Duizenden doden bij aardbeving in Z.O.-Turkije Chili ■=\i Pronk houdt geen toespraak in VN l idezekrant vgezegd Portugal wacht weer op kabinet - pag 5 Het onderwijs vraagt et Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Moskou scheidt Spasski van nieuwe liefde jterke drank leel wat goedkoper Controle naleving vangstbeperking wordt strenger Vier doden bij verkeersongeval Ijzergieterijen in Bergen op Zoom willen samenwerken Zo'n krant is Trouw. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. l> TSssS hoort bóju. 132.] 33e JAARGANG NO. 9619 - MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 rouw Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. SAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 MNEMENT f 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Snnenland hileense ballingen in ongerstaking 3 iocialisten pleiten oor de samenwer- ingsschool 7 uitenland rardisten opgeroepen egen blanke furie 5 ierk lij was geen pinkster- ïan, maar toch 2 iunst 'erspekt': goed ge- ruik van theatermo- elijkheden 7 rieven van lezers 2 adio en tv 4 trips en feuilleton t ven puzzelen 4 link van Rijsdijk 6 w probleem 6 ANKARA (Reuter, UPI, AFP, AP) Het zuidoosten van Turkije is het afgelopen weekeinde getrof fen door een zware aardbeving, die volgens officiële tellingen aan minstens 1700 mensen het leven heeft gekost. Woordvoerders van de ijlings toegesnelde reddingsploegen zeiden gisteren dat het uit eindelijke dodental zeer waarschijnlijk meer dan 3000 zal zijn. artok, maar vooral Bach zijn e favoriete componisten van fluitist Thijs van Leer. 'Ik i Bach graag persoonlijk ebben gekend. Wat zou ik em veel hebben te vragen ver zijn werk. Ik kijk vre- elijk hoog tegen hem op' Dit ei Thijs van Leer tegen Fred immers, die hem in het Bel- iche Geel interviewde. U idt het interview op pagina Een beeld van de ravage in de Turkse stad Lice, waar zich zaterdag een aardbeving voordeed. Om beter te Hunnen bemiddelen Van onze speciale verslaggever NEW YORK Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) zal vandaag geen toespraak houden tot de speciale zitting van de Al gemene Vergadering der V.N. over een nieuwe economische we reldorde. [Bromik is tijdens dieze zitting voor zitter van de commissie, die wil [proberen de standpunten van de ontwikkelingslanden aan de éne en de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten aan de andere <kant tot elkaar te brengen. De bewindsman wil deze rol als bemiddelaar niet in gevaar brengen door een rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Na ties. Pronk zou een erg vlakke toe- |spraak moeten houden om geen &STRICHT De rijkspolitie t zaterdag en zondag met vijftig i de bosachtige omgeving uitge- d tussen Swalmen en Reuver, vrijdag de helm en jas zijn onden die het sinds 2 september oiste meisje Marjo Winkens bij kan hebben gehad. van de partijen tegen zich in het harnas te jagen. De minister vond daarom dat Nederland beter kan afzien van zijn recht om de alge mene vergadering toe te spreken, zeker ook omdat het standpunt van ons land op het punt van de on<t- wikkelingssamenwerking bekend is. Om deze reden wil Pronk ook niet dat ambassadeur Kaufman, de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de VN, de rede zal uitspreken. Aan de toespraak heeft hij gisteren tot laat in de middag gewerkt, maar uitein delijk bleek het niet mogelijk om de scherpe kanten er af te slijpen, en dan 'toch nog iets te zeggen', zoals de zegsman van de minister het uitdrukte. Dat niet uitspreken van de rede betekent wel dat het Nederlandse voorstel om de armste landen uit- "~|snap niet hoe je kunt geloven een school die van drie le- sbcschouwingen tegelijk uit- Drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Unie 'School en Evangelie' Droog en zonnig Droog en zonnig met maxi mumtemperaturen omstreeks '19 graden en een zwakke ver anderlijke wind. MORGEN EN OVERMORGEN: jzonnige perioden maar later ook plaatselijk een bui. Enige stijging van temperatuur. Morgen zon op: 06.03 onder: 19.11 maan op: 11.09 onder: 20.36 Wperij van Bolsjewieken! MOSKOU De Frangaise Marina Cherbatcheff, die op 11 november in het huwelijk zou treden met de voormalige wereldkampioen scha ken. de Rus Boris Spasski, heeft van de autoriteiten in Moskou de opdracht gekregen het land vóór eind september te verlaten. Daarmee is een voorlopig diepte punt gekomen in de zeer slechte verstandhouding tussen Boris Spasski en de Russische autoritei ten. Sinds Spasski door Bobby Fi scher als wereldkampioen werd onttroond is er steeds meer kritiek gékomgn op de schaker. Nadat hij nog buitenlandse toernooien had gespeeld, werd hem deelname aan verdere toernooien buiten Rus land verboden. Spasski, die in juni 1974 zijn vrouw Larissa verliet en twee maanden geleden officiéél van haar scheidde, wil de autoriteiten toestemming vragen om als de uitwijzing toch door mocht gaan, nog deze maand met Marina te mogen trouwen. Hij verwacht dat als zij eenmaal het land verlaten heeft, van een huwe lijk niets meer zal kunnen komen. De Francaise die als secretaresse op de ambassade van Frankrijk in Moskou werkt, zei dat ze niet van plan was Rusland te verlaten. 'Ik ben niet van plan te vertrekken. Ik blijf.' Zij krijgt in haar strijd ech ter geen steun van de Franse am bassadeur. Van een verslaggever UTRECHT De controle op de naleving van de vangstbeperkings regelingen voor de visserij gaat veel strenger worden en opgemaak te processen-verbaal zullen gevol gen hebben. Ir. S. Herweijer, direc teur-generaal van de landinrichting in de visserij en bij het ministerie van landbouw en visserij, verklaar de dit zaterdag in een buitengewo ne vergadering van de Nederlandse visserijbond in Utrecht. Volgens hem heeft beraad in justitiële krin gen hiertoe geleid. Van de kant van de vissers werd er in deze vergadering ernstig over geklaagd dat overtreders van de regelen helemaal niet gepakt wer den. De controle en het opnieuw aanbrengen van wijzigingen in de quoteringsregeling waarover in deze vergadering ook gesproken werd hebben dan helemaal geen zin. Beeld uit de zaterdag-zondag ontmoeting SpijkenisseFC Dordrecht. De Dordtse doelman heeft de bal klemvast voor Van Til gevaarlijk kan worden. Dordrecht won na verlenging met 21. AMSTERDAM De eerste ron de van het toernooi om de KNVB beker heeft twee verras singen opgeleverd. De amateur clubs Emmen en Rheden slaag den erin twee eerstedivisieclubs respectievelijk FC Groningen en Volendam Uit te schakelen. Ver der kwam net niet, al waren veel amateurclubs dicht bij een sensatie, maar in veel gevallen werden ze tenslotte door straf schoppen uitgeschakeld. Twee amateurclubs van de acht werden direct uitgeschakeld. Noordwijk dat met 30 van Haarlem verloor en Helmond dat niet opgewassen bleek tegen Heracles: 8—0. De Nederlandse dameshockeyploeg heeft de kans om door te dringen tot de finale van het wereldkampioenschap niet meer in eigen hand. Alles hangt na dit weekeinde af van de uitslag van Wales-Australië. Op Forest Hills zorgde de Span jaard Manuel Orantes gistera vond voor een grote sensatie door de als eerste geplaatste Amerikaan .Tim Connors in de finale in drie sets te verslaan. Uitgebreide reportages over deze en andere gebeurtenissen op de sportpagina's. Minister Pronk stel van betaling van hun schulden te geven niet aan de Algemene Vergadering wordt voorgelegd. Het is niet bekend hoe dit voorstel nu bij de Verenigde Naties op tafel zal komen. Wel zou Nederland met kracht blijven strijden dat de arm ste landen inderdaad een adempau ze krijgen. Het aantal gewonden wordt ge raamd op enkele duizenden, terwijl het aantal daklozen op minstens 30.000 wordt geschat. Het zwaartepunt van de bevingen die zich zaterdag rond het middag uur voordeden, lag in de provincie Diyarbakir, die aan Syrië grenst. De ongeveer 8.000 inwoners tellende plaats Lice, die in het epicentrum van de bevingen lag. werd vrijwel met de grond gelijk gemaakt. Vol gens de jongste officiële tellingen zijn alleen hier ad 840 slachtoffers geborgen. Het gebied werd getroffen door vier schokken waarvan de zwaarste een kracht had van 6,8 op de schaal van Richter. Deze beving hield 23 seconden aan. Direct na de schok ken braken in Lice branden uit, waarschijnlijk als gevolg van breu ken in electrische leidingen. Toen de ramp zich voltrok zaten de meeste bewoners thuis aan het middagmaal, of waren in de mos keeën voor de plechtigheden ter voorbereiding van Ramadan, de grote vastenperiode in de Islamiti sche wereld. Zo kwamen In Lice talrijke mensen om onder het puin van de vier moskeeën. Hulpmaatregelen De regering in Ankara trof direct omvangrijke hulpmaatregelen. Eni ge duizenden burgers en ongeveer duizend militairen werden naar het rampgebied gestuurd en de bevol king werd opgeroepen bloed en le vensmiddelen af te staan. Gisteren werden nog eens duizend militairen ingezet. Het reddingswerk werd zaterdag bemoeilijkt doordat er zich nog en kele aardschokken voordeden. Ver der vormt de moelij ke bereikbaar heid van de vele dorpen ln het getroffen gebied een groot pro bleem. Vooreerst werd de hulp vooral gericht op de verzorging van de talloze gewonden. Pas later kon aandacht geschonken worden aan het bergen van de slachtoffers. De Turkse autoriteiten hebben noodziekenhuizen laten inrichten voor de eerste hulp. Gewonden werden per helicopter overgevlogen naar de provinciehoofdplaats Diy arbakir en naar andere steden ln de buurt .In het zwaar getroffen gebied rond Lice vormde het begraven van de slachtoffers giste ren een groot probleem. De be graafplaats van de stad is lang niet groot genoeg en velen zien zich genood-ronkt, hun doden bulten het kerkhof te beemven Het hoofd van een der reddlmrsnioeven merkte sristeren op dat men e'genliik beter de overlevenden kon tellen om te weten hoeveel mensen er zlln om gekomen. Tn de straten van Lice werd gisteren gevochten om hute- goederen ais tenten, dekens en kle dingstukken. Ervaring Van een verslaggever BELFELD Vier mensen zijn gis termiddag overleden bij een ver keersongeluk op de rijksweg Venlo— Roermond onder Belfeld. Een perso nenauto raakte met de wielen in de rechterberm. De bestuurster, de 26- jarige mevrouw G. Munnix-Derks uit Roermond, heeft daarna, volgens de politie, vermoedelijk een ruk aan het stuur gegeven, waardoor de auto dwars op de rijksweg op de linker weghelft terecht kwam. Daar kwam de wagen ln botsing met een perso nenauto uit de richting Roermond. Mevrouw Munnix en haar twee zoontjes van vijf en twee jaar wa ren op slag. dood. Drie inzittenden van de andere personenauto raakten zwaar gewond, de vierde, de één jarige Saskia Ramakers uit Lomm (Limburg) overleed na aankomst in een ziekenhuis. De aardbeving vond zaterdag plaats in de provincie Diyarbakir, met de gelijknamige hoofdstad, tegen de grens van Syrië. De stad Lice, in de buurt van Diyarbakir, is niet op de kaart aangegeven. bieden kunnen worden gefinan cierd. Lice en de andere getroffen plaat sen liggen ln een gebied dat hoofd zakelijk door Koerden wordt be woond. Vier Jaax geleden verloren bij aardbevingen In deze streken ook al ongeveer duizend mensen het leven. In 1939 kostte een aard beving ln de provincie Erzincan aan ongeveer 23.000 mensen het leven. Olifantenjacht in Oeganda verboden NAIROBI Oeganda heeft met onmiddellijke ingang de jacht op olifanten in zijn ge heel verboden. De maatregel is genomen om de natuurlijke rijkdom van het land te be waren, zo meldt de Oegan- dese radio. Stropers zijn voor al in de afgelopen jaren in geheel Oost-Afrika actief ge weest, aangelokt door de snel stijgende prijzen voor ivoor. Als het doden van olifanten in dit tempo door zou gaan zou het dier binnen tien jaar ge heel zijn uitgeroeid. Kenia en Tanzania hebben eerder al soortgelijke maatregelen ter bescherming van de olifant bekendgemaakt. Van onze soc.-economische redactie BERGEN OP ZOOM De ijzer- gieterijn Asselbergs en Holland in Bergen op Zoom onderzoeken de mogelijkheid van samenwerking. De vakbonden zijn daarbij van het be gin af aan ingeschakeld. Districts bestuurder Jorritsma van de Indus triebond CNV ziet dit als een posi tieve ontwikkeling in de gieterij- sector, waar hij de indruk heeft dat overigens nogal eens de een op de dood van de ander zit te wachten. En er vallen inderdaad slachtoffers bij de gieterijen. Maar de samen werking die in Bergen op Zoom op stapel staat, ziet hij als een posi tieve factor voor de bedreigde werk gelegenheid in West-Brabant. Bij de betrokken bedrijven werken 435 res pectievelijk 515 mensen. De Turkse premier Soeleiman De- mirel en verscheidene leden van zijn kabinet bezochten gisteren het rampgebied. De premier zei dat ie dereen zal worden geholpen en dat niemand honger hoeft, te liiden of dakloos zal blilven. Functionarissen in Ankara deelden mee dat er nog geen hulp is ingeroepen van andere landen cf van het Internationale rode kruis. De Turken hebben rui me ervaringen met hulDverlenlng van dit soort rampen Enkele laren geleden werJ een speciaal fonds In het leven geroepen waaruit hulp verlenende expedities naar rampge- Het buitenland is soms erg dichtbij. In Amsterdam zit ten zes Chilenen niet te eten omdat de dictatuur in hun vaderland ze de strot uit komt. Het buitenland ls soms erg dichtbij. Omdat een krant er oog voor heeft. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: Opgegeven door: Naam: _Giro:_ Betaalt per kwartaal Adres:_ Plaats:_ Ik ontvang graag: O I fraaie zwart-kunsllpderen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief model ten. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O l'rakllsche. kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, orl- ïlneel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ l O Tekening IJ i o Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. 7\- 1 fl I - - I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1