Communisten in Portugal draaien bij Sadat kwaad op Russen Sowjet-dissident ziet verandering komen in structuur partijleiding Energiecrisis wakkert de wapenhandel aan Frankrijk: 18 miljard gulden voor economie Spaanse vakbondsleider nu ook in hongerstaking Protest in Palestijnen-kamp Roy Medwedew liberalisatie is mogelijk Protest tegen doodvonnissen Vak^wf^ns: in joUW/KWARTET VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND 7 JSSABON (UPI, AFP, Reuter) De Portugese communisten jken wat bij te draaien om een oplossing voor de politieke crisis I Portugal mogelijk te maken. Partijleider Alvaro Cunhal heeft 1 een vraaggesprek gepleit voor de vorming van een partijloze Bering met de steun van communisten, socialisten en ultra-links, tezelfdertijd schreef het officiële weekblad van de communistische ftrtij dat de tijd is gekomen voor 'onderhandelingen en compro- moet een oplossing komen ardoor 'sterk uiteenlopende ichten' de nieuwe regering zullen unen, aldus partijleider Cunhal een vraaggesprek met het Hon- aise persbureau. Het communistl- 3e weekblad AvanM waarschuwde teren in een hoofdartikel voor regelrechte krachtmeting tus- links en rechts In Portugal. Het neef verder dat- nu de tijd was igebroken om door onderhande- gen en compromissen uit de crl- te geraken. Het weekblad ver arde dat de communistische par- nu bereid is om zich tot het jerste in te spannen om een op- sing te vinden voor 'het inge bedde probleem»waarvoor Portu- zich geplaatst ziet.' Daaruit irdt afgeleid dat de commundsiten wed bereid zijn om een akkoord sluiten met de socialisten. socialistische leider Mario Soa- wiiï wel weer samen met de amunisten regeren, maar dan ei de onderlinge krachtsverhou- igen wel overeenstemmen met de slag van de verkiezingen van d, waarbij de socialisten bijna keer zoveel stemmen kregen de communisten. rfjdkrachten ie wat verzoenende geluiden uit imunistdsche hoek komen aan vooravond van het grote treffen de Beweging der Strijdkrachten PA) dat vandaag plaats moet den. Vanmorgen komt de Alge- ïe Vergadering van deze MFA >en in Tancos, 130 kilometer ten irden van Lissabon. De vergade- moet zich in de eerste plaats éden over de omstreden benoe- i? van oud-premier Vasco Gon- es tot chef-staf van de strijd- chten. Landmacht en lucht macht zijn tegen deze benoeming, maar de marine heeft zich er giste ren met grote meerderheid akkoord mee verklaard. De landmacht be sloot deze week om haar afgevaar digden uit de Algemene, vergade ring terug te trekken. Gisteren werd gezegd dat landmacht-chef generaal Fabiao de afgevaardigden had overgehaald de bijeenkomst van vandaag toch bij te wonen. Een tweede omstreden zaak waar de Algemene Vergadering zich mee bezig moet houden zijn de plannen voor reorganisatie van de twee be langrijkste organen van de Bewe ging der strijdkrachten: de Alge mene Vergadering (240 leden) en de Revolutionaire Raad (30 leden). Deze reorganüsatie is aangekondigd door president Costa Gomes. De communisten, die beide organen domineren, zagen daarin toen een gelegenheid om de gematigden er uit te krijgen, de landmacht wil (onder invloed van de gematigden) Juist de organen democratisch sa menstellen en wat minder macht geven. Het standpunt van de lucht macht is wat onduidelijk. Eerder deze week schaarde een lucht machtvergadering zich, in navol ging van hun jonge opperbevelheb ber generaal Morais da Silva, ach ter de stroming die Gongalves van het toneel wil verwijderen en de Invloed van de communisten terug wil dringen. Gisteren was er op nieuw een luchtmachtvergadering en daar zou de pro-communistische stroming toch weer wat sterker zijn geweest. De vergadering van vandaag zal door president Costa Gomes zelf worden geleid. De president heeft gisteren Gon?alves en diens aftre dende ministers gevraagd om hun werk voort te zetten tot er een nieuwe regering is gevormd. Woedendende Palestynen in een vluchtelingenkamp in Libanon lopen te hoop tegen het Egytisch- Israëlisch akkoord. Op de spandoeken staat: 'Vandaag een gedeeltelijke overeenkomst, morgen een erkenning'. Portugese militaire politie hield gisteren strenge controle bij hoofdkwartier van de luchtmacht waar opnieuw werd ver- lerd over de politieke crisis in Portugal. (Vervolg van pagina 1) de dat hij de staat van oorlog met Israel zou beëindigen, maar dat hij dit niet had gewild. 'Toch zijn er zelfbenoemde generaals in ons deel van de wereld die aan allerhande complexen lijden eh die niet alleen het resultaat van de oktober-oorlog hebben onderschat maar deze zelfs als een gebeurtenis met desastreuze gevolgen beschouwen'. Terwijl Juist deze oorlog voor eens en voor altijd had vastgesteld dat er geen vrede ln het Midden-Oosten zou zijn als niet eerst de rechten van de Pales- tijnen zouden worden gerespec teerd. 'Maar deze leiders van het verwerpingsfront hebben jarenlang gedacht dat zij helden waren èn nu heeft de geschiedenis bewezen hóe- zeer zij ongelijk hadden* aldus Sa- dat. Geen handdruk Sadat noemde het akkoord een 'puur-militaire overeenkomst,' maar de Israëlische delegatie in Genève deed van haar kant alles om het politieke karakter ervan duidelijk te maken. De Israëlische ambassa deur in Parijs, Mordechai Gazit, tekende de overeenkomst vóór ge neraal majoor Herzl Sjafit, om het politieke gewicht ervan te accentu eren. Maar van de Egyptische dele gatie tekende éérst generaal majoor Taher el Magdoob en daarna pas de Egyptische ambassadeur bij de VN Ahmed Osman. Het was een uiterst koele plechtigheid en de Zwitsers hadden maar één zorg - hoe even tuele Palestijnse aanslagen te voor komen. Volgens twee kranten in Koeweit heeft Raddo-Cairo dat altijd volop de ruimte placht te geven aan Pa lestijnse uitzendingen, de program mamakers ervan nu verbonden om nieuws over commando-acties in Israël of bezwaren tegen het tus sentijds akkoord uit te zenden. De Palestijnse medewerkers hebben daarop de uitzendingen uit protest geheel gestaakt, aldus deze kranten. Er is een 'nood-zitting' van de Pa lestijnse nationale raad, het parle ment Van de PLO, aangekondigd, die in Damascus zal worden gehou den. De Jordaanse regering doet zijn uiterste best om de indruk weg te nemen die door mensen in het gevolg van Kissinger is gewekt, na melijk dat zij het akkoord zij het met reserves aanvaard zou hebbe- n.Een woordvoerder van koning Hoessein kwam tot de volgende in gewikkelde ontkenning: 'Geen Jor daans zegsman heeft de persbu reaus enige verklaring of aanwij zing gegeven die hen in staat zou stellen de Jordaanse houding ten opzichte van het akooord te defi niëren en wat er bericht is berust, op verbeelding.' Irak, dat officieel tegen elke vre desregeling met Israël Is, heeft Syrië ervan beschuldigd dat het in de toekomst toch met het akkoord zal instemmen en daarmee de weg zal openen naar een vredesregeling op de GoAan-hoogten. Maar Irak leeft nog steeds in. onmin met Syrië over het water van de Euf- raat. Actie in Libanon In de nacht van woensdag op don derdag hebben ongeveer honderd Israëlische militairen met rubber boten een verrassingsaanval gedaan op Libanees gebied, gedekt door het vuur van kanonneerboten. Zij do ken op bij een kruispunt van we gen, waarvan er een leidt naar het grootste kamp van Palestijnse vluchtelingen onder Sldon, Ain Al Helweh, waar sinds 1948 twintig duizend Palestij nen leven. Volgens een lgercommunlque In Tel Aviv hebben zij daar een Palestijnse pa trouille onderschept, zeven Palestij - nen ln een gevecht gewond en twee voertuigen onklaar gemaakt. Mor tiergranaten hebben enige percelen ln Sldon beschadigd. Volgens oog getuigen hebben de Palestijnen de Israëlische commando's in zee te ruggedreven en op het strand ver- bandmeteriaal en bloedvlekken aangetroffen. De gevechten hebben twee uur geduurd en speelden zich af zestig kilometer ten noorden van de Israëlische grens. Libanon heeft, naar aanleiding van de aanvallen van de laatste dagen een klacht bij de Veiligheidsraad ingediend. Lei dende Libanese politici verdenken Israël van bezettingsplannen met de vruchtbare grensstrook tot aan de Litani-rivier. PARIJS (Reuter) De Franse regering zal 30,5 miljard franc (ongeveer 18 miljard gulden) in de economie pompen om bedrij vigheid op te voeren en de werkloosheid térug te dringen. Het regeringsprogramma werd gis teravond voor de televisie bekend gemaakt door president Giscard d'Estaing. Het was aanzienlijk om vangrijker dan was verwacht. De president zei dat het programma was opgesteld in nauw overleg met de andere landen van de Europese Gemeenschap. In het bijzonder wa ren West-Du itsland en de Benelux- landen geraadpleegd. Deze landen hebben de afgelopen tijd ook om vangrijke programma's voor verbe tering van de ecoftomie aangekon digd. 'Frankrijk en de andere geïn dustrialiseerde landen staan voor de ergste economische crisis in vre destijd sinds 45 Jaar', zo zei presi dent Giscard voor de televisie. Het Franse programma voor de bestrij ding van werkloosheid omvat grote bedragen voor de aanleg van wegen en spoorwegen, de aanleg van ha veninstallaties, en de stimulering van de luchtvaartindustrie. Frank rijk telt momenteel ruim 1.3 mil joen werklozen. De regering wil de verkoop van auto's bevorderen door gemakkelijker kredietvoorwaarden. Hiermee hoopt zij de auto-industrie wat uit de moeilijkheden te kunnen helpen. Met belastingmaatregelen en verhoging van bepaalde uitke ringen wil de regering de consump tie verder opvoeren. Door de maat regelen krijgt Frankrijk een begro tingstekort voor 1975 van ruim 50 miljard franc (ongeveer 30 miljard gulden). »r J. den Boef Russische dissidenten (an- sdenkenden) die zich in de Pjet-Unie nog in vrijheid be lden, nemen een positie in die ff deze communistische staat zijn minst merkwaardig mag tien genoemd. leveren openlijk kritiek op de jet-leiding, maar worden I) niet vervolg. Hun in het ten gepubliceerde boeken en kelen worden zelfs in hun eigen 1 gereproduceerd. Op die manier den talrijke topfunctionarissen, vroeg of laat de Sowj et-Unie in buitenland moeten vertegen- »rdigen, ln staat gesteld kennis van te nemen. Opdat zij weten erover zij praten, als de positie de publicaties van de dissiden- aan de orde komen, van deze dissidenten is de orlcus Roy Medwedew, wiens ?r Zhores in Engeland woont, is hij ln de Sowjet-Unie geble- waar hij openlijk pleit voor stische hervormingen in de let-maatschappij. Die verande- en zijn volgens Medwedew drin- d nodig om te voorkomen dat «ocialistische samenleving in de iet-Unie in verval raakt. In een rview met enkele medewerkers het Britse weekblad The Ob- 'er zei Medwedew enige tijd ge- to, het mogelijk te achten dat - [lijk na het congres van de >U (de Communistische partij), land Jaar - veranderingen zullen üpn in de structuur van de Id s' Leonid Breznjew, de partij - 1 die volgens Medwedew op het nblik nog de beste leider is, zou bals Aleksj Kosygin, de huidige «ter-president, aan de macht [ven. Degenen om hen heen zou- echter worden vervangen door generatie van een ander soort. ten complexen foedew verwacht een betere •«schappij, als deze verandering r<lt doorgevoerd. 'Rationele jonge ■bsen hebben niet alle complexen ^de leiders van de oude genera- Hij denkt dat een man als de in 1927 geboren Konstantin F. Ka- toesjew, die deel uitmaakt van het secretariaat van de CPSU onder leiding van Breznjew, ln staat zal zijn de problemen van de 'intelle- gentsla' beter te verstaan dan Mi- chail Soeslow, nog steeds de belang- rijkstè theoreticus van de partij. Ook zou Joeri W. Andropow, de vroegere voorzitter van de staats commissie voor de veiligheid (waaronder de geheime politie res sorteert) nu aan het hoofd van de staatscommissie voor maten en ge wichten, de problemen beter kun nen aanpakken dan Soeslow en Andrej P. Kirllenko, belden lid van het toporgaan van de CPSU, het Polltburou. Over Aleksandr M. SJele- pln, leider van de vakbeweging van de Sowjet-Unie, die onlangs uit het Politburo werd verwijderd, deelt Medwedew veelzeggend mee: 'HIJ wilde al op 20-Jarlge leeftijd leider worden. Zo iemand ls in onze om standigheden gevaarlijk'. Volgens Medwedew kunnen ,ln de Sowjet-Unie veel maatregelen wor den genomen, die het regime ln het land grondig zouden veranderen, terwijl het socialistische systeem en de publieke eigendom van de pro ductiemiddelen gehandhaafd zou den blijven. 'Nieuwe mensen zou den onmiddellijk de taken moeten overnemen. Er zijn veel begaafde, helderdenkde en redelijke marx isten die - beter dan degenen die nu op belangrijke posten zitten - de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de verschillen de aspecten van het sociale en politieke leven'. Grotere persvrij heid zou van groot belang zijn, evenals de vrijheid van (ook poll- tleke) organisatie. Voor de CPSU zou geen enkele nieuwe beweging een bedreiging kunnen vormen, omdat haar positie heel sterk is. Verval Over de gewenste grotere vrijheden zegt Medwedew dat 'de mensen vrij moeten zijn om te zeggen, te doen en te laten wat zij willen'. Het particulier initiatief zou weer een kans moeten krijgen in de indus trie, de dienstverlenende sector en de kleine ondernemingen. Dit zou de planning eenvoudiger maken, zonder gevaar op te leveren voor het socialisme ln de Sowjet-Unle- .Wat dit laatste betreft: 'Het land kan niet teruggaan naar het kapi talisme en niemand wil de grote industrieën weer in particulier bezit laten overgaan'. Om alles in goede banen te lelden zou het nodig zijn om tijdschriften en dagbladen toe te laten, die niet afhankelijk zijn van een politieke lijn. Dit zou de partij gezonder maken en haar nieuw leven geven. 'Als er geen politieke concurrentie is, ratkt een samenleving in vervtl. Onze men sen zijn te passief en te apatlsch. Ze zijn leeg geworden. Overal heerst middelmatigheid, ook in de industrie', aldus Medwedew. De rechten van de mens hebben in de Sawjet-Unle Intussen meer aan dacht gekregen als gevolg van de acties van de dissidenten, vooral door hun publicaties in het buiten land. Medwedew ls er niet bang voor dat deze ertoe zullen lelden dat de gewone man ln de Sowjet- Unie de dissidenten gaat zien als buitenlandse agenten. 'De Sowjet- burbers hebben het stadium be reikt, waarin ze zelf kunnen oorde len. Hun houding is er één van groot scepticisme'. In de officiële pers probeert men het aansnijden van zulke problemen dan ook te vermijden: 'Het vertrouwen in onze pers is minimaal. De tijd .waarin het voldoende was om Iets ln een krant te publlceern om te zorgen dat het door iedereen geloofd werd, Is voorbij. Ik heb nog nooit over Andrej Sacharow (atoomgeleerde en één van de bekendste dissiden ten - Jdb) horen praten als een agent'. Niemand twijfelt aan de op rechtheid van zijn opvattingen'. Geen dialoog Een dialoog tussen de autoriteiten en de dissidenten ln de Sowjet Unie bestaat nog niet. Medwedew gelooft dat alleen westerse publica ties en politici de leiders in Moskou ertoe kunnen brengen, een gesprek te beginnen. Er ls overigens ln de positie van de 'andersdenkenden' veel veranderd. Veel waardevolle mensen zijn geëmigreerd. Het aan tal invloedrijke dissidenten is daar door sterk gedaald. Bovendien pak ken de autoriteiten deze mensen anders aan. De druk is niet afgeno men, maar de taktiek is veranderd. Eén vorm van onderdrukking is het gedwongen vertrek uit de Sow jet-Unie. Er zijn mensen - aldus Medwedew - die het land 'vrijwil lig' verlaten om hun professionele of politieke acticitelten in het bui tenland te kunnen voortzetten. Dit zou ln het voordeel kunnen werken van de dissidenten, die ln de Sowjet-Unie zijn achtergeble ven. Het ls voor hen gemakkelijker geworden, contacten met het Wes ten te onderhouden. Voor Medwe dew is het van grote waarde, dat zijn broer Zhores in Engeland woont. Voordat hij zijn boek over Stalin: 'Laat de geschiedenis oorde len', in het buitenland publiceerde, besteede niemand ln de Sowjet- Unle bijzondere aandacht aan hem. Na die publicatie kwam daar veran dering ln. Zijn boek mag echter niet gelezen worden door partijle den, die wel In aanmerking komen voor reproducties van werk van an dere dissidenten. Medwedew meent dat de oorzaak hiervan moet wor den gezocht in het feit, dat het boek over Stalin ln dezelfde marx istische taal ls geschreven die de partijwerkers onder elkaar gebrui ken en waarmee zij zijn opgevopd LONDEN De wereldwapenhandel beleeft voorspoedige tij den: er zijn geen aanwijzingen die duiden op enige wezenlijke vermindering van de wapenaankopen en veel kleinere landen zijn bezig met de opbouw van hun strijdkrachten. Dit blijkt uit het jaarlijks verschijnende rapport van het International Institute for Strategie Studies (I.I.S.S.), 'The military balance 1974-1975', dat vrijdag in Londen is gepubliceerd. Het rapport, dat gegevens bevat over de strijdkrachten van de wereld, legt dit jaar een speciale nadruk op de defensie-uigaven. Het HSS merkt op dat alle typen conventionele wapens overvloedig verkocht worden en voorspelt een toeneming in de handel in tweedehands wapens. De enorme verkoop van geavan ceerde wapens weerspiegelt een willige markt en het streven van de belangrijkste wapenproduce- rende landen de stijgende ener giekosten door middel van wa- penuttvoer te compenseren. De supermachten verbeteren hun conventionele strijdkrachten, met name hun marines. De conventionele strijdkrachten in het Midden-Oosten zijn ver sterkt tot boven het peil dat voor de oktoberoorlog bereikt was. China zet de uitrusting van zijn conventionele bewapening en de ontwikkeling van zijn kernmacht gestaag voort, hoewel het tempo verminderd schijnt. In Europa bestaat nog steeds een evenwicht tussen de strijd krachten van Warschaupact en NAVO, waardoor militaire agres sie onwaarschijnlijk lijkt. De supermachten Op kernwapengebled zoeken de grootmachten, nu een numerieke beperking van strategische wa pens overeengekomen is, naar wederzijds aanvaardbare metho den om kwalitatieve verbeterin gen tegen te gaan. Maar zowel de Verenigde Staten als de Sow jet-Unie hebben intussen uitge breide vervangings- en verbete ringsprogramma's voor hun kernwapens. Amerika heeft te .land 550 ballistische Interconti nentale raketten van het type Minuteman 3, elk met drie onaf hankelijk richtbare, meervoudige atoomkoppen, 450 Minuteman's en 54 Titan 2's met een enkele atoomkop. De ontwikkeling van de raket Trident 1 met een bereik van 7300 km wordt voortgezet. Het ligt in de bedoeling in 1985 een Trident 2 operationeel te heb ben, die een beriek van 11.200 km heeft. De Sowjet-Unie, aldus het rap port, heeft begin 1975 de eerste raketten van een nieuwe 'fami lie' voltooid, waarvan de trefze kerheid en de lading groter zijn. De Sowjets hebben 1618 inter continentale raketten, of min stens 40 meer dan vorig jaar. Daarbij zijn er met meervoudige a toomkoppen. Volgens het HSS beschikt de Sowjet-Unie over 784 uit zee te lanceren raketten, waarvoor het SALT-plafond 724 is. Deze raket ten bevinden zich in 75 onder zeeboten. De mankracht van de Ameri kaanse strijdkrachten is volgens het IISS afgenomen met 44.000 man tot 2.130.000 man, terwijl de Sowjet-strijdkrachten met 50.000 zijn uitgebreid tot 3.575.000 man. Midden-Oosten In het Midden-Oosten zijn het afgelopen Jaar de conventionele strijdkrachten uitgebreid, aldus het rapport. Egypte, Israël en Syrië zijn voortgegaan hun wa- penvoorraden uit te breiden tot een niveau dat hoger ligt dan voor de oktoberoorlog van 1972. In kringen van het IISS werd vernomen dat er géén gegevèns waren die erop wezen dat Israël in het afgelopen jaar vooruit gang heeft geboekt bij de ont wikkeling van eigen kernwapens. Gemiddeld nemen de defensie uitgaven in het Midden-Oosten 12,4 procént in beslag van het bruto nationaal produkt. In de landen van de Noordatlamtische Verdragsorganisatie bedraagt dat cijfer 3,5 procent, aldus 't IISS. De militaire begroting van Saoe- di-Arabië steeg in het afgelopen jaar tot 6.3 miljard dollar tegen 1.8 miljard dollar in het jaar daorvoor. Irans oorlogsbegroting steeg van 3.2 miljard tot 10.4 miljard dollar. In dezelfde perio de gaf Engeland 10.3 miljard doLlar voor defensie uit. Iran kocht op zeer grote schaal wa pentuig en bestelde onder meer 1200 Chieftain tanks in Enge land en een aantal onderzeeërs en torpedobootjagers in de Vere nigde Staten. Saoedi-Arablë bestelde zeer veel pantser-, artillerie-en infante- riematerleel In dè Verenigde Staten. Engeland en Italië. De Sowjet-Unie leverde vliegtuigen en tanks aan Oeganda en ander wapentuig aan Somalië. Op de wapenmarkt dienden zich in het afgelopen jaar een aantal nieuwe producenten aan, aldus het rapport. Jordanië leverde tweedehands tanks aan Zuid-A- frika en veel landen, waaronder India, Brazilië. Zuid-Afrika en Israël boekten aanzienlijke voor uitgang in-de ontwikkeling van een eigen wapenindustrie, aldus het rapport van het IISS. MADRID (UPI) De Spaanse vakbondsleider Marcelino Cama- cho is in de gevangenis in Madrid begonnen aan een hongersta king om te protesteren tegen de doodvonnissen van de twee. Basken in Burgos. De 57-jarige Camacho. wel eens ds bekendste Spaanse politieke gevan gene genoemd, zit een gevangenis straf uit van zes jaar. In verschil lende Spaanse gevangenissen zijn naar schatting 200 pollitieke gevan genen al dagenlang in hongersta king in verband met de berechting van de twee Basken, die worden beschuldigd van het doden van een lid van de burgerwacht (guardia civil). Vakbondsleider Camacho heeft de directeur van zijn gevan genis medegedeeld dat hij in hon gerstaking ging, ondanks zijn hart kwaal. Hij verklaarde het als zijn plicht te zien 'de els om de levens van de veroordeelden te sparen en de doodstraf af te schaffen' daad werkelijk te steunen. De jeugd Er wordt nu vooral op de Jeugd druk uitgeoefend in een poging het aantal potentiële dissidenten te be- pe-ken en hen geïsoleerd te hou den. Ook ln dit verband vindt Med wedew het belangrijk, dat men ln het Westen geen onderscheid maakt bij het beoordelen van het werk van Sowjet-dissldenten. 'ZIJ verdienen allen steun', omdat zij er allen hoe dan ook toe bijdragen, de autoriteiten onder druk te zetten. De beste kansen behoren naar de mening van Medwedew toch aan degenen, die een niet-dogmatlsch socialisme bepleiten. Mensen met een andere mening dienen nlette- mih gerespecteerd te worden'. Overigens beseft hij dat elke vorm van publicatie over de dissidenten ln de westerse pers goed is, 'maar Aritie DerS geen van onze voornaamste proble- men oplost. Die kunnen alleen door het volk van de Sowjet-Unie tot een oplossing worden gebracht'. Strafverzwaring De politieke gevangenen riskeren met hun hongerstaking een straf verzwaring van maximaal zes jaar. De nieuwe wet tegen de terreur in Spanje stelt elke uiting van solida riteit met veroordeelde terroristen strafbaar. In Baskenland zelf is de golf van protesten tegen de twee doodvon nissen wat geluwd na een groot aantal stakingen en demonstraties. Verwacht wordt dat de emoties op nieuw hoog zullen oplaaien als de vonnissen, ondanks alle internatio nale druk, toch worden uitgevoerd. Er is tegen de vonnissen hoger beroep aangetekend bij het hoogste militaire gerechtshof in Spanje. Dat kan vandaag al met een uit spraak komen. Als het hof de. von nissen bekrachtigd kan generaal Franco nog gratie verlenen. Als het staatshoofd daar van afziet kunnen de twee Basken morgen al worden terecht gesteld. Volgens Baskische bronnen heeft de rechtzaak tegen de twee Basken (Garmendia en Otaegui) zeer veel los gemaakt bij de bevolking van de Baskische provincies in het noorden. In Baskenland geldt sinds negen maanden de noodtoestand, wat betekent dat de politie grote bevoegdheden heeft bij opsporing en aanhouding van verdachten. De situatie ls daardoor al zeer gespan nen. Gisteren verscheen ln Madrid weer het grootste Spaanse weekblad Camblo 16. Verspreiding van het nummer van vorige week was ver boden. Camblo 16 verscheen nu met een geheel zwarte omslag met de tekst 'Arme pers". In een hoofd artikel klaagt het blad er over dat de Spaanse journalisten door de nieuwe antd-terreurwet niet meer weten waar zij aan toe zijn. De wet bepaalt dat iedereen, die iets schrijft wat de veiligheid van de staat in gevaar kan brengen straf baar is. De Spaanse politie gaat ondertus sen door met de jacht op de linkse oppositie in het land. Gisteren nog werd de arrestatie bekend gemaakt van 36 leden van twee verboden marxistische organisaties. Zij wor den beschuldigd van terroristische daden, waaronder samenzwering voor twee recente moorden op poli- tneesem nln Madrid. Dat betekent dat ook tegen deze verdachten de doodstraf kan worden geëist. Tot de gearresteerden behoren negen vrouwen. Verder werden in de stad Vitoria acht mensen aangehouden wegens deelname aan verboden vergaderingen. In totaal zijn de af gelopen maanden vijftig mensen uit marxistische hoek aangehouden ln Spanje. bekeert zich tot Europa BLACKPOOL (UPI) De Britse overkoepelende vakcentrale TUC heeft zijn verzet tegen de Europese Gemeenschap geheel opgegeven. Ja renlang overheerste in de Britse vakbeweging de stroming tegen de EG, maar gisteren werd op het TUC- congres zonder moeite een resolutie aangenomen waarin de 'beslissing van het Britse volk om ln de ge meenschap te blijven' wordt geac cepteerd. Hiermee werd gedoeld op de uitslag van het referendum over Engelands lidmaatschap van de EG. BUENOS AIRES (UPI) Voor de tweede keer deze week is van offi ciële zijde ln Buenos Aires ontkend dat president Isabel Peron van plan zou zijn voor enige tijd met verlof te gaan. Het presidentiële perssecre tariaat deelde woensdag mee dat ten overstaan van het land werd herhaald dat het niet ln de bedoe ling van 'mevrouw de president' lag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7