Na kaalslag van de jaren zestig nu herstel van historische kern f >UW/KWARTET ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND/KUNST 19 Dordrecht, Hollands oudste stad, zwijgt in alle talen in dit Monumenten jaar '75. Nogal bevreemdend voor een stad, die met achthon derd monumenten verhou dingsgewijs Amsterdam overtreft en terecht trots is op het gerestaureerde Hof, waar de eerste vrije staten vergadering werd gehou den. Maar wie geen vreem deling is in 'monumenten- land', weet dat Dordrecht door in het verleden ge pleegde, overijlde kaalslag, door onverantwoorde door braken voor het verkeer en door 'ernstige verwaarlo zing van de historische bin nenstad' (aldus Heem schut) niet met een geres taureerd hart kan pronken als Middelburg of Zierikzee. Niettemin is het haven kwartier, met de rond de oude havenbekkens ge groeide bebouwing, uniek in Europa. Ook weet wet houder Cees de Groen van openbare werken, ruimte lijke ordening en volkshuis vesting die deze'porte feuille een jaar beheert verzachtende woorden te vinden: 'We kunnen geen afgerond geheel als monu- mentenstad presenteren; bovendien hebben we alle tijd en aandacht nodig voor restauratie en stadsver nieuwing? In onderstaand artikel wordt Dordrecht be licht als een stad, waar zich het in de jaren zestig gang bare vernietigende 'sane ren' terwille van een 'mo derne stad', schril aftekent, maar waar tevens mis schien duidelijker dan elders de ommekeer in het denken over onze oude binnensteden kansen kan krijgen. DORDRECHT OP DE TWEESPRONG door Huib Goudriaan DORDRECHT Geen beter plekje om uit te blazen van vermoeiende gesprekken over de problemen van een histori sche binnenstad, dan de Dordtse Groothoofdspoort met een ontspannend uitzicht op het samenvloeien van Oude Maas, Noord en Merwede. Naast de poort is trouwens een restaurant met een zwierige en uiterst hoffelijke ober, die de schotel 'Jantje van Alles' aanbeveelt met als tweede keus het 'Dordtenaartje'. Zo de liefde voor hun stad bij de Dordtenaren niet geheel en al door de maag gaat, de rol van dit orgaan wordt niet verdoezeld. In de morgenuren had wethouder Cees de Groen ons hier al toever trouwd, dat in de voor vijf mil joen gulden gerestaureerde Groot hoofdspoort een eethuis zal kom men. En dat het te slopen, nu nog op het Papendrechtse Hoofd- staandé, bijzonder vermaarde café Meierijsche Kar ook naar het Groothoofd zal worden verplaatst. Dit ter geruststelling van de stamgasten en die Nederlanders, die volslagen ten onrechte menen dat Dordt een stijve stad is waar je op een droogje moet zitten. Een misverstand, dat kennelijk stamt uit de'tijd van de Dordtse synodes en onze 'strenge vaderen.' Ontbreekt het de stad dus hier en daar niét aan een goede horeca ea op sommige punten evenmin aan sfeer. Het historishce hart toont verwaarlozing en lelijke ga ten. De Dordtse schrijver Cees Buddingh heeft het in een foto boekje zelfs over een 'vreemd mo zaïek van brokken enmootjes.. 'Afbraakplan' De gevolgen van het oude sane- -j ringsplan, dat beoogde de binnen stad open te leggen voor het ver keer en volgens huidige maat staven te weinig begrip toonde voor de historisch gegroeide woonwijken, zijn niet alleen zichtbaar. Wie de Dordtenaren van anno 1975 vertelt, dat het stadsbestuur vroeger genomen be slissingen wil terugdraaien, stuit op een sceptisch schouderophalen en moedeloosheid. 'Er heerst on zekerheid over wat. er gaat gebeu ren', zegt de als 'lastig' getypeerde architect Theo van Halewijn (38), (lid van de werkgroep binnen stad) die zich in de jaren zestig al verzette tegen uitvoering van het saneringsplan. Hij oordeelt weinig zachtzinnig: 'Dordrecht was de eerste Nederlandse stad met een sanerings- en reconstructieplan, maar het werd een definitief af braakplan.' Dit plan dat in 1958 als basisplan voor de sanering van de binnen stad door de raad werd aanvaard, was jarenlang omstreden en wordt thans niet meer uitgevoerd, i In 1969 als bestemmingsplan door Ide raad vastgesteld, was het ge- i richt op het herstellen van de centrumfunctie van de binnen- i; stad, door onder meer het schep- i pen van invalswegen en afbraak van de krotten. Opvallende ken- merken van het plan waren de aanleg van een Spuiboulevard ten koste van de te dempen Spuiha- ven, waardoor het verkeer de bin- I nenstad zou kunnen binnendrin- gen aanleg van drie nieuwe plei- nen in het hart van de stad en recostructie van het noordooste lijk deel van de binnenstad. De Bond Heemschut de vereiging Oud-Dordrecht, de stichting Bin nenstad Dordrecht en individuele burgers vielen het plan in het beginstadium al scherp aan. Hun bezwaren: 'De stedebouwkundige structuur van de binnenstad wordt sterk aangetast en het wo nen komt niet meer tot zijn recht.' Klaagzangen Een woordvoerder van de Bond Heemschut de heer J. A. de Zwaan: 'Tussen 1952 en 1964 heb ben wij voortdurend klaagzangen gericht tot het gemeentebestuur. We hebben gevochten tegen het deels dempen van de Vest, waar nu de Spuibouelvard ligt: een prestigeproject dat we hebben vergeleken met de Champs Ely- sees in Partij- Maar ja. ze leefden centrum toegewerkt. We streven ernaar het havengebied, het hele gebied rond Wijnstraat en Voor straat en Bleijenhoek na rehabili tatie too beschermd stadsgebied te laten verklaren.' Geen totaalplan In tegenstelling tot vroeger, wil het gemeentebestuur zich nu niet vastleggen op een groot gedetail leerd bestemmingsplan dat door veranderde inzichten of mo gelijkheden halverwege moet wor den opgegeven. Dordrecht wil nu vanuit het alvast aanpakken van deelplannen, tot de verwezenlij king van een samenvattend plan komen. Toch is de afwezigheid van een nieuw 'totaalplan' de be langrijkste kritiek van de werk groep binnenstad. De groep klaagt tevens over gebrek aan inspraak en onzekerheid over wat het stadsbestuur voor ogen staat. De wethouder: 'We hebben nog geen nieuw bestemmingsplan, maar vinden het niet bezwaarlijk deelplannen al te realiseren met behulp van artikel 19. We werken zo snel mogelijk een structuur schets uit voor de binnenstad, juist omdat we weten dat er onze kerheid is. Inspraak is er, bijvoor beeld in Bleijenhoek, voor alle bevolkingsgroepen steeds geweest.' Te incidenteel Stadsvernieuwing en restauratie kunnen niet los van elkaar wor den gezien. Ondanks het in de gemeentelijke restauratie-nota ontwikkelde imposante beleid, en de twee jaar geleden opgerichte N.V. Maatschappij voor Stadsher stel, is er kritiek op de aanpak. Mr. H. F. Aeyelts, voormalig se cretaris van Oud-Dordrecht; 'Het is allemaal te incidenteel. De Groothoofdspoort is bijvoorbeeld prachtig gerestaureerd, maar de typen nieuwe woningen die nu verrijzen in Bleijenhoek zijn te opdringerig.' Architect Theo van Halewijn van de werkgroep Binnenstad zegt kribbig; 'De Jugendstil-pastorie van de gesloten Bonifaciuskerk moet een kantoor worden, omdat B. en W. het kerkbestuur tege moet willen komen. En de her bouw van de vijf, zogenaamd ge restaureerde huizen, in de Hof straat bij het Hof, noem ik je reinste historische vervalsing: het is gedeeltelijk nieuwbouw. Ze hebben daar een rijtje 'monu menten' als stukjes saté tegen het Hof aangezet.' Wethouder De Groen toch en thousiast de gevels tonend geeft min of meer toe, dat zoiets gezien de kosten nu niet meer zou gebeuren. Dordrecht heeft de ko mende jaren de handen vol aan het restaureren van écht histori sche panden, waarmee honderden miljoenen guldens zijn gemoeid. De gemeente heeft panden aange kocht voor restauratie, begint in oktober met de negen miljoen gulden kostende restauratie van het stadhuis en beraadt zich op mogelijkheden om particulieren tot restauratie aan te zetten. Stadsvoorlichter Hans Verkruissen voorziet, dankzij de stoute restau ratie- en nieuwbouwplannen. al een groot gedrang om in Dortrecht te komen wonen. 'Wie dat wil, moet nu actief worden: als ieder een het straks hier ziet zitten is het te laat.' De ontstuitbare Verkruissen wil ons zelfs aan een woning helpen, indien we geïnteresseerd zijn. Dordrecht heeft, na de ver keerde start van de jaren zes tig, inderdaad nieuwe kansen. In een ginder klimaat, waarin het getij van het stedebouw kundig denken lijkt te keren, wordt zoals Guillaume van der Graft dichtte weer be seft: 'Een stad heeft een schors van de tijd, komt in jaarringen tot stand, een stad rijpt'. Mocht volgens een wens van staatssecretaris Schaefer 1980 het Europees stadsver nieuwingsjaar worden, dan kan Dordrecht de toon aange ven in 1980. in Dordt nog in de storm van de vooruitgang. De inzichten die we toen verdedigden zijn er nu wel doorgedrongen, maar van een an dere mentaliteit naar echte actie is een hele stap.' De vorig jaar uitgekomen nota over stadsvernieuwing van de Commissie voor de Ontwikkeling van Beleidsanalyse (van het mi nisterie van financiën) werd ge heel gewijd aan Dordrecht, omdat hier conclusies konden worden getrokken, die ook gelden voor andere steden. De nota komt on der meer tot de slotsom dat: De verwachtingen in het oude saneringsplan, zoals de overloop van kantoren vanuit Rotterdam en de vergroting van de winkel oppervlakte, te hooggestemd wa ren en niet uitgingen van gede gen onderzoek; er nu delen van het plan ge realiseerd zijn zonder enige sa menhang met andere delen van de stad, omdat het plan een 'to taalplan' was met definitieve be stemmingen, waarbij rigoureus de sloophamer werd gehanteerd; bij de vaststelling van het plan een financiële sprong in het duister werd gewaagd door te ho pen op gunstige financiële regelin gen van het rijk; sinds 1960 he inwonersal van de binnenstad met ongeveer zes duizend personen is gedaald (der gig procent). Dit is deels te ver klaren uit de achteruitgang van de woningvoorraad (er werden ongeveer negenhonderd overigens slechte woningen gesloopt); door de aanleg van wegen en pleinen en kaalslag de historische, stedebouwkundige structuur in de verdrukking kwam. Wethouder Cees de Groen (PvdA) zegt oog in oog met deze feiten: 'We proberen vroeger genomen beslissingen terug te draaien, zo als het niet verder doortrekken van de Spuiboulevard. Aan het einde van de al verwezenlijkte achthonderd meter lange boule Hoe kijkt de wethouder aan tegen de kaalslag van vroeger? 'Het is onbillijk de aanleg van de Spuiboulevard (die nu een ander functie heeft dan was bedoeld) en het ingrijpen in de binnenstad, te veroordelen met de visie, die we nu hierop hebben. De normen die we veertien jaar geleden hanteer den, waren nu eenmaal anders. Onder invloed van een ander maatschappelijk denken en een andere opvatting over de stads vernieuwing vinden we nu dat de binnenstad juist niet mag worden opengelegd voor het verkeer. We vinden nu ook dat het maken van iets dat lijkt op een nieuw win kelcentrum in de binnenstad, de historische kern doodt.' De wethouder gaat bij het nieuwe beleid uit van het bezwaren van de historische binnenstad.. Daar om is Dordt begonnen aan nieuw bouw van zeshonderd woningen in combinatie met herstel van oude woningen in de' wijk Bleyenhoek, die thans door grote 'saneringsgaten' in de indruk maakt van een door bombarde menten getroffen gebied. Binnen vijf tot acht jaar moet deze wijk weer een toonbaar ge heel worden. Boogjes In dezelfde tijd moet je danig verkrottende histirische Wijk- Boogjes worden aangepakt. De wethouder: 'Ik vrees dat als we Boogjes nog vijf jaar zouden la ten rusten van opknappen of res taureren geen sprake meer zou zijn. Daarom is al met enkele pandjes een begin gemaakt. Het middeleeuwse stratenpatroon zal worden gehandhaafd. De Amster damse architect Aldo van Eyck, die zijn sporen heeft verdiend, maakt een plan voor de Boogjes en dat zo'n man iets iri onze stad ziet, geeft mij wel vertrouwen. Zo wordt van twee kanten naar het Gezicht op een van de havenbekkens van Dordrecht, met op de achtergrond de gerestau reerde toren van de gothische Grote Kerk. In West-Europa kenden Hamburg, Rotterdam en Dordrecht deze langs havenbekkens gegroeide bebouwing. Nadat in Rotterdam het bombardement van mei 1940 en in Hamburg slopers toesloegen, is alleen in Dordrecht deze karakteristieke middeleeuwse stedebouw nog te vinden. vard die nu optreedt ais uitlo per van het verkeer uit oostelijke richting naar het centrum van Dordrecht gaat het verkeer niet verder de stad in. Twee maanden geleden heeft de raad he voorstel van B. en W. aan vaard, de voorgenomen parkeerga rages in de binnenstad niet te bouwen, maar parkeergelegenheid aan de rand van de Spuiboulevard te maken.' Wethouder Cees de Groen op de Spuiboulevard, die door vele Dordtenaren als een aanslag op de oude binnenstad werd gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19