HU, Negentigjarig kinderziekenhuis groeit nog Ondanks defensie- dijk geen uitstel recreatieplannen Weer uitbreiding huisvesting voor Haagse bejaarden Een avondje uit in muzikaal Wenen Staatssecretaris wil al reorganisatie van ziekenhuis st. Joris Houtrust blijft open voor schaatsliefhebbers Onderzoek serie klachten 5,5 miljoen voor Haagse Uithof Leraar beroofd Dodelijk ongeluk Plan voor nieuwe huizen en winkels aan Wagenstraat Afscheid Haagse ds. J. van Leeuwen over zwartboek Verlies aan havengelden valt erg mee houdt uw mond gezond! J eugd werkloosheid in Leiden steeg rnim 40 procent Den Haag krijgt geen nieuwbouw als Hoog-Catharijne Zakelijk leider voor Haagse Comedie TROUW/KWARTET DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 DELFT Het onderzoek van staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) naar vermeende misstanden in het St. Joris Gasthuis is zover gevorderd, dat reorganisatie van dit Delftse psychiatrisch ziekenhuis als noodzakelijk aangetoond is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De aanleg van een compartimenteringsdijk ook wel 'oorlogsdijk' of 'defensiedijk' genoemd door het recreatiege bied De Uithof is een aantal Haagse gemeenteraadsleden een doorn in het oog. Op hun verzoek zal de gemeenteraadscommissie voor al gemene bestuurlijke aangelegenheden zich nog uitgebreid bezig houden met de aanleg van deze dijk! De PPR had de dijkaanleg ter spra ke gebracht. In de gemeenteraads vergadering van maandagmiddag maakte deze partij er bezwaar te gen. dat het plan voor de dijk gekoppeld was aan plannen voor recreatieve voorzieningen in De Ui thof. zoals het verbreden van de Wennetjessloot en de aanleg van speelweiden. Met de voltooiing van het westelijk deel van De Uithof ls 5.5 miljoen gulden gemoeid. De PPR verweet B. en W. de dijk tussen de goede voornemens voor het recreatiegebied 'gemoffeld' te hebben. Ook CPN en PvdA aarzel den 'ja' te zeggen tegen de voorge nomen werkzaamheden in de Uit hof. Zij wensten of de toezegging spoedig te kunnen spreken over de ROTTERDAM Op het Weena werd op klaarlichte dag de 52-jari- ge A. H.. leraar uit Antwerpen, om singeld door drie mannen van wie er een zijn portefeuille uit de ach terzak van zijn pantalon wegnam. In de portefeuille zaten 125 en 30.000 Belgische francs. Op de West-Kruiskade werd van de 32-jarige straatmaker F. D. een por temonnee met circa 200 gerold. Als verdachte van diefstal van een kostuum ter waarde van driehon derd gulden zijn bij C. en A. aan gehouden de 54-jarige timmerman D. H. en de 45-jarige Jacomina v. B. OOSTVOORNE In de gemeente Oost-Voome is de 22-jarige J.B.A. Blesheuvel uit Rotterdam in een personenauto verongelukt. Het slachtoffer raakte in een flauwe bocht van de weg af en botste daarna tegen een boom. gewraakte dijk óf het hele raads voorstel aan te houden, wat tot uitstel van werkzaamheden in De Uithof zou leiden. De wethouder Walla de Vries (open bare werken) en Vink recrea tie) waren fel gekant tegen uitstel. De heer Vink wees erop, dat het bewuste raadsvoorstel al drie raads commissies gepasseerd was zonder opmerkingen over de dijk. Wethou der Walli de Vries voegde hieraan toe. dat de Haagse gemeenteraad zich nooit heeft verzet tegen de aanleg van de dijk, die 'overigens De Wennetjessloot in het recre atiegebied De Uithof zal ver breed worden. Door de verbre ding bestaat de mogelijkheid dit water aan te wijzen voor recrea tief (kano) varen. Ook voor lo kale wedstrijden zal de verbrede Wennetjessloot geschikt zijn. CDA als WD toonden zich onaan genaam verrast door de plotselinge tegenstand tegen de dijkaanleg. Ui teindelijk ging de raad akkoord met het voorstel 5.5 miljoen gulden beschikbaar te stellen, op voor waarde dat er nog over de dijk gesproken wordt. De zogeheten compartimenterings dijk moet er volgens de rijksover heid komen om het lage land aan zee te behoeden voor overstroming, als in. oorlogstijd de bestaande wa terkeringen door bombardementen vernield worden. Ook het gevaar van stormvloeden kan door de 'de fensiedijk' gekeerd worden, zo heeft de rijksoverheid het nut van de dijk in vredestijd geschetst. De dijk wordt opgeworpen in het kader van de Wet Bescherming Waterstaats werken in Oorlogstijd (1952). Ge meenten, waterschappen en parti culieren, die grond moeten afstaan ten behoeve van de dijk, hebben aldus de wet de dijk slechts te dulden. Het ministerie van volksgezondheid heeft al is het onderzoek nog niet afgerond het bestuur van St. Joris geadviseerd een organisa tiebureau in te schakelen. Na het •doorlichten' van het ziekenhuis moet het bureau aangeven, hoe verbeteringen mogelijk zijn. Ir. G. J. Geluk, voorzitter van het college van regenten van St. Joris, verklaarde desgevraagd niet op de hoogte te zijn van de stand van zaken in het ministeriële onder zoek. Volgens de heer Geluk heeft het St. Joris Gasthuis zelf al gerui me tijd contacten met een organi- setiebureau, dat veel werkzaam is op het gebied van de volksgezond heid. De onlangs in het leven ge roepen ondernemingsraad zal zich nog uitspreken over de manier, waarop de 'herstructuering' van het DEN HAAG De NV Zuid Hol- landsche Exploitatie- en Houdster mij. heeft plannen voor de bouw van 65 woningen plus winkel- en andere bedrijfsruimte aan de Wa genstraat in Den Haag. Dit delen B. en W. van Den Haag mee op vragen van het gemeente raadslid Verduyn Lunel (PPR). Het is de bedoeling dat een aantal pan den gesloopt wordt ten behoeve van de nieuwbouw. Van deze pan den is slechts een van bouwtech nisch goede kwaliteit, aldus B. en W. De kwaliteit van de andere merendeels leegstaande gebou wen is matig of slecht. De gebou wen behoren niet tot de historisch- waardevolle delen van de binnen stad. zo menen B. en W. ziekenhuis ter hand genomen moet worden. Ir. Geluk betreurt het, dat het be stuur van het St. Joris Gasthuis nooit officieel in kennis is gesteld van de 36 klachten, die opi het ministerie van volksgezondheid be studeerd worden. Volgens een woordvoerder van De Gekkenflcrant (het blad, dat een deel vam de klachten ln de openbaarheid bracht) kan niet volstaan woorden met een reorganisatie, die Wnnen het ziekenhuis wordt uitgestippeld. Een extern organisatiebureau is on ontbeerlijk. aldus deze zegsman. DEN HAAG Ds. J. van leeuwen, geref. predikant van 's Gravènhage- Oost, heeft zondagavond afscheid genomen van zijn gemeente in ver band met zijn vertrek naaj Maas sluis. De stijlvolle avonddienst stond geheel in het teken van cte dank baarheid. Na de dienst werd de scheidende pastor allereerfet toege sproken door ds. S. van dier Linde, voorzitter van de Kerkeoaad Alg. zaken van de geref. kerk te 's Gra- venhage-Oost. De heer M. A. J. van Heijst, praeses van de wijkkerke- raad, bood ds. Van Leeuwen na mens de wijkgemeente een kleii- ren-t.v. aan. Op 7 september hoopt ds. Van Leeuwen intrede te doen in de Immanuelkerk te Maassluis. Ds. Van Leeuwen is als pnedikant be gonnen te Oudemirdmïn (1951), stond vervolgens te IJmuiden (1954) en Zeist (1960) en ls sinds 1965 verbonden aan de geref. kerk van 's Gravenhage-Oosfc. Ds. Van Leeuwen heeft altijd een zeer hoge opvatting gehad van zi|n pastorale taak in de gemeente. aanleg van de dijk, die overigens 1, bepaald geen groot defensie-bol- BeStllUr IlOlWllCK werk wordt'. De heer Vink sprak M van een dijk, die tachtig centimeter wil nipt nratPTl boven het grasland komt en waaro- 11 IUCl r1 a*CI1 boven het grasland komt en waaro ver een fietspad zal lopen. Ook de heren Lampe (CDA) en Ressenaar (W) hielden de collega-raadsle den voor. dat deze hun bezwaren niet eerder geuit hadden. Zowel ROTTERDAM De schade veroor zaakt door de binnenschippersblok kade van vorige week blijkt voor wat de navengelden betreft mee te vallen. Het aanvankelijk geraamde verlies van oen half miljoen guldon wordt bij lange na niet gehaald. Dit is volgens burgemeester Van der Louw te danken aan het feit dat de blokkade van de Nieuwe Waterweg .slechts van beperkte duur is geweest. Vele schepen heb ben nu in plaats van koersverande ring gekozen voor een langere wachttijd Daardoor is de inning van het havengeld wat vertraagd, maar heeft wel plaatsgevonden. De Scheepvaartvereniging Zuid be cijferde vorige week dat de schade voor de bedrijven rond vijf miljoen gulden zou liggen. OEGSTGEEST Het bestuur van het bejaardenoord Hofwijck in Oegstgeest wil niet spreken met een aantal oud-medewerksters, dat in een zogenaamd zwartboek kri tiek levert op de gang van zaken in het bejaardentehuis. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland betreuren de houding van het bestuur. GS hebben een bespreking met het be stuur en de schrijfsters van -het Zwartboek afgelast, nadat het be stuur geweigerd had bij zo'n be spreking aanwezig te zijn. Wat GS nu zullen ondernemen is afhanke lijk van de besluiten, die de pro vinciale commissie voor de bejaar denoorden op 12 september neemt over de affaire-Hofwijck. (Advertentie) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft gisteren het sein op groen gezet voor een fikse uitbreiding van de bejaar denhuisvesting. Het gaat om drie bouwplannen, die samen goed zijn voor 233 woningen en een verzorgingstehuis, dat 219 bedden zal tellen. Aan de Algemene Woningbouw vereniging heeft de gemeente raad een lening van bijna zeven miljoen gulden verstrekt voor de bouw va<n 99 be jaarden woningen aan de Boomsluiterskade. De huizen zulten gebouwd worden boven de nieuwe Apotheek, en wel in twee woonlagen aan de Willem Silviusstraat. Op de eer ste verdieping komt een hulppont voor bejaarden en een medische hulppost. De huurprijzen van de woningen zullen ongeveer 257 per maand bedragen. De Stichting Huisvesting, Servi ceverlening. Verpleging en Ver zorging Jonker-Frans te 's-Gra- venhage heeft een uitgewerkt plan ingediend voor de bouw van 94 bejaardenwoningen aan de Newtonstraat. De huizen ko men allemaal in één blok. dat vijf woonlagen telt. Twee wo ningen op de begane grond zul len worden aangepast voor li chamelijk gehandicapten. De ge meenteraad heeft besloten een geldlening voor dit bouwplan te garanderen. Het derde besluit van de raad op het gebied van bejaardenhuis vesting betrof de verkoop van grond aan de Prins Willem Stichting. Deze Haagse stichting is van plan op een terrein aan de Rusthoekstraat-Scheveningse- weg een verzorgingscentrum voor bejaarden te laten neerzet ten. Het plan omvat een verzor gingsgedeelte. dat 219 bedden krijgt, en een 40-tal bejaarden- woningen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De ijsbaan in de Houtrusthallen zal voorlopig blij ven bestaan. Dit is besloten door de Haagse gemeenteraadscom missie voor jeug, sport en recreatie en voor economische zaken, nadat gebleken is, dat het aantal schaatsliefhebbers zich verdub beld heeft, te weten 44.000 'tegenover 22.000 bezoekers in het seizoen 1973-1974. door Adr. Hager DEN HAAG Grote namen uit de operettewereld, sierden het programma dat onder de veelbelovende titel 'Ein Abend in Wien' werd uitgevoerd. In de vrijwel uitverkochte Prins Wïlllem Alexan- derzaal dirigeerde Willi Boskovsky het Utrechts synaphonieorkest en zongen Renate Holm en Rudolf Schock. Vanzelfsprekend richtte men een muzikaal monument op voor Robert Stolz, de componist-dirigent die ze venmaal een tournee door ons land maakte. Een belangrijk onderdeel van het programma was aan hem gewijd; het USO en Boskovsky brachten een selectie Stolz-melodiën ten gehore. Muziek, door het pu bliek met groot enthousiasme ge waardeerd. Aan applaus heeft het trouwens het gehele concert niet ontbroken. Ru- dolf Schock, reeds vele jaren de lieveling van het operettepubliek. Deze toenemende belangstelling van vooral jongeren deed zich ook voor bij het schaatscentrum 'De Uithof'. De meeste raadsleden vinden echter wel. dat er een uit gebreider onderzoek moet komen naar eventuele andere activiteiten en andere takken van sport, die ook ondergebracht kunnen .worden in het Houtrustcomplex. 'Tenslotte hebben wij niets aan een hal, waar niets mee wordt gedaan', aldus de heer Du Chatenler (CDA), die te vens opmerkte dat belang rijke gebeurtenissen in Den Haag nog de Damesbeurs, de Pasar Ma- lam en de hondententoonstelling zijn. Hierop antwoordde wethouder Van der Weide (CDA) dat het zeker nuttig zou zijn de tentoonstellings activiteiten te verruimen, in elk geval met het oog op de inkomsten. De raadsleden waren wel van me ning dat het prof-schaatsen zoveel kon ook nu hij zichrtljaar, doch zeer zeker ook hoorbaar: ouder wordt, geen kwaad doen. Men neemt er graag genoegen mee, dat hij soms zijn toevlucht moet nemen tot zangtechnische middelen en mede dankzij de microfoon kwamen de bekende melodiën vqn onder andere St-recker, Lehar, Dostal en Paul Abraham klankrijk de zaal in. Renate Holm is qua vocaliteit glansrijker dan haaJr collega, daar door was Schock ai.de duetten dan ook het meest overtuigend. Duetten zoals uit 'Das Dreto/iadelnhaus', met zeer veel sfeer en voordracht gepre senteerd. Willi Boskovsky zou Willi Bos kovsky niet zijn ais hij zijn viool in Wenen had gjelaten. Niet dat men er behoudens een paar solo maten iets van hoorde nu deed de microfoon geen dienst doch alleen het gezicht al riep een Weense sfeer op. Het USO speelde er deze avond lutstig op los. Bos kovsky weet de 'schwung' er wel in te brengen en da<t is bij een derge lijke avond een onmisbaar element. LEIDEN De jeugdwerkloosheid in Leiden is sinds vorig jaar met ruim veertig procent gestegen. Dit percentage ligt hoger dan het Zuid hollandse cijfer voor de gestegen jeugdwerkloosheid. Achttien pro cent van de werkloze Leidse jonge ren woont in het Noorderkwartier. Dit zijn enkele cijfers uit het rap port 'Jeugdwerkloosheid in Leiden', opgesteld door de vakgroep klini sche psychologie van de Rijksuni versiteit Leiden. Sinds vorig jaar. zo heeft de vak groep geconcludeerd, is vooral de jeugdwerkloosheid in het Kooidis- trict en het Noordenburgdistrict toegenomen. Naast de werkloosheid in de bouw (16 procent) is de werkloosheid in de groep onderwij- zend- en kantoorpersoneel- opval lend. namelijk vijftien procent. door Theun Lagas DEN HAAG Deze maand bestaat het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag negentig jaar. Bij de opening in 1885 beschikte het Kinderziekenhuis, gevestigd aan het Prins Hendrikplein, over zes bedjes en één wieg. Nu, in het ziekenhuis aan de duinrijke Dr. Van Welylaan, kunnen zes kinder artsen met hun acht assistenten en zo'n driehonderd andere personeelsleden de zorg dragen voor maximaal 210 patiëntjes. Bij de oprichting van een kinder ziekenhuis waren in de negentiende eeuw een aantal Europese steden Den Haag reeds voorgegaan. Zo had Parijs al in 1802 het nut van gespe cialiseerde kinderverpleging inge zien. Ook het Haagse kinderzieken huis bleek al binnen korte tijd aan een behoefte te voldoen. Niet lang na de opening werd de capaciteit van het ziekenhuis uitgebreid tot tien bedden en drie wiegen, drie jaar later waren er zestien bedden en kon het kinderziekenhuis over gaan tot de aanschaf van de eerste couveuze In 1888 las men dan ook in het Jaarverslag dat de behuizing aan het Prins Hendrikplein te krap wordt: 'Meer en meer doet zich de behoefte gevoelen aan een grooter. doelmatiger gebouw, naar de ei- schen des tijds en der hygiëne in gericht'. Ramp Dat grotere, doelmatiger gebouw werd betrokken ln 1891. Dankzij de vele giften en bijdragen kon op de hoek van de Tasmanstraat en de Laan van Meerdervoort een villa gebouwd worden om te dienen als kinderziekenhuis. Hoewel dit nieu we gebouw volledig aan de eisen van de toenmalige tijd voldeed en twee aparte barakken voor besmet telijke ziekten bevatte, kreeg het kinderziekenhuis toch te maken met wat vooral in die tijd de schrik was van elk ziekenhuis: be smetting. Eén van de kinderen bezweek in 1904 aan de ln het ziekenhuis heer sende mazelen-epidemie die waar schijnlijk was ontstaan doordat niet als zodanig herkende difterie- patiëntjes niet in de speciale barak werden opgenomen. Zo'n ramp ls gelukkig ir, het tegenwoordige Juli ana Kinderziekenhuis onmogelijk, deels door het veranderen van het ziektebeeld, maar vooral door de zeer strenge eisen op het gebied van de hygiëne. Wel is er tot in het begin van de zeventiger jaren gebruik gemaakt van een los van het ziekenhuis staarde houten barak, waarin tbc- patiëntqn verpleegd werden. In 1973 werd het gebouwtje vervangen door de fraaie Irene-vleugel. In de ze vleugel is een klein schooltje ingericht, zodat kinderen tijdens hun ziekte niet behoeven achter te raken op hun leeftijdgenoten. Met zijn 210 bedden behoort het Juliana Kinderziekenhuis tot de kleinere ziekenhuizen in Nederland. Kan zo'n klein ziekenhuis in deze tijd van 'overbedding' en sanering van de kleinere klinieken nog wel optimaal blijven functioneren? De heer Ten Ham. economisch direk- teur van het Kinderziekenhuis vindt beslist van wel. 'Je kunt ons niet vergelijken met ieder ander klein ziekenhuis. Wij vervullen een aparte functie in de regio-Den Haag. Het is een feit, dat een ziek kind bij ons in het Kinderzieken huis beter verzorgd kan worden dan op een kinderafdeling van een groot ziekenhuis. Wij kunnen nu eenmaal, dag en nacht beschikken over artsen die zich gespecialiseerd hebben in de genezing van kinderen'. Uitbreiding Omdat, vooral bij kinderen, het ge nezingsproces vaak niet alleen af hankelijk is van de beschikbare me dische middelen, maar versneld kan worden door het gebruiken van re creatieve voorzieningen beschikt het Juliana Kinderziekenhuis meer dan elk ander Haags ziekenhuis over een groot aantal speelruimten, over een aantal in vaste dienst zijnde kleuterleidsters en zelfs over een kleine kinderboerderij. Boven dien worden de ouders zoveel mo gelijk de gehele dag bij de kinderen toegelaten. In tal van Nederlandse ziekenhui zen ls de laatste jaren een ver schuiving van de klinische naar de jU -simmKH Het Juliana Kinderziekenhuis, dat deze maagnd negentig jaar bestaat, wil spoedig een nieuwe vleu gel laten bouwen. poliklinische behandeling te zien. Het Juliana Kinderziekenhuis zal binnenkort de polikliniek danig uitbreiden. Vooral in de weekein den heeft de kliniek veel spoedge vallen: tadbftig tot negentig kinde ren per weekend. Met de uitbrei ding van de polikliniek, die in ver band met het heuvelachtige duin terrein op palen gebouwd wordt, zal naar alle waarschijnlijkheid begin volgend jaar begonnen worden. mogelijk naar De Uithof verplaatst moet worden en de tijden van het recreatieve schaatsen in belde schaatscentra zo goed mogelijk ver deeld moeten worden. De heer Nyqvist (WD) betreurde het dat er voorlopig alleen naar de eerste ja ren is gekeken. Hij vond het spij tig, dat er geen projeot-voor-lange- duur op stapel is gezet. Het zou dan waarschijnlijk meer geld gaan kos ten. maar de hallen zouden op lan gere termijn wel rendabel zijn ge worden, aldus het WD-raadslid. Tijdens de rondvraag wees het raadslid Hardon (PvdA) de belde wethouders op het feit. dat het Schelpenmuseum aan de Zuidhol- landlaan waarschijnlijk in septem ber al onder de slopershamer zal komen. Er is nog steeds geen defi nitieve beslissing genomen over de nieuwe hulsvesting van dit particu liere museum. Wethouder Van der Weide gaf toe. dat de gemeente nog geen vaste plannen heeft voor dit museum, maar dat er uitgekeken wordt naar een nieuwe lokatie. B. en W. menen: DEN HAAG In Den Haag wor den geen bouwplannen uitgevoerd, die op Hoog Catharijne lijken. Dit antwoorden B. en W. van Den Haag op vragen van het gemeente raadslid Verduyn Lunel (PPR), die gewag maakte van 'ontwikkelingen die gevaarlijk veel op het Utrechtse Hoog-Catharijne lijken'. Hij doelde daarmee op de nieuwbouwplannen voor Scheveningen-badplaats en het kantoor- en winkelcentrum Ba byion, dat op korte afstand van het nieuwe Station Centraal gebouwd wordt. De heer Verduyn Lunel sprak in zijn vragen over de 'bijzondere ver vreemdende en ontmenselijkende werking die uitgaat van de holen- structuur in het commercie-cen- trum Hoog-Catharijne'. Het raads lid wees hierop in verband met het proces tegen een groot aantal per sonen, dat wegens ongeregeldheden in Hoog Catharijne aangehouden was. 'Kleine, doch hinderlijke orde verstoringen als bedoeld deden zich en doen zich op verschillende plaatsen voor', aldus B. en W. van Den Haag. 'In onze stad komen soortgelijke verschijnselen ver spreid en dus minder aandacht trekkend ook voor, bijvoorbeeld in de omgeving van bars en nacht clubs. Of de structuur van Hoog Catharijne deze verschijnselen be vordert kunnen wij niet beoorde len', aldus B. en W. 'Ontwikkelin gen als die in Hoog Catharijne zijn er in Den Haag niet en komen er ook niet'. DEN HAAG Het bestuur van de Haagse Kunststichting heeft drs. J. W. van Westreenen per 1 septem ber 1977 benoemd tot zakelijk lei der van de Haagse Comedie. De 37- jariga drs. Van Westreenen volgt dan Loes Wieringa op, die met pen sioen gaat. Volgend jaar september zal hij ai als plaatsvervangend za kelijk leider aan het gezelschap worden verbonden. Drs. Van We streenen is sinds november 1973 directeur van de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen. Hij rtudeeerde politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en is o.a. lid van de Amsterdamse Kunstraad. voorzitter van de Stich ting Pensioenfonds van Nederland se toneelspelers en secretaris van de Stichting Theater Klank en Beeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6