Voorlopig voor het laatst: CDA in discussie feOUW /KWARTET ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND Ichuld bekennen jcht schuld bekennen Is moeilijk, kantjes deed het, namens heel ve- En zijn voorbeelden van falen [ebben diepe indruk gemaakt: ge- ulge de vele ingezonden stukken. Wij hebben de hongerigen niet ge- roed. want ze sterven nog als rat en langs de weg (chieten we daar wat mee op? Ja. Is schuldbelijden óók inhoudt: op- taan tot een nieuw leven. Maar en begin(sel) van dat nieuse leven betere leven zie we gelukkig iet alleen bij hen die zich chris- en noemen. Ook bij anderen. En p de levende daden komt het toch an? Ook in de politiek, want poli- iek is een vorm van leven. Afspra- maken, om hongerigen te voe- en naakten te kleden, en zich an die afspraken houden, elf wat minder eten, of een min- dure vakantie nemen. Dat kan mee te maken hebben, maar elangrijker is toch, om vanuit je olitieke partij, en langs elke mo- elijke weg, druk uitoefenen op de egering en op de machthebbers ezer wereld. Door bv. via de Unc- ad niet in de eerste plaats aan relvaart in eigen land te denken, ïaar eindelijk de armen en ver rukten eens aan de beurt te laten omen. ij die dat willen en doen, zij die liefde bedrijven, zij zullen elkaar Inden, want zij horen bij elkaar, oe ze zichzelf dan ook mogen noe- len. elft D. de Bie-Groen )nze zwakte kennisneming van alle discus- es en reacties op het CDA, een jen of gesloten partij, moet mij el van het hart dat ik er niet veel leer van begrijp. Mag ik nu Aan- die ik heel hoog acht, eens ■agen: Maakt u nu problemen of iet? Kan een niet-belijdend chris- m nu wel of niet in woord en tad het bijbels christendom belij- In mijn dagelijks werk ont- oet ik tallozen die als humanisten zelfs niet-erkenners van God in ui daden en woorden meer het iristendom belijden dan wie dan Dk. ;ldt het tegenovergestelde voor u it ook, dat wil zeggen, zijn alle iristenbelijders in en buiten de (litiek dan zulke leesbare brieven Christus? Het klinkt scherp ch is niet bedoeld en slechts uitvloeisel van de opgeroepen itithese. Ik betreur dat in hoge ate. Wordt in ar-kring niet te makkelijk met het christenzijn richtsnoeren omgegaan? Het iegt er allemaal uit of het niets Dat maakt mij bang en onzeker, gevaar af in diezelfde fout te irvallen. citeer ik toch maar: 'Niet ie zegt Here, Here, maar die doet vil van Mijn Vader.' Dit slaat Kii ook wel op hen die (nog) iften staan? Waarom niet? ïi mag ik dan eens vragen waar in in andere levensverbanden een problemen op dit gebied zijn? een winkelier die als christen klanten tracht tegemoet te tre- en een niet-christen als hulp heb- en? Zou er in een bedrijf als de CR(adio)V een niet-christen geen ■ogramma's mogen maken? en zal mij tegenwerpen dat poli- ek bedrijven een andere zaak is. iaarom toch? Het moet me van et hart dat ik dat niet zo zie. leoretisch en praktisch niet. Het tgangspunt in alle levensverban- in en werkwijzen zal mogen en oeten zijn: wat belijd ik als Lndi- du in de mij opgedragen verant- oordelijkheid als christen? En dat ibeurt dan met vallen en opstaan, in grote partij met nuances )ch principieel één in woord en iad kan een zegen zijn voor is volk. Wie durft dan anders te ezen? Ik niet. Hoe spreekt men in een jeugd aan die toch al einig aangetrokken wordt door al it scherpslijpen? De cijfers liegen r niet om U kent ze allen. Ik ben iet angst en beven vervuld: het waad is al geschied. Kerken lopen *g, de christelijke school krijgt en eeft het al moeilijk en nu nog de olitieke partijen ook. Laten we zo ïaar doorgaan. it angst voor de openheid hebben «antwoordelijke politici en partij- Ktuurders een geslotenheid gepro- ageerd diie ik beteur en niet be- rijp. De tijd gaat voort. Wie zal de Pkomende storm het hoofd bie- «1? Een gaande of een komende aeratie? De keus is aan hen die grote eendracht met andere iristenen en niet-christenen trach- n op verantwoordelijke en belang- jke posten de zwakken, de ver- nikten. de gediscrimineerden en e vervolgden te beschermen en te «•heffen tot een menswaardig be- aan. 'at kan ook door niet-christnen openheid en wederzijds bijbels «trouwen gebeuren. Voor mij is us slechts één keus: een open «tij voor allen die dat nastreven. Haag W. M. van An del 'e top en de basis n Nederlandse Gedachten, het or- &n van de ARP, staat de laatste «en menige bedenking of bezwaar igen het CDA en dat niet van de linsten o.a. P. Wybenga uit Leeu- «den, Borgman, Van Houweling, d. Heuvel. Ad Schouten. Laatst- «loemde bedankte zelfs om deze »en als kamerlid. top de ARP dreef en drijft door. oor de stemming stelde voorzitter Koning al vast (op 26.10.'74 CDA is er al. met motivering bijna de helft der provincies en 1 enkele honderden gemeenten de op de top vooruit liep en «imaant tot spoed.' uer worden de rollen wel zeer judelijk omgekeerd. Om de nawee- te ontgaan die mogelijk komen? wybenga had groot bezwaar te- de open partij of liever de «We poot. toen hij stelde: 'Kop pen, die altijd de mond vol ■«toen over inspraak, democratie. het betrekken van de basis in de besluitvorming handelen alsof de gewone leden schapen zijn enz. Ze volgen wel. Ik geloof dat zij zich vergissen, zij geloven niet wat de partij (top) gelooft. Zij kiezen zelf.' Dat bleek reeds. Bij velen is nu de hoop herleefd door de rede van Aantjes. YVinsum (Gr.) M. T. Dijksterhuis Ontmaskering 'Want er was ook niet één behoef tig onder hen, want allen, die eige naars waren van stukken grond of hulzen, verkochten die en brachten de opbrengst van den verkoop en legden die aan de voeten der apos telen; en aan een leder werd uitge deeld naar behoefte. Dat zijn de woorden uit Handelin gen 4, de verzen 34 en 35, de ideële stand van zaken die sommige 'christenen' in pollticis, maatschap pelijk vertaald, wensen na te stre ven. Vergeten wordt echter dat de geschetste schriftuurlijke ge meenschap van goederen slechts bestond tussen degenen die tot het geloof gekomen waren. Nergens blijkt dat uitgedeeld werd aan niet- gelovdge medemensen. Elders heet het, 'gedenkt eerst de huisgenoten des geloofs.' Het Evangelisch christendom biedt per definitie in materieel opzicht een gemeenzaamheid voor de leden alleen, ten einde die leden, aan de materie ontvloeden, in staat te stellen zich te wijden aan de Gods dienst en de verbreiding van het Evangelie. Ontwikkelingshulp en inflatoire financiering ten koste van anderen zijn voorbehouden aan de ongelovigen, de kinderen dezer wereld. Het meest sprekende voorbeeld in de Bijbel is dat van de onrecht vaardige rentmeester. De man kon geen rekening en verantwoording afleggen van zijn beheer, omdat hij de centen van zijn heer erdoor had op het politiek schaakbord zouden misbruikt worden om het kabinet- Den Uyl te vormen. Aantjes heeft er aan meegewerkt dat de christen Biesheuvel terzijde Is gesteld en hij heeft meegewerkt aan de vorming van een kabinet dat de naam Gods uit onze troon rede verwijderd heeft. En als Aantjes op het CDA-congres zo uitvoerig Matth. 25 citeert, dan bleek bij stemmen in ons parle ment dat voor hem het In stand houden van. het kabinet-Den Uyl belangrijker was, dan recht te doen aan de kleine zelfstandigen, de so ciaal zwakken in onze samenleving. Dat liet hij dan liever Kruislnga en Wiegel doen. Rotterdam B. Vos Geloof in ethiek Het is me verre van duidelijk waar om Aantjes nog nadere garanties wil hebben als hij de grondslagen van het CDA. vastgelegd in de overduidelijke artikelen 2 en 3 van de statuten, heeft aanvaard. Heeft hij zo weinig vertrouwen in het christen-zijn (of christelijk-zijn) van anderen? Want die fictieve boeddhist kunnen we natuurlijk wel vergeten. Moet de (christelijke) meetlat er nu altijd bij? Maar de gelijkenis van de barm hartige Samaritaan is ook schrif tuurlijk. Dan hebben Kruisinga en Lanser er mijns inziens toch wel iets meer van begrepen. Lanser zei dezer dagen: christelijk handelen is niet alleen voorbehouden aan men sen, die zich christelijk noemen. Zijn uitspraak lijkt me erg schrif tuurlijk, want je kunt zomaar een paar honderd bijbelse voorbeelden noemen, waar geloof en ethiek zo verweven zijn, dan ze niet te on derscheiden, laat staan te scheiden zijn. Leeuwarden Ds. L. H. van der Kam Wonderen Trouw, dat als PPR-krant tijdens de kabinetsformatie weinig sympa thie voor het CDA aan de dag legde, geeft nu ruim gelegenheid om over de broedertwist in het CDA te publiceren. Het AR-partijbestuur dat tijdens die formatie de CHU wel heel ge makkelijk liet vallen, dwingt de CHU nu tot een hernieuwd gesprek over het christelijk geïnspireerd zijn van het CDA. Aantjes 'verwijt' de voorstemmers van een op een democratisch genomen congres-be sluit dat zij het niet begrepen heb ben, het afhaken van Biesheuvel heeft hij ons 'onmondigen' echter nooit kunnen verklaren. Andrlessen verklaarde op het congres om in 1977 zondermeer met de socialisten verder samen te werken, terwijl het CDA-program nog niet eens vast staat en de VVD zich nog niet hierover heeft kunnen uitspreken. Wie zullen Aantjes en Andriessen vervangen? Bennebroek S. Boeve Het aantal lezers dat is inge gaan op onze uitnodiging voor een discussie over het CDA in onze kolommen is groot geweest; veel groter zelfs dan uit de rubriek 'Le zers over het CDA' in de af gelopen dagen is gebleken. Wij hebben zoveel mogelijk brieven geplaatst (en waar schijnlijk op het punt van de journalistieke gastvrijheid een record gebroken). Toch moest er een aantal brieven afvallen niet uit onwil, maar ge woon omdat er een grens is aan de mogelijkheden van een krant. Wij hopen dat ieder daar begrip voor kan opbren gen. Hoofdredactie Een foto van het CDA-congres dat op zaterdag 23augustus in het Haagse Congresgebouw werd ge houden. Van links naar rechts: de voorzitter van de CHU, mr. O. W. A. Baron van Verschuer, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de CHU, dr. R. J. H. Kruisinga, de voorzitter van het CDA, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP, mr. F. H. J. J. Andriessen en de voorzitter van de ARP, drs. J. de Koning. gejaagd. Wat deed de rakker, socia list van het eerste uur? Hij schold de debiteuten van zijn heer grote delen van hun schulden kwijt. Uit eigen belang, want hij hoopte zó op onderdak wanneer hem het rent meesterschap ontnomen was. Zijn heer, de kapitalist, prees de ontrou we rentmeester tenslotte nog ook: 'En de heer prees de onrechtvaardi ge rentmeester dat hij met overleg gehandeld had, want de kinderen dezer wereld gaan ten aanzien van hun geslacht soortgenoten) met veel meer overleg te werk dan de kinderen des lichts.' En zo is het ook. Het christendom beoogt de toekomst in geestelijk opzicht; is van huis uit dwars van de materie in het nu. Hoe men aan de hand van de Bijbel een band kan leggen tussen socialisme of marxisme en christendom is een raadsel. Vrijgevigheid en materiële steun aan de ander is in christelijk opzicht het toonbeeld van een le venswandel, die de toekijker en de begunstigde noopt tot jaloersheid en de begeerte om ook zo (christe lijk) te zijn. Hulp is geen doel, maar uitvloeisel. Doel is de bekering van de ander tot drager van geestelijk goed. Christelijke-sociale politiek, met het accent op sociaal, vormt in wezen een contradictie. De conbi- natie kan nu eenmaal niet. Een linkse christen is geen christen pur sang, maar ten hoogste een farizeï- stisch kind dezer wereld, dat met overleg te werk gaat. Echt christen volgens evangelisch model is hij of zij die zich vrienden maakt uit de arme geloofsgenoten met behulp van de 'onrechtvaardige Mammon', opdat, wanneer de dood hem scheidt van geld en goed. het Ko ninkrijk Gods voor hem of haar openstaat. Met vorenstaande is het zinvolle van de CDA-formule op zijn eerste congres aangetoond, en de 'geloofs belijdenis' van A.ANTJES ONT MASKERD. Den Haag Mr. D. Huisman IMiet forceren Inconsequent Als Aantjes de els stelt dat alleen christenen een functie mogen be kleden binnen het CDA, is hij in consequent wat betreft zijn eigen politiek handelen. De duizenden zelfstandigen en ondernemers, die in 1972 nog te goeder trouw de ARP gestemd hebben, wisten toen niet dat hun stemmen als pionnen Het lijkt er inderdaad op dar de partners in het CDA het onderling niet eens kunnen worden. Dat er nog geen 'huwelijk' tot stand komt tussen de christelijke partijen, maar dat het nog bij een 'verlo ving' blijft. Voor velen is het de AR die nu roet ln het eten gooit. Toch dacht ik dat Aantjes, voorheen vaak onduidelijk ln zake het gedogen van het he dendaagse kabinet, nu toch wel een heel duidelijk standpunt heeft in genomen met zijn uitspraak op het congres. Ik ben dankbaar dat we zulk een principieel geluid mochtten horen. Wanneer men het Evangelie als basis neemt in het program, dan moet dit toch ook bijbels bele den worden, zeker door allen die een leidende functie innemen in de partij. Jammer dat Biesheuvel in deze niet naast Aantjes staat. Hoe wel ik een voorstander ben van samenwerking van de christelijke partijen in de politiek, hoop ik toch dat het geen geforceerde eenwor ding wordt. Leerdam J. Steketee In het isolement Is het juist naar een christelijke politieke partij te streven, die twee soorten telt? Leden die al hun doen en laten willen baseren op het Evangelie (waaronder heel de Bij bel verstaan wordt) en leden die bewust het Evangelie niet als norm voor hun handel en wandel kiezen? Met andere woorden: is het juist te streven naar een open CDA? We menen van niet. De kracht van een christelijke partij ligt hierin, dat alle leden, zonder uitzondering zich gebonden weten aan de geopen baarde wil van God. Van meetaf is dat de basis geweest van de AR- partij. Natuurlijk zijn door haar vertegenwoordigers fouten ge maakt; maar de invloed van deze partij op de gang van zaken in politiek Nederland is steeds groter geweest dan krachtens haar getals sterkte verwacht mocht worden. Tenslotte; het is, dachten we, voor velen duidelijk geworden, dat de weg terug voor de AR-partij de op lossing is. Groens adagium: 'ln ons Isolement (dat is: in onze zelfstan digheid, in onze beginselvastheid) ligt onze kracht' is vandaag weer actueel. De Lier J. van Dijk Tz. Andere discussie Het grote gevaar dat men loopt als men al te veel wijst naar de moge lijkheden om met niet-christenen samen te werken ter verbetering van de samenleving, is dat men als het ware een mentaliteitspartij gaat worden waarbij de mentaliteit wordt beoordeeld naar de mate waarin men het program van actie onderschrijft. Maar daarbij wordt vergeten dat christelijke politiek niet bestaat ln het verbeteren of aanprijzen van een bepaalde mentaliteit, maar dat christelijke politiek zich richt op de structuren, op de gegroeide verhou dingen in de samenleving. Christe lijke politiek is niet een collectieve demonstratie van barmhartigheid ten opzichte van de naaste waarin mensen van allerlei levensovertui ging elkaar wel kunnen vinden, maar chirstelijke politiek Is een collectief streven naar structuur veranderingen in de samenleving opdat ieder mens kan leven en werken als beelddrager Gods. Uiteraard betekent dit niet dat men ln deze gedachtengang niet kan samenwerken met andersden kenden, maar het betekent wel dat de inhoud van het christelijk-poli- tiek programma moet worden be paald door het principieel karakter van de christelijke politiek als structuurpolitiek. Indien men het toekomstige CDA ziet als een blok waarin voor 'elk wat wils' aanwezig is, zie ik de toekomst van de christelijke poli tiek somber in. En vooral als dit blok bedoeld is als een soort stem- concurrentie met b.v. de progressie ve drie. Ik geloof wel in de toekomst van de CDA als dit een partij wordt waarin men de structuur van de samenleving en de aanwezige be- zits- en gezagsverhoudingen prin cipieel ter discussie wil stellen. In deze discussie zal dan het Evangelie het laatste woord moeten hebben. Tegen deze achtergrond vind ik de vraag of niet-christenen in het CDA wel een 'leidende' functie mo gen hebben niet belangrijk. Deze vraag wordt pas belangrijk als men van het CDA een opportunistische partij maakt waarin men b.v. recla me maakt voor belastingverlaging, voor een 'christelijk' getinte legali satie van abortus of voor een ver bod van abortus en dergelijke za ken. Maar wil men serieus christelijk politiek bedrijven, wil men luiste ren naar de bijbelse boodschap, wil men nationale verworvenheden on der de keur der bijbelse normen laten gaan, dan heeft het weinig zin meer om zich af te vragen of niet-christenen wel het christelijk standpunt kunnen en zullen vertol ken. Of nog anders gezegd: men moet snel af van de vraag of niet-chris tenen wel woordvoerders in de CDA kunnen zijn. Wij moeten funda menteel met elkaar discussiëren over de concrete inhoud van chris telijke politiek en daarbij vooral geen applaus voor hetzij Aantjes. hetzij Biesheuvel. Op basis van deze discussie zal er wel een schelding der geesten ontstaan. Katwijk Prof. dr. J. G. KnoJ Terug naar Groen Mr. W. Aantjes. de fractievoorzit- In zijn boek 'Ongeloof en Revolu- fer,va° de (^RP in de Tweede Kamer, wiens rede op het CDA- geweest. tie' 1847 predikte Groen van Prin- sterer tegen de Revolutie geen God en meester het Evangelie - de door God geopenbaarde wet- c°n&res de afge- ten voor de samenleving. Dit Evan- Jop|.n f ™eken gelie werkt als een twee-snijdend ,n aiscussle ,s scherp zwaard; voor de één een heil, voor de ander een oordeel. De ARP heeft het woord Evangelie verlaagd tot een praatje voor het opkomen voor de zwakke, voor de verdrukte enz. Is er wel één partij, die niet opkomt voor de zwakke? De leiding van de ARP is in han den gekomen van figuren, die van zich zelf zeggen, dat zij zich vooral bezig houden met het hiernümaals het bouwen van een menselijke samenleving in tegenstelling met de christenen van vroeger, die zich volgens hen veel meer bezig hielden met het hiernamaals. In hun ogen is Groen van Prlnsterer uiteraard zo'n hiernamaals manne tje. Zij weten echter niet dat Groens boek 'Ongeloof en Revolutie' van de eerste tot de laatste bladzijde het hiernümaals behandelt. Groen had b.v. het hiernümaals goed door toen hij schreef, dat 'de reformatie Europa uit het bijgeloof gered heeft'. De typische r.k. landen landen waar de reformatie gesmoord is zijn broeinesten van socialisme en communisme. Het CDA is dan ook tot mislukken gedoemd. Rome kent het begrip 'christelijke politiek' in de zin van Groen's prediking niet en de ARP heeft afscheid genomen van Groen's 'Evangelie' prediking. Er bestaat dan ook geen principieel verschil tussen Biesheuvel en Aan tjes. Aantjes voelt zich het best thuis bij Van Thijn, terwijl Bies heuvel zich behaaglijker gevoelt bij Wiegel. Voor de Schrift bestaat er geen principieel verschil tussen PvdA en WD. Wij hebben een progres sieve regering, nl. een regering, die afscheid genomen heeft van God. En zo hebben wij ook onze progres sieve naaktstranden, onze progres sieve sexcultuur, onze progressieve abortusfabrieken. onze progressieve ministers, die de zaak wel eens even zullen opknappen, onze pro gressieve voorlichters voor radio en T V., onze progressieve pers, enz. Nederland komt door dit progres sieve gedoe steeds meer in de groep van de revolutie, geen God en geen meester want progressief betekent vrijwel over de gehele linie 'terug naar het heldendom'. Voor oudere lezers merk ik nog op, dat de klanken van Aantjes de klanken van de CDU van de jaren 1930 zijn. Vandaar zijn grote voor keur voor de samenwerking met de progressieve PvdA. Veendam E. van Popta Verwaterd R. Zijlstra kan nu wel beweren dat het CDA confessioneel zal zijn. maar is dat wel zo? De roomsen zijn eerder opportunistisch dan principieel. In elk geval zal de grondslag van het CDA wel niet zijn de Neder landse geloofsbelijdenis. En Juist in dat geschrift zit zo veel kracht, ook politiek. Maar men stelt zich blijk baar tevreden met een verwaterd christendom. Ie Exloërmond J. Tipker Kzn. Postbekleding Ik ben het eens met Aantjes wat betreft de factor 'postbekleding'. Al ben ik leek, ik durf toch wel te stellen dat het CDA niet als hoofd doel zijn program wil verwezenlij ken, maar wil handelen volgens soms erg diepgaande christelijke gevoelens. Welnu: hoe kan een persoon die totaal geen christelijke gevoelens heeft nu ooit vertegenwoordiger worden van een partij die het christelijk geloof als hoofdkleur in ;'n vaandel draagt en haar program Twee maten Voorop wil ik stellen, dat ik bewon dering heb voor de wijze waarop Aantjes zijn, overigens niet door mij gedeelde, mening over de 'C' heeft verantwoord. Ik deel onder meer zijn mening niet, omdat de KVP na de oorlog bewust gekozen heeft voor een zódanige opzet, dat ook niet-Rooms-Katholieken en niet-christenen die constructief meedenken in de geest van het Evangelie, lid zouden kunnen wor den van deze partij .Dit was geen kwestie van zieltjeswinner IJ, maar veeleer een zich bewust zijn van het woord, dat niet de letter maar de geest van de wet. de geest van het beginsel levend maakt. Uit bovenstaande volgt, dat van KVP-zijde ook niet anders kan worden gehandeld ten aanzien van CDA-leden, zij het met de clausule ring die door het CDA-bestuur (gea mendeerd door Vergeer) is gefor muleerd. t.w.: 'Van de leden van het CDA en dus ook van vertegen woordigers, wordt gevraagd, dat zij aanvaarden, dat het Evangelie richtsnoer is voor het politieke handelen van het C.D.A. en dat zij op basis daarvan door programma en beleid dit uitgangspunt uitdra gen'. Moeite heb ik nu met degenen die als reactie op deze KVP (en CHU)- mening die onbetrouwbaarheid van de KVP ten tonele voeren. Wat scherper geformuleerd: Het uitdra gen van een bepaald, eigen ARP beginsel wordt in het ene geval een groot goed geacht. Zodra het echter het beginsel van een ander betreft, moet dat als onbetrouwbaar en op portunistisch worden gekensChets. Men kan hierbij de vraag stellen, in hoeverre het christelijk is de overtuiging ran een ander als zoda nig te kwalificeren. Brumtnen II. H. L. M. ProHIO Valse beïnvloeding Mogen wij bijv. dr. Boerwinkel ge loven, die in 'Trouw' ook zijn me ning over het CDA gaf, dan deed men in de jaren 32/33 beter om de naam van God niet te noemen in 'rood' Rotterdam-Zuid, want daar door zou men denken aan Colijn. Colijn die volgens dr. Boerwinkel in zijn politiek bepaald niet ln de eerste plaats opkwam voor de ar beiders. Zonder commentaar acht dr Boerwinkel dit gegeven zo be langrijk. dat hij de verbinding van de 'C' met politiek niet ziet en voor velen een grote handicap acht. Hoewel vele socialisten in die da gen geen menseneters waren, ken de men reeds ook de 'Groeneveld- demagogen' wier uitspraken voor mensen als dr Boerwinkel een soort evangelie waren. Colijn stelde in die Internationale rampjaren als eerste vereiste, dat de arbeiders onder geen voorwaarde onbeschermd mochten blijven. Dat wil zeggen die arbeiders kregen fi nanciële bijstand en nog meer. De 'kapitalisten' en hun bedrijven moesten zich maar zien te redden. Net was de vakbeweging vandaag wil. Dr Boerwinkel zwijgt er over in welke rampzalige omstandigheden de arbeiders verkeerden in de soci alistisch geregeerde Europese lan den. De suggestie van dr. Boerwin kel komt mij voor als een valse beïnvloeding van dc meningsvor ming op dit punt. Men behoeft niet meer te weten, dat de ARP in het verleden steeds heeft gevochten tegen liberalisme en tegen socialisme voor de opbouw van sociale verhoudingen en sociale bescherming in de maatschappij door de opbouw van een sociale wetgeving die uniek te noemen is op de tweede plaats zet? Al bezet in de wereld Veelal pTant men de deze man of vrouw ook net zoveel de yVD-hoek 0f in de capaciteiten en wilskracht om dit program te verwezenlijken, het is voor het CDA niet te verantwoor den. Nu begrijp ik heel goed de vraag waarmee heel veel mensen zitten nl. 'Hoe toon ik aan of iemand al of niet christen is?' Welnu, beste mensen is het dan zo moeilijk om de simpele vraag 'Gelooft u dat Jezus Christus de zoon van God is'? te stellen? Uiteindelijk is het gelukkig zo in Nederland dat mensen die om hu manistische en vredelievende rede nen vertegenwoordiger van het CDA willen worden maar geen christelijke overtuiging hebben, een mogelijkheid kunnen vinden om PvdA-hoek, al naar belleven. Bent u dan vergeten, dat de AR een eigen gezicht heeft! Dit heeft zij altijd gehad en dit zal zij ook hebben in de CDA d.w.z. niet libe raal en niet marxistisch. Het CDA zal een eigen levensvisie als uit gangspunt hebben van waaruit haar bewogenheid wordt gevoed. Daarin behoort de ARP plaats te nemen na haar Jarenlange voorbe reiding. Delft P. 't Hart Wat zeggen de leden? Wat moeten we met opmerkingen van de A.R.-leden Biesheuvel en De redactie van de CHU-top is al even verrassend. Temeer als men zich herinnert hoe deze zelfde top de volksziel beroerde, toen het hui dige kabinet de bede uit de troon rede wegliet. De vraag is hoe de pl. 60.000 leden van de ARP er persoonlijk over denken. Want al maakt het ln we zen voor het lid aan de voet van de partij weinig uit of het CDA blijft of dat de AR-partij in de bestaande organisatievorm alleen verder gaat, zijn inspraak en invloed blijven nihil. In deze belangrijke zaak moet het partijbestuur alle leden in staat stellen om door hun stem zelf te beslissen of de open CDA-partij of de mening van Aantjes norma tief zal wezen voor ons politiek handelen. Persoonlijk wijs ik een open CDA af op gelijke motieven zoals ds. Spijkerboer in zijn voortreffelijk stuk in Trouw heeft duidelijk ge maakt en zal daarna geen lid wil len of kunnen zijn. Eerbeek P. T. Lanser Na 1975 jaar zich voor de PPR of de Partij van Lanser, die de kern van Aantjes pro- de Arbeid in te zetten. bleemstelling zien als een academl- In deze partijen zijn trouwens nog- sche kwestie die zeggen dat al wat functies ln handen van christenen. Hoogeveen Rudie Korvemaker (PPR-stemmer) christelijk handelen niet voorbe houden is aan degenen die zich Christen noemen? Alsof Aantjes en de parij dit juist vanuit het Evan gelie niet bekend zou zijn. Wij zijn nu tweeduizend Jaar ver der en kijk eens om u heen, zegt Aantjes en citeert Math. 25. Als dit het criterium van het christen zijn is (en dat is het) kunnen wij zeggen dat na 1975 Jaar de ogen van de christenen zijn open ge gaan. Maar al honderd jaar eerder was het een niet-christen die het Ne derlandse volk toeschreeuwde: 'De Javaan wordt mishandeld' en het was een niet-christen die zich in zette voor het verpauperde proleta riaat maar het toen nog massale christendom liet de één verhonge ren en stopte de ander ln de ge vangenis. Hun geestverwanten mogen niet ln het CDA omdat ze geen weet heb ben van de drie formulieren van (onlenigheid. Hartelijk welkom is wel de dominee, die tijdens een conferentie zijn mannen broeders toesprak: 'Als. de neger honger heeft, geef hem dan een boterham, maar bewaar hem voor onze zondi ge welvaartsstaat, evenals zijn dui zenden geestverwanten, die door dik en dun achter het beleid der beide Vorsters staan.' Zo'n vrome broeder kan wel minis ter van ontwikkelingshulp worden maar minister Pronk, die dat voor treffelijk doet krijgt rood licht. Nigtevecht H. van Groen Benauwd Wat was ik het eens met de getui genis van Aantjes. Ik kreeg het er benauwd van. Ik hoop van harte dat Aantjes de gehele A.R. achter zich krijgt. Wij bidden hem en zijn hele fractie Gods zegen toe en veel wijsheid. Maar hoe dan met het CDA? Ik weet het niet. Het doet me pijn voor een Steenkamp en een Andriessen. Ik vond het terecht dat Aantjes vroeg om geen applaus, wij slaan ons niet op de borst; wij kijken niet op een ander neer, wil len geen oren wassen, maar bukken en elkaar de voeten wassen, 't Noorden (Texel) Joh. Daalder. Geen kronkelweg Hoe komt het toch dat de rede van Aantjes zoveel reakties heeft opge roepen. De rede heeft ontegenzeg gelijk hoorders en lezers in hun diepste geraakt door de geest, het verlangen, en een heimwee die zij uitstraalde en een solidariteit met mensen in nood en ik neem aan oprecht gemeend. Iedereen zal be wust of onbewust hebben aange voeld dat er een wissel getrokken Is in het persoonlijk vlak die pijn kan (en zal) doen omdat wij van natu re liever voor ons zelf reserveren. Maar de kardinale strijdvraag ligt ergens anders. Dat is geen academische kwestie een loopgravenoorlog, omdat wij menen dat het wel zal meevallen met de vertegenwoordigende func ties. Het gaat om de politieke koers die door de CDA gevolgd zal worden. Een kronkelweg zal dit niet langer kunnen zijn. Wel een weg waardoor kiezers zich zeker zullen voelen aangetrokken en waardoor het CDA (ook in het aantal kiezers) groot zal kunnen worden. Waarom hen er dan ook. niet bij betrokken? De juiste koers is mijns inziens aangeduid door Aantjes. Krijgt de andere lijn de overhand, vergeet het maar! Oosterbeek n. Ellen Vervolg op pagina 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11