Golf van inbraken plaagt Nederlandse dierentuinen dichtbij mmentaar rerkwikkelijk (1) ihtoffer van ;e oliebrand rieden Regie van mogelijke bende wordt gezocht in Duitsland erkwikkelijk (2) Jas aan of uit? weerrapporten in tehuis helpen zoals thuis ramppagma gast storing patat eekhoorn ADENA j sigaren 111 W/KWARTET DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND inleiding van de Bundeswehr festduitse leger) lijkt men niet gd te worden door het 'Finger- igefühl' dat in de taal van het ]and zo mooi weergeeft wat met goeiigheid wordt bedoeld. Zo nu ih doen zich incidenten voor it blijkt dat men in leidende re kringen in de bondsrepubliek /ÉekI weinig (of een bijzonder raardig) gevoel voor met na- nternationale verhoudingen -a in verslaggever ÏNDAAL In het Sint Fran- iekenhuis in Roosendaal is liddag de 51-jarige mevrouw -Schijven uit die plaats i. De vrouw liep ernstige 'onden op bij de explosie die ijdagavond heeft voorgedaan oliedepot van Broerman's bedrijf nv aan de Oostha- waarvan haar man beheer- Zij is meteen naar het mis overgebracht waar haar kritiek bleef en waar zij de verwondingen is, bezwe- eheerder P. Kerstens, die brandwonden opliep, ver- nog in het ziekenhuis. De id van de 54-jarige ,man is Het politie-onderzoek naar aak van de ontploffing in de V (tank is nog steeds gaande, litie verwacht dat pas over dagen nadere bijzonderhe- cxfinnen worden gegeven, ia tS (Advertentie) r nieer onverkwikkelijk is het jna twee jaar na de militaire reep in Chili, die een eind aan het bewind en het leven sident Salvador Allende, vrij rik worc*t toegegeven dat in het uitse leger nog steeds Chileense z ren worden opgeleid. ^Alsof er 3n gebeurd is, hanteert men als ,pl' dat de overeenkomst tussen en Santiago al vóór de staats- van 1973 werd getekend. dit jaar vertegenwoordigde de litse generaal Horst Hilde- de Bundeswehr in zijn functie Hl specteur van de landmacht bij SK oots opgezette militaire parade j- egenheid van de viering van de inning van Franco's fascisten in inse burgeroorlog, waarbij Hit- Mussolini de beslissende hei- hand hadden geboden. Ook as er in Westduitse militaire l verbazing over protesten die lékken van^het nieuws hierover olg hadden. litiek verantwoordelijke minis- sociaal-democraat Georg Le- perkte zich er toe, zich van de vijze van Hildebrandt te distan- en te laten weten dat zij zeker i - instemming had. Leber heeft afstand genomen van het [van de leiding van de Bundes- fij gebruikte dit keer krachtige )e Bundeswehr is er niet om zuigers op te leiden'. Zijn ambte- f j verschuilden zich niettemin ach- r% rerklaring, dat de opleiding met Vising van hét ministerie van ndse zaken (waar de liberaal :r de scepter zwaait) was :et. Leber geen benijdenswaardige lok in de Bondsrepubliek is het nvoudig om een minister van te vinden, die niet aflatende kritiek over zich heen kan aan op hetgeen hij meent te verdedigen. Leber heeft zich baar gesteld en wist zich staan- ouden. De mensen van wie het van zijn beleid in hoge mate ilijk is. brengen hem echter in diskrediet door "hun gebrek richt in de politieke gevolgen doen en laten- plukt in wezen de wrange n van het falen van het experi- let de 'politische Bildung', de e opleiding van de jonge mili- die bedoeld was om de kazer- taliteit te doorbreken. Dit bete iet dat de Bundeswehr ineens aarlijk element in de Westduit- ïenleving is geworden. Het ichter wel in, dat opnieuw ernst worden gemaakt met het bij van politiek besef, niet alleen rekruten, maar vooral ook bij n die deze jonge mensen moe- eiden. door Willem Schrama WASSENAAR Op de vergade ringen van Nederlandse dieren tuindirecties wordt al lang niet meer alleen gesproken over ge zamenlijke inkoop en propagan da. Een veel dringender aange legenheid heeft zich sinds en kele jaren als vast agendapunt aangediend: het toenemende aantal inbraken en diefstallen, waarmee vrijwel elk dierenpark al één of meerdere keren gecon fronteerd is geweest. Sommige spreken zelfs van een goed ge organiseerde internationald ben de. Maar iedereen is er van over tuigd dat het hier gaat om in gewijden, kenners, die weten waar ze hun waar kwijt kunnen. Een duidelijk bewijs daarvan is de roof van een zeldzame mannetjes condor uit het Wassenaars Dieren park, medio juni. Deskundigen be grijpen vandaag nog niet hoe het de inbreker (s) gelukt is deze Züid- amerikaanse roofvogel met een spanwijdte van drie meter onop vallend weg te voeren. Het beest was de schrik van zijn verzorgers. De enige die niets van hem behoef de te vrezen was het vrouwtje, dat zijn kooi 'deelde. Volgend jaar zouden ze hun eerste jong hebben mogen koesteren. Di recteur J. Louwman: '>We prefere ren nu eenmaal dat ze zelf hun ei uitbroeden, maar dat was nu al drie jaar achtereen misgelopen, dus hadden we besloten om het ei vol gend jaar in de broedmachtine te leggen. Dan zou het zeker gelukt zijn. Maar nu kunnen'we het wel vergeten'. Onbegrijpelijk Volgens de heer Louwman is het onmogelijk dat de vogel onder nar- MaatreGGlsn cose is gebracht. 'Dat kan niet, daar zijn die heesten veel te gevoe lig voor. Het zou hun dood zijn. Er bestaan nog steeds geen preparaten die veilig zijn. Maar hoe het de inbrekers dan wel gelukt is, ik weet J. Louwman, directeur van het Wassenaars Dierenpark, met de vrouwtjescondor die alleen achter bleef: 'Ik geloofde het niet voordat ik het gezien had'. het nier.. Misschien met een net, maar afgezien van zijn enorme klauwen had hij een snavel, waar mee beslist de stukken vlees uit je been worden getrokken. Het is on begrijpelijk. Ik g eloofde het ook niet voordat ik het gezien had'. Ook Louwman is er zeker van dat zijn nachtelijke bezoekers kenners zijn. 'Dat kan niet anders. Er zijn hier acht papegaaien gestolen. Pre cies de zeldzame zijn eruit gehaald. Opvallend is helemaal, dat ze de superzeldzame hebben laten zitten. Maar dat zijn dan ook vogels waar van men in heel Europa weet dat ze in het Wassenaars Dierenpark zijn'. de directie een pakket veiligheids maatregelen heeft getroffen, dat dergelijke diefstallen in het vervolg zal moeten uitsluiten, ofalthans aanzienlijk bemoeilijken. 'Welke maatregelen dat zijn, vertel ik lie ver niet', lacht Louwman, die overi gens van mening is dat er wel degelijk verband kan bestaan met soortgelijke diefstallen van roofvo gels in Duitse dierentuinen (Ham burg, Stuttgart en Keulen). Preparateurs Om de balans voor wat Wassenaar betreft compleet te maken: dit jaar en vorig jaar werden respectievelijk nog drie en twee sneeuwuilen (een broedpaar) gestolenl Reden waarom (Advertentie) En u,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? „Toen ik voor het eerst ging werken, dacht ik dat ik m 'n salaris schoon in m'n handje zou krijgen. Maar dal doeti, ze tegenwoordig anders. Je moet een rekening hebben WMWÊL "waar ze het geld op storten. Nou, toen dacht ik meteen aan de Amro Bank. Dat leek me gewoon de modernste. En i de aardigste. Dat vind ik trouwens nog. Louwman: 'Opgezette roofvogels zo als de condor blijken in Duitsland achtduizend DM waird te zijn. Het zelfde verschijnsel als met de Frie se klokjes. Er is vraag naar, dus wordt het gestolen. In het maand blad International Zoo News las ik. dat er in Salzburg en Duisburg ook sneeuwuilen zijn gestolen. Een die rentuin betaalt doorgaans vijf- tot achthonderd galden voor zo'n vo gel. maar opgezet is hij viermaal zoveel waard'. Preparateurs dus? 'Ja. blijkbaar. Maar aan de andere kant is het ook opvallend dat er de laatste jaren zoveel zeldzame parkieten en pape gaaien worden gestolen. Niet alleen in dierentuinen, maar ook bij koe kers. De reden daarvan moet zijn dat de invoer van die vogels in veel landen is stopgezet in verband met mogelijke ziektes. Die beesten laten zich ook gemakkelijk stelen, vooral t)ij particulieren. Als ze 's avonds slapen kun jq ze bij wijze van spreken zo van de stokken plukken. En de volgende ochtend kunnen ze al in het buitenland zitten'. 1 'Ik bedoel, je schijnt het niet te kunnen voorkomen. In Noord- Duitsland broedde enige tijd gele den een zee-arend paar. Zeldzaam. Het Wereld Natuur Fonds )iad vrij willigers opgeroepen om ter plaatse te kamperen, zodat men een oogje in het zeil kon houden. Tijdens een moment van afwezigheid is het mensen gelukt - de eieren weg te halen. Die worden leeggeblazen en verkocht aan verzamelaars. Je schijnt dat niet te kunnen voorko men'. Ook de heer Baars van Ouwehands Dierenpark in Rhenen kan erover meepraten. Behalve voorraden drank en koffie werden na sluitings tijd twaalf kostbare papegaaien ontvreemd, in twee jaar tijd. Ook de heer Baars zoekt de regie van de inbraken in Duitsland, en niet in het minst vanwege het daar gel dende invoerverbod. 'Het zijn niet de dierentuinen, maar particulie ren. Het zijn mensen, die er ver stand van hebben. Een paar jaar geleden, toen vrijwel in alle Neder landse dierentuinen parkieten wer den gestolen, werd in Vaals een jongetje gearresteerd die elke dag met één parkiet de grens over fiet ste, richting Aken. Hij moet er honderden gesmokkeld hebben. De zaak is geloof ik nooit verder uitge zocht. maar het is wel duidelijk'. In Blijddorp, het Amersfoorts Die renpark en Burgers in Arnhem het zelfde recept. Peperdure parkieten (o.a. Rosella's van duizend gulden per stuk) verdwenen bij bossen. Anderhalve ton Een man die er nu meer dan ge noeg van heeft is de heer Q. van Dijk van het vogelpark Euro bird in Oisterwijk. Gedurende de afgelopen vier jaar is bij hem acht maal ingebroken. Reden waarom hij nu een continue bewaking in het leven heeft geroepen, gecompleteerd door willige honden en een gewapende boswachter. Hij heeft reden tot klagen. Ruim honderd papegaaien werd hij armer, en leed daarbij anderhalve ton schade. 'Ik neem aan dat het grootste deel van de gestolen vogels naar onze oosterburen is verdwenen', zegt hij. 'De Duitsers zijn als de dood dat hun pluimvee wordt besmet door de papegaaienziekte of vogelpest. De insleep van smetstoffen zoals het officieel heet maakt het daar vrijwel onmogelijk om via de officiële weg aan een papegaai te komen. Dan kun je hem gemakke lijker het land binnensmokkelen, dat gebeurt in Duitsland ook op grote schaal. Of stelen in een dierentuin, want Van Dijk heeft nij zijn vogels te gen diefstal verzekerd. 'Ik ben er in geslaagd een dekking te krijgen. De meeste maatschappijen dekken het niet, omdat het schaderisico te groot is. Mij is het dan gelukt. Dat kost me een premie van viereneen half duizend gulden per jaar. Vroe ger investeerde je dat in nieuwe kooien'. Van onze weerkundige medewerker Het kan zelfs in een bijzonder mooie septembermaand niet alle dagen Zondag zijn. Na een kostelij ke zonnige en vrij warme maandag met op de meeste plaatsen 22 gr. en in De Bilt ^en Maastricht 23 gr, is er voor vandaag bezoek aange kondigd van een storing. Het is een wat nat portret wanneer we afgaan op het gedrag ervan gisteren op de Britse Eilanden. Op de Hebriden werd gisteravond 3 tot 6 mm neer slag uitgemeten. Birr in midden- lerland meldde S mm, Valentia in ZW-lerland 5 mm en ZW-Wales 3 mm. Manchester had het al niet verder gebracht dan 0.4 mm. In de ZO-hoek van Engeland was het gis teravond nog opvallend rustig. Lon den en het vliegveld Manston had den een bijzonder mooie nazomer dag met 24 gr. gehad en gistera vond was alleen bewolking opgeko men waaruit nog geen nattigheid viel. Regen was er gisteravond ook in ons land niet gevallen maar vandaag zal dat volgens de ver wachting wel het geval zijn. Waar die regen zal komen is erg onzeker en De Bilt sprak gisteren dan ook van 'plaatselijk regen', in feite een onbevredigende vage term. De moeilijkheid is dat niet altijd van te voren precies kan worden gepeild waar zo'n storing de neer slag los laat. Ons lijkt het meest waarschijnlijk in de noordelijke kustgebieden. Dieper in het bin nenland bleek de kans op neerslag bepaald geringer. Bij dit soort situ aties wordt de soep meestal minder heet gegeten dan hij wordt opge diend. Dal is met name zo in sep tember oj begin oktober bij aanwe zigheid vuv hogere druk boven het continent 1^23 d lti24 millibar in Zuid-Duitsland en Zuid-Oostenrijk. En gisteravond bijna op hetzelfde peil blijvend Wie nog niet 20I lang met het t.n»so- hok: -s gauw gen. yd de uilwerkmo vun va 11 7-19 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dan Twente Vllssingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort >Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Avlv Tunis van gisteravond 19 i tempera turen en neerslag licht bewolkt 22 0 onbewolkt 23 0 licht bewolkt 23 0 zwaar bewolkt 22 0 onbewolkt 23 0 half bewolkt 21 0 onbewolkt 22 0 onbewolkt 21 0 licht bewolkt 22 0 licht bewolkt 23 0 half bewolkt 16 0.5 half bewolkt 26 0 onbewolkt 19 0 onbewolkt 25 0 onbewolkt 23 0 onbewolkt 22 0 licht bewolkt 21 0 onbewolkt 14 0 zwaar bewolkt 22 0 licht bewolkt 19 0 onbewolkt 24 0 half bewolkt 18 2' zwaar bewolkt 24 0 licht bewolkt 22 0 onbewolkt 20 1 licht bewolkt 26 0 zwaar bewolkt 27 0 onbewolkt 19 0 zwaar bewolkt 25 0 zwaar bewolkt 18 (0 lient bewolkt 25 0 licht bewolkt 26 0 licht bewolkt 26 0 zwaar bewolkt 18 0 onbewolkt 20 0 zwaar bewolkt 20 0 licht bewolkt 24 0 onbewolkt 26 0 half bewolkt 29 0 licht bewdlkt 31 0 zulke Britse fronten op het weer in Nederland te overschatten. Ook wij zijn in de afgelopen 30 jaar dat we weersverwachtingen maken daar wel eens ingetuind, hoofdzakelijk gedwongen de verwachting bij te werken. De ervaring leert je op den duur vertragingen in het naderings tempo en verzwakkingen van de neerslag- en windactiviteit in te calculeren. De hogere luchtstromingen tcirca 5000 meter) waren gisteren boven Engeland zuidwest tot noordoost gericht, uit de rapporten van gister avond 7 uur viel op te maken dat het neet dagpakket meer in noord oostelijke dun oistelijke richting zijn uuireiding onderging. Verde- naar hel u< i 11 p de oceaan is in de hogere luchtlagen een bijzonder krachtige wind uit west tot noord west gaande met snelheden van ISO tot 240 km per uur op 10 a 11.000 meter hoogte. Om nog even terug te kobisn op de betreffende weers- situalie: het ligt voor de hand dat een wat oudere weerman wel een stukje voor heeft op zijn jongere collega op grond van meer erva ring. Dit vrijwaart hem overigens allerminst om ook eens het slacht offer te worden van een speling van de natuur. Verheugend is bij dit alles dat de eerste dagen vrij warm zullen blijven met middag- temperaturen van 22 gr. bij zuid tot zuidwestelijke wind. Curieus is de grote neerslag welke 14 augustus 1975 op Noord-Londen viel. die tot HOOG WATER Woensdag 10 september Vllssingen 4.36- 16.55, Harlngvlietslulzen 6.27-18.52. Rotter dam 7.40-1951, Scnovenlngen 5.50-18.15, IJmuiden 6.30-18.55. Den Helder 10.54- 23.20, Harllngen 1.00-12.58. Deirzljl 2.55- 15.09. overstromingen leidde: het station Hampstead kreeg dan ook maar liefst 1SS mm water toebedeeld. Echt een kenmerk van dit zomer seizoen, die topzware buien tussei de mooiweer.-perioden door. Denk bv. ook maar even terug aan die 100 tot 145 mm op 23-24 juni in Rotterdam en omgeving en Gouda. onder redaclievari loessmil Een idee van een oud-directeur van een verzorgingstehuis- breng het aantal van drie perso neelsleden op tien bewoners van een verzorgingstehuis terug tot één op tien en laat de kinderen van die bewoners de rest doen. De man zag daar drie voordelen in: de kosten worden veel lager er is geen sprake nieer van iso lement van de rest van de maat schappij, want die kinderen brengen de maatschappij steeds mee in het tehuis: de kinderen krijgen weer verantwoordelijk heid voor het wélzijn van hun ouders. 'Wij hebben', reageert het tijd schrift De Bejaarden', dat deze uitspraak van die vroegere di recteur citeert, 'even achter onze oren gekrabd toen wij dit hoor den. Als die kinderen nu eens in Australië en Canada wonen, of voor mijn part in Groningen en Maastricht: terwijl hun moeder in een huis in Utrecht woont? En als een bewoner nu eens geen kinderen heeft'? Er zijn nog wel meer bezwaren te bedenken. Zelfs als een te huisbewoner kinderen in dezelf de stad heeft, zal het voor doch ters of zoons vaak erg bezwaar lijk zijn dagelijks heen en weer naar het tehuis te gaan om va der of moeder gedeeltelijk te verzorgen. In dat geval zou het heel wat handiger zijn om vader of moeder thuis te halen en hen daar te verzorgen. Bovendien zullen heus niet alle kinderen het verantwoordelijkheidsgevoel voor het welzijn van hun ouders kwijt zijn als ze niet een handje in het tehuis helpen. Ondanks alle bezwaren die aan het plan van die oud-directeur kleven, is De Beiaarden niet eens zo op het plan tegen. 'Zou het nu zo gek zijn als bewoners van het tehuis die daartoe in staat waren, daar een bepaalde taak kregen?' Die zouden dan wel een normaal uurloon moeten krijgen eventueel aangepast aan hun wat lagere tempo en de accuratesse waarmee ze hun taak verrichten zou volgens het blad heel wat groter zijn dan wanneer heel jonge krachten datzelfde doen. Voorbeelden van wat de bewo ners zouden kunnen doen, geeft De Bejaarden ook: de vrouw die een goed typiste is zou op de administratie kunnen werken, de man die zijn leven lang timmer man was, zou deel kunnen uit maken van de onderhoudsploeg. 'Alle kans dat zij beiden dit veel liever doen dan deelnemen aan bezigheidstherapie'. Ook daar zitten dan wel weer bezwaren aan: niet iedereen zal er voor te vinden zijn, omdat niet iedereen de tijd vergeten is dat de vrou wen in de vroegere oudelieden- tehuizen aardappelen moesten schillen en mannen de zalen schrobben. En als ze nu een soort salaris voor hun medewer king zouden krijgen, zou dat weer aan de bijstand teruggege ven moeten icorden: daar zal dus verandering in moeten ko men. In ieder geval oordeelt het blad een taak in het huis veel zinni ger detn het bezighouden van bewoners met handenarbeid om te voorkomen dat ze gaan zitten suffen. 'Het ideaal zou natuurlijk zijn. als het huis zo'n hechte gemeenschap vormde, dat het vanzelf sprak dat degenen die daartoe in staat zijn hun bijdra ge aan het werk voor die ge meenschap om niet leverden, zo als zij vroeger in het gezin de den. Maar zover zijn wij ver moedelijk nog lang niet'. Om dè Turkse werknemers in de Hoeksewaard. Alblasserdam en Zwijndrechtsewaard zo goed mo gelijk te informeren over de aardbevingsramp in hun land. is het in Dordrecht en omgeving verschijnende dagblad De Dord- tenaar gisteren met een van a tot z in het Turks geschreven pagina uitgekomen. De pagina die geheel gevuld was met nieuws over de aardbeving, is tot stand gekomen met medewer king van de stichting hulp aan buitenlandse werknemers in Dordrecht. Twee Turkse verta lers hebben er een hele nacht aan gewerkt. Alleen al in de stad Dordrecht wonen vijftienhonderd Turken. Heel vroeg al, nog voor half zeven gisterochtend, ging een reiziger in een trein die van Amsterdam naar Utrecht reed, naar het toilet. Misschien juist doordat het nog zo vroeg was, liet hij zijn portemonnee in de wc-pot vallen, die gelijk door schoot en op de rails plofte, uitgerekend in een wissel. Het voorwerp bleef daar klem zitten en de wissel ook. waardoor er vrijwel geen trein meer langs kon. Vijf treinen liepen tussen half zeven en zeven uur vertra ging op het traject op. maar nog wisten ze bij de Spoorwegen niet meer dan dat er een wisselsto ring bij Breukelen was, totdat de berooide reiziger zich in Utrecht bij de afdeling gevonden voor "werpen meldde. Korte tijd later werkte de wissel weer normaal, de treinen reden ook weer nor maal. maar het lijkt onwaar schijnlijk dat de portemonnee er eveneens in de oude. normale staat uit tevoorschijn is gekomen. Het uiteinde van een dierlijke slurf, van een stofzuigerslang met vier zuigmonden of een zee hond met een dubbele zonnebril op? Als gevraagd zou worden door te halen wat niet verlangd wordt, kan alles doorgehaald worden, want het is niets van dit alles. Het is een lintworm, gezien door een electronenmi- croscoop, een dier dat volgens de Amerikaanse bioloog Franklin Sogandares huist in de lichamen van één op elke vier aardbewo ners. De bioloog maakte via de scherpe blik van de microscoop een foto, zodat iedere (potentië le) lintwormlijder nu zelf kan zien hoe zijn ongenode gast oogt. De Siberische grondeekhoorn hoort thuis in de grote loof^ en naaldbossen. Hij komt voor tot in China, Korea en ook wel in het westen van Noord-Amerika. In ons land zie je 'm zelden of nooit, maar nu is hij dan op een paar landgoederen in het mid den van Noord-Brabant gesigna leerd. Het diertje verschilt het meest met de gewone eekhoorn door de woonplaats die het zich kiest: zóals zijn naam al zegt. huis het niet in de bomen, maar onder de grond. In dat ondergrondse hol overwintert het ook. Erg leuk dus om de grondeekhoorn ook hier. eens aan het werk te zien, maar des kundigen zijn wel een beetje bang dat het dier broedvogels te lijf zal gaan. Patat, geliefde lekkernij van schoolkinderen, moet het afleg gen tegen dieren. Althans in Ouwehands dierenpark, waar de meeste kinderen tegenwoordig dierenplaatjes verkiezen boven een zakje vettige aardappel. Schoolklassen die onder leiding van de onderwijzer een dagje naar het dierenpark gaan. krij gen daar een rit in de Western- trein, een beker limonade, een ijsje, een sticker en een zakje patat. Maar er zijn scholen, waar het 'eten van patat verboden is en in dat geval krijgen de kin deren honderd dierenplaatjes. Van alle kinderen die in klas- verband in de dierentuin komen, toonde tot nu toe tweederde meer belangstelling voor een zak frites dan voor de plaatjes, maar sinds die plaatjes op één enor me. kleurrijke poster zijn afge drukt, is die verhouding finaal omgekeerd: nog maar éénderde van de kinderen vraagt om patat en alle andere nemen heel wat liever de dierenpoSter mee naar huis. ©PIB 'Kom, Simpkins, we moeten weer aan het werk.' I ipEiMA 't edele vakwerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5