Over Kuitert, Schillebeeckx en vele anderen Rotterdam, zendingsgebied, vraagt Baarn om steun 1 Kerk toegewijd aan Johnson ICH geeft drie ton voor Bangladesj Vandaag W Conferenties Synodale beslissingen nodig Onze adressen Geref. jeugdwerk verwacht veranderingen Protest tegen vertrek pater Baptistenleider uit Rusland preekt zondag in Den Haaj EEN WOLK VAN LETTERKNECHTEN IN ZEKERE ZIN TROUW/KWARTET DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 KERK-BINNENLAND door A. J. Klei Aanstaande zondag 7 september jubileren in ons land 67 priesters en 2 dominees. Deze sterk uiteenlopende cijfers roepen de vraag wakker of de roomse geestelijkheid de protestantse nu overtreft in geneigdheid tot feestvieren of in getal. We vrezen het laatste, want hoezeer we bereid zijn de roomse clerus als een vrolijk volkje aan te merken, we kunnen het oog niet sluiten voor het feit dat de reformatie haar werk toch niet afdoende heeft gedaan. Die beide jubilerende protestanten eijn: ds. M. W. J. C. de Kluis te IJmuiden, oud-legerpredikant en emeritus van de gereformeerde kerk te Santpoort, en de gerefor meerde godsdienstleraar ds. H. J. van Oostrum te Assen, die zondag respectievelijk 75 en 50 jaar hopen te worden. Eigenlijk zijn ze alleen maar jarig en geen echte jubilaris sen. Alle feestvarkens in de Roma- na ga ik niet met name noemen, maar ik wil wel vertellen wat er komende zondag met hen aan de hand is. Om te beginnen is er een 'losse' pater in Amsterdam, die 65 jaar wordt. Dan krijgen we vijf minder broeders franciscanen met een zes tig-jarig kloosterjubileum. Ze wor den gevolgd door acht soortgenoten die er een halve eeuw klooster op hebben zitten. Hetzelfde is het ge val met acht jezuieten en drie ca- pijcijnen. Maar liefst drie-en-twin tig minderbroeders franciscanen gedenken hun veertigjarig kloos terjubileum en vier jezuieten doen hetzelfde. Vervolgens zijn er zes franciscanen in het zilver. Negen jezuieten die op een kwarteeuw kloosterleven kunnen terugzien, sluiten de rij en maken, als ik goed geteld heb, de 67 vol. Dit enigszins opwindende nieuws haal ik uit de Matla-agenda, een zeer uitvoerig stencil van het ge lijknamig knipselbureau in Den Haag. dat op kranteredacties vermaard is vanwege de compleet- heidsdrang waarmee gemeld wordt wat er elke maand op alle terrei nen des levens te doen en te ge denken is. Mij valt de rubriek 'ker kelijk leven' ten deel en je leest het nimmer zonder vrucht. Zo hoefde ik ditmaal niet alleen vast te stellen dat er meer paters dan do- Prof. dr. E. Schillebeeckx minees rondlopen, maar kon ik ook tot de voldoening schenkende ge dachte komen dat protestanten ge zonder zijn. althans langer leven, dan roomsen. Ik trof tenminste geen enkele priester van 85 jaar aan en wel twee predikanten die aan deze res pectabele leeftijd zijn toegekomen. In Den Haag woont ds. P. Hofstede, emeritus van de hervormde ge meente te Leusden. die op 12 sep tember 85 hoopt te worden en in Soest ds. R. Kok die deze week vrijdag 5 september zijn 85ste jaar dag zal gedenken. Ds. Kok is de oudste nog dienstdoende predikant van ons land. Vanuit Soest, waar hij inwoont bij zijn zoon, bedient hij de kleine christelijke gerefor meerde kerk te Nijkerk. Om nog even op ds. Kok door te gaan. op 15 oktober hoopt hij zijn zestig-jarig ambtsjubileum te vie ren. Ik heb hem in de jaren vijftig een paar maal gesproken toen er in de gereformeerde gemeenten be zwaren tegen hem rezen in verband met de kwestie van 'het aanbod der genade'. Hij stond destijds in Vee- nendaal. waar hij later met zijn ge meente overging naar de christelij ke gereformeerde kerken. Omdat ik toen al in de gaten had dat je bij het grondvlak van de kerk te rade moest gaan. luisterde ik in het koffiehuis waar ik m'n brood at. aandachtig naar de spraakmakende gemeente. Ik vernam dat dominee Kok zijn kinderen 'een grondje' gaf en dat hij AR stemde. Ik begreep dat hij aan de SGP zijn voorkeur had moeten geven en dat hij zijn kinderen te gemakkelijk het denk beeld mee gaf dat ze wel eens in de hemel zouden kunnen komen. Gretig bladerend in mijn Matla- Prof. dr. H. M. Kuitert vellen kom ik ook de naam van professor Kuitert tegen. O wee. denk je dan. moet-ie soms weer terecht staan voor de gereformeer de synode? Maar nee, hij hoopt. O ja, dat is ook zo mooi bij Matla, niemand zal iets. iedereen hoopt, want tenslotte kun je als mens niet meer doen dan hopen dat een jubi leum zal doorgaan. Professor Kui tert hoopt dus op 17 september de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij de gereformeerde kerk te Scharendijke (Z.) het pre- diktambt aanvaardde. Nu, dat zal de 17e een vrolijke boel worden. We kunnen dank zij Matla ook nog berichten dat professor Schille beeckx in Nijmegen op 21 septem ber zijn veertig-jarig professiejubi leum hoopt te gedenken. Ik laat dat nu verder schieten, maar wat me bezighoudt is dit: waarom heb ben ze het bij Matla over 'de Ned. theoloog' Schillebeeckx (een Belg n.b.) en ontbreekt deze aanduiding bij Kuitert? Willen ze zeggen dat Schillebeeckx de Nederlandse theo loog is? Of zijn ze bang dat wij anders niet weten dat hij theoloog is en hem misschien voor een soci oloog of zoiets zouden houden, het geen inderdaad een afgang zou be tekenen. De tweede veronderstel ling is voor professor Kuitert het vleiendst en daarop houden we het: in tegenstelling tot bij Schille beeckx hoeft er bij hem niet bij te staan dat-ie Nederlands theoloog is. net zo min als er bij koningin Juliana hoeft bij te staan dat ze Nederlands vorstin is. want dat weet toch iedereen! De caricaturen van de jubilarissen Kuitert en Schillebeeckx zijn gete kend door Herman Nauta, die in Leiden klassieke letteren studeert. Van een onzer verslaggevers BAARN De gereformeerde zending heeft al twee verzoeken om financiële steun voor opbouw en toerustingwerk in Nederland ontvangen. Die verzoeken kwamen uit Rotterdam en ze vormden een belangrijk punt van gesprek in een onlangs gehouden beraad tussen het centraal orgaan voor de zending en deputaten voor de evangelisatie. Ds. A. J. Janssens van Rotterdam snijdt deze zaak ook aan in de Gereformeerde Kerkbode van Rot terdam en omgeving van dezë week. Achttien jaar geleden kwam hij in de Maasstad, zo zegt hij. en centrum was toen nog een machti ge gemeente: 10.000 zielen met ze ven tot acht wijkpredikanten en vijf geweldige kerkgebouwen, die 's zondags nog overvol waren. Sindsdien ging het ledental achter uit (volgens het jongste jaarboek je met ongeveer 4000 - red.), predi kantsplaatsen werden opgeheven, enkele kerkgebouwen afgestoten en ds. Janssens dacht geen pessimist te zijn als hij er rekening mee houdt dat over tien tot vijftien Jaar nog maar bitter weinig over zal zijn van die eens zo machtige kerk van Rotterdam-centrum. Altijd was centrum een zendende kerk: ze heeft talrijke zendelingen over de grenzen gestuurd, maar ze is nu bezig zendingsgebied te wor den. constateert de predikant. Be halve voor de kerkelijke gemeente die er nog is heeft dit ook beteke nis voor de kerken in landelijk verband. Straks heeft Rotterdam als zendingsgebied haast geen pre dikanten meer over. Het wordt de hoogste tijd, besluit ds. Janssens, dat de kerken in landelijk verband er eens over gaan denken om zen dingsarbeiders naar Rotterdam te sturen. En dat geldt niet alleen voor de Maasstad, maar ook voor veel andere grote steden. Op gang UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Angola De titel van het artikel van de heer Bosgra in Trouw van 23 augustus, 'waarom Angola's toekomst staat of valt met de MPLA is goed gekozen, maar de uitwerking hiervan is min der fraai. Naar de iedeeën van de heer Bosgra biedt de MPLA de op lossing voor de Angolese proble men. Uit het hele stuk blijkt echter niet waarom. De enige reden die tussen de regels door te lezen is bestaat daaruit, dat de heer Bosgra voor een communistisch Angola :s. Vandaar die uitstekende samenwer- klngsmogelijkheid. met een naar communisme afglijdend Portugal. Kenmerkend is een zin als: de Amerikanen schijnen het FNLA gróótscheeps te steunen en de steun van de Sowjet-Unie gaat naar de MPLA natuurlijk veel minder grootscheeps...?) Van de heer Bosgra zou je verwachten dat hij het op zou nemen voor de democratie en dat zijn sympathie zou uitgaan naar de Unita. veel meer dan naar de MPLA. Deze be weging. de Unita. ziet er namelijk veel pluriformer uit dan de MPLA en maakt een veel betere kans een democratie op te bouwen. Volgens Bosgra is in Angola de MPLA de enig bindende factor, om dat deze niet op een bepaalde stam is gericht. Inderdaad, het gaat de internationale communistische be weging (komintern) niet alleen om een bepaalde stam in Angola, maar om de hele wereld. Dat is toch een leuke, 'samenbindende faktor' en dan kan de koude oorlog zo snel mogelijk worden beëndigd. Kort om. de toekomst van Angola valt met de MPLA en als de ideeën van de heer Bosgra over democratie ook hier doorgevoerd worden valt ook de toekomst van Nederland. West- Europa. ja, van de hele vrije we reld. Maassluis G. van der Voet Vogelmoord HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280. Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr 25, Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Met stomheid sta je geslagen bij het. antwoord van staatssecretaris Meijer op een kamervraag waarom Nederland geen stappen onder neemt bij de VN tegen de jacht op trekvogels in Italië: 'Het is nog niet wetenschappelijk bewezen dat de uitroeiing van trekvogels ook de mens zou bedreigen.' Met andere woorden, zolang de heer Meijer er zelf geen schade van zou ondervin den. Volgens welke godsdienstige of politieke opvatting zou dat ant woord zijn?'! Purmerend H. Labruyère Korea Blijkens Trouw van 30-8. is oud- Korea vrijwilliger en professor in de Japanse en Koreaanse taal dr. F. Vos nog steeds trots op zijn aan^ deel in de oorlog tegen de Noord- Koreanen en staat hij 'er ook nu nog achter'. Verder beweert hij 'Zuid-Korea heeft zich na de oorlog ook ontwikkeld tot een welvarend land'. Wat deze professor stelt staat in schrille tegenstelling met berichten over de schending van mensen rechten door het bewind van Park Chung Hi, de beknotting van de persvrijheid, de onderdrukking van de demokratische oppositie, de so ciale wantoestanden en armoede, financiële onregelmatigheden en corruptiepraktijken. Ondanks de onderdrukkingsmaatre gelen van het bewind van Park. neemt het verzet van arbeiders, boeren en studenten steeds toe. Zelfs top-ambtenaren beginnen zich te verzetten tegen zijn diktato- riale bewind, zoals Soon Tay Kim. ekonomisch attaché van Zuid-Ko- rea in de Bondsrepubliek, welke vorige week ontslag nam. 'Herdenking'-reizen van oud-Korea vrijwilligers uit diverse landen naar Zuid-Korea worden daar gebruikt als show om het krakende bewind van pres. Park. dat door de steeds toenemende oppositie op instorten staat, wat op te vijzelen. Het is daarom toe te juichen dat prof. Vos niet veel liefhebbers vindt. Rotterdam L. A. v. Zwol Welnu, in het al eerder genoemde beraad tussen beide deputaatschap- pen (zending en evangelisatie) blijkt dat doordenken al behoorlijk op gang te zijn gekomen. Maar omdat zendingsdeputaten (nog) geen opdracht van de synode heb ben bij verzoeken om financiële steun voor binnenlands opbouw- en toerustingswerk in te springen, kunnen zij daar moeilijk gevolg aan geven. In elk geval zijn ze van mening, dat met spoed getracht moet worden te bereiken, dat er centraal in de kerken aan deze problematiek wat wordt gedaan. In dat verband vernemen we nader, dat deze zaak deel uitmaakt van de algemene bezinning op de vraag hoe 'zending in zes continenten', al langer met name bij de zending aan de orde. ook organisatorisch vorm zal kunnen worden gegeven. Een zaak, die naar verwacht wordt in de nieuwe synode van Maas tricht, die tot 1977 aanblijft, aan de orde zal komen. Eén taak Daarmee hangt onmiddellijk samen de vraag die ook in het gezamenlijk beraad van de beide deputaatschap- pen aan de orde is geweest, name lijk of de door de vorige synode voorgestelde bundeling van oepu- taatschappen eigenlijk nog wel past op de huidige situatie en ontwikke lingen. In die bundeling zijn zen ding en evangelisatie, maar ook binnen- en buitenlands diakonaat uit elkaar gehaald. De vraag mag echter worden gesteld (w.vi-jver ook regelmatig overleg gaande is met het diakonaat) of deze takken van kerkelijk werk niet wezenlijk bij elkaar horen, zodat ze in feite in één deputaatschap moeten wor den ondergebracht, dan wel. dat er in elk geval de mogelijkheid wordt geschapen een overlegorgaan tus sen deze deputaatschappen in te stellen. Bisschoppen vragen Moboetoe opheldering KINSJASA (NCNS) Het ls nog steeds onduidelijk, of de kerken in Zaire een rol in het onderwijs kun nen blijven vervullen. In februari had president Moboetoe verordend, dat per 1 september de confessio nele scholen aan de staat moesten zijn overgedragen en dat er geen godsdienstonderwijs meer mocht worden gegeven. In plaats daarvan kwam het vak 'politiek, staatsge zindheid en traditionele nationale zeden'. Geestelijken mochten niet langer de leiding hebben van scho len. Ondanks dit besluit heeft de presi dent verschillende geestelijken be vestigd in hun functies in het on derwijs. Zo bleef hulpbisschop Tsji- bango rector van de universiteit van Kinsjasa. In juli hebben de r.k. bisschoppen president Moboetoe opheldering gevraagd, maar tot nu toe kregen zij geen antwoord. Deze maand starten in verschil lende plaatsen in het land de cur sussen geestelijke vorming (twee jaar) en de catechetenopleidingen (vier jaar), uitgaande van de her vormde raad voor de catechese, weer. Een brochure iriêt Informatie over deze cursussen is te bestellen door drie gulden te storten op giro 479182 t.n.v. de raad voor de cate chese te Driebergen, met vermel ding 'Studie-aanwijzingen 1975'. JOHNSON CITY (VS) De kerk van de discipelen van Christus in Johnson City in Texas is met het nodige ceremo nieel drie dagen voor de dag, waarop wijlen president Johnson van de Verenigde Staten 67 zou zijn geworden, aan zijn nage dachtenis gewijd. De kerk heet nu 'kerk van de jongensjaren van de 36e president' (Boyhood Church of the 36th President). Johnson, aanvankelijk baptist, werd later lid van deze kerk. De bijeenkomst in het kerkgebouw waar hij 52 jaar geleden belijde nis deed, werd bijgewoond door tweehonderd kerkgangers onder wie naaste familieleden van de vroegere president. Zijn weduwe, Lady Bird Johnson, las 'n ge dicht van de moeder van John son voor, met onder meer de zin 'Geloof is de leidende hand, die Gods mensen hun gedragingen doet bijsturen'. Ook dr. Kenneth L. Teegarden, nationaal presi dent van deze kerkgroepering, was voor de gebeurtenis overge komen. De 'discipelen van Christus' vor men een met de baptisten ver wante kerk, in 1827 in de Vere nigde Staten gesticht door Alexander Campbell. Het aantal leden wordt geschat op twee en een half miljoen, van wie twee miljoen in de Verenigde Staten. *Zi'j zijn zeër actief in de oecu menische beweging. DRIEBERGEN Het jaarbericht over 1974, dat het landelijk cen trum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ) heeft uitgegeven, staat in het teken van op til zijnde veran deringen. De overheid heeft de ge subsidieerde christelijke organisa ties voor jeugd- en jongerenwerk kritische vragen gesteld over de wijze, waarop dit jeugdwerk betrok ken wil en kan zijn bij de politieke prioriteiten van dit kabinet. Op de ze vragen moet het LCGJ zelf een antwoord geven. Met andere christelijke organisaties zijn samenwerkingsprocessen op gang gezet of reeds ten dele tot ontwikkeling gebracht. Het is nog niet te zeggen, in welke richting deze samenwerkingsvormen zich zullen ontwikkelen. AMSTERDAM 'Internationale christelijke handreiking', (ICH), de Nederlandse hulpverleningsarm van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC)heeft in iets meer dan een jaar tijd 311.000 gulden bijeengebracht voor hulp in Banglasdesj. Vanuit dit fonds worden projecten gesteund, in nauwe samenwerking met de in het zuiden van Bangla desj werkzame 'Association of Bap tists for World Evangelism'. Een zendingshospitaal in Malumg- hat, ten zuiden van Chittagong heeft geld ontvangen waarmee ak kers zijn aangekocht, waarop nu wordt verbouwd. Deze grond aankoop heft het voedselprobleem voor de medewerkers en patiënten van het hospitaal op, terwijl tevens een begin kan worden gemaakt met de rehabilitatie van kleine boeren Ziekenhuis Juist een dag thuis uit het zieken huis. las ik Uw artikel in de editie van 28 augustus jl. 'Veel patiënten weten niet waarom zij in het zie kenhuis zijn'. Dat was met mij dus niet het geval, orr.^at ik een vrij pijnlijk ontsto ken oog had. Waarom ik nu inga op dit schrij ven. is toch wel van dezelfde aard. nl., dat de mij behandelende oog arts na een korte groet tegen de begeleidende hoofdzuster, óver mil sprak in vaktermen, maar mij als méns niet meer zag. Per dag in een kamer met drie patiënten, duurde mijn bezoek nooit langer dan twee minuten. Omdat de ontsteking van mijn oog uit het lichaam zou kunnen voortko men. ben ik door een internist onderzocht, nadat eerst allerlei proeven en foto's waren genomen. Toen de pijn na 4 a 5 dagen grotendeels over was, heb ik aan de oogarts gevraagd hoelang hij dacht dat ik in het ziekenhuis zou moeten blijven. Als antwoord kreeg ik: 'Geen idee'; prompt viel mij uit de mond: 'kom nou'. Hij nogmaals: 'geen idee. vroeger duurde het een half jaar'. Zelf begreep hij toen mijns inziens dat zo n antwoord te zot was uit de mond van een vak man. en hij zei toen 'twee a drie weken', waarop hij meteen de deur uitging. Inderdaad mocht Ik na dertien dagen naar huis (voor mij zeer onverwachts). Dat ging zo: 'Nou. dat ziet er wel aardig uit. hij mag morgen naar huis. tenzij de internist hem nog nodig heeft op de inteme'. Dit werd niet tegen mij gezegd, maar tegen de zuster; meteen ging hij zoals gewoonlijk, zonder groet de deur uit. Van het onderzoek van de internist wist ik. noch de hoofdverpleegster, tot de laatste dag iets af. Gelukkig bleek de internist die middag nog in het ziekenhuis te komen en kreeg ik nog een bezoek je. Alhoewel deze meer sprak, maar dan vragend over eventuele vroegere ziektes van mij en de familie, ben ik van hem ook niets over dat onderzoek gewaar geworden, terwijl er foto's waren genomen van de borst, enkele dagen later nog eens van de heupen, er een hartcardio- gram genomen was. de bloeddruk opgenomen, een t.b.-prik en meer dere bloedodnerzoeken hadden plaats gevonden. Je bent al lang gelukkig als je naar huis mag en dat je er niets verboden wordt. Appingedam L. Broekema Suriname Het werk van de kerken, de mili taire bescherming, de opleidingen (scholen enz.) de vestiging van maatschappijen, de investeringen met alle risico's enz. allemaal op de schouders van het Nederlandse volk en haar koningin? Nederland werd zelf tot op de pootaardappel toe in 1940*45 uitgebeend en zij zijn met één tientje opnieuw be gonnen en hebben zelf keihard moeten aanpakken! Niettemin moeten alle ontwikkelingslanden worden geholpen, maar dan wel in hun eigen land met voeding, on derwijs. ontginning enz. Helemaal onafhankelijk is geen enkel land. Daarom vergeef eikaars schuld en help elkaar dan vanuit een on afhankelijke status. Een vriend schappelijke relatie wordt dan van zelfsprekend! Poeldijk J. C. Kohier Fontein Oh, wat vreselijk, zeep in de fon tein in Eindhoven! Was de fontein soms aan schoonmaken toe? Het kan een grap zijn. maar ook een stille wenk. En moet nu die ene jongen de arbeidsuren van een man betalen? De studenten zouden met elkaar de fontein ook schoon kunnen maken. Ze zouden er dan nog plezier van hebben ook, zeker nu het nog zo warm is. Als het bij zulke grappen blijft, kunnen we er nog om lachen. Zelfs de oudere mensen. Kromme Lek mevrouw W. Lebbing Portugal (6) De heer J. Castro klaagt over de diversiteit van standpunten in het parlement en ziet niet. dat dit juist een manifestatie is van de vrijheid die ieder bezit. Waarschijnlijk gaat zijn verlangen uit naar een zgn. eenheidspartij, zoals bekend van de zg. Volksdemocratie, waar de afge vaardigden zijn gedegradeerd tot 'claque'. Laat de heer C. goed be seffen. dat dat voor ons niets aan trekkelijks heeft en dat wij om die reden bewust hebben gekozen voor de NAVO en de beste vervanger voor de Starfighter. Rotterdam C. P. van Reussen In de kou H. artikel over Cri Stellweg gele zen. Wat erg dat de medische stand deze mensen die zo goed hun taak zagen in de kou heeft laten staan. Zijn het niet bijna altijd dezelfde mensen die tegen eutha nasie zijn. die vóór de doodstraf en tégen abortus zijn? Het is mij een raadsel. Utrecht M. de Liefde in de omtrek, die hun grond heb ben moeten verkopen en in zeer behoeftige omstandigheden verke ren. Door ICH hulp kon ook worden begonnen met het opzetten van bandwerkcentra in de omgeving van Malumghat, waar vrouwen en kinderen zich bekwamen in naaien, breien en ander handwerk, dat voor hen een basis van inkomsten kan vormen. Deze hulp gaat steeds hand in hand met de evangeliever kondiging in gesprekken, lectuur- verspreiding en dergelijke. Overwogen wordt nog, in Malumg hat een rehabilitatieproject voor invaliden te beginnen, met een werkplaats, waar kunstledematen kunnen worden gemaakt. Er is daarvoor geen enkele voorziening in deze streek. Ook is geld beschikbaar gesteld voor de start van een pluimveebe- drijf in Chittagong. dat de zen- dingsarbeid in deze grote stad zelf voorzienend kan maken. CAPISTRELLO In het Italiaanse stadje Capistrello hebben honder den mensen dinsdag een zitstaking gehouden in de plaatselijke kerk. De hele dag hebben de klokken gebeierd uit protest tegen de over plaatsing van de geliefde pater Rossi door de bisschap van Laquila. Rossi was kapelaan in Capistrello en de parochie had hem graag ge houden. Rossi had veel aandacht voor de armen. ALTERNATIEVEN Gisteren hadden we het even o de steen die, bijna in het wi weg, de berg afrolt en dan men treft. We maakten een vergelijk voor veel wat er gebeurt in o samenleving, wat mensen erg ver van de werkelijkheid of di erboven op besluiten. Het bi eenvoudig een verkeerd besluit zijn. Bepaalde zaken zijn over hoofd gezien. Bij voorbeeld de zi van de betekenis van de langza gegroeide natuur voor het mens leven. Dat kan men niet afma met zich te beroepen op de kos die het sparen van een beek, bos meebrengt. Dan geeft i maar wat minder geld uit voor nieuwbouw van raadhuizen grote trappen en balkons, w< verschijnselen toch alleen maar de tijd en vaak bijzonder belac lijk zijn. Het punt waarom het g is dit dat men de alternatieven i overweegt of vaak niet in staai om alternatieve oplossingen zeli bedenken. Men stemt zijn ged rustig af op het gangbare, op ze daar en daar ook gedaan heb of op 'zoals het altijd geweest Paulus noemt dat in Romeinen vers 2, je gedrag afstemmen deze wereld, op deze eeuw, op maatschappij die altijd voo moet gaan, op de economie altijd moet groeien. Je zou eens kunnen veranderen, van 1 nen, zegt Paulus, volgens een n: we visie om op die mander aan weet te komen wat Gods wil is,' goede, het welgevallige en volko: ne. Dat geldt niet alleen van liturgie en de wijze van bidden avondmaal vieren, maar dat g ook van ons gewone maatschaf li'jke handelen. In het eerste roept hij ons er dan ook bij om lichamen als een levend en h< offer, zoals God het wil, op dragen'. Niet voor niets zegt 'uw lichamen'. Dat heeft beti king op onze existentie in de schiedenis. Zoals je met je lichi verbonden bent met andere rr sen, tussen hen leeft, je plaats hebt, kortom mens bent onder mensen. Dat lichaam zijn, dat e teren in de mensengeschiedt dat moet begrepen zijn in een delijke eredienst', een dienst God en de naaste die in overc stemming is met de logos, met woord, het verlossende woord. IV! sengeschiedenis is geen steen een berg afrolt, maar wordt maakt, in voortdurende vers woordelijkheid en het zoeken t alternatieven die ruimte geven. NED. HERV. KERK Beroepen te 's Heer Hendrikskiï ren (toez.) H. J. de Vos te Stri gemeente Maas en Waal (Druti te Lexmond A. Cysouw te Mi sant. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Den Haag Z.: H. Graaf te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord: A. H< erland te Krabbendajke. te 's-( venpolder: H. Ligtenberg te wolde; te Nieuwerkerk (Zld): Honkoop te Kampen. Bedankt voor Bodegraven: J. Vliet te Aagtekerke. VRIJE EVANG. GEM Overleden: M. F. Dekkers (73). pred. te Enter. Was zendeling ii Baltische landen, hulppred. te verdal. pred. te Oude Pekela geest. verz. Het Hoogeland te B< bergen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alexei Bichkov, gemeen secretaris van de unie baptistengemeenten in Rusli preekt zondag in een kerkdi van de baptistengemeente in Haag. De dienst (in de Mirtel aan de Vierheemskinderenstraa Moerwljk) begint om tien uur. Bichkov is in Nederland in verb met de vergadering van het uit' rend comité en het algemeen stuur van de Europese baptiste: deratle van 4 tot 7 septembei Bilthoven. Bij deze federatie alle nationale baptistenunies Europa aangesloten, samen i een miljoen baptisten omvatten De vergaderingen in Bilth( worden geleid door de presi< van de federatie, de Portugees José Goncalves. Deze zal aan eind van het beraad in Bilthc worden opgevolgd door Bichkov, thans vice-president is. (Advertentie) geleerde bladwijzers, citaten-verzamelaars en spijt-optanten is op het evangelie neergestreken. En toen is het onheil gescb Het woord wordt nu aan dovemansoren gesproken Aldus Dr F. H. von Meyenfeldt in zijn nieuwste boek 137 pagina's. Prijs 18,95. Te bestellen bij uw eigen boekverkol of rechtstreeks bij de uitgever Wytse Benedictus, Antwoordnummer 1000, Hilversum (géén postzegel nodig). I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2