Ecuador niet rijp voor staatsgreep Akkoord Israël-Egypte Scherven van paradijs op Cyprus moeilijk te lijmen Grondwetoverleg In Namibië onder rotest begonnen Staking op Corsica groot succes Luchtmacht Portugal ook tegen Gonzalves heeste militairen trouw aan president Spaanse pers in knoei door mti-terreurwet Klacht Baader en Meinhof verworpen Bougainville breekt band met Papoea ROUW/KWARTET DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND JUITO (Reuter, AFP, UPI) De chef-staf van de strijdkrachten van Ecuador deed gisteren ^vergeefs een greep naar de macht in zijn land. Aan het eind van de dag moest de opstandige [ene ra al Raul Gonzalves Alvear vaststellen dat hij over te weinig steun bij de strijdkrachten leschikte om president Guillermo Rodriguez Lara te kunnen wippen. }e staatsgreep van generaal Gon- alves begon gistermorgen vroeg net een aanval op het presidentiële aleis in de hoofdstad Quito. Bij de ers liet hij een verklaring bezor- en, waarin hij president Rodriguez erweet een 'zwak en onsamenhan- end' beleid te voeren. Verder reef de opstandige generaal de ttende regering het uitblijven van residentsverkiezingen aan. ILEGERING )e aanval op het paleis liep uit op en langdurige belegering, waarbij tijd tot tijd hevig werd gevoch- Wat er zich precies heeft afge- leeld rondom het gebouw was innacht onduidelijk omdat de ,te verbindingen met de hoofd- ad van Ecuador de hele dag wa- verbroken. staat wel dat de troepen van ef-staf Gonzalves op veel krachti- tegenstand stuitten dan was rwacht. De paleiswacht was de ag tevoren versterkt met een een- eid parachutisten. na een strijd van vele uren igden de aanvallers erin het sadentiële paleis binnen te drin- Op dat moment was er echter een tegen-aanvalingezet door sident Rodriguez, p het moment van de staatsgreep Bs de president niet in zijn paleis in kiito maar in de kazerne van een btserdi visie in de zuidelijke stad Rio Bamba. Rodriguez liet vanuit de kazerne weten dat hij 'de orde ging herstellen' en vertrok vervolgens met een koionne pant serwagens naar Quito. Op dat mo ment was nog niet duidelijk welk deel van de strijdkrachten Rodrigu- trouw bleef. Maar naarmate de president Quito dichter naderde werd duidelijk dat de opstandelin gen maar weinig bijval hadden ge kregen. De belangrijkste eenheden leken de kant van de president te hebben gekozen. De troepen, die het paleis hadden aangevallen kregen geen versterking. Generaal Gonzalves en an Aranja gaven de strijd toen zijn eerste handlanger generaal Ju- maar op, zo meldde de radiostatd- 'INDHOEK (Reuter) 'Niet meer Boerenleugens', 'Weg met iet Hitlerdom', zo luidden twee slagzinnen van ongeveer zestig jetogérs bij het begin van de besprekingen over een grondwet voor lamibië (Zuidwest-Afrika) die in Windhoek werden geopend. terwijl de 134 gedelegeerden de bnferentiezaal binnengingen deel- in betogers buiten aan journalds- b mee dat de conferentie niet (presentatief was en daarom ook Ben erkende regeling zou kunnen weiken. Dit werd medegedeeld nor Jafta Tjozondoro, voorzitter an de Nationale Conventie van l&mibie, NNC, een overkoepelend pigaan van verscheidene zwarte Kiafhankeli j kheidsbewegdngen in Ktaibië. pe besprekingen worden ook door ie Organisatie voor Afrikaanse ienheid en de VN niet serieus ge- lomen, omdat de Zuidafrikaanse egering haar partners voor de be prekingen zelf heeft uitgezocht, ten van de belangrijksten hunner, )t stamhoofd Ellfaz, ls kort geie- n nabij de woning van een iend vermoord. lordat de conferentie kon begin- waren er al een aantal moei- Ikheden. In de eerste plaats was in de hal, waar de besprekingen >rden gehouden, te weinig ruimte ►r 136 afgevaardigden. Een deel de 40 leden tellende Herero- foep moest daardoor naar hun ho- H terugkeren. Vervolgens konden e afgevaardigden geen voorzitter lezen omdat de geluidsinstallatie an de tolken het had begeven, erder worden moeilijkheden ver acht over de grootte van de dele aves die Namibië's negen grootste lammen moeten vertegen woord i- ta. Niet serieus De V.N. heeft Zuid-Afrika gelast de territoriale onschendbaarheid en de tenheid van Namibië als natie te tekennen en het voormalige man- iaatgebied onverwijld te ontrui men. Buitenlandse waarnemers ge- 'en de besprekingen in Windhoek, He slechts het begin van slepende toderhandelingen zullen worden, Jeinig kans op succes zolang de SWAPO door de Organisatie voor Mrikaanse Eenheid als enige verte- - Madrid (UPI) Spaanse journa listen hebben geprotesteerd tegen ten nieuwe antd-terreurwet, die vo- ten nieuwe anti-terreurwet, die vo rige week door generaal Franco ®erd bekrachtigd. De journalisten teggen dat zij nu blootstaan aan Willekeurige vervolging en dat de wet verder gaat dan het genoemde Joel, het terrorisme Ln Spanje te «strijden. [>e wet geeft de politie en de recht zaken extra volmachten bij het «strijden van terrorisme. Maar zij «knot tegelijk burgerrechten de techten van journalisten, alsmede bevoegdheden van advocaten, «e bedreigd worden met vervolging *ls zij de 'gerechtelijke gang van Zken verstoren' bij hun verdedi ging van personen die van terroris me worden beschuldigd öe journalisten vrezen dat de wet "oor de autoriteiten gebruikt zal worden als een 'middeltje voor alle kwalen' om de oppositie de mond snoeren Het stelt alle 'openlijke bedekte' steun aan de verboden groeperingen strafbaar en verbiedt kritiek op rechtbanken die van ter rorisme beschuldigde personen be rechten. genwoordigster voor Namibië erkend, niet mag meedoen. De Zuidafrikaanse regering is niet officieel vertegenwoordigdEen van de twee blanken die aanwezig zijn is Dirk Mudge lid van de Zuidwest- afrikaanes wetgevende vergade ring. De ander is een Amerikaanse jurist, Stewart Schwartz, die door Clemens Kapoeo, leider van de de legatie van de Herero-stam, advi seert bij de grondwetbesprekingen. ons van het naburige Colombia gis teravond. Over de achtergronden van óe staatsgreep in Ecuador bestond vannacht al evenmin veel duide lijkheid. President Rodriguez is aan de macht sinds 1972 toen hij zelf een staatsgreep zonder bloedvergie ten uitvoerde. De nu 51-jarige ge neraal zette toen alle burgers uit de regering en verdaagde de verkiezin gen voor onbepaalde tijd. Met zijn militaire regering begon hij aan een politiek, die sterk deed denken aan het beleid van de militaire machthebbers in buurland Peru. dat eind vorige week een geslaagde staatsgreep beleefde. Ook Rodriguez trachtte de Invloed van de Verenig de Staten in zijn land te beperken. Afkomstig uit een eenvoudig boe- renmilieu toonde de president grote sympathie voor de armsten van Ecuador. CONFLICT Zijn beleid is echter aanmerkelijk minder goed, uit de verf gekomen dan dat van 'zijn geestverwanten in Peru. Het laatste jaar werd presi dent Rodriguez vooral geplaagd door een hevig conflict met de Amerikaanse maatschappij Texaco- Gulf, die de olie-rijkdommen van Ecuador voor het grootste deel ex ploiteert. Rodriguez verhoogde ln navolging van andere olielanden de prijzen drastisch. Volgens Texaco stagneerde daardoor de afzet. De onderneming verminderde haar produktie, waardpor de export terug liep. Dat veroorzaakte grote econo mische moeilijkheden in Ecuador. Er ontstond grote ontevredenheid onder arbeiders, ,maar vooral onder de ondernemers en de financiers. Chef-staf Gonzalves mikte duidelijk op deze ontevredenheid door direct na zijn coup te beloven dat hij weer burgers in de regering wilde opnemen en zo spoedig mogelijk verkiezingen wilde houden. Vanuit het zakenleven kreeg hij volgens sommige berichten gisteren ook di rect steun. BONN" (AFP) De Europese Com missie voor de Rechten van de Mens heeft een klacht van de mili tante anarchisten Andreas Baader en Ulrike Meinhof verworpen, zo heeft het Westduitse ministerie van justitie bekendgemaa,kt. Volgens het ministerie is de com missie van mening dat de klacht van Andreas Baader en Ulrike Meinhof deels onontvankelijk en deels ongegrond ls: Vervolg van pagina 1 President Rodriguez BASTIA (Reuter, UPI) De be volking van het Franse eiland Cor sica heeft massaal meegedaan aan de algemene staking, die was uitge roepen door groeperingen die een grotere zelfstandigheid voor Corsica willen. De organisatoren van de staking hadden gezegd dat Corsica maan dag 'een dood eiland' moest zijn en dat doel is wel zo ongeveer bereikt. Fabrieken en kantoren lagen stil, winkels en restaurants waren ge sloten, taxi's en bussen reden niet. Vissers blokkeerden de havens om veerboten het uitvaren te beletten. Vooral de ongeveer vijftigduizend toeristen, die nog op Corsica ver blijven, ondervonden last van de actie, waaraan verreweg de meeste Corsicanen van harte leken mee te doen. Voortdurend patrouilleerden tientallen door de straten om even tuele werkwilligen tot andere ge dachten te brengen. Ongenoegen Het succes van de staking is vooral toe te schrijven aan het grote on genoegen onder de Corsicanen over het optreden van de politie tegen de beweging, die zelfbeschikking voor Corsica wil. Bij acties van militante Corsicanen zijn de afge lopen weken drie politiemensen omgekomen. De Franse regering heeft daarop de politiemacht op Corsica drastisch versterkt. De afscheidingsbeweging ARC werd verboden en haar leider Edmond Simeni is gearresteerd en naar Pa rijs overgebracht. Deze harde hou ding van de Franse regering heeft het saamhorigheidsgevoel onder de 280.000 Corsicanen aanzienlijk ver sterkt. Zij waren al duidelijk onte vreden over het gebrek aan zeggen schap over de eigen economie. De Franse politie hield zich gisteren bij de staking op de achtergrond. luidt: 'De regering van de Arabi sche republiek Egypte en de rege ring van Israël zijn overeengeko men dat bet conflict tussen hen, en in het Midden-Oosten niet moet worden opgelost door militaire kracht, maar door vreedzame mid delen.' De Amerikaanse zegslieden leiden daaruit af dat Egypte zich kant tegen oorlogvoering door an dere Arabische staten tegen Israël. In het akkoord staat voorts: 'De partijen beschouwen dit akkoord als een belangrijke stap naar een rechtvaardige en duurzame vrede. Het ls geen definitieve vredesover eenkomst.' Egypte en Israël verplichten zich tegenover elkaar 'niet over te gaan tot het dreigen met of het gebruik van geweld, of militaire blokkades. Egypte stemt er mee in dat ndet- milltadre vrachten voor of van Is raël het Suezkanaal passeren. Een concessie die Kissinger naar ver luidt pas zondagnacht van Sadat op schrift kon krijgen. Het Suez kanaal blijft voor Israëlische sche pen kennelijk nog een verboden waterweg. VN-vredesmacht Israël en Egypte zullen een gemeen schappelijke commissie vormen voor de regeling van, problemen. De twee landen komen overeen dat het mandaat voor de VN-vredesmacht, die toezicht houdt op het bestand, telkens voor een jaar wordt ver lengd. Er worden geen grenzen ge steld aan het aantal verlengingen, maar volgens een hoge Amerikaan se functionaris zal Egypte instem men met minstens tweemaal een verlenging van het mandaat. Maximaal 200 Amerikaanse burger- vrijwilligers zullen drie observatie posten in de VN-bufferzone tussen de Egyptische en Israëlische linies bemannen. Ook drie onbemande observatieposten met elektronische apparatuur zullen door de Amerika nen worden bediend. De Egyptische linies zullen drie tot tien kilometer in oostelijke richting opschuiven, hetgeen betekent dat Egypte ongeveer duizend vierkante kilometer grondgebied in de Sinai terugkrijgt. De 'VN-bufferzone wordt verbreed, tot 40 kilometer. Egypte mag zijn strijdmacht aan de oostelijke kant van het Suez-kanaal met duizend man vergroten tot 8.000 man, en het aantal tanks opvoeren van 30 tot 75. In een bijgevoegd document wor den de richtlijnen uiteengezet voor de uitvoering van de militaire as pecten. Volgens een overeen te ko men schema zullen verkennings vliegtuigen van Israël en Egypte tot de middellijn van de VN-zone vlie gen. De hergroepering van de strijdkrachten zal binnen vijf maanden na ondertekening van het protocol zijn voltooid. De over dracht van de olievelden begint twee weken na de ondertekening en zal binnen acht weken zijn vol tooid. Bij de waarnemingsposten mogen uitsluitend lichte wapens aanwezig zijn. Tevens hebben de VS een aantal verplichtingen op zich genomen te genover Israël, maar die rijn niet gepubliceerd. De VS stellen Israël op de hoogte van Egyptische belof ten de economische en politieke druk op Israël te verminderen, maar ook die toezeggingen zullen niet worden gepubliceerd. Niet dui delijk is of Egypte deze toezeggin gen schriftelijk heeft gedaan. Israël en Egypte zullen ook elk een eigen waarnemingspost hebben in de buurt van de Gidi-pas. Het Israë lische station staat in Oemm Hasji- ba. maar het Egyptische moet nog worden gebouwd, op ongeveer tien kilometer afstand van Oem Hasji- ba. Egypte heeft zich optmistisch uit gelaten over de mogelijkheden die het tussentijds akkoord biedt voor een definitieve regeling. Egypte ge looft dat het mogelijk ls het con flict tussen Arabieren en Israëliërs voorgoed te regelen. Sadats woord voerder Tajsin Basjir zei maandag op een persconferentie: 'Wij weten dat we staan voor een moeilijke uitdaging, maar we weten dat we de wil en de verbeeldingskracht hebben om de uitdaging tegemoet te treden. Met goede wil aan alle kanten kunnen we in staat zijn en zullen we naar mijn mening in staat zijn dat te volbrengen'. De verwijzig naar goede wil lijkt niet alleen te doelen op Israël, maar ook op de havikken in het Arabische kamp en de palestijnen. LISSABON (UPI, Reuter) De chef van de Portugese luchtmacht heeft zich gisteren geschaard onder de rijen van militairen die zich verzetten tegen de benoeming van ex-premier Vasco Gongalves tot chef-staf van de Portugese strijdkrachten. In zijn verklaring zegt de 34-jarige generaal José Antonio Morais da Silva dat hij na grondige bestude ring van de politieke en militaire situatie in Portugal van oordeel is dat Gongalves niet tot chef-staf be noemd had moeten worden. Gon- ricor Martin Pool Meisjes doen de was in een tobbe buiten de tent. Kinderen, heel veel kleine kinderen, rennen in het rond, spelen tikkertje. Het witte stof waait tegen de bomen op, het dringt de tenten binnen. 'Dat is het ergste in de zomer', zegt de vrouw tegen ons, terwijl ze een schaaltje vruchten aanbiedt: appels, verse vijgen. We zien een auto staan, goed afgedekt onder een doek alsof hij niet gezien mag wor den. Verderop nog een, en nóg een. ,Toen we hoorden dat de Turken in aantocht waren zijn we halsoverkop uit ons huis weggevlucht', vertelt de man. 'De mensen die bleven zijn later opgepakt, mishandeld, toen in vrachtwagens gezet en naar het zuiden gestuurd. Wij houden onze auto hier bij de tent. Als de Turken mochten komen kunnen we tenminste verder vluchten'. Onder de 200.000 Grieks-Cyprioten die vluchteling werden toen de Turkse troepen Cyprus binnenvie len een derde van de totale bevolking zijn er tienduizenden met een eigen auto. Sommigen brachten ook hun koelkast mee. hun televisietoestel. Dit eiland was een klein paradijs, waar het leven voor de wind ging. Het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevol king lag, met 1600 dollar per Jaar, hoger dan in Turkije en Grieken land. Maax er lag een tijdbom in dit paradijs, en er was alleen een hand nodig die het mechanisme in werking wilde stellen. Dat deed de Griekse junta die bevel gaf aan zijn Griekse officieren op Cyprus om president Makarios af te zetten. Vijf dagen later begon de Turkse invasie en nv ligt het paradijs aan scherven. De meeste Grieks-Cyprioten hebben begrepen dat de stukken niet meer te lijmen zijn. Ze hebben uitgehuild en zijn opnieuw begonnen, met de zelfde hardnekkigheid en vinding rijkheid die de oude Grieken eigen moet zijn geweest en die dit eiland zo welvarend maakten. De grootste problemen zijn: de huisvesting van de vluchtelingen en het opheffen van de enorme werkloosheid. Er ls een geregistreerde arbeidsreserve van 18 procent, maar het werkelij ke cijfer ligt dubbel zo hoog en dat op Cyprus dat voorheen geen werkloosheid kende. Noodprogramma Minister Patsalides van financiën heeft zojuist een noodprogramma voor economisch herstel bekend ge maakt. waarvoor 51 miljoen Cypri sche ponden, ongeveer 350 miljoen gulden, zijn uitgetrokken. Dank rij voldoende monetaire reserves en ruime financiële steun uit het bui tenland er wonen zowat even veel Grieks-Cyprioten bulten het eiland als erop is het inderdaad mogelijk zo'n omvangrtik program ma op te zetten. Het zal er daarbij vooral om gaan om de resterende landbouwgebieden, waar nu voor namelijk druiven worden gekweekt, te ontwikkelen. Vrijwel het h ele areaal aan citrusplantages en de graanvelden van de Mesaoria zijn in Turkse handen, en de tabak die de Grieken telen die opgesloten zit ten in het Karpasia-schiereiland in het noordoosten wordt nu via de Turkse co-op-organlsatie verkocht. Dan moet ook de industrie, die 46 procent van de capaciteit verloren heeft, weer op gang worden ge bracht en op export worden ge richt. Er moeten nleuw$ hotels ko men aan de west- en zuidkust ter vervanging van de riante toeristen- accommodatie in het noorden en oosten, die door de Turken ls 'over genomen'. Nu Famagusta en Nico sia niet langer kunnen dienst doen als zee- respectievelijk luchthaven moeten nieuwe havenfaciliteiten worden geschapen. Er zijn nieuwe wegen nodig, duizenden nieuwe wo ningen. Het lijkt een wanhopige taak om aan te beginnen, maar het gebeurt. Er is genoeg internationaal vertrouwen ln onze mogelijkheden, zegt minister Patsalides en dat ls waar: vertegenwoordigers van VN-organlsaties beamen dat ont wikkelingsdollars op Cyprus bijzon der effectief en produkttef besteed worden. Turks antwoord Die uitgeslapenheid van dé Grieken wordt hun beneden door !de Tur ken, die er altijd wat bang voor waren want zij bleven achter, ze haalden het ne4 niet. Ze waren, met hun 18 procent van de totale eiland bevolking de minderen als minderheid. Ahmed, Turks student in de psychologie: 'De regering van M;.kartos wilde een Grieks Cyprus, daarom werden we bewust' achter gesteld bij de Grieken. Maar nu ls de tijd voor de Turken gekomen. We beginnen pas nu voor ons zelf. ons regeringsapparaat moet nog in lopen.' Inderdaad, de Trukse Cyprioten hebben nu, onder de veilige paraplu van 40.000 man Turkse troepen, het bezette gebied tot een Turkse fe derale staat verklaard, onder een eigen president, Rauf Denktasj, met eigen ministers, ambtenaren en publieke diensten. Daarom mo gen de vluchtelingen niet naar hun huizen in het bezette gebied terug keren, want dat moet een veilige Turkse meerderheid houden. Daar om moeten de 8000 Turken in het zuiden van het eiland de gelederen van het noorden komen versterken. Daarom worden alle Turkse Cyprio ten die in Turkije, Engeland en elders te vinden zijn opgetrommeld om zich in 'hun' staatsgebied te vestigen. En de Grieken zullen als het vrede wordt volgens de Turkse bedoelingen hoogstens op bezoek mogen komen ln het noorden, ze zullen er geen rechten kunnen uit oefenen. Waarschijnlijk Ls nog nooit in de geschiedenis bij' een bezetting zó drastisch ln een bestaande situatie ingegrepen: de bevolking van de tegenpartij verjaagd, de mensen van de eigen partij binnengehaald, Alle particuliere eigendommen in beslag genomen en aan de eigen mensen uitgedeeld: huizen, auto's, vee. plantages met oogst en al, fabrieken, handelsondernemingen, winkels, kantoren, hotels, havenbe drijven, opslagloodsen met inhoud Alles. De Grieken zijn geen lieve jongens geweest dat niet maar dit Turkse optreden is zó in strijd met alle Internationale regels en rdchtenormen dat het onbegrijpe lijk ls dat niet de hele wereld heeft geprotesteerd. Zoeken naar regeling Toch wil de meerderhyid van de Griekse Cyprioten niets liever dan een regeling met, de Turken, mita die redelijk is. Alleen de socialisti sche voorman Lyssarldls wijst elk Grieks-Cypdiotische vluchtelingen in een tentenkamp. akkoord af: 'Onder de huidige zwa re militaire en politieke druk kan er nooit een rechtvaardige regeling totstandkomen we moeten wach ten tot een beter ogenblik.' Hoe lang dan, vragen we; 'moeten de vluchtelingen nog langer in onze kerheid blijven?' 'Als we zouden toegeven aan de Turkse eis datmde vluchtelingen moeten blijven waar ze zijn scheppen we een nog veel grotere onrust, want de mensen die niet naar hun huis mogen terugke ren zullen onze regering haten en een levende vulkaan gaan vormen.' Secretaris-generaal Papaloannou van de AKEL, de machtige commu nistische partij op Cyprus, steunt de pogingen van onderhandelaar Clerides cm straks, op 8 en 9 sep tember in New York, tot een rege ling te komen. Toch ls het de vraag of er dan al een akkoord in zit. Tot dusverre heeft nóg de steun van de VN-resolutie inzake Cyprus te rugkeer van alle vluchtelingen die dat willen, terugtrekking van alle buitenlandse troepen nóch de druk van de EG-landen de Turken tot Inschikkelijkheid bewogen, om dat de Turken zich niet willen la ten dwingen. Integendeel, er rijden in het bezette gebied nog steeds mooie auto's rond, eens het trotse, bezit van Grieken, nu gratis be schikbaar voor Turkse Cyprioten die aan him eigen toekomst bou wen. Op de wereldmarkt zijn blik jes vruchtensap uit Cyprus te koop: Grieks sap in Turkse handen. En wie graag goedkoop in een Grieks luxe-hotel op Cyprus wil loge ren: er is Turkes keus genoeg. Denktasj. de Turkse onderhande laar, heeft geen haast: de kaarten zijn in Turkse handen. En het wantrouwen van zijn mensen je gens de Grieken rit diep. Lopen niet nog steeds de EOKA-fanatici vrij rond. tot zelfs de kliek die de coup tegen Makarios uitvoerde? Po litici aan de andere kant van het eiland geven toe dat hier inderdaad iets fout zit dat er allang een officiële vervolging tegen deze groep had moeten rijn ingesteld. Lyssarldes is nu van plan voor 'te stellen hun bij wetsbesluit de bur gerrechten te laten ontnemen. 'President Makarios die in deze zou moeten optreden is veel te lank moedig, omdat hij als aartsbisschop geen bloed kan zien vloeien en een christelijke houding jegens zijn vij anden wil aannemen.' Het lijkt te mooi om waar te zijn. De huidige wereldlijke en geestelij ke leider van de Grieks-Cyprioten de Turken hebben zich aan zijn gezag onttrokken bespeelt zijn twee klavieren gewoonweg virtuoos. Met de dunne glimlach die zo dik wijls om zijn lippen speelt is hij allereerst de uitgeslapen Griek, of beter nog de Intrigerende Byzan tijn, .die zijn tegenstanders bijna altijd te slim af is. Maar ditmaal moet hij wel over bovenaardse kwaliteiten beschikken om de zaak te redden. De bom in het paradijs is ontploft, de scherven zijn vér weggesprongen. calves, die vrijdagavond aftrad als premier en meteen tot chef-staf werd benoemd, ?al vandaag worden beëdigd. De luchtmachtchef keert zich ln zijn verklaring onomwonden tegen het machtsstreven van de commu nisten. 'Een revolutie gevoerd door tachtig procent van de Portugese bevolking kan niet worden veran derd in een dactatuur van twintig procent over de resterende tachtig procent', aldus generaal Morais da Silva. De jonge luchtmachtgene- raal voegde zich daarmee aan de zijde van de generaals Fablao (op perbevelhebber van de landmacht) en Carvalho (commandant van de militaire velligneidsdienst), die al eerder lieten weten Goncalves niet te zullen accepteren als hoogste chef. De commandant van het noordelij ke militaire district, generaal Cor- vacho, werd gisteren naar Lissabon geroepen voor overleg. Het grootste deel van de troepen in het noorden hebben het aftreden van Corvacho geëist. Deze supporter van de om streden Goncalves wil echter nog niet opstappen. Honderden vluchtelingen uit Ango la hebben gisteren het kantoor van de Bank van Angola in Lissabon bezet. Zij willen dat hun Angolese bankbiljetten worden verruild te gen Portugees geld. De bezetters liepen leuzen als 'Weg met de be weging der strijdkrachten' en 'weg met de communistische partij'. De tienduizenden Portugezen, die An gola verlaten, zijn uiterst ontevre den over de huidige machthebbers in Portugal. ARAWA (Bougainville) Het klei ne koperrijke eiland Bougainville heeft zich gisteren onafhankelijk verklaard van Papoea-Nieuw-Gui nea onder de naam de Noordelijke Salomons. De eenzijdige verklaring werd uitgeroepen door dr. Alexis Sarei. Temidden van drieduizend mensen op het marktplein van Arawa zei hij dat de leiders van Bougainville besloten hadden zich los te maken van Papoea-Nieuw-Guinea om de wereld te laten zien dat de 90.000 zielen tellende bevolking van het eiland haar eigen toekomst wil be palen. Hij beschuldigde de regering vai. Papoea-Nieuw-Guinea ln Port Moresby van bedriegelljke en ach terbakse praktijken. Dr. Sarei, een voormalige r.k. pries ter en regeringsgevolmachtigde voor het district Bougainville, was eens adviseur van Michael Somare, lei der van Papoea-Nieuw-Guinea, dat zelf op 16 september onafhankelijk van Australië wordt. De keuze van de naam Noordelijke Salomons duidt op het plan van de opstandelingen om zich in de toe komst aan te sluiten bij de naburi ge (Britse) Salomon-eilandengroep. De economie van Bougainville drijft voornamelijk op de opbrengst uit de enorme kopermijn van de Britse Conzonc-Rio Tinto groep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7