Verhouding tussen Nederland n Indonesië kritisch bekijken Wiegel daagt egering uit Werkloosheid grootste zorg gehandicapte PvdA wil niet met CDA gaan regeren Enka jtydA-partijbestuur en Kamerfractie Hes op alles voor werkgelegenheid Kamer akkoord met universiteit in Maastricht Kerken moeten uitspraak doen over het roken' André van der Louw Organisaties niet tevreden over wettelijke regeling AAW n METZLER- louw/KWARTET VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND RH3 S3 an onze parlementsredactie EN HAAG De PvdA vindt het hoog tijd worden de verhouding issen Nederland en Indonesië kritisch ter discussie te stellen. Zo- el in het partijbestuur als in de Tweede Kamer-fractie bestaat eraan grote behoefte. gunning voor deze schepen aan de scheepswerf verleend. Het project kost Indonesië ongeveer 400 miljoen gulden en er zullen, Inclusief toele veringsbedrijven honderd Neder landse werknemers drie en een half jaar mee bezig zijn. De PvdA buitenland secretaris drs. H. van den Bergh wil op korte termijn een gesprek met minister Van der Stoel over de verhouding met Indonesië. Hij overweegt voorts een nota over dit onderwerp op te stellen voor de discussie in het eente aanleidingen hiertoe vor- e, en de opleiding van Indonesische ei (icieren bij de Nederlandse land- is acht en de bouw door Rijn- la helde Verolme Scheepswerven lil toep van 3 corvetten voor de In- is mesische marine. Rijn-Schelde ifrolme maakte gisteren in Den bekend dat de order hiervoor augustus te Djakarta is afgeslo- i. Niet lang daarvoor is mede der verantwoordelijkheid van de dA minister Van der Stoel (bui- ilandse zaken) een exportver- 'ean o ize sociale-economische redaktie m JJEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat in de geringsplannen voor volgend jaar 'alles op alles gezet wordt' om o] >or meer werkgelegenheid te zorgen. Volgende week dinsdag, maakt de regering haar plannen bekend. De VVD eft gisteren haar verlangens en inzichten voor het regerings in leid in een nota op tafel gelegd. partijbestuur. Partij en fractie rea liseren zich dat het hier om een gevoelige zaak gaat. De buitenland specialist van de fractie Ter Beek zegt: 'De partij is ten aanzien van Indonesië altijd zeer twijfelachtig geweest, omdat het zo'n gevoelige zaak is. Een duidelijk beleid ont breekt. Die twijfelachtigheid zie je ook in het regeringsbeleid. Jaarlijks geeft Nederland Indonesië honder den miljoenen ontwikkelingshulp, terwijl je toch mag zeggen dat het hier om een land gaat waar een militaire dictatuur heerst die de mensenrechten ten aanzien van de politieke gevangenen met name op grote schaal schendt'. De fractieleden Ter Beek en de Vriesch stelden deze week al vragen over de opleiding van Indonesische legerofficieren bij de landmacht. Zij vinden dit onjuist gezien de situatie in Indonesië zelf. 'In dat verband heb ik ook mijn twijfels over levering van marineschepen aan Indonesië. Wij zullen daarover nadere informaties inwinnen. In afwachting daarvan wil ik nu geen definitief oordeel geven', aldus de heer Ter Beek. Hij vindt de criteria die de regering toepast bij het al of niet verlenen van vergunningen voor wapenexport onduidelijk. De PvdA-fractie zal op dit punt sterke nadruk leggen bij de behandeling van de regeringsnota over vrede en veiligheid die ondermeer over wa penexport handelt. VEROLME Het scheepsbouw concern Rijn- Schelde Verolme is ondertussen zeer gelukkig met de Indonesische order. Het is de eerste order voor de bouw van marineschepen voor het buitenland. Het concern heeft grote ervaring o marine gebied door opdrachten van de Nederland se marine. Vice-president ingenieur J. Bout benadrukte gisteren dat het concern mogelijk in staat zal zijn meer buitenlandse marine orders te verwerven. Die marine orders zou den een uitkomst betekenen nu er in de bouw van koopvaardijschepen en met name van tankers zo de klad is gekomen. Volgens goed in gelichte kringen is de orderporte feuille van deze scheepsbouwgroep. die 35.000 man aan het werk houdt, over ruim een jaar leeg. Het is voor Rijn Schelde Verolme zeer belang rijk de mogelijkheid van toekom stige buitenlandse marine orders sterk te benadrukken omdat zo mo menteel met de regering onderhan delt over financiële steun voor de voortzetting van het bedrijf. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteravond met algemene stemmen akkoord gegaan met de instelling van een universiteit in Maastricht. Naast de al een jaar bestaande medische faculteit zal er een zoge naamde algemene faculteit komen waarvoor nog een studieprogramma opgesteld moet worden en waar dus voorlopig nog geen studenten aan zullen studeren. Voor de nieuwe universiteit is voor het komende jaar een bedrag van 30 miljoen gulden uitgetrokken. Dat is ongeveer 0.8 procent van de totale begroting van volgend jaar van het wetenschappelijk onder wijs, die drie-driekwart miljoen gulden bedraagt. Daarnaast is nog ongeveer 9 miljoen gulden nodig om dertig specialisten van het Maastrichtse Sint Annadal Zie kenhuis schadeloos te stellen. Voor dit bedaag zal het de betreffende specialisten verboden worden in Zuid-Limburg nog een eigen parti culiere praktijk uit te oefenen. Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) is gisteren te gemoet gekomen aan het bezwaar van de Kamer dat er aan de wet geen einddatum was verbonden. Die einddatum is volgens de Kamer noodzakelijk, omdat de speciae re geling nu voor deze universiteit geldt tot binnen redelijke termijn afgeschaft moet worden. Op dat moment moet de Limburgse Uni versiteit ingepast worden in het normale kader van de wet weten schappelijk onderwijs. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Jize welvaart is in gevaar en r( armee alle voorzieningen die op welvaart steunen', aldus de )-nota. Volgens de WD 'wordt laast geen winst meer gemaakt, fclrdt er bijna niet meer geïnves- k rd> zitten veel bedrijven in ^rode cijfers'. WD vindt dat het nu 'geen tijd politieke stokpaardjes is'. Zij bflt daarom: dat rendementen voor onderne- ngen belangrijker zijn dan hoge- inkomsten voor de overheid, dat scheppen van nieuw werk □langrijker is dan 'verdeling van armoede' door verdeling van het rk dat er nog wel is, dat loon door behoud van werk ^angrijker is dan loonsverhogin- n die inflatoir zijn, dat inkomen door te werken langrijker is dan nivellering van omens. VVD verlangt daarom van het iringsbeleid dat er 'lucht komt r het bedrijfsleven' door: verlaging van loon- en inkom- irfnbelasting om die koopkracht de bevolking op pijl te houden, geen extra verhoging van de nlnimum jeugdlonen, want dat )|roorzaakt jeugdwerkeloosheid, minder sociale premie, Stichting kankerpreventie DEN HAAG De stichting 1® kankerpreventie in Den Haag 'A heeft een aantal kerken in ikf Nederland een open brief ge stuurd, waarin de stichting de kerken vraagt een uitspraak te doen over het roken. De k secretaris van de stichting, de heer J. van Goudzwaard, is er van overtuigd dat een veroor deling van het roken door de .kerk een enorme bijdrage zou zijn in de bestrijding van het roken. De stichting kankerpreventie ziet roken als een van de be langrijkste oorzaken van kan ker en hart- en vaatziekten in Nederland, vooral bij mannen. De stichting wijst erop dat in Nederland jaarlijks 7000 men sen sterven als gevolg van kanker. De stichting heeft overigens Johan Cruijff een brief ge stuurd, waarin de voetballer gewezen wordt op het feit dat hij door te roken een slecht voorbeeld geeft aan de jeugd. Tenslotte kijkt de jeugd op naar een vedette als u bent, aldus de brief aan Cruijff. lagere winstbelasting voor de bedrijven. de plannen voor vermogens- aanwasdeling in de ijskast, evenals de selectieve investeringsregeling (investeringsrem op het westen van het land). Verder wil de WD de aardgas op brengsten voor de overheid ƒ7 miljard in 1976 niet opmaken in de vorm van blijvende hogere over heidsuitgaven. Dit geld moet, zoals door voorzitter De Pous van de sociaal-economische raad is voorge steld, worden gebruikt voor een sterkere economie, aldus de WD Achteruit De overheid zal zelf 'een flinke stap achteruit' moeten doen in haar blijvende uitgaven. De overheid moet de 'tering naar de nering zetten', om het reële inkomen van de mensen op peil te houden, aldus de WD. De uitgaven voor sociale zekerheid moeten ook worden be perkt waar dat kan'. Als voorbeel den noemt de WD: minder kinder bijslag. eigen risico voor zieken fonds e.d., geen werkeloosheidsuit kering meer als de werkloze rede lijk passend werk of omscholing weigert en beheersing van kosten van de gezondheidszorg (wat vol gens de WD inbreuk op de autono mie van de ziekenhuizen gaat bete kenen). De WD verlangt dat in 1976 belas tingen en sociale premies samen niet nog meer beslag leggen op het nationale inkomen. 'Het kabinet moet niet proberen ondanks de economischer situatie de schijn van Keerpunt (het linkse regeerpro- gram) op te houden, om straks een volgend kabinet met de failliete boedel te laten zitten', aldus drs. Van Aardenne, de financiële des kundige van de WD in de Tweede Kamer. De WD is niet tegen nivellering van inkomens 'als het kan'. Bij voorkeur moet dan worden genivel leerd door verhoging van de lagere inkomens. Ook is denkbaar dat ho ge lonen geen volledige prijscom pensatie in procenten krijgen, 'maar dat moet het bedrijfsleven zelf onderling uitmaken', aldus WD-fractieleider Wiegel. Kinderen in verstand en in boosheid Zojuist verscheen de ZEVENDE DRUK van het veelgelezen boek KINDEREN IN VERSTAND EN IN BOOSHEID door P. Keuning P. Kenning Omvang 226 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastifi ceerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs f 19.50. Als er in de christelijke literatuur van "klassieken" gesproken kan worden, dan behoort deze vermaar de novellenbundel daar stellig toe. De schrijver Piet Keuning, broer van de bekende dichter W.E. Keuning (ps. Willem de Merode), liet zijn verhalen spelen in het Noordgroningse Spijk, waar hij zelf jaren gewoond heeft. Hij had een scherp oog voor de slechte sociale verhoudingen van die dagen en zijn boek was dan ook vooral bedoeld als een aanklacht tegen de (bezittende) boerenstand en een beroep op het rechtsgevoel van deze, alleszins godsdienstige, samenleving. Keuning wist niet alleen de couleur locale van het Noord groningse, maar ook de merkwaardige geloofsbeleving van zijn enerzijds zeer orthodoxe, anderzijds liberaal dekende bevolking treffend te typeren. Deze heruitgave, evenals de vorige druk geïllustreerd met fraaie pentekening van Evert Musch, is door de neerlandicus Hans Werkman voorzien van een toelichting, waarin iets over de geschiedenis van het boek wordt verteld, met name over de merkwaardige invloed die het heeft gehad op de sociale bewustwording van het protestantse volksdeel. Har.s Werkman zegt in zijn naschrift o.m.: "Pieter Keuning sneed in 1917 met het publiceren van zijn boek in een zweer....De tijd heeft de wonden geheeld, al zijn de littekens nog zichtbaar en al betrekken sommige gezichten op het Hogeland nog als men de naam Keuning noemt. Hopelijk zal de ze heruitgave nu eindelijk onbevooroordeeld door iedereen gelezen kunnen worden als een levend stuk literatuur over een stuk levend verleden". De belangstelling voor dit boek is bijzonder groot. En terecht, want het verdient door jong en oud te worden gelezen. Zorg voor tijdige toezending door gebruik te maken van nevenstaande BON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan. UITGEVERIJ T. WEVER B V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Tclcf. 05170 3147; b.g.g. 2436. Zend mij rechtstreeks/ via boekhandel: ex. P. Keuning, KINDEREN IN VERSTAND EN IN BOOSHEID. Geb. f 19.50. Naam: Straat: Plaats: Gironummer: Datum: Doorhalen wat u niet wenst. TR/KW. En hoe komt u aan uw Amro Privérekening? Eerste baaneerste maand, heb ik de Amro Bank genomen, ik denk: straks m 'n salaris Da 's per slot een heel bekende, schoon in 't handje. Blijkt dat dus vast ook wel een goeie, tegenwoordig heel anders te dacht ik. En ja hoor, alles blijkt gaanVia de bank. Nou, toen inderdaad prima geregeld. Vervolg van pag. 1 Van onze parlementsredaktie DEN HAAG André van der Louw, oud-voorzitter van de PvdA en dr. A. Peper, PvdA-bestuurslid, menen dat hun partij na de verkiezingen van 1977 niet met het CDA kan gaan regeren. In een lang, gezamenlijk artikel in het septembernummer van 'Socia- lisme en Democratie', schrijven zij: 'Zelfs in het zeer onwaarschijnlijke geval dat het CDA bereid is een herkenbaar deel van ons program ma te accepteren als grondslag voor een nieuwe regering, verzetten aard en samenstelling van een der gelijke groepering zich tegen realise ring van de praktiese politiek. In de praktijk van alledag zal zo'n com binatie verzanden in mistige en zielloze compromissen Wij zijn niet tegen compromissen en willen in een enkel geval wel eens meeschipperen in de politiek. Maar er zijn grenzen die door een combinatie met het CDA duidelijk worden overschreden'. Van der Louw en Peper herinneren eraan dat de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer mr. F. H. J. J. Andriessen wel een voorkeur heeft geformuleerd voor verder re geren met de progressie ven, maar zo vragen zij: 'Wat is zo'n uit spraak waard in een partij waarvan de voorzitter ongeveer tegelijkertijd dreigt met uit te treden uit het NKV en de restauratiefiguren uit de program-adviescommissie van het CDA lijken op te rukken?' Overigens achten Van der Louw en Peper een voortgezette samenwer king met KVP en ARP wel moge lijk, maar daarbij is, aldus het arti kel, van beslissende betekenis hun houding t.o.v. het CDA en de struc turele hervormingen die het kabi net nog op zijn programma heeft staan. Overigens zijn beiden zeer geïnteresseerd in 'die naar schat ting niet onbelangrijke stroming die zonder het lidmaatschap van PPR of PvdA te begeren (maar die niet de geringste neiging heeft om te proeven uit de pot die Steen kamp op het CDA-vuur heeft gezet) haar sterke voorkeur voor een pro gressief kabinetsbeleid meer blij vend kan vastleggen'. Van der Louw en Peper doelen op de groep rondom de vroegere KVP voorzitter, dr. P. de Zeeuw en 'de restanten van D'66'. Van die stroming vragen zij 'zeker geen onverbiddelijke uit levering aan de PvdA', maar zij hopen wel op een principiële voor keur voor PvdA en PPR als rege ringspartners. In dit artikel in 'Socialisme en Democratie' komt Van der Louw overigens terug op zijn vroegere pleidooi voor een dialoog tussen PvdA en CPN. onderzoek ligt bij Enka-Glanzstoff. Alle opmerkingen van McKinsey in de richting van beleidsuitspraken zijn voor eigen rekening van McKinsey. Ik distantieer mij daar van. De bonden hebben dan ook volledig gelijk wanneer zij zeggen dat hun onderhandelingspartner Enka- Glanzstoff is en niet McKinsey. Daarom nogmaals: Niet McKinsey maar wij nemen beslissingen', aldus drs. Van den Driest. Suggesties dat McKinsey op het ogenblik zelfstan dig bezig is met het berekenen van alternatieve oplossingen moeten volgens Enka-Glanzstoff niet au se- rieux worden genomen. Drs. Van den Driest ontkende op nieuw dat Akzo-international de ei gen dochter Enka-Glanzstoff in West-Europa zal beconcurreren. 'Het verbaast mij dat de vakbewe ging ondanks alle cijfers en infor maties nog steeds aan deze veron derstelling vasthoudt', zei hij, 'al leen om de fabrieken in West- Europa draaiende te houden zijn er zoveel investeringen nodig dat er voor industrieën elders nauwelijks gelegenheid is. Bovendien kan En ka-Glanzstoff zich niet veroorloven elders markten aan de concurrentie over te laten.' 'Bevreemdend en bijzonder onfat soenlijk', zo reageerde de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de bonden. Jan de Jong (Indu striebond NVV) op het bericht dat Enka-Glanzstoff gedwongen ontsla gen onvermijdelijk acht en dat de raad van bestuur niet wil onder handelen met de internationale vak beweging. Volgens de vakbondsbe stuurder zijn er duidelijke afspra ken gemaakt met Enka-Glanzstoff over het verloop van de onderhan delingen. 'Als wij nu via de publici teitsmedia moeten horen dat er al besioten is tot ontslagen dan zijn we vandaag gauw klaar', aldus De Jong. Vervolg van pag. 1 Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT 'In deze tijd van grote werkloosheid dreigen de gehandicapte werk nemers, zowel in het bedrijfsleven als in de sociale werkplaatsen extra de dupe te worden. Deze toch al zo bedreigde groep lijkt weer speciaal in de knel te raken. (Advertentie) bril: ieders oogmerk! ..Als dat Jannie's vader is, hint u hem de baas met één hand op uw rug." En hoewel men op het mi nisterie van Economische Zaken nog steeds zegt, dat er geen werktijdverkortin gen of ontslagen zullen val len in de sociale werkplaat sen, nu daar minder werk voor beschikbaar is, is deze zaak toch een voortdurende zorg voor ons. In het be drijfsleven is de kans op werk voor gehandicapten, die altijd al klein was, nu helemaal miniem. De over heid zou hier speciale aan dacht aan moeten besteden'. Dit is de mening van de twee grote organisaties op het gebied van de zorg voor lichamelijk en geestelijk ge handicapten: de Nederland se Vereniging voor Revali datie (NVR), en Het Natio naal Orgaan Zwakzinnigen zorg (NOZ). die dat gisteren op een persconferentie naar voren brachten. Niet enthousiast Maar hoewel beide organisa ties voorstander zijn van speciale maatregelen, die de werkgelegenheid voor de ge handicapten moeten be schermen, zijn ze toch niet erg enthousiast over de wet telijke regeling, die werkge vers gebiedt twee procent minder valide werknemers in dienst te nemen. Ook over het plan van de vak bonden om deze twee pro cent te verhogen tot vijf procent was men niet bij zonder te spreken. 'Zoiets kan eigenlijk niet wettelijk voorgeschreven worden, dit is meer een kwestie van mentaliteit', meent men. Maar zolang de economische situatie nog zo is. dat be dreigde groepen extra ge vaar lopen om werkloos te worden is men reëel genoeg om te zien dat beschermen de regelingen nodig zijn. Maar men voelt dan meer voor een overheidsuitkering aan werkgevers, die gehan dicapten in dienst hebben. Andere wensen die op het ogenblik leven bij de orga nisaties voor gehandicapten zorg (die samen voor ruim één miljoen Nederlanders zorg dragen) zijn: een bete re en snellere vroegtijdige herkenning van een handi cap bij kinderen, waardoor al heel jong met behande ling en begeleiding begon nen kan worden: meer aan dacht voor preventie van handicaps en mogelijkheden tot het verlenen van steun en hulp aan de gezinnen waarin een gehandicapte voorkomt. Speciale minister Een andere wens is, om net zo als Engeland een.speciale minister (of althans een be leidsfunctionaris) voor de gehandicaptenzorg te krij gen. Deze zou dan de werk zaamheden van de zes ver schillende ministeries, waar onder de gehandicaptenzorg valt. moeten coördineren. Volgens de twee organisaties lijdt het werk ten bate van lichamelijk en geestelijk ge handicapten sterk onder de ze enorme verbrokkeling. De ministeries van CRM. Volks- Hoewel het ministerie zegt, dat er geen werktijdverkor tingen of ontslagen zullen vallen in de sociale werk plaatsen voor gehandicapten, blijft deze kwestie een voortdurende zorg. gezondheid. Volkshuisves ting, Onderwijs, Justitie en Economische Zaken hebben alle zes een vinger in de pap van de gehandicaptenzorg. Elke beslissing moet ten minste door de vier meest betrokken ministeries wor den goedgekeurd, hetgeen uiteraard oorzaak is van veel vertraging. Ook de toegankelijkheid van het openbare leven, zowel letterlijk als figuurlijk, laai nogal eens wat te wensen over voor de gehandicapten. Zo werd bijvoorbeeld weer eens dé vinger gelegd bij de weigering van verschillende vervoersondernemingen om groepen zwakzinnigen te vervoeren en bij het feit dat allerlei gebouwen, ook van het rijk. nog allerlei moeilij ke trappen hebben voor de ingangen. Het feit dat het eerste deel van de Amsterdamse metro in mei 1976 feestelijk geo pend zal worden, hoewel er wegens geldgebrek nog geen liften aanwezig zijn. werd door de organisaties ook sterk veroordeeld. Tenslotte kon er wel een woord van lof af en wel voor minister Van Kemenade van onder wijs, die gesteld heeft dat een groot deel van het bui tengewoon onderwijs over bodig is, als het gewone on derwijs wat meer toeganke lijk gemaakt zou worden voor gehandicapten. Wel eist dit volgens de twee or ganisaties veel kleinere klassen dan nu en extra be geleiding van de leerkrach ten. verschaft op grond van de WAO (Wet op de arbeidsongeschiktheid). Gehuwde buitenshuis werkende vrouwen die arbeidsongeschikt wor den, krijgen voorlopig nog geen recht op AA W-uitkeringen. Het PvdA Kamerlid mevrouw Baren- dregt had hierover een voorstel in gediend. Later werd dit PvdA-voor- stel zo afgezwakt dat op een latere datum bijvoorbeeld medio 1977 of vanaf 1979 —recht op AAW wordt gegeven aan arbeidsonge schikt geworden vrouwen die min stens een halve baan buitenshuis hebben gehad, dus niet voor part timers met minder dan een halve baan. Minister Boersma slaagde er niet in het AR-kamerlid mevrouw Van Leeuwen, die sprak namens de CDA-fracties, ervan te overtuigen dat de AAW pas op 1 januari 1977 goed verantwoord kan worden in gevoerd. Mevrouw Van Leeuwen was begonnen te vragen, dat de AAW zou worden ingevoerd op 1 juli volgend jaar, de datum die ook de regering aanvankelijk voor ogen stond, maar die later te kort dag bleek om nog met alle technische voorbereidingen tijdig klaar te ko men. Het CDA had vier verschillen de voorstellen voor geheel of ge deeltelijke invoering van de AAW eerder dan 1 januari 1977 inge diend. in de overtuiging dat minis ter Boersma partijgenoot van me vrouw Van Leeuwen er niet in zou slagen alle vier de voorstellen tij dens het kamerdebat omver te pra ten. De PvdA had zich al bij het begin van het debat uitgesproken voor invoering van de AAW op 1 oktober volgend jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3