'Hilversum 3 brengt te weinig goede popmuziek' KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's 'Federatie NVV en NKV moet doorgaan' Gekeurde occasions op bestelling bij Mercedes Even puzzelen Harry de Winter tegen de huidige Veronica-formule Acteur Rien van Nunen overleden Groot ongenoegen Zuidafrikaanse minister sprak in Nederland Puzzelhoek Mil '10' Verolme wil uniel|n gastanker bouwen^ TROUW/KWARTET MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Harry de Winter (27), producer van de NCRV- radioprogramma's Filter en de Filter-Furore Show, is in Hilversum zoals hij zegt een solo-actie begonnen om de omroepbazen er van te overtuigen dat er zowel op de radio als op de televisie aan zienlijk meer ruimte moet worden gecreëerd voor betere (lees: serieuzere) popmuziek. Hij is van mening dat het hitparade-ach- tige karakter van het dagelijkse Hilversum 3-menu tot veler onge noegen voortwoekert, en wil daar iets aan gaan doen. 'Als je bedenkt dat van de honderd vijftig uur zendtijd, die Hilversum 3 per week heeft, maar ongeveer zes uur wordt gevuld met goede pop. jazz of blues, dan is dat na tuurlijk een waanzinnig klein per centage vergeleken bij de rest. Na tuurlijk zal er best behoefte zijn aan die Veronica-formule met disc- jockeys, die al maar hun ego willen verkopen, maar de opzet is nu zo dat alle omroepen van alles kwijt moeten op Hilversum 3. Country- muziek. jazz. sport en noem maar op. En het gevolg is dat niemand werkelijk aan z'n trekken komt.' Behoefte Harry de Winter zegt een duidelijke behoefte naar wat meer serieuze popmuziek dagelijks bij grote groe pen jongeren te constateren. Toen hij vorig Jaar in het kader van 50 jaar NCRV samen met Rob Beins- dorp (eindredacteur van het Filter programma) vier popfestivals in het land organiseerde, waarvoor in totaal honderdduizend jongeren kwamen opdraven, keeg hij het overvloedig te horen. 'In gesprek ken met het publiek merk je dat men de radio niet eens meer aan zet, op een enkel programma na. dat duidelijk Is afgebakend van de rest.' Tijdens de vijf Filter-Furore shows, die tot nu toe door de NCRV zijn uitgezonden, was het al niet anders. In dit live-popprogramma (het eni ge op Hilversum 3) is De Winter er voldoende van overtuigd geraakt dat er een breed publiek achter zijn streven staat. 'De laatste maanden ben ik in het programma eens gaan pellen, de mensen gevraagd of ze eens wilden schrijven. Het gevolg is een massa brieven met allemaal dezelfde klacht: in één uur hoor je de hele week.' Bij wijze van experiment heeft Harry de NCRV nu zo ver gekregen, dat er op 18 september een half uur durende televisie-special rond het optreden van de groep Wishbone Ashe (vorige maand in de Leidse Groenoordhal) wordt uitgezonden. In de afkondiging van het pro gramma zal hij de jongeren weer aansporen te reageren, met het verzoek 'laat weten dat je keek'. Geen kijkgeld Harry de Winter: 'Het vervelende is, dat de groep Jongeren die ik wil bereiken, veelal nog geen kijk- en luistergeld betalen. Ze vallen dus buiten elk kijk- en lusteronder- 'De veroorzaker van een verstoring van het federatiegebeuren mag dan wel veel nieuws oogsten, hij laadt een enorme verantwoordelijkheid op zich. Gaat de federatie niet door, dan voorzie ik grote verwar ring binnen de vakbeweging, zowel binnen de kring van het NVV als van het NKV. Het is nu de tijd om alle barrières zo broederlijk moge lijk op te ruimen', aldus de heer Spijkers. De problemen rond de mijnwerkers- pensioenen bracht de heer Spij kers ook ter sprake. Met name het probleem van de excedent-pensio- nen ligt de Industriebond NKV zwaar op de maag. Er zijn behal ve de 37.000 gepensioneerden zo'n 60.000 oud-mijnwerkers met ultge- Rien van Nunen in een van zijn bekendste creaties: als Stiefbeen in de NCRV-serie 'Stiefbeen en zoon'. Van een verslaggever HILVERSUM De acteur Rien van Nunen is zaterdagmiddag op 62-jarige leeftijd in het verpleegte huis Zuiderhout in Heemstede over leden. Enkele dagen geleden werd hij getroffen door een hartaanval. Zijn loopbaan werd in 1969 afge broken door de gewrichtsreuma, die hem invalide maakte. Rien van Nu nen kreeg vooral bekendheid door de befaamde vaderrol in 'Stiefbeen en zoon'. Later speelde hij lange tijd de burgemeester in de kinder serie 'Swiebertje'. Gedurende twaalf jaar had hij een eigen toneelgezel schap en was hij succesvol lid van onder andere het toneelgezelschap van Beppie Nooy. In 1972 zond de NCRV een programma uit, dat spe ciaal aan Rien van Nunen gewijd was om hem en zijn gezin uit financiële nood te halen. Van de geldopbrengst werd de stichting vrienden van Rien van Nunen op gericht. Deze stichting heeft hem blijvend kunnen steunen tijdens zijn ziekte. AGAM, importeur van Mercedes-Benz-per- sonenauto's heeft in Utrecht een nieuw 'Ster-occasion- cenlrum' geopend. Hier worden inruilwa- gens van Mercedes-dea Iers uit heel Neder land met BOVAG-ga- rantie en gratis keu ring verkocht. Boven dien kunnen deze wa gens ook op bestelling geleverd worden. Dé gemiddelde prijs van de in Nederland verkochte gebruikte Mercedessen bedraagt rond twaalfduizend gulden. Dit is wel het drievoudige van de ge middelde prijs, die het Centraal Bureau voor de Statistiek berekent voor de gebruikte au to's van alle merken, maar het is minder dan de helft van de prijs voor de gemiddel de nieuwe Mercedes. De gemiddelde dielsel- auto van het merk met de ster komt als oc casion op circa elfdui zend gulden. Vooral de dieselauto is de laatste jaren steeds meer in trek gekomen, dank zij de in prijs en verbruik voordelige brandstofkosten. Meer dan de helft van de in Nederland verkochte diesels zijn Mercedes sen. Omdat de wagens langer meegaan dan benzine-auto's bestaat een grote tweedehands dieselmarkt. Mercedes-Benz. ge wend op bestelling te werken, organiseert nu deze occasionmarkt naar het voorbeeld van de aflevering van nieuwe auto's. Dit houdt in, dat wie een gebruikte wagen kopen wil. zijn wensen om trent type. uitvoering en kleur kan opgeven. Deze wensen worden dan in een kaart systeem opgenomen. Zodra de gevraagde wagen door inruil in voorraad komt krijgt de klant bericht. Deze vorm voor het verkopen van tweede hands wagens is mo gelijk. doordat de ga rantie behalve de nor- zoek. zodat ik op basis van cijfers nooit kan aantonen hoe groot de behoefte is. Daarom moet ik het met schriftelijke reacties doen. Dat is natuurlijk veel moeilijker. Het enige concrete wat ik verder kan doen is het blijven vechten in mijn programma's bij de NCRV, die echt openstaat voor suggesties op dit gebied. Maar natuurlijk zou er nog veel meer moeten gebeuren. Mijn groot ste wens voor Hilversum 3 zou een ontkoppeling zijn van middengolf en FM. zodat je een scheiding zou kunnen krijgen van al die schreeu werig gepresenteerde programma's en een aparte zender voor goede pop en blues. Kan niet In Neder land. dat weet ik wel. maar in Amerika vind je dat overal. Kost geld, akkoord, maar als een groepje intellectuelen zich beijvert voor een klassieke zender, komt-ie er ook. Het kan dus wel. Maar zolang dat een utopie blijft, zou ik al blij zijn als dan alleen de avonden voor honderd procent konden worden Ingeruimd voor goede pop. Geen opdringerige pre sentatie. geen lange verhalen, maar gewoon muziek.' Degenen die Harry de Winters ide aal onderschrijven kunnen hun re acties sturen naar postbus 1000 in Hilversum Toekomstig voorzitter Industriebond NKV GELEEN Piet Spijkers, de toekomstige voorzitter van de In dustriebond NKV (140.000 leden), heeft tijdens een propagandis tendag van zijn organisatie in Geleen 'krachten in de Nederlandse vakbeweging' gewaarschuwd de federatie tussen NVV en NKV niet te laten vallen. stelde rechten, die door de sluiting van de mijnengeen kans hebben gehad een volledige carrière te ma ken en dus hogere aanspraken op pensioenen op te bouwen. De heer Spijkers heeft uit gesprek ken met de regering begrepen dat geen extra financiën voor de exce- dent-pensioenen te verwachten zijn in verband met de consequenties op het totale gebied van de pensi oenregelingen. Het gaat inderdaad om een fqrs bedrag (vijf procent stijging vqn de excedent-pensioenen vergt ften bedrag van 800 miljoen), maar de regering heeft naar de mening van de heer Spijkers tegenover de mijnwerkers een extra verantwoor delijkheid. r male BOVAG-bepalin- gen een duur van drie maanden tot 10.000 km. tevens een gratis ANWB-keu- ring of vergelijkbare keuring inhoudt. Bij die keuring geconsta teerde gebreken wor den gratis hersteld. Het nieuwe occasion- centrum te Utrecht, gevestigd in de par keergarage Paardeveld. verwacht op deze wijze meer dan duizend Ster-occasions af te le veren. Een vlotte doorstro ming van gébruikte wagens word? mede bepalend geacht voor de verkoop van' nieuwe auto's. De totale Ne derlandse automarkt blijkt in steeds sterke re mate Afhankelijk van de vraag voor ver vanging. Nog maar kort geleden diende de helft van de nieuw verkochte wagens voor de groei van het auto bezit; in 1980 zal dit nog maat voor één derde van de totale verkoop gelden. Oud-premier De Jong behoort niet tot de katholieken die blaken van vernieuwingsdrang. Integendeel, veel van wat mgr. Gijsen zegt, spreekt ook hem wel aan. Des temeer moet het <Jp verontruste geloofsgenoten van hem indruk hebben gëmaakt dat juist de heer De Jong zaterdagavond in Brandpunt de bisschop van Roermond heeft gekapitteld. De wijze wairop deze zich in een rede te Dussöjaorf heeft gekeerd tegen zijn collega-bisschoppen vond hij 'onheus, zo niet onbehoorlijk'. Het zal veeilcljkers zijn opgevallen, dat de gewezen minister-president zonder diplomatieke omwegen en kennelijk met pijn in het hart zijn mening gaf. Dat laatste is te begrijpen, want het is niet niks om te moeten zeggen dat er in een bisschoppelijke toespraak zo weinig naastenliefde doorklonk en dat er in tegendeel veel meer hoogmoed uit te destilleren viel. 'Dat maakt mij verdrietig', zei de heer De Jong. Vóór hem had bisschop Ernst van Breda zich gekeerd onder andere tegen de bewering van zijn Roermondse collega dat de beweging in de Nederlandse kerkprovincie er vooral een is van aanpassing aan de wereld. Er is juist zo een duidelijke terugkeer tot Jezus Christus merkbaar, aldus mgr. Ernst. Brandpunt besteedde ook aandacht aan de opvang van de vele Surinamers die hun geboorteland verlaten. Opmerkelijk dat uitgerekend mr. Osanto. die als landgenoot hun sociale belangen behartigt, het onderbrengen van grote aantallen Surinamers in kleine gemeenten onjuist vindt. Ook reeds volkomen Ingeburgerde rijksgenoten spraken de vrees uit dat bij te grote concentraties de problemen uit de hand kunnen lopen. Dan vraag je Je toch wel af. wie dergelijke plannen in Den Haag bedenkt. Bijvoorbeeld om in Stavenisse, met naar ik meen 1300 inwoners. 500 Surinamers te huisvesten. Zijn de ambtenaren die bij de opvang van de honderdduizenden repatrianten uit Indonesië goed werk hebben verricht (en ook veel hebben geteerd) allemaal met pensioen? De zaterdagavondprogramma's van de KRO lijden de laatste maanden voor wat de ontspanning betreft aan bloedarmoede. Door drie keer terug te grijpen naar een oud 'Groot Ongenoegen' werd het deze keer toch nog gezellig, en zelfs meer dan dat. want met deze terugblik in drievoud viel des te beter op hoe razend knap en genuanceerd Ton van Duinhoven karakters weet te typeren. Een kunst die ettelijke klassen hoger ligt dan het gewone 'mannetjes maken'. TON HYDRA Van een verslaggever DEN HAAG Zuid-Afrika kan de vrije wereld diensten verlenen zon der formele verdxagsbanden, en doet dit ook. De regels van de NAVO maken formele banden met Zuid-Afrika onmogelijk, maar ha vens als Simonstown zijn voor nlet-commundstische landen in ge val van oorlog beschikbaar. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Hilgard Muller, zaterdag op een persconfe rentie verklaard. Minister Muller brengt, op doorreis naar West-Duitsland., een twee daags bezoek aan Nederland. Hij heeft vrijdag met staatssecretaris Kooij mans van buitenlandse zaken besprekingen gevoerd. Muller om schreef deze als 'heel vriendschap pelijk' en dr. Kooijmans als 'bij zonder openhartig', waarbij de laat ste tegenover het ANP verklaarde, dat samenwerking tussen de NAVO en Zuid-Afrika niet ter sprake is gekomen. Minister Muller verweet staatsse cretaris Kooijmans de apartheid hij sprak zelf over 'gescheiden ontwikkeling af te wijzen zonder een alternatief te noemen en geen 'constructieve voorstellen' te heb ben gedaan. 'Dank zij de gesprek ken heb ik een beter begrip voor de moeilijkheden die staatssecretaris Kooijmans heeft bij het begrijpen van ons probleem', aldus minister Muller, volgens wie de staatssecre taris 'het bestaansrecht van de Zuidafrikaanse natie' aanvaardde. De minister ontkende dat Zuid- Afrika druk uitoefent op de leider van het blanke minderheldsbewind in Rhodesië, Ian Smith, om tot een vergelijk te komen met de Afri kaanse nationalisten en noemde berichten, als zouden vanuit het onder Zuidafrikaanse besvjur 6taande Zuid-West Afrika infiltra ties im Angola hebben plaats gehad 'volmaakt ongegrond'. door Vilhelm Moberg Crtpyriglif Hnllnmltft B V. Banrn —145 Maar Kristlna dacht niet dat het zo gemakkelijk ging om een persoon te veranderen. Zo'n papier kon haar toch niet tot een ander maken dan die ze was. ook al was het nóg zo'n fijn papier met prachtige stempels erop. waarop haar eigen naam ingevuld stond met gTOte let ters. Hier was zij Amerikaans staatsburgeres, die de vrouw van Charles O. Nelson genoemd werd. Maar wat betekende die nieuwe naam voor haar? Die veranderde toch niets aan haar zelf. Ze bleef die ze sinds haar geboorte altijd geweest was: Kristlna Johansdotter van Duvemala in de gemeente Al- gutsboda In Zweden. En al veran derde haar naam ook helemaal op de Amerikaanse papieren, toch bleef ze even vaak en even veel als vroeger aan haar oude vaderland denken Maar ze had de laatste Jaren ge merkt dat Karl Oskar anders was geworden. Niet wat zijn kleding be treft of in uiterlijk, maar in zijn spreken en in zijn wijze van den ken. Alle nieuwe gewoonten hier vond hij best. hij vond ook dat de Amerikanen sLim en flink waren, hij vond eigenlijk alles goed wat ze deden en trachtte het na te doen. Hij gaf zelf ook blijk van die ver andering. toen hij zijn vrouw vroeg of hij zich voortaan maar niet bij de naam zou noemen die de Ameri kanen voor hem gebruikten: Char les O. Nelson. Wat vond zij daar van? Ik vind van niet! zei Kristina. De Zweedse koning mag je afzwe ren. maar als je je Zweedse naam aflegt, dan ga ik je uitlachen! Want dan ben je een opschepper! Dat was duidelijke taal en hij zei verder niets meer. Kristlna had ge lijk. dacht hij bij zichzelf. En daar om bleef hij zijn oude naam schrij ven: hij was nog steeds Karl Oskar Nilsson. De kruitdamp van de vreugdescho ten trok op en de zorgen voor het bestuur van de nieuwe staat namen een aanvang. Vrijheid gaat altijd gepaard met een hoop beslomme ringen en vrijheid is het moeilijkst voor diegenen die er niet aan ge wend zijn. De inwoners van Min nesota moesten het er nu eens over zien te worden hoe hun staat be stuurd moest worden. In het oude territorium hadden de mocraten en utrigs om de macht gestreden. Maar irt 1855 was er een nieuwe partij bij gekomen, die het Jaar tevoren in Michigan was opge richt; haar leden noemden zich re publikeinen. Republikeinen en democraten kwa men in St. Paul bijeen, om samen een grondwet voor de staat Minne sota te ontwerpen. Maar de kloof 151 'Hoera jongens het gaat goed!' riep de heer Humfrie P. Puckel- ton uit. Hij had het vuur onder de oven goed laten opstoken en stond nu op de rand van de kroes te roeren met een dikke ijzeren staaf. 'Het spul begint al te smelten! Gooi nog maar wat brandstof op het vuur!' Weer roerde hij verder in zijn kroes en weldra vormde zich een witgloeiende metaalmassa die zo week begon te worden als stroop. 'Nog harder stoken Jon gens!' juichte Humfrie. 'En maak dan nu een gootje van klei, dat van de smeltkroes naar de gietvorm loopt!' 'Wat een onzin allemaal', gromde Theobald de Norse. 'Smelt- kroesen, kleizuiltjes. gietvormen en nu weer gootjes. Och, och och en uit die verwart e baaierd van on duidelijke handelingen zou een schietkanon moeten groeien?' 'Rus tig nu maar. heer baroen', suste de pater en ook Humfrie liet zich niet PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN onbetuigd. 'Let nu maar eens Kat Theo ouwe jongen', zei hij. dra: metaal Is gesmolten en de klaar. Nu gaan we gieten. Aajstri kant lui!' Hij klom van de i kroes nam een aanloopje èn troc met een krachtige beweging fors gat in het aardewerk va> mm kroes, vlak boven de goot. Zie Gor en sissend liep het gesmolten kab taal daar doorheen en het vl beh keurig in de gietvorm van hetjver non. let voo: "J*1 Jfc H- Radio vandaag HILVERSUM I NCRV 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.4-1 (S) Aktualiteiten. 7.55(S) Aangestipt. 8 00(S) Te Deum Laudamus. 8.24 Evange lische commentaar bij de tijd. 8 30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw: 8 45SPlein Publiek. 10.30 Nws. 10.33 Zingen met Cecilia. 10.50 Schoolradio. 11 00(S) In 't zilver, voor oudere luiste raars. 12.00(S) De Killma Hawalians Show 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12 30 Nws. 12.41 (S) Aktualiteiten. 13.00 (S) Operafragmenten. 13.30 (S) Onder schooltijd. TROS 15.00(S) Het kind en wij. 15.30 Nws. 15.33(S) Kamermuziek. 16 00(S) Een mondje Frans. 16.30(S) Keerpunt. OVERHEIDSVOORL. 17.20 De Uitzending van de KVP. HILVERSUM I TROS 18.30 Nws. 18.41 (S) Manon Le- scaut. EO 20.00 (S) Licht over het verre oosten. 20.30 (S) Finale voor U. 21.15 Avondoverdeking. NOS 21.30 De Vrije, Ge dachte. 21 45 (S) Eurollght. 22.25 Bond zonder Naam. 22 30 Nws. NCRV 22.40(S) Aktualiteiten NOS 22.50(S) Hobbyscoop. 23.20 NOS Jazz - Jazz in aktle. 23.55 Nws. HILVERSUM OI VARA 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20(S) Spitsuur. 8.00 Nws. 8 11 Dingen van de dag 8 23(S) Spitsuur. 9.00(S) Strijkorkest. 9.35 Waterstanden. 940(S) VARA-Gram presenteert. NOS 9.50(S) Muziek uit de Mideleeuwen en Renaissance 10.30 Meer over minder 11 00 Nws. 11.40 RVU Educatief progr. NOS 12.00 Den Haag deze week. 12 15 Uitzending van SYMBIOSE NOS 12.25(S) Promenade orkest. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. VARA 13.11 Dingen van de dag. 13.20(S) VARA-Gram presen teert. NOS 13.30 Onder de Groene Linde. 13 50 Ik neem de benen. 14.30 Zoeklicht op Nederland. 16.00 Nws. EO: 16.09(S) Licht en uitzicht. 16.40(S) Voor de kin deren. 17.00(S) Na vijven. 17.40(S) Licht ensemble. 17 55 Mededelingen. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30(S) Voor de Jeugd. P.P.19.00 Uitzendng van DS 70. EO 1910 Lectuur op tafel. 19.20(S) Wij hebben een woord voor de wereld. 19.45 Bijbelstudie. NCRV 20.00 Nws. 20.05 CS) Overdenking. 20.15(S) Klassieke muziek. 22.00(S) Klassieke mu ziek. 22.15 (S) Literama. 22.45(S) NCRV Vocaal Ensemble. 23.10 (S) Pianorecltl 23.55 Nws. HILVERSUM in AVRO 7.02 Drie op je boterham. 9.03 CSPep-op-drie. 11.03 Radiojournaal. 11.05 Drie draait op verzoek. 12.03(S) Speciaal TV vandaag 0 Joan Turner vertelt over het le ven, de carrière en het einde van haar man Victor Jara. Deze Chi leense volks- en protestzanger be hoort tot de slachtoffers van het huidige regiem. Ned. 1, 20.20 De TROS brengt een deel van Jan Blaasers theatershow op het scherm. Ned. 2, 21.10 0 Aktua TV geeft achtergrondin formatie. Ned. 2. 21.45 In Instrumental Journey treden bekende Nederlandse musici op o.w. Piet Noordijk, Wim Overgaauw en Harry Mooten. Ned. 2, 22.25 Adelheid Hanke-Schafer maakte een programma waarin wordt ver geleken hoe mensen in West-Duits land. Frankrijk en Tsjechoslowa- kije door hun werk worden beïn vloed. Duitsl. 2, 21.30 De magisch-realistische schil deres Diana Vandenberg vertelt in Keerpunt hoe zij twee jaar na het mislukken van haar huwelijk zich zelf heeft hervonden. Hilv. 1, 16.30 De NOS herhaalt een program ma uit 1972 over het weglopen van kinderen. Hilv. 2. 13.50 De NCRV brengt hulde»aan de componist Anton Bruckner. Voor het eerst wordt in Nederland diens Symfonie in f uitgevoerd. Daarna volgt een gedeeltelijke reconstruc tie van een concert dat Bruckner in 1871 te Londen gaf. Uv. 2, 20.15 HILVERSUM IOI NOS 18.03 De vakaturebank. 18 10 Joost mag niet eten. AVRO 19.02 Drie loopt achter. VPRO 20.00 Tilt 21.02 Han Reiziger. 22.02 Rik Zaal. 23.02 Wim Noordhoek. 24.02 Jan Donkere. NOS 1.02 Tineke. 4.02 Washand. VARA 6.00 Alfred La garde. NEDERLAND I NOS-NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie TELEAC 18.15 Archeologie les 4 NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal VARA 19.50 Sula, tv-fiilm NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Companero (Kameraad) filmportret 21.20 McMillan en vrouw.' politieserie 22.55 SYMBIOSE NOS 22.59-23.04 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal TROS 19.05 Doctor Who, jeugdserie 19.30 NL Tippers, licht muziekprogramma NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Pepper. politieserie 21.10 't Is anders, showprogramma 21.45 Aktua TV 22.25 Instrumental Journey zomeravondau bade NOS 22.50-22.55 Journaal tussen de beide groepen was te breed dan dat hun gedelegeerden hun werk aan een en dezelfde tafel konden verrichten. Het bleek een moeilijke zaak om één grondwet voor de nieuwe staat samen te stel len. maar twee bleek heel gemak kelijk te zijn: de partijen gingen elk in een kamer zitten en stelden elk een constitutie op die op onge veer tweehonderd punten van el kaar verschilden. In de Oude Wereld schoten de mensen elkaar overhoop, als ze het niet eens konden worden, maar re publikeinen en democraten waren het op dit punt geheel met elkaar eens: dót mocht bij hen In de Nieuwe Wereld niet gebeuren: Na langdurige en moeizame onderhan delingen konden ze van beide grondwetten ten slotte toch een maken, die door beide partijen aangenomen werd. In elk vakje een letter plaatsen die tesamen een woord vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uifr dezelfde letters als het vooraf gaande woord plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit de zelfde letters als het voorafgaand minus een letter. 1. muzieknoot, 2. lof. 3. kleverige stof, 4. lengtemaat, 5. beroep, 6. wit te mier, 7. verdienstelijkheid, 8. pachter, 9. natuurlijk waterbekken, 10. buitenhaven, 11. water in Fries land. OPLOSSING VAN VRIJDAG Horizontaal: 1. fladderak; 2. aar- oog-adé; 3. vaal-er-kat; 4. ongel- ieme; 5. ree-net-ton; 6. armee edel; 7. bars-kei-RO 8. ere-talaar; 9. lamel-snik. Verticaal: 1. favorabel: 2. laan-era- ra 3. ara-gem-rem; 4. dolen-Este; 5. doel-eek-al; 6. eg-rite-els; 7. ra- ket-di-An; 8. Adam-oer-al; 9. ke ten-lork. Ba 'or; üd ra; ns; 1 xl ROTTERDAM De prijzen van de merken Simca en Chrysler France zijn deze week met gemiddeld 6% verhoogd. De forse prijsverhoging wordt door Chrysler Nederland niet alleen toegeschreven aan kosten stijgingen. maar ook aan technische verbeteringen. Zo hebben alle mo dellen nu een gescheiden remsy- steem en de meeste uitvoeringen oo rembekrachtiglng gekregen. RIDDERKERK De 75- scheepsbouwer Cornelis V< heeft plannen ontwikkeld bouw van een mammoetgastal die volgens hem uniek is wereld. De schepen van Verolme z ij twee keer zo groot zijn als tol"! toe voor mogelijk is gehouden 0i mammoetgastanker, die een le krijgt van 365 meter en een bi te van 62 meter, heeft een diep ,r van slechts 12,5 m. Dit is de van 'n vergelijkbare olietanker. schip zal 330.000 ton vloeibaar in kunnen vervoeren. De kosten au een dergelijk vaartuig bedragen aa miljoen gulden. Verolme e thans onderhandelingen met 'n i tal werven voor de bouw van nieuwe type schip. Er zijn niet veel werven in wereld in, die de V r metankers kunnen bouwen. Bi; RSV in het Botlekgebied ls a. volgens Verolme mogelijk, i t0] zijns inziens zal het toch combinatie van werven mo rej worden, die aan het totale pr%e gaan meewerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4