Hevige gevechten in Libanese stad Tripoli Schmidt niet slaagt de weg vrij voor Brandt Pronk raast als wervelwind door VN-zitting Bevrijdingsfront van Timor matigt eisen Israël wil havens voor Arabieren openstellen Vinkels, restaurants en ziekenhuis vernield Weer dreigement van Indonesië v Dodental bij aardbeving in Turkije stijgt nog Hulp loopt terug Generaal in Colombia vermoord Sihanoek terug naar Cambodja Massa-verhuizing Cyprus voltooid OÜW/KWARTET DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND EIROET (Reuter, UPI, AP) De gevechten tussen linkse islamieten en rechtse christenen in de ibanese stad Tripoli zijn ook gisteren, ondanks een oproep van premier Rasjied Karami de wapens r Valeer te leggen, onverminderd doorgegaan. De strijd die sinds zondag aan tenminste 31 personen het ven heeft gekost breidde zich zelfs uit naar de omliggende dorpen. to [onderden gewapende Islamieten okken gisteren naar het dorp echlfohorta, dat hoofdzakelijk door van Christenen bewoond wordt. Het e$orp is de geboorteplaats van de al kpbanese president Soeleiman ranjieh en de bewoners hebben sinds woensdag vorige week in de stok met linkse islamieti- che groeperingen uit de omliggen- dorpen en Tripoli. Volgens ver killende bronnen willen de hon- erden gewapende mannen het irp Zorghota omsingelen en het iet mortieren bestoken. De mos- larojms hebben een communiqué uit- dhe geven waarin zij president Fran- ser gh ervan beschuldigen zijn aan- rt I angers in Zghorta niet voldoende hapi jder controle te houden. Ook de ïtoep gering Karami kreeg het verwijt - nfets aan de huidige crisis te doen. chtjÈe gevechten begonnen vorige 1de eek toen een inwoner uit Zghorta Edood werd na een ruzie over een rmi ato-ongeluk. Daarop werden zon- VO, g bij een wraakactie 12 islamiti- ei%be inw ners uit Tripoli in een doodgeschoten. Dit ontketende maafa vernielingsgolf in Tripoli, aaro jarbij winkels, restaurants, huizen len, i zelfs een ziekenhuis in brand vferd gestoken. Gisteren was Tripoli hele dag het toneel van straat- :hten en mortierbombarde- mten. De watervoorziening is stil imen te. liggen en de verbindin- zijn verbroken. officieren telt, zou een luid protest aan linkse Islamitische groepen ontlokken en zou een volledige burgeroorlog weer dichterbij kun nen brengen, aldus zegslieden in Beiroet. Anderzijds zou Chamouns aftreden een felle reactie onder de Libanese christenen kunnen ver oorzaken. die hem als hun woord voerder in het kabinet beschouwen. NEW YORK (Reuter, UPI, AP) Israël is bereid zijn havens te openen voor vrije doorgang van goederen van en naar Arabische buurlanden. Ook wil het zijn onderzoekscentrum voor landbouw in droge gebieden in de Negev-woestijn omvormen tot een regio naal centrum waarvan alle landen in het Midden-Oosten gebruik kunnen maken. poedzitting it Libanese kabinet kwam giste- in spoedzitting hijeen om het memende geweld te bespreken, emiet. Karami deed aan het eind naervan een beroep op beide partij- iwv de wapens neer te leggen en ru ui verstand te gebruiken 'en niets uit eer dan hun verstand'. Er werd win iter geen gehoor gegeven aan ko n oproep. Karami verklaarde dat la t kabinet 'bepaalde maatregelen' getroffen om de rust in Tripoli herstellen. Hij gaf echter geen le i tails. dapremier kondigde verder voor ndaag een bijeenkomst van de nisterraad onder president Fran- aan. waarbij verdere maatrege- ter beëindiging van de gevech- lijtè besproken zullen worden. De lag sident is van zijn vakantiever- 1 jf naar de hoofdstad Beiroet te- Iggekeerd. Politieke zegslieden hemen dat de zitting van vandaag seh er Karami de meest kritieke at rdt sinds hij eind juni van dit, et ir zijn kabinet van 'nationale Ir 2 Iding' vormde en daarmee drie er-jaanden burgeroorlog beëindigde. w in Beiroet verschijnende ihopnten hebben gemeld dat minis- an binnenlandse zaken Camil Chamoun heeft gedreigd af te Jo den als Karami het leger niet ingrijpen. Interventie van het dat voornamelijk christelijke ;ed Deze bereidheid werd uitgesproken door de Israëlische vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties. Chaim Herzog, op de speciale zitting van de Algemene Vergadering over ont wikkeling en internationale econo mische samenwerking. De openstel ling van de havens zou vooral voor Jordanië van belang kunnen zijn. Maar waarnemers betwijfelen of de Arabische landen van het aanbod gebruik zuilen maken, omdat het een erkenning van de staat Israël zou inhouden.. Technici In Washington is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger begonnen met zijn pogingen het Amerikaanse Congres achter de in het Sinad-akkoord overeengekomen zending van Ame rikaanse technici te krijgen. Hij verscheen gisteren voor de commis sie van buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden en zei dat het aantal Amerikaanse technici, die Ln rouleerdienst de radarposten in de Sinai gaan be mannen, niet groter zal zijn dan 20. De 'Jeruzalem Post' schreef gis teren dat dit de Amerikaanse belas tingbetaler op 200 miljoen dollar per jaar komt te staan. Uit een opiniepeiling is inmiddels gebleken dat 41 procent van het Amerikaan se volk tegen het zenden van Ame rikanen naar het Midden-Oosten is. 38 procent van de ondervraagden was voor en 3 procent was voor onder bepaalde voorwaarden. De rest had geen mening. Verder vond een meerderheid van 56 procent van de ondervraagden dat de Vere nigde Staten zich niet garant moe ten stellen voor de levering van olie aan Israël. Vandaag beginnen in Genève de besprekingen tussen een Egyptische en Israëlische delegatie over de wijze hoe het akkoord moet uitge voerd worden. De Finse VN-gene raal Ensio Silasvuo zit de bespre kingen voor. dat beweert Portugees Timor nu voor het grootste deel in handen CANBERRA (Reuter, AFP) De bevrijdingsorganisatie Fretilin, te hebben, heeft zijn eisen gisterenonverwacht aanzienlijk gema tigd. Ondertussen bevestigde een hoge bewindsman in Jakarta, dat de Indonesische regering niet wil dat Portugal het bewind over Oost-Timor overdraagt aan het revolutionaire Fretilin. De koerswijziging van het bevrij dingsfront Fretilin werd gisteren bekend gemaakt door de 26-jqrige secretaris van de organisatie, José Ramos Horta. Op een persconferen tie in de Australische hoofdstad Canberra dat het Fretilin niet lan ger directe onafhankelijkheid voor Portugees Timor eist. Het front wil volgend jaar beginnen met een voorlopige regering. Enkele jaren daarna kan dan, na algemene ver kiezingen, de definitieve regering worden geïnstalleerd en de onaf hankelijkheid worden afgekondigd. Fretilin-secretaris Horta gaf deze verklaring kort nadat hij in Can berra een onderhoud had gehad met de ambassadeur van Indonesië. Verzekerd Hij zei dat de ambassadeur hem had verzekerd dat Indonesië geen militaire plannen had voor de over name van Portugees Timor. Giste ren waren er berichten dat de In donesische troepen in staat' van paraatheid waren gebracht op het westelijk deel van Timor, langs de grens met heri Portugese deel van het eiland. Indonesië heeft verschillende keren laten doorschemeren dat het liever geen linkse revolutionaire regering in de Portugese kolonie ziet ver schijnen. Plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken Koesoe- maatmadja herhaalde dat gisteren nog eens op een persconferentie in Jakarta. Overdracht "Van het be stuur door Portugal aan het Freti lin zou volgens de bewindsman een 'onwettige en onrechtvaardige daad' zijn. Officieel ligt het aantal doden bij de aardbevingsramp in het zuidoos ten van Turkije nu al ver boven de tweeduizend en verwacht wordt dat het voorlopig nog zal blijven stij gen. In verscheidene afgelegen dor pen in het getroffen gebied zijn de bergingswerkzaamheden nog nau welijks begonnen zodat de totale omvang van de ramp nog lang niet vast te stellen is. In Lice, met 9000 inwoners de grootste plaats in het gebied, zijn bijna 1200 lijken onder het puin vapdaan gehaald. Een bijzondere moeilijkheid is dat volgens de plaatselijke normen de slachtoffers niet massaal mogen worden begraven. Door de drukken de hitte wordt het bergen en be graven van 'de lijken een steeds zwaardere opgave. Ondertussen is er een tekort aan medicijnen, voedsel- en tenten in het rampgebied. De internationale hulpverlening begint echter goed op gang te komen zodat de Turkse autoriteiten verwachten de ergste moeilijkheden nog wel het hoofd te kunnen bieden. (Foto: een beeld uit het zwaar ge troffen Lice). onn gaat spannend jaar tegemoet oor J. den Boef eij it moet niet onmogelijk worden geacht dat Willy Brandt bij s orbeeld ter gelegenheid van de Bondsdagverkiezingen van vol- nd jaar opnieuw in aanmerking komt voor het bondskanse- 1 rschap. Twee factoren kunnen hiertoe leiden, al zal Brandt zelf het openbaar de gedachte aan een terugkeer in de Bondskanse- •a, ij voorlopig naar het rijk der fabelen verwijzen. i belangrijke overweging is dat Ij wel 'iedere Duitser meer dan een tr na zijn plotseling aftreden als nselier (naar aanleiding van de onage-affaire waarbij zijn naaste werker Gtinter GuiiUaume als anger van de DDR betrokken "is) ervan overtuigd is, dat Brandt d i onrechte in een positie werd tl manoeuvreerd,waarin hij meen- alle verantwoordelijkheid voor r i gebeurde op zich te moeten ne- n t andere niet te verwaarlozen is dat Helmut Schmidt, die ng jaar Brandt als kanselier op- Sde, nadat hij zijn aspiraties in richting al enkele jaren niet .jjJer stoelen of banken had gesto- niet de geschikte figuur lijkt 2 zijn om de coalitie in Bonn van kal-democraten en liberalen rger dan tot de verkiezingen in herfst van volgend jaar bij el- ar te houden. eerstanden nogal eigenzinnige manier rap Schmidt met de leden van kabinet omgaat, heeft niet al- in de liberale FDP maar ook zijn eigen SPD veel weerstanden •geroepen. Nog vrij kort geleden rde irritatie zulke vormen aan Schmidt zich gedwongen zag, 'beterschapscampagnete be nen. Of dit. oplappen blijvend zes zal hebben, valt niet te orzien. wijze waarop hij de begroting 1976 door het kabinet heeft drukt. blijft typerend voor hmldt en de 'eensgezindheid' die ministers aan de dag hebben esd. kan als niet meer dan een hijneenheid worden beschouwd. Voordat, de beslissende kabinetszit ting werd gehouden, hadden libera le. maar ook sociaal-democratische ministers bij interviews uitlatingen gedaan, die Schmidt niet erg ge legen kwamen. Hij besloot daaraan een eind te maken. Aan het begin van het beslissende kabinetsberaad waarschuwde Schmidt volgens Der Spiegel dat de tijd van de 'prové-politiek' voorbij was en dat nu alleen de regering nog aan het woord zou zijn. Naar buiten werd inderdaad eensgezind heid gedemonstreerd. De ministers werden het met veel moeite met elkaare ens. Het is echter de vraag of de fracties zich even gemakke lijk' zullen neerleggen bij de reeks bijzonder precaire maatregelen. Waarschijnlijk hebben de aanvan kelijk onwillige ministers zich in het kabinet naar de wil van Schmidt geschikt omdat zij weten dat de Bondsdag uiteindelijk de be slissingen neemt. Als dat waar is, heeft men vooral van liberale zijde er de voorkeur aan gegeven, een krachtmeting met Schmidt te ver mijden zo lang daar nog tijd voor is. In dit verband is het een bijzon dere bijkomstigheid, dat de beslis sing over het liberale voorstel, de ondernemers nieuwe afschrljvings-. mogelijkheden te geven, naar een latere datum werd verschoven. zal binnenhalen (te beginnen in 1977) door de 'Mehrwertsteuer' (btw) met 2 procent te verhogen en op 13 procent te brengen: en tenslotte nog eens 1.2 miljard Mark extra, wil incasseren door de belas ting op tabak en sterke drank dras tisch te verhogen. Er is naar gestreefd de nieuwe las ten zo gelijk mogelijk te verdelen. Zij gaan ten koste van de boeren, de ambtenaren,; de militairen, het onderwijs en (wat de werkloos heidsverzekering betreft) de werk nemers en de ondernemers. Over de belastingverhogingen wil het ka binet nu reeds een beslissing van het parlement vragen, hoewel de maatregelen zelf pas in 1977 als de Bondsdagverkiezingen achter de rug zijn van kracht zullen wor den. Het is juist deze belastingverhoging die SPD en FDP parten kan spelen. In 1966 waren soortgelijke maatre gelen voor de liberalen aanleiding om de coalitie met de christen democraten (CDU en CSU) onder leiding van kanselier Ludwig Er- hard op te zeggen. Nu liggen de zaken voor de liberalen anders, om dat de verhogingen pas ln 1977 ingaan en er voor die tijd nog heel wat kan gebeuren. Bovendien heb ben zich ln de liberale gelederen drastische wijzigingen voltrokken, sinds de FDP met de CDU brak. en de nu als president van de Bondsrepubliek fungerende liberaal Walter Scheel in 1972 demonstreer den. In dat jaar maakte de FDP onder leiding van Scheel van de nood een deugd. Zij werkte nauw met de SPD van Brandt samen omdat zij wist dat haar voortbestaan min of meer afhankelijk was van dit sa mengaan. Zonder dit gezamenlijke optreden als partners die de coali tie ook na de verkiezingen wensten voort te zetten, zou de FDP op haar eentje misschien onder het mini mum van vijf procent van dë uit gebrachte stemmen zijn gebleven en nu niet in de Bondsdag verte genwoordigd zijn geweest. Scheel zou het dan hebben moeten afleg gen tegen de bijzonder populaire Brandt. Uitgesteld Verkiezingen Maatregelen De door het kabinet voorgestelde maatregelen komen er op neer dat de overheid: bijna vier miljard Mark gaat bezuinigen: eenzelfde bedrag meer gaat heffen aan pre mies voor de werkloosheidsverzeke ring (een verhoging van 2 naar 3 procent): tien miljard Mark extra Dit neemt evenwel niet weg dat zich alsnog moeilijkheden tussen SPD en FDP kunnen voordoen, naarmate de Bondsdagverkiezingen naderen. De eensgezindheid die men zich nu nog naar bulten kan veroorloven, kan nog prnstig op de proef worden gesteld! Dan wordt het de vraag of Schmidt en de nieuwe liberale leider Hans-Die- trich Genscher (vice-kanselier en minister 'van buitenlandse zaken) tijdens de verkiezingscampagne eenzelfde eenheid kunnen vormen als de toenmalige kanselier Brandt Eenzelfde situatie kan bestaan bij de Bondsdagverkiezingen van vol gend jaar. Toch kan zich een mo gelijkheid voordoen, waardoor de liberalen een eigen weg willen gaan. Sinds enkele jaren is de FDP mede onder Invloed van Gen scher minder 'links-liberaalge worden. Deze verandering heeft er al toe geleid dat belangrijke her vormingen (als het medebeslis singsrecht) niet werden doorge voerd. Beslissingen hierover kun nen niet tot ln het oneindige wor den uitgesteld. Bij een voortgaande economische achteruitgang zullen de eisen van de vakbonden krachti ger worden. De verleiding om zich zowel tegen de SPD als tegen de CDU en CSU (Beierse zusterpartij van de CDU) af te zetten, kan voor de liberale leiders groot worden. Veel zal af hangen van de sociaal-economische ontwikkelingen, waarvoor kanselier Schmidt en diens minister van fi nanciën (eveneens een sociaal-de mocraat) Hans Apel de grootste verantwoordelijkheid dragen. Het beleid van de liberale minister van economische zaken Hans Friderichs wordt wat de manoeuvreerruim te betreft vooral door kanselier en minister van financiën bepaald. Gaan de liberalen een eigen weg. dan is het de vraag of Schmidt Achter de figuur van de nogal eigenzinnige Helmut Schmidt rijst opnieuw de gestalte op van Willv Brandt. kanselier kan blijven. Overigens is nu al duidelijk dat de volgens velen ten onrechte afgetreden Willy Brandt Ln de verkiezingscampagne van volgend jaar een heel belang rijke rol zal spelen. Mede door de vele buitenlandse bezoeken, die hij na zijn aftreden heeft afgelegd, is de ex-kanselier een man van grote internationale allure gebleven. Valt de populariteit van Schmidt tegen en keren de liberalen zich tegen hem, dan heeft de SPD een goede reden om Brandt opnieuw naar vo ren te halen. Ofschoon Brandt uit loyaliteit te genover de regerende kanselier en de SPD in het algemeen niets van zijn eventuele aspiraties zal laten blij ken, mag worden verondersteld dat hij niet zal aarzelen om zich be schikbaar te stellen. Temeer omdat na de verkiezingen van 1976 zijn onsympathieke en niet altijd even betrouwbare rivaal Herbert Weh- ner (nu nog voorzitter van de SPD- fractie in de Bondsdag) afscheid moet nemen van de actieve poli tiek. Het ls een pubLiek geheim dat velen in de SPD met enig ongeduld wachten op het ogenblik dat de 'oude vos' vertrekt. Brandt, voor wie de huidige situatie bijzonder onaangenaam moet zijn. zou on danks het feit dat hij de 60 al even gepasseerd is en hem een zware taak en enorme spanningen zouden wachten de mogelijkheid om weer kanselier te worden, met twee handen aangrijpen om zich te re habiliteren door te bewijzen dat hij niet de mislukkeling is. waarvoor hij tijdelijk werd versleten. NEW YORK Het wordt wel eens de 'Nederlandse maffia' genoemd: Boerma bij de Wereldvoedselorganisatie (FAO). Luns bij de NAVO, Van Lennep bij de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), Witte- veen bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF). En dan nu minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) in een sleu telrol bij de speciale zitting van de Verenigde Naties over een nieuwe economische orde. Pronk is (op verzoek van de ontwikkelingslanden) voorzitter van de commissie die moet pro beren de standpunten van de Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en van de ontwik kelingslanden tot elkaar te brengen. Hij doet dat op een voortvarende, bijna drammerige manier: Als een wervelwind raast de minister door de VN- zitting. Vorige week stuurde hij tijdens een besloten vergadering van de commissie als een schoolmeester bijna alle verte genwoordigers van hun plaatsen. Niet zeuren: de rijke landen rechts, de arme landen links, dat praat een stuk gemakkelijker. Voortdurend overlegt de minis ter met vertegenwoordigers van beide kanten. Vrijdag heeft hij gesprekken gehad met de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Kissinger en met de Algerijnse bewindsman Boetefli- ka. De laatste is officieel voor zitter van de conferentie maar, ais één van de voormannenvan de derde wereld. In feite Kissin gers grote tegenspeler. Over het verloop van de gesprekken wilde een zegsman van de minister niets loslaten. 'Het was nuttig'. In welk opzicht? 'Iedere verdui delijking is nuttig'. Wat de knelpunten zijn blijkt heel duidelijk uit een opsplitsing van de commissie-Pronk. Er zijn twee werkgroepen opgericht: een praat onder ahdere over voedsel en industrie (de arme landen willen van beide meer) en dat loopt wel. De andere, onder voorzitterschap van de minister zelf. praat over hulp en handel en dat loopt veel minder. Hulp? Vergeet 't Om uit de financiële problemen te komen zijn er voor de arme landen grofweg drie mogelijkhe den: meer hulp van de rijke, betere prijzen voor hun produk- ten of kwijtschelding van de schulden die zij hebben aan de rijke landen. Meer hulp kan de derde wereld voorlopig, en waar schijnlijk wel voorgoed, uit haar hoofd zetten. Volgens de Ameri kanen is het klimaat er op het ogenblik niet geschikt voor. Bo vendien geeft hulp van rijk aan arm een verhouding van 'liefda digheid en afhankelijkheid' en vergroot het de schuldenlast van de arme landen te veel. Het is beide waar. maar het ls natuurlijk ook een mooi argu ment om de hulpkraan verder aan te draaien. De Europese Ge meenschap zegt wel te streven naar 0 7 procent van het bruto nationaal produkt (wat wij met ons 'allen maken) voor hulpver lening, maar daar komt niets van, terecht. Alleen Nederland komt dit jaar over de 0.7 pro cent. In de meeste landen van de EG loopt het percentage te rug: op het ogenblik geven we gemiddeld maar de helft van wat vijf jaar geleden is beloofd. Niet. alleen meer hulp. ook kwijtschelding van de schulden is onhaalbaar. Het enige wat er uit te slepen valt is eventueel het Nederlandse voorstel' voor uitstel van betaling voor de armste landen voor één jaar. Dat neemt allemaal niet weg dat de arme landen blijven hameren op meer hulp omdat per slot iedere steun is meegenomen en voor de meeste arme landen ook bitter nodig ls. En dat geeft felle discussies binnen de 'commissie- Pronk' en binnen de werkgroep daaruit. Dan betere prijzen Maar uiteindelijk zullen de arme landen het toch moeten hebben van betere prijzen voor de grondstoffen die zij aan ons le veren. De manier waarop zij dat willen is bekend: koppeling van die prijzen aan die van de in- dustrieprodukten uit de rijke landen. Worden kunstmest of tractoren die de arme landen van ons kopen duurder, dan hebben zij het recht de prijs van hun produkten evenveel te ver hogen, zodat zij er niet op ach teruitgaan. De Europese Ge meenschap is nu een stukje te gemoet gekomen aan die eis door te zeggen dat 'koopkracht' van de arme landen beschermd moet worden, maar het woord 'indexatie' (koppeling van de grondstoffenprijzen aan die van industrieprodukten) wordt niet gebruikt- De Amerikanen zijn zonder meer tegen. Argumenten zijn dat zo'n koppeling de inflatie aanjaagt en dat de ontwikkelingslanden die zelf veel grondstoffen invoe ren (en die zijn er) er het slachtoffer van worden. Net als bij de Amerikaanse bezwaren te gen meer hulp: niet helemaal, onjuist, maar toch Want uit eindelijk willen de Verenigde Staten natuurlijk helemaal geen hogere grondstoffenprijzen. In hun voorstellen (gebaseerd op de rede van minister Kissin ger, vorige week maandag) gaan zij niet verder dan» een fonds waaruit de arme landen kunnen lenen als de uitvoerprijzen voor grondstoffen een bepaald jaar tegenvallen. Maar uiteindelijk gaan die er daardoor niet op vooruit. Behalve over de hulpverlening en over de koppeling is er ver schil van mening over de ma nier waarop over grondstoffen gepraat moet worden, en ook hier staat de EG tussen de VS en de arme landen in. De laatste willen tegelijkertijd praten over alle grondstoffen om te voorko men dat de rijke landen grond stoffen die voor hen niet van belang zijn onder tafel werken. De arme landen willen daarom tegeljkertijd praten over alle grondstoffen ('integrated ap- proachs). de Amerikanen alleen van geval tot geval. De EG staat er weer tussen in omdat zij in haar discussiestuk spreekt over een 'totale benadering'. Het lijkt muggenziften maar uiteindelijk gaat het hier in New York niet om een zuurstok. Nu heet het dat de Amerikanen hiervan geen breekpunt willen maken en na de conferentie in verschillende groepen, maar wel tegelijkertijd, over alle grond stoffen wensen te praten. Maar ook hier zien de arme landen een adder onder het gras: wie verzekert hen dat de Amerika nen het gesprek over de grond stoffen, die voor de VS niet van belaing zijn, niet tot St. Juttemis vertragen. Wat het uiteindelijk deze week allemaal zal opleveren is moei lijk te voorspellen. De Amerika nen willen onderhandelen (dat is meegenomen) de arme landen hoeven niet het onderste uit de kan ('beter een half ei dan een lege dop') maar 150 landen zijn veel en tien dagen zijn kort om tot overeenstemming op alle punten te komen. Nu al worden weddenschappen afgesloten on het al dan niet uitlopen van de speciale zitting en de inzet wordt steeds groter. BOGOTA (AP) Terroristen heb ben maandag de inspecteur-gene raal van het Colombiaanse leger generaal Ramon Arturo Rincon Quinones vanuit een rijdende auto met kogels doorzeefd. De moord werd gepleegd terwijl de generaal per limousine op weg was naar het ministerie van defensie. De chauf feur van de wagen liep ernstige verwondingen op. Rincon heeft een krachtige campagne gevoerd teger» linkse guerrillagroeperingen. TOKIO (Reuter, AP) Het Cam bodjaanse staatshoofd prins Noro dom Sihafioek heeft gisteren in Pe king een afscheidsdiner gegeven en keert vandaag naar Cambodja terug na een verblijf in China van vijfen- eenhalf jaar. Dit is gisteren door liet Chinese persbureau Nieuw Chi na bekend gemaakt. De prins ging in maart 1970 in ballingschap en is sinds die tijd nooit in zijn land teruggeweest. Norodom Sihanoek zal op zijn reis naar Cambodja worden vergezeld door de huidige premier Penn Noeth en vice-premler Khieu Samphan. NICOSIA (AFP) De overbren ging van ruim 8000 Turkse Cyprio ten van het zuiden van Cyprus naar het noorden is voltooid. Van de betrokkenen gaven slechts 127 Turkse Cyprioten er de voorkeur aan in het zuiden te blijven, terwijl 8093 instemden met hun overbren ging naar noordelijk deel dat door Turkse troepen is bezet. In dtt deel wonen nu ongeveer 140.000 Turkse Cyprioten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7