Naast tevredenheid ook veel bezwaren tegen de medianota Van Doorn Activiteit in bouw loopt (nog) terug Eén ding duidelijk: CDA moet doorgaan Tweede Kamer deze week niet druk Denken aan de toekomst hééft z'n voordelen Korter werken Personalia Landelijke bejaardenpas 1 december geldig Kamercommissie houdt hoorzitting Gruijters moet op vragen antwoorden Geen korting op treinkaartje Bond christelijke werkgevers becijfert: Man verdacht van moord in Den Haag gearresteerd Opgave voor economie weer buiten boekje Kunstgebitten Bij gedeeltelijke leerplicht beetje meer bevoegdheid CDA in discussie Vredeling haalt schouders op over soldatenvuurtje Investeringsrem opnieuw uitstellen RITA TROUW/KWARTET DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tegen de medianota van minister Van Doorn en de nota over de kabeltelevisie be staat veel bezwaar. Dat is gisteren gebleken tijdens de hoorzitting van de Kamercommissie, die speciaal is benoemd voor de behandeling van deze nota. Alleen de delegatie van de vereni ging van Nederlandse journalisten verklaarde met veel instemming de nota te hebben begroet. Zoals bekend is het uitgangspunt van de nota het handhaven van de verscheidenheid van de meningsui ting en informatie in de massame dia (pers, radio, televisieen kabel omroep). Dok de vertegenwoordigers van de NCRV, KRO en VARA (de federatie van omroepverenigingen) stemden in grote lijnen in met het in de nota uitgestippelde beleid. De heer A. H. Kloos sprak over een 'redelij ke nota.' De VPRO was het met de plannen van de minister eens om de ver scheidenheid in de pers te handha ven, maar was minder gelukkig met het omroepgedeelte van de nota. Het bestaande bestel kraakt, vol gens de VPRO, in zijn voegen. De verloedering zet door. De VPRO wil een algemene omroeporganisatie en de omroepverenigingen nieuwe kansen geven om zich te bewijzen. Reclame Drs. H. M. Veenendaal pleitte na mens NCRV, KRO en VARA voor handhaving van de etherreclame (schadepost voor de dagbladpers en de tijdschriften). Zijn argument was dat anders de omroepbijdragen in 1977 drastisch verhoogd moeten worden van 108 tot meer dan 200 gulden per jaar. Op den lange duur moet de omroep uit de algemene middelen (belas tinggeld) betaald worden, zo menen de drie omroepverenigingen. Het gaat hier immers om een zoge naamde maatschappelijke en cultu rele basisvoorziening. De NCRV, KRO en VARA zijn voor optrekking van de STER-tarieven. De grote vraag naar reclamezend tijd vermindert al met het gevolg dat niet meer een uitbreiding van zou moeten waken over de plurifor miteit van de massamedia. De mo tieven van de minister, aldus NDP- voorzitter C. J. Houwer t, zijn be angstigend. Overigens schoof hij, toen hem naar de bezorgdheid van de NDP over het verdwijnen van de dagbladen werd gevraagd, deze zorg het eerst naar de overheid door. De NDP pleitte voor een soepel beleid ran de minister van economische zaken als het gaat om de abonne mentsprijzen. De dagbladen zijn er nu met veel moeite in geslaagd wat minder afhankelijk te zijn van de advertentie inkomsten. Ook het genootschap van hoofdre dacteuren zo werd tijdens de hoor zitting duidelijk, bleek in tegenstel ling tot de journalistenorganisatie, beducht te zijn voor de macht van de over de pluriformiteit wakende minister. Kabelomroep Vara-voorzitter A. H. Kloos: re delijke nota. zendtijd «'ook op de zondag) wordt verlangd. Beangstigend De meeste kritiek op de nota werd geuit door de afvaardiging van de Nederlandse Dagbladpers (de kran tendirecteuren) en door die van de Nederlandse organisatie van tijd schrift-uitgevers (NOTU). Hun gro te grief bleek te zijn dat de minis ter geen overleg had gepleegd met de organisaties alvorens zijn nota (die in discussie is) te schrijven. De NOTU, die zich een 'door de minis ter gekwetste groep' noemde, vond zelfs dat de minister de hele nota moest intrekken. De directeuren van kranten en tijdschriften vreesden vooral een te grote invloed van de minister, die Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft deze week niet veel te doen. Het lag in de bedoeling om de onafhankelijkheid van Suriname te behandelen in het bijzijn van delegaties van de Surinaamse en Antilliaanse staten. Vanwege de moeilijkheden die er op het ogenblik zijn in het Surinaamse parlement, komt er deze week geen afvaardiging naar Nederland. Het debat in de Tweede Kamer kan daardoor niet doorgaan. Minister Gruijters zal de Kamer vandaag moeten antwoorden op vragen die donderdag in grote getale zijn gesteld over de oriën teringsnota ruimtelijke ordening. De nota is, volgens een groot deel van de Kamer een te vaag stuk. Ook het feit dat aan de financiële consequenties van de voorgestelde beleidslijnen weinig aandacht is besteed, ontmoetten nogal wat weerstand. Na de nota van Gruijters, zal de Kamer zich t even buigen over een wetsontwerpje van de staatssecretarissen Van Lent (defensie) en Hendriks (volks gezondheid) om de inentings plicht voor militairen te verlen gen. De beide bewindslieden achten het gezien het percenta ge nieuwe militairen dat niet is ingeënt tegen pokken (twintig procent), niet verantwoord de inentingsplicht af te schaffen. De gronden, waarop gewetensbe zwaren tegen deze inenting kun nen worden erkend, zullen iets worden verruimd. Naast gods dienstige bezwaren zullen nu ook bezwaren op grond van ze delijke overtuiging worden er kend. Aan het begin van de donder dagvergadering zal staatssecreta ris Van Huiten (verkeer) móeten uitleggen waarom hij niet is af getreden. Afgelopen woensdag zei hij in de Kamer dit te zullen doen als er een commissie zou komen waarvan hij geen voor zitter zou zijn, die de kwestie van de binnenschippers zou moeten gaan behandelen. Minis ter Westerterp heeft aangekon digd dat er toch zo'n commissie wordt ingesteld. De Stichting Moderne Mediia (van de uitgevers van dagbladen en tijd schriften) klaagde dat de minister de uitgevers geen kans geeft bij de kabelomroep. De uitgevers willen zelf niet de kabels exploiteren maar hun specialistische informatie aan bieden waarvoor de kijkers en luis teraars dan extra moeten betalen. De omroep via de kabel moet vol gens NCRV. KRO en VARA komen te staan onder toezicht van een nationaal landeliik orgaan. De op zet mag niet zuiver commercieel zijn. Het landeliik orgaan moet duidelijk opkomen voor de afne mers (de consument) van de kabel omroep). Deze afnemers, zei mr. Veenendaal, mogen niet aan de 'wilde beesten' worden overgelaten. Vrijdag vervolgt de Kamercommis sie haar hoorzitting. Dan zal speci aal worden ingegaan op de moge lijkheden en problemen van de ka belomroep. Ook Nederlands oudste inwoonster, mevrouw Leeuwenburg (108) uit Rotterdam, kreeg gisteren een Pas '65. Die werd haar uitgereikt door mevrouw Corinne van der Louw, de echtgenote van de burgemeester van de Maasstad. Van een verslaggever VOORBURG Minister Van Doorn heeft gisteren in het Voorburgse verzorgingstehuis voor bejaarden 'De Mantel' de eerste nationale bejaardenpas 'Pas '65' uitgereikt aan me vrouw H. van Ravensteyn-Van Duin, bewoonster van dit tehuis. Deze pas die 6.50 kost, wordt op 1 december geldig en geeft dan reductie op reizen per tram en bus (en eventueel metro) op bioscoopbezoek, op dansles, op bezoek aan musea en bibliothe ken en op het abonnement op - 'Openbaar Kunstbezit.' Géén re ductie krijgt men met de Pas '65 op het reizen per trein. 'Wan neer Pas '65 ook geldig wordt voor de trein, zijn we genood zaakt de vrije reisdagen op de 65-plus treinkaart af te schaf fen', zei minister Westerterp (die gisteren de tweede pas uit reikte). Met de nationale pas '65 komen de plaatselijke be jaarden passen, die in achttien gemeenten be staan, te vervallen. Voor Pas '65 heeft CRM 23 miljoen gulden staan op de ontwerp - begroting voor volgend jaar. 'Wanneer de trein in het pakket gezeten had zou dat veertig miljoen hebben moeten zijn', zei een woordvoer der van CRM. Minister Van Doom vond het jammer dat het theater, con cert- en muziekleven nog niet in de pas betrokken is. Alle partij en zijn van goede wil. maar er zijn nog teveel financiële en be stuurlijke problemen, aldus de minister. Bij het streekvervoer zullen de bejaarden op kinderkaartjes kunnen reizen. Bij lokaal ver voer krijgen ze korting op rit- tenkaarten, week- en maanda bonnementen, maar niet op 'en keltjes.' De ƒ6.50 die de pas kost moet maar één keer en niet elk jaar opnieuw betaald worden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De activiteiten in de bouw lopen nog steeds terug. Dit blijkt uit het aantal vergunningen dat wordt afgegeven voor bouwwerken. Het Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft becijferd dat in de eerste zeven maanden van dit jaar vergunning ls aangevraagd voor bouwwerken waarvan de totale bouwsom 3.1 procent hoger ligt dan de bouwsom van de in de eerste zeven maanden van vorig Jaar. De gemiddelde bouwprijs is Intussen rond elf procent gestegen. Het 'vo lume' van de in de eerste zeven maanden van dit jaar vergunde werken ligt dus bijna acht procent beneden dat van dezelfde periode van vorig jaar Vooral de laatste maanden zijn minder vergunningen aangevraagd. Wordt alleen gelet op investeringen in bedrijfsgebouwen, dan ligt in geld uitgedrukt de waarde van deze investeringen tot nu toe dit Jaar vier procent beneden het niveau van vorig jaar. De prijsstijging mee gerekend betekent dat dus een vo- lumedaUing van vijftien procent. 'Aangesproken' Secretaris drs. Geerkens van het NCW voelt zich 'aangesproken' door hetgeen tot nu toe is bekendgewor- den van het nieuwe regeringspro gram om tegen de drie miljard te 'injecteren' in de economie. Aan vankelijk stond het NCW terughou dend tegenover een nieuw stimule ringsprogram, maar, aldus Geer kens, de regering beschikt blijkbaar Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermorgen vroeg de 24-ja rige H. P. K. uit Den Haag aange houden. De man wordt ervan ver dacht zondag de 25-jarige mejuf frouw F. J. P. Hasselman uit Den Haag te hebben gedood. De man is aangehouden voor een bar aan de Zuidwal in Den Haag, na een tip dat hij een regelmatig bezoeker van die bar was (ADVERTENTIE) BURGEMEESTER Met ingang van 16 september is tot burgemeester van Leersum benoemd de heer H. Goudsmit te Abcoude. De heer Goudsmit (45) is chef van de mar- keting-afdeling van de Nederlandse Credietbank te Amsterdam en wet houder (tevens loco-burgemeester) van Abcoude. Hij is remonstrants en lid van de WD. DEN HAAG De Tweede Kamer leden mevrouw Ginjaar-Maas en Evenhuis (VVD) hebben in vragen aan minister Van Kemenade gesig naleerd, dat er 'al weer moeilijkhe den' zijn met de eindexamenopga- ven economie 2. Vorige week kregen eindexamen kandidaten van het voorbereidend hoger onderwijs gelegenheid her examen economie 2 te doen, omdat bij de eindexamenopgaven eerder dit jaar een vraag was over een niet-behandeld onderwerp. 'Bij het herexamen waren twee opgaven, die buiten het interne programma vielen'. De Kamerleden vragen de minister hoe het te verklaren is dat opnieuw, en in verscherpte vorm, gevraagd is naar onderwerpen bui- ten het vastgestelde programma. Verstandig met aardgas Houdt de warmte binnen Nu meteen al. We vragen u eens te denken aan een paar voordelen van aardgas: veel toepassingen «milieuvriendelijk onzichtbaar transport voorraden dicht bij huis We vragen u er aan mee te werken zo lang mogelijk van die voordelen te profiteren. U doet dat als u nü al op 't verbruik bespaart Zoveel u kunt. Door bijvoorbeeld 's avonds de gordijnen te sluiten. Door een graadje lager te stoken. Door geen warmte door een open raam of deur te spuien. Door niet onnodig te stoken in lege kamers. Dat heeft z'n voordelen voor de toekomst. Maar u vindt ze nü al op uw gasrekening terug. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen (ADVERTENTIE) Geen losraken of verschuiven Resolutie van congres laat geen ruimte voor verwatering moer \/nn meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix geeft U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog van- 1 daag. Bij apotheken en drogisterijen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Keme nade wil de bevoegdheid krijgen om jongeren die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn, te kunnen ver plichten zich zowel bij een vor mingsinstituut als bij een instelling voor beroepsbegeleidend onderwijs in te schrijven. De minister hoopt hiermee te bereiken dat er een goede samenwerking komt tussen het vormingswerk en het beroeps- begeleidend onderwijs. De bewindsman moest wel tot deze maatregel besluiten, omdat hij de verschillende Instituten die zich met het partiëel onderwijs bezig- houden niet kan verplichten samen te werken. Vooral vanuit het vor mingswerk is hiertegen nogal wat weerstand: door prof. dr. W. Albeda Als het CDA-congres van 23 augustus één zaak duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dat het CDA moet doorgaan. Natuurlijk wisten wij dat al. Al die provinciale besturen, al die gemeentebesturen met CDA-fracties bewijzen, dat het mogelijk is. Maar zaterdag 23 augustus bleek niet slechts dat een groot aantal mensen op de been te brengen is voor het CDA. Er was bovendien een duidelijk enthousias me, vooral toen men het bezielend betoog van Steenkamp aanhoorde, maar ook later. Wat mij echter het meest trof, was de manier waarop de zaal reageerde op het be toog van Aantjes. Aantjes legde een moeilijk probleem aan de vergadering voor. Het was hoor- en voelbaar, dat de zaal dat probleem niet wilde op dat moment. Hij was spelbreker. Maar wat voor een spelbre ker! Zijn betoog was een der meest overtuigende ge tuigenissen voor Evangeli sche politiek, die lik ooit aanhoorde. En toen gebeur de het: hij nam de zaal mee De zaal die in meer derheid zijn standpunt on aanvaardbaar vond, applau- ddseerde, omdat zij zich in het hart aangesproken voel de. Hier ligt mijns inziens de sleutel voor de houding, die de ARP nu past. Net zoals in de gemeenteraden. In de provinciale staten en zoals, ondanks alles in het parte- ment, ervaarden wij dat de drie christen-democratische partijen bij elkaar horen. Het is waar, de vergadering kon de formule die iedereen bevredigde. niet vinden. Maar de bereidheid te zoe ken naar zo'n formule was onmiskenbaar aanwezig. An- driessen toonde zich bereid zijn uitspraken over een 'christelijke partij' in sterke mate af te zwakken. Ook Vergeer kwam de AR-visie duidelijk tegemoet. Maar, zou men zeggen, uiteindelijk bleef Aantjes en daarmee de ARP toch in de kou staan. Geen verwatering Ik wil daar twee opmerkin gen over maken. In de eer ste plaats vind ik dat de resolutie die (ook met mijn stem) aangenomen werd. geen ruimte laat voor de verwatering die velen in de ARP vrezen. In de tweede plaats rijst de vraag of. wat velen vrezen, door een reso lutie, hoe fraai ook gefor muleerd, dat kan worden te gengegaan. Waar gaat het immers om? De Spijkerboer heeft dat in deze krant van 27 augustus goed geformuleerd. Het gaat erom, dat de partij geen kleurloze middenpartij wordt, geen toevluchtsoord voor ongeëngageerde twijfe laars. Wie meent nu werkelijk, dat één debat over de mogelijk heid dat nlet-christenen lid en vertegenwoordigers van het CDA kunnen zijn, een bijdrage kan leveren tot de oplossing van dit probleem? Er zijn vele christenen die best bereid zijn lid te wor den van een CDA, en die van zo'n partij slechts pro bleemloze behoudzucht ver langen. Zulke mensen zijn er door een mooie formule niet van te weerhouden het CDA binnen te komen. Het gaat Immers om heel wat anders, en niemand bracht dit duidelijker onder woorden dan Aantjes. Het gaat erom dat er een echte christen-democratische par tij komt, die zich gedreven weet door meer dan prag matiek, omdat ze van het Evangelie heil verwacht voor de politiek. Vergissen Wie denkt, dat dit streven veilig is bij de ARP en niet bij het CDA, vergist zich. Het is noch bij de ARP, noch bij het CDA geheel veilig. Het spreekt immers helemaal niet vanzelf, dat mensen zich in de politiek, Ln welke partij dan ook, door het Evangelie laten lei den. Een goed geformuleer de grondslag is daarvoor geen voldoende voorwaarde. Daarvoor ls bezieling nodig en een constante strijd met jezelf en met anderen. Ik ben ervan overtuigd, dat zeer velen in de drie chris telijke partijen die strijd aan willen binden. Zolang de spanning van die strijd er is. heeft de christen-de mocratie zin. Daarbij heb ben de drie partijen elkaar nodig. Niet alleen maar op grond van overwegingen van de macht van het getal, ai mag men daar ook weer niet al te zorgeloos over doen. Maar vooral op grond van de gemeenschappelijke roeping die er ligt. De nu ance-verschillen over het functioneren van de grond slag mogen de gemeenschap pelijkheid van die roeping niet ondergraven. Dr. W. Albeda is hoogleraar ln het sociaal-economisch beleid in Rotterdam en Delft en lid van de Eerste Kamer voor de ARP. over nieuwe aanwijzingen dat het herstel van de conjunctuur weer later in 1976 moet worden geschat dan tot nu toe werd verondersteld. Het NCW voelt zich vooral aange sproken door de richting waarin de regering de nieuwe stimulansen wil laten gaan: lastenverlichting, bouw (met name stimulering van eigen woningbezit), verbetering van werk omstandigheden, betere arbeidsbe middeling en steun aan individuele bedrijven. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Vre deling is niet van plan drukte te maken over het feit dat militairen een pop hebben verbrand die de minister moest voorstellen. De minis ter is namelijk van mening 'dat nauwelijks kan worden volgehouden dat de verbrande pop enige werkelijke gelijke nis' met hem vertoonde. De verantwoordelijke militairen zullen dan ook niet worden vervolgd, aldus de minister. Hij antwoordde hiermee op vragen van de heer Van Riel (Eerste Kamer). De minister zei in zijn antwoord dat hij ook niet van plan is de VVDM te schorsen uit het ge organiseerd overleg. Vervolg van pagina 1 Wanneer een bedrijf toestemming krijgt voor werktijdverkorting, krijgt het tachtig procent van het loon over de niet gewerkte uren van de korterwerkende werknemers vergoed van de wachtgeld- en WW- fondsen. Het betrokken bedrijf vult deze uitkering voor zijn werkne mers doorgaans aan tot honderd provent. Een werknemer in werk tijdverkorting merkt hiervanin zijn loonzakje derhalve doorgaans niets. Het aantal nlet-gewerkte uren in werktijdverkorting stijgt intussen zeer sterk. In 1973 ging het "om twee miljoen uren. vorig jaar om 8,75 miljoen uren, en dit jaar zul len het waarschijnlijk 30 miljoen uren worden, zo heeft het NCW becijferd. Werktijdverkorting ls ei genlijk bedoeld voor bedrijven die tijdelijk met afzetproblemen en grote voorraden zitten, maar die een opleving in de afzet al in het verschiet zien. De laatste tijd echter wordt volgens het NCW steeds meer werktijdver korting toegepast zonder afzether- stel in het verschiet. Vaker dan vroeger moeten vergunningen voor korter werken worden verlengd. In feite betreft het dan vaak bedrijven die omschakelen op andere produk- ties of die bepaalde bedrijfsonder delen afbouwen. Het NCW veroor deelt niet dat in zulke gevallen werktijdverkorting wordt toege staan. Wel vindt het dat het minis erie van economische zaken hier bij financieel een bijdrage moet leveren door geld te storten in de wachtgeld- en WW-fondsen. Christelijke werkgevers: Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De organisatie van christelijke werkgevers (NCW) vindt dat de selectieve investe ringsregeling (SIR) opnieuw moet worden uitgesteld. Minister Lubbers van economische zaken wil deze investeringsrem voor het westen van het land op 1 oktober aan staande laten ingaan. De SIR is ai eens eerder uitgesteld, in afwachting van herstel van de economie. De regering had gedacht dat eind dit jaar de economie weer wat zou opleven. Nu dat niet het geval blijkt, moet de regering op nieuw de SIR uitstellen, totdat het economisch herstel werkelijk zich aftekent, zo redeneert het NCW. 'We hebben onze handen ge wassen. Mogen we nu helpen by het bakken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3