Hoe kunnen wij het lijden van medeburgers verdragen dat al bijna tien jaar voortduurt? Corsica wil zich niet afscheiden, alleen méétellen Volgens Amnesty zijn er nu 100.000 politieke gevangenen I Een pleidooi van mr. Yap Thiam Hien in Djakarta SOU W/KWARTET ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND 11 Van een onzer redacteuren Over het aantal mensen dat na de mislukte coup van 1965 ge vangen werd gezet is de Indo nesische regering nooit erg scheutig geweest met gegevens, en volgens Amnesty Interna tional zijn de opgegeven aan tallen vaak onnauwkeurig en veel te laag. Zo verklaarde de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik op 12 april van dit jaar voor de Raad van Europa dat er nog maar 20.000 politieke gevange- nen zijn. Amnesty, die sinds 1971 het aantal van 55.000 aan hield, heeft op grond van nieu- gegevens moeten conclude ren dat er nu, anno 1975, tien jaar na de coup nog minimaal 100.000 politieke gevangenen in Indonesië zijn. En deze zit ten zonder enige vorm van pro ces in kampen en gevangenis sen over de hele Indonesische archipel. De Indonesische politieke gevan genen zijn ingedeeld in de vol gende categoriën: Categorie A bestaat uit ongeveer 2000 personen waarvan er pas en kele honderden veroordeeld zijn, tot de doodstraf of zeer lange gevangenisstraffen. Enkele wer den viijgesproken of om bepaalde redenen plotseling vrijgelaten. Tot deze categorie worden zij ge rekend die direct betrokken zijn geweest bij de coup en tegen wie men voldoende belastend materi aal heeft verzameld bm hen voor het gerecht te kunnen dagen. CategorieB: Van deze categorie zitten ongeveer 30.000 mensen ge vangen voor een deel in gevange nissen en kampen verspreid over heel Indonesië of in apart voor hen ingerichte kampen. De be kendste zijn het eiland Boeroe waar bijna 10.000 mensen verblij ven, het gevangeneneiland Noesa- kembangan aan de zuidkust van Java, waar enkele duizenden ge vangenen opgesloten zijn, en het kamp Pelantogan op Midden-Ja- va met bijna vierhonderd vrouwe lijke gevangenen. Tot deze cate gorie worden zij gerekend, die niet direct betrokken zijn geweest bij de coup van '65 en tegen wie men na ondervraging niet vol doende belastend materiaal heeft kunnen vinden om hen te berech ten. Zij worden ook vastgehouden omdat zij ervan verdacht worden ondergrondse activiteiten te zul len gaan beginnen als zij vrijgela ten worden. Categorie C: Tot deze groep beho ren zij die niet direct betrokken zijn geweest bij de staatsgreep, maar leden of sympathisanten waren van communistische orga nisaties of daarmee sympathise rende organisaties. Het juiste aantal van deze groep is moeilijk te bepalen, omdat de regering zelf vaak erg verwarrende cijfers geeft en zich zelf tegenspreekt over het al dan niet vrijgelaten zijn van deze groep in zijn geheel. Categorie X: In de loop van 1970 werd deze vierde categorie toege voegd. Hun aantal is ook niet duidelijk, omdat tot deze categorie diegenen behoren die nog onder vraagd worden of van wie men de categorie nog niet heeft vastge steld. Dit proces kan volgens Am nesty nog Jaren duren. Bij deze groep behoren ook zij die kort geleden gearresteerd werden en nog steeds gearresteerd worden onder verdenking van onder grondse activiteiten. Amnesty heeft aanwijzingen dat de regering van plan is een snel lere oplossing van het probleem na te streven. De A-categorie zou sneller voor het gerecht gedaagd gaan worden, maar gezien het te kort aan mankracht bij de ge rechtshoven kan dit nog jaren duren. Wat de mensen van de B- categorie betreft schijnen er plannen te bestaan nog eens 10.000 gevangenen over te bren gen naar het eiland Boeroe in de Molukken en nieuw te openen kampen o.a. in Kalimantan, Cele bes en voor de kust van Sumatra die bedoeld zijn als 'heropvoe dingskampen.' Wat betreft de C categorie zijn er volgens Amnesty de laatste tijd meer mensen vrij gelaten dan in de voorafgaande jaren. De vrouwelijke gevangenen binnen de B en C-categorie zou den volgens Amnesty binnen niet al te lange tijd wel eens vrijgela ten kunnen worden. 'Men kan zeggen", aldus Amnesty, 'dat de oplossing die de regering na streeft is de gevangenen te ver wijderen uit hun omgeving en zo de indruk te wekken dat het pro bleem niet meer bestaat.' Zo wor den de gevangenen niet meer po litieke gevangenen genoemd, maar 'gevangenen in verband met de coup van '65.' Een tweede groep politieke gevan genen zijn die mensen die opge pakt werden naar aanleiding van de rellen in januari 1974 rond het bezoek van de toenmalige Japanse premier Tanaka. Naast mensen die geplunderd hadden en vernie lingen hadden aangericht werd een groep van 42 vooraanstaande studentenleiders, politici, hoogle raren. advocaten en voorvechters voor de rechten van de mens op gepakt op beschuldiging van op ruiing en subversie. Zij hadden geprotesteerd tegen het machts misbruik en de corruptie van de autoriteiten en de rechteloosheid binnen de Indonesische maat schappij. Verder verweten zij de regering uitverkoop van grond stoffen aan het buitenland, vooral Japan. Volgens de laatste berich ten zijn van deze 42 gevangen genomen intelllectuelen Intussen 20 mensen vrijgelaten, onder wie mr. Yap Thiam Hien, die zich op het moment opwerpt als de grote pleitbezorger voor de politieke ge vangenen in Indonesië. en uab er nu, au nu uien men voiuoenue oeia&i«iiu uiateu- cjij wmucu y aoirscuuuuui .v. - •--- -- ■>-- KnWy rl* TWirW pr, VHplsphfhavp T,PrlPn van "??ct"e" f.n_'SnJ!a1! Jïlï Mijnheer de President en Edelachtbare Leden van iet Hof, Wat de beklaagde, Asep Suryaman, heeft indervonden staat niet op zich zelf. In feite is het faarschijnlijk minder erg dan de ervaringen van indere tapols (politieke gevangenen) )nze viering van de 30ste verjaardag van de onaf- lankelijkheid van vrij Indonesië nadert (17 augus- us). Het is een tijdstip waarop Indonesiërs, ertoe [edreven door allerlei gevoelens, hun be wij ding an het kolonialisme en van alle daarmee samen- langende vormen van onderdrukking zullen her- lenken. Het is een tijdstip waarop de regering en de nensen over heel Indonesië en in andere delen van de wereld waar vertegenwoordigingen van ons land ;ijn gevestigd, herdenkingsbijeenkomsten zullen ïouden. Ireral waar er moskeeën, tempels 1 kerken zijn, zullen zij onze ge lige God danken voor de zegen onafhankelijkheid. Maar tegelij- nljd zijn er wie weet hoeveel «duizenden Indonesiërs die nog Rfkwijnen in wie weet hoeveel do- in gevangenissen en gevangen- ampen waar zij worden vastge- ouden sinds hun arrestatie in ok- ifier 1965 of daarna. Deze tapols den ook onze onafhankelijkheids- ig herdenken; zij zullen over het gemeen deze bijzondere dag uit ;en beweging herdenken, zonder t daartoe enige aansporing van gevangenisdirecteuren of kamp- immandanten nodig is. Ze zullen nn sobere plechtigheden organise- en zonder direct of indirect de gering of het overheidsapparaat i beschuldigen, die hun gevangen eming hebben bewerkstelligd. In un herdenkingsbijeenkomsten zul- n zij de Onafhankelijkheidspro- amatie oplezen, vergezeld van ver en uit Koran of Bijbel. Ze zullen t op een plechtige, ontroerende lijze doen, en daarbij ook een ge- led opzeggen voor het welzijn van natie en de staat, voor de rege- ng en al zijn staatsorganen, bid- ende dat deze gezegend zullen orden met Gods waarachtigheid rechtvaardigheid, met Zijn ge- ade en Zijn liefde, dat zij het land het volk goed mogen bestieren hen leiden naar een rechtvaar dig en vreedzaam bestaan, waarin rust en welvaart heersen. Natuur lijk zullen zij ook bidden voor de veiligheid en geborgenheid van hun naaste verwanten van wie zij zo vele jaren al gescheiden zijn, die zijn achtergelaten zonder bescher ming of verzorging, en die in zovele gevallen over het land verspreid zijn geraakt, zonder van elkaar te weten waar zij zijn, zonder zelfs van elkaar te weten of zij nog leven of dood zijn, vrij of in gevan genschap. Als voorwerpen Ze worden behandeld als het uit schot van de maatschappij, burgers die beroofd zijn van de meest ele mentaire burgerrechten, als voor werpen die men naar willekeur overal heen kan verplaatsen, zo no dig 'uitlenen' voor ondervraging, om in een proces te getuigen, of ook louter voor de persoonlijke be langen van een of andere functio naris, zonder dat men ze zelfs ver telt waarom ze 'uitgeleend' worden of waar men hen heen brengt. Zij zijn machteloos en hebben geen stem. ze hebben geen recht om te klagen, of te protesteren tegen hun nooit eindigende opsluiting, tegen marteling, beledigingen, honger en ziekte. Zij zijn machteloos en zon ln juli en augustus van dit jaar is in Djakarta een straf proces gevoerd tegen Asep Suryaman. In wezen verschil de het proces weinig van de honderden andere strafproces sen, die in de afgelopen tien jaren zijn gevoerd, tegen com munisten en niet-communis- ten wegens 'deelneming aan de staatsgreep van 1965)'. Dit speciale proces ontleent zijn betekenis en publiciteit aan het pleidooi, dat op 13 augus tus gehouden is door de ver dediger Mr. Yap Thiam Hien, bekend lid van de Indone sische Raad van Kerken. Zo als de lezers weten, is hij zelf begin 1974 gevangen gezet na de rellen ter gelegenheid van de demonstraties tegen het officiële bezoek van de Japan se premier Tanaka. Eind 1974 kwam Mr. Yap weer vrij, zon der dat tegen hem een proces werd aangespannen. Tijdens het proces tegen Asep hebben Mr. Yap en de andere verdedigers herhaaldelijk ge wezen op de onwettigheid van de procesvoering. In zijn plei dooi betoogde Mr. Yap zelfs, dat de gevangenzetting en ge vangenhouding van vele tien duizenden, enkel omdat zij lid zijn geweest van een politieke partij die in 1965 volkomen wettig was, in strijd is met de rechtsbeginselen. Het slotge deelte van het pleidooi laten wij hieronder^volgen. gingen respecteren en van harte verwelkomen. Maar terwijl wij de zeer reële problemen en moeilijk heden waarop deze pogingen stui ten niet over het hoofd moeten zien, mogen we toch ook opmerken dat deze pogingen niet meer dan een kleine druppel zijn in deze wijde oceaan van ellende en leed. En de methoden waarmee men die verbeteringen tot stand brengt ko men zo langzaam op gang dat voor velen van de tapols een vrijlating te laat zal komen dat zij volkomen buiten staat zullen zijn om daar nog ten volle van te profiteren. Maar het allerbelangrijkste is, dat deze schending van menseliike wetten, deze volslagen willekeurige behandeling van de tapols een gro ve inbreuk is op de wetten van de Almachtige die van ons verlangt dat wij elkander lief hebben, die van ons eist dat wij tegenover el kaar vergevensgezind zijn. grondslag van mijn eigen diepe overtuiging en geloof ben ik volko men zeker dat menselijke integri teit en respect voor de medemens, evenals zelfrespect, vrijheid en de grondrechten van de mens een waarde bezitten, die in betekenis verre uitstijgt boven vele andere edele dingen in het mensenleven en het maatschappelijke bestaan van onze wereld. Deze waarden vinden hun bron in de Schepper der mensheid, die ook de bron is van alle Wet en Recht, de bron van Vrijheid en de bron van de grond rechten van de mens. Mr. Yap besloot, aldus onze be richtgever. met te reciteren uJt Psalm 72. Vrijheid der stem tegenover de aantasting van hun menselijke waardigheid en hun persoon. Velen van hen zijn automaten ge worden, die naar bed gaan, opstaan en eten als geestloze wezens, omdat het hun niet toegestaan is kranten, tijdschriften of boeken te lezen be halve religieuze lectuur, en omdat het hun niet geoorloofd is te cor responderen met hun geliefden. Dit nutteloze leven, zonder een sprankje hoop, en vol angsten om hun geliefden van wie zij niet weten waar zij zijn en met wie zij geen enkel contact hebben ver oorzaakt bij velen van hen geestes stoornissen. Sommigen zijn krank zinnig geworden, anderen hebben zelfmoord gepleegd of zijn in op stand gekomen tegen hun levens omstandigheden, met gevolgen die we gemakkelijk kunnen raden. 'Wij zijn als een blad aan een boom, dat wacht tot het op aarde zal vallen en daarmee één zal wor den', zei een politieke gevangene tegen me. 'Help ons alstublieft om weer vrij te komen, om terug te keren bij onze onbeschermde gezin nen. Help ons tenminste om voor de rechter gebracht te worden op dat er een eind komt aan deze onzekerheid, waaraan we kapot gaan. Wat ze ook van ons verlan gen, we zijn bereid het te tekenen, als we maar vrij kunnen komen. Alstublieft, Mr. Yap, U bent nu vrij; vergeet diegenen van ons niet die nog in gevangenschap zijn' Pantja Sila Mijnheer de president, hoe kunnen we onze medeburgers vergeten die. samen met hun gezinnen, in deze ontzettende lijdenstoestand zijn ge dompeld? Hoe kan onze regering, onze samenleving, hoe kunnen onze godsdienstige en partijleiders met hun gezinnen gelukkig en tevreden voortleven, hoe is het mogelijk dat ze dit lijden van medeburgers ver dragen dat al bijna tien jaar voort duurt, één derde van de tijd dat het Indonesische volk in onafhan kelijkheid leeft? Dit lijden waaraan pas in het graf een einde komt, deze onverdragellj- ke toestand, steekt schril af bij alles waarvoor we tijdens de onaf hankelijkheidsstrijd fysieke en geestelijke offers hebben gebracht: het is in flagrante tegenspraak met de Pantja Sila (de door Sukarno geproclameerde vijf grondbeginse len van het Indonesische staatsbe stel: Geloof in één God, nationalis me, menselijkheid, democratie en sociale rechtvaardigheid), waaraan wij ons trouw verklaren; het is volkomen tegengesteld aan de doel stellingen van ons ontwikkelings beleid. aan de moraal en de wetten van de staat: het is in strijd met de internationale beginselen en be palingen die Indonesië opnieuw er kend en aanvaard heeft toen wij weer toetraden tot de Verenigde Naties, met de beginselen en bepa lingen opgenomen in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en de Standaard Minimum Regels voor de behandeling van gevangenen. Als we eerlijk zijn, moeten we toe geven dat onze regering heeft ge probeerd nogal wat te doen om de onmenselijkheid van deze situatie te verzachten. We moeten deze po- Het is een internationaal aanvaard gebruik om op de nationale feest dag van een land gevangenen gra tie te schenken en hen vrij te laten. Moge de genadige God de schenken en een herstel van een harde harten van de leiders van de staat en het Indonesische volk op deze 30ste verjaardag van de Indo nesische Onafhankelijkheid ver zachten, en hen er toe bewegen om een eind te maken aan deze on waardige toestand, onwaardig zowel uit menselijk oogpunt als uit het oogpunt van de staat. Mogen ze bewogen worden om vrijheid te schenken en een herstel van een normaal leven aan alle tapols die duidelijk niet schuldig zijn, en ten opzichte van wie er niet genoeg bewijs is om ze voor de rechter te dagen; en om ten spoedigste al die tapols te berechten van wie er vol doende bewijs van schuld is. Dit zou de zegen ontvangen van de almachtige God, en wij zouden dan het 31ste jaar van onze onafhanke lijkheid kunnen ingaan met een gevoel van opluchting, met onze hoofden geheven en met onze ogen vooruitziend naar een leven van vrede. rust. vrijheid en geluk. Mijnheer de President en Edelacht bare Leden van het Hof, op de Beroep afgewezen (Het valt op, dat Mr. Yap voortdu rend de term tapol (politieke ge vangenen) heeft gebruikt. Een jaar geleden kwam er een decreet van de militairen, dat de gevangenkam pen niet langer kampen, maar 're habilitatie-centra' moesten heten, en de tapols niet langer zo ge noemd mochten worden: zij waren geen 'politieke' gevangenen maar gewone criminelen! (zo redeneert ook Franco!). Op 17 augustus is. zoals gebruikelijk, wel amnestie verleend aan een vrij grote groep gevangenen maar net als vorige jaren alleen of in grote meerderheid aan echte crimi nele gevangenen! Bovenstaand slotgedeelte uit Mr. Yap's pleidooi is in geen enkele Indonesische krant gepubliceerd. Wel is in Kompas van 29-8 '75 bericht dat het hof het beroep van de verdediging op de onwettigheid van de gevangenhouding van de tapols en van de gehele procesvoe ring in zijn arrest heeft verworpen (straf voor Asep: doodstraf), en hier het dreigement aan toevoegde dat de pleiters zich met dit betoog op een gevaarlijk pad begaven. Het dreigement zal wel overbodig zijn geweest. Mr. Yap is zich van de risico's die hij met het uitspre ken van zijn pleidooi liep, stellig bewust geweest. Maar het is duide lijk dat hij. na zijn persoonlijke ervaring met 11 maanden gevan genschap. heeft gemeend als gelo vig Christen niet langer te mogen zwijgen). door Jan Brokken Corsica is er een vooreeld van dat geweld soms best kan lonen. Doordat er de afgelopen jaren op Corsica menige bom ontploft is bestond er in Frank rijk wel enige belangstelling voor het Corsicaanse probleem. Maar sinds er tijdens een vuurgevecht in Aléria tussen leden van de autonomistische beweging Action pour la Renaissance de la Corse (ARC, Beweging voor de wedergeboorte van Corsica) en de Franse politie twee gendarmes om het leven zijn gekomen (en in Bastia een paar dagen later een agent werd ge dood) is die belangstelling voor Corsica sterk gestegen. Na de gebeurtenissen in Aléria trokken tientallen Parijse journalisten naar Corsica om hun lezers vandaarujt te berichten waarom het altijd al duidelijk Is geweest dat er eens doden moesten vallen op het eiland. Vertegenwoordi gers van de socialistische partij, de communistische partij, de gaullistische partij, (de TJDR stuurde oud-voorzitter Sanguinetti) en de radicale partij (die oud-voorzitter Servan Schreiber stuur de) haasten zich naar het eiland om zich daar persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand op Corsica. In Parijs werden oude beloftes (Corsica krijgt meer kredieten. Corsica krijgt een universiteit) met een zo grote stel ligheid herhaald dat men bijna zou geloven dat Parijs ditmaal zijn woord zal houden. De weekbladen Le Nouvel Observateur en Paris Match eisten bei de de eer op dat zij als eerste een opiniepeiling onder de Corsicanen had den laten houden. En dat is eigenlijk nog het mooiste van alles: de Corsica nen wordt nu zelfs naar hun mening gevraagd. Deze opiniepeilingen maakten duidelijk wat iedereen al wist: dat slechts een klein percentage van de bevolking, te weten drie procent, met de ARC. de Beweging voor de Wedergehoorie van "'irsica. symp'.thlseert. f Is dan ook des te verwonderlijker dat bijna alle Corsicanen op 1 septem ber gehoor gaven aan de oproep van een aantal ARC-leden, verenigd in het Anti Repressie Comité, om een algeme ne staking van een dag te houden uit protest tegen het optreden van de Franse politie en de houding van de regering in Parijs. Alle winkels, alle café's, alle krantenkiosken waren geslo ten. zelfs de pont kon niet meer naar het Franse platteland varen: Corsica was, zoals het Anti Repressie Comité het gewild had. een dood eiland, een Isula Morta. Hoe kon het zover komen?, vroegen de politieke commentatoren zich in Parijs af. In de meeste kranten werd met de beschuldigde vinger naar de minister van binnenlandse zaken Michel Pon ia- towsky gewezen. Ponlatowsky, meestal Ponia genoemd, meent dat je geweld met geweld moet keren. Sinds hij mi nister van binnenlandse zaken is zijn In Frankrijk al een dozijn bankrovers, politieagenten, gegijzelde mannen en vrouwen door kogels om het leven ge komen. Ponia aarzelde dan ook niet toen In Aléria op Corsica een aantal wijnboeren door leden van de ARC sesrijzeld werden: hij stuurde er een specale eenheid CRS (republikeinse politie) naar toe. Dat de ARC de meeste van dp zesljzelde boeren al had vrllgp- laten deed er niet toe: er moest met harde hand opgetreden worden. Wie er het eerst in Aleria geschoten heeft, de politie of de terroristen, is nu nog niet duidelijk. In ieder geval ontstond er een vuurgevecht waarbij twee politie mannen om het leven kwamen. Niets geleerd Wat daarna gebeurde is nog onbegrijpe lijker. De meeste Corsicanen waren zeer boos over het machtsvertoon van de CRS-troepen. Er ontstond een geladen stemming op het eiland. Op de muren verschenen slogans als Aramata Fran- cese, fora (Frans leger, deruit) en So Corsu, ne se fleru (ik ben Corsicaan, en daar ben ik trots op.). Inplaats dat de Franse regering probeerde de gemoede ren op het eiland te kalmeren, besloten president Glscard d'Estaing (die vorig jaar tijdens een verkiezingsbijeenkomst op Corsica zei: 'Ik wens een Frankrijk waar Corsica deel van uitmaakt, maar ik wens ook een Frankrijk dat Corsica begrijpt'premier Jacques Chirac en de eerder genoemde Ponia nieuwe politie- eenheden naar Cosica te zenden en de ARC tot een verbodenorganisatie té - -i. >n. De enige concessie die Parijs wilde doen was een prefect van Corsi caanse afkomst naar Ajacclo sturen. Nadat deze maatregelen bekend werden gemaakt, barstte de bom pas goed op Corsica. Max Slmeonl, broer van de gearresteerde president van de ARC Ed- S'meonl zei ln een radiointer view: 'Als de regering onze eisen alleen beantwoordt met het sturen van gendarmes, dan gaan wij tot de burger oorlog over'. Die avond leek ln Bastia de burgeroorlog inderdaad uitgebroken. Duizenden demonstranten trokken schietend door het centrum van de stad. Eén politieagent werd bij een vuurgevecht gedood. Wie draagt de schuld? Als we alleen maaT namen moeten noemen, dan moe ten we naast die van Poniatowsky min stens die van Giscard d'Estaing en Chi rac noemen. Maar namen noemen heeft geen zin. Een weinig diplomatiek optre den van de Fraaise regering mag dan de aanleiding voor de Corsicaanse onlusten zijn geweest, de oorzaak ligt elders. Oorzaak is dat niet alleen op Corsica, maar op het hele Franse platteland, en niet alleen in de dorpjes maar ook in knapen van steden als Marseille, Lyon, Lllle, Bordeaux, de haat tegen Parijs met de dag groter wordt. Symtoma- tisch was dat er in de commentaren van de provinciale dagbladen van geen en kele verontwaardiging over de dood van de drie politiemannen op Corsica spra ke was. Hoewel dat niet met zoveel woorden geschreven werd. was de te neur ran de commentaren: als Parijs niet horen wil. dan moet Parijs maar voelen. Het centralisme heeft in Frankrijk bui tensporige vormen aangenomen. Parijs beslist bijna alles, Parijs zuigt heel veel intellect uit de provincie weg, Parijs trekt de grootste industrieën naar zich toe. Parijs doodt de regionale culturen. Tegen dit centralisme komt men ln Bretagne. in Baskenland, op Corsica, in rie Elzas. in Cata'onië ln opstand. In deze streken vraagt men een zekere autonomie, vraagt men om enige zelf standigheid. zodat men zelf kan beslis sen of er wel of geen kerncentrales in de streek komen, zoals in bretagne. of op welke wijze de streek kan profiteren van het massatoerisme, zoals op Corsi ca. Helemaal geen buitensporige #>isen. maar Parijs reageert er panisch op. Alexander Sanguinetti, oud voorzitter van de gaullistische partij, in Frankrijk vaak geroemd om zijn intellegentie. zei bijvoorbeeld: 'Als we op Corsica toege ven. moeten we ook in Bretagne, Bas kenland, Catalonië, Elzas en Vlaanderen toegeven'. En premier Jacques Chirac, ook niet één van Frankrijks domsten. zei in een interview met het radiostati on France Inter afgelopen zondag: 'Frankrijk is niet zo groot, dus kunnen wij het niet toestaan dat ons gebied nog kleiner wordt. Corsica moet bij Frankrijk blijven'. Centralisme Chirac en Sanguinetti weten natuurlijk wel beter. Zij hebben net zo goed als wij in Le Monde gelezen dat Edmond Simeoni, voorzitter van de ARC. vanuit de gevangenis in Parijs een brief heeft geschreven aan de Franse pers waarin hii nog eens duidelijk zegt dat de ARC een zekere autonomie van Corsica wenst! maar een autonomie binnen de Franse republiek en niet daarbuiten. Chirac en Sanguinetti willen de toe stand alleen maar dramatiseren, maar dit keer zal het ze niet lukken. Als men het op het Franse platteland al niet wist, dan zullen de provinciale dagbladen het hun lezers nog wel eens duidelijk maken dat het merendeel der Corsicanen.of der Bretonners bij Frank rijk wil blijven. JDat men alleen wat meer zeggenschap wil hebben over de - -•»> .he en culturele zaken in de o'een streek. Op Corsica zullen best een paar lieden rondlopen die een zelfstandig Corsica willen (met name de leden van de splintergroep Front Paysan de Libêra- tion Corse), maar 99 procent van de Corsicanen denkt daar anders over. Zelfs de ARC gaat niet verder dan als voornaamste eis te stellen: economische autonomie. Wat de ARC en vele Corsicanen vooral dwars zit is dat het eiland als een wingebied van Parijs wordt ge bruikt. Jaarlijks strijken tienduizenden toeristen op het eiland neer, maar de winsten die de reisorganisaties opstrij ken komen het eiland niet ten goede. In de tweede plaats kunnen de Corsica nen het niet goed zetten dat duizenden pieds noirs (zwartvoeten) uit Frans Al gerije afkomstige Europeanen na 1962 met financiële steun van de Franse regering grote stukken land ontgonnen hebben en daar zeer rendabele wijn gaarden op aangelegd hebben. 'Francesi e Piedi nerl fora, Fransen en pieds nolrs deruit, staat op vele Corsi caanse muren geschreven, en deze met vreemdelingenhaat doordrenkte slogan geeft aan hoe volstrekt verwerpelijk de ideeën van de ARC-leden zijn. In wezen is de ARC een zeer rechtse organisatie, en de geruchten worden steeds sterker dat de beweging in het verleden wel eens geld heeft gekregen van de Itali aanse fascistische partij. Links Frank rijk moet dan ook niet veel van de autonomistische beweging op Corsica hebben. De communistische partij ver oordeelde de acties van de ARC en het linkse weekblad Charlie Hebdo zette op haar voorpagina: 'Onze krant is niet bang voor bommen: de Corsicanen zijn klootzakken'. Een grapje? Natuurlijk, maar wel een grapje waar ze alleen in Parijs heel superieur om lachen. Verder nergens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11