Kraay: 'Ik kan niet geloven dat ik in de val ben gelopen' Argentinië bang voor frustraties na WK '78 Twente ontslaat zakelijk leider Lubse enige debutant in Oranje Ajax: kontakt met Michels laat gelegd Hockeysters halen erg hard uit: 8-0 Van Praag blijft bij eerste visie: trainer vroeg zelf ontslag Als ik zondag de hoofdprijs heb in de Nationale Lotto of Toto rga ik elk weekend vissen in Ierland. o Voorbereidingen weer in de knel door gebrek aan geld Doelsaldo belangrijk bij WK Rijsbergen door blessure uit selectie en vervangen door Deijkers (PSV) TROUW/KWARTET DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 SPORT 8 I (Advertentie) Van onze verslaggevers AMSTERDAM/ZEIST Heeft Hans Kraay zelf ontslag genomen bij Ajax of heeft Ajax zijn technisch-directeur ontslagen? Dat is na gisteren ook nog steeds de vraag. Want beide partijen mogen dan ieder een eigen persconferentie hebben gegeven, er zijn zoveel verschillen in visies te constateren en er zijn zo weinig bewijzen, dat het voorlopig een zaak van interpreteren blijft. Jaap van Praag zei na zijn pers conferentie: 'Als Kraay zegt dat het anders is gegaan dan ik hier ver teld heb. dan spreekt hij bezijden de waarheid.' En Kraay vertelde na de uitleg van Van Praag via een bandopname te hebben gehoord dat hij een aantal 'groffe onjuistheden' in het betoog van de voorzitter van Ajax had ontdekt. Heeft Kraay zelf zijn ontslag inge diend? Ja volgens de versie van Jaap van Praag. Volgens die versie had het Ajax-bestuur de financiële (voetbal)armslag van Kraay be perkt. Dat gebeurde op 5 augustus. Een dag later, nog steeds volgens de versie Van Praag, had Kraay tegen het Ajax-bestuurslid André Kraan gezegd: 'Ik ben beperkt en beknot, ik ga om ontslag vragen.' Daarop zei Kraan: 'Bel de voorzit ter op. dan kan die je vertellen wat je niet juist doet.' In de middagu ren had Kraay tegen bestuurslid Boering gezegd: 'Ik heb tot diep in de nacht de zaak met mijn vrouw doorgesproken. Ik vraag ontheffing van mijn contract.' Boering ant woordde: 'Ik zal het doorgeven, maar we zitten twee dagen voor het toernooi Amsterdam-700, maak dat af.' Hans Kraay ontkent dat hij tege nover Boering zo ver is gegaan. Want zegt Kraay. anders 'was ik toch niet naar NEC-PSV gegaan om een komende tegenstander van Hans Kraay geeft tekst en uit leg van het conflict met Ajax. Ajax te bekijken. En met trainer Jan van Daal heb ik de technische en taktische zaken met betrekking tot de na-competiueweastrijd tegen FC Twente nog helemaal doorge sproken. Dat doe je toen niet als je Je ontslag al hebt ingediend.' op dinsaag 12 augustus volgde dan de beruchte bespreking met net Ajax Destuur en Hans Kraay. Een ocspresing waarvan ivraay het acn- terai ten zeerste betreurt dat er geen notulen zijn gemaakt. In het betoog van Van Praag ontdekte hij een aantai pertinente onjuistneüen. Volgens Van Praag was het als voigt gegaan. Van t-raag vroeg aan Kraay oi hij kon bevestigen wat hij eeraer tegen Boering en Kraay hau gezegd. Kraay deed dat waarop Van Praag steiae: 'Hans het spijt me. maar de man die een week voor de competitie begint de handdoek in ae ring gooit, past niet bij onze ciub. Ajax is geen Veiocitas. Het gevolg is dat je met ingang van nu je werkzaamheden kunt neerleg gen.' Kraay ontkent echter dat hij de uitspraken tegen Boering heeft ge daan en dat Van Praag hem de vragen daarover ook niet gesteld heeft. Kraay: 'Ik heb gezegd: dat kun je vergeten Van Praag. Ik ben geen Knobel. Ik neem geen ontslag zo kort voor het begin van de competitie.' Daarop, zo gaat Kraay verder, 'zei van Praag: jouw be moeienissen met Ajax zijn afgelo pen.' De visie van Van Praag gaat dan verder: er werd een compromis ge vonden om Kraay niet zonder in komsten te laten zitten en Kraay zei het een fatsoenlijke regeling te vinden. Er werd een communiqué opgesteld waaronder Kraay zijn handtekening zette. Een aktie die Kraay nu als een fout bestempelt. Zoals hij het ook fout van zichzelf acht dat hij tegen de afspraak in toch commentaar leverde op de te levisie. Het compromis dat was gevonden behelsde volgens Kraay de monde linge afspraak dat 'hij zes maanden salaris doorbetaald zou krijgen. 'Die afspraak' zo zegt Kraay, 'is Ajax niet nagekomen. Ik heb een aange tekende brief ontvangen van Tim man (penningmeester van Ajax) waarin stond dat Ajax een ontslag aanvrage naar het arbeidsbureau zou sturen. Dat is niet gebeurd.' Het gevolg is dat Kraay niet in aan merking komt voor een uitkering uit de WW. Kraay: 'Was dat ge beurt dan was er niets aan de hand geweest.' De moeilijkheden bij Ajax lagen ook niet, zo stelt Kraay alleen op een beknotting in het financiële vlak. Er was afgesproken dat Ajax niet zou deelnemen aan de na- competltie om een plaats in het UEFA Cup toernooi. De middag na dat die afspraak was gemaakt bleek het bestuur van Ajax al een brief naar de KNVB të hebben geschre ven dat Ajax 'onder protest' zou Geflankeerd door het financiële brein van Aiax, penningmeester Timman (links) en Rinus Michels geeft Jaap van Praag tekst en «itleg van het conflict rond Hans Kraay. deelnemen aan de vierkamp. Verder speelde er de zaak rond de door de medische begeleiding van Ajax voor topvoetbal afgekeurde Jan Mulder Een zakenbehartiging die Kraay onjuist vond. Verder ontstonden er in Indonesië moeilijkheden over een extra wedstrijd, waarna Kraay de spelersgroep beloofde de premie desnoods uit eigen zak te betalen. En tenslotte weigerde Kraay zaken te doen met de bij Ajax hooggeno- teerde voetbalmakelaar Berger. Punten die grote wrijving tussen beide partijen veroorzaakte. Blijft de vraag echter of Ajax al kontakt had met Rinus Michels voor Hans Kraay ontslagen werd of ontslag nam. Ajax ontkent dat kontakt ten stelligste. Jaap van Praag zei dat Ajax op de dag dat beide partijen tot een scheiding besloten (dinsdag 12 augustus) in de avonduren via makelaars op de hoogte was van het feit dat er twee trainers vrij waren: Malatinski en Petroclolos. BEDENKINGEN Het kontakt met Michels werd na vele heftige ontkenningen pas ge legd op zaterdag 16 augustus. Ove rigens heeft Kraay eerder al ver klaard zijn bedenkingen daarover te hebben, omdat hij tijdens het Am sterdam-700 toernooi Rinus Michels in de bestuurskamer had ontdekt in geanimeerd gesprek met bestuurde- ren van Ajax. Volgens Ajax is er echter pas de bewuste zaterdag met Michels, die steeds verklaard had niet naar Ajax te zullen gaan en de verklaring tegenover een fotograaf dat hij telefonisch kontakt had ge had (op woensdag) met Ajax tot een leugen had bestempeld, gespro ken. De volgende morgen volgde een gesprek met de ex-Barcelona coach ten huize van Van Praag. Na een half uur. zo zei Van Praag gisteren, stond Michels niet meer afwijzend tegenover de zaak. En na tweee- eneenhalf uur was de zaak beklon ken. Ajax ging op zoek naar een nieuwe coach maar in afwachting daarvan werd Michels op basis van een maandelijks te verlengen kon- trakt in dienst genomen. VAL Is er zoals van veel kanten wordt gesuggereerd, voor Kraay een val open gezet bij Ajax? Nee zegt Jaap van Praag. Ik kan het niet geloven, zegt Kraay. 'Het is meer een zaak van bijzonder opportunistisch han delen van het bestuur', aldus Kraay. Hij is nog steeds bereid tot een gesprek met Ajax om de zaak nu eens helemaal uit te praten. Wel had Kraav gehoopt dat Ajax de moed had durven opbrengen om hem ook uit te nodigen voor de persconferentie. Wat Kraay, mocht het niet tot een gesprek komen, nog te doen rest is het aanspannen van een kort geding, om alsnog zijn zes maanden salaris te krijgen. Daarover gaat hij denken als don derdagavond de ledenraad van Ajax de hele affaire heeft besproken. Op die avond wordt waarschijnlijk Jaap van Praag weer als voorzitter her kozen. Kraay: 'Ajax heeft mij nu wel ge dwongen om te vechten. Ik had het liever allemaal rustig afgewacht'. En: 'Ik krijg wel steeds meer het idee dat ik gemanipuleerd ben en dat doet zeer. Michels is terecht bij Ajax gaan werken, maar hij moet toch op de hoogte zijn geweest van al dat gedonder.' BUENOS AIRES Niet alleen buiten Argentinië, maar ook in het land zelf, wordt nog steeds ernstig getwijfeld aan de mo gelijkheid om het wereldkam pioenschap voetbal in 1978 te organiseren. Argentinië ver keert al geruime tijd in een po litieke crisis, terwijl het land de ernstigste economische te rugval van de eeuw doormaakt. Het dagblad Claiin heeft vorige week aangedrongen op een nieu we zeer kritische beschouwing van de hele organisatie. Het blad con stateerde dat er wat de planning, de organisatie en de fondsen be treft nog zeer veel mis is. De krant vroeg zich af of Argentinië niet beter maar helemaal van de organisatie af zou kunnen zien. dan het risico te lopen internatio naal veel kritiek te krijgen voor de slechte gang van zaken. 'Het is nu de hoogste tijd voor een diepgaande kritische beschou wing van de werkschema's en bo venal van de mogelijkheden om deze uit te voeren, gezien in het licht van de dramatische econo mische situatie waarin ons land zich op het ogenblik bevindt', al dus de Clarin. 'Het is ook nodig dat alle organi satorische maatregelen opnieuw onder de loep worden genomen. Met al deze gegevens, zouden de autoriteiten eens eerlijk moeten bekijken of het Wereldkampioen schap voetbal 1978 wel overeen komt met onze nationale belan gen en of er niet alle kansen zijn dat het een stuk frustratie gaat worden, dat het Argentijnse pres tige niet verdient.' Volgens de Clarin bestaat er on zekerheid over de bouw van enke le faciliteiten, met name de stadi ons waar de poulewedstrijden moeten worden gespeeld. Er zijn ook nog geen garantiefondsen waaruit geld geput kan worden om het werk uit te voeren. Van verschillende kanten ls er eerder al op aangedrongen bij de FIFA om de aanwijzing van Ar gentinië als organiserend land nog eens kritisch te bekijken. Met name na een gezamenlijke aktie van Nederland en België, die voorstelden het toernooi door deze twee landen te laten organiseren, heeft de FIFA de situatie in Zuid- Amerika nog eens onder de loep genomen. In februari van dit jaar gaf de FIFA na een onderzoek onder lei ding van de Braziliaanse voorzit ter Joao Havelange het groene sein aan Argentinië om door te gaan. Hoewel op dat moment de politieke en economische situatie nauwelijks beter was dan op dit ogenblik. Toen ook moest de FIFA onderzoekscommissie zijn werk doen onder bewaking van een grote groep militairen omdat ont voer in gsakties werden gevreesd. Argentinië moet zijn plannen in december 1977 helemaal uitge voerd hebben. Die plannen behel zen onder meer: de bouw van een stadion met een accommodatie voor 60.000 toeschouwers in Men- doza en een stadion voor 52.800 toeschouwers in Cordoba plus in grijpende verbouwingen aan be staande accommodaties zoals aan het River Plate en het Velez Sars- field stadion in Buenos Aires, Ro- sario Central in Rosario en het San Martin stadion In Mar del Plata. Argentinië maakt thans een crisis door die door economen de ergste uit de geschiedenis wordt ge noemd. Een medewerker van het secretariaat van de voetbalbond waar ook het organisatiecomité zetelt, sprak vorige week over gro te moeilijkheden die bij de orga nisatie zijn te verwachten. Met name dan omdat de regering tot nu toe slechts een fractie van het geld ter beschikking heeft gesteld dat nodig is voor de bouw en verbouwing van stadions. Jan Masman, de voorzitter van FC Twente, deelde mee dat beide par tijen niet als 'kijvende honden' uit elkaar zullen gaan en dat de En- schedese voetbalstichting de door haar aangenage sociale verplichtin gen tot uiterlijk 1 maart 1976 zal nakomen. De heer Masman wees de op geruchten gebaseerde veronderstelling dat Hans Kraay kandidaat zou zijn voor het opvul len van de nu ontstane vacature resoluut van de hand. 'De Heer Kraay is voorstander van een vertikale organisatievorm, waarvan hij zelf aan de top staat. Wij houden het op een tweehoofdi ge leiding, een man voor het tech- Elke zondag uitslag. Welke droom zou u werkelijkheid laten worden? Toch goed om daar nu al over na te denken. Want elke week keren de Nationale Lotto en Toto samen een slordige twee miljoen gulden aan prijzen uit. Hebt u al een idee? Haal meteen een formulier bij uwclub of winkelier. ENSCHEDE Guy Defaix. zakelijk leider van FC Twente, zal op zeer korte termijn zijn werkzaamheden beëindigen. Het bestuur van de Enschedese eredivisieclub deelde gistermiddag mee; dat de onderlinge vertrouwensbasis, die noodzakelijk is voor de uitoefe ning van de functie van de heer Defaix, onvoldoende aanwezig is. Dit heeft er toegeleid, dat bemeten is de relatie 'te beëindigen. Het bestuur van FC Twents treft thrns maatregelen ter voorziening in de komende vacature EDINGBURGH Na de tweede wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om de wereldbeker van de I.F.W.H.A. heeft de debute rende doelvrouwe Joke Dragt nog geen doelpunt behoeven toe te staan. Met de doelcijfers 12 voor en 0 tegen bezit de Nederlandse dames hockeyploeg het hoogste doelgemid- deJde van de 22 in Edinburgh deel nemende landen. Een factor, die in de loop van het wereldkampioen schap een rol kan spelen, aangezien het doelgemiddelde gedurende de gehele wedstrijdenreeks blijft tel len. Na de overwinning van zaterdag op Trinidad (40), zegevierden de Ne derlandse dames gisteren met 80 over Oostenrijk. Zes van de acht treffers kwamen na rust tot stand. Aanvankelijk werden de passes weinig zorgvuldig en te vaak door het centrum gespeeld. Het openingsdoelpunt viel al in de derde minuut, toen Nederland de eerste strafbal kreeg toegewezen, nadat Stans Beelen in een door braakpoging werd gestuit door de Oostenrijkse doelvrouwe. Nel van Kollenburgpushte de bal onhoud baar in de linkerhoek. Een bewe ging. die ze in de 20ste minuut mocht herhalen, nadat een Oosten rijkse verdedigster de bal met de voet van de doellijn haalde (20). De vier in de eerste helft aan Nederland toegewezen strafcorners werden door de Oostenrijkse doel- verdedigster Porsch bekwaam ge stopt of afgefloten door de scheids rechter. De tweede helft was tien seconden oud, tóen Anneke van Puffelen op een voorzet van Nel van Kollenburg de stand op 30 bracht Vijf minuten later speelde Conny Nessen de bal door naar Nel van Kollenburg die onhoudbaar in sloeg: 40. Nel van Kollenburg mocht in de elfde minuut wederom een twijfel achtige strafbal nemen nadat een lange corner de Oostenrijkse verde diging in verwarring had gebracht. In de achttiende minuut was het Conny Nessen die liet zien dat de Nederlandse dames ook nog fraaie velddoelpunten kunnen maken (6 De Nederlandse dames werden ln hun veldspel door de comfortabele voorsprong steeds zekerder. De ver dediging met Jose Poelmans en Su san Bekker als doorgewinterde op ruimers ving iedere Oostenrijkse uitbraakpoging op. In de 25ste mi nuut maakte Conny Nessen na een doelworsteling het zevende doel punt. Even voor het eindsignaal liep Marlies Jansen in op een door de keepster gehouden straf corner en sloeg de terugspringende bal hard ln: 80. Groi-p A: Nederland-Oostenrijk 8-0; ler- land-Trlnldad en Tobago 4-0. Groep B: Verenigde Staten-Maleistë 3-0. Groep D: Schotland-Belglë 3-3: Canada-Denemar- ken 6-0. Groep E: Japan-Zambia 6-0; Australlë-Spanje 6-2 Groep F; India* Groot Brit.tannië on Ierland onder 23 jaar 1-0 (ADVERTENTIE) En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? nische (Kohn) en de ander voor het zakelijke gedeelte. Het is der halve echt niet zo. dat wij het contract met de heer Defaix ver breken om meteen iemand anders binnen te halen. Wij hebben zelfs nog geen geschikte opvolger op het oog. Daarom ook, en dat wens ik nadrukkelijk te stellen, wijzen wij als bestuur van FC Twente elke vergelijking met (le affaire tussen Ajax en de heer Kraay van de hand.' Guy Defaix wenste zich te onthou den van commentaar op de gebeur tenissen rond zijn persoon. 'Mijn hoofd staat er niet naar' was zijn enige reactie. Het ging bij ons elke maand elke keer een bepaald deeltje van schoon op, zelfs met tantième en overmaakten op een apart zo. Ja en toen hoorden we geloof spaarpotje, dus als een ik van in 'tl man z'n broer, dat te soortement stok achter de deur. zijn salaris op zo 'n rekening bij Nou. toen zijn wij dat ook n de Amro Bank liet storten. gaan doen. I 'andaar dus. LU I En dat ze daar dan automatisch CÜJ ZEIST In het Nederlands voet balelftal dat woensdagavond in Nij megen tegen Finland speelt, zal kampioensploeg PSV met vijf spe lers zijn vertegenwoordigd. Name lijk doelverdediger Van Beveren, centraal verdediger Van Kraay en de complete voorhoede bestaande uit René van de Kerkhof, de enige debutant uit het elftal Harry Lubse en Willy van der Kuylen. Rijsbergen, die ook was geselec teerd, is door ploegarts Kessel niet fit bevonden. Het elftal bestaat uit: Van Beveren (PSV): Suurbier (Ajax). Overweg (FC Twente), Van Kraay (PSV). Krol (Ajax) (aanvoerder) Peters (NEC). Jansen (Feyenoord). Van Hanegem (FeyenooTd); René van de Kerkhof, Lubse en Van der Kuy len (allen PSV). Reserves zijn: Schrijvers, Geels (beiden Ajax), Deijkers (PSV) en Thijssen (FC Twente). Voor de wedstrijd tegen Finland zal bondscoach George Knobel slecht» de beschikking hebben over vijftien spelers, van wie Gerrie Deijkers (PSV) als laatste man is toege voegd ter vervanging van Rijsber gen. Knobel heeft de groep bewust zo beperkt gehouden om een week later zonder bezwaar de dan wel beschikbare Johannen Cruijff en Neeskens aan zijn selectie te kun nen toevoegen. Het tweetal zal zich volgende week dinsdag in Kato-wice melden bij de overige spelers, die al zondag vertrekken voor de wed strijd tegen de Polen, eveneens uit de voorronden van het toernooi om het Europese kampioenschap. Knobel heeft met de 23-jarige Harry Lubse de enige debutant in zijn ploeg gehaald omdat, zoals hij zei, Lubse past in de speltrant die hem voor woensdag voor ogen staat. 'Bovendien', zei de coach, ia het aantal werkelijke spitsen in Nederland op dit moment te tellen op de vingers van één hand. Ik heb tegelijkertijd met Lubse de oplos sing van wat probleempjes gevon den door de hele voorhoede uit een club te kiezen. Het drietal. René van de Kerkhof. Lubse. Van der Kuylen heeft vroeg in het seizoen zijn vorm getoond en goed gescoord'. De probleempjes van Knobel lagen onder andere in het feit dat Ren- senbrink moeilijk was vrij te krij gen. 'Anderlecht', zei hij. 'zit enigs zins in een malaise op het ogenblik en ook Rensenbrink is niet in zijn beste vorm. Daarop heeft Constant Vandenstock gevraagd hem niet te kiezen terwijl hij anders altijd erg bereidwillig is. Ik kon dat verzoek gemakkelijk honoreren omdat Ren senbrink toch niet beschikbaar zou zijn op 10 september. Dan namelijk speelt Anderlecht een competitie wedstrijd. Knobel meent dat Lubse uitstekend past in een elftal waarvan hij ver wacht dat het een constante druk op de Finse verdediging zal leveren. 'Lubse gaat diep in de spits soms en komt ook vaak ver terug, belang rijke kwaliteiten in een wedstrijd waarin het doelsaldo telt. De men sen die een grote stem hebben in het vrijgeven van mogelijke spelers zeggen dan wel dat Nederland met z'n c-elftal van Finland kan win nen. maar men vergeet dat van de zes doelpunten die tot nu toe tegen de Finnen zijn gemaakt, er vijf uit straf- of vrije schoppen ontston den. Het. kiezen van Lubse is mede een uitvloeisel van een versnellen de ontwikkeling naar aanvallers die vanachteren opkomen. Daardoor ook wordt het aantal echte spitsen steeds kleiner, hetgeen het zo moeilijk maakt een werkelijke spits te vinden voor het Nederlands elf tal.' Jong Oranje, dat de uit-wedstrijd tegen Jong Finland speelt, bestaat uit: Schellekens (NEC): Meutstege (Sparta), Krijgh (PSV), Balken- stein (Sparta), Everse (Feyenoord) Willy van de Kerkhof (PSV), Arnta (Go Ahead), Hovenkamp (AZ): Vreysen (Feyenoord), Jansen (FC Amsterdam), Van Deinsen (Go Ahead). i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8