In Javaans dorp kwamen twee gezinnen wonen n Vandaag )ns (indkan achen wcrclddiakonaot Nogmaals verduidelijking gevraagd aan "Christenen voor het socialisme" Onze adressen: 2211 Christenen in DDR opgeroepen tot inzet voor socialisme Hongaarse regering ontslaat tien dominees na schandaal iw Raad van kerken lid oecumenische bank TROUW/KWARTET VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 KERK ADVERTENTIE door ds. G. Spilt In ons land hebben we moeite met de verbinding van evangelisatie en diako- naat, het getuigen en het dienstbetoon van de kerk. Wij ontkoppelen dat nogal eens: alleen maar de verkondiging van het evangelie of het woordloos dienen van de samenleving. Het is een verkwikking om in Indonesië te ontdekken, hoe men daar evangelisatie en opbouw van de samenleving bij elkaar houdt. Niet krampachtig, maar als het ene handelen van de kerk, die het bevrijden de woord van Good doorgeeft, en maatschapplijke nood tracht te lenigen in een eenheid van woord en daad. gira Neem nu Sardjo. Hij is een van de kinderen ven Pakem. In dit uis verzorgt de kerk van Java ongeveer honderd geestelijk gehandikapte kinderen. Onder hen zijn ook diepgestoorde kinderen. In heel Indonesië is er alleen maar in Pakem plaats voor hen. Aangepast aan de mogelijkheden van de kinderen wordt er ook aan onderwijs gedaan, berig- K heidstheraple en ontspanning. Voor ons klinkt dat normaal. In veel lai iden in de derde wereld is dat vaak geen normale zaak. Zo'n opvang is duur, maar Vooral: ouder» stoppen deze kinderen vaak weg In het bin nenste van hun hul». Zien ze als een straf van God. Kans op een menselijk bestaan heb ben ze niet. Ze worden verwaarloosd door de gemeenschap. Verafschuwd door veel mensen. Want hoe kun je van zulke kinderen houdenl De kerken trekken zich waar mogelijk het lot van deze verschoppelingen aan. Nu deze kinderen liefde ontvangen zie je ze opbloeien. Ouders zeggen venast: ons kind kan lachen. Zo zie je ook iets van de doorwerking van het evangelle'_ Wij helpen de kerken graag bjj dit werki Ook dit jaar. bestem daarom ook deze maand 1% van uw netto maandinkomen voor het t.n.v. het Algemeen Diakonaa! Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland, Koningslaan 7, Utrecht In een dorp op Java kwamen twee christen-gezinnen te wonen. Ver van de grote weg. extra moeilijk te bereiken, doordat de toegangsweg in de loop der jaren vervallen was en al lang niet meer per auto begaanbaar. De bevolking was ach tergebleven bij de ontwikkeling van het land en had een armoedig be staan. De twee christen-gezinnen zochten naar hulp van de kerk. De dichtst bijzijnde kerkelijke gemeen te (toch nog op een afstand van tientallen kilometers) was weinig draagkrachtig, maar een gemeente in de grote stad adopteerde het dorp als haar speciale terrein van arbeid. Het was wel een enorme afstand: bijna 200 km. maar enkele kerkeraadsleden en gemeenteleden wilden zich hiervoor inzetten en het werk werd als volgt opgezet: Elke week op een bepaalde dag ging één van de ouderlingen met één of twee commissieleden 's mor gens om 5 uur van huis om 180 km per auto af te leggen. Niet over autowegen, zoals wij die kennen, maar over een tweebaansweg met druk verkeer. Na die autotocht be gon dan de voettocht omhoog naar de dessa, de vervallen weg langs, een wandeling van drie uren. Als het niet regende tenminste, want dan was er nauwelijks doorkomen aan. Daar werden de twee gezinnen bezocht. Al spoedig werden het huisdiensten, waar ook buren en kennissen aan deelnamen. Zo ont stonden kleine kringen van men sen, die geïnteresseerd waren voor het evangelie. Aan het eind van de middag wandelden de 'zendelingen' weer de drie uren terug naar hun auto en 's avonds volgde de lange autotocht naar huis, waar ze tegen middernacht arriveerden. Van huis bezoek gesproken! Onderkomen Van lieverlee werd het nodig om de twee groeiende kringen een eigen onderkomen te geven, maar tegelij kertijd gingen de broeders met de deelnemers aan de huisdiensten de mogelijkheden na om het dorp uit het isolement te krijgen en de be staansmogelijkheden te verbeteren. De plannen tot kerkbouw werden gecombineerd met die tot verbete ring van de wegen. De kleine brug getjes over de bergbeken waren al lang vervallen. Die moesten aller eerst hersteld worden. Een aanne mer in de stadsgemeente vond een van zijn medewerkers bereid om in het dorp intrek te nemen en in overleg met het dorpshoofd werd de bouw van het kerkje en de verbete ring van de wegen gelijktijdig aangepakt. Een van de gemeenteleden stelde het smalle stukje grond tussen zijn huls en de weg beschikbaar om daar het kerkje te bouwen. Het materiaal werd zoveel mogelijk ver- Ds. G. Spilt Iets soortgelijks gebeurt er in de stadsgemeente zelf. Daar hebben de kerken gezamenlijk sociale arbeid opgezet, waaronder opvang van leden van mislukte ge zinnen, ontspoorde gezinsleden en in het algemeen de hulp om men sen hun plaats in de maatschappij te doen vinden. Dit sociaal centrum is zeer eenvoudig gehuisvest in een volkswijk. De activiteiten bestaan uit: verdeling van voedsel en kle ding. werkverschaffing, een kin dercrèche (de babysitters krijgen meteen een cursus in kinderverzor ging!) en een polikliniekje voor moeder en kind. Verder is er een werkplaats waar jonge werklozen speelgoed fabriceren van eenvoudig materiaal, meteen ook met de be doeling de kinderen te stimuleren in hun fantasie. Dan wordt er hulp verleend aan ouders die geen geld hebben om hun kinderen naar school te laten gaan. Daarvoor wordt ook steun in het buitenland gezocht en zo zijn er al meer dan 700 kinderen in de gelegenheid gesteld om onderwijs te volgen, waar anders geen geld voor zou zijn. En tenslotte probeert dit centrum zowel de werkgelegenheid te bevor deren alsook de 'eigen inkomsten wat te dekken door kleine bedrijf jes op te zetten: een drukkerijtje, een stencilarij voor ziekenhuizen, scholen en kerken, een boekbinde- rijtje, een plastic-zakjesbedrijf, enz. Dit sociale werk is ook actief voor de opvang van ex-politieke gevan gen en hun gezinnen. kunnen dus alsnog verbeterd wor den. Daarna geeft de dominee de toelichting voor de preektekst van de daarop volgende zondag. De an dere vier ouderlingen, voor die zon dag aan de beurt, maken ijverig aantekeningen en maken hun huis werk voor de volgende donderdag, enzovoort. Ik vroeg, hoeveel tijd dit kerkewerk van de ouderlingen vraagt. Minstens drie avonden in de week, was het antwoord, plus het preekmaken thuis. Want het bezoekwerk, de huisdiensten en de vergaderingen houden je wel aan de gang. De laatste tijd zijn er ook wat bedrijven, waar het personeel 's morgen vroeg, voor de werktijd begint, met elkaar een dagopening houdt aan de hand van een dag boekje, waarin ook de liederen en gebeden staan aangegeven. Niet al leen in ziekenhuizen en scholen dus, maar ook op kantoren en in ateliers. Ik sprak met een ouderling, direc teur van een bedrijf met 30 werk nemers. Tien van hen behoren tot de kerk. Zij zijn begonnen met zo'n dagopening 's morgens tien voor 7. De directeur zei: ik doe er voorlo pig niet aan mee, want ik wil niet, dat er iemand komt omdat de di recteur er is. Van lieverlee kwa men ook andere personeelsleden er bij. Toen de laatste ook mee ging doen, sloot de directeur de kring en nu is elke morgen iedereen er bij. WEIMAR 'De christenen in de Duitse democratische republiek moeten zich nog meer dan tot dusver inzetten voor de verwerke lijking en versterking van de socialistische maatschappij in de DDR en bij de ondersteuning van de socialistische vredespolitiek. Zij moeten dat doen als 'socialistische staatsburgers en reiskame raden van de arbeidersklasse'. Toepassing Natuurlijk kan dit alles niet zonder meer model staan voor ónze situa tie. Het samenlevingspatroon ver- schilt nogal wat. En het is ook geen verhaal dat voor heel Indone sië geldt (hoewel daar op méér plaatsen de huisdienstenvoorheen alleen in de besloten kring van de gemeenteleden, open gaan voor an deren). Het kerkelijk leven daar vertoont ook minder gunstige as pecten, allemaal waar. Toch gaf deze eerlijke, tweevoudige opzet van getuigenis en dienst mij te denken en u misschien ook. Zou het toch niet op de een of andere manier in het Nederlands te verta len zijn? Ds. G. Spilt te Ede is de praeses van de generale synode der her vormde kerk. Hij maakte deel uit van de hervormde delegatie die een bezoek bracht aan Indonesische kerken. Dit proza is afkomstig van een bijeenkomst van de christen demo cratische unie in de DDR met meer dan driehonderd leden van kerke raden en synodes, predikanten, dia konen, catecheten en vrouwen in kerkelijke dienst. Dezen werden toegesproken door de tweede voor zitter van de CDU, Wolfgang Heyl. Heyl zei dat veel christenen zich niet steeds bewust zijn dat hun belangen overeenkomen met die van de arbeidersklasse. Het zou niet mogen voorkomen dat christenen zich bij hun inzet voor de socialis tische maatschappij door een kleri kaal anti-communisme in de war laten brengen, aldus Heyl. Hij zei dat er alleen een vreedzame en beloftevolle toekomst voor de mens weggelegd is aan de zijde van de marxisten en onder de leiding van hun partij. Volgens Heyl kunnen de christenen die actief meebouwen aan het soci alisme in de DDR rekenen op een ruime mate van waardering. Wie het dan nog in zijn hoofd haalt zich als christen een tweede-rangs burger te voelen, die vervalst niet alleen onze socialistische werkelijk heid, maar die wil bovendien de christenen in de DDR blijkbaar een rol opdringen, die volstrekt tegen gesteld is aan ons streven naar bevestiging van de politiek-morele eenheid van ons volk en die ook strikt strijdig is met de eigen be langen van onze christelijke bur gers. De plaatsvervangende voorzitter van de CDU noemde in zijn rede niet de herderlijke brief van de katholieke bisschoppen en de re cente uitingen van de evangelische synode, die beide klachten bevatten over de moeilijkheden van christe lijke jongeren in het onderwijs. In Oost-Berlijn hebben vertegenwoor digers van de kerk tegelijkertijd een bespreking gehad met. de staatssecretaris voor kerkelijke za ken, dr. Hans Seigewasser. De ker kelijke delegatie stond onder lei ding van bisschop Schönherr. Het onderwerp van het gesprek was de bijdrage die de kerken kunnen ge ven aan de uitvoering van de con ferentie van Helsinki over Europese veiligheid. Bij het gesprek was de Oostduitse ambassadeur bij de CEVS, Bock, aanwezig. AMERSFOORT De raad van kerken heeft besloten op te treden als mede-oprichter van de Oecu menische Ontwikkelingscoöperatie (EDCS). De raad wordt ook lid van de coöperatie door een aandeel van vijfhonderd gulden te nemen. Al leen kerkelijke instellingen kunnen lid worden. Er wordt nog gezocht naar een mogelijkheid voor parti culieren om toe te treden. De EDCS is op het moment in onderhande ling met de Nederlandsche Bank over de nodige vergunningen. Een van de twee directeuren zal een Nederlander zijn. Volgende maand zal de stichtingsakte in Rotterdam worden verleden. Brieven van lezers staan vandaag op pagina 11 BOEDAPEST De Hongaarse regering heeft tien methodisten predikanten uit hun gemeenten verwijderd. Zij hadden steun be tuigd aan een collega, die aan het licht had gebracht dat kerkgeld als steekpenningen in de zakken van ambtenaren verdween. - BI1( KIND OP AARDE Vanachter mijn typemachine ineens dat boek van dr. Klii™ een rode rug ('Om het even el I kleur bevalt me, als ze maar era is.' Eén van de Verse Boontjes Louis Paul Boon), dus op een rug lees ik: kind op aardela woorden treffen mij. Een maaide zijn op aarde, dat ken ik. 't mooi gezang. Het doet me djfaelc aan de belangrijke plaats dii oep mens opa arde inneemt. Hij ij nesi heerser over de schepping, oo rolr leerden we al vroeg dat hij sl ag onderkoning was. Maar dat ij niet niets, onderkoning. Een op aarde, dan zie ik een manider en op zijn schouders druktfcdA grote verantwoordelijkheid, zijn medemensen, voor de n en voor nog heel wat meer. kind op aarde, dat klinkt ai Dan wordt die mens ineens kleiner. In het boek Samuël verteld dat Hanna eens per naar Silo ging om haar jonge daar de Heer diende een mantel te brengen. Maar dai er: een kleine mantel. Naai woorden kan ik soms een kijken. Ik zie de afmetingen krimpen. Een jongensjasje ze mee en voordat ie hem ai knuffelt ze hem eerst eens Een kind op aarde, de kleine die wel al een mens is, maai klein tegenover de anderen a genover de natuur. Hij kan he niet allemaal aan, maar hij "wi wel. Hij wil er zijn in z'n kleii En dan te denken dat er zijn die rustig het besluit nemen om een mitrailleur o| >or kleine mensjes te richten. Ze^n; gen namelijk niet groot wo want de aarde is van die gewapende mens en die alleen leu wat goed is voor de aarde e besluit dat bepaalde kinderelze maar 'niet langer moeten ro pen. Onvoorstelbaar. Maar il aan iets anders denken. Aa,J crèches en de peuterlokalen e JJj meisjes, en tegenwoordig ook gens, die daar met die omgaan en naar hun lange ve de verhalen luisteren en ze h om groot mens te worden en lijk ergens kind op aarde te bl !lt_ Want ik denk dat dat zoiets a gehiemvanhet levenis:eenms geheim van liet leven is: een te zijn op aarde die tegelijk op aarde is. Zich eindeloos ve an derend en ingehouden eerbiet ilar |d- ha rdt kië$rd' ro V De dominees krijgen geen salaris meer en ook zijn zij verstoken van kinderbijslag, omdat him betalin gen via de staat lopen, die de salarissen verzorgt. De zaak begon, toen ds. Tibor Iva- nyi zei, dat van de bouwsom van 'n kerk in Boedapest tien procent (ongeveer 13.000 gulden) was over gemaakt op een Zwitserse bank. Bij ds. Sandor Palotai. De onthulling van het schandaal leidde tot een berisping voor ds. Ivanyi door zijn eigen kerkbestuur, waarna de rege ring hem van zijn prediikantsplaats onthief. De gemeenteleden wilden de opvol ger van ds. Ivanyi niet aannemen. De politie noteerde de namen van 160 kerkgangers, die later op hun deze zaak waren een aantal staats- werk te horen kregen dat ze ontsla- ambtenaren betrokken en de pre- gen waren. Daar werkloosheid in sident van de federatie van kleine- Hongarije strafbaar is, kregen zij re protestantse kerken in Hongarije, bovendien drie dagen hechtenis. materiaal wera zoveel mogenjK ver- zameld in het eigen gebied, waarbij urOTe Kring de bevolking de gebruikelijke ver goeding kreeg voor materiaal en arbeid, zodat ook de werkgelegen heid verbeterde, alles bekostigd door de stadsgemeente. Die zorgde er ook voor. dat er een vicaris naar het dorp kwam. Twee handen: een vicaris en een onder aannemer! Zo ontstond na enkele maanden een kleine christelijke gemeente. De weg was verbeterd, het dorp was. althans in de droge tijd. weer bereikbaar voor een niet-kinder- achtige auto. Af en toe moet je nog wel. in een kuil terecht gekomen. Je wagen uit om met vereende krachten het vervoermiddel weer verder te krijgen, maar dat stimu leert alleen maar tot verdere verbe tering. Het kerkje is nu bijna klaar. Heel eenvoudig. Het lijkt eigenlijk op een wat grote garage bij ons. De ene zijwand bestaat, uit een laag muurtje met verder kippengaas, zo dat je de kippen en geiten vlak naast Je ziet lopen. Banken zonder rugleuning: een plank op vier po ten. Maar u hebt- er geen idee van. hoe blij de mensen zijn met hun kerk. Het gebouwtje heeft ook een paar kleine kamertjes, want het is de bedoeling, dat er ook wat cur sussen komen in lezen en schrij ven, hygiëne, voeding, etc. Er wordt ook gedacht aan de mogelijkheid van een klein medisch hulppostje en het gebouwtje staat ook ter beschikking van het dorpshoofd als hij de bewoners bijeen wil roe pen. Voor de maatschappelijke dienst verlening is een grote kring van In de stad Intussen wordt er ook overlegd, wat er gedaan kan worden aan de werk gelegenheid. de verbetering van de levensomstandigheden. Gedacht wordt aan de aanleg van visvijvers ten behoeve van gevariëerder voe- ding van de dorpsbewoners zelf. Ouderlingen alsook over de verkoop elders. De verbeterde weg geeft immers ook de verbinding naar de markt! Alles bij elkaar een eenvoudig voorbeeld van het organisch verband van evangelieverkondiging én sociale hulp. wordt door dit werk. zodat er dage lijks jonge mensen beschikbaar zijn om te adviseren, hulp te verlenen en heel wat mensen in de buurt roepen de hulp van dit centrum in, waarbij geen onderscheid wordt ge maakt in godsdienst, landsaard of wat ook. Het is een zeer gevarieerd bedrijf, ook wat de medewekers be treft. óverigens komt iedere mor gen om 7 uur die zo gevarieerde staf bijeen voor de dagopening, om in lied. bijbellezen, overdenking en gebed de toonhoogte te ontvangen waarop dit werk gebeurt. Tegelijk is in een andere wijkgemeente van die stad een evangelisatiearbeid aan de gang, die bijzonder bloeiend is. De gemeente houdt huisdiensten op de verjaardagen van haar leden, bij huwelijksjubilea en dergelijke. Daarvoor worden niet alleen fami lieleden uitgenodigd, maar ook vrienden, buren en collega's. Daar zijn altijd wel een aantal niet- christenen bij. Zo'n huisdienst duurt een uur en wordt geleid door de predikant of een ouderling: lied. gebed, schriftlezing en schriftuitleg. Op de duur ontstaan uit deze con tacten kringen van belangstellen den. die nader willen weten van het evangelie. Daarbij bleek het voor verscheiden mensen, vooral uit de volksbuurten, moeilijk om de weg naar de kerk te vinden. Daar om zijn er in die wijken kleine kerkjes gebouwd, heel simpele bouwsels, meestal tegen het huis van een gemeentelid aan. die dan tegelijk koster is. Zo kreeg een van de stadskerken zes van die wijk- kerkjes om zich heen. Dat beteken de zes morgendiensten erbij. Dus: behalve de dominee en de vicaris moeten ook de ouderlingen voor gaan in de dienst. In onze krant van 28 augustus publiceerden wij een samenvatting studenten aangetrokken, die gepakt van een artikel van dr. H. M. de Lange in Tijd en Taak, waarin hij de beweging 'Christenen voor het socialisme' een aantal kritische vragen stelde. In ons blad van 5 september plaatsten wij de reactie van 'Christenen voor het socialisme' en nu is hier het antwoord van dr. H. M. de Lange. Acht ouderlingen zijn hierin actief. Elke donderdagavond komen zij sa men met de dominee. Vier van hen. die de komende zondag moeten preken, lezen dan hun preek voor. Die preken worden besproken en Dr. H. M. de Lange schrijlt: Door het afdrukken van de foto's van vier prominente protestantse theo logen als kroongetuigen bij het verweer van de Werkgroep 'Christe nen voor het socialisme' dreigt on ze (brood)nodige discussie bij voor baat de mist in te gaan. Vier na men bij een verder naamloos arti kel. (Waarom deze anonimiteit? Waarom wordt dit theologisch ge schut tegenover mij in stelling ge bracht? Ik heb in het geheel niet geschreven over de opvattingen van deze mannen, wier portret bij wijze van spreken in mijn eigen kamer zou kunnen hangen. Het verbaast mij eigenlijk dat men Banning ook niet heeft genoemd (of heeft de N.C.S.V. daarmee al afgerekend?) Ik schreef in Tijd en Taak over een verslag van een congres, in maart j.l. gehouden. Ik citeer uit het ver slag: 'Conzalo Arroyo, secretaris generaal van de Christenen voor het Socialisme-Chili leidde de bij eenkomst ln. Hij plaatste deze ver gadering binnen de geschiedenis van C.v.S., die via de lijn Santiago 1972 A vla 1973 Bologna 1974 Luxemburg 1974 Portugal 1974 niet meer beperkt kan worden tot het revolutionaire proces in Chili. De beweging heeft de grenzen van het latijns-amerikaanse continent overschreden en is dankzij haar opkomst zowel in Europa, alsook in Afrika en Azië, Canada en de VS een mondiale beweging geworden.' Ik schreef in mijn artikel: de be weging heeft in hoofdzaak haar oorsprong in Latljns-Amerika. ter wijl ik eveneens vermeldde dat er ook wortels zijn in Europa. Waarom worden mijn opponenten nu woe dend? In plaats van mijn vijf vra gen te beantwoorden, maken zij in veie woorden misbaar tegen mijn 'karikatuur' als zou de beweging uit Latijns-Amerika zijn overgewaaid. Ik verwijs naar het citaat. Als dat fout is. moeten zij dat schrijven. Met de vier theologen heb ik niets van doen. Ik heb geschreven over de tekst van een verslag. Het gaat mij in de eerste plaats om mensen, die zich tooien met de naam van socialist, maar die men in ons spraakgebruik communisten noemt en om die marxisten, die denken dat de controverses in onze samen leving kunnen worden opgelost met behulp van communistische organi saties. Misschien is dat zelfs wel mogelijk, maar dat zal dan in de toekomst bewezen moeten worden, want in de geschiedenis heeft men geen been om op te staan, noch in Nederland, noch elders. Dit betreft de contradictie (tegen stelling. red.) democratie-dictatuur. In de tweede plaats gaat het mij om de contradictie arbeid en kapi taal. Nog afgezien van de vraag of dit op dit moment de juiste be woording is voor de huidige proble matiek. wil ik stellen, dat zowel het vertrekpunt als de methode van de marxistische maatschappijvisie onvoldoende ls om een antwoord te vinden voor de belangrijkste poli tieke vraagstukken van onze tijd. Op tal van punten is de receptuur (vrij vertaald: oplossing, red.) van hedendaagse marxisten in strijd met het christelijk geloof. Wellicht mag ik hieraan toevoegen, dat ik nu wel gespaard hoop te blijven voor de opmerking, dat ik dus een handlanger ben van het kapitalis me. Daarover gaan mijn vragen en daarop heb ik geen antwoord ge kregen. Wel zoals reeds vermeld veel misbaar en veel woorden, die ons op zijpaden brengen. Dr. H. M. de Lange De verontwaardiging over mijn op merking ten aanzien van sommige katholieken kan ik wel begrijpen. Dat is ook pijnlijk. Maar dat kan men toch niet afdoen met de ver wijzing naar de Klu Klux Klan? Italië, Oostenrijk, Zuid-Duitsland, Portugal, Spanje. Brazilië etc. zijn daarmee toch niet te vergelijken? Ik ben gaarne bereid mijn (onaar dige) opmerking te relativeren, maar dat kan niet geschieden door loutere ontkenning en mij demago gie te verwijten. Van kritiek op de landen waarin het marxisme gepraktiseerd wordt heb ik in de genoemde publikatie van de Beweging voor 't Socialisme niets gelezen. Ik word nu verwezen naar een boek van professor Goll- witzer, hetgeen ik een slechte dis cussie-methode vind. Konden mijn opponenten zelf niets verzinnen? Wie kritiek heeft op de gang van zaken in Oost-Europa wordt onmid dellijk in de hoek gezet van de koude oorlog. Waarom toch? Waar om zo grimmig over de praktijk van de democratie in het westen en zo lankmoedig en zelfs zwijgzaam over de praktijk van het marxisme in Oost-Europa? Daarover zou ik ook wel eens wat willen horen van de Werkgroep. Ik heb in mijn artikel omschreven wat ik onder democratie versta. Misschien is het onvolkomen, maar laat men dat dan aantonen, zonder in een scheldtoon te vervallen. Na tuurlijk is democratie niet alleen een formeel begrip voor mij. Blijkt dit dan uit mijn artikel of uit alles wat ik de laatste jaren heb ge schreven? Als ik stel. dat de Bewe ging een gebrek een analytisch ver mogen van de maatschappelijke krachten heeft, dan moet men eventueel mij het tegendeel aanto nen, hetgeen bepaald niet geschiedt door alleen maar mee te delen dat ik een warhoofd ben. Ik had blijkbaar ook niet de vraag mogen stellen wat de specifieke bijdrage is vanuit het Evangelie. Waarom noemt men zich dan Christenen voor het Socialisme? Mijn vraag wordt afgedaan met burgerlijk en onvruchtbaar, nota bene met een beroep op Paulus. Tenslotte verzetten mijn opponen ten zich met' kracht tegen het kri tiek-loze spreken en handelen van kerken. Heb ik dat verdedigd? Ik moet constateren, dat ik er niet in geslaagd ben een door mij zeer gewenste discussie op gang te bren gen. Mag ik nogmaals vragen' om een beantwoording van mijn vra gen. Met uitzondering van mijn vraag, wat onder burgerlijk moet worden verstaan, zijn ze onbeant woord gebleven. Het ene antwoord is volstrekt formeel van aard. Met een beroep op Karl Barth wordt dan zo wordt gezegd met mijn soort van denken de vloer aange veegd. Ik hoop niet dat dit soort uitdrukkingen typerend is voor de Beweging voor het Socialisme. Is het te 'burgerlijk' om vragen te beantwoorden? NED HERVORMDE KERK Beroepen te Wezep en Gamen v Westland te Schoonrewoerd. n Afscheid op 4 september van ?r gerhouw c.a.: W. L. Speemai v gens emeritaat; van Exloën nb J. J. Winckel ber. te Nieuwe 1 c Noordscheschut; van Silvold Lootsma ber. te Schoonhoven teng. wijkgem. in wording) roo IJmuiden (geest. verz. v. h. wegziekenhuis) drs. G. E. t.b.v. pastoraat acad. ziek< Leiden; van Jorwerd: A W. I ber. te Denekamp. Intrede te Oegstgeest: drs. C. Linden uit Hoogvliet; te Kati Zee (past. psychiatrisch zieki Overduin); A. Baas uit Rotte IJsselmonde; te Spankeren; Wagener uit Voorburg; te Bre van Ooijen. uit Oldekeppe Schiedam: B. van Blanke Haastrecht: te Oudshoorn; dn Hoekert kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Bedankt voor de benoemin stud. pred. aan de universite Alberta (Can) drs J. S. Hiele x< Surhuisterveen- Afscheid: van Zonnemaire; P Bres ber te Dinxperlo; van sum: H. Dijkslag ber. te 4 se van Wateringen: K. H. Wigfhi ber. te Den Haag W. Intrede te Zuidlaren: E. van ren uit Appingedam: te (pred. tijdelijke dienst): A. man sinds 1 aug. em. pre< Leeuwarden; te ZwamnM kand. C. J. van der Heidi Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Chatham (Cai Bos te Drachten (Free Church). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoogvliet: J. M. pe te Woerden; te Benthuii Koster te Barneveld; te Bef gen: P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Clifton (VB.): Haaren te Amersfoort: voor speet: R. Boogaard te Leiden HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburj 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECI Westblaak 9-11, Rottei Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN; Parkstraat 22, Den Hal Tel. 070-469445. Posbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2