 gorden toegezegd. Het jubileumjaar van de christelijke blindenbond is een heel goed jaar geweest. Er is door deze aktie bewe zen wat dankbaarheid is. Voorzitter Arie Korving is er niet de man naar om over de bond op te scheppen en het hoofd omhoog te steken. Hij zegt alleen maar: 'Wij zijn ongelooflijk blij, dat dit Jaar zo'n vruchtbaar jaar is geweest voor mensen, die wij weliswaar niet kennen, maar van wie wij ons de moeilijke en uitzichtloze le vensomstandigheden zo goed kunnen voorstellen'. De verontwaardiging van de bon den over het voortijdig verstrekken van mededelingen kan drs. Van den Driest niet delen. 'Wij hebben mededelingen gedaan aan de ondernemingsraad en daar mee is voor ons deze informatie openbaar', aldus drs. Van den Driest. Volgens Bas Nieuwland van de Industriebond-CNV zal de inter nationale vakbeweging op 26 sep tember de voorstellen van Enka- Glanzstoff zonder verder commen taar aanhoren. Na beraad met de bondsbesturen zuller. we onze mening geven', al dus Nieuwland. Hij ontkende dat met Enka-Glanzstoff is afgesproken dat de bonden op 15 oktober hun oordeel zullen geven. Er zijn geen nadere afspraken gemaakt, zei hij. Alle betrokken bonden zijn van mening dat ook de aanvullende In formatie van Enka-Glanzstoff over de zorgelijke situatie van het be drijf onvoldoende is. Geen details De nadere informatie die de vak bonden hebben ontvangen over de financieel-economische ontwikke lingen op korte termijn van Akzo en de andere chemische vezelon dernemingen zijn te weinig gede tailleerd en uitgewerkt, menen de bonden. De vakbonden kunnen op grond daarvan niet beoordelen in welke mate het Akzoconcern de eventuele toekomstige problemen bij de divisie Enka-Glanzstoff kan opvangen. Zij noemen het opvallend dat Akzo in deze informatie zelf benadrukt dat de huidige onzekere conjunctu rele situatie het zeer moeilijk maakt om een voldoende betrouw bare prognose.-zelfs voor korte ter mijn, te maken. 'Wij ontkennen niet dat Enka-Glanzstoff proble men heeft', aldus De Jong. 'Maar er zitten in de informatie van het concern te veel onzekerheden om op basis daarvan verder te kunnen onderhandelen.' De minister van soc. zaken Boersma en de minister van econ. zaken. Lubbers, hebben de bij het overleg rond de reorganisatieplannen van Enka-Glanzstoff betrokken vakbon den uitgenodigd voor een gesprek maandag aanstaande in Den Haag. De ministers hebben geen reden voor het gesprek opgegeven. (Advertentie) bril: ieders oogmerk! Ons nieuwsbericht over de open brief van enkele vooraanstaande AR-leden eindigde met de alinea: 'Van de CH-fractie uit werd de brief zelfs op beperkte schaal onder hu manisten verspreid'. In plaats van humanisten leze men 'journalisten'. Juist binnen het raam van dit artikel kan deze storende zetfout onnodig weerstanden oproe pen. En dat mag natuurlijk nooit de bedoeling zijn. Hoofdredactie „Bonzo helpt me met lakens vouwen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3