Kampeerregeling lokt van alle kanten kritiek uit dichtbij t mnflm hnmmentaar Gatsha Buthelezi (1) Gatsha Buthelezi (2) Zowel ondernemers als consument in geweer tegen voorontwerp Voorschriften nu niet uniform Nachtelijke kleur 'burgerboekje' voor rekruten slok-op tandarts omgekeerd gast aan tafel kaartspel |OUW/KWARTET VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 5 »[Cerk en Vrede'" en een aantal andere hristelfjke geweldloze groepen hebben oofdman Gatsha Buthelezi, de eerste ninister van het Zuidafrikaanse thuis- and KwaZulu uitgenodigd naar ons and te komen voor twee openbare )ptredens en contact met politici en jakenlui. terk en Vrede' prijst Buthelezi aan lis vertegenwoordiger van het geweld- ooj verzet tegen de apartheidspoli tiek. Hij komt in de Vredesweek, eind leptember. Dat komt dus goed uit, zou men zo zeggen. Een zwarte man, die de apartheid verfoeit en die bo vendien zegt te staan in de traditie Van de vereerde geweldloze leider Al bert Luthuli. Dat spreekt aan. Maar is ie eerste opweling gewettigd? Toen de blanke minister van bantoe aken M. C. Botha hoofdman Buthe- tó in 1970 als leider van KwaZulu nstalleeerde, was het motief van Bu- belezi om mee te doen, dat hij i£ linnen de apartheidsstructuur meer j voor zijn mensen kon doen in het verzet. De Zuidafrikaanse veiligheids- üenst is toch zo goed georganiseerd, Ie politie en het leger zijn zo efficiënt itwapend, dat een opstand, zo die al nogelijk is, in bloed gesmoord zou vorden. Daarom maakt Buthelezi van zijn thuisland wat er van te maken is. Voor de toekomst van een thuisland investeringen nodig. En voor de tefbaarheid van KwaZulu is nodig tot het veel groter wordt. Voor die wee dingen doet Buthelezi zijn best. lij reist de wereld af om investeerders c bewegen tot activiteiten in zijn huisland en hij legitimeert zich door jja herhaalde eisen om gebiedsuit- ireiding. Men kan dit niet afdoen met het etiket 'opportunisme'. Om de weg van Buthelezi te gaan, is nederigheid nodig de bereidheid jezelf weg te cijfe ren. Buthelezi is een arme drommel. vroegere vrienden hebben hem verlaten en de blanken vertrouwen nem ook niet. Hij steunt slechts op ten massale aanhang van de kleine zwarte en op blan' geweld. Hij vertegenwoordigt als hij hier straks komt echter niet 'de' zwarte Zuidafrikanen, die de toekomst van het land bepalen. De ware vertegen woordigers daarvan zijn te vinden in het buitenland, op Robbeneiland of in de kerken. Vin wat voor soort geweldloosheid is I Buthelezi de representant? Zijn thuis- I land is tot stand gekomen en wordt de Ithijn van wettigheid verleend door I ra systeem van structureel en fysiek jweld. Eo welke waarde hebben de geweldlo ze woorden van Buthelezi, als hij niet de mogelijkheid heeft iets anders te zeggen? Als hij iets zegt ten voordele van zijn vroegere vrienden, die hun verzet tegen het systeem volhouden, komt hij in aanraking met de Zuid afrikaanse wet op 't tèrrorisme. Wat is dat voor een geweldloosheid, wanneer die niet op een vrije wilskeuze berust? Buthelezi zal hier in ons land vermoe delijk vragen om investeringen in zijn thuisland. Hierop 'nee' zeggen is niet lemakkelijk. Wie zegt 'niet investe ren in de thuislanden', maakt zichzelf tot op beperkte hoogte mede-verant woordelijk voor de ellende in de thuislanden. Maar wie zegt 'wel inves teren', moet de zekerheid hebben, dat hij daarmee bijdraagt de thuislandpoli tiek tot een succes te maken. Voor de zwarte man, wel te verstaan. Welnu, dat laatste is ook voor Buthe lezi een open vraag. En Albert Luthuli, op wie Buthelezi zich nogal eens beroept, zei 'Niet investeren. Dat kost ons weliswaar extra offers, maar dan komt er eerder een einde aan ons lijden'. En ook de raad van kerken in Zuid-Afrika ziet weinig in investerin gen in de thuislanden. Waarom zou Zuid-Afrika zelf, dat een van de rijkste landen ter wereld is, zo weinig in de thuislanden investe ren? Waarom hebben ze zo graag buitenlands geld. Zou dat zijn om te zorgen dat het buitenland belang krijgt bij de thuislandpol itiek van Pre toria? Het effect van Buthelezi's pleidooi voor buitenlandse investeringen is dat de boycotactie van de wereldraad van kerken in discrediet gebracht wordt Van ons mag elke actie van de wereld raad tot voorwerp van kritiek of tot onderwerp van debat gemaakt worden. Veel van de oecumenische acties heb ben ook een educatieve bedoeling en het debat bevordert deze alleen maar. Maar een echt zuiver debat veronder stelt dat men de ander wil overtui gen. Indien Buthelezi ooit over ge haald .zou worden tot het standpunt van de wereldraad inzake de investe ringen, dan komt hij in strijd met de Zuidafrikaanse wet. Een debat met iemand van wie je moet hopen dat hij het niet met je eens zal worden is een schijndebat. Daarin mogen we iemand als Buthelezi niet betrekken. Hier kunnen we beter het hoofd buigen. door Dick Ringlever DEN HAAG Kamperen in tent, caravan of zomerhuisje wordt onderworpen aan wette lijke regels. Nadat verscheidene organisaties daarop al enkele tientallen jaren hadden aange drongen, ligt nu eindelijk een voorontwerp kampeerwet als studiewerkstuk op tafel. Maar nog vóór staatssecretaris Meijer (CRM) dat aan het parlement kan voorleggen, blijkt de kritiek erop zo ongezouten, dat hij het moeilijk zonder ernstige kleer scheuren door de Kamer lijkt te zullen krijgen. 4 Dat die kritiek vooral van de kant van de ondernemers, de exploitan ten van kampeerterreinen, zou ko men, was te verwachten. Haast per definitie plegen zij weinig waarde ring op te brengen voor overheids regelingen. De Recron, waarin on geveer duizend bedrijven (met tachtig procent van de slaapplaat sen) zijn verenigd, heeft dan ook al duidelijk gereageerd. Niet alleen op de inhoud van het ontwerp, ook op de korte termijn (tot 15 septem ber), waarbinnen ze nog kantteke ningen bij het voorstel kan maken, ('Is dat nu inspraak en medezeg genschap?') Maar daarnaast blijkt ook de con sument, de kampeerder dus. weinig ingenomen met de plannen van Den Haag. De Stichting Konsumen- ten Kontakt loste in haar blad Koopkracht onlangs nog een kei hard schot voor de boeg door te stellen, dat déze kampeerwet het kamperen alleen maar onbetaalbaar maakt. En hoewel hij nog niet helemaal is uitgestudeerd op het cverkstuk, staat, wel vast, dat ook de ANWB, de grootste consumentenorganisa tie. de voorstellen van een 'zeer pittig commentaar' zal voorzien. Voeg daarbij de ontevredenheid binnen de Stichting Vrije Recrea tie. de kampeerboeren, en de vraag lijkt gerechtvaardigd: is zo'n wet eigenlijk wel nodig? Of althans: als Den Haag, dan orde op zaken wil stellen, moet het dan op déze ma nier? Elk jaar wordt meer vakantie of weekend gevierd in tent, caravan of zomerhuisje. Het totaal aantal over nachtingen zal dit jaar zelfs oplopen tot een recordhoogte van vijftig miljoen. Op sommige campings heeft dit tot chaos geleid. Het nieuwe voorontwerp van wet wil daar wat aan gaan doen, ook voor wat betreft de mini mum omvang van de staanplaatsen. Noodzakelijk Die eerste vraag: ja. een kampeer wet is nodig. Daarover zijn zelfs de ondernemers het eens. Want op het gebied van de kam peerrecreatie is al te lang zomaar wat aangerom meld. Uniforme regels bestonden er niet. In de ene streek maakten burge meesters en wethouders uit wie waar en onder welke voorwaarden een kampeerterrein mocht gaan ex ploiteren: in andere gebieden (Noord-Brabant en Limburg) was het weer het provinciebestuur, dat de dienst uitmaakte. En over bij voorbeeld de hygiëne op de terrei nen (hoeveel toiletten en douches) besliste Den Haag weer. Kortom: wie door de bomen het recreatie bos nog wilde blijven zien. moest een slimmerik zijn. Weliswaar was er in die chaos één steunpunt, de (particuliere) Stich ting Nederlandse Kampeerraad. waarin alle belangenorganisaties waren verenigd, die modelverorde ningen opstelde en advies gaf aan iedereen die dat maar vroeg (inclu sief de overheid). Maar sterk was dat houvast niet: hoe degelijk de werkstukken ook waren, niemand hoefde er zijn oor naar te laten hangen, in de prullenmand konden ze ook terecht komen. Aan die warboel heeft staatssecre taris Meijer nu een eind willen maken. Er moet een kampeerraad - nieuwe-stijl komen, volledig in de greep van Den Haag, heeft hij ge zegd. Die raad gaat reglementen opstellen. Een lange lijst van voor waarden, waaraan de exploitanten verplacht worden te voldoen om hun vergunning te houden. Op het gebied van de veiligheid (is de afstand tussen de staanplaatsen re delijk, zijn er voldoende brandblus- apparaten?), gezondheid (hygië ne), welstand (geen krot-cara vans), milieu (het landschap mag niet verstoord worden) en zedelijk heid. Iedere exploitant die daaraan niet voldoet, loopt de kans zijn biezen te moeten pakken. En de ondernemer die nog moet begin nen, krijgt zelfs niet eens de gele genheid de eerste paal in de grond te slaan. Daarnaast wil CRM uit het oogpunt van milieubescherming, dat de ter reinen 'duidelijk passen in het pla nologisch regime van de gemeen ten. Sterker nog: als ze niet liggen in een voor de recreatie bedoeld bestemmingsplan, is de gemeente zelfs verplicht' een vergunning te weigeren. Voorts denkt Den Haag aan een grotere rechtszekerheid voor de kampeerder zelf. Wantoestanden als koppelverkoop (de exploitant ver huurt pas een stuk grond als Je bij hem de caravan koopt en deze ook weer aan hem vêrkoopt als je ver trekt) wil men uitbannen, evenals trouwens ongehoorde prijsopdrij ving (er zijn terreinen, vooral aan de kust, waar voor een plaatsje voor de caravan tweeduizend gul den per seizoen moet worden be taald). Als de staatssecretaris zijn zin krijgt, wordt CRM en Economische Zaken de mogelijkheid gelaten bin dend tarieven voor te schrijven. In dit verband wordt gedacht aan een classificatie-systeem met vaste prij zen voor luxe en minder comforta bel uitgeruste campings. Kritiek Op het eerste gezicht lijken dat sympathieke plannen. Maar toch is er kritiek. Waarom en wat zijn dan de argumenten? Behalve het vrij algemene bezwaar van de meeste belangenorganisaties, dat het voor ontwerp te veel vaagheden bevat en nauwelijks houvast biedt, kan ook specifieke kritiek worden ge hoord. Zo verwacht de ANWB, dat het kamperen op wat vroeger het pas poortterrein werd genoemd (onge veer honderd beperkt uitgeruste kleinere terreinen voor de 'trekken de kampeerder') en op het boeren erf tussen wal en schip zullen raken. Wanneer een gemeente die recreatievorm' niet wenst, kan ze daar van af door hiervoor in haar kam peerverordening gewoon geen regels op te nemen. En het wegla ten van die regels betekent auto matisch afnemen of weigering van een vergunning van of aan de ex ploitant. De bond vreest dan ook, dat als de wet het in deze vorm haalt veel van deze terreinen zullen moeten verdwijnen. Een vrees, die hij deelt met de kampeerboeren. Hoewel de bond nog geen officieel commentaar heeft geleverd, kan wel worden verwacht, dat hij zijn kritiek met name op dit punt zal toespitsen en bezwaar zal gaan ma ken tegen een te grote gemeentelij ke macht. De Stichting Konsumenten Kontakt ziet problemen rijzen als Den Haag straks kan gaan bepalen hoeveel caravans en tenten er op een be paald terrein mogen staan. Zijn dat er minder dan thans, dan betekent dit dat de tarieven om hoog zullen gaan omdat de exploi tant toch altijd aan zijn opbrengst zal willen komen. Op een overi gens nogal aanvechtbare wijze rekent zij voor, dat een dagje bui ten in de caravan straks (inclusief de autoreis) zo'n 45 gulden zal gaan kosten. De Recron concentreert haar kri tiek weer op een ander punt. Vaste tarieven voor één-, twee- of drie- terrencampings vindt zij uit den boze omdat de prijs door veel meer zaken wordt bepaald dan de kwali teit van de accommodatie alleen (in Noord-Limburg is de grond bij voorbeeld veel goedkoper dan in de dure duinstreek). En wat betreft die nieuwe kampeerraad, vraagt de organisatie zich af: komen daar ook alle belangenorganisaties in te zitten of alleen de 'kampeerdeskun- digen', waarover het voorontwerp spreekt? 'Denkstuk' Kritiek te over dus. zeker als ln aanmerking wordt genomen, dat het hier om nog maar een beschei den deel gaat van de stroom van de bezwaren. Een bij voorbaat dus tot mislukken gedoemde wet? Voorzitter Verdouw van de huidige Nederlandse Kam peerraad wil dat zo scherp niet stellen. 'Wat we hier voor ons heb ben is slechts een werkstuk, waaro- over iedereen zijn gedachten kan laten gaan. Aanvullen en schrappen is mogelijk. We zijn beslist nog niet ln het eindstadium.' Van onze weerkundige medewerker Op een avond laat in januari 1943 waren er vrij veel overkomende vliegtuigen op weg naar Duitsland. Een lezer uit Groningen, toen in Haulerwijk woonachtig, herinnert zich nu nog de regenboogkleuren- vlekken, die op veel plaatsen in de lucht zichtbaar waren. Iemand in zijn omgeving maakte de opmer king, dat de geallieerde vliegtuigen ter ere van de verjaardag van prin ses Beatrix een feestverlichting aanbrachten. Onze abonnee wil na zoveel jaren nog graag weten wat er destijds werkelijk aan de hand is geweest. Het KNMI-verslag 'onweders, opti sche verschijnselen enzovoort' biedt opheldering hierover. Op 21 januari 1943 werden in Groningen, Fries land, Drente en Overijssel zeer fraaie lichtsterke verschijnselen bij de volle maan waargenomen. De lichtsterkte was vooral in Friesland en Groningen zo groot, dat zij aan leiding gaf tot uitgebreide discus sies op straat. Het betrof halo verschijnselen. ontstaan door bre king en buiging van het maanlicht in ijle ijskristallen van vliegtuig wolken, want die zullen waar schijnlijk verantwoordelijk geweest zijn voor de kleurenpracht. De kleine kring van 22 graden rond om de maan was vrij kleurloos, maar de bijmanen waren felge kleurd. Waarnemer Mulder in Gro ningen gaf als kleuren op: rood, geel, groen en blauw. Verder was er een zgn. paraselenische ring, die als een lichtende band overal even hoog boven de horizon werd waar genomen. En van de opvallendste verschijningen was de circumze- nithale boog, een klein boogje rond om het zenith (dus vlak boven je hoofd), die door één waarnemer Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt Luchth. R'dam zw. bewolkt Twente zwaar bewolkt Vll6slngen zwaar bewolkt Zd. Limburg onbewolkt Aberdeen zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt gebeel bewolkt HMn onweer Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Maliorca München C)6lO Parijs Rome Spilt ZÏlrlcb Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt lloht bewolkt zelfs als 'vlag aan de hemel' werd beschrevdn. Dr. Dijken in Harlingen, noemde als kleuren rood, geel, groen en blauw, een paar anderen zelfs vio let, wat uiterst zeldzaam is bij de maan. De heer J. C. M. Kruisinga in Vriezenveen zag een gekleurde linker bijmaan, in het leven geroe pen door de 'flak' (luchtdoelartil lerie) van de Duitsers. Zes dagen later stond de lucht er rond het middaguur opnieuw gekleurd bij, nadat zich door de uitlaatgassen van vliegtuigen prachtige condens- strepcn hadden gevormd. Er waren in die dagen mensen die meer achter de verschijnselen zochten dan erin zat namelijk een teken van de geallieerde vliegers dat een spoedig einde van de oor log mocht worden verwachtNa gekomen zomer neer slag: Musselka- naal 167 millimeter. OPKLARINGEN MIST bREGEN HAGEL <-rO. BEWOLKING 10 MAX TEMP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOGWATER voor zaterdag 6 september Vllsslngen: 1.66-14.17 Harlngvlleteluizen: 3-27-16.66 Rotterdam: 4.43-16.26 Scheve- ntogen: 3.01-16.27 IJmulden: 3.34-16.00 Den Helder: 8.20-21.05 Hartogen: 10.15- 23.12 Delfzijl 12.06-0.00. onder redactie van loessmil Je wordt achttien jaar. Voor de meeste mensen een heugelijke gebeurtenis. De wereld gaat zo gezegd voor je open. Je mag nu autorijden en meedoen aan de verkiezingen. Het ligt allemaal binnen handbereik. Er zit maar één nadeel aan vast. Althans voor het mannelijke gedeelte van de achttienjarigen. Je krijgt een keuringsoproep voor de mi litaire dienst. En daar moet je naar toe. Verplicht. Zo begint het 'burgerboekje', een voorlichtingswerkje dat de W DM-vereniging van dienst plichtige militairen voor het eerst heeft uitgegeven voor jon gens die onder dienst moeten. Eerst werd de rekruut uitgelegd wat hij te verwachten heeft van de keuring en wat hij daarna eventueel nog kan doen: 'Het keuren duurt een héle dag. Uit kleden, aankleden. Tasten en testen. Wegen en meten. Ook krijg je een gesprek met de per- soneeïso ff icier. Bij hem kun je je voorkeur opgeven. Land macht, luchtmacht of marine en welke functie je daar wilt héb ben. Veel kans dat je voorkeur ook werkelijkheid wordt is er alleen niet. Aan het eind van de dag hoor je of je al dan niet bent goedgekeurd Denk je ten onrechte te zijn goedge keurd, ga dan binnen tien dagen in beroep'. En verder krijgt de rekruut te horen wat er tijdens de verplichte dienstmaanden staat te gebeuren: 'Nou ja. er staat geen fanfarekorps klaar om je te verwelkomen. Uit de trein in een drietonnerzo heet in dienst de vrachtwagen. Je bent niet de enige die opkomt. Olifanten kunnen toch al aardig lawaiig zijn, maar als ze een slokje teveel op hebben, berg je dan helemaal maar. Opzichters en bezoekers van het Mikoemi- reservaat, zo'n 225 kilometer ten westen van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-Salaam, heb ben dat tenminste gauw gedaan toen de olifanten in het park een tikje onder invloed bleken. Ze waren. Is later uitgezocht, zich te buiten gegaan aan een fruit- soort die In de zon aan de boom was gaangisten, waardoor er zich alcohol in had gevormd. Nog geschokt door wat ze van dichtbij hadden gezien, vertel den opzichters naderhand dat de olifanten 'wild begonnen te trompetteren, rond te stampen, te schreeuwen, bomen omver te beuken en wilde medidieren aan te vallen'. De opzichters, toch wel wat gewend, hebben met de bezoekers doodsbang de benen genomen. 5000 6000 man per lichting, zes lichtingen per jaar. De fourier staat al klaar. Van hem krijg je je PSU (persoonlijke standaard uitrusting). Dat zijn je dienst- kleren, dekens etc. Meteen om kleden'. Uit je goed zittende spij kerbroek in een veel te grote overal. Het kruis hangt op je knieën, de vechtpet is weer te klein. Je voélt je beroerd. Het is geen gezicht, ledereen staat in hetzelfde pakkie. Om neerslach tig van te worden'. Dan wordt er verteld over de medische verzor ging en de eerste dagen: 'De bevelen lijken vaak onredelijk. Ze zijn het meestal'. En: 'Oplei ding is een wat groot woord. Maar zo heten de eerste maan den in dienst'. Niet alles wordt even verschrik kelijk voorgesteld: 'Natuurlijk is de diensttijd niet één grote el lende. Soms lach je je rot. Om een maffe kommandant. Of om een dienstklopper die zichzelf voor schut zet. Je kan een hele boel g6in hebben in dienst maar dat Ligt wel aan jezelf'. En dan: alles over de soldaten- vakbond, de VVDM (er besaat intussen ook een tweede, kleine re bond. de algemene vereniging van Nederlandse militairen, AVNM. die niet wordt genoemd, maar tenslotte is dit een werk stuk van de VV DM) en wat die in de loop van negen jaar bereikt heeft: een bijna tien keer zo hoge wedde, korter dienen, geen groetplicht meer en meer van die veranderde 'taalpunten'. Het boekje zal worden gebruikt bij vóórlichting aan scholieren, werkende jongeren en anderen die nog in dienst moeten, om ze alvast met die nabije toekomst vertrouwd te maken. Het is ook te krijgen bij de VVDM. Hojel- kazerne in Utrecht. Het 'burger- boekje' is doorspekt met solda tentaal en dus niet geschikt om er op elke theevisite uit te cite ren. Het tijdschrift De Bejaarden vond in de 'National Observer' een uitspraak van een Ameri kaanse tandarts, die vaststelt dat de mond vaak aanwijzingen geeft dat er elders in het li chaam iets mis is. Op röntgenfo to's van het gebit en in de mond kan een deskundige onmisken bare tekenen zien van bloedar moede, tbc en een groot aantal andere ziekten tot geslachtsziek ten toe. Volgens die Amerikaan kan de ervaren tandarts die niet alleen aan het gebit, maar ook aan de rest van het lichaam aandacht besteedt, vaak al in een vroeg stadium een ziekte ontdekken, zodat de kans op ge nezing groter is. Een goed idee, maar waar vind je zo'n tandarts? En trouwens: wie wil er zo'n tandarts? In de Hongaarse stad Miskolc heeft een uitgebreide kattenfa- milie liefderijk een wildvreemd logeetje opgenomen. De poeze- kinderen spelen met hun lango- rige leeftijdgenoot en als het voor moeder tijd is de jongen te zogen, mag ook de gast mee- eten. Zijn naam is haas. Een tijdje geleden haalde Ouwe hand een serie speelautomaten in huls althans onder een overkapping bij de speeltuin van het park bedoeld om kinde ren zoet te houden en zo hun ouders gelegenheid te geven om rustig ln de dierentuin te wan delen. Maar het lijkt een omge keerde wereld te worden, want de ouders blijken ook niet vies van een spelletje flipperen. Soms is het zelfs zo erg. dat de kinderen helemaal niet meer aan bod komen, als pa's en moe's genoeg hebben van dieren kijken en zich gezamenlijk op de automaten storten. Directeur Joe Cooper van het blindeninstituut in de Australi sche stad Perth heeft speelkaar ten ontworpen voor de slecht zienden in zijn land: nauwelijks groter van omvang dan gewone speelkaarten, maar wel met een heel grote opdruk. Er zijn daar ook wel braillekaarten in om loop. maar daar hebben de blin den en slechtzienden in Austra lië weinig aan: twee procent van hen kan maar met braille om gaan. Volgens het maandblad Revalidatie heeft de heer Cooper het spel ontworpen omdat men sen met een slecht gezichtsver mogen' toch al zo weinig moge lijkheden voor ontspanning heb ben. Kaartspelen is voor hen niet alleen een prettige tijdpas sering, maar het bevordert ook de contacten met andere men sen. vindt hij. Er zijn zeker hon derdduizend Australiërs die ple zier van het grote letter-kaart- spel kunnen hebben. 'Dat moet houtworm zjjn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5