Pinochet heeft i/oor velen Chili tot een hel gemaakt Franco zet klok terug met wet tegen terreur iferzet ondanks terreur liet gebroken Geruchten over aftreden verstomd Junta-leider Pinochet: weinig om op te bogen. IqUW/KWARTET ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 oor Harm Lamberts 'olgende week donderdag is het twee jaar geleden at vliegtuigen en tanks een eind maakten aan de ïoeizame pogingen van Salvador Allende in Chili e voorwaarden te scheppen voor een menselijker jmenleving. Op 11 september 1973 vestigde gene- sal Pinochet een militaire dictatuur die dit Zuid- merikaanse land heeft veranderd in een concen- ratiekamp. in coniimiissle voor de rechten van mens van de Verenigde Naties. onlangs een bezoek aan Chili 1de brengen, mocht er niet in en neraal Pinochet pochte tegen irnalisten dat hij door die weige- ig het internationale marxisme i geduchte nederlaag had bezorgd. Igens hem hadden de marxisten- iinisten een grote show opgezet i de indruk te wekken dat de ilenen slachtoffer waren van een ede en bloedige terreur. Het is 1 begrijpelijk dat Pinochet er zo igzamerhand behoefte aan krijgt is op een overwinning te kunnen gen. Er is niet veel waarover hij i kunnen opscheppen. Talloze ilenen, die geen traan hebben aten om de val van Allende, de litaire coup zelfs -toejuichten, n de afgelopen jaren tot de ont- ddng gekomen, dat ze er niet op oruit zijn gegaan. Ze wilden een der bewind, want Allende tastte a voorrechten aan, maar ze heb- i niet de nachtmerrie gewild, arvoor Pinochet en zijn schrik- rind nu zorgen. ergste aanklacht tegen het regi- is nog niet eens dat de prijzen t maar liefst 5000 procent zijn egen en de lonen maar met de ft daarvan, wat de nog in leven ide Chileense vakbondsleiders er dagen de regering van Pino- n hebben verweten. Dat het cod nu 131 keer zo duur is als te jaar geleden, toen het ook tiet goedkoop was, getuigt niet au een overdreven zorgzaam be leid. Maar al is het moeilijk je een voorstelling te maken van wat die economische chaos moet betekenen voor die overgrote meerderheid van Chilenen die jaren geleden al op een bestaansminimum leefden, schrijnender, mensonterender is de tomeloze terreur waarmee de mili taire dictators in Chili hun macht hebben gevestigd en in stand pro beren te houden. Overlevenden Een journalist van het Franse dag blad Le Monde hoorde in Santiago de mensen deze wrange grap ver tellen: president Alessandri was gewoon de Chilenen toe te spreken met 'burgers'; president Frei gaf de voorkeur aan 'kameraden' en presi dent Allende begon zijn toespraken met 'companeros'Pinochet zegt eenvoudig: 'overlevenden'. Bij tienduizenden zijn de Chilenen, die er op een of andere manier van werden verdacht sympathie te heb ben gehad voor Allende, opgepakt en in de gevangenissen en concen tratiekampen gezet. Een onbekend, maar groot aantal gevangenen, on der wie ministers van Allende, heb ben dat niet overleefd. Ze zijn dood gemarteld, zonder vorm van proces gefusilleerd, hebben zelfmoord ge pleegd of kregen, zo werd beweerd, plotseling een hartaanval. Langzaam dringt tot de buitenwe reld door wat voor ten hemel schreiende praktijken de beulen van Pinochet er op na houden. We Chileense Nationale Kolenmaat- schappij. is geen uitzondering als ze vertelt dat op dezelfde dag. dat zij in de gevangenis aankwam, haar bij wijze van welkom werd verteld, dat haar man enige uren eerder was doodgeschoten. Samen met haar man stierven de onderwijzers Danilo Gonzalez, Vladimir Araneda en de mijnwerker Bennabe Cabrera. Angela Jerra, weduwe van generaal Alberto Bachelet, werd op 10 janu ari van dit jaar uit haar huis ge haald en in een gevangenis gestopt waar ze 's nachts de gesmoorde kreten hoorde van mensen die net als zij gemarteld werden op wat ze de elektrische barbecue noemden, een bedspiraal die onder stroom werd gezet. Gesmoorde kreten om dat de gemartelden doeken in de mond gepropt kregen. We hebben maar een paar namen genoemd. Bij een van de getuige nissen staat dat de bisschop van Santiago. Fernando Aristia. en le den van het internationale rode Kruis de verklaring kunnen beves tigen, omdat ze in de gevangenis zijn geweest en de getekende wrak ken hebben gezien en gesproken. Wie de getuigenissen heeft gelezen, zal er weinig behoefte aan hebben anderen te vragen of het wel waar is. Geen mens zal de details verzin nen die erin staan. De werkelijk heid is wreder en meer verbijste rend dan welk verzonnen verhaal ook. Pinochet en de zijnen hebben voor talloze Chilenen hun land tot een hel gemaakt. Van uiterst rechts tot gematigde christen-democraten haalden opge lucht adem toen Allende dood was.- Zijn socialistische experiment be dreigde de bevoorrechten van de middenklasse. Onder Allende's voorganger Frel en al lang daarvóór had een kleine groep Chi lenen geprofiteerd van de buiten landse belangstelling voor Chili's bodemschatten. Weliswaar had Frei geprobeerd althans iets te doen voor de armste Chilenen door een begin te maken met landbouwher vormingen, maar het was maar een schamel begin geweest en wezenlij ke veranderingen in de volkomen scheef gegroeide strukturen van Chili kwamen er niet. Buitenlandse invloed Dat scheef groeien begon al in 1881 toen met Brits geld de salpetermij- nen in Chili gingen draaien. De winsten stroomden naar de geld schieters en toen de synthetische nitraten de salpeter gingen vervan gen, waren de Chilenen nog even arm als tevoren. Er werd bijna niets van de vunst opnieuw geïn vesteerd in Chileense bedrijven. In het begin van deze eeuw begon nen de Amerikanen de Chileense koperlagen aan te boren. Twee grote Amerikaanse bedrijven. Ken- necott en Anaconda, verdienden miljarden. Een Chileense bovenlaag profiteerde mee, maar het Chileen se volk als geheel werd er niet veel wijzer van. De opbrengsten van de Chileense bodem kwamen vooral het rijke Amerika ten goede. De buitenlanders gingen steeds meer de Chileense economie beheersen. In 1930 kreeg de Amerikaanse maatschappij ITT, die bij het ten val brengen van Allende onder een hoedje speelde met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, voor vijftig jaar het monopolie voor de tele foonverbindingen in Chili. De bui tenlandse investeerders konden tot de komst van Allende nagenoeg hun gang gaan. Chili had zelf nau welijks enige zeggenschap over pro- duktóe, prijzen, lonen, marktvoor- door Rudolf de Jong In de afgelopen maand ontstond er een nieuw woord in Spanje: 'Rumorologia', of te wel 'geruchtkunde'. Tot op de humor pagina's van de kranten drong de 'rumoro logia' door. Op een plaatje ziet men tijdens een voetbalwedstrijd de scheidsrechter pra ten met de grensrechter. Het onderschrift luidt: 'het gerucht gaat dat er binnenkort een doelpunt wordt gemaakt'. De geruchten waar het in poli tiek Spanje van gonsde, gin gen echter niet over voetbal, maar over de 82-jarige dictator, generaal Fran co. Zou hij eindelijke zijn WC ties overdragen aan prins Juan Carlos, Franco's zelfge kozen en officiële opvolger? Vorig jaar, tijdens een ernsti ge ziekte van Franco, was Ju an Carlos reeds opgetreden als waarnemend staatshoofd. Vriend en vijand maakten zich ad gereed voor een defi nitieve verdwijning van Franco. De - illegale - oppo sitiepartijen en groepen be tonnen zich min of meer openlijk te manifesteren. Franco herstelde echter en niet alleen de teugels *eer in handen, maar trok -tie strak aan. Vanuit de ui terst rechtse - puur fascisti- Wie - hoek werd er druk op f%nco uitgeoefend om de tiiiiiistcr-president Arias Na- yarro, die in rechtse ogen te sKo' was geweest tijdens Frjwco's ziekte, te ontslaan. 0f\ over diens positie gingen de geruchten van vorige tiaa ,d. Maar het meest toch over «ranco zelf. Juan Carlos zocht, geheel onverwachts en ^gebruikelijk. Franco op in liens zomerverblijf in Gaticië. 'h de pers verschenen ar tike- loo met een inventarisatie van de taken van Franco en de stille suggestie een deel ervan aan Juan Carlos over te dragen. Veertien dagen geleden ver stomde de rumorologia echter. De ministerraad, onder voor zitterschap van Franco bij een, maakte bekend dat het een nieuwe wet tegen het ter rorisme had aanvaard. Vorige week woensdag werden de be palingen ervan bekend. Zij zijn draconisch. Straffen wer den drastisch verhoogd alle ga ranties van de burgers tegen politiewillekeur zijn praktisch opgeheven. De politie heeft min of meer blanco volmacht gekregen om tegen verdachte personen op te treden. Het ergste is dat elk woord van kritiek wordt verboden. Kran ten kunnen een verschij ningsverbod krijgen (drie weekbladen overkwam dat dan prompt ook). Journalis ten kan de uitoefening van hun beroep worden verboden, op gronden die uiterst vaag zijn en door de autoritedien worden geïnterpreteerd. Het verdedigen van verdach ten zal een daad van moed zijn. de advocaten die protes teren tegen onjuistheden tij dens de procesgang lopen een goede kans voor een jaar uit gesloten te worden wegens 'verstoring van het proces'. Wie kritiek levert op uitge sproken vonnissen is straf baar, niet alleen degene die de ideologie van verboden or ganisaties - en alle Neder landse politieke partijen zou den daaronder vallen - verde digt wordt met gevangenis straf bedreigd, ook degmen die alleen maar een uiteen zetting van zo'n ideologie geeft, d.w.z. er over schrijft. Baskenland De geruchten in Spanje zijn weer voorbij, het land moet zwijgen. Men moet hierbij bedenken dat de repressie in Spanje het afgelopen jaar zeer fel is ge weest en dat het regime altijd al een uitgebreid arsenaal van onderdrukkingsmiddelen en onderdrukkingswetgeving heeft bezeten. Vooral het Baskenland, waar de links-socialistische ETA actief is en een gewapende strijd voert, zucht onder een regelrechte terreuT van de 'orde' handhavers. De orde corpsen treden hier in feite op eigen houtje op. de rege ring dekt dit optreden volle dig maar schijnt er weinig vat op te hebben. Het aantal doden door aanslagen over en weer stijgt voortdurend. Voor de regering moet het zeer verontrustend zijn dat de ETA steeds meer in staat is effectief actie te voeren buiten het Baskenland. De aanslag in Madrid op de vori ge minister-president (en Franco's feitelijke opvolger) Carrero Blanco was de eerste grote en meest spectaculaire, actie buiten het Baskenland. Onlangs is één van de orga nisators van deze aanslag ge grepen en heeft bij de verho ren doorgeslagen. Hierbij bleek hoezeer de ETA op 'na tionaal' en niet alleen op re gionaal niveau kan optreden. Galicistische nationalisten hebben zich met de ETA ver bonden. Tegen twee ETA-leden is nu een proces in Burgos gevoerd. Het lijkt een herhaling van een proces, eveneens tegen ETA-leden en eveneens in Burgos, vijf jaar geleden, naar aanleiding waarvan het regime alle registers uit de burgeroorlog weer opentrok tegen de 'roden'. De twee doodvonnissen - te gen Juan Antonio Gasmendia Artola en Angel Otaegui Echevarria - zijn overigens niet op de nieuwe anti-Terro rismewet gebaseerd maar op de al bestaande wetgeving. Deze is voldoende om Gas mendia ter dood te veroorde len. Hij is bij zijn arrestatie door het hoofd geschoten en. zoals de autoriteiten ook toe geven, geestelijk niet normaal meer. Otaegui is vooral ver oordeeld op grond van de verklaring (afgelegd tijdens het verhoor, later herroepen) van Garmendia. 'Nieuwe pro cessen zijn in voorbereiding. 'Anti-Spaans' De Spaanse pers heeft veel aandacht aan de anti-terro- risme wet geschonken (in de krant A.B.C. stond de letter lijke tekst afgedrukt). Ook 't vonnis in Burgos kreeg veel aandacht, de juridische be woordingen van het vonnis denken vaak dat het wel mee zal vallen, dat de gruwelverhalen over dreven worden door mensen die er nu eenmaal belang bij hebben hun tegenstanders zo zwart mogelijk te maken. We hebben immers oók stiekum gedacht dat het in Grie kenland wel mee zou vallen, dat Theodorakis en Melina Merkouri, die in hun eigen land niet meer konden zingen, wel zouden over drijven. Maar de afgelopen weken zijn de processen gevoerd tegen de Griekse dictators en het bleek toen niet mee te vallen. Doofstom ge maakte en lamgeslagen mensen ge tuigden tegen de kolonels en hun trawanten, die zeiden dat ze recht en orde hadden willen handhaven. Op de manifestatie ter gelegenheid van het jaar van de vrouw hebben Chileense vrouwen in Mexico ge probeerd de aandacht van de we reld opnieuw te vestigen op wat er in Chili is gebeurd en nog steeds aan de gang is. Een Nederlander die de emanclpade in Mexico heeft meegemaakt, heeft de getuigenver klaringen meegenomen van Chi leense vrouwen die in Pinochets lugubere martelvilla's zijn geweest, het hebben overleefd en hun land zijn uitgevlucht of uitgejaagd. Getuigenissen Het relaas van Luz de las Nieves, een 23-jarige vrouw, die afschuwe lijk gemarteld werd, terwijl haar vader en broer moesten toekijken, om daarna onder handen te worden genomen, is niet erger dan dat van Vila Loaiza Mancilla, die in het bijzin van haar kinderen van 2. 4 en 5 jaar afgeranseld werd en niet mocht schreeuwen omdat ze anders zou worden doodgeschoten. Isabel Nova Gonzalez, vrouw van de voor malige directeur-generaal van de BUITENLAND 17 werden letterlijk overgeno men, over de verdediging werd vrijwel niets gezegd. Over binnenlandse protesten werd gezwegen, enkele bui tenlandse protesten werden genoemd, maar als 'anti- Spaanse manifestatie' afge daan en werden niet in direct verband gebracht met het proces, De nieuwe anti-terrorisme wet treft niet in de eerste plaats de ETA (daarvoor wa ren geen nieuwe wetten no dig) maar de gehele Spaanse samenleving. Deze wordt op nieuw in het keurslijf van de dictatuur gewrongen. Niet aleen de echte oppositie, ook binnen het regime zelf, zullen velen met afschuw kennis genomen hebben van de nieuwe wet. Binnen 'het apparaat' van het regime, ambtenarencorps, rechterlijke macht en allerlei culturele en, sociale en onderwijs instellin gen die afhankelijk zijn van de staat, ja zelfs in het leger. groeit de afkeer van dergelij ke praktijken. En dit appa raat is, zoals in alle landen enorm gegroeid in omvang en betekenis. De mogelijkheid is geopperd - op zeer bescheiden schaal - voor het optreden van zelf standige groeperingen, bin nen het kader van de begin selen van de officiële en end- ge partij, de Movdiniento. Van deze mogelijkheid kan al leen gebruik gemaakt worden door personen en groepen gtoot geworden binnen het regime, die echter een verder gaande liberalisering willen dan waarover het regime nu al jaren praat. De oud-minis ter van voorlichting Fraga Iriibarne heeft zo'n politieke groepering gevormd met steun van enkele andere oud- ministers. Zij zullen weinig gelukkig zijn met de verhar ding. Temeer daar de anti- terrorisme wet wederom alle vormen van oppositie op een hoop gooit en bijvoorbeeld communisme en ETA aan el kaar gelijkstelt. In feite stelt de Spaanse communistische partij zich zeer anti-revolutionair op. Zij wil niets weten van de ETA en van aanslagen (bij de pro testacties tegen de vonnissen in Burgos spelen de commu nisten niet of nauwelijks een rol). De Spaanse commu nistische partij spreekt niet veel over structurele (sociale) veranderingen, wel over poli tieke. Zij hoopt ook op een samengaan met politieke krachten die met het- regime verbonden waren of nog zijn, maar die wel van de dictatuur af willen. - Een pijnlijk aspect van de hele zaak is dat de regering zich bij de presentatie van de wet - en ook in de tekst van de wet zelf - beroept op anti- terroristische wetten in West- Duitsland. Engeland. Frank rijk en Italië. Bepaalde para grafen van de wet (oa. die welke de positie van de advo caten bedreigen) lijken ook sterk geïnspireerd op de on democratische praktijken in Duitsland ten aanzien van de Baader-Meinhof groep. In de Spaanse pers is dit aspect dankbaar overgenomen. Ook wijst men er op dat er in vele landen moeilijkheden - en gewelddadigheden - ontstaan met nationale en andere minderheidsgroeperingen 'AB.C.', en dat is een zeer gematigde krant, zag in het seperatisme zelfs de nieuwe strategie waarvan Moskou zich bedient om de laatste verdediging van het Westen te ondermijnen en de volledi ge decadentie (na de dekolo nisatie in de jaren '60 en '70) van ons werelddeel te berei ken. Rudolf de Jong is weten schappelijk medewerker aan het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam; waarden, technologie, noem maar op. De Chileense economie stond in dienst van buitenlandse belangen en van een kleine groep Chilenen die nauw geliëerd was aan die be langen. Het Chileense volk kon zich vergapen aan hun luxe leven. Wie iets van dat verleden weet, begrijpt beter het geweldige en thousiasme dat Allende bij de ge wone Chilenen losmaakte. Allende beloofde een eind te zullen maken aan de uitbuiting door buitenlan ders. Nadat hij via democratische verkiezingen aan de macht was ge komen. heeft hij allereerst de ko permijnen genationaliseerd en er bij de schadevergoeding van de Amerikaanse eigenaars rekening mee gehouden dat zij miljarden aan het Chileense koper hadden verdiend en dat van dat geld maar een miniem deel opnieuw was geïn vesteerd in Chili. Allende begon ook het grootgrondbezit te verdelen onder de landarbeiders. Hij begon ook de inkomensverschillen klei ner te maken. In 1968 verdiende 12 procent van de Chilenen 49 procent van het nationale inkomen. Allende wilde voor goed een eind maken aan een situatie waarbij een land als Chili, met rijke koperlagen, zijn schuld aan het buitenland alleen maar groter zag worden: van 1959 tot 1970 steeg die schuld van 569 tot 4000 miljoen dollar. Als Allende dan ook in 1970 aan de macht komt en bij latere verkiezingen zijn positie verstevigt, gloort er hoop bij de 60 procent Chilenen die onder het bestaansminimum moe ten leven. Hoge prijs Allende kreeg het zwaar. Na zijn val is onomstotelijk komen vast te staan, dat buitenlandse machten tegen Allende hebben samengezwo ren met die Chilenen die er belang bij hadden dat er niets struktureels in Chili veranderde. Hun opzet is gelukt, maar de prijs is zo hoog. dat met name die chris ten-democraten, die op zijn vrien delijkst gezegd. Allende en zijn volksfront links lieten liggen, zich nu bekocht voelen en Pinochet niet meer zien als redder van het vader land. Zij beginnen in te zien dat ze zich vergist hebben. Ze wilden Al lende niet, maar ook niet de fascis tische terreur die Pinochet over Chili heeft gebracht. In april vorig jaar heeft de Chi leense kardinaal Raul Silva Enri- quez in een paaspreek het regime van Pinochet openlijk aan de kaak gesteld. Het was al zover gekomen in Chili, zei hij. dat hij zelf met de dood bedreigd was en alleen nog maar met een lijfwacht de deur uit kon gaan. 'Wij hebben gewaar schuwd, dat geweld alleen maar geweld uitlokt. We hebben ons volk en onze gezagsdragers voorgehou den, dat mensenrechten heilig zijn en dat niemand ze mag negeren. Deze waarheid hebben we op alle mogelijke manieren voorgehou den. Men heeft niet naar ons ge luisterd. Daarom huilen wij van daag met de smart van een vader, die moet toezien hoe zijn gezin zich te gronde richt, hoe zijn zonen elkaar bestrijden en die moet toe zien hoe velen gevangen worden genomen en lijden'. Er is wel verzet in Chili. De MIR. de beweging van revolutionair links, heeft kans gezien verzetsker- nen te vormen die illegale pamflet ten verspreiden, sabotagedaden ple gen en de bevolking een sprankje hoop geven, dat niet alles verloren is. Het regime treedt meedogenloos op. maar verliest steeds meer steun. Het is nacht in Chili, maar er flon keren een paar sterren. Harm Lamberts is oud-redacteur buitenland van Trouw, thans werk zaam als docent aan de Stichting Opleiding Leraren te Utrecht. Salvador Allende een foto uit de korte, maar opwindende periode waarin alles in Chili anders leek te gaan worden. De foto is ontleend aan het fotoboek 'Allende', verschenen in de serie 'Grote historische documenten', uitgegeven bij Sjaloom te Odijk, en geredigeerd door Piet Reckman. Bevat een veelheid aan toegelichte foto's van zijn eerste politieke activiteiten tot en met de jaren van zijn presidentschap. Kosten 16,50. Hier vragen rechtse demonstranten in Madrid, na de be'grafenis van een neergeschoten politie-functionaris, om hardere maatregelen tegen terreur. Zij kregen hun zin van Franco's regering, die een draconische anti-terrcurwet afkondigde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17