Een briljante collage jit crisis jaren dertig Agatha Christie vindt vergif gemakkelijker dan vuurwapens ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Rotterball, moordspel zonder enige logica Verrassend IJslands toneel over Groenland Geen nieuwe misdaadverhalen van 85-jarige Belmondo bij de politie Surinamers worden in Nederland voor officier opgeleid «Imbeeldjes Prolongaties en reprises Beste ideeën met appels in badkuip 2 - buW/KWARTET VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 Irother, can you spare a dime? tor W. Wielek-Berg zou niet weten hoeveel speelfilms ik wel cadeau zou willen geven voor de kroniek van de Ameri- janse crisisjaren, die Philippe Mora brengt in 'Brother, can you spare a dime?'. Hij pleit het fakter van de periode tussen de ineenstorting van Wallstreet in 1929 en de aanval op Pearl Harbor |1941 door filmfragmenten af te wisselen met documentair materiaal. Als je de science fiction moet geloven, staat ons in de toekomst niets dan doffe ellende te wachten. Het defaitisme wordt blijkbaar met het genre meegebakken. Overigens verkeert het in de laatste jaren in vergaande staat van ontbinding: hoogtij viert een onge breidelde, maar primitieve fantasie, die de ene ongerijmdheid op de andere stapelt en zich uitleeft in vecht- en avonturenverhalen in de ruimte. Dame Agatha Christie bedacht de meest geraffineerde moorden en bezorgde daar gedurende 55 jaar haar lezers ontelbare spannende uren mee. FILM EN KUNST 13 Beeld uit 'Brother can you spare a dime' door André Rutten AMSTERDAM De groep Thodleihusid, die op het ogenblik in Mickery in Amsterdam speelt, komt uit Reykjavik op IJsland. Nie mand hoeft dus te verwachten dat hij er iets van verstaat. Maar dat is ook niet nodig om het toch te begrijpen, omdat, wat zij met hun vijven drie actrices, twee acteurs op een eenvoudige manier doen verrassend beeldend is door mimiek en bewegingen. Zij hebben het over Groenland, een Deense kolonie, vrijwel vergeten gebied totdat men het van straten gids en later ook van toeristisch belang ging achten. De eigen be schaving, de eigen manier van le ven werd verstoord door de con sumptiegoederen van de westerse samenleving, hetgeen hen niet ge lukkiger gemaakt heeft. De kleine groepspelers, gekleed in witte eskimopakken, geeft eerst, met heel weinig hulpmiddelen, een beweeglijk beeld van hun oorspron kelijke manier van leven, doorwe ven met hun riten en enkele van hun oude liederen, dikwijls verras send inventief. Het eerste vreemde ding dat uit de beschaving bulten binnen komt is een groot geweer, daarna een winkeltje met kleurige doeken, een windjack, maar ook waslijnen en wasknijpers, Ja, en de alcohol en de sigaretten. Het is allemaal heel suggestief ge daan, het duurde maar één uur in het kleine zaaltje van Mickery, waar 't tot en met september blijft. Daarna maakt het nog een kleine toemee door Nederland. Van een verslaggever PARAMARIBO In het kader van de opbouw van een eigen Surinaam se krijgsmacht zullen acht Surina mers in Nederland een hogere offi ciersopleiding gaan volgen. Drie van hen gaan naar de Koninklijke Mili taire Academie voor een opleiding van vier jaar en de overigen naar het opleidingscentrum officieren speciale diensten voor een tweeja rige cursus. De geselecteerde kandidaten zullen in Surinaamse dienst zijn met in gang van 25 november, de datum van de onafhankelijkheid van Suri name. de lijst van medespelers staat knklin D. Roosevelt tussen Lana fcmer en Orson Welles, John Dll- >er tussen William Wellmann en sie Smith. intens triest die jaren waren l de gigantische werkoosheid, de rstromingsrampen en zandstor- tn, de uiteengeslagen stakingen, dreiging van oorlog en de nooit atende angst.dat wordt alleen ar onderstreept door de wanho- e opgewektheid en het schrille tergoud van de Hollywoodfilms, arbij men een paar uur vergetel- d zocht. De enorme aantallen oranten die voor een showfilm een historische film gebruikt rden zouden nu niet meer bekos- I kunnen worden. Toen wel. nt wat deed men al niet voor i dollar per dag en een lunch- kket? idergang d betere leid-melodie dan 'Bro- tr, can you spare a dime?' waarin i arbeider die in de eerste wereld- rlog heeft gevochten zijn onder- ng bezingt had hij niet kunnen iden. Woorden en melodie blij- i lang naspoken in de geest, amen met beelden. Van werklo- i die in de rij staan voor een p eten, van kinderen ,in lompen een kaal, onder het zand bedol- landschap, van een kat die Irert op de vensterbank van een ar het water overspoeld huis. «e hoofdfiguren komen naar vo lt: James Cagney, die telkens «opduikt in de filmfragmenten «n klein, onverwoestbaar weer- unetje met een ruwe bolster en i blanke pit en Franklin Delano 'liens de Film week Arnhem van ■september tot en met 1 oktober, ■en in een gewoon en een 'aliter- ifef' programma ongeveer dertig fes hun Nederlndse premire bele- i Daaronder zijn twee Neder- idse speelfilms 'Dokter Pulder it papavers' van Bert Haanstra 'Heb medelid Jet' van Frans !sz. Bovendien worden nog eens t kleine dertig andere films in respectief vertoond, onder ande- werk van Roman Polanski, Sam sldnpah en Sidney Pollack. Ver geeft het Verenigd Nederlands minstituut jeugdvoorstellingen vertoont het Filmmuseum in omwerking met het gemeente- seum van Arnhem oude affiches f» bijbehorende films. -Als onderdeel van de feesten Ji het zevenhonderd jarig be an van Amsterdam vertoont het nmuseum in de open lucht Mms fllmdocumenten uit het Amster- m van 50 a 60 jaar geleden, caf het Filmmuseum-terras in t Vondelpark kunt u ze bekijken, projecties vinden plaats op za- dag 13, zondag 14, dinsdag 16, cderdag 18, zaterdag 20 en zon- l 21 september. -In het kader van de 'Dag van Korte Film' die op 5 oktober zal tden gehouden in het Congres- »uw te Den Haag, werd een Baiiowedstrijd uitgeschreven jonge mensen tot 20 jaar. De 7 zocht en vond vijf scripts die or vervilming in aanmerking tonen, namelijk die van Frans de an (18), Rudy Komaromi (17 ir), Annelore BouMLet (16 jaar), rin Slingeand (12 jaar) en Pie- r Marchal (17 jaar). Zij zijn ais begonnen met de verfilming a hun scenario's. In verband met de Chili-maand toont Cineclub deze week twee bs over Chili. 'Geen tijd voor Men' gaat over het lot van de Ktieke gevangenen, 'Als het volk Kwaakt' over de geschiedenis van t land tot vlak voor de staats- Kp nu twee jaar geleden. Ze aaien elke avond om kwart voor fit in theater The Movies te Am- rclam. filmhuis Van 18 tot en met 24 septem- f wordt er, in samenwerking met Filmweek Arnhem, een film week frganiseerd door het Filmhuis Qhem. Donderdag 18 september gewijd aan de Zwitserse film, Üdag 8 en zaterdag 20 worden, ïectievelijk onder het motto istoiisch fascisme' en 'Het fascis- s in de hedendaagse film', Duitse, derlandse en Franse films ver rold over het fascisme, zondag 21 De Duitse proletarische film' aan 1 beurt, maandag 22 de internati- a'e proletarische film, dinsdag 23 fct in het teken van Afrika en fcnsdag 24 van Chili. Elke avond n 23 uur worden films vertoond Italiaanse regisseurs, die bij grote publiek nog te weinig «end zijn. Kaarten zijn vanaf *®ndag 15 september telefonisch bestellen tussen twaalf en twee 1 tussen zeven en acht op num- 085-453129 en tijdens de film- op nummer 085-426021. Roosevelt, de tragische president, die het ongeluk poogt te keren en een taak op zich neemt waaronder hij tenslotte bezwijkt. Tweemaal zegt hij met grote overtuigings kracht 'Ik haat de oorlog', toch moet hij in 1941 de oorlog verkla ren. In de jaren dat Hollywood zijn gouden tijdperk beleefde, spatte de Amerikaanse droom als een zeepbel uiteen. Negers Men zou op de film kunnen aan merken, dat aan de positie van de negers in de Verenigde Staten, de armsten onder de armen, zij die het eerst en het langst werden getroffen, niet voldoende aandacht is besteed. Maar dat is een logisch gevolg van de opzet: in Hollywood waren de negers alleen gewenst als dansers muzikanten en krompra tende bedienden. 'Brother can you spare a dime', die zozeer gebonden is aan de 'movies', zou te kramp achtig zijn geworden als Philippe Mora zich in bochten had gewron gen om ze overal bij te betrekken. Scene uit 'Rollerball' Het korte verhaal van William Har rison 'Rollerball Murders', waarop Norman Jewison zijn film baseerde, heeft overigens wel wat meer pre tenties, het sluit aan op maat schappij-tendenzen in heden en verleden. Een vergelijking met het 'brood- en spelen' dogma van de oude Romeinen dringt zich onmi- dellijk op. In zijn toekomst wordt geen honger meer geleden, er zijn geen grenzen, geen revoluties en geen oorlogen. Om de agressie af te reageren heeft men 'Rollerball', een bijzonder ruw en gevaarlijk spel dat op rolschaatsen wordt gespeeld met regels, die naar behoeven kun nen worden veranderd en zelfs op geheven. Computer De hoofdfiguur Jonathan E., een rollerbalster weigert op te houden als hem dat wordt bevolen, een ongehoord feit. Hij kan niet ver kroppen dat zijn vrouw hem is ontnomen door machten die boven hem zijn gesteld en koppig gaat hij op weg om te weten te komen wie nu eigenlijk de wet maakt in zijn werel den hoe die reilt en zeilt. Zonder resultaat: de alwetende com puter in Genève weigert te antwoor den, zelfs na een fil^se schop van een gefrustreerde professor, die zojuist heeft vernomen dat de hele dertien de eeuw uit de geschiedenis is ge schrapt. Jonathan E., wiens dood is bevolen, overleeft als enige het eindspel: in de laatste wedstrijd slaat en schopt hij al zijn tegenstanders kapot en bewijst. Wat eigenlijk? Dat zo'n harde Jon gen zelfs met een electronische bijl niet is dood te krijgen? Of dat zelfs opperleiders in een door computers geregeerde staat met mensen niet alles kunnen doen wat ze willen? Ja, maar om aan die almacht te ontkomen moest hij zich toch wel ontwikkelen tot een sterke man Overigens speelt de Ku Klux Klan er wel een (film) rol in. De briljante montage, waarmee Mora's werkstuk staat of valt, kan niet genoeg geprezen worden. Pre cies op het juiste moment worden een paar stilstaande beelden ge bracht van wanhoop en ellende, pre cies op het juiste moment gaan die beelden leven. De film siddert van het ritme'en dat is waarachtig niet alleen te danken aan de liedjes die erin worden gezongen. "Remember my forgotten man'. Ten cents a dance', 'Nobody knows you when you're down and out', 'Bei mir bist du schön.wie zou zich overigens een betere begeleiding wensen? Philippe Mora heeft nog een ver rassing voor ons in petto als de slotbeelden al over het doek zijn gegaan. Hij geef+ een epiloog, die vooruitloopt in de tijd, een mini- journaal waarin tweemaal Nixon in het beeld komt en eenmaal, als afsluiting, Ford. Hij bepaalt daar mee op niet mis te verstane wijze zijn eigen standpunt: Er is geen ene timmerman die Humpy Dumpy maken kan. Amsterdam-The Movies 18 jr. met enige fascistoïde trekjes. Toekomst En wat voor toekomstmaatschappij is het eigenlijk? Hij maakt de in druk een laat-kapitalistische te zijn, beheerst door een soort multi nationals, maar van tijd tot tijd worden wij ook gevoerd met de suggestie dat het wel eens een communistische zou kunnen zijn. Overal hangen flarden aan die film, gedachten zijn niet uitge werkt, de logica vindt geen door gang kortom: hij mist elke' onder bouw. Letterlijk en figuurlijk, want we krijgen alleen de bevoorrechten te zien. Hoe het gewone volk ervoor staat, daar moeten we maar naar raden. De wegen zijn leeg, de gebouwen hol. we zien alleen gezichten achter gaas, wanneer de grote kampioen schappen worden uitgevochten. Nu ja, om dat vechten, daar gaat het natuurlijk om Het wordt met groot geweld gedaan, maar het is niet sadistisch gefilmd. Dood is dood, weinig bloed, geen geampu teerde ledematen, geen verwrongen lichamen Een der spelers die kli nisch dood Is en desalniettemin verder leeft in een glazen kist, ver toont zelfs een heel vredig beeld; hij ligt daar met een filmlach om de lippen. De moraal van het verhaal? Mis schien wel dat we ten spoedigste moeten ophoüden met voetballen omdat het ten verderve voert. Ik zou het anders ook niet weten. James Gaan speelt overieens de hoofdrol zeer overtuigend, maar daarmee heb je nog geen overtui gende film. W. W. -B. Arnsterdam-TuschinsJci 1; Amers- joort-Grand; Nijmegen-Centrnm, Leiden-Lido; Den Haag; Passage; Rotterdam-Arena en Thalia; Hil- versnm-City; Utrecht-Rembrandt, 18 jr. Jean-Paul Belmondo staat ervoor bekend dat hij alle gevaarlijke ak kefietjes die bij zijn filmwerk ho ren zelf opknapt: stuntmannen verdienen bij hem geen droge bo terham. In 'Fear over the City' (of eigenlijk' Peur sur la Ville' want het is een Franse film die hier in een Engels gesproken versie wordt uitgebracht) is er aan gevaren geen gebrek. Belmondo speelt in deze filmrol zijn vijftigste, voor het eerst een politieman en dan meteen een kei harde. Inspecteur Le Tellier is oor spronkelijk op zoek naar zijn aarts vijand, een gevluchte bankrover, maar wordt tegen zijn zin opgeza deld met opsporen van een moor denaar. Die hanteert een zeer strenge moraal: vrouwen die het met de goede zeden niet zo nauw nemen worden door hem hoogst persoonlijk om hals gebracht. De inspecteur ziet tijdens zijn speurtocht kans ongedeerd van een Krieg der Mummiën. Documentaire over Chili voor en na Allende van het DDR-team Heynowski en Scheumann. 14 sept. 20 uur De Melkweg, Amsterdam: 18 sept. 23 uur De Beyerd, Breda. Ich war ich bin ich werde sein. Analyse van de arbeidersbeweging in Chili van Heynowski en Scheu mann. 13 sept. 20 uur De Melkweg Amsterdam: 12 sept. 21 uur Don Kiesjot, Sittard. The Clowns. De nieuwe film van Federico Fellini over de idolen van zijn jeugd. De gehele week in The Movies Amsterdam, 's avonds 22 uur. Scènes uit een huwelijk. Ingmar Bergman's laatste en minst symbool-beladen film. De gehele week in Tuschinski 3 Amsterdam en Metropole Den Haag. Effi Briest. Literatuur film naar het boek van Theodor Fontane van Duitsland's grootste filmer Reiner Werner Fassbinder, 11 sept. Stich ting Opleiding Leraren, Utrecht. Dillinger is dood. 'n Dag uit 't leven Van onze kunstredactie Agatha Christie, de meest be roemde auteur van detective verhalen, van wie gezegd wordt dat ze de beste ideeën voor haar boeken krijgt als ze appels zit te eten in haar enorme Victoriaan se badkuip, houdt nu echt op met schrijven. Ze wordt maandag 85 jaar en het lijkt onwaarschijnlijk dat ze nu nog aan nieuwe misdaadverhalen gaat beginnen. 'Ze heeft nog wel een paar werken op stapel staan, maar ze schrijft tegenwoordig bijna niet meer', zegt haar uitgever Cork, zelf 82 en sinds vijftig jaar met haar bevriend. Maar tot troost van haar fans kan meegedeeld worden, dat er tenmin ste nog drie boeken van Dame Aga tha, de ongekroonde koningin van de misdaad, zullen verschijnen: de laatste zaak van de kleine detective Hercule Poirot en ook Miss Mar- ple's laatste zaak. Het i .atste ver haal van Poirot schreef ze al 35 jaar geleden, met de bedoeling dat het na haar dood gepubliceerd zou worden. Hierover ls ze van gedach ten veranderd. Het komt nog dit jaar uit onder de titel 'Curtain Maar het laatste Miss Marpleboek dak te vallen, mee te rijden boven op een metrobrein die door lage tunnels raast en zich door middel van een helikopter te laten drop pen in een huis, waar potentieële slachtoffers worden gegijzeld. Re gisseur Henry Vemeuil, een oude rot in het vak, heeft zijn film voor de verandering gesitueerd in mo derne wijken van Parijs, met, to renflats, monsterziekenhuizen en treinen die glimmen van de verse verf. Een schril contrast met al die nieuwerwetserigheid vormt de oud bakken intrige, doorspekt met psychologie uit misdaadverhalen anno 1920. De moordenaar, gecon ditioneerd door strenge jeugd en glazen oog, belt voor hij zijn slag slaat de politie op. Was er niet iets originelers te verzinnen geweest? w. w. -b. Amsterdam-City; Elndhoven-Chica- go; Heerlen-Rivoli; Groningen- Grand; Utrecht-Scala, 18 jr. van een man die uit verveling een moord begaat. De beste film van Marco Ferreri. De gehele week in Filmhuis 't Hoogt Utrecht. The Godfather Part ii. Film over de Maffia van Francis Ford Coppo la. Uitstekend vervolg op Godfather I. De gehele week in Nöggerath, Amsterdam: Camera, Den Haag: Grand, Rotterdam; Rembrandt 3. Utrecht: Saskia, Arnhem en Chica go, Tilburg. Nada. Film van Claude Chabrol over groep sympathieke nihilisten. De gehele week in Studio G.. Amersfoort. Death in Venice. Film over verval en dood in Venetië van Luchlno Visconti, gebaseerd op Thomas Mann's novelle 'Der Tod in Vene- dig.' De gehele week in Cine 'D', Amsterdam. Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwarming. Aantal korte sfeervolle films van verschillende Nederlandse regisseurs die toch een geheel vormen. De gehele week in Holman, Coevorden. blijft bestemd te verschijnen na haar overlijden. Ook komt er nog een autobiografie van de best-verkochte fiction- schrljfsiter, van wie in Engeland alleen al anderhalf miljoen boeken per jaar worden verkocht en die bulten Engeland o.a. In Japan, Rusland en Turkije even grif in de landstalen verkocht worden Weddenschap Sinds haar eerste Poirot-verhaal, in 1920 naar aanleiding van een wed denschap geschreven, heeft zij naast haar lange reeks boeken tal loze bloemlezingen en zeventien to neelstukken geschreven. Eén daar van 'De muizenval' is een legende op zichzelf: het wordt zonder on derbreking vanaf 1952 in Londen gespeeld en beleeft op de verjaar dag van Agatha Christie zijn 9.476ste voorstelling, en is daarmee het langstlopende toneelstuk in de geschiedenis. Boeken van Dame Agathe zijn al verfilmd sinds de jaren dertig. De moord in de Oriënt-express heeft meer geld opgebracht dan welke Britse film ook, en draait nog stéeds in vele landen. Tien kléine nikkertjes is pas weer verfilmd. Maar de meeste roem heeft Agathe Chistle terecht vergaard met haar misdaadromans die miljoenen men sen o. op .'.ehele wereld met rooie oortjes diep in de nacht hebben zitten lezen, en waarschijnlijk nog steeds zullen blijven lezen. Zelf zei ze eens van haar ingenieu ze plot-bedenkerij'Het wordt moeilijk steeds maar nieuwe ma nieren te verzinnen om mensen te vermoorden. Ik probeer vuurwapens te vermijden omdat die zoveel technische kennis vergen. Vergif ls gemakkelijker. En tenslotte kan Ik altijd nog terugvallen op de doffe slag op het hoofd; daar is geen technische kennis voor nodig.' Over haar prlvé-leven spreekt ze altijd zeer ontwijkend en liefst he lemaal niet. Haar tweede chtgenoot Sir Max Maliowan was archeoloog, en toen een journaliste haar eens vroeg of haar huwelijk gelukkig was geweest zei ze ongeveer: 'Ik heb een uitstekende keus gedaan met een archeoloog te trouwen: hoe ouder ik word hoe meer be langstelling hij voor me toont Lieve dame Het meest verbazingwekkende aan het fenomeen Agatha Christie is misschien wel dat de bedenkster van zoveel ingenieuze moorden een lieve ouderwetse dame is, die al van de beginperiode van haar roem altijd de persoonlijke publiciteit heeft geschuwd en die zich dien tengevolge nooit geroepen heeft ge voeld zich in het openbaar in de kringen van de Londense artistieke 'incrowd' te vertonen. Liever ging zij met haar echtgenoot-archeoloog in het voorjaar mee om in de primitieve omstandigheden van ar cheologische opgravingsplaatsen in het Midden-Oosten hitte en ontbe ringen te trotseren. En 's winters tikte ze dan, moei zaam met drie vingers de schrijf machine bespelend, weer een nieu we detective. Zelfs voor het teke nen van contracten voor films of toneelstukken was ze niet te bewe gen naar Londen te komen. Dat moest haar vriend en uitgever Cork dan maar doen. Hij heeft er overi gens ook wei een fortuin aan ver diend. Dame Agatha zelf ook wel Maar ook zij ls er eenvoudig onder gebleven, en bescheiden. Want de enige verklaring die ze zelf wil geven voor haar enorme succes ls- 'Er ls geen ontkomen aan, het ls eigenlijk louter geluk.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13