Rusland klaagt bij VN over rol ran VS in Sinaï \Iilitaire staatsgreep in üoedan snel neergeslagen Misoogst kan fataal zijn voor Breznjew India heeft les in discipline nodig Derde wereld zegt niet: 'slikken of stikken' Bom in Londens hotel: 2 doden en 38 gewonden Portugal Acht doden door terreur in Argentinië Aanslag op Japans paleis voorkomen L)UW/KWARTET ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 [fcRUZALEM/WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Sowjet- itfnie heeft volgens betrouwbare bronnen in New York een klacht 'jij VN-secretaris Waldheim ingediend naar aanleiding van het tderdeel van het Sinaï-akkoord dat voorziet in de stationering »n 200 Amerikaanse burger-technici in het gebied van de Gidi- o Mitlapassen. BUITENLAND H7/S7 Sowj et-gedelegeerde bij de VN [cob Malik zou de gramschap van Jn regering hebben overgebracht g£t hiertoe besloten is buiten me- ,/eten van de Sowjet-Unie die •ji medevoorziitter is van de Ge- >fse vredesconferentie. Men acht mogelijk dat de Russen nu niet mee zullen betalen aan de iten van de VN-buffermacht. issinger zelf heeft zich overigens »enover verslaggevers bij de VN timistisch uitgelaten over de mo- Üjkheid om met de Sowjet-Unie t een vergelijk te komen wat treft de uitvoering van het twee- Sinaï-akkoord. Hij zal daarover de komende zitting van de Alge- iene Vergadering van de VN con- ct opnemen met zijn ambtgenoot romiko. Kissinger is na zijn ont- oeting met Congresleden ook vol rtrouwen dat de Amerikaanse Iksvertegenwoordigang de plan- >n tot het sturen van Amerikaan- technioi naar de Sinai niet zal ■pederen. n duidelijk te maken dat de nerikanen niet opeens en voor t eerst geconfronteerd worden et een soort bemiddelende ver- ersfunctie in een licht onvlam- ar conflict, vestigde het ministe- e van buitenlandse zaken gisteren aandacht op een aanhangsel van Sinai-overeenkomst, waarin ge- a wordt 'de luchtverkennings- issies door de VS zullen worden ortgezet overeenkomstig dezelfde ocedure die al toegepast wordt. De missies worden gevlogen met een frequentie van één op de zeven of tien dagen, waarbij elk der par tijen of de VN gemachtigd is een onmiddellijke verkenningsmissie te vragen. De VS zullen de resultaten van de gevlogen missies snel ter beschikking stellen van Israël, Egypte en de coördinatie-leider van de VN-vredesmissie in het Midden- Oosten.' Om verder duidelijk te maken dat Mansfield met zijn ver zet tegen deze Amerikaanse betrok kenheid wel wat eerder had kunnen komen, werd medegedeeld, dat er sinds 1948 Amerikaanse soldaten met de VN-waarnemers hebben sa mengewerkt op alle frontlijnen in het Midden-Oosten De Israëlische minister van buiten landse zaken Alilon heeft al aange kondigd dat Israel in het geval van een weigering van het Congres om de Amerikaanse burger-waarnemers te sturen naar wegen zal zoeken om het akkoord ook zonder die technici te laten doorgaan. Alilon zei voorts dat Israël tegenover de VS of Egypte niet de verplichting op zich had genomen tot nieuwe onderhandelingen met. Syrië. De stand van de relaties met Syrië laat daar volgens hem ook geen ruimte toe. Israël is niet van plan de zeventien nederzettingen op te ge ven die sinds de verovering ervan in 1967 op de hoogten van Golan gesticht zijn. Verder zei minister Allon: 'Het zou kunnen dat Syrië een aanval zou beginnen op Israël met het doel Egypte in een oorlog Personeel van het Londense Hilton-hotel verleent op straat hulp aan twee gewonden na een bomexplosie midden in de voUe foyer van het hotel op het middaguur. Bij de explosie zijn twee personen om het leven gekomen en 38 min of meer ernstig gewond. Van verscheidene mensen werden lede maten afgerukt door de explosie. De bom is vermoedelijk geplaatst in een achtergelaten tas voor een boekingsloket van British Airlines in de foyer. Hij ontplofte net nadat de politie het gebouw binnen was gekomen. Deze was in actie gekomen nadat een man met een Iers accent de Daily Mail had opgebeld met de mededeling dat er binnen tien minuten een bom in het hotel zou ontploffen. Het was de vijfde aanslag in en rond Londen in negen dagen, en ook deze wordt in verband gebracht met het UIA. te slepen. In dat geval zal het alleen maar tragisch voor Syrië zijn indiien Egypte zich niet aan het akkoord houdt want dan zal Israël IARTOEM (UPI, Reuter) President Jara Nimeiri van Soedan heeft gisteren zonder veel moeite i revolte van opstandige officieren doorstaan. Gistermiddag al kon hij in een radio-rede verklaren t zijn strijdkrachten alles onder controle hadden. Even later verschenen duizenden mensen in straten van hoofdstad Khartoem om hun trouw aan de president te betuigen. zich vrij voelen om te handelen.' Op de vergadering van de Interpar lementaire Unie in Londen ter wijl een PLO-delegatie onder lei ding van Arafats adviseur Khaled Hassan toeluisterde zei de Israë lische deelnemer, oudminister Abba Eban: 'Een Palestina in plaats van Israël, neen. Maar een vredesrege ling die de uitdrukking van de na tionale identiteit van de Palestijnse Arabieren mogelijk maakt op Is- raëls Oostgrens dat behoort wel tot onze visie op het vraagstuk.' (Vervolg van pagina 1) gematigden, en één van diens be langrijkste medestanders. Vitor Al- ves, wel lid kunnen blijven. Deze laatste maatregel is kennelijk bedoeld om de aanhangers van Gongalves enigszins te sussen. De oud-premier heeft vooral veel steun bij de marine, die zich deze week ook akkoord verklaarde met zijn be noeming. Er is voortdurend reke ning gehouden met een harde actie vanuit die hoek tegen de gematig den. De Portugese socialistische leider Mario Soares, belanghebbend toe schouwer bij de machtsstrijd bin nen de strijdkrachten, was gisteren in Londen om weer hulp te oogsten van zijn Europese geestverwanten. Hij woonde een bijeenkomst bij, die was belegd door de Britse pre mier Harold Wilson. Andere deel nemers waren de Zweedse premier Olof Palme, de Nederlandse premier Joop den Uyl, de Westduitse partij leider Willy Brandt en diens Franse collega Francois Mitterrand. Deze sociaa l-democraten besloten de Portugese socialisten te blijven steunen met geld en goede woor den. Op een persconferentie verze kerden Wilson en Brandt dat deze steun aan de partij van Soares iets anders is dan inmenging in de binnenlandse Portugese aangele genheden. BUENOS AIRES (UPI) In Ar gentinië zijn gisteren acht doden gevallen als gevolg van terreur en contraterreur. Twee militairen wer den gedood in een hinderlaag van linkse guerrilleros in de provincie Tucuman, vijf met kogels doorzeef de lichamen werden aangetroffen op een kale vlakte bij de Rio de la Plata en een omstander werd ge dood in een buitenwijk van Buenos Aires toen guerrilleros het vuur openden op een voertuig van de politie. Het aantal doden door ter reur en contraterreur werd daar door voor dit jaar op 383 gebracht. Na een vergadering van presidente Isabella Peron met het kabinet, de voorzitters van Senaat en Huis van Argevaardigden en de chefs van staven is gisteren een communiqué uitgegeven. waarin maatregelen worden aangekondigd om 'de plaag van de ondermijning uit te roeien en de openbare orde en rust te waarborgen. Waarnemers menen dat het leger op grotere schaal bij de guerrillabestrijding zal worden ingezet en politie en militairen rui mere bevoegdheden zullen krijgen. rebellie van een onbekend aan- militairen heeft maar kort ge- urd. In de vroege ochtend slaag- ii de opstandelingen erin het Ta xation op op het vliegveld van haitoem in handen te krijgen. Als ifer van de staatsgreep presen ce zich majoor Hassan Hoesein man. In zijn radioboodschap zei dat de regering van Nimeiri weken was in de strijd tegen !t imperialisme. Hij beloofde ver- Er herstel van de persvrijheid, stiging van een ware democratie amnestie voor alle politieke ge- ogenen. lfikele uren later hadden troepen, Nimeiri trouw waren gebleven a :t radiostation weer heroverd. De 1 stand was daarna snel bed won- n. Er zou ook nog gevochten zijn bij het presidentiële paleis en een kazerne in Khartoem, maar daaro ver is officieel niets bekend ge maakt.. Opstandelingenleider ma joor Osman is bij de gevechten om het radiostation ernstig gewond ge raakt. President Nimeiri noemde in zijn radio-rede de coup het werk van officieren die niet eens in staat zijn een dorp te bezetten. Kenne lijk is een aantal opstandelingen ontkomen, want Nimeiri riep de bevolking van het platteland op mogelijke samenzweerders op te sporen en over te leveren aan de politie. Buitenlandse hulp De president zei verder dat de op standelingen financiële steun uit het buitenland hadden gehad, maar noemde geen land. Een Soedanese minister beschuldigde communisten en radicale organisatie 'Moslem Broederschap' van het o rganiseren van de staatsgreep. Nimeiri. die in mei 1969 zelf door een staatsgreep aan de macht kwam, heeft vaker last gehad van samenzweerders. In 1971 was hij bijna gewipt bij een linkse staats greep, maar hij kon zich herstellen, onder meer doordat Libië enkele van zijn tegenstanders tijdens het over vliegen uit de lucht haalde en ar resteerde. Na deze staatsgreep zijn veertien verantwoordelijken te rechtgesteld. In 1973 werd een aan tal officieren geareesteerd op be schuldiging van samenzwering te gen de president. NEW DEHLI (Reuter) Premier Indira Gandhi van India vindt dat de bevolking van haar land discipline moet aanleren. De uit zonderingstoestand, die sinds 26 juni in India heerst, heeft vol gens de premier in dit opzicht al resultaat gehad. Premier Gandhi verdedigde het af- ren. Sinds 26 juni is de pers in kondigen van de uitzonderingstoe- India monddood en zitten alle be stand (wat betekent dat allerlei democratische instellingen en rech ten tijdelijk buiten werking worden gesteld) gisteren op een vergade ring van leraren. Zij zei dat zij had moeten optreden omdat haar oppo sitie het zelfvertrouwen en de dis cipline In het land in ernstig ge vaar had gebracht. Zij maakte een vergelijking met China, waar de discipline met kracht was inge voerd. Maar mensen zouden 't zichzelf le- langrijke oppositieleiders gevangen. De premier noemde de verhalen in de westerse pers over het einde van de demooratie in India 'sterk over dreven.' Drie dagen voordat zij de noodtoe stand had afgekondigd zo vertelde zij, hadden westerse corresponden ten nog beweerd dat democratie in India niet zou functioneren. Direct daarna hadden dezelfden haar bit ter verweten dat zij er op uit was de democratie op zeep te helpen. 'ositie verzwakt door uitblijven van successen )e vragen die gesteld worden over de stabiliteit van het Sowjet-leiderschap :ijn vooral gevolg van steeds meer tegenvallende ramingen van de graan- logst van dit jaar in de Sowjet-Unie. r was een tijd dat de generale laven van de Europese machten de Egst van een mogelijke tegenstan- in de gaten hielden om de mogelijkheid te kunnen beoordelen f hij een oorlog zou beginnen als e oogst eenmaal binnen zou zijn. lu letten de inlichtingendiensten an de westelijke mogendheden op e oogstramingen om te kunnen eoordelen, wat er in het Kremlin ingaat. Zij slaagden er niet in, ich voor te bereiden op de val van hroestsjew, die zich voordeed aan e vooravond van de misoogst van 963 in de Sowjet Unie en zij tillen niet opnieuw worden verrast. meeste deskundigen zijn nu tot e opvatting gekomen, dat de oogst rai. dit jaar de politieke toekomst »n partijleider Leonid Breznjew iet zal beïnvloeden, omdat wordt erwacht dat hij in elk geval op 'et 25ste partijcongres zal terugtre- 'en om gezondheidsredenen. De Heeste experts kunnen 'het echter 'ij het verkeerde eind hebben, zo- 'Is dat eerder In soortgelijke geval- en Is gebeurd. Voorbereidingen Ugemeen wordt aangenomen dat de voorbereidingen voor het partij- «ngres in februari begonnen met [e conferentie in Helsinki (waar de -oiiferentie voor Europese veilig heid en samenwerking met de on- «rtekening van een akkoord werd ifgesloten -red) en dat zij worden Voortgezet in de vorm van een top conferentie van Europese commu- ustische partijen. De voorbereidin gen zouden dan uitlopen in een •rite finale In Moskou met 5.000 ledelegeerden, die Breznjews be mind van meer dan 10 jaar bij declamatie goedkeuren om hem aan «sporen, verder te gaan. Wat echter als Breznjew niet ver der wil gaan? Zijn gezondheid gaat «derdaad achteruit en met zijn 69 jaren zou hij gereed moeten zijn om plaats te maken voor een jon gere man. Er is echter geen aan wijzing dat één van de jongere mensen in de leiding voor een eventuele opvolging wordt voorbe reid. Het tegendeel is het geval. Aleksandr Sjelepin, de vroegere chef van de geheime politie en de meest opvallende (en ambitieuze) kandidaat voor de opvolging, werd abrupt aan de kant gezet toen de gezondheid van Breznjew een uit dager een kans leek te bieden. Het politburo leek vastbesloten een eventuele opvolging ordelijk te doen verlopen en de traditionele machtsstrijd in het Kremlin te voorkomen. Uitdaging Als er echter in februari een orde lijke overdracht van de macht moet plaatsvinden, moet Breznjews op volger nu naar voren komen, zodat hij de leiding stevig in handen heeft als zijn tijd is aangebroken. Gebeurt dat niet dat kan Breznjews opvolger uitgedaagd worden door een rivaal (of door een combinatie van potentiële rivalen, die de zaak slepende willen houden) voordat hij gelegenheid heeft gehad om zijn macht te consolideren. Dat is precies wat gebeurde na de dood van Lenin en opnieuw na de dood van Stalin, met het resultaat dat de opvolgingsstrijd ln beide gevallen jaren achtereen voortduurde. Ten tijde van de afzeting van Croes- tsjew was Breznjew de duidelijk voorbestemde opvolger, die er op was voorbereid. Dit verzekerde een betrekkelijk rustige overgang. Toen zich de eerste uitdagingen voorde den, die onvermijdelijk waren, maakte Breznjew volledig gebruik van de invloed die hij had verkre gen voor dat hij de macht aan vaardde, om zijn uitdagers te ver slaan. Niemand dan Breznjew weet dan ook beter hoe belangrijk het is dat een opvolger zich al vroeg ln 'het spel' kan vertonen. Om dezelfde reden weet hij ook hoe gevaarlijk het kan zijn. een potentiële opvol ger toe te staan, de macht met de leider te delen. Het was Breznjew die de afzetting van Chroestsjew or ganiseerde. Breznjew verkeerde in een positie om dat te doen, omdat Chroestsjew aan hem een deel van zijn macht had gedelegeerd, als on derdeel van het proces dat Brez njew moest voorbereiden op de op volging. Luchtledig Breznjew heeft blijkbaar besloten, niet het risico te nemen, dat aan het noemen van een opvolger is verbonden. Niemand komt in het Kremlin naar voren. Breznjew lijkt er de voorkeur aan te geven, een luchtledig te laten ontstaan, dat gevuld moet worden door een strijd om de macht. Hij wil liever geen opvolger aanwijzen, die hem uit het Kremlin kan verwijderen, voordat hij gereed is om te gaan. Het lijkt er dan ook op - ondanks de schijn dat het tegendeel het geval is - dat Breznjew zich niet gereed maakt om op het partijcongres terug te treden, wat zijn jongere medewer kers ook mogen wensen. In het licht van deze analyse lijken de voorbereidingen voor het con gres - van Helsinki tot de nog onbesliste top in Washington en de conferentie van Europese commu nisten - eerder bedoeld te zijn om de positie van Breznjew te verster ken tegen mogelijke uitdagers, dan om zijn glorierijke afscheid te re gelen. De voorbereidingen hebben echter minder resultaat dan in de bedoeling lag. Waarschuwingen De conferentie van Helsinki gaf Breznjew wat hij wenste, maar het was een puur psychologisch succes. De top in Washington, die zijn politiek tegenover de Verenigde Staten moet bekronen, zou over concrete zaken gaan en veel belang rijker zijn dan het buitensporige gebeuren in Helsinki. President Ford heeft echter gezegd dat de waarschijnlijkheid van een topcon ferentie 'aanzienlijk kleiner' zou worden, als geen akkoord wordt bereikt over SALT 2. Ford liet daar de waarschuwing op volgen dat de Verenigde Staten twee drie miljard dollar meer zullen uitgeven aan strategische wapens, als de Sowjet-Unie zou weigeren in te stemmen met een wederzijds aanvaardbaar SALT-ak- koord. Fords waarschuwingen zijn dras tisch genoeg om te veronderstellen dat de topconferentie in Washing ton die aanvankelijk in het voor jaar zou worden gehouden, maar uitgesteld werd tot de zomer en later weer naar de herfst werd ver schoven, ln groot gevaar is. Dit is ook het geval met de conferentie vai. Europese communisten die be doeld was om aan te tonen dat Breznjew er in geslaagd was. de positie van Moskou ten opzichte van de meer onafhankelijk-den- kende West-europese communisti sche partijen te herstellen. De poging van het Kremlin, een conferentie te houden die een do cument zou opleveren, waaraan de andere communistische partijen gebonden zouden zijn en Moskou tot het centrum, zo niet leider, van de Europese communistische bewe ging te maken, stuitte van het be gin af op verzet van de communis tische partijen van Italië, Joegosla- vieë, Spanje, en Engeland. De tegen liggers hebben nu gezelschap ge kregen van de Franse communisti sche partij. Haar leider. Georges Marchais, heeft in het openbaar zijn gebrek aan enthousiasme laten blijken om een Europese conferen tie te houden, voordat in febrauri het partijcongres in de Sowjet- Unie bijeenkomt. De belangrijkste schakels in de ke ten van gebeurtenissen, die aan het partijcongres vooraf moesten gaan, lijken nu los te zijn. De positie van de Sowjet-Unie in het Midden-Oos ten is veel zwakker dan ooit. De Europese communistische conferen tie die Breznjews prestige had moe ten vergroten, is een blok aan zijn been geworden. President Fords aanbod, de topconferentie te laten doorgaan in ruil voor SALT-conces- sies, onderstreept Breznjews be hoefte aan een spectaculair succes. Eenzelfde succes als waar Nixon naar verlange tijdens de laatste maanden van de Watergate-affaire, die met zijn aftreden eindigde. Laatste slag? NEW YORK Het grote gevecht tussen David en Goliath is een week oud. Maar wie is op de speciale zitting van de Ver enigde Naties over een nieuwe economische orde eigenlijk de sterkste? Op eerdere bijeenkomsten was de verhouding duidelijk: de wes terse industrielanden hadden het geld en de macht, de arme mochten nederig hun hand op houden. Op hun verlangens zei den wij soms 'ja' maar meestal 'nee' dat is nu veranderd. Sinds de 'oliecrisis' kent de derde we reld haar kracht: de grondstof fen (koffie en koper, bauxiet en bananen bijvoorbeeld), die de westerse landen bitter hard no dig hebben en waarvan de ont wikkelingslanden voor meer dan driekwart van hun inkomsten afhankelijk zijn. Beperking van de uitvoer van die grondstoffen of eenzijdige prijsverhoging (als in geval van de 'oliecrisis') kan de rijke lan den in grote moeilijkheden brengen. Vanuit die machtsposi tie wordt hier in New York door de ontwikkelingslanden onder handeld. Dat betekent geen on verzoenlijke opstelling tegenover het rijke westen zonder meer. Verwijten als 'wreedheid, gulzig heid, inmenging, plundering, zelfzucht' van de rijke landen klinken veel minder door 'de conferentiezaal dan tijdens de zesde speciale zitting vorig jaar. Wil tot overleg Wie nu de belangrijkste rede voeringen van de afgelopen week navlooit vindt naast drei gementen en waarschuwingen ook een duidelijke wil bij de derde wereld om te praten. 'Het is niet: slikken of stikken. De arme landen vragen niet het on derste uit de kan', zei een verte genwoordiger van een Westeuro pees land gisteren. Met de rede van Kissinger werd tijdens deze zitting niet zonder meer de vloer aangeveegd. De speech werd afgelopen maandag uitgesproken door de Ameri kaanse ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Moynihan, wegens Kissingers verblijf in 't Midden- Oosten. De rede komt aan de eisen van de ontwikkelingslan den maar weinig tegemoet. Op het voor hen zo belangrijke punt van betere prijzen voor hun grondstoffen biedt Kissinger al leen 'evenwichtige uitvoerop- brengsten'.Vallen de exportver diensten in een bepaald jaar te gen dan kan het getroffen ont wikkelingsland putten uit een fonds om de ergste moeilijkhe den door te komen. Maar het blijft lenen: uiteindelijk gaan de arme landen er geen dollarcent op vooruit. Op hun eis van een al omvattend akkoord over grondstoffen zegt Kissinger al leen dat hij bereid is 'van geval tot geval' over akkoorden voor verschillende grondstoffen te praten. Dat geeft de rijke landen de kans zich te beperken tot grondstoffen die voor hen van belang zijn en andere onder ta fel te schuiven. Kissingers voor stellen bieden de ontwikkelings landen wel meer zekerheid, ze maken de wereldhandel even wichtiger (waar alle landen baat bij hebben), maar ze betekenen geen werkelijke vooruitgang voor de derde wereld. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken Minic legde daarom in zijn rede sterk de nadruk op de noodzakelijke groei van de uitvoerinkomsten van de ontwikkelingslanden. Joegoslavië is een van de meest vooraanstaande leden van het niet-gebonden blok. De Iranees Amouzegar drong aan op het 'gelijke tred' houaen van de prijzen van grondstoffen met die van industrieprodukten, een eis die voor het eerst door Iran is opgeworpen. Worden de machi nes, kunstmest en tractoren die de arme landen hier kopen duur der, dan hebben zij het recht de prijzen van hun grondstoffen te verhogen, zodat zij er niet ver der op achteruit gaan (wat nu volgens bijna alle cijfers ge beurt). Kissinger zelf zei gister middag tijdens een persconfe rentie dat zijn voorstellen niet het uiterste zijn. 'Wij zijn bereid tot een opbouwend gesprek.' Over de achtergrond van de ge matigde reacties zijn verschil lende verklaringen. Een is dat de ontwikkelingslanden nu ein delijk tot zaken willen komen omdat ze daarvoor van de rijke landen tot nu toe nooit de kans hebben gekregen. De derde we reld probeert tijdens deze confe rentie zoveel mogelijk binnen te halen om als de buit binnen is desnoods opnieuw de duim schroeven aan te zetten. Een andere verklaring is de ver deeldheid binnen de derde we reld. 'Dit is geen blok, dit is een gespreksgroep', aldus een Wes terse diplomaat. Er zijn tegen stellingen tussen arme en min der arme ontwikkelingslanden. tussen socialistische en niet-so- cialistische, tussen Afrikanen en Arabieren. Uiteenlopende belan gen leiden tot een compromis dat hier in New York, meer het stempel draagt van de gematigde landen in de derde wereld dan van de 'vuurvreters'. Vanuit die uitgangsstelling en met de Ame rikanen als belangrijkste tegen spelers moet onderhandeld wor den. In feite vindt dat gesprek plaats onder leiding van de Nederland se minister Pronk. Hij is (zoals eerder gemeld) gekozen tot voorzitter van de commissie waar de verschillende standpun ten tot elkaar moeten worden gebracht. Op tafel ligt daar het discussiestuk van de '77' (de groep van inmiddels meer dan honderd ontwikkelingslanden). Daarnaast hebben donderdag de Amerikanen besloten de rede van Kissinger om te werken tot een discussiestuk dat binnen de commissie ter sprake moet ko men. Alle voorstellen" en verlan gens moeten zo mogelijk onder één noemer worden gebracht. Toon maakt muziek Of dat lukt hangt ook sterk af van de sfeer binnen de commis sie. Uiteindelijk is het de toon die de muziek maakt. Vooral de Amerikanen zullen dat in de ga ten moeten houden. In zijn toe spraak namens Kissinger maakte Moynihan weinig vleiende op merkingen over de ontwikke lingslanden en dat is hem niet in dank afgenomen. Moynihan noemde het ironisch dat de niet-gebonden landen die zeggen los te staan van ieder blok, nu zélf een blok hebben gevormd. Hij sprak verder overeen 'soort solidariteit' waaraan praktische belangen worden opgeofferd en zag de twijfelachtige olieprijs- verhoging als oorzaak van de economische teruggang, niet de zogenaamde 'imperialistische roofzucht' van de rijke landen. Iran somde daarna de redenen van de olieprijsverhogingen nog eens op (antwoord op inflatie, uitputting van olievoorraden voorkomen). Indonesië verweet Moynihan er 'vreemde ideeën' over niet-gebondenheid op na te houden en Joegoslavië ant woordde dat juist in de eenheid de kracht van de arme landen ligt. Zolang de spanningen binnen de derde wereld daardoor worden overschaduwd zullen de. rijke landen dat moeten aanvaarden. Als zij zich er niet bij neerleg gen heeft de derde wereld haar antwoord al klaar: zelf, op eigen kracht verder gaan. De Peruaan se minister De la Flor herinner de eraan dat de niet-gebonden landen vorige week in Lima een fonds hebben opgericht om buf fervoorraden te betalen. Zo kun nen zij grondstoffen, die de rijke landen nodig hebben een hele tijd opslaan. De Joegoslavische bewindsman Minic gaf de ma nier aan waarop de arme landen zich moeten ontwikkelen: alle reerst vertrouwen op eigen kracht, dan samenwerking met andere landen in de derde we reld en pas in de derde plaats samenwerking met de rijke lan den 'op basis van gelijkheid'. Als die laatste weg door de Wes terse industrielanden wordt af gesneden zullen er aanvankelijk twee verliezers zijn: de ontwik kelde landen die een stap achte ruit moeten doen wegens schaarste aan grondstoffen, de arme landen die een nog veel grotere stap achteruit moeten doen door het wegvallen van een groot deel van hun inkom sten, wat nog veel grotere span ningen in de derde wereld zal oproepen. Maar het is de vraag ln wiens voordeel de strijd ui teindelijk zal worden beslist. Per slot won Davld ook van Goliath De oogst van de Sowjet-Unie. aan vankelijk gepland op 215 miljoen tea graan en nu geschat op tussen 165 en 175 ton. kan de laatste slag zijn. Sommige colega's van Brez- nlew in het Politburo kunnen tot de overweging komen, dat zijn blijk bare vastbeslotenheid om aan de macht te blijven, hem kwetsbaar maakt voor druk uit het buitenland en ln de leiding een element van onstabiliteit inbrengt, dat kan voortduren zolang Breznjew aan het roer blijft. Zij kunnen dan ook beslissen dat hij moet gaan, voor dat hij het zelf wil. TOKIO (UPI) De Japanse politie heeft vrijdag twee studenten aan gehouden die met een eigenge maakte bom van dertig kilo op waren naar het paleis van kroon prins Akihito. De politie veronder stelt dat ze deel uit maken van een radicale studentengroep die acties onderneemt tegen het voorgenomen bezoek van keizer Hirihifto aan de VS in - oktober. Donderdag kwamen in Tokio vijf mensen om het leven toen per on geluk een bom ontplofte in een apartemenr. Onder de doden waren de drie radicale Japanners die de bom ln hun bezit hadden. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7