Bisschop Gij sen: breuk wordt duidelijker ni Vandaag \j 'Christenen voor het socialisme' in discussie met dr. H. M. de Lange Onze adressen Tangmentoë: meer dan ooit elkaar nodig Pinksterbeweging bestaat 70 jaar Prof. Van Baal neemt afscheid Zuidafrikaanse raad van kerken tegen anti-terrorisme-wet Vastenactie geeft geld voor Angola CHRISTUS HEEFT GEZEGD: IN ZEKERE ZIN Baptisten bijeen in Nieuwe Pekela TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 KERK/BINNENLAND DÜSSELDORF Bisschop Gijsen van Roermond heeft in een lezing in Duitsland scherpe kritiek uitgeoefend op de ontwikkelingen binnen de rooms-katholieke kerk, in het bijzonder binnen die van Nederland. De scheuring, aldus de bisschop, is steeds duidelijker geworden. De Roermondse bisschop sprak in Düsseldorf op uitnodiging van de organisatie 'Mittwochgesprache.' Zijn inleiding was getiteld 'De be leving van een geloofs- en kerk scheuring.' De crisis, waarin de r.k. kerk thans verkeert, is volgens bis schop Gijsen dieper dan welke ook in de geschiedenis der kerk. vooral omdat in tegenstelling tot vroegere tijden een principiële afwijzing van elke godsdienstig geloof praktisch normaal geworden is. Men wil dat de kerk volkomen an ders gaat denken en handelen, om dat de wereld zo snel en radikaal verandert. Reeds in de jaren vijftig werd dit in Nederland verwoord. Niet door anti- of rand-katholieken maar door overtuigde kerkelijke in- tellectuelelen. die veel instemming vonden bij jonge prieters en se minaristen. De bisschoppen van Nederland neigden er steeds meer toe. aldus bisschop Gijsen, de verlangde her vorming der kerk positief te waarde ren. Vertegenwoordigers van de hervormingsgezinden trokken zij aan als adviseurs. Nederland stond overigens niet alleen. Ook in ande re landen liet de binnenkerkelijke kritiek zich horen. Vergissing Maar de hervormers -vergisten zich. toen zij dachten, dat het aggiorna- mento. van Paus Johannes XXIII en het door deze paus begonnen concilie de hervormingseisen on dersteunden. Paus Johannes wilde geen aanpassing van de kerk. maar een duidelijker verkondiging van de waarheden en waarde, die de kerk vertegenwoordigt. Het concilie nam wel kennis van de hervor mingseisen maar nam ze niet over. Dit betekende een grote teleurstel ling voor de hervormingsgezin den, aldus de Roermondse bisschop, die er vervolgens op wees dat zij toen het conclilie gingen beschou wen als het beginpunt van de door hen gewenste veranderingen. Met name in Nederland kreeg deze be weging grote kansen, vooral in het pastoraal concilie van Noordwijker- hout. Bisschop Gijsen beschreef de ont wikkelingen in Nederland en wees erop. dat bijna overal de biecht door collectieve boetevieringen werd vervangen om na enkele ja ren als sacramentele verzoening met God geheel uit het godsdien stig verwachtingspatroon van het kerkvolk te verdwijnen. Er kwam een bijna nieuwe liturgie, waarbij Ook de betrokkenheid op het geloof en het streven der totaalkerk werd niet meer als normatief ervaren. Deze ontwikkeling zo vervolgde bis schop Gijsen, stiet bij het Neder lands episcopaat en zijn adviseurs nauwelijks op tegenstand. De Ne derlandse bisschoppen aarzelden weliswaar alle aspecten en onder delen van deze veranderingen te onderschrijven, maar zij lieten ze wel toe bij wijze van experi ment. Het pastoraal concilie van Noord- wijkerhout verweet hij, dat het het hiërarchisch kerkbeginsel. in ieder geval praktisch, verving door een deraokratisch kerkbeginsel. De ge wone gelovigen en ook veel pries ters gingen geloven, dat de kerkop vatting van Noordwij kerhout de enig Juiste was. Onverzoenlijk Bisschop Gijsen alleen het spontane en creatieve nog goed scheen. De katechese werd volgens bisschop Gijssen 'een methode om menselij ke ervaringen te ordenen en de vragen van het leven en de maat schappij te gespreken.' Functionaris De priester werd steeds meer ge drongen in de richting van de functionaris in dienst van een goddsdienstigmaatschappelijk insti tuut en van vertegenwoordiger van de plaatselijke gemeente. Op de geestelijke en sacramentele aard van het priester-zijn werd nauwe lijks acht geslagen. De celibataire levensstaat werd als onnodig en zelfs als onnatuurlijk ervaren. Tenslotte verdween het onderscheid tussen studenten, die priester wil den worden, en die zich als leken in dienst van het kerkelijk insti- tuut wilden stellen, bijna geheel. UIT VAN LEZERS Klasse-democratie In enige Ingezonden stukes hebben scribenten gepoogd een lans te bre ken voor de zogenaamde raden democratie, die men in Portugal pro beert te vestigen. Men stelt het bij zo'n raden-democratie voor alsof de democratie dan optimaal functio neert. Maar men moet wel met oogkleppen oplopen als men niet in de gaten heeft dat bij zo'n raden democratie hele bevolkingsgroepen buiten spel zijn gezet, de zelfstan digen bijvoorbeeld, de rentetrek kers. de boeren, de vissers, enz. enz. Niet iedereen is toevallig arbeider of soldaat! In de praktijk is het zo. dat men die raden vormt uit die bevolkingsgroepen waar men de grootste aanhang verwacht. Raden -democratie is in wezen klasse-de mocratie en derhlve selectief. Het is In wezen schijn-democratie en het is gewoon een andere uitdruk king voor 'dictatuur van het prole tariaat'. In het evangelie gaat het nog altijd om 'dé' mens en niet om de mens van een bepaalde klasse! Honselersdijk Marlëndijk 51 Joh. E. Dulfer Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Intussen dreigt de overheid die al ternatieve methoden onmogelijk te maken. Lees de structuurnota van staatssecretaris Hendriks. Vrije art senkeuze zal dan niet langer moge lijk zijn. Daartegen verzet zich on der andere de Werkgroep Basis. Onder de Trouwlezers moeten er mijns inziens velen zij die daarte gen met deze groep willen proteste ren. Secretaris van de werkgroep is drs. N. A. Nieland, Statensingel 147, Rotterdam. Zeist J. Diekerhof Migraine (2) Migraine (1) Na 25 jaar migraine ben ik eind 1971 door dr. Van der Upwich met zijn dieet-methode (Trouw van 23 augustus) genezen. Ik meen dat God niet alleen de officële weten schap mogelijkheden heeft gegeven tot heil (heling) van velen. Dit geldt evenzeer voor artsen die een alternatieve geneesmethode hante ren. bijvoorbeeld de homeopathie. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200-17030. Postbus 3. De universele kerk ging intussen een andere weg. In de eerste weg is geen plaats voor woorden als 'bekering', terwijl de tweede weg daar juist van uitgaat. In het begin van de zeventiger jaren werd deze scheuring in de kerk, die feitelijk een geloofsscheu- ring is. steeds duidelijker. al blij ven velen geloven dat het onver zoenlijke toch te verzoenen is. Maar ook een wijde pluriformiteit kan dit niet opvangen. Er is vol gens bisschop Gijsen steeds meer twijfel, of beide richtingen in de kerk onder één noemer te houden zijn. Velen hebben al afgehaakt, hetzij dat zij niet meer geïnteresseerd zijn in de kerk of überhaupt in het geloof, hetzij dat zij niets meer van welke vernieuwing ook verwachten, omdat de hun bekende vernieuwin gen slechts op dwaalwegen hebben geleid. De weg terug loopt vla de weg der heiligen, zo besloot bisschop Gijsen. De weg van de ommekeer, waarbij het sacrament van de biecht on ontbeerlijk is, de weg van het ge bed. niet naar eïgën smaak, maar kerkelijk en binnen het kader van het universele gebed. Daarom zal liturgie weer uniform en volgens de voorschriften gevierd moeten wor den. Het is aldus bisschop Gij sen de weg van de volkomen trouw aan de leer der kerk. die geïnterpreteerd wordt door het ker kelijk leergezag. DEN HAAG De afgevaardigden van twee en twintig Indonesische kerken en de Nederlandse hervorm de kerk. die begin vorige maand een historische ontmoeting hadden in Tamgmentoë op Celebes, hebben een brief opgesteld, die nu verzon den is aan hun gemeenten. 'Als Indonesische en Nederlandse kerken hebben wij een groot stuk geschiedenis gemeen, waarvan groose en pijnlijke momtenten deel uitmaken. Wat ooik het verleden dat wij niet willen vergeten ons aanreikt, voor de' toekomst willen wij zó samen optrekken, dat wij niet alleen elkaar verrijken en cor rigeren, maar vooral hoopvol samen de problemen onder ogen zien, die in deze generatie onze kerken en volken bedreigen: honger armoede, onrecht, werkloosheid, eenzaamheid normloosheid, nihilisme', aldus de brief. 'Wij hebben elkaar meer dan ooit nodig. Daarom vragen wij u: blijft op de hoogte van eikaars vragen, zorgen en vreugden, bidt voor el kaar en draagt elkanders lasten. Zo zullen wij samen ook een bijdrage kunnen leveren in de grote proble men waaron onze kerken deel heb ben.' AMSTERDAM De pinksterbewe ging in Nederland gaat jubileren. Op 20 maart 1976 wordt in de Jaap Edenhal te Amsterdam feestelijk herdacht, dat zeventig jaar geleden in de hoofdstad de eerste pinkster gemeente gesticht werd. De jarige Amsterdamse gemeente, die nu haar samenkomsten houdt in de Zuidwijkkapel aan de Stadi- onweg, treedt op als gastvrouw. Zij wil het feest vieren met medewer king van alle tot de pinksterbewe ging te rekenen gemeenten en or ganisaties. Dat blijkt ook uit de samenstelling van het comité, dat de jubileumdag voorbereidt. Voor zitter is ds. H. N. van Ameron (Haarlem), voorzitter van de broe derschap van pinkstergemeenten. Peter Vlug van 'Opwekking', de or ganisatie van Ben. Hoekendijk, is belast met de coördinatie van de feestdag, waar pinksterleiders uit binnen- en buitenland het woord zullen voeren. 'We willen met elkaar een vooral op de toekomst gericht feest vieren en niet alleen terugblikken op wat is geweest', aldus ds. Van Amerom. 'Maar er is wel veel in de historie van de pinksterbeweging, waarvoor we de Heer kunnen danken.' UTRECHT De oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, prof. dr. J. van Baal, heeft gisteren afscheid geno men als hoogleraar in de culturele antropologie aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Dr. Van Baal (65) was van 1953 tot 1958 gouverneur van Nieuw-Guinea. Vanaf 1960 was hij in Utrecht eerst buitengewoon, later gewoon hoogleraar in de et nologie van de religie en de etnolo gische theorie van acculturatie. Bij zijn afscheid werd hem een 'Fest schrift' aangeboden in de vorm van een speciaal nummer van de Ver handelingen van het koninklijk in stituut voor taal-, land- en volken kunde. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse raad van kerken heeft aangedron gen op intrekking van de wet tegen het terrorisme in Zuid-Afrika. De raad acht de inhoud van de wet. zowel als het gebruik dat er door de overheid van wordt gemaakt, de grenzen van een fatsoenlijke rechtsstaat te buiten gaan. Met zijn aanbeveling sluit de raad zich aan bij protesten in Zuid- Afrika tegen de jongste arrestaties door toepassing van deze wet. De raad herinnert aan de ban tegen dr. Manas Bubhelezi, medewerker van het christelijk instituut en broer van Ghatza Buthelezi, die na talrijke protesten werd opgeheven, en ook aan het lot van Thomas Manthata, medewerker van de raad, die in het kader van deze wet 230 dagen in eenzame opsluiting heeft doorgebracht. Hij werd tenslotte zonder enige gerechtelijke aan klacht tegen hem weer op vrije voeten gesteld. Onlangs werden ds. James Polley en Jeremiah Kemmeta opgepakt, omdat zij zich aan terrorisme zou den hebben schuldig gemaakt. ZEIST De bisschoppelijke vaste nactie heeft 100.000 gulden ter be schikking gesteld van Caritas Neer- lndica in Den Bosch om te gebrui ken voor het lenigen van de nood in Angola. De vastenactie heeft nog eens 100.000 gulden toegezegd voor projecten van infra-structurele aard. Deze bijdragen zijn mogelijk ge worden dank zij de stijging van de opbrengst van de vastenactie dit jaar. In vergelijking met vorig jaar steeg de opbrengst met ruim tien percent tot acht miljoen gulden. (Advertentie) 137 pagina's. Prijs 18,95. Te bestellen bij uw eigen boekverkoper of rechtstreeks bij de uitgever Wytse Benedictus, Antwoordnummer 1000, Hilversum (géén postzegel nodig). K. Barth K. H. Miskotte F. W. Marquart H. Gollvvitzer Daar de officiële en de alternatieve richting in de geneeskunde elkaar prachtig aanvullen, zou ik met gro te klem op de noodzaak van een goede samenwerking tussen alle praktizerende medici willen aan dringen. Bij tegenwerking op dit voor een groot deel nog braaklig gende terrein, dat nog vele verras singen in zich bergt, zijn zieken bepaald niet gebaat. Rotterdam P. L. D. van Zuuren Catechismus Dr. B. Wentsel noemt ln Gerefor meerde Weekblad vier voorwaarden voor een nieuwe belijdenis. Het gaat hier om een actuele toespit sing van het oude belijden der va deren. Hoewel er zeker mooie uit spraken in de Heidelbergse cate chismus staan, moet gezegd wor den. dat er over een aantal belang rijke onderwerpen nauwelijks of helemaal niet gesproken wordt. Door goddelijk ingrijpen werd aan Luther en Calvijn duidelijk dat de zondaar door geloof alleen en door genade alleen gerechtvaardigd kan worden. In onze eeuw kwamen er goddank nog meer waarheden on der het stof vandaan, die in de cathechismus nog worden doodge zwegen. In de Heidelbergse cate chismus wordt jammer genoeg wei nig gezegd over de heilige geest en totaal niets over de gaven van de geest (1 Cor. 12. Rom. 12). Instruc ties over het opleggen van handen (dit hoort volgens Hebr. 6:2 bij het eerste onderwijs) en over de ge- loofsgenezing ontbreken. De reali teit van de strijd tegen de boze geesten in de hemelse gewesten (E- feze 6:12) komt niet naar voren. Ook wat de eindtij beschouwing be treft is de cathechismus zeer be perkt. Het lijkt mij beter dat wij teruggaan tot de Bijbel alleen, maar dan ook tot de hele Bijbel, zonder sommige beloften op sterk water te zetten! Wij moeten weer de oude wegen gaan bewandelen en dit is niet de weg die via Dordt en Heidelberg naar Genève loopt, maar dit zijn de wegen van de Nieuwtestamentische gemeente die niet het evangelie óver Jezus, maar het evangelie vén Jezus in praktijk bracht. Barneveld J. de Boer In ons blad van 28 augustus publiceerden wij een samenvatting van een artikel van dr. H. M. de Lange in 'Tijd en taak'. Dr. De Lange maakte daarin een aantal kritische opmerkingen over en had oog enige vragen aan de beweging 'Christenen voor het socia lisme'. Vandaag plaatsen we de reactie van deze beweging op de opmerkingen van de heer De Lange. De landelijke werkgroep 'Christe nen voor het socialisme' (p/a NCSW, Woudschoten, Zeist schrfijt: Misleidend is de voorstelling die De Lange opwekt, als zou het hier gaan om een" typisch!" Zuidameri- kaanse beweging, -die vooral onder zojuist geëmancipeerde katholieken hier en daar is aangeslagen. Inder daad is de beweging in Chili ge sticht en hebben uit dat land ver dreven priesters een rol gespeeld bij de ontwikkeling van de bewe ging in Europa en de Verenigde Staten. Wat er in Chili is gebeurd en de rol die de kerken daarin hebben gespeeld is voor ons niet zonder betekenis. De ervaringen van christenen daar, hebben ons het een en ander te zeggen. Dat ligt voor de hand. Maar de voor stelling dat de beweging 'Christe nen voor het socialisme' uit Zuid- Amerika is overgewaaid en hier een wat oneigenlijk bestaan leidt, is een karikatuur. De beweging heeft haar wortels diep in de Europese geschiedenis, waar zoals De Lan ge kan weten al minstens een eeuw lang allerlei dwarsverbindin gen hebben bestaan tussen christe nen en socialisten, vanaf de oude religieus-socialisten tot en met de Praagse gesprekken. In die traditie staat de beweging, die traditie poogt zij ook te verwerken, waarbij zij uiteraard ook een open oog heeft voor de nieuwe ontwikkelin gen die met name in Zutd-Amerika plaatsvinden. Het is in dit verband misschien wel aardig om te vermel den dat het initiatief voor de op richting van de beweging in Neder land is uitgegaan van protestanten uit de theologische school van Karl Barth, K. H. Miskotte en H. Goll- witzer. Niet dat het van veel belang is, want we zijn het er in de beweging allen katholieken en protestanten over eens dat de feitelijke tegenstellingen dwars over de grenzen tussen de kerken heenlopen, maar het zij vermeld om duidelijk te maken dat ook vanuit een oer-Europese en oer- protestantse theologie als die van Barth lijnen lopen naar de bewe ging 'Christenen voor het Socialis me.' Ontoelaatbaar Beneden de maat vinden wij De Lange 's opmerkingen over katholie ken die 'met de denkwijze waarmee ze in hun kerk zijn grootgebracht: ongenuanceerd. apologetisch en zonder twijfel' zich met huid en haar aan Marx hebben overgele verd. De Lange hanteert hier een onder sommige protestanten helaas nog steeds bestaand stereotype, op een voor een wetenschappelijk man volgens ons ontoelaatbare manier. Is bijvoorbeeld ons eigen land niet boordevol met protestan ten die zich al even 'ongenuan ceerd, apologetisch en zonder twij fel' gedragen? Wie spreekt hier ei genlijk ongenuanceerd? En wat te denken van de overeenkomst die De Lange schetst tussen de huidige katholieke 'christenen voor het so cialisme' en de 'merkwaardige ge voeligheid die tussen 1920 en 1940 in sommige katholieke kringen be stond voor het fascisme?' Dat is toch geen argumentatie meer. dat is regelrechte demagogie! Alsof ge voeligheid voor het fascisme op de een of andere wijze karakteristiek is voor "katholieke kringen' en niet minstens even karakteristiek voor 'protestantse kringen.' Men denke behalve aan Duitsland aan Ulster of aan Zuid-Afrika, of aan de Klu Klux Klan. En de protestant De Lange, die dit schrijft, verwijt ka tholieken dat ze 'apologetisch zijn Jammer is het dat ook De Lange het niet kan laten om de beweging aan te vallen via kritiek op Oosteu- ropese toestanden. Die kritiek is er binnen de beweging 'Christenen voor het Socialisme' heus ook wel, al zal ze er vermoedelijk iets anders iets genuanceerder en iets min der apologetisch uitzien dan de bekende koude-oorlog-propaganda. We verwijzen naar wat H. Gollwit- zer daarover schrijft in zijn laatste boekje 'De Kapitalistische Revolu tie.' In datzelfde boekje van een luthers theoloog zal De Lange ook een antwoord aantreffen op enkele andere van zijn vragen. Onduidelijk Een belangrijk punt in De Lange's betoog is zijn apologie van 'de de mocratie.' Maar volstrekt onduide lijk blijft wat De Lange daarmee bedoeld. Is democratie voor hem alleen een formeel begrip, of kan hij de politieke inhoud aan geven, met name in een situatie als de onze, waarin het volk, de volks ver tegenwoordiging en de door het volk gekozen regering geen greep meer hebben op de werkelijke machten? De Lange zegt dat de beweging 'Christenen voor het So cialisme' 'Zich kenmerkt door ge brek aan analytisch vermogen van de maatschappelije krachten.' Dat as niet mis. Maar wij menen dat het jongleren met lege begrippen als 'de democratie' weinig anders zal kunnen bijdragen tot een analyse van de maatschappelijke krachten dan voortgezette war hoofden j. Warhoofdenj waarmee de bestaande (wan)orde ten zeerste is gediend. pretenties ook de verbale! af te leren. Dat menen we ook in de Bijbel te kunnen lezen. Het kan zijn dat ons theologisch denken (en dat van Barth. Miskotte, Goll- witzer, Marquardt, Ter Schegget en vele anderen) 'minder goed ont wikkeld is', maar de anti-these zijn we toch voorbij. En tegenover lie den die zonder meer menen te kunnen vaststellen dat een bepaal de 'maatschappijvisie niet in het verlengde ligt van een evangelisch denken' staan wij sinds de pauselij ke sociale encyclieken van de vori ge eeuw enigszins sceptisch. We vinden zelfs deze probleemstelling typisch burgerlijk, onkritisch en onvruchtbaar. Het verschil tussen De Lange's 'evangelisch denken' en Paulus' 'bedenken van de dingen die boven zijn' (Kol. 3:2), lijkt cms precies het verschil tussen een bur gerlijke en een kritische theologie. Opheldering Evangelie Tenslotte de 'specifieke bijdrage die vanuit het Evangelie kan worden geformuleerd terzake van de maat schappij-vernieuwing.' Moet dat dan? De Lange verwart ons met radicale christen-democraten, die men weet het daar dagwerk aan hebben. Of misschien met con- fessioneuze stromingen in PvdA of PPR Wij menen echter dat het Evangelie er niet is om 'specifieke bijdragen te formuleren', maar in de eerste plaats om alle specifieke De Lange vraagt om opheldering over deze woorden 'kritisch' en 'burgerlijk.' Die kunnen we ver schaffen. Onder 'burgerlijk' ver staan we: gedomineerd door de maatschappij-structuur (de 'logos', zegt Barth in 'Der Christ in der Gesellschaft', waarin hij met ont wikkeld theologisch denken la De Lange de vloer aanveegt) van deze tijd. 'Kritisch' noemen we een den ken dat zichzelf en zijn arbeid in het kader van deze 'logos' poogt te begrijpen, iets wat niet alleen Marx, maar op een nog veel radica ler manier ook profeten en aposte len ons hebben bijgebracht. Kri tiek-loos noemen wij alle praat die aan de maatschappelijke werkelijk heid met al zijn 'geestelijke* implicaties voorbijgaat. En het is inderdaad het kritiek-loze spreken en handelen van kerken en kerke lijke organen dat ons dwars zit. De kerken van de vanzelfsprekende aanvaarding van de burgerlijke 'lo gos" het doe- en denk-schema van deze wereld, éf te brengen ,is een van de belangrijkste oogmerken van de beweging 'Christenen voor het Socialisme.' Tot zover de landelijke werkgroep 'Christenen voor het Socialisme.' „Ik ben de weg'. Maar het wegenplan is sindsdien wel geweldig uitgebreid. De ware kerk heeft ontaard veel adressen gekregen In de hoop dat het kan helpen om door de spullen het spel te zien, in de vaste overtuiging dat de berg Zion geen rijstebrijberg is, schreef Dr F. H. von Meyenfeldt zijn nieuwste boek EZECHIEL Mensenkind, je opdracht is: het huis van Israël hoeden. Als je het Mij hoort zeggen moet je ze uit mijn naam waarschuwen. Als Ik tegen de goddeloze zeg: Hé. goddeloze mens, je loopt je dood tegemoet, maar jij doet je mond niet opet om die goddeloze mens voor zijn weg te waarschuwen, dan zal die goddeloze mens sterven in zijn schuld, maar van jou zal ik verantwoording vragen van zijn bloed. Maar als je een goddeloos mens waarschuwt om om te keren op zijn weg, maar hij doet het niet, dan zal hij in zijn schuld sterven, maar jij hebt je leven eruit gesleept. (Ezechiël 33, 7-9). Het gaat hier over de verantwoot delijkheid die mensen voor elkai hebben. De profeet wordt met ziji leven aan 'de goddeloze mens' vas; geklonken. Hij moet niet denke dat hij los van die mens leeft. Er] een geheimzinnige verbondenhei We kunnen, als we de stem gt hoord hebben, er niet het zwijge toe doen en het met die mens maj op z'n beloop laten. Er ontstaat ee eis tot verantwoording als we zwij gen. want hij, ook die goddeloze j in Gods aandacht. We maken vuil handen en kunnen ons leven i alleen uitslepen, niet door voor boetprediker ook uit te hai gen, maar werkelijk die naaste - 'uit Mijn naam' te konfronterei met zijn doodlopende weg. NED. HERV. KERK Beroepen te Vriezenveen: E. Ken penaar te Werkendam: te Wisser kerke: J. L. Leestemaker te Tjerl werd en Dedgum. Aangenomen naar Rhoon: (toet j. C. van Hunnik te Ermelo. Afscheid op 7 september van Haai tirecht: B. van Blanken ber. 1 Schiedam; van Andel (N.-Br.): I Stroeve ber. te H.I Ambacht Intrede te Abbenbroek: C. den Er gelsen uit Voorburg; te St. M chielsgestel: G. Lans uit Amsta dam (blijft part-time te Amsterdai scholenpastor)te Westervooï! kand. M. A. Vrijland uit Utrecht; I Middelburg (t.b.v. de vrijz. modal teit, Koorkerkgemeente)W. A. Hl ge uit Warfhuizen, streekgem Ma ne Ambt; te Deventer: dr. H. Bt ning uit Blija; te Utrecht: drs. I J. Tang uit Zuidlaren: te Amstj dam (part-time predikante): mi J. M. Deenik-Moolhuizen, kand.l Amsterdam; te Zevenhoven (ZE kand. J. E. W. Nicolaï uit Utrecht GEREF. KERKEN Afscheid van Raalte: H. G. Rad ber. te Apeldoorn (godsdienst^ derwijs aan het Myrtus-collegel van Enschede: G. Hommer ber. I Emmen. Intrede te Oldebroek: J. Knol ul Westerlee; te Maassluis: J. va Leeuwen uit Den Haag-Oost; t Witmarsum: kand. C. Versteeg ui Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid van Amstelveen: A. Ku: per wegens emeritaat: van Axel: v.d. Wielen wegens emeritaat; va Stadskanaal: A. G. Versteeg ber. i Groningen - Zuid GEREF. KERKEN (VRIJG BV.) Beroepen te Breukelen J. D. Jari van Haarlemmermeer-Oostzijde. CHR GEREF. KERKEN Bevestiging te Zwolle t.b.v. gods dienstonderwijs aan de chr. schc lengem. Heerdedr. J. de Vuyst ul Zuidilaren. J Intrede op 8 september te Dofl drecht: kand. M. Pronk uit Apel doorn. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Intrede te Arnhem: H. van Bilde beek uit Leiden. BAPT. GEMEENTEN Intrede te Deventer: G. Vegter t Rotterdam-C.: te Treebeek: Cl Eijer uit Hoogezand. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De unie van ba tistengemeenten zal dit jaar zi algemene vergadering te Nieu' Pekela houden, op 25, 26 en oktober. Voor deze vergaderplaa werd gekozen in verband met 1 honderdjarig bestaan van de bas tistengemeente te Nieuwe Pekela. De agenda bevat onder meer ei voorstel om een parttime vrij geste de te benoemen voor studie voorlichting op het gebied v> evangelisatie, alsmede een conre tor aan het seminarium. Verder i de algemene vergadering dit ja definitief moeten beslissen over b voortbestaan van het centrum 1 Vinkenhof te Bilthoven, waarin t seminarium en het uniebureau gehuisvest. Het Jaarverslag van de unie w meldt over het jaar 1974 een gfl van het ledental van de bij de m aangesloten gemeenten van 10.2 tot 10.547. Zaterdag 13 september zal de N deriandse baptisten jeugdbewegü in de IJsselhal te Zwolle zijn go den jubileum vieren. De NBJB vat alle jeugdwerk, dat uitgaat t de Nederlandse baptistengemee ten, zowel het kinderwerk W dagsscholen en jeugdclubs 1 werk onder rijpere jeugd. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2