Een menselijke Gelre's stad en kijk op dorp pijlties Proef met lokale semafoon in Amsterdam HET VERDIENT LEUK I INSTITUU I PRAEHE P J Konijnen verspreidden radioactief afval Gruijters: PEN-kantoor moet in Alkmaar komen Semafonie draadloze waarschuwing Degelijk, fraai boek breekt met geheim taal Ambtenarenbond Openbaar toilet in Zuiderpark Bejaarden naar Van der Louw de eenzame adverteerder konfliktsituaties MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN EEN MEDEWERKER(STER) TROUW/KWARTET DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als tweede land in Europa gaat Nederland een proef nemen met lokale semafoon (draadloos oproepsysteem), Oos tenrijk heeft ons net de Europese primeur afgesnoept door in We nen deze vorm van communicatie te introduceren. De PTT heeft alles in gereedheid gebracht om met de proef te star ten in het gebied dat behalve Amsterdam ook Amstelveen, Ou derkerk, Tuindorp-Oostzaan, Slo- termeer. Osdorp. Schiphol en de Bijlmermeer omvat. Het is de be doeling dat in het gebied van het proefnet gedurende een jaar wordt bekeken hoe lie duizend ontvangapparaten die de PTT heeft aangeschaft in de smaak vallen. Gegadigden kunnen zich melden bij de centrale directie van de PTT in Den Haag, afdeling sema fonie. Daar het een proef betreft, zullen per bedrijf hoogstens een paar aansluitingen mogelijk zijn. 'Wij hebben er alle verwachtingen van. dat er belangstelling voor de lokale semafoon zal zijn. De laat ste tijd kregen we steeds meer verzoeken ermee te beginnen. In Amerika en Japan is lokale sema fonie een begrip geworden.' aldus de PTT. Sinds 1964 hebben Neder land en België interlokale sema fonie. 'In Nederland zijn nu 16.000 abonnees en in België 3000. Vol gend jaar hopen we de 20.000ste in te schrijven', zegt de PTT. Het grote voordeel voor de abon nees van lokale semafonie zal zijn dat het ontvangapparaatje hand zaam is. Het weegt slechts 130 gram en kan gemakkelijk in een jaszak of damestasje worden ge stopt. Wat het geld betreft maakt het niet veel uit. De huur voor een lokale ontvanger bedraagt 50,- voor een interlokale moet per maand een tientje meer wor den neergeteld. De meeste gebrui kers zullen er zich geen zorgen over maken, maar voor dé PTT zelf is een voornaam argument de nieuwe ontvangers in te voeren, dat de zendfrequentie veel kleiner is. De PTT wil zelf graag het goede voorbeeld geven van een zuinig gebruik van de ether. De lokale ontvangers werken met tonen, niet met lampjes, waarmee de interlokale apparaten wél zijn uitgerust. Om van een goede ont vangst verzekerd te zijn werden in het proefgebied negen zenders opgesteld. Als de proef een succes wordt zal de lokale semafoon bin nen het jaar definitief in exploi tatie worden genomen. Het is dan de bedoeling er ook elders in het land mee te beginnen. De PTT denkt daarbij aan het Rijnmond gebied, Europoort en de stad Rot terdam. Semafonie is een communicatiesysteem dat vooral door doctoren en za kenmensen wordt gebruikt. Via een ontvanger kunnen de aangeslotenen draadloos worden gewaarschuwd dat iemand telefonisch met hen in contact wil komen. Elke semafoon heeft een eigen nummer, zodat alleen degenen die dat nummer kennen de betrokkene kunnen oproepen. Die oproep kan met elk telefoontoestel worden gedaan. De opgeroepene hoort dan een zoemtoon of er gaat een lampje branden op zijn ontvanger. Er zijn diverse codesystemen uitgedacht waardoor de betrokkene weet wie hem zoekt. Gesprekken kunnen via de semafoon niet worden gevoerd. Dat is alleen met een mobilofoon mogelijk. *-«i-I Pr~r Silhouet van Zutphen, getekend door F. W. van Voorden, van wiens hand een groot aantal il lustraties in het boek 'Stads- en dorpsgezichten in Gelderland' voorkomen. door Jac. Lelsz genees en snorwagens zamen, die reizigers en goederen uit Doetinchem eji ter Borg, uit Aal- 'Doesburg is de hoofdstad van den Gelderschen Achterhoek, de plaats, waar de omtrek komt hnftQ fin NVSFT winkelen en markten, het trait 1 T OAA d'union tusschen de stadjes en Van een verslaggever dorpen aan den Ouden IJssel en de wereld der spoorwegen aan den linkeroever van den Nieu wen. Tusschen de stad en het station Dieren rijden de groote omnibussen heen en weer en in de breede Koepoortstraat voor het hotel Gelria komen de dili- ROTTERDAM De deelgemeente Charlois ls het eens met het advies van de commissie voor sport en recreatie over het plaatsen van een openbaar tollet in het Zuiderpark. Het college van b. en w. heeft aan de deelraad van Charlois een brief geschreven waarin zij vraagt of de raad het eens ls met de plaatsing van een verplaatsbaar gestandaar diseerd toiletgebouwtje in het Zui derpark. Op dit moment zijn er al enige van deze gebouwtjes in het Kralingse Bos geïnstalleerd, waar het publiek binnenkort gebruik van kan ma ken. De commissie voor sport en recreatie heeft nu aan b. en w. vragen gesteld over de duur van de proef in het Kralingse Bos en gead viseerd eventueel meer dan één ge bouwtje in het Zuiderpark te plaatsen. UTRECHT De Algemene Bond van Ambtenaren ABVA) wil zo snel mogelijk een gesprek met het bestuur van de stichting directe hulpverlening van de NVSH over de consequenties voor het personeel van de sluiting van de abortuskli niek aan de Groothertoginnelaan in Den Haag. ABVA-bestuurder Blgmans is er bijzonder verbolgen over, dat hij in de krant heeft moeten lezen dat de kliniek is gesloten. In de werkgroep reorganisatie van de NVSH is hem in juni nog verzekerd, dat er voor lopig geen sprake zou zijn van een reorganisatie of van ontslagen bij de abortuskliniek. ROTTERDAM Bewoners van drie bejaarden- en verzorgingste huizen Ln Schiebroek zullen naar het stadhuis trekken om te pleiten voor de plaatsing van een bushalte voor hun deur. Buslijn 35 door Schiebroek doet eer. aantal tehui zen in die wijk niet aan. Bewoners en leiding van de Humanitas-kli- niek, het Joh. Brautigamhuis en het Gerrit Spronkershuis proberen daar al enige tijd verbetering in aan te brengen. Met bussen komen de actievoerders op 17 september naar het stadhuis om daar aan burgemeester Van der Louw en wethouder Mentink (ver keer) een aantal handtekeningen aan te bieden. ten en Varsseveld, uit Gendrin- gen en Dinxperlo aanbrengen of derwaarts heenvoeren, na be hoorlijke sorteering. Daar glim men nog de vonken van de heer lijkheid van. Van Gend en Loos, uit den goeden tijd, toen die wijdvermaarde firma haar gele wagens over alle straatwegen uitzond.' Een citaat uit 'Wamdeliingen door Nederland met pen en potlood' van J. Craanddjk en P. A. Schipperus en verschenen ln 1880. Het komt met andere voorbeelden van dergelijk proza voor in het bij de Aalburg Pers te Zutphen verschenen boek 'Stads- en dorpsgezichten in Gel derland'. En dat is een aardig idee, want met die oude reisverslagen wordt aan het zakelijke en vaak zo moeilijke schrijven over monumen ten en monumentenzorg, waarbij altijd het gevaar aanwezig is te vervallen in vakjargon, geheimtaal, een menselijke dimensie verleend. En daar hebben we tegenwoordig en niet geheel ten onrechte de mond toch altijd van vol. van dat menselijke gezicht, als we het over oude stadjes en dorpen heb ben? Vanwege dat menselijke as pect zal voorin het boek als een soort motto ook een dichtregel van Ellen Warmond geplaatst zijn* Warmte, een woonplaats'. 3p 1 januari 1975 waren er ln Nederland 130 stads- en dorpsge zichten ingeschreven. De aanwij zing tot beschermd stads- en dorpsgezicht gebeurt bij besluit van de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. nadat verschillende instan ties zijn gehoord. Wat Gelderland betreft, waren er 13 stads- en dorpsgezichten ingeschreven terwijl voor zes de officiële procedure op gang is (wordt) gebracht. Wellicht wordt de lijst m de toekomst lan ger, want aeze provincie bezit nog vele anaere plaatsen met histori sche kwaliteiten. Het boek is degelijk en fraai uitge geven. Met een groot aantal foto's en tekeningen en andere illustra ties en uiteraard ook historische kaarten, o.m. van Jacob van De venter, de geograaf van koning- Philips II van Spanje, van wie over het algemeen de oudste plattegron den van Nederlandse steden en en kele dorpen afkomstig zijn. Het boek verscheen onder auspiciën van de stichting De Gelderse Bloem met financiële steun van de provin cie Gelderland. In een inleidend artikel 'Monumen tenbescherming en ruimtelijke or dening' beschrijft F. W. van Voor den de ontwikkeling, die in ons land op dit terrein plaats vond. Hij vijst er op dat de duidelijk op het afzonderlijke gebouw gerichte mo numentenzorg doorgewerkt heeft op de publieke opinie en ook op de visie van de overheid. Zelfs het restauratieonderwijs, dat sinds kort in Nederland op universitair niveau wordt gegeven, richt zich bij voor keur op het gebouw en zijn onmid dellijke omgeving. Verrassend, aldus Van Voorden, dat in de Monumentenwet van 1961 beide elementen, het bouwkundige en het stedebouwkundige, zijn op genomen. De wettelijke bescher ming van monumenten begon, aller eerst van bouwkundige monumen ten. maar de bescherming van stads- en dorpsgezichten kwam maar langzaam op gang. Het gaat allemaal te traag en daardoor is vaak het slopen van waardevolle bebouwing, het dempen van wate ren, het rooien van bomen enz. niet te voorkomen. Ten aanzien van de bebouwde kom is in het algemeen niets geregeld (in een bestemmingsplan kunnen wel de vereiste bepalingen worden opgeno men). De jaren tijdens de procedu re tot aanwijzing als beschermd stads- of dorpsgezicht, wanneer geen enkele bescherming geldt, worden daardoor zegt Van Voor den in de meeste gevallen ge volgd door jaren met een volstrekt onvoldoende bescherming. De uit eindelijke bescherming, die behar tiging van de in de wet genoemde nationale belangen, kan bovendien in de praktijk van toevallige fakto- ren afhankelijk zijn. Van alle beschermde stads- en dorpsgezichten in Gelderland (e- venals van die welke daarvoor kan didaat staan) wordt een actuele schets gegeven. Daarnaast wordt soms teruggegrepen naar oude reis verhalen. Zoals gezegd: het is hier door dat de dingen een menselijk gezicht krijgen. Graag zouden we Plattegrond van Doesburg, circa 1560. Een werkstuk van Jac van Deventer, geograaf van Koning Philips II van Spanje. Opgei men in 'Stads- en dorpsgezichten in Gelderland'. meer citeren van het charmant ge- notuleer van die vroegere zwerflus- tige lieden, maar we moeten ons beperken. Tenslotte enkele regels uit "Elburg in het heden en verleden' van G. Wijgmans: 'Komt men uit $en groote stad als Amsterdam, waar de polsslag van het leven zoo mei klopt, in een kleine plaats als El- burg, dan wordt men getroffen door de kalmte en de jrust, welke er heerscht. Hier niet die verwoede strijd om het bestaan, die aan het leven in een groote plaats dat rus- telooze gejaagde karakter geeft. De haast door den grootstedeling aan den dag gelegd, om zooveel moge lijk te bereiken om te volbrengen bestaat hier rjiet, het leven gaat hier bedaard zijn gang, in regelma- tigen tred. Het is innerlijker en niet zoo schokkend als in een gróote stad. Men stelt zijn doel-niet' zoo hoog, doch valt- ook niet zoo laag neer. Toen ik door Elburg's straten liep en de voorbijgangers, waarvan velen, zooals in kleine plaatsen nog gebruikelijk mij een vriendelijken groet toeknikten, be schouwde, dacht ik onwillekeurig aan de stoere gestalten, door de grootmeesters der Oud-Nederland- sche schilderkunst afgebeeld. Die zelfde kalme onverzettelijkheid, die de groote stadsmensch vrijwel ver loren heeft, en onze voorvaderen m ruime mate bezaten, vindt men dik- 1S wijls terug bij de bewoners kleine plaatsen en van het pk r land. Zij bewaren het langst K oerkracht van het ras of volk zijn kenmerkende karakter! Als men die menschen, die nog t door de opwinding van het mod ne leven zijn aangetast, ziet spreekt, begrijpt men, waarom oude Hollanders zoo weinig zenuwziekten ontvankelijk ren Dat werd geschreven Sindsdien zijn de tijden verande Zelfs voor het oude, kleine E.lbu Het Zuiderzeestadje met zijn i merkelijk, evenwijdig wegen troon ('de straten zijn zoo recht waren ze langs een liniaal getrc ken', aldus Wijgmans) dat op laatste jaren na vierhonderd js J lang slechts met één ziel per jj ui groeide. Behalve Elburg en Do burg worden zeventien plaatsen beschreven, waaxon Nijmegen, Zutphen, Harden Buren en Bronkhorst, het klei stadje van Nederland. In het be j zijn ook enkele gedichten opga men, zoals het wondermooie ging naar Bommel om de brug zien' van Martinus Nijhoff. Stads- en dorpsgezichten in derland. Uitgave: De Walburg Pi Zutphenonder auspiciën van Stichting De Gelderse Bloem, pagina's. Geïllustreerd, 50,- dieren over vele kilometers verspreid. Twee onderzoekers beschrijven deze maand de gevolgen in het Britse tijdschrift Health Physics Tussen 1958 en 1960 moten waarschijnlijk dassen of prairiehonden zijn gaan graven in een greppel die radioactief afval bevatte. Dat afval had de vorm van grote zoutkoeken. zes tot negen meter onder de oppervlakte De graverij werd in 1964 ontdekt, waarna het afval werd herbegraven met een beschermende asfaltlaag er omheen. Tegen die tijd hadden konijnen en veldmuizen de besmetting al over een gebied met een straal van acht kilometer verspreid. Roofdieren die radioactieve konijnen en muizen aten. zorgden voor een verspreiding van nog eens dertig kilo meter De omvang van de besmetting werd met geigertellers aan de uitwerp selen van de dieren gevolgd. Er waren geen aanwijzingen dat de besmet ting tot buiten het 1500 vierkante kilometer grote natuurreservaat waren gekomen, waar zich dit alles afspeelde. Het reservaat is voor publiek gesloten. DEN HAAG Minister Gruijters (ruimtelijke ordening) geeft de voorkeur aan Alkmaar als vestigingsplaats voor een nieuw bedrijfskantoor van het provinciaal electriclteitsbedrijf voor Noord-Holland Directie en personeel van het PEN zijn voor nieuwbouw in Heerhugowaard. In antwoord op vragen van de tweede-kamerleden Joekes (VVD) en Van der Spek (PSP) heeft de minister medegedeeld dat vestiging in Heerhugowaard te betreu ren zou zijn in het kader van het door hem beoogde groeikernenbeleid. De bewindsman bevestigt in zijn antwoord dat hij gedeputeerde staten van Noord-Holland schriftelijk te kennen heeft gegeven dat hij voorstander is van vestiging van het kantoor in Alkmaar. In een brief aan het provin ciebestuur heeft hij geschreven dat hij aan vestiging in Alkmaar zonodig steun zal verlenen. Minister Gruijters is niet van mening dat zijn brief een ongeoorloofde in menging in provinciale aangelegenheden is De minister zegt in dit sta dium nog niet tc kunnen meedelen onder welke titel de beloofde steun zou moeten worden verleend. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland beslissen dit najaar over de ves tiging van het bedrijfskantoor. personeel gevraagd In onze kaas-delicatessenwinke) vragen wij een VERKOOPSTER. Werktijden nader overeen te ko men. De Goudsche Kaasboerties. de kaasspecialisten van Scheve- ningèn, Stevinstraat 176, tel. 070- 553081. T102 Woonruimte aangeboden Zoekt u naar kamers o' etages en div. andere woonruimten ol kan toorruimten. kom dan naar net ka mer- en elagebemiddelingsbedrijl „Centrum' op woensdag, donder dag en zaterdag a.d. Van Baer- lestr 24. Den Haag. tel. 070- 654778. Steeds van 11.00—18 00 uur T105 Woonruimte gevraagd Uw flatwoningen, villa's en bunga lows. kantoorruimten en etages worden snel verhuurd of verkocht door kamer- en etagebemidde- lingsbedriji Centrum B.V. op woensdag, donderdag en za terdag a.d Van Baerlestr. 24. Den Haag. tel. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur T106 TV, radio, muziek instrumenten enz. AUTORADIO, gratis inbouw. Phi lips-dealer. Blaupunkt. autoluxe. Magnoliastraat 26. tel Wie heeft voor invalide dame nog in goede staat verkerende KLE DING. maat 44-46' Liefst |apon. blouse of rok, die men niet be- hoelt te striken. Geen mantel of jas. Niet ter overname. U kunt con tact opnemen met tel. 070-232539 PARAPLU-REPARATIE (ook opvouwbare) WANDELSTOKKEN, INVALIDEN- STOKKEN. RUBBERDOPPEN Re paraties worden alleen aan de zaak aangenomen. Paraplu-mkga- zijn Van Oerle, Haarlemmerstraat 95, Leiden, tel. 071-23458. T109 AUTORIJSCHOOL DE RANDSTAD geeft autori|les in Frans, Duits of Engels, lesprijs 22,50 per. vol uur Incl. schr theorie Ook 's avonds bereikbaar. Tel. 070- 467374. b.g.g. 637851 Tl 17 Dansen is Plezier voor Twee' Doet u straks ook mee? Jongelui, oude ren. alleenstaanden, gehuwden welkom bi| Evert Castelein (keus uit 43 clubs) Bollenstreek - Rgns- burg - Zoetermeer. Aanvang vanaf 20 augustus Leiden 24 augustus. Inschri|ving voor alle klubs vanaf 15 augustus 071-23583 Ti 25 'n Gouden Tient|e voor u? Wie fotografeert onze vliegtuigre- kiame? 10 voor 'n goede foto. n Echt gouden tientje voor de aller mooiste loto Succes' Danscen trum Evert Castelein. Hooglandse Kerkgracht 48. Leiden. Bondstraat 13. Lissen 071-23583-62604- 63165. Tl 25 Dansles-5 Gezellic. goed en hart stikke fi|n bij Evert Castelein. Jon geren - ouderen - alleenstaanden - gehuwden welkom' Lisse Noordwijkerhout - Ri|nsburg - Zoetermeer vanaf 20 augustus Leiden 24 augustus Inschrijving voor alle clubs vanaf 15 augustus Tel 071-23583 62604 T125 Dansen is plezier voor 2' U hoort het via de radio, u zag het op de t.v. in de krant maar ook ir lucht. Fijn dansen leren'5 Welkom bi| Evert Castelein, Bollenstreek, Riinsburg, Zoetermeer en Leiden Inschrijving vanaf 15 aug. T125 weet niet half hoe de krant z'n leven kan veranderen. dat éne vroege uurtje per dag voor het bezorgen van deze krant U kunt misschien wel gelijk beginnen! In uw eigen omgeving! Kom langs: Parkstraat 22, Den Haag of bel469445 (na 19 uur 244784 of 322176). Ons geslaagdenboekje 1974 met de namen en adressen van in dat jaar geslaagde kandidaten en tal van interessante wij U op aanvraag gaarne toe. de 2451 bij ons grafieken, zender 1 ra Konfliktsituaties vragen om overleg. Soms strijd. Daarvoor dient 5^-"* de vakbeweging. Maar kom niet met uzelf in konflikt.Wordt lid van het CNV. wie lef béeft, wordt lidvan het CCNV> Bon voor inlichtingen [y In open envelop:*- zonder post- 1 C.N.V.- Antwourdnr. 1096-Utrecht. Begin september in Den Haag aanvang van nieuwe cursussen M.B.A.: 201 geslaagden Exartiens juni 1975: P.D.: 652 geslaagden In 1974 slaagden bij ons insOtqul 2451 cursisten, n.l. 1250 voor Praktijkdiploma Boekhouden; 596 voor 557 voor S.P.D. en 48 voor Acc. A/C. Inl., prosp. en inschr, maandag t/m vrijdag van 9-5 en 7-9 uur SWEELINCKPLEIN 46 TELEFOON 333880* STICHTING A.A.Z.-NUTSZIEKENFONDS 'S-GRAVENHAGE Op onze verstrekkingenadministratie is plaats voor: Vereist is: een behoorlijke algemene ontwikkeling (ten minste MAVO-niveau) administratieve ervaring Geboden wordt: een prettige werkkring in een modern kantoor goede arbeidsvoorwaarden gunstige werktijden Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de directie Loosduinseweg 9, 's-Gravenhage

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10