Huisvesting Surinamers krijgt alleen aandacht Werk en onderwijs in gedrang Uw droom wordt werkelijkheid. Een nieuwe klasse van verfijnde techniek. De Kadett naar maat: nu ook met City-deur. Kom vandaag nog kijken naar de nieuwe Opel-modellen. Nu première bij uw Opel-dealer. dé nieuwe Kadett City. ■0 GM TROUW/KWARTET VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 Sympathie (3) UIT Waartoe de bijdrage van de heer Klein in Trouw van 6 september dienen moet is mij niet duidelijk. Alleen een aanloop om ds Vreug- denhil en zijn scribent op de vin gers te takken? Terecht? Zelfs als dat zo is, dan blijft toch de plicht zo weinig mogelijk kwetsende woorden te kiezen. Maar ik stel me voor dat ds Vr., die ik niet ken, overweegt dat het in deze pijnlijke kwestie niet gaat om een accent verschil, een nuance, maar dat de beide visies elkaar volstrekt uitslui ten. Wart. het sympathiek-zijn be treft, hoe positief ook is zeer wel verenigbaar met een verkeerde in stelling. Van de beminnelijkheid van een humanist zullen we graag wat leren, zander zijn denkwijze over te nemen! Bloemendaal J. C. van der Leek Buthelezi (3) Geweldloos verzet tegen het blanke bewind In ZuM-Afrika is zeer te prijzen. Maar wat Gatsha Buthelezi doet lijkt mij meer geweldloos meewerken. Ik zie zijn strijd niet. Wanneer Buthelezi's verzet Vorster werkelijk jeuk zou bezorgen, was hij allang door middel van een van de vele wetten aan de kant gezet. Nee, Vorster heeft mensen als deze eerste minister hard nodig. Een eerste minister die helemaal met Vorster mee zou gaan zou immers te opvallend zijn! Voor de blanken is dit dé weg voor het bestendigen van de apartheidspolitiek. Trouwens, wat heet een vrij en onafhankelijk land (een aangewe zen, in verhouding, klein gebied waarheen onproduktieve afrlkaners gedeporteerd worden) dat econo misch volkomen afhankelijk is van het welvarende blanke Zuid-Afrika. Meewerken zoals Gatsha Buthelezi doet, meewerken door middel van de AMRO-bank meewerken door toch naar outspan te kopen, dat ls allemaal een bevestigend succes voor de apartheidspolitiek. Zou het Zuidafrikaanse propagan da-apparaat het erg vinden dat Gatsha Buthelezi naar Holland komt? Zuidlaren Willem F. van Berg VAN LEZERS - Opbouwwerk Voorzover ik als vroegere opbouw werker kan zien, hebben minister Van Doorn en zijn staatssecretaris Meijer (CRM) wel gelijk, 'dat op bouwwerk meer aan bewustmaking, demokratisering en emancipatie, enz. moet doen', ook al zal veralge menisering ook hier wel enig tekort doen aan de verscheidenheid van de werkelijkheid. Indertijd heb ik een aktieve rol gespeeld bij plaatselijke akties met de bevolking zelf, in één van onze gTootste probleemgebieden oostelijk Friesland, als het nodig was tegen bestuurders en andere vertegen woordigers van de betere bevol kingslaag in Nou, ik heb het na derhand, toen ik ziek werd omdat Ik mijn werk te geëngageerd deed, geweten. Het heeft mij o.m. mijn baan gekost, o.a. omdat ik teveel met de bevolking zelf In al haar verscheidenheid werkte. En toen, nu zeven jaren lang, te maken kreeg met Instanties, waarvan voornamelijk de gezeten burgerij deel uitmaakt en laatste beslissin gen neemt. Ik heb zelden besturen meege maakt, waarin mensen voor wie het werk bedoeld was. zitting hadden. Wel In een sectie, commissie of werkgroep, maar zelden of nooit in de bovenlaag waar de beleidsbeslis singen werden genomen. Net zo als In 'n bijstandscommissie doorgaans nimmer een hulpbehoevende zitting heeft of in een commissie van het. arbeidsbureau een werkloze. Het. zijn meestal de mensen die het in de samenleving goed getroffen heb ben, die naast hun werk iets voor anderen doen (goed bedoeld vaak), voor u, zonder u, goed voor u. Omdat naar mijn mening werkelijk opbouwwerk ontstellend zwaar is voor mensen met een serieuze taakopvatting, zou men In het op- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van 'de schrijver vermeid. bouwwerk toch niet langer met één of tweemansposten moeten werken, wil men veel ellende voorkomen, maar op z'n minst met teams van drie of vier opbouwwerkers. Maar dat zullen de ministers nu ook wel weten. Heerenveen Oene Bult Opbouwwerk (2) Het voorpaginaberlcht in Trouw van 9 september, met als kop 'mi nister heeft zware kritiek op op bouwwerk' stelt mij teleur. Deze kop en de tekst van het bericht vind ik zeer ongenuanceerd en ten dentieus overkomen. Voorop stel lk, dat er op de wijze waarop in het welzijnswerk (dus niet alleen ln het opbouwwerk, maar evenzeer ln het jeugd- en Jongerenwerk, binnen de maat schappelijke dienstverlening, de ge zondheidszorg enz) gewerkt wordt of soms Juist niet gewerkt wordt, zeker kritiek te leveren valt. Een van de problemen, ik weet dit uit eigen ervaring, waar we binnen het welzijnswerk mee kampei?is de vaagheid van de kriteria op grond waarvan binnen het werk doelen tot stand komen. Het wordt m.i. dan ook de hoogste tijd dat overheid en welzijnsorgani saties komen tot het formuleren van een kaderwet voor het wel zijnsbeleid. In dit verband wijs ik op een recentelijk uitgebracht rap port: 'Samenlevingsopbouw met recht en reden' van de nationale raad voor maatschappelijk welzijn. De ministeriële kritiek op deskun digheid van de beroepskrachten kan ook weer best in een aantal gevallen juist genoemd worden, maar zolang kritieria en doelen voor het werk vaag blijven, zullen de opleidings-kompassen niet op het Juiste peil komen. Verder zou het goed zijn dat de minister en de staatssecretaris die ik overigens beiden buitengewoon waardeer om htm inzet en deskun digheid, hun kritiek op beroeps krachten ook richten op het CRM apparaat zelf, alsmede op de wel- zijnsambtenaren van veel gemeen ten. Ook binnen deze groepen ont breekt het heel vaak aan deskun digheid, zodat er situaties ontstaan waarin ondeskundigen de deskun digheden van de instellingen moe ten gaan beoordelen! Tenslotte: het Trouwberlcht doet naar mijn gevoel onrecht aan de vele opbouwwerkers die keihard werken op allerlei terreinen. Onze Wageningse stichting voor Samen levingsopbouw, die zeer goed funk- tioneert, wordt door dit bericht in een verkeerd daglicht gesteld. Juist voor diegenen die al dat welzijns- werkgedoe maar geldverslindend vinden is zo'n bericht olie op het vuur. Wageningen drs Han Tynstra Naschrift redactie. We hebben ln onze berichtgeving niet anders ge daan dan zorgvuldig de inhoud van de ministeriële nota weergeven. Regeren is vooruitzien Minister Boers ma verhoogde de jeugdlonenis daarna verbaasd over de stijgende werkloosheid on der de jeugd. Minister Varrink blijft door- drammen om onrechtmatig fluor in ons drinkwater te doen, i.p.v. ou ders en kinderen waarachtig mi lieu-bewust te maken. Minister-president Den Uyl wil kennelijk Suriname laten vallen, zonder ons en de Surinamers voor te lichten over de sociaal-econo misch belangrijkste vraag: Heeft Suriname onafhankelijk zijnde als staat met een heterogene bevolking van slechts rond 400.000 Inwoners, voldoende levenskracht, om staande te blijven? Dom is, onze voorvaderen schuld te verwijten, terwijl wij niettegen staande onze z.g. meerkennis het beslist niet beter doen. Nu lanceert minister Gruyters de ondoordachte gedachte door belas ting-verhoging het verkeer te rem men. Rechtvaardiger ls ml: Amb tenaren (door het rijk betaalde overheidsdienaren) doen voortaan de (nodige) dienstreizen per bus. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/UTRECHT Bij de opvang van Surinamers, die naar Nederland komen, wordt alleen nog aandacht besteed aan de huisvesting. Dit heeft minis ter Van Doorn van CRM giste ren de vaste Kamercommissie voor migratie en opvang van rijksgenoten laten weten. Het Centraal Bureau in Den Haag voor de vestiging van rijksgenoten kan door de grote stroom Surina mers geen rekening meer houden met twee andere onderdelen van het beleid: werk en onderwijs. Ambtelijk adviseur voor immigra tiezaken van minister Van Doom, Laansma deelde wel mee, dat het Centraal Bureau, dat er onlangs nog tien man bij kreeg, waardoor het personeelsbestand op vijftig is gekomen, binnenkort nog meer personeel zal krijgen om de grote stroom Surinamers te kunnen ver werken. Minister Van Doom onthulde, dat Surinamers, die al langer in Neder- tram resp. trein. Het nadelig saldo van deze openbare vervoersmidde len wordt door deze 'vestzak-broek zak' methode voor het Rijk minder, terwijl wegverkeer ontlast wo-rdt. (bezettingsgraad van het openbaar vervoer geeft het gevoel of het elke dag 'vrijdag de dertiende' is). Als langparkeerder moeten ook deze lieden uit de binnenstad geweerd worden. Haarlem C. Baars Sr. land wonen en die een beroep doen op het Centraal Bureau voor huis vesting, niet meer kunnen worden geholpen. Het bureau heeft de han den vol aan de opvang van pas aangekomen Surinamers, waardoor er geen gelegenheid is zich nog met andere taken bezig te houden. Het is de minister gebleken, dat de regering in Suriname heeft afge zien van haar plan een voorlich tingsbureau voor migranten in het leven te roepen. Zij heeft dat ge daan om niet de verkeerde indruk te vestigen, dat zij de migratie wil bevorderen. Minister Van Doomomthulde, dat de regering in Paramaribo een be leidsplan voorbereidt voor remigra tie van Surinamers in Nederland. De commissie deed een beroep op de Nederlandse regering aan dit plan mee te werken. Het zou geen plan voor een korte periode moeten worden. Gedacht wordt aan een tijdsbestek van zeker vijf jaar. Door het grote aantal Surinamers, dat dagelijks naar Nederland komt, krijgt het Centraal Bureau vaak geen kans met de gemeenten te overleggen over de vestiging van de rijksgenoten. Een zegsman van de commissie zei, dat zo'n plaats vaak alleen maar een telefonische mede deling krijgt, dat er op een bepaal de dag een aantal rijksgenoten ge huisvest moet worden. De Kamercommissie stelde vast, dat zich in Nederland verschijnselen beginnen voor te doen, waarbij de ander (Surinamer) minder gemak kelijk wordt geaccepteerd, maar daar tegenover staan ook gevallen, waarbij de bevolking van gemeen ten de daar gevestigde rijksgenoten helpt. Volgens de woordvoerder is dat onder meer het geval in het Brabantse Klundert en in Doom de provincie Utrecht. Daar helpa j, bijvoorbeeld vrouwenverenigingei Surinaamse vrouwen en kdnderes bij hun aanpassingsmoeilAj khedeq, Onheus De landelijke stichting Wel voor Antillianen heeft gisteren i een telegram bij minister - presides) Den Uyl met klem geprotesteeül tegen de 'onheuse wijze, waarop i Nederlandse gemeenschap de Suil naamse migranten bejegent'. D| stichting verzoekt de minister-pre. sident en de overige ministers vat het kabinet met name de mini» ters De Gaay Fortman en Var Doom de voorlichting over 4 Surinaamse migranten aan het N» deriandse volk, de gemeentebesto ren en de provinciale besturen I positievere kanalen te leiden, het bijzonder vraagt de sticht^ dit voor de voorlichting aan di communicatiemediaDe stichtiu verwacht, dat de regering dJe Ne derlandse gemeenschap informeer! over hoe geleefd moet worden ij een pluriforme samenleving. De Welzij nsstich ting tekent hdert!! aan, dat Nederland altijd internati onaal voorop staat bij het ultec van protesten tegen het signaleren en het afwijzen van ondemocratl scihe, a-sociale en speciaal rasdsü sche gevoelens en toestanden, zoajr die voorkomen in landen als Zuid- Afrika, Rhodesië en Amerika. Zij vreest nu een afglijden van dr Nederlandse gemeenschap naar een sociaal-politiek klimaat, dat veel zal wegihebben van het klimaat ii bovengenoemde landen, waar meer of mindere mate een Apart] heidspolitiek wordt gevoerd. OPELPKEMÊRE 76! Opel presenteert met trots in één keer maar liefst drie nieuwe modellen, die het Opel-programma vervolmaken. De volkomen vernieuwde Manta en Ascona. En een nieuw model Kadett erbijde City met z'n praktische derde deur. Die auto's moet u snel gaan zien bij uw Bekijk ze van bumper tot ga er mee rijden. Uw Opel-dealer. bumper en dealer zalu graag al het nieuws vertellen van deze drie Opel-toppers. Prijzen incl. BTW af General Motors Continental S.A. Prijs- en specifikatiewijzigingen voorbehouden. Bekijk die aërodynamische lijnen van de nieuwe Manta. Stijlvol en praktisch. En strak, zodat de lucht weerstand een stuk minder is. En dat betekent ekonomischer en rustiger rijden, omdat u geen last hebt van windgeruis. Let u op die verbeterde wegligging: vast op de weg door nieuwe wielophanging en de grotere wielbasis, spoorbreedte en de staalgordel radiaalbanden. Merk het komfort in deze Manta: anatomisch gevormde verstelbare stoelen, luxe tapijt ^.en voor uw veiligheid een inge bouwde rolbeugelDat is de Manta 1976! Pure kracht, pure schoonheid. Vanaf f14.169,-. De Ascona 1976. Gebouwd op de traditie en sportiviteit van de Ascona die u al kende. Dus ruim, snel en betrouwbaar. Niet alleen werd de wagen opnieuw vormgegeven, ook het interieur is nieuw. Met een 9 bank voor drie man achterin! Zo reist de hele familie komfortabel, ook al door de 9 nieuwe schok- brekers die elk stootje soepel opvangen. Let ook op z'n wegligging! Samen met de 0 grotere wielbasis en spoorbreedte en de radiaalbanden betekent dit een nog vastere wegligging dan u al gewend was! Natuurlijk kunt u weer uit 9 verschillende motoren kiezen, zelfs tot 9oDIN-pk. Vanaf f 12.719,-. Nieuw in de Kadett-serie: de City met z'n - 9 praktische derde deur. Het model dat bewijst hoe mooi een praktische personenauto kan zijn. U klapt de derde deur open en u kunt kwijt wat u wilt. Hebt u nog meer ruimte nodig? 9 Klap de achterbank dan neer en het laadopper- vlak is bijna verdubbeld. Natuurlijk is het komfort van deze City net als bij alie andere Kadett's. En ook dit type rijdt op 9 gewone benzine. Tel daarbij op de lage onderhoudskosten (eens per 10.000 km. een service-beurt), de fabrieks garantie van een vol jaar zonder kilometerbeper king en u weet waarom deze Kadett zo praktisch èn zo voordelig is. Vanaf f 10.498,-. OPEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8