Verwachtingen tijdens tv-begin waren te groot NOS levert personeel regionale omroepen KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's 1 1 1 Even puzzelen Hoofd NCRV-tv: te veel informatie Miljoenenzwendel in auto-accessoires Voor artsen moet cao komen Pipo terug Welk gif werd in grintgaten gestort? 'Koninklijke' opening Schelde- Rijnkanaal TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND/RADIO EN TV PS4, EH4 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'Theoretisch gezien is het zeer waarschijnlijk dat de televisie in de loop der jaren wat minder interessant wordt. In het begin was alles nieuw, maar na een tijd heeft de televisie een geweldig spoor van opgebruikte, uitgebuite, uitgemergelde formules en ideeën achter zich gelaten, die voorlopig uit zijn. De televisie verandert' hierin zichzelf, snijdt zichzelf de pas af en bewijst meer en meer. dat er niets nieuws onder de zon is'. Dit constateerde deze week mr. J. F. van Maanen als hoofd van de televisiedienst van de NCRV in wat genoemd zou kunnen worden een tijdrede over televisie. HIJ sprak deze uit bij de opening van het nieuwe televisieseizoen. waarbU hij inhaakte op de algeme ne opvatting dat het er met de televisie niet zo best meer voor staat. 'In de beginjaren zag men de televisie als een onultputtelUke bron van nieuwigheden, maar op een dag wordt het minder. Men heeft In die beginjaren onzes In ziens veel te hoog gespannen ver wachtingen op lange termijn van de televisie gehad. Toen was het verbijsterend om ergens aan een front te zijn, waar werd gevochten. Nu is men in het journaal soms achter elkaar aan twee of drie ge vechtsfronten. Men went zelfs daaraan. Dit is nuchter gezien, geen achteruitgangsoroces, maar een proces van stabilisering*. Het oordeel over televisie is op het ogenblik in de hele westerse wereld niet zo gunstig. In Amerika bepalen Jacht op kijkdichtheid en reclame geld meer dan ooit het programma. De Duitse televisie zit in de knoop met geld, organisatie en program ma's. In Engeland zijn klachten over veel herhalingen, platgetreden ideeën en eindeloos seriewerk. Vroe ger was de televisie heel wat Inte ressanter zegt men overal, ook in Nederland. In dag- en weekbladen wordt ge klaagd over een lawine van ver strooiing op de TV en van een terugdringen van waardevolle In formatie. Uitgebreid ging.mr. Van Maanen in op de verhouding tussen informatie en verstrooiing. "Het kijkerspubliek geeft in onderzoekingen aan, dat het kUkt met een soort motief om uit de werkelijkheid te willen ont snappen, zich eens goed vermaken en uit een nieuws-informatiemo- tle'. Het 'vlucht-motief' komt ech ter veel sterker naar voren dan de nleuws-glerigheld. Verstrooiing bieden na een vaak moeilijke en weinig opwekkende arbeidsdag vindt de NCRV evenals de meeste TV-makers een zeer ver antwoorde, sociale bezigheid. De NCRV meent ook dat zij voor alles wat ze op het gebied van verstrooi ing heeft ontwikkeld maar ook door wat ze heeft nagelaten, een grote herkenbaarheid aangaande de kijk op de mens heeft gekregen. Maar als de televisie haast alleen nog speelt misvormt ze haar be trekkingen met de kijkers. 'De moeilijkheid op dit ogenblik bij de televisie in het westen, maar ook sterk in Nederland, is dat onze maatschappUJ ons in het algemeen stimuleert om het makkelijkste, meest aangename, minst inspan nende, lekkerste, comfortabelste te kiezen. Dan zijn er op de Neder landse televisie stromingen die op deze gemakzucht tomeloos Inhaken voor het behalen van oppervlakkige kijksuccessen. Rn dan nog vaak met in alle opzichten goedkoop Amerikaans seriewerk. Kijker wanhopig Mr. Van Maanen waarschuwde hef tig tegen teveel aan informatie op televisie. *Er zijn sterke aanwijzin gen dat de televisie zulke grote hoeveelheden informatie ongeremd en ondoordacht over de kijkers heeft heengegoten, dat die zich meer en meer wanhopig of verveeld gaan afwenden. Onderzoekingen hebben aange toond dat tijdens de oorlog in Viet nam de Amerikaanse televisie hier van zoveel op het scherm toonde dat. praktisch niemand er nog een gat in zag of er belangstelling voor had op den duur. Daarom pleitte de heer Van Maan en voor werkelUke democratisering van de nieuwsgevlng en nieuwsbe- llchtlng, die met de televisie zou kunnen beginnen. HU zag in die richting perspectieven. Weduwen Als voorbeelden hoe moeilijk het is om nieuwe onderwerpen te vinden voor televisieseries somde hij de vondsten van CBS, Amerlka's kijk- cijfer-topscorèr, op. CBS heeft als nieuw motief gevonden (na de uit geputte dokters, politiemannen en wlld-west-serles) het leveren van weduwen, weduwnaars en wezen. Op zondag brengt hij: Three for the roads: over de weduwnaar ge worden free-lance fotograaf Karras en zijn gezin. Maandag: Phyllis: een Jonge vrouw, die haar man heeft verloren. Dinsdag: Joe en Sons: de weduw naar geworden metaalarbeider Joe voedt zijn zoons op. Vrijdag: Bigg Eddy en zijn vrouw moeten hun leven totaal veranderen als zij hun wees geworden kleindochter in huis moeten nemen. 'Niet zodra is deze nieuwe figuur voor de serie ontdekt, of hij al zij wordt viermaal per week opgevoerd, tot hij geen dramatische draad meer aan zijn lijft heeft. En wat daama?' zo vroeg mr. Van Maanen ziel. af bij de opening van het nieuwe televisieseizoen. HAARLEM Tussen augustus 1974 en maart dit jaar is in West-Duit^- land en Nederland flessetrekkerij, verduistering of oplichting gepleegd voor een bedrag van enkele miljoe nen guldens. Het ging vooral om duistere transacties met auto-acces soires. Dit onthulde mr. H. W. P. Remmerts de Vries, officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, gisteren bij de behandeling van twee zaken tegen Amsterdammers die betrok ken waren bij transacties met be dragen van 60.000 en 90.000 Duitse marken. Tegen de 55-jarige boek houder F. van Y. werd acht maan den gevangenis geëist, tegen de 34- jarige koopman P. A. J. de V. we gens medeplichtigheid zes maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. Er zijn nog drie verdachten, van wie de rechtszaken tot 16 oktober zijn uit gesteld. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Dick Simons, oud-hoofdredacteur van het NOS-journaal heeft aan de NOS rapport uitgebracht over assisten tie aan de Regionale omroep noord en oost (RONO), op het so ciale en personele vlak. Doel is volgens drs. M. Dijkstra, regerings commissaris voor regionale omroepzaken, dat de NOS mankracht Van onze soc.-economische redactie gaat leveren ter begeleiding van de te verwachten nieuwe ont wikkelingen bij de RONO. Zoals bekend is het de bedoeling dat de RONO zal worden gesplitst in drie afzonderlijke regionale om roepen. Dit voorstel van de NOS heeft inmiddels tot een advies ge leld van de omroepraad aan minis ter Van Doorn. De heer Dijkstra meent dat dit advies positief is. Of de minister het zal honoreren en wanneer eventueel. Is echter nog volkomen in het duister. Het hangt onder meer af van de mogelijkheid om geld beschikbaar te stellen. De driedeling zal aanzienlijk meer personeel nodig maken. De heer Dijkstra ontkent dat de NOS met het begeleidingsplan in feite voor uitloopt op de regerlngsbesllsslng. Ook als die beslissing uitblijft is er een sociale begeleiding nodig, zo meende hU< Er is gesuggereerd, dat er intern zoveel ruzie in de RONO is. dat de heer Simons daarheen was gestuurd als de nieuwe 'baas' die orde op zaken moest stellen. Dit is volgens de heer Dijkstra echter uit de lucht gegrepen. Bij de te verwachten driedeling van de RONO past verder geen alge meen programma 'voor het gehele gebied meer, dit zal althans niet worden opgelegd, aldus de heer Dijkstra. Als de afzonderlijke pro grammaraden en -staven van de drie nieuwe regionale omroepen toch in gezamenlijk overleg tot zo'n algemeen programma willen ko men, ls dat echter best. Inmiddels heeft de afdeling voor het algeme ne programma, die thans nog ope reert, zichzelf omgedoopt in Radio Fraemklap. Men legt zich toe op lokale programma's waarover in tern weer tweespalt is ontstaan, omdat de makers van de geweste lijke programma's daar concurren tie in zien. Volgens de heer Dijkstra zullen er bij de reorganisatie geen mensen behoeven af te vloeien. In tegen deel er zijn meer nodig en de huidige werkers zullen worden in gepast onder begeleiding van bo vengenoemde NOS-assistentie. Dat het de NOS emst is met het voort bestaan van de regionale omroep wordt volgens de heer Dijkstra on der meer bewezen door de nieuwe accomodatie die er in de regio wordt opgebouwd. Volgende week woensdag Wordt in Leeuwarden een vernieuwde studio in gebruik geno men die met de modernste appara tuur is toegerust en waaraan bijna een half miljoen gulden ls gespen deerd. KARELTJE KNETTER UTRECHT Er dient een cao te komen voor artsen in dienstver band. De rechtspositie van vele art sen en assistenten in particuliere ziekenhuizen Is niet of gebrekkig geregeld. Dit staat in een pre-advies aan het congres van de Landelijke vereni ging van artsen ln dienstverband, dat op 20 september in Amsterdam wordt gehouden. De LAD wijst er op dat zo'n cao ook noodzakelijk is door de aard van de werkzaamhe den. die teamwork van ln verschil lende richtingen gespecialiseerde artsen nodig maakt. Binnen de cao zullen ln aparte statuten zaken als de vrijheid van medisch handelen en de onderlinge verhoudingen tij dens de praktische opleiding moe ten worden geregeld. Ind ividuele arbeidsovereenkomsten blijven vaak te simpel of ze zijn juridisch zeer onvolkomen, aldus het pre-advies. Pas als het te laat is. als er al ruzie is komt men daar achter. Er wordt gepleit voor één cao voor alle artsen in dienstver band ln particuliere ziekenhuizen. Volgens de LAD is de cao voor alle zlekeninrichtingen thans bijna van de grond, zij het dat er nog hard wordt onderhandeld over enkele principiële punten. Pipo de clown en Mammaloe als vanouds vertolkt door Cor Witschge en Marijke Bakker zijn terug op de buis. Dat ls geen kinderachtige aangelegenheid, ln vrijwel alle leeftijdsgroepen werd er met vertedering gekeken naar de belevenissen van de man met het zonnetje op zijn gezicht. Behalve de talloze kinderen en oudere kijkers zal deze rentree ook Cor Witschge zelf veel genoegen doen. Pipo ls een flink stuk van zijn leven geworden. Ook voor de nieuwe serie schrijft Wim Meuldijk de scenario's. Het lijkt me toe, dat nog meer dan vroeger een pedagogisch element zal gaan meespelen. Ook heb ik de indruk dat Meuldijk een groter aantal situaties aan de sociale werkelijkheid wil ontlenen. Pipo kon zo wel eens tot vol wassen kinderserie uitgroeien. Met excuus aan de AVRO heb ik de filosofie in Kung Fu laten schieten voor de hersenkrakerij bij de VARA. Daar draaide de eerste aflevering van Melissa, een thriller van Francis Durbridge. Een schrijver die ook wanneer hij niet Paul Vlaanderen op zijn naam had gebracht, je onmiddellijk te pakken neemt in het splnneweb van zijn aanwijzingen, die moeten ledden tot de oplossing van een misdrijf. Een sport is het voor menigeen om hem op onlogische inlassen te betrappen. Veel 'thrill' zat er overigens niet in deze verder knap gespeelde aflevering, maar dat kan nog komen op 11 en 18 september. Een verslaggever van AVRO's Sportpanorama zei donderdag dat Nederland op het gebied van het bevorderen en beoefenen van sport best het een en ander van de DDR kan overnemen. Dat zal wel waar zijn. Als het dan maar beperkt blijft tot zuiver sport- technische zaken. De ideologische achtergronden en drijfveren bergen de gevaren in zich die wij maar al te goed kennen van totalitaire systemen. De mens en zijn prestaties worden gekoppeld aan de glorie van het vaderland en ql heel jong moet hij daarvoor geloften afleggen. Voor mij hoeft het op die manier niet. Voor veel sportbeoefenaars in de DDR waarschijnlijk evenmin, als ik de gelaatsuitdrukkingen van de met vaandels en trommen uitgeruste paraderende Duitsers goed heb geïnterpreteerd. Een indringende reportage in Achter het Nieuws maakte iets voelbaar van de tragiek van een man die op papier niet bestaat. Deze zich Mac Loeouf noemende man heeft al heel wat keren in Nederlandse gevangenissen gezeten wegens illegaal verblijf en is zeker vijf maal als ongewenste vreemde ling over de grens gezet. Niemand wil hem hebben. Want hij kan zijn identiteit niet bewijzen. Daar om krijgt hij ook geen werk en geen onderstand en moet hij wel eens wat gappen om te kunnen eten. Alleen specialisten begrijpen waarom hiervoor moeilijk een op lossing is te vinden. Ik moet even terugkomen op wat ik begin deze week heb geschreven over de kranslegging bij het monument voor de in Japanse kampen omgekomen vrouwen. Omdat ik mij niet kon voorstellen dat bij dergelijke plechtigheden de 'taptoe' wordt gespeeld, heb ik de verslaggever die dit meldde, 'een banale vergissing' aange wreven. Zowel collega Gerritsen van het NOS-Journaal als officieren van de Marechaussee in Apeldoorn hebben mij verzekerd dat dit signaal wel degelijk heeft geklonken, nl. na de kranslegging door de koningin. Ik heb dus ten onrechte en te hard van de toren geblazen. TON HYDRA 149. De heer Humfrie H. Puckelton draaide zich om en nam al lezend inzage van de fraaiê volzinnen waarmee pater Berthold het papier had verlucht. 'Dat heb je goed ge daan. Berthold ouwe jongen', lachte hij. Het staat er mooi op en er is geen twijfel aan: dit is een vrijge leide voor ons alle drie.' Doch ach ter zijn argeloz; rug barstten de monnik en de baroen los in 'n wel iswaar onhoorbaar doch daarom niet minder dreigend gelach. 'De ezel gelóóft in het papiertje. maakte de baroen zijn hofkapelaan duidelijk. SStt! Eerst het. schietka- non! Dan zien we wel verder!' ge baarde deze. 'Kom aan, vrienden' door Vilhelm Moberg Copyright Hollandln B.V. linarn —143 Kristlna had nooit gemerkt dat dromen uitkwamen of iets voorspel den. Maar deze droom had een grotere indruk op haar gemaakt dan andere dromen: wat kon dit betekenen? Ze wist wel waarom ze juist deze droom gedroomd had. Twee keer was het in de laatste tijd gebeurd, dat haar menstruatie een hele week uitbleef. Twee keer was ze doodsbe nauwd geweest dat het weer zo ver was en toen alles weer goed kwam was ze een paar dagen uitgelaten van blijdschap geweest. Al Jaren lang had ze zo vurig ge wenst dat God haar voor de rest van haar leven onvruchtbaar zou maken, maar ze had Hem er nog nooit echt om gebeden, ze had er alleen maar over gepiekerd. Een vrouw die de zegen van de vrucht baarheid afwees en bad om de vloek van de onvruchtbaarheid zo iemand kon niet naar Gods wil handelen. Ze besloot Danjel Andre- asson eens om raad te vragen en toen ze bij hem kwam vroeg ze dadeUJk: Is het een grote zonde, als lk God bid nooit meer zwanger te worden? Danjel was het wel gewend, dat zijn nicht vertrouwelijk met hem praatte over aangelegenheden, die ze niet met Karl Oskar besprak, en hij was dan ook helemaal niet ver baasd. Hij antwoordde: de Alweten de keek alle schepsels die Hij ge maakt had tot in hun hart. Hij kende al hun wensen, gedachten en begeerten. Als zij zo graag nooit meer zwanger wilde worden, dan was die wens al aan God geopen baard. En ieder mens mocht naar zijn eigen verstand bidden: als zo iemand bad om iets dat goed voor hem was. dan verhoorde de Heer zijn gebed, en anders niet. Kristlna legde de woorden van haar oom zo uit. dat het gebed van een vrouw ora onvruchtbaarheid niet te beschouwen was als een zonde te gen Gods gebod. Natuurlijk was Danjel zelf ook maar een ?rme zondaar, niet in staat haar met zekerheid te zeggen wanneer ze zondigde en wanneer niet. Maar ais ze een zonde beging doe zo iets te bidden, dan had die zonde al ln haar hart plaatsgehad. Zou ze nu niet ln woorden durven zeggen, wat up in haar gedachten al uitgedrukt, had? Als de mené ln nood verkeerde, moest hij zich tot zijn Schepper wenden, ook al waren de moei lijkheden nóg zo gering. God eiste gewoon van de mens. dat hij of zij ln nood tot Hem zou komen. En nu was zij heel erg angstig, waarom aarzelde ze dan nog? Waarom had ze elke avond In bed zei. voor ze eerder om te bidden? Want nu eindelijk was ze zo ver. Maar ze wilde dit gebed niet tege lijk met haar avondgebed doen. dat ze elke avondi n bedz el. voor ze ging slapen. Niet zo zeer omdat Karl Oskar het dan kon horen, maar omdat dit gebed zo belangrijk voor haar was. Dit wilde ze in afzondering, ln eenzaamheid, bid den. Het zou altijd een geheim blijven tussen de Schepper en haar. En zo sloop Krlstina op een zoele, lichte juniavond naar het eikenbos. even hoger op de helling dan haar huls Ze had gezorgd dat niemand haar weg zag gaan. God mocht haar zien. Hij zou naar haar luiste ren. maar verder niemand. Ze had het gevoel of ze op weg was naar een geheime bijeenkomst en lat wfts het eigenlijk ook. Onder een grote eik knielde ze neer om haar geheime ontmoeting met hernam Humfrie nu met een ern stig gezicht. 'Zó gemakkelijk komen jullie nu óók weer niet van me af. Kanonnengieters hebben voedsel nodig en we zijn uitgehongerd, be grijp je?' 'Niks ervan!' bulbaste de baroen. 'Een vrijgeleide is genoeg. Nu nog eten ook!' 'Kom kom ba roen', zei Berthold. 'Geef ze maar wat. Er zal nog wel wat ham, taart, bloedworst en wijn in de provisie kast zijn. Ik kan dan misschien zelf 'n hapje van het een of ander mee- eten wanto quam horriblle est.lk ben ook uitgehongerd. Ik heb Immers enorm veel weten schappelijke arbeid moeten verrich ten om 'tbussekrult uit te vinden.' 'Dat kanon brengt me nog eens tot de bedelstaf', mepperde Theobald. 'Goeie grutjes! Wat jullie doen, dat is niet gewóón meer. Hè, jij daar met je malle knevel zou je niet wat kalmer aan doen met de wijn?' Uit alles bleek dus duidelijk dat de eters zich danig te goed deden aan de welvoorziene dis van de norse baroen. Vooral de pater liet zich niet onbetuigd. Hij lag weldra in een gemakkelijke houding ter aarde in slaap gesukkeld. 'Hem krijg lk óók nog wel', dreigde de baroen. 'En wee jullie aller gebeente als het schietkanon nu niet gauw voor el kaar ls. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN O.JUIUE ZOEKEN EEN DIEF? IK ZAL Van een verslaggever DEN HAAG Is tegen het provin ciaal bestuur van Limburg proces verbaal opgemaakt naar aanleiding van het storten van mijnafval in grintgaten? Dat"vragen de Tweede- Kamerleden Konings en mevrouw Epema-Brugman (PvdA) aan de mi nisters Vorrink (milieuhygiëne). Westerterp (verkeer en waterstaat) en Van Agt (justitie). Het storten van afvalstoffen van de oude staatsmijnen Maurits in de grintgaten in Midd-Limburg zou zijn gestopt in verband met ernstige waterverontreiniging. FERDINAND Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerie. (7.30 Nws. 7.41 Akt. 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de hulsvrouw. 8.45 De won derlijke letter M. 9.40 Schoolradio 10.00 (S) Aubade. (10.30 Nws >NOS: 11.30 Blik op de derae wereld. 11.46 Blik op Europa. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.26 Med 12.30 Nws. 12.441 Akt) 14.00 Lieven en leven 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag. (15.30 Nws.) 17.00 Zonder grenzen. 17.10 (S) De huts- geklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 P.P. 18 19 Uitzending van de V.V.D. KRO: 18.30 Nws. 18.40 Akt. 18.50 Verkenning. 16.58 Marktberichten. 19.00 Kanjer Ko ning Kompetitie. 19.05 (S) Country time. 19.30 Sprong ln het heelal, hoorspel. 20.10 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.00 <S) John. Louis, Scot en Vuentjer. 22.00 Reis oogst. 22.25 Overweging. 22.30 Nws 22.40 (S) Goal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8 00 Nws. en om 8.11 Radiojournaal. 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heert dat kind 93.5 Waterstanden. 9.30 Toerls- mo AVRO: 10.00 Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen, met om 11.00 Nws. en ïi.o: - licht. 11.55 Beursberichten. roep Orkest OVERHEIDSVOORL.: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Marinierskapel 12.55 Radiojour naal. VPRO: 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Programma-over zicht. 13.30 Interview 14.00 Muziek. 15.30 Permanent Wave, 17.00 Nws. 16.03 Van- daat dit, en morgen dat. 16 05 Tahiti, 17.30 Welingelichte kringen. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Rechtstreeks schakel- programma met nieuws. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. VARA: 20.00 Nws. 20.05 (S) Romeo et Juliette. 22 30 De Staal kaart. 23.30 (S) Muziek van deze eeuw 23.35-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound 8.03 Klank bord 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9 03 (S) De muzikale fruitmand. TROS: 10.03 Pep-op-drle. 11.03 Drie draalt op verzoek. NCRV: 12.03 (S) Drie tussen de middag 13.03 (S) Hier en Nu. 13.08 Drie tussen de middag. NOS: 14.03 Pop-Kontakt: Het Frlte Spltsverhaal 16.03 De Hltmeestera. NOS: 18.03 De vakaturebank, 18.10 Speciaal Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter AVRO: 20.02 Radiojournaal. 20.05 Burengerucht. 21.02 De Negen-uur-show God te hebben. Ze leunde met haar voorhoofd tegen de elkestam en zo bad Kristlna tot Hem, die alle macht in de hemel en op aarde bezit. Ze bad om wat goed voor haar was. Een zeven keer gezegende vrouw bad, of ze voor de rest van haar leven voor verdere zwanger schappen bewaard mocht blijven; ze smeekte om onvruchtbaarheid, ze vroeg God toch aan haar harme, vermoeide en uitgebloeide lichaam te denken: O lieve, lieve God laat mij niet meer zwanger worden! Want ik kan het niet meer aan!! Denk om mij, lieve Heer! Boven haar hoofd ruisten de eiken, dat wa* het enige geluld dat hier vanavond te horen was. De stilte droeg er toe bij dat ze zich hele maal alleen met God kon voelen. Het ruisende lover ervoer ze als een zachte aanraking van de milde hand van de Schepper, als een vleugje troost uit de hoge over Laar voorhoofd: De Vader die in de he melen is, raakte de biddende even aan. Na dit gebed kwam er een grote rust over haar. Toen ze opstond en haar ledematen strekte, wist ze ze ker dat haar gebed verhoord was. 22 05 (S) Supercleen Dreammachlne. 22.55 Mededelingen. 23 02 (S) Vanavond laat. 0.05 Weekend Muziek Magazine 1.02 Soutlme U.S.A. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en df»uw. (2.02, 4.0" 5.57 RadloJor" ------ Klaar wakk< In AVRO's Televizier Magazine leidt Jaap van Meekren een discus sie over burgerlijke ongehoorzaam heid tussen: prof. Duynstee uit Nijmegen, het a.r. Kamerlid M. W. Schakel (Paroolhoofdredacteur Sandberg, Leo van Laak (actievoer der bij de schippersblokkade) en een gisteren nog niet bij name bekende student. Ned. 2 21.55 0 De film Van Harte en tot ziens is speciaal voor Lucille Ball ge schreven. Als vrouw van een tand arts heeft ze 25 jaar verveling achter de rug wanneer de bom barst. Ned. 1 22.00 In de negende aflevering van de IKOR-serie Geloven in de on voltooid verleden tijd, wordt nage gaan waar Jezus aansloot bij de tradititie en waar hij vernieuwde. Ned. 2 22.40 Ein Madchen aus Flandern ls een speelfilm van Helmut Kkutner uit 1955. Een jonge Duitse soldaat, zoon van een generaal, wordt ver liefd op een Belgisch meisje. Duitsl. 1 20.15 De KRO begint aan de heruit zending (in twintig afleveringen) van het spannende science fiction- hoorspei De sprong in het heelal var Charles Chilton. Uit 1956 hoort men de stemmen van verscheidene acteurs die niet meer in leven zijn o.a. John de Freese, Jan van Ees, en Adolf Bouwmeester. Hilv. 1 19.30 Het Omroep Orkest speelt An American in Paris van Gershwin en fragmenten uit de opera De Gou den Haan van Rimsky Korsakoff. Hilv. 2 12.00 De VARA zendt een concertuit voering uit van Gounoijs opera Ro meo en Juliette, negen jaar geleden opgenomen in het Amsterdamse Concertgebouw. Hilv. 2 20.05 TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal 19.05 De man van zes miljoen, tv-serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Schlagerfestival 1975 22.00 Van harte en tot ziens, tv-film NOS 22.50 Journaal NEDERLAND H NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal 19.05 AVRO's toppop presenteert de nationale hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Cannon, misdaadserie 21.10 De gebroeders Hammond, tv-serie 21.55 Televizier Magazine IKRO 22.40 Geloven ln de onvoltooid verleden tijd NOS 23.10 Journaal 1 (2 13 4 5 6 7 5 9 nr i Ie r 1 - - 6 I I Horizontaal. 1. citroenbrandewijn, 2. bloeiwijze-gezichtsorgaan-vaar- wel, 3. verschoten-voorvoegsel-huis- dier, 4. smeer-honingbij, 5. bulten- haven-keurig-houten vat, 6. leger- nobel, 7. nors-steen-radio omroep (afk.), 8. lof-oosters feestkleed, 9. dun plaatje-soort trekschuit. Vertikaal. 1. gunstig, 2. dreef-tijd perk-rondhout, 3. papegaai-gesne den steen-vertraglngstoestel, 4. dwalen-plaats in Itaüë, 5. mikpunt- eikenschors-reeds, 6. landbouw- werktulg-kerkgebruik-priem, 7. vuurpijl-dat is (afk.) -meisjesnaam. 8. bijbels flguur-grondsoort-lulaard. 9. ketting-boom. Oplossing van gisteren Hor. 1. lap, 5. Oka, 8. bastion, 10. open, 12. tali, 14. ra, 15.1 alm, 17. pas, 18. ratel 20. kater, 21. lenig, 22. norit, 24. snel, 26. nes, 27. tas. 29. elan, 31. melk. 32. mortier, 33. aar, 34. set. Vert. 2. abel, 3. Pan, 4. stelt, 5. oot, 6. knap, 7. dor, 9. lis, 11. parabel, 13. lanital, 15. Aaron, 16. melis, 18. ren, 19. Let, 23. rente, 24. net, 25. lama, 27. tere. 28. ski. 30. nor, 31. mes. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM Op dinsdag 23 september wordt de Schelde- Rljn verbinding officieel egopend door koningin Juliana en koning Boudewijn. Belde staatshoofden zullen op een schip door de Kreek- raksluizen varen, waarna koningin Juliana de slulsmeester zal vragen om de noordelijke deur te sluiten. Wanneer het schip ls verschut, ver- zo kt koning Boudewijn de sluls meester om de deur te openen die het kanaal in de richting Antwer pen afgrendelt. Na deze opening vaart het konink lijk gezelschap naar Antwerpen waar in de stadsfeestzaal een ont vangst plaats vindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4