Dominee Bichkov droomt soms van een miljoen bijbels n. Genezing der herinneringen Theologencongres over geestesgaven Vandaag Russische baptisten leider in ons land Weinig belangstelling voor mensenrechten u door Aldert Schipper ik Zesduizend protesten tegen weg in Riesi Beroepingswerk Honderd jaar wereldbond Datum rede Gijsen lag al lang vast Vier vrouwen gewijd in episcopaalse kerk Docent seminarie moet Namibië verlaten Mevrouw Holsteijn neemt afscheid VU zendt memorandum aan conferentie in Potchefstroom Ja TROUW/KWARTET DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 KERK-BINNENLAND 10' Van de circa dertig miljoen christenen in de Sowjet-Unie zijn er ruim vijfhonderdduizend lid van een baptistengemeente. De meeste van deze gemeenten zijn aangesloten bij de unie, die in Moskou een centraal kantoor heeft. Hier zetelt de algemeen secretaris, ds. Alexei M. Bich kov, een 47-jarige goedlachse man, die aanvankelijk achttien jaar lang in zijn onderhoud voorzag als bouwkundig inge nieur. Ds. Bichkov verblijft deze dagen in ons land voor een bij eenkomst van de Europese Bap tisten Federatie. Hij maakt van zijn bezoek gebruik om contact te leggen met de mensen van het Bijbelgenootschap. Want ds. Bichkov broedt op waarlijk grootse plannen. Volgend jaar is het honderd jaar geleden, dat de eerste bijbel in het Russisch tot stand kwam. Aan de vertaling werd grote zorg besteed en het eindproduct geldt ook thans nog als maatgevenn onder de bap tisten in de Sowjet-Unie. Welis waar zijn er na de oorlog enkele malen bijbels en gezangboeken ge drukt, maarh un aantal (50.000 bij bels, 50.000 gezangboeken en 20.000 nieuwe testamenten) was bij lan ge na niet voldoende om aan de behoefte tegemoet te komen. Daarom denkt ds. Bichkov volgend bijbels te laten drukken. Zij ogen Jaar een reusachtige partij nieuwe nemen een hemelse blik aan. wan neer hij zijn droom onthult: één of twee miljoen bijbels. Hij vertelt dat de staatsuitgeverij kortgeleden in een oplage van vier honderdduizend een boek uitgaf, dat handelde over oude legenden van het Midden-Oosten. In dat boek kwamen uitstekende vertalin gen voor van een zestal bijbelboe ken. zoals Job en Esther. De uitga ve was in een mum van tijd geheel uitverkocht. Het is niet moeilijk te raden, wie deze boeken gekocht hebben. Volgens ds. Bichkov zijn er families, die al van voor de revolu tie in 1918 dagelijks uit dezelfde bijbel lezen. Die ziet er desondanks nog uit alsof hij zo uit de boekwin- kei komt. Ds. Bichkov houdt er rekening mee. dat de nieuwe bijbel uitgave zal plaats hebben in sa menwerking met de orthodoxe kerk. Hij heeft in zijn kerk ee- vraagd, of de mensen daar bezwaar tegen zouden hebben. Niemand zou het erg vinden als het vroeger zo versmade orthodoxe kruis in goud op het kaft zou staan of wanneer het ook nog de a pocrieve b oeken zou bevatten. Zelfstudie Ds. Bichkov volgde twee jaar lang een theolo logische opleiding per correspondentie, alvorens in de cember 1972 de beroemde baptis tenleider Alexander Karev als alge meen secretaris op te volgen. Ka- revs met de hand geschreven ge schriften gelden nog steeds als ver plichte lectuur voor Russische bap tisten en zeker voor aankomende predikanten. Karev legde in zijn geschriften sterk de nadruk op Gol gotha. op een fundamentalistische bijbeluitleg en hij was wars van moderne theologie. Dit is onder da baptisten nog niet anders. Ds. Bichkov heeft naast zijn Russi sche functie ook nog een zetel in het uitvoerende comité van de we reldalliantie van baptisten. Beide functies voeren hem herhaaldelijk naar het Westen. 'Als ik daar jour nalisten ontmoet, hebben zij vooral belangstelling voor onze problemen. Maar wij hebben daarnaast grote mogelijkheden. Daar praat ik liever over. De laatste vijf jaar zijn vijf tig nieuwe baptistenkerken ge bouwd in de 'maagdelijke gebieden' in het oosten van de Sowjet-Unie. Alleen dit jaar al zijn er vijftien nieuwe kerken bij gekomen. Als ik dat soort dingen aan een journalist vertel, zie ik in zijn ogen een blik, waaruit blijkt dat hij eigenlijk daar geen interesse voor heeft. Hij wil weten wat voor moeilijkheden wij met de regering hebben. Nou. laat ik u dit zeggen: Wij vergelijken onze huidige situatie met die van tien, twintig, dertig Jaar geleden. Dan is er alleen maar reden tot dankbaarheid. De overheid voert op het moment een felle campagne om de wetten van het land beter te doen eerbiedigen. Wij zijn staats burgers en bezitten de volle rech ten. Daar staan wij op', zegt ds. Bichkov beslist. 'En mijn ervaring is dat het direct contact met de centrale overheid steeds zorgt voor een aanvaardbare oplossing van problemen'. Met een zelfde beslist heid verklaart ds. Bichkov dat de Sowjet-baptisten de overheid niet willen irriteren door contact met niet-officiële groepen, zoals de be weging voor de mensenrechten rond de natuurkundige Sacharov. Diens liberale aspiraties lijken trouwens te liggen buiten de hori zon van de meeste baptisten met hun lange traditie van gehoorzaam heid aan de staatswetten. Verbeterde verhouding Het is ds. Bichkov opgevallen dat de Sowj et-autoritei ten de laatste tijd bezig zijn, de houding tegeno ver de christenen te wijzigen. Vroe ger zagen zij de kerk als iets dat was overgebleven uit de oude tijd en dat wel' zou verdwijnen. Daarna spande de overheid zich in om het verdwijnen van de kerk een handje te helpen, maar de tegenwoordige houding is dat zij de kerk als le vend maatschappelijk verschijnsel leert te aanvaarden. Soms blijkt er zelfs lets van waardering voor de hoge morele normen, diè opgeld doen onder de christenen in de Sowjet-Unie. Ds. Bichkov merkt op dat de verbe terde verhouding tussen kerk en staat ook de niet-geregistreerde ini- tiativniki ten goede komt. Hij maakt melding van een "groep van vijf honderd initlativniki in Kiev. die na te zijn geregistreerd, zojuist de bouw hebben beëindigd van een groot bedehuis. Sinds kort zijn 28 niet-geregistreerde gemeenten er kend als autonome kerken. Een nieuw verschijnsel, omdat de lnitia- tivniki veelal uitd e unie van bap tistengemeenten zijn gegaan uit kritiek op het feit dat de unie leden zich voegden naar de sowjet- wetgeving, die de registratie van de gemeenten vereist. De gemeenten die registratie niet wilden aanvra gen, bleven verstoken van een kerkgebouw en waren derhalve ver plicht op geheime plaatsen in de open lucht bijeen te komen. Nu heeft de meerderheid van de circa 18.000 initiativniki besloten de registratie na te streven. De verhouding tot de baptistenunie is in vele gevallen aanzienlijk verbe terd. De bewering dat de kerken die in de unie verenigd waren niet in staat waren te zorgen voor red ding van de ziel wordt heden ten dage niet meer vernomen, aldus ds. Bichkov. Ook de relatie met de orthodoxe kerk, die voor de revolu tie uiterst slecht was en die nadien ook het een en ander te wensen overliet, verbetert thans. Er zijn reeds besprekingen met jongere or thodoxe priesters aan de gang over de vorming van een oecumenische raad in de Sowjet-Unie. Hiertegen verzet zich evenwel op het moment- nog de orthodoxe hiërarchie. Opleiding Ds. Bichkov bevestigt dat er in de Sowjet-Unie sprake is van een godsdienstige opleving. Daarvan is evenwel niet in alle delen van het uitgestrekte land iets te bemerken. 'In het noorden lijken de gemeen ten eerder af dan toe te nemen, maar in het zuiden en in de Aziati sche republieken is er een enorme toeneming'. Ds. Bichkov gist ver geefs naar een verklaring. 'In de Baltische staten zijn zeer begaafde predikers, maar die kerk blijft er statisch. In het zuiden en in cen traal Azië slagen onbeduidende sprekers er in honderden mensen te bewegen zich te laten dopen. Kortgeleden vernam ik dat er in een kerk op een dag 37 mensen besloten zich te laten dopen'. Ds. Bichkov releveert nog even de pro blemen, die zulke wonderen creë ren, want die bekeerlingen vragen om bijbels en gezang en bo eken. Ze willen meer weten van hun ge loof. De godsdienstige opleving vindt met name plaats in de deelstaat Georgië. Het land bezit een zeer oude christelijke traditie. Het evan gelie zou er volgens recente vond sten gebracht zijn door Simon de Kanaaniet (de Zeloot) in de eerste eeuw. Veel Georgiërs grijpen in de ze dagen terug op hun trotste christelijke verleden en wenden zich in groten getale tot de ortho doxie, maar tevens ook tot de bap- tistenikerk. In de afgelopen twee jaar werden in de hoofdstad van Dominee Bichkov Georgië. Tlflis, meer dan 200 men sen gedoopt. Er is een nieuw kerk gebouw met duizend zitplaatsen neergezet, waarin op zondag er> woensdag steeds drie kerkdiensten worden gehouden. Levensstijl Evenals in ons land, vertonen de baptisten in de Sowj et Unie een eigen levensstijl, waarmee zij zich onderscheiden van de overige bur gers. Ds. Bichkov noemt de absti nentie van tabak en alcohol en het vermijden van grove taal Het zijn aspecten van een traditionele le vensstijl, waarin de klemtoon be rust op het gezinsleven. De gezin nen zijn dan ook vaak zeer talrijk. Families met tien, twaalf kindéren vormen geen uitzondering. Ds. Bichkov maakt zelfs melding van een gezin met zeventien kinderen De levensstijl van de baptisten, hun spreekwoordelijke be trouw- baarheid en onkreukbaarheid vor men een getuigenis, dat velen aan trekt. meent de baptistenleider. Onder degenen die zich bij de bap tistengemeenten voegen bevinden zich niet weinige vroegere alcoholi ci, die merken, dat Christus bij machte is mensen te verlossen van de gesels van het huidige (en vroe gere) Rusland, de drank. UIT Ij VAN LEZERS Witte raaf In het bijzonder troffen mij de passages over de biecht n de rich ting, waarin de R.K. priesters wor den gedrongen. Gijsen merkt op, daar de priesters steeds meer ge drongen worden in de richting van de functionairs in dienst van een godsdlenstmaatschappelijk instituut en van vertegenwoordiger van de plaatselijke gemeente en op het priester zijn wordt nauwelijks acht geslagen. Daar ligt nu het raakpunt in onze hervormde kerk. Aan de biecht hebben wij geen boodschap, maar onze dominee is wél onze herder en niet alleen onze leraar. Wij moeten soms een lange weg gaan en ook een pijnlijke om weet Korie, duidelijk geschreven. liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. te krijgen van onze zonde en schuld. Daarvoor is nodig een diep en vertrouwelijk contact. Van de zijde van de herder begrip, mede dogen en enig psychologisch in zicht. Tegenwoordig is dat bijna onmogelijk en een predikant, die al deze kanten in zich verenigt is, zeker in een grote stad. een witte raaf. En toch is dit en dit alleen zijn roeping, en ook een voorrecht, wat hij heeft als naar alle kanten lévend mens. Dat heeft hij vóór op de R.K. priester, die een heel ande re opleiding heeft ook en niet met. twee benen in het praktische, nuchtere en dramatische leven staat Naarden M. P. D. Ter Braake-de Waal AMSTERDAM Onder wetenschappelijke leiding van de Zuid- afrikaanse classicus, filosoof, psycholoog en theoloog dr. F. P. Möller beginnen vandaag ruim honderd theologen uit verschil lende kerken en kerkgemeenschappen aan een theologische be zinning op de betekenis van de snel toenemende belangstelling voor de beleving van de gaven van de Heilige Geest. Vier dagen komen zij hiervoor bijeen in de Zuidwijkkapel aan de Stadionweg te Amsterdam. RIESI In het christelijk centrum in Riesi van ds. Tulio Vinay bestaat nog steeds hoop. dat het plan van het ministerie van openbare wer ken om een weg aan te leggen midden over het centrum niet doorgaat. In de waldenzer synode in Torre Pelice is bekend gemaakt dat zesduizend protestbrieven bij het ministerie zijn binnengekomen. In de synode bleek verontwaardi ging te heersen over de plannen van het ministerie, waarvoor ds. Vinay een alternatief heeft be dacht. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383, Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingest' 25, Groningen. Tel 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. NED. HERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat: S. P van Assenbergh te Nijkerk; te Nlj- kerk: G. Westland te Schoonre- woerd; te Harderwijk (toez.): R. J. v.d. Hoef te Zeist: te Willemstad: A. Schipper voorheen zendingspre dikant te Ujung Padang (Indone sië) wonende te Bennekom: te Veenendaal (buitengew. wijkg. in wording): F. Moll te Schonebeek. Bedankt voor Rotterdam-Delf sha ven: K. van Liere te De Meern: voor streekgem. Vreedewold-Wester- deel: A. Sieders te Kootstertille; voor WJk bli Heusden: J. H. Vlijm te IJsselmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen t,e Scharnegoutum: drs C. J. Verhoeven kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Middelstum W. Vis- scher te Grotegast. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor IJmuiden: P. Groe- nenberg te Uithuizen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oud-Beijerland: drs A. Vergunst te Veen GENEVE Dit Jaar is het honderd Jaar geleden dat de Wereldbond van gereformeerde (hervormde) kerken WARC werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan worden eind deze maand in Londen enkele plechtige bijeenkomsten gehouden. Het zijn onder meer een officieel diner, een speciale vergadering van het Britse comité van de WARC en een kerkdienst waar de voorzitter van de wereldbond, dr. William P. Thompson voorgaat. De vroegere secretaris-generaal van de WARC. dr Marcel Pradervand heeft een bock geschreven over de geschiede nis van de WARC. getiteld 'Een eeuw dienst'. De belangstelling voor deze studie dagen is bijzonder groot. Alle theo logische faculteiten der Nederland se universiteiten alsmede de r.k. en gereformeerde theologische hoge scholen zijn door verschillende the ologen vertegenwoordigdGroot is de belangstelling bij de theologi sche faculteit van de katholieke universiteit van Nijmegen en die van de vrije universiteit van Am sterdam. De bezinningsdagen worden gehou den onder de naam 'nationale kon- ferentie ontmoeting Kerk en Pink steren' en onder auspiciën van de charismatische werkgemeenschap Nederland en de broederschap van pinkstergemeenten in Nederland. In het voorbereidende comité heb ben zitting dr K. J. Kraan (gerefor meerd). pastoor N. van Ditmarsch (oud-katholiek) H. N. van Amerom, (pinkstergemeente), ds. W. Renken (baptist). H. van der Kroft (r.k.) en ds. W. C. van Dam (hervormd). Coördinator is ds. D. Voordewind, Van een onzer verslaggevers ROERMOND Het is puur toeval, dat bisschop Gijsen zijn gerucht makende rede in Dlisseldorf juist heeft gehouden in de tijd, dat de opvolging van kardinaal Alfrlnk moet worden geregeld. Dit deelde ons de perschef van bisschop Gijssen, de heer J. Span jaard, mee. De datum van de rede lag al in februari vast. De rede, waarin bisschop Gijsen duidelijker dan ooit te voren afstand heeft genomen van zijn collega-bisschop pen in Nederland, is geschreven als bijdrage voor het Festschrift, dat verschijnt bij gelegenheid van de 75e verjaardag van de Duitse kerk historicus prof. dr. Hubert Jedim. Bisschop Gijsen is bij Jedin gepro moveerd. De organisatie Mlttwoch- gesprëche te Dlisseldorf had al ln het begin van dit jaar hem ge vraagd, deze bijdrage op deze da tum voor te dragen. Bisschop Gijssen is niet bereid enig commentaar te geven op de reac ties van zijn collega Ernst van Bre da. de Nijmeegse theoloog prof. dr. F. Haarsma en oud-premier P. de Jong dit weekend via radio en tv. Hij vindt, volgens zijn perschef, zijn rede duidelijk genoeg. voorganger van de pinkstergemeen te in Amsterdam. Voornaamste prediker deze vier da gen ls dr F. P. Möller, die kortgele den aan de rijksuniversiteit van Utrecht promoveerde op een proef schrift over 'de discussie over de charismata, zoals die in de pink stergemeente geleerd en beoefend wordt'. Dr. Möller is moderator van de apostolische geloofszending, de grootste pinkstergemeente in Zuid- Af rika. Hij zal elke morgen een facet van de charismatische vernieuwing voor de deelnemende theologen inlei den: op 9 september geestesgaven en psychologie, op 10 september gees tesgaven en de vernieuwing der kerken, op 11 september zal dr. Möller verband leggen tussen cha risma en taalkunde en met name de vraag voorleggen hoe geestesga ven het tussenmenselijk verkeer kunnen vernieuwen en tenslotte op 12 september de verhouding der geestesgaven en de maatschappij leer. Het is de bedoeling dat na de ochtendinleiding en discussie in de middag de deelnemende theologen aan het woord komen. Voorts zul len er in de Zuidwijkkapel des avonds bijeenkomsten worden ge houden, die voor een breder publiek toegankelijk zijn. De conferentie wil tot een vergelij kende studie komen over de raak vlakken van geestesgaven en mens wetenschappen. alsmede over de invloed van de charismata op de natuurlijke aanleg van enkeling en samenleving. WASHINGTON Vier vrouwen zijn zondag in een dienst in Wash ington tot priester in de episco paalse kerk gewijd. Deze kerk is van het anglicaanse type en erkent het primaat van de aartsbisschop van Canterbury. De vrouwen wer den gewijd door de gepensioneerde bisschop van Rochester, George Barrett. De bisschop van Washing ton, William Creighton, had geen toestemming gegeven. De vier nieu w-gewijde vrouwen waren reeds diakenen. Zij waren niet in staat te wachten met hun wijding totdat de kerk. naar verwacht wordt volgend jaar. officieel ruimte zou geven aan de wijding van vrou wen. Vorig jaar werden elf vrouwen in een soortgelijke dienst in Phila delphia gewijd. Dit heeft geleid tot heftige debatten in de episcopaalse kerk. WINDHOEK De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben ds. H. J. Boe ker uit Namibië uitgewezen. Ds. Boeker was docent aan het luthers theologisch seminarie Paulinum in Otjimbingwe, waarvan de directeur, ds. Zephanja Kameeta onlangs werd gearresteerd. Ds. Boeker do ceerde sdnds het begin van dit jaar in Otjimbingwe. Er is nu nog slechts één docent over voor de studenten. VERONICA bril De heilige geschiedenis kent i stens drie Veronica's. In de plaats de Veronica, die haar n gaf uit de legende uit de elfde inzake een doek waarmee het laat van Christus zou zijn veegd en waarop toen de beel van zijn gelaat zou zijn acht bleven. Intussen ls deze doek ik meen verdrongen door doeken die het merkwaardig» tot in deze eeuw nog doen, a 11 zoals zo vaak gaat, een souvt commissie in stand houden, tweede Veronica is echt heilig stierf in 1727 als overste van klooster. Veronica van Bii bracht het minder ver slechts zalig verklaard, zij dan ook geen latijn en kon si als werkzuster haar entree n in het afgezonderd leven. Hoei niet bereid ben om voor alle gen mijn hand in het steken, krijg ik sterk de ind: het goeie mensen waren, die ronica's. De Veronica die vand weer op vele lippen is kan bij niet in die kwalificatie vallen.! piratenzender ls tot daar aan Maar het moet wel een aardigh je blijven. Toen destijds om w reden dan ook aan het verbod uitzending geen gehoor werd gi ven begon de ellende eigenlijk Nu besloot de minister notal om dit gezelschap tot de omri verenigingen toe te laten. 1 schien onvermijdelijk, maar wel een duidelijk bewijs van we trecht komen met het hui bestel. Levensbeschouwelijk i dit gezelschap slechts het ben onbenul in te brengen van platenmaatschappijen al jared over ons uitbraken en wat verder een reden mag zijn naast Hilversum 3 ook dit nog toe te laten ontgaat mij. De n voor microfoon en buis neemt j over hand toe. Je moet tocl vaak zoeken wil je iets behotw horen, vooral sedert de laatste ren een aantal omroepen bijgj men zijn wier bijdrage aanl werkelijke ontwikkeling van j ken en gevoelen in ons volk bfl erg laag moet gesteld worden ej dit weer. Dat betekent nog w liedjes van meisjes die wreed vj ten zijn en jongens die over vj ren liefdes jammeren en nog interviews van Kees met Man en dan de volgende dag weer portret dat Marietje van 1 maakte. En ze houden allemaal barbeque en een poes. Het is best, als ze maar weten dat w met al die afschuwelijke geil) wanden niet op vooruitgaan. troost, je kan het ding afzetten|ur nog selectiever worden. Poolse regering weigf" kandidaat-bisschop WARSCHAU D Pools« schoppen hebben blijk gegeven hun verontrusting, omdat de r ring geen goedkeuring geeft V< vr ui mi de kandidaat die de kerk op l. oog heeft om bisschop te worded"; het bisdom Wroclaw in het Z westen van het land. AMERSFOORT Na vijf en twin tig jaar dienst aan de oecumeni sche beweging in Nederland zal mevrouw mr. S. M. Holsteijn we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid nemen van de raad van kerken tijdens de vergadering van woensdag 10 sep tember. Bij die gelegenheid zal de raad van kerken 's middags tussen drie en vijf uur een openbare receptie hou den in zijn secretariaat. Koningin Wilhelminalaan 5. AMSTERDAM De Vrije Universi teit in Amsterdam heeft een ver klaring gestuurd aan de deelnemers aan de internationale conferentie, die vandaag begint in het Zuidafri kaanse Potchefstroom. Aanvanke lijk zou de VU ook aan deze bijeen komst meedoen, maar toen de VU de Zuidafrikaan Beyers Naudé in zijn delegatie opnam, trok Potchef stroom de uitnodiging in. In de verklaring die de VU heeft opgesteld - de universiteit gebruikt het woord 'memorandum' - zet de VU uiteen hoe de relatie zich tus sen Potchefstroom en de VU heeft ontwikkeld, sdnds het eerste contact in 1958. De VU zegt dat zij de apartheid verwerpt op grond van het evange lie, dat statutair richtsnoer van de VU is. Het argument van de universiteit in Potchefstroom, dat de situatie in Zuid-Afrika nauwe contacten op basis van de gelijke christelijke be ginselen van beide universiteiten niet in de weg mag staan, wordt door de VU van de hand gewezen: 'Theologie bedrijven kan en mag nooit een abstracte, alleen voor in gewijden toegankelijke zaak zijn. Het moet daarentegen een tastend zoeken zijn naar de inhoud, de betekenis en de kracht van het evangelie, dat altijd gericht is op het werkelijke leven,' zegt de VU. Dr. K. J. Kraan, gereformeerd pre dikant te Rotterdam, is in 1953 gepromoveerd op het onderwerp: 'Marx, Lenin, Stalin, een christelij ke confrontatie'. Als predikant te Londen maakte hij kennis met de Dienst der Genezing, zoals die al jaren lang door de Engelse en Schotse kerken wordt uitgeoefend. In Nederland heeft hij zich met deze Dienst door hem graag met een hoofdletter gespeld plaatse lijk, landelijk en interna tionaal grondig bezig gehouden. In augustus 1973 ver scheen van zijn hand een lijvig handboek van 572 bladzijden bij de uitgeverij Gideon te Hoornaar on der de titel 'Opdat u genezing ont vangt.' Dit boek haalde in novem ber 1974 zijn derde druk. In het praktische deel van dit werk wordt onder paragraaf 57 gesproken over genezing der herinneringen. De desbetreffende tien bladzijden hebben nu een andere uitwerking gekregen via een onlangs versche nen boekje in de serie Nieuw Le ven, een uitgave van Kok te Kam pen in samenwerking met de Cha rismatische Werkgemeenschap Ne derland te Rotterdam. Het werkje van 48 bladzijden heet Genezing der herinneringen en kost 4.95. Hiermee worden uiteraard pijnlijke herinneringen bedoeld. 'Want.' zegt de auteur op bladzij 8. 'je hoeft niet in een concentratiekamp of in een oorlogstoestand te zijn om zware zielewonden en verlammende herin neringen meet te krijgen.' De dienst der genezing, zoals de auteur die ziet, houdt geen halt bij de ziekte van het ogenblik, maar wil ook actief zijn met terug werkende kracht. Dr. Kraan herin nert aan het werk van de Ameri kaanse predikantsvrouw Agues Sanford. Deze stelt mensen in moeilijkheden drie eenvoudige vra gen: 'Was je als kind gelukkig?' Als zij 'ja' zeggen, vraagt ze: 'Wanneer begon je je ongelukkig te voelen?' En tenslotte: 'Waarom?' Dan bidt ze met de mens in nood. Daarbij preekt of moraliseert ze niet. Ze stelt vriendelijke vragen, die alleen maar het verdriet van de betrokken persoon betreffen en helemaal niet zijn zonden. Zelfs tot de erfelijke belasting probeert de zielszorger door te stoten, in het geloof aan de erg Dr. K. J. Kraan der mogelijkheid van een totale i ring van de totale mens in i jr" Deze heet hier geen patiënt, m met een term van Roscam Abl jLv" confident, dat wil zeggen: ien die vertrouwen schenkt. Een i samenspel van arts en ziels vei p.. ger ls hier van groot belang. i arts, respectievelijk psychiater, z" tegenwoordigt de medische we schap, de zielsverzorger repre r;€ teert de gemeente van Christus *°r schrijver maakt onderscheid tu {Jai psychiater en psychotherapeut. ze laatste zal niet altijd een rr sche vooropleiding hebben ge vf maar bijvoorbeeld een psychol sche of een theologische. In ,Pr gemeente, die de zielszorger ve genwoordigt, gaat het om de s ring, het helen, van de hele n) a: in al zijn relaties. Dokter Kraan spreekt over X werk met vertrouwenwekki nuchterheid. Ook in zijn gesd He ten ontbreekt elk spoor van dï"i drlngerighead en dweepzucht. ^or meer reden om zijn argumen hiJ documenten en getuigenissen d* volle ernstig te nemen, ook La neer men, zoals ikzelf, van huls met een bepaalde gereserveerd in deze heeft te kampen. dr. C. Rijnsd

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2